;or an der hart: an wouters: 'Soms hebben we de boot bewust afgehouden' c ZATERDAG 19 APRIL 1997 ij was altijd al moeilijk volgen' Hf 1 or van der Hart, 44- voudig international, ex-bondscoach en ex- ;r van onder meer Ajax, ,7, FC Den Haag en Standard 'devoetbalde in de'herfst van loopbaan als stopperspil van una '54 nog tegen het prille ta- Cruijff. In het seizoen '66 eindigde Ajax-Fortuna in ■1 zege voor de Amsterdam- De veteraan Van der Hait 37, de jonge Cruijff 18. slt n juni 1966 ben ik gestopt. Ik twee seizoenen tegen Cruijff ieeld. Ik was stopperspil, sl< jff spits en die werd toen nog ii door de stopper, door mij c Ik herinner me dat hij veel yjl eek naar de zijkanten om me Jjj itlopen. In Amsterdam verlo- scl) ve, maar in Geleen klopten we ria in die jaren vaak. uijff was heel tenger, maar pe il hij was hondsbrutaal, tóen was een ervaren centrale ver van Fortuna en van het Bands elftal, maar hij pro- rde je net zo gemakkelijk de :hi door de benen te spelen. Hij nu in elk geval een poging daar na Hij was geen jongen die het Jjj I om z'n tegenstander daar voor schut te zetten. Zo stak liet in elkaar. Als hij iemand de door de benen speelde, had een functie. Maar bij mij kreeg de kans niet voor. Dat wist c. had al een grote profcarrière er de rug, in Frankrijk, in een jat in Nederland nog alleen leurvoetbal werd bedreven. Ik jian wanten. Ik had tegen het 3amde binnentrio van AC pitsen. pes als Nordahl en ook Di rno waren superspitsen, maar in had toch nog net effe iets Hij kon alles, zo tenger en zo jong als hij was en zo link ook. Het maakte hem niets uit, tegen over wie hij stond. Aan zelfver trouwen ontbrak het hem nooit. Hij was spijkerdun, maar ook spij kerhard. Hij kon, als 't moest, best een schop uitdelen. Zoals hij nu op televisie is of soms als je hem ontmoet, zo was hij ook als voetballer: heel moeilijk te volgen. Hij zag en ziet het spel letje steeds een dimensie verder. Hij ziet wat anderen nog niet zien. Dat is wat ze in Amsterdam gogme noemen. Een slag verder kijken. Niet de aanvaller uitschakelen, maar. degene dus die die aanvaller met voorzetten moet bedienen. Heel de wereld wist het, ik wist het, Cruijff was een supertalent zoals dat één keer in de honderd jaar wordt geboren. Wat goed is komt nou eenmaal snel. Ik was zelf ook zeventien toen ik in het eerste elftal van Ajax debuteerde en ik werd in 1947 ook meteen landskampioen. Dat zijn situaties die bij Ajax herhaaldelijk voorko men. Cruijff kwam niet voor niets voort uit de Ajax-jeugd en uit de Ajax-school van Rinus Michels, de grote man achter het professionele proces. Michels heeft de spelers van toen gekneed en gevormd en alles bij elkaar leverde dat een su per-elftal op. Een super-elftal dat, in de jeugd, al jaren achtereen in praktisch dezelfde samenstelling speelde. Het moet Michels bloed, zweet en tranen hebben gekost om er fullprofs van te maken. Een supertalent als Cruijff heeft zich nooit meer aangediend. Een tweede zal ook niet zo gauw meer geboren worden. Ik heb er althans nog geen een ontdekt en ik heb er in de loop der tijd heel wat gezien. Al die jonge jongens van tegen woordig, Weah, Ronaldo, Kluivert of hoe ze ook heten, er is er niet een met Cruijff te vergelijken." r klopte niets van het beeld' Hij schiet sneller dan zijn schaduw. De cennia lang, zonder moment van vertraging of een lerende hand van ouderdom, luck}' Luke, 'the poor loneso- cowboy', en zijn paard Jolly per krijgt de tijd nooit vat. han Cruijff wordt 50. Een mde gewaarwording, vindt Jan iters. „Zulke figuren moet je en zien als striphelden. Die Jen ook nooit ouder." r t huidige assistent-trainer van Utrecht, tijdelijk vervanger van herstellende Ronald Spelbos, Cruijff uit zijn periode als Ier voor Ajax. Wouters was een loop van Cruijff. Niet iedereen het in de krombenige midden- zi Ier zitten. Wat moest het 'gro- Ajax met die wat onooglijke h ballet Cruijff negeerde verba- D ;n kritiek. ,,Ik was verbaasd," Wouters toe „Had het niet racht. Ik wilde wel weg bij •cht. Gewoon, om te kijken iver ik kon komen." aar stond Wouters dan. Oog in met Cruijff. „Hij is voor iedere Iballer een grootheid. Je keek hem op, hij was absolute Bovendien kom ik uit een ge- He die naar het Nederlands van 1974 keek. Ik was veer- ten tijde van de finale tegen Island in München. Die man dat waren idolen. Niet alleen ijff, maar ook Van Hanegem en skens. Het is altijd vreemd als laar opeens tussen staat. Je igmee dat Cruijff de leider van [roep was. Maar ik was eigen- meer een fan van Neeskens en 'Hanegem. 1 heb nog steeds videobeelden het Nederlands elftal van des- is leuk om terug te zien. oude, daar houd ik van. Nog ft dan de beelden uit mijn ei- ö|d." >r zijn entree had Wouters eeld van Cruijff. Het was een gevormd door de berichtge- de media. „Maar ik leerde anders kennen. Niet dat on- ftbare, niet zoals hij werd af- lilder'd. Ook iet arrogant, velen zeiden. Hij is warm, ab soluut. Dat merkte ik tijdens de contractbespreking al. Hij nam al le tijd om handtekeningen uit te delen aan kinderen. Echt, daar had ik bewondering voor. Ik heb met verbazing naar zijn geduld geke ken. Er klopte niets van dat beeld. „Vele Ajax-volgers en ook spe lers wisten niet wat ze met Wou ters aan moesten. Gerald Vanen burg, toch een flegmatieke voet baller, ging weg. En daar kwam Jan Wouters, de harde werker, voor in de plaats. Ik kan me wel voorstellen dat ze daar wat moeite mee hadden. Cruijff liet me met rust. Waar schijnlijk bewust. Hij gaf wel con stant kleine aanwijzingen. Maar de eerste twee maanden ging het dra matisch. Ik ging ook aan mezelf twijfelen. Kwam ik thuis en zei ik dat ik het niet zou redden. Terwijl ik toch iemand ben die niet bij de pakken neerzit. Het bewust spelen van een wed strijd. Dat heb ik misschien als be langrijkste van Cruijff geleerd. Ik ging altijd mee met het karakter van de wedstrijd. Was het hectisch dan was ook ik hectisch. Terwijl je dat dus beter niet kunt doen. Ik moest mijzelf afvragen wat de wedstrijd op dat moment van mij vroeg." Gaandeweg sloeg de stemming om. „Na drie maanden kwam er meer waardering. Ook uit de spe lersgroep. Ik was niet meer alleen de harde werker." Cruijff had ge duld met hem. Volgens Wouters, toch niet de gemakkelijkste, waren de aanvaringen zeldzaam. „Het contact is altijd vrij goed geweest. In trainingskampen zaten we bij een kopje koffie altijd heerlijk over voetballen te kletsen." Eigenzinnig is Cruijff zeker. Mis schien zelfs eigenwijs. Wouters: „Cruijff zat een keer na een trai ning op het balkon. Met zijn voe ten tussen de spijlen, hij kon niet wegkomen. Vanaf een ander bal kon spoten we hem helemaal nat. Hield hij later onder het eten vol dat hij niet nat was geworden." Cruijff wordt 50. Hij is geen stripheld. Beseft ook Wouters. Op vrijdag25 april 1947, om één uur 's middags, wordtin het Burgerziekenhuis in Amsterdam een ventje van zes pond geboren. In de groen tewinkel tegenover stadion De Meer vragen de klanten aan vaderManus: „Heb je 'm al opgegeven bij Ajax?" Precies tien jaar later - eerder mocht niet in die dagen - wordt Hendrik Johannes Cruijff aangemeld als lid van Ajax. Meteen opvallend: zijn voetbaltalent en zijn grote mond. Is er ooit iets veranderd? CARRIERE IN VOGELVLUCHT: 25-04-'47: geboortedag. 25-04-'57: aangemeld als lid van Ajax. 15-ll-'64: debuut Ajax 1 tegen GVAV. 1966: eerste landstitel. 07-09-'66: debuut Oranje tegen Hongarije. 06-11-'66: als eerste Nederlander uit het veld ge stuurd nadat hij tegen Tsjechoslowakije scheidsrech ter Rudi Glöckner zou hebben geslagen. 02-12-'68: trouwt met Diana Margaretha Coster. 16-11-'69: geboorte van dochter Chantal. 02-06-71: eerste EC 1, tegen Panathinaikos (2-0). 1971: voetballer van het jaar. 27-01-72: geboorte van dochter Susilla. 31-05-72: tweede EC 1, tegen Inter Milan (2-0). 30-05-73: derde EC 1, tegen Juventus (1-0). 19-07-73: afscheid van Ajax met duel tegen FC Am sterdam. 01-09-73: Voor zes miljoen naar Barcelona. Cruijff krijgt de helft van de transfersom'. 05-09-73: debuut voor Barcelona tegen Cercle Brug ge- 1973: Europees voetballer van het jaar. 09-02-74: Geboorte van zoon Jordi. juni'74: Met Oranje tweede bij WK in Duitsland. 08-07-74: Ridder in Orde Oranje Nassau. 1974: Europees voetballer van het jaar. juni'76: derde bij EK in Tsjechoslowakije. sept'77: Carlos Gonzales, een Spaanse gastarbeider die twintig jaar in Nederland woonde, houdt Cruijff onder bedreiging van een vuurwapen in gijzeling in diens eigen huis. 07-05-78: laatste competitiewedstrijd met Barcelona tegen Valencia (1-0). Zakelijk berooid en met een fik se belastingschuld vlucht hij naar Spanje. Zakenpart ner Basilevitch joeg zijn volledige vermogen (tussen de 13 en 15 miljoen gulden) er door. 07-11-'78: verschrikkelijk afscheidsduel met Ajax te gen Bayern München in Amsterdam. Het wordt 0-8. 23-05-79: debuut voor Los Angeles Aztecs. 28-03-'80: debuut voor Washington Diplomats 30-11-'80: als elftalbegeleider even terug bij Ajax. Daalt de tribune af om trainer Leo Beenhakker te in strueren. Ajax staat op dat moment met 1-3 achter tegen Twente. De club wint met 5-3. 02-03-'81: debuut voor Levante (Spaanse tweede di visie). 06-12-'81: rentree bij Ajax tegen Haarlem (4-1). 05-12-'82: legendarische strafschop in tweeën met Jesper Olsen tegen Helmond Sport. juni'83: Contract met Ajax wordt niet verlengd. Woe dend en vol wraakgevoelens vertrekt hij naar.... Feye- noord. 18-09-'83: met Feyenoord voor het eerst tegen Ajax. En verliest met 8-2. mei'84: Feyenoord kampioen van Nederland. 13-05-'84: afscheid van Feyenoord met duel tegen PEC Zwolle (2-1) 01-05-'85: adviseur bij MW. 10-05-'85: technisch adviseur bij Ajax. 01-07-'85: terug bij Ajax als technisch directeur. 13-05-'87: EC 2 door zege op Lok Leipzig (1-0) 01-06-'87: krijgt na veel protesten trainersdiploma van KNVB zonder opleiding te hebben genoten. 04-01-'88: stapt woedend op bij Ajax na conflict met bestuur. 01-07-'88: trainer van Barcelona. 07-10-'88: eerste schorsing na belediging scheids rechter. 10-05-'89: wint EC bekerwinnaars door 2-0 zege op Sampdoria, tweede in competitie. 27-02-'91: met hartinfarct opgenomen in de San Jor- di-kliniek. Hij krijgt twee by-passes. Het roken moet hij opgeven. De lollies doen hun intrede. 20-05-'92: wint Europa Cup 1 door vrije trap van Ro nald Koeman tegen Sampdoria (1-0). 10-03-'93: geboorte van Jeshua Andrea, zoon van oudste dochter Chantal. Cruijff is opa.. 18-12-'93: niet als supervisor naar het WK'94 na sle pend conflict met KNVB. 18-05-'96: op staande voet ontslagen bij Barcelona, na 2936 dagen. 28-07-'96: commentator bij de NOS. Dec.'96: slaat aanbod af om terug te keren bij Ajax. 25-04-'97: Hendrik Johannes Cruijff wordt vijftig. Erelijst: Johan Cruijff won als speler: EuropaCup 1 (3): 1971, '72, '73. Wereldbeker (1): '72. Landstitels (10): '66, '67, '68, '70, '72, 73, (met Ajax), '74 (Barcelona) '82 (Ajax), '84 (Feyenoord), Nationale bekers (7): '67, '70, '71, '72 (Ajax), '78 (Bar celona), '83 (Ajax), '84 (Feyenoord). Als trainer: EuropaCup 1 (1): '92 (Barcelona). Europa Cup 2 (2): '87 (Ajax), '92 (Barcelona). Landstitels (4): '91, '92, '93, '94 (Barcelona). Nationale bekérs (2): '87, '90. Onderscheidingen: Europees voetballer van het jaar: 71,73, 74. Sportman van het jaar (Ned): '74. Ridder Orde van Oranje Nassau: '74. Wedstrijden: Interlands: 38. Competitie: 520. Beker: 97. Europa Cup: 87. Totaal loopbaan: 752. Doelpunten: 425. Bronnen: '95 jaar Ajax' - Evert Vermeer; 'Cruijff! Van Jopie tot Johan' - Bert Hiddema; 'El Cruijff - Bert 1 liddema; Archief. Afscheid van de 'bwgemeester' van Pampus Het eiland Pampus. Eenzaam? „Als er twintig reigers op een steiger zitten, heb je aanspraak. Als je dan goed luistert, hoor je ook een verhaal." FOTO JOOP BOEK Aan alles komt een eind. Ook aan het 'burgermeesterschap van het ten oosten van Amsterdam gelegen eiland Pampus. Nick van den Bergh en zijn vriendin Bianca Sol beheerden vijf jaar het eiland waarop in de negentiende eeuw een fort werd gebou wd ter bescherming van de Oranjesluizen en daarmee dus ook van Amsterdam. Afgelopen week nemen zij met weemoed afscheid van Pampus, nu een toeristische attractie. Vijf jaar leven in afzondering, toeristen rondleiden en zorgen voor het onderhoud: Alles wordt betrekkelijker als je hier zo lang met z'n tweetjes zit. kapitein stappen door het gras. Nick van den Bergh (31) had de detailhandelsschool achter de rug, deed klusjes in de horeca en werkte af en toe op een passagiersschip. Bianca Sol (26) leerde hij kennen bij de duikvereniging. Onder water eigenlijk." Ze woonden een tijdje sa men op zijn schip bij Muiden. Tot zijn vader hem op een krantenbe richt wees. 'Burgemeester voor Pampus gezocht', stond er. Of dat niet iets voor hem was. Ja, dus. Stichting Pampus heette de ge sprekspartner. Een club die het voormalige fort op het eilandje res taureert. Rondleidingen, bedrijfs feesten en toerisme moeten hier voor geld in het laatje brengen. In 1990 kocht de stichting het stukje grond van de Staat. Vrijwilligers zijn sindsdien als bouwvakkers, gidsen en schippers in touw voor dit doel. Er verrees een ontvangst ruimte en er werden rondleidingen in elkaar gezet. Om de bezoekers heen en weer te varen, kwam er een dagelijkse veerdienst. Nick: „Omdat er steeds meer spullen kwamen te staan, was het geen overbodige luxe om dag en nacht mensen op het eiland te heb ben. Al waren wij vooral nodig om de boel draaiende te houden. De aggregaten starten voor de stroom. Zorgen dat er genoeg diesel is om die apparaten draaiende te hou den. Drinkwater halen, met de boot. Koffie zetten voor bezoekers. Eigenlijk allemaal praktische din gen om het leven van alledag zijn gangetje te laten gaan." Dochter De 'fortwachters' wonen in het pas opgeknapte beheerdershuis. Eerst leefden ze er met z'n tweetjes: ruim twee jaar geleden werd hun doch ter Roos geboren. „Het liefste had den we haar op Pampus ter wereld laten komen, maar de verloskundi ge durfde niet op de boot omdat het nogal waaide. Toen het echt penibel werd, zijn we zelf maar naar de wal gevaren." Kort na het vaartochtje van een kwartier zag Roos in het ziekenhuis van Blari- cum het levenslicht. Op dat moment hadden ze hun grote winteravontuur net achter de rug. Met hun dertig schapen waren ze een maand lang compleet inge vroren geweest. „De boot kon geen kant meer op. We hadden voor een week mondvoorraad voor onszelf en voor de beesten. Ook de diesel raakte op. En zonder diesel zit je hier zonder stroom en zonder warmte. Met een helikopter heb ben ze ons toen van alles ge bracht." De eilandbewoners hebben veel verhalen. Over dat oudére echtpaar dat een keer in dichte mist met hun bootje was verdwaald. Totaal ver ward meerden ze aan. „Ze hadden een autokaart van 1930 naast het roer liggen. De Afsluitdijk stond er nog niet eens op. 'Waar zijn we?', wilden ze weten. Op Pampus, dus. Ze hadden geen idee. Ons eiland stond niet op hun kaart." Of over die keer dat een toerist halverwege de rondleiding door het fort een hartaanval kreeg. „Via mijn draagbare telefoon belde ik meteen 06-11. 'We sturen wel een ambu lance', kreeg ik te horen. Ik pro beerde nog uit te leggen dat dat richting Pampus niet meevalt, maar ze waren vastbesloten een ziekenwagen te sturen. Toen heb ik maar rechtstreeks naar het AMC gebeld en kwam de traumahelikop ter. Net op tijd." „Boodschappen halen deden we één keer in de week. Je ontdekt daarbij al snel dat het erg lastig is als je dan dingen vergeet. Ik merkte een keer aan de wal in Muiden dat l ven wordt de stilte ver- I J stoord. De 'burgemees- ter' van Pampus fluit zijn hond. Hard hoeft dat niet, want ver kan Tommie nooit zijn. Pampus is immers klein. Burge meester Nick van den Bergh 're geert' dan ook alleen over zichzelf, zijn vriendin en hun twee kinderen. Vijf jaar geleden waren Nick en Bianca de eerste vaste bewoners van het eilandje bij Amsterdam. Komende week beginnen hun op volgers. Over hun vijf jaar in afzon dering zeggen de Van den Berghs: „We zijn vrienden kwijtgeraakt, maar we hebben wel meer men senkennis gekregen. En we leerden elkaar wel héél goed kennen." Verankerd Op Pampus heb je het gevoel alsof je zeilt. Meeuwengekrijs en een zuchtje wind. Verder niks. Links zie je Durgerdam, rechts het Paard van Marken en achter je rug ligt Am sterdam. Alles binnen handbereik op een paar kilometer afstand. Al leen: je zit niet op een schip. Pam pus ligt verankerd in het IJssel- meer. En de bootschoenen van de Nick van den Berg met zijn hond Tommie in het fort Pampus: „Het zal wel even schrikken worden als er straks bij ons wordt aangebeld." FOTO JOOP BOEK ik mijn autosleutels op Pampus had laten liggen. Dat overkomt je één keer. Sindsdien lag de sleutel bos aan boord. Van de week heb ik berekend dat ik het tochtje onge veer 2500 keer moet hebben ge maakt." Toeristen De zomers op Pampus zijn druk. Tienduizenden toeristen, vrijwilli gers en schippers verwachtten dan dat Van den Bergh ambassadeur en fortwachter tegelijk was. Afleiding genoeg. In de winter zaten Nick en Bianca meestal met z'n tweetjes. Nick was enig kind thuis. „Dat heeft me hier wel geholpen, denk ik. Wat je niet hebt, dat mis je niet." „Meedoen bij clubs of verenigin gen kun je gewoon vergeten Onze vriendenkring is daarom nogal ge slonken sinds we hier zitten. Al hebben we soms zelf ook de boot wel wat afgehouden, letterlijk en fi guurlijk. Met een paar echte kame raden is het contact wel altijd ge bleven, hoor. Maar de afstand blijft lastig. Je merkt dat er veel verwa tert. Aan de andere kant zijn wij sa men ook 'gegroeid'. Je komt heel dicht bij elkaar te staan. Natuurlijk is er wel eens wrijving. Daar kom je niet onderuit als je partners en col lega's bent en bovendien nog eens eikaars enige aanspreekpunt. Maar dat gaat meestal over kleine, prak tische dingen. Wie het aggregaat heeft uitgezet na het nemen van een douche of zoiets. Ik merk dat ik door die vijf jaar ben veranderd. Veel rustiger ge worden. Meer zelfvertrouwen ge kregen. Ik durf nu grote groepen mensen toe te spreken. De angst daarvoor is weg. Niet alleen omdat ik hier die ervaring met mensen opdeed maar ook omdat alles be trekkelijker wordt, als je hier zo lang met z'n tweetjes zit. Op dit plekje krijg je wat meer afstand ten opzichte van de maatschappij. De lucht en de stilte dwingen je hier tot nadenken en bespiegelen. En als je de ruimte hebt om te kijken, werkt dat door in je geest. School Eigenlijk waren ze van plan op Pampus te blijven tot Roos naar school moest. Toch kwam de vaste wal eerder in zicht. Voor het gezin en met het oog op later. Nick kreeg een baan aangeboden als bedrijfs leider bij een café-restaurant in Harlingen. „Van een fortwachtersa- laris kun je moeilijk een gezin on derhouden. Nu kwam die kans op een andere baan, dus ik vond dat ik hem moest pakken. Het gebeurt niet elke dag dat iemand een ei landburgemeester wil hebben." Hét enige huis op Pampus is al vrijwel leeg. Bij ieder veertochtje zijn de laatste dagen spullen rich ting Muiden gebracht. De opvol gers van het stel zijn twee sportle raren. Die zullen voortaan de meest gestelde vraag van bezoekers moeten beantwoorden. Of het niet eenzaam is, dus. „Iedereen vraagt dat." En wat is het antwoord? „Ik vind van niet. Als er twintig reigers op de steiger zitten, heb ik aan spraak. Als je daar goed naar luis tert, hoor je ook een verhaal.", zegt Van den Bergh. „Maar het zal wel even schrikken worden, als er straks 's avonds bij ons wordt aangebeld. Hier hebben we niet eens een bel. Gelukkig ligt Harlingen aan het water. En om de paar uur vertrekt er een veerboot naar een eiland."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39