'SCHITTEREND MOOI OOSTENRIJK Toerisme De Urschner Höhenweg boven fcTERDAG 19 APRIL 1997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN t boodschap was duidelijk, de manier van uitdruk- beviel ons niet. 'Sie betre- nmilitarisch bewachtes Ge- et. Auf den Anruf HALT so rt still stehen und den Weiss- pgen der Truppe nachkom- en. Bei Misachtung der War- iing macht die Truppe von rSchusswaffe gebrauch'. eteen stokstijf stilstaan dus, ochten we tijdens onze wan ting door een soldaat wor- aan gesp roken. Anders ■ie gaan schieten. Me inkt, we waren in de Zwitser- Alpen wel eens hartelijker rwelkomd. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Vijf uur eerder waren we met krachtige tred uit Andermatt vertrokken. Het was nog don ker. Maar bij Hospental al, twee kilometer verderop, brak de nacht. De hemel, de bergtop pen, de hellingen en tenslotte ook het dal; alles kreeg kleur. Van paars naar blauw en van blauw naar rood, wit en groen, 't Mooiste moment van de dag, dat wisten we toen al. In de ver te rammelde een tractor met aanhangwagen door de och tendnevels, die als binnen- zeetjes tegen de helling van de Furka-pass lagen en hoog bo- AnrjQ rrn 0 j-i. ven ons, daar waar het ijs van i\_L 1 Cl t?lilld.ll de Mittagstock fonkelde in de ochtendzon, klonk een doffe knal. Daarna was het weer stil. Op zo'n tweede dag op hoogte, moetje niet teveel willen doen. Maar wie dacht daar aan, toen het kerktorentje van Realp in zicht kwam? De dauw dampte van onze kleren, tjilpende vo geltjes zwenkten zwierig over het lange gras en links verstoof een waterval tot een witte sluier van schuim en rook. Stappen gaat op zulke momenten van zelf. We waren wel eens eerder door het Urschnertal getrokken. Maar nog niet eerder zó vroeg. De morgen wast de wereld schoon. Het gras is groener, de klaver geler en het water blau wer. Bovendien smaakt de kof fie nooit lekkerder dan in een berghut 's ochtends om een uur of acht. Wat lopen jullie?' vroeg de waard. We vertelden hem van onze plannen en hij smakte met zijn lippen. Schitterend mooi, niet teveel hoogteverschillen maar wel heel erg lang. 'Anstren- gend', voegde hij er mompe lend aan toe en stommelde te rug naar zijn keukentje voor nog een mok koffie met rozij nenbrood. Twee uur later merk ten we dat hij gelijk zou krijgen. Inspannend, inderdaad. De ro de zon was allang versmolten tot wit metaal en de hitte leek nog te worden verstrekt door het zachte gemurmel van tien tallen tussen stenen en gras stromende beekjes en stroom pjes. Soms hoorden we een koeienbel. De eerste tik kwam van dat mi litaire waarschuwingsbord. Geen knock-out, maar toch. Opeens vlijmde er iets door de kuiten, hadden we dorst, stond er zweet op ons voorhoofd. 'Wat doen we? Doorgaan of hier om keren en het dal oversteken? Kunnen we terug met de post koets'. Grapje. Een dag eerder hadden we acclimatiserend op het terras van hotel Krone in Andermatt hoorngeschal ge hoord, niet lang daarna gevolgd door vrolijk gerinkel en geklop van paardenhoeven. Vertederend Een film over Andermatt, hon derd jaar terug. Daar dokkerde, over de keitjes van de dorps straat, de uit de mottenballen gehaalde 'Gotthard Postkut- sche'. Een even feeëriek als ver tederend schouwspel. Koetsier hoog op de bok, palfrenier er naast en dharvoor vijf sierlijk dravende paarden. In de glim mend opgewreven Coupé Lan dau zaten acht passagiers. Ze dronken champagne en waren op weg van Brunnen naar Ai- rola, via de Gotthardpas. Een rit van drie dagen. Een klein weekje nadien zouden we het paardenspan opnieuw tegenkomen. Maar nu op de parkeerplaan het Nationaal Sint Gotthard Museum bovenop de gelijknamige, 2113 meter hoge pas. Even eerder nog hadden we ons op de spannend vorm gegeven expositie verbaasd over het onnozele gereedschap waarmee Italiaanse tunnelbou wers zich ten koste van tiental wandelingen door het Urschnertal zijn uitstekend aangegeven. foto rob van den dobbelsteen FAMEUZE WANDELROUTE Het Urschnertal in Zwitserland (te bereiken via de Gotthardautobanhn - N2) ligt op ruim 1400 meter hoogte en strekt zich uit tussen de Oberalp-, de Gotthard- en de Furkapas. Vanuit de hoofdplaats Ander matt kunnen talloze wandelingen worden gemaakt. De bekendste is de in Zwitserland fameuze Uschner Höhenweg die zich hoog boven het dal vanaf Tiefenbach (2270 meter) naar Andermatt (1444 meter) wurmt. Voor de afstand moet ongeveer 6 uur worden uitgetrokken. Vanaf An dermatt rijdt de postbus vier keer per dag in een half uur naar het be ginpunt, maar uiteraard kan ook alles lopend worden afgelegd. In de Al- bert Heimhutte kan eventueel worden overnacht. Het traject is perfect gemarkeerd. Andere mooie wandelingen zijn die van Andermatt naar Göschenen, via de 'wildromantische' Schöllenenschlucht (anderhalf uur), de zware klim naar de Gotthardpas via de bijna 2800 meter hoge Sellapas (zeven uur) en (vanuit Realp) de eveneens pittige oversteek naar het in het Tessin gelegen Bedretto (zes uur). Ook deze wandelroutes zijn uitstekend aan gegeven. Een plattegrond (schaal 1 op 50.000) met daarop aangegeven 96 ver schillende wandeltrajecten (variërend van eenvoudig tot zwaar) i krijgbaar bij de VW van Andermatt, schuin tegenover het station. An dermatt is ook geschikt als uitvalsbasis voor de befaamde drie-passen lochten (met de auto, per touringcar of zelfs op de fiets) over de Gott hard, Nufenen en Furka (nog geen 100 kilometer) of over de Furka, Grimsel en Susten (iets meer dan 100 kilometer). Naast een driedaagse rit (vanuit Brunnen aan het Vierwoudstédenmeer) kan er met de nostalgische postkoets ook een dagtocht Andermatt-Ai- rola worden gemaakt. Vertrek om 10.15 uur bij het station van Ander matt, aankomst op de Gotthard 13.00 uur. Vandaar gaat het om 15.00 uur weer naar beneden naar Airola dat omstreeks 17.30 uur wordt be reikt. Prijs (inclusief diner in het Gotthardhospiz, versnaperingen on derweg en een buskaartje voor de terugreis naar Andermatt) 585 Zwit serse francs. sterdam, telefoon 020-62 2 20 33. len levens dwars door de berg hadden gevochten. En was ons duidelijk gemaakt wat voor een cruciale rol de Gotthardpas in de ontstaansgeschiedenis van Zwitserland had gespeeld. Maar hoe onderhoudend ook, het museum stroomde ogenblikke lijk leeg, toen iemand riep dat de 'Postkutsche' er aankwam. Diep beneden ons zagen we het spul aankomen vanuit de rich ting Airola. De paarden zwoeg den, het rijtuig ratelde en een paar mensen boenden van ont roering wat tranen van hun wangen. Maar dat was later. Nu stonden we voor dat hoogst onvriende lijke waarschuwingsbord en be sloten we toch door te lopen. Een verstandige beslissing. Na tien minuten al was elke onrust verdwenen en nooit eerder ont moetten we twee zo vriendelijke soldaten. Superbe, om maar eens een door Vincent van Gogh veel gebruikt woord te ge bruiken. Diep beneden ons de spoorlijn waarover we statig en geluidloos de bloedrode Glacier Expres richting Ander matt zagen glijden; rechts aan de overzijde van het dal de in de woeste Pico Lucendro uitgehak te guirlande van de Cavanna- pas waarover we nog diezelfde week naar Bedretto zouden wandelen, hoog boven ons het witschitterende ijs van de Ga lenstock en langs de route zo iets onvergetelijks als de Luter- seeli, een bergmeertje met stil, ijskoud water waarin die dra- matisch-magnifieke omgeving zich nog eens verdubbelde. Elektrische schok Jawel, de steile afdaling naar Andermatt de avond was al bijna gevallen viel zwaar te gen. Elke stap daverde als een elektrische schok door kuit en knie, de dik omzwachtelde ban den van de rugzakken schrijn den over onze drijfnatte schou ders en onze voetzolen gloei den, ondanks het feit dat we drie keer droge, schone sokken hadden aangetrokken. Een kilo meter of dertig, het was voor die eerste dag eigenlijk net even te veel geweest. Niettemin: de waard van de Albert Heimhutte had helemaal gelijk gekregen. 'Inspannend', zeer zeker, maar tegelijk ook 'schitterend mooi'. Ooit, zo leerde ons het in een Hans en Grietje-huis onderge brachte dorpsmuseum van An- ïkl STERDAM MARGOT KLOMPMAKER 'stenrijk presenteert zich steeds na- ukkelijker als een familievriendelijk nd. Een vakantieland waarin het hele zin plezier kan beleven. Toeristische bieden in Oostenrijk stemmen een el van hun aanbod dit seizoen spe- ial af op gezinnen met kinderen in de l eftijd van nul tot veertien jaar. Oosten- sd k wil af van het ingebakken imago: achtig wand eiland, maar oersaai. Tal in aanbiedingen moeten de vakantie- inger met kinderen over de streep n» Heen. m inspiratie op te doen is er een uitge- tide brochure met '100 tips voor wie eens met het hele gezin uit wil'. Daar- suggesties voor een Oostenrijkse va- ntie, waarbij het verblijf kan worden taangenaamd met fietsen, zwemmen, Missen en wandelen (het blijft onver- ujdelijk), tochtjes met boot, trein of ka- dbaan, en een bezoek aan attracties in omgeving. •ft onlogisch dat Oostenrijkse toeris- "organisaties hun uiterste best doen kgunst van de jeugd te winnen. Want "neer kinderen tevreden zijn, hebben - hun ouders het naar de zin, is de er Als de kinderen het naar de zin hebben, zijn ook de ouders tevreden. foto die kinderhotels varing. Dus puilen alle folders uit van vrolijk lachende jongens en meisjes. Zo afficheert Stiermarken zich als 'paradijs voor kleine gasten' (met onder meer een rugzakwandeling, schatzoeken of spo kenjacht) en het Salzburgerland, als 'pa radijs voor kleine bengels',(met de Ben gelbende, een speciale avonturen-kin- derclub). Aan alle kanten wordt verzekerd dat ver blijf in hotel, Gasthof of boerderij kind vriendelijk. Er is zelfs een speciale brochure met Oostenrijkse kinderhotels, waar entertainment voor de jeugd, aan gepaste kindermenu's en babyfoons vanzelfsprekend zijn. Veel regio's bieden ook voordeelkaarten, zoals Karinthië met zijn 'Kamten Card'. Zeventig uit stapjes gratis, evenals gebruik van alle openbaar vervoer, boottochtjes, kabel banen en panoramawegen. Zelfs wie een vleugje cultuur zoekt, hoeft de kin deren niet thuis te laten. Vijftig Weense hotels hebben een speciaal arrangement tussen 27 juni en 31 augustus: gratis lo gies en onbijt voor twee kinderen tot 12 jaar. RICHTEN ANWB-publicaties Hoogtijdagen voor de ANWB-uitgeverij. Kort achter el kaar verscheen opnieuw een aantal informatieve publi caties van de Grootste Club van Nederland. Daaronder de gratis routekaarten van Duitsland-Noord/Duits land - Oost/Polen en Tsjechië/Slowakije/Hongarije/ Roemenië/Bulgarije, de brochures Actieve Jeugdvakan- ties en Actieve Vakantiemogelijkheden (eveneens gra tis) en de ANWB routegidsen (16,95 gulden per deeltje) van respectievelijk Frankrijk, Duitsland en de Alpen. Die laatste boekjes bevatten elk 20 tot 25 routebeschrij vingen in lengte variërend van minder dan honderd tot meer dan duizend kilometer. Alle genoemde uitgaven zijn onder meer verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Fietsvierdaagse Veluwe De Veluwse Fietsvierdaagse te Ede beleeft dit jaar een jubileum. Het festijn wordt voor de 25ste keer gehou den en vindt plaats in de week van 19 tot 26 juli. Maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag zijn fietsdagen; op woensdag mag er worden uitgerust. De afstanden per dag bedragen 40 tot 75 kilometer en natuurlijk worden er rondom het evenement weer talrijke feestjes georga niseerd met het lekkebandenbal op donderdag als tra ditioneel hoogtepunt. Informatie: Veluwse Fietsvierdaagse, telefoon 0318-632992. Brochures België dermatt, ooit was er iemand op het lugubere idee gekomen het Urschnertal onder water te zet ten. Ingenieur Karl Fetz heette de man en zijn gedachten wer den niet door de dalbewoners, maar wel door de regering van harte omarmd. Een ruim twee honderd meter hoge muur zou de koudbetonnen oever worden van de grootste Stausee en tege lijk ook grootste kunstmatige energiebron van Zwitserland. Urschnertal exit. De strijd was lang en hevig. Bloedig zelfs soms. Totdat in de Krawall-nacht op 19 februari 1946, boeman Fetz door opge wonden dalbewoners in Bern werd gemolesteerd. Niet meer en niet minder. Een referendum daar was iedereen het over eens zou democratischer zijn geweest, maar nood breekt wet. De regering zwichtte voor de relschoppers. Geen stuwmeer. Tot heil van het Urschnertal. En tot heil natuurlijk ook van de wandelaars, zo bedachten vye op die middag, waarop we steu nend op onze ellebogen en schuilend in de schaduw van een rotspunt uitkeken op één van de schitterendste panora ma's die we ooit zagen. Bij het Belgisch Verkeersbureau te Haarlem verschenen drie nieuwe toeristische brochures voor het jaar 1997. Het gaat om 'Vlaanderen Vakantieland' (met informatie over onder meer de kunststeden, de kust en kleine his torische stadjes). 'Ardennen' (met onder meer tips voor een actief dagje uit) en 'Brussel, mijn geheime tip' (met gegevens over onder meer kunst, evenementen en het 'goede leven' in de Belgische hoofdstad). Alle gidsen zijn gratis op te vragen onder telefoonnummer 023- 53 44 43 4. Circusschool In een langs de boorden van de Ossiacher See in Ka rinthië trekkend circus kunnen kinderen het komende zomerseizoen de eerste beginselen aanleren van bij voorbeeld fietsen op één wiel, vuurvreten, jongleren, koorddansen en zelfs trapeze-zwaaien. Grote talenten mogen deelnemen aan een echte voorstelling. Informatie: Tourislikgemeinschaft Ossiacher See, telefoon (vanuit Nederland) 00 43 42 48 20 05. Stoomtrein Ook deze zomer rijdt in West-Friesland zo goed als elke dag de stoomtrein Hoorn-Medemblik (vice versa). De laatste rit staat voor 26 oktober op het programma. Een rit met de geheel gerenoveerde trein is uitstekend te combineren met een vaartocht (rederij NACO) van Me- demblik naar Enkhuizen. Vandaar kan dan weer de NS- trein naar Hoorn worden genomen. Gecombineerde biljetten voor deze reis door Hollands 'historische drie hoek' zijn te koop bij het station van de stoomtrein in Hoorn. Meer informatie staat in een folder die kan wor den opgevraagd op telefoonnummer 0229-21 48 62. De West-Friese stoomtrein dokkert door een van de meest oorspronkelijke landschappen van Holland. foto klaas laan La Belle France Bij het Maison de la France is in een oplage van 650.000 exemplaren 'La Belle France' verschenen, een brochure die de gebruiker in woord en beeld een bondig over zicht geeft van 22 regio's, een aantal departementen en de Franse eilanden in de Caribbean Martinique en Gu adeloupe. Het tijdschrift kan worden afgehaald bij alle Shell benzine-stations, maar kan ook worden aange vraagd bij het Maison de la France, telefoon 09 00 11 22 33 2 (1 gulden per minuut). Afgelopen jaar ging 36 procent van alle vakantiegangers met een doorlopende reisverzekering op stap. Het jaar daarvoor was dat nog maar 26 procent. Jan Steenman, directeur van de Europeesche Verzekeringen sprak deze week in het vakblad 'Reisrevue', de verwachting uit dat de verkoop van aflopende reispolissen (verzekeringen die worden afgesloten voor slechts één enkele trip) in de toekomst ongetwijfeld nog meer onder druk zullen komen te staan. De razendsnel toenemende populariteit van doorlopende reisverzekeringen is vooral te danken aan het feit dat veel Nederlanders het al lang niet meer bij één vakantie per jaar houden. Wie naast de reguliere zomertrip ook nog in de winter op reis gaat, is al vlug goedkoper uit met een verzekering die een jaar geldig blijft. En dat voordeel wordt uiteraard nog groter als er ook nog eens korte tussendoor- reisjes naar bijvoorbeeld bungalowparken en steden worden gemaakt. Slag van Verdun In de maand juli wordt op vrijdag- en zaterdagavond in Verdun één van de boeiendste klank- en lichtspelen van Europa gehouden. In de steengroeve van Haudain- ville komt de 'Slag van Verdun' in drie bedrijven tot le ven: de periode voor 1914, de gruwelijke strijd zelf en de tijd daarna. Aan het spektakel wordt deelgenomen door driehonderd Vlaamse, Duitse en Franse acteurs die de steuri hebben van zeshonderd vrijwilligers en duizend projectoren. Informatie: Comité Regional du Tourisme de Lorrai- Gehandicapten Bij de Europese Commissie verscheen een handboek dat het toerisme voor gehandicapten in Europa moet bevorderen. Het geeft onder meer tips aan touropera tors en hoteliers voor een betere dienstverlening aan gehandicapte reizigers. Ook bindt de gids de strijd aan met een aantal vooroordelen. De Commissie schat dat ongeveer 40 miljoen Europeanen niet met vakantie gaan en dat voor velen van hen één of andere handicap het belangrijkste obstakel is. Het gaat om een groep consumenten met naar schatting een marktpotentieel van jaarlijks 630 miljoen overnachtingen. Naast een driedaagse tocht van Brunnen naar Airola, kan er met de uit de mottenballen gehaalde St. Gotthard Postkoets ook een dagrit worden gemaakt Hier gaat de door vijf paarden gerokken Coupé Landau over de Gotthardpas. foto wv brunnen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31