Lenteoffensief Democraten barst lo;l Spaanse justitie doet greep naar macht LINEA DE POLICIA NO PASAR Feiten &Meningen Zeven procent Met perfecte regis; geeft zorg Borst steuntje in de rug ZATERDAG 19 APRIL 1997 Stel: je zit op dansles. Je blijkt een muurbloem. Ach ter je rug om zegt de dansleraar tegen dé knapen: 'Jongens, jullie moeten zeven procent van de tijd met dat onderdeurtje dansen, anders gooi ik jullie eruit'. Je wordt gevraagd, je danst, je begrijpt niet waaraan je dat verdiend hebt. Dan onthult op een kwade dag één van je vriendinnetjes in het bijzijn van anderen gniffelend die geheime afspraak. Tot in het diepst van je ziel zou je gekwetst zijn; je leven lang zou je de pijn daarover met je meedragen. Staatssecretaris Nuis heeft verordonneerd dat de Nederlandse orkesten, willen zij nog voor subsidie in aanmerking komen, zeven procent van hun uitvoe ringstijd Nederlandse muziek moeten spelen. Nuis kennende kan ik niet geloven dat hij die maarregel zelf heeft bedacht. Dit moet afkomstig zijn uit de ko kers van dorknopende ambtenaren en kunstraden, samengesteld uit geconfïjte krokodiïlenkoppen. Hoe het ook zij: alle Nederlandse orkesten zijn hiertegen heftig in opstand gekomen. Volkomen terecht na tuurlijk, want dit riekt naar enghartige staatsbevoog- ding. Maar tot nu toe heeft niemand, voorzover ik weet, als argument gebruikt daf dit gehannes met die zeven pro- centsregel in feite een ongelo felijke klap in het gezicht is van onze dode en levende componisten. Goed be schouwd wordt hiermee im pliciet gezegd dat de Neder landse muziek geen moer voorstelt. Zo'n maatregel is ongelofelijk krenkend. Had den wij ook maar één Bach of één Mozart, niemand zou ooit met zo'n zeven procents- regel op de proppen komen. Ik weet een oplossing voor de gerezen problemen. Het woordje VAN kan onze orkesten redden. Sinds jaar en dag is bekend dat Beethoven van Vlaams-Nederlandse afkomst is. Hij heet niet voor niets Ludwig VAN Beethoven en niet - VON Beethoven. Wat let ons om VAN Beethoven tot de Nederlandse componisten te rekenen, Niets.na tuurlijk. Sterker: het is onzinnig om hem niet tot de Nederlandse componisten te rekenen. Zijn onverbid delijk, granieten oeuvre weerspiegelt onze stoere, rechtlijnige, compromisloze volksaard. Behalve Beethoven was ook César Franck van Vlaams-Neder landse afkomst. Ook hem kunnen we zonder meer tot de Nederlandse componisten rekenen. Mag VAN Beethoven meedoen met de zeven pro centsnorm, dan zitten we waarschijnlijk meteen al op zes procent. En voor dat ene procent hebben we dan César Franck, de lievelingscomponist van onze schrijver Bordewijk. Van Franck zouden dan in Ne derland eindelijk z'n drie opera's Le Valet de ferme, Hulda, en Ghisèle kunnen opklinken. De prachtige balletmuziek uit Hulda die je nooit en te nimmer hoort, zou op het repertoire kunnen staan van al on ze orkesten. Werken als de oratoria Ruth, Le Tour de Babel en Rebecca zouden van Winschoten tot Hulst in onze concertzalen en kerken uitgevoerd kunnen worden. In het oeuvre van Ludwig VAN Beethoven valt niet veel nieuws meer te ontdekken, maar bij César Franck is dat een heel andere zaak. Zouden we hem mogen adopteren als Nederlands componist, dan zouden uit het oeuvre van één van onze groot ste, en lieflijkste componisten vele parels opgedoken kunnen worden. Mij dunkt: dat zou toch heel wat meer de moeite waard zijn dan dat wij van over heidswege gedwongen worden naar uitvoeringen van werken van de Johannessen Verhulst, Van Bree, Viotta, Wagenaar of Brandts Buys te gaarr luisteren. Dreigend verlies zetels prikkelt creativiteit Kamerleden D66 De fax maakt overuren op de redactie van 'De Demo craat', het periodiek voor D66-leden. Ongevraagd lo pen de bijdragen van de D66-Kamerleden binnen. Ze staan te popelen om er in te komen. Want het blad is een prima podiumpje voor Kamerleden. Een beetje gratis advertentie ruimte, weet de redactie. Scoren, scoren, scoren. De D66-fractie is massaal in de greep van de free pu blicity geraakt. Het lente-offensief van de Kamerleden stokt trouwens niet bij de burelen van De Democraat. Zij ma nifesteren zich ook in stukken op opi niepagina's van dagbladen, in inter views en zelfs in spelletjes op televisie. Er valt niet te ontsnappen aan de gel dingsdrang van het kluppie van Gerrit Jan Wolffensperger. D66-Kamerleden hebben maar twee dingen aan hun hoofd. Hoe zorgen ze dat de kiezer in mei volgend jaar op D66 stemt? En hoe zorgen ze dat hun eigen persoontje dan weer mag terug keren in het eerbiedwaardige huis van de landspolitiek: de Tweede Kamer. Dat laatste is het meest urgent. Er is wel een adviescommissie, maar het zijn bij D66 de leden die dit najaar de volgorde van de kandidatenlijst bepa len. En dus de kans op een Kamerzetel. In het septembernummer van 'De De mocraat' staat de groslijst - inclusief smoelenboek - met verkiesbare kandi daten. Dat nummer is dan ook waan zinnig populair. Op dit moment heeft nog geen enkel lid van de fractie te kennen gegeven niet meer te willen terugkeren in de politiek. En ook vanuit het kabinet zul len er nog wat D66'ers op de kandida tenlijst terecht willen komen. Dat wordt dringen dus, vooral gezien het voorspelde verlies van de Democraten in de kiezersgunst. De individuele ambitieuze D66'er doet er dus goed aan zijn of haar naam wijd en zijd in de partij bekend te maken. Ook D66-Kamerleden weten dat drom mels goed. Je invloed in de fractie mag dan nog zo groot zijn en je ideeën nog zo briljant, als niemand dat verder weet kun je het vergeten. Onbekend maakt niet gestemd. Zo ventte D66-Kamerlid Boris Dittrich onlangs bijzonder bekwaam zijn voor stel uit om 'enge mannen' hard aan te pakken: eerst in de regionale kranten, toen in de landelijke en vervolgens in de actualitei tenrubriek Twee Vandaag. Voor Boris' concurrenten was het even slikken. Van iets andere allure was de naïeve D66-collega die enthousiast bij de fractie- voorlichting van D66 meldde die avond beschik baar te zijn voor het NOS- journaal. Dolletjes, maar helaas had het Kamerlid niet nagedacht over een onderwerp. Daar waren voorlichters toch voor? Een intelligentere aanpak koos Bob van den Bos, de bui tenlandwoordvoerdervan de fractie. Hij liet zijn me dewerkster alle D66-afdelingen bellen met de vraag of ze geen interesse had den in eep lezing door Bob over Euro pa. Het resultaat: twintig tot dertig af delingen hebben al toegehapt. De creativiteit kent nauwelijks gren zen. Het hoeft niet per se iets voor te stellen of op de steun van de fractie te kunnen rekenen. Zo begon Kamerlid Nicky Van 't Riet een offensieve tegen het televisieprogramma 'Blik op de Weg' wegens het aanzetten tot onver antwoord rijgedrag. Thom de Graaf veroverde een plekje in de kolommen - met grote foto - met een vaag verhaal over Europol. En col lega Francine Giskes had ineens dé oplos sing om ongeëmanci peerde belastingvoor delen voor de kost winner af te schaffen. Wat de paarse fracties in twee jaar niet was gelukt, bokste Giskes in haar eentje voor el kaar. Helaas riep een ander D66-Kamerlid al snel 'ammenooit- niet'. Maar dat kan ook professionele na ijver zijn geweest. De individuele hoog standjes verdienen al lemaal een glimlach, maar de profileringscampagne van D66 heeft ook een heel serieuze kant. De Democraten moeten hun bestaans recht bewijzen, evenals hun onmis baarheid voor Paars II. Sinds de Demo craten de hervorming van het staatsbe stel (het referendum, de gekozen bur gemeester etc.) als kernthema verloren hebben, is er grote behoefte aan een nieuw smaakmakend onderwerp. En aangezien dat niet voorhanden is - met uitzondering van de voortzetting van paars - is het heel belangrijk het typi sche D66-gevoel over te brengen. Het pragmatisme. Het genuanceerde. Het combineren van links en rechts eef zwakken ondersteunen, maarij ibt der moet er ook op vooruit gaa Voor zo'n genuanceerde bood$ heel wat profilering nodig. Ent een straks weet waarvoor D66< dan moet natuurlijk ook nogoj partij worden gestemd. Drie jaa 7 den forceerde D66-leider Van) de totstandkoming van de paai ,ts litie. Voortzetting van die sociai jj) rale combinatie lijkt nu de inza ooi verkiezingen te worden. lK| Wie terugkijkt op de afgelopen ziet dat enkele D66-Kamerledfi toevlucht hebben genomen tot 'machtspolitieke' uitspraken.) zijn we niet zo van hen gewent paaltjes, ultimata, eisen aan e we paarse regeerperiode: het; tels mag niet te laag worden, t ge milieugrenzen aan Schiphol niet worden aangetast en heti dum moet er daadwerkelijk k( Democraten onderkennen klag lijk dat ze dreigen te worden in de machtsstrijd tussen WDi PvdA. Daarom heeft D66 zijne aa gelen genomen. Dit lente-offes DU wel eens tot de volgende lentei Ie nee j 'SS DEN HAAG MARC PEEPERKORN EN ANS BOUWMANS TOM JANSSEN Een soldaat van een anti-terroristische brigade bewaakt de rechtbank in Madrid. De al langer sluimerende machtsstrijd binnen het justitië le apparaat in Spanje is uitge mond in een openlijke oorlog. Corruptie, afpersing, omkoping, vriendjespolitiek en onkunde hebben van Justitie een slan genkuil gemaakt, waarin je als burger in overtreding maar be ter niet kunt vallen. Nu de rechters op de stoel van de regering dreigen te gaan zit ten met het bevel om vertrou welijke stukken van de Spaanse geheime dienst openbaar te maken, klinkt de roep om be teugeling van de derde macht met de dag luider. De grootste intriges spelen zich af binnen de muren van de Au- diencia Nacional, het hoogge rechtshof in Madrid. Daar wor den grote zaken van nationaal belang, zoals de ETA, de GAL (vuile oorlog tegen de ETA) en de tientallen lopende corruptie schandalen afgehandeld. De So cialisten van Felipe Gonzalez als de grootste oppositiepartij, heb ben deze week het aftreden ge- eist van de procureur generaal Ortiz Orculo, de grote baas van het openbaar ministerie. Eerdere zuiveringen in de hoog ste regionen van de wettelijke macht hebben tot op heden niets opgeleverd. Vorig jaar werd rechter Moreiras voor een jaar op non-actief gesteld. On derzoeksrechter Pascual Estevill is vorige maand tot gevangenis straf veroordeeld omdat hij een stevige bankrekening in Zwit serland had opgebouwd met af koopsommen in ruil voor vrijla ting van verdachten. Eerder de ze maand werden vier officieren van justitie, los rebeldes, ge schorst omdat ze teveel een ei gen koers voeren. De strijd beperkt zich overigens niet tot de rechters en opspo ringsambtenaren. Veel van hen staan onder invloed van politie ke partijen en andere maat schappelijke machtsblokken, zoals de media. Vooral inzake de GAL, een affaire die Spanje al jaren in zijn greep houdt, speelt de politiek een grote rol. In de jaren tachtig, onder de regering" Gonzalez, werden speciale poli- tie-eenheden (GAL) gevormd, die 28 ETA- en niet-ETA-leden hebben vermoord. De recht bank die de zaak onderzoekt, heeft gevraagd om stukken van de geheime dienst uit die perio de openbaar te maken. HERSENLOOS Gonzalez verzet zich daar fel te gen, formeel omdat hij vindt dat dit soort beslissingen door de regering moet worden geno men. De leider van de Socialis ten heeft er natuurlijk geen be lang bij dat stukken naar buiten komen waaruit zijn eventuele betrokkenheid zou kunnen blij ken. Hoe hoog deze zaak hem zit bleek uit zijn openlijke scheldpartij vorige week, waarin hij een aantal rechters afschil derde als 'hersenloos'. Intussen mist de justitiële veld slag op hoog niveau zijn uitwer king niet in de dagelijkse prak tijk. Uit het jaarlijkse verslag, dat de ombudsman onlangs naar het Spaanse parlement zond, blijkt dat er ontzettend veel klachten over justitie bin nenkomen. De rechtbanken lo pen meer dan vier jaar achter bij de afhandeling van zaken. Verdachten zitten weken, soms maanden in voorarrest, het wemelt van de vormfouten en het aantal persoonsverwisselin gen is dagelijkse lectuur in de kranten. Zo kreeg Francisco Javier Carro vorig jaar een bevel in de bus om een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar te komen uitzitten. Het ging om de uit voeringvan een vonnis dat twaalf jaar geleden was uitge sproken in verband met een straatgevecht. De man is inmid dels dertig jaar, getrouwd en heeft een kind. Ook kon het ge beuren dat de 37-jarige Juan Hustariz zich gedwongen zag om door een hongerstaking een einde te maken aan zijn onte rechte gevangenschap. Hij zat nog steeds in 'voorarrest' op be schuldiging van verkrachting. Een DNA-test had vier maan den eerder echter al aange toond dat hij onschuldig was. Rechter Beatrix Grande veroor deelde op 6 maart een jonge de monstrant in Barcelona tot niet minder dan vier jaar cel. Hij had zich bij een protestdemonstra tie tegen de ontruiming van een kraakpand 'agressief gedragen jegens het wettig gezag', luidde de uitspraak. Dezelfde rechter sprak een paar dagen eerder vier militairen vrij, die ervan werden beschuldigd de dood van een soldaat te hebben ver oorzaakt. De zaak sleepte zich al elf jaar voort en de rechter vond dat ze er nu geen uit spraak meer over kon doen. Dit soort voorbeelden, gevoegd bij de dagelijks in de media breed uitgemeten ruzies binnen de rechterlijke macht hebben ertoe geleid dat het vertrouwen van de Spaanse burger in Vrou we Justitia tot een dieptepunt is gedaald. Het regeringsorgaan dat toezicht houdt op de wette lijke macht, de CPGJ, heeft de rechters en het openbaar minis terie gewaarschuwd, en met disciplinaire maatregelen ge dreigd. Dit orgaan is al enkele maanden bezig met een 'wit boek' dat de problemen binnen Justitie moet opsporen. De rechters lijken vooralsnog ech ter niet erg onder de indruk van de waarschuwingen van hoger hand. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM U ra 1 De regie was, als altijd, perfect bij het offensief dat 4 fti zorgsector deze week lanceerde voor meer geld. Ge steund door de wetenschap dat Nederlanders zeer hechten aan hun gezondheid, daar voor willen betal en voor elke kwaal en aandoening wel een actiegroej bestaat die meer geld wil, brachten ze het nodige ge schut in stelling om bij de begrotingsbesprekingen is Ll het kabinet hun portie binnen te slepen. Topman Dessing van VGZ verrichtte vorige week de - trap. Bij de presentatie van de jaarcijfers legde hij ea ee| aantal wensen richting overheid op tafel: meer geld voor de wachtlijsten in de zorg, meer vrijheid voord 111 verzekeraars, en de eigen bijdragen in het ziekenfon van tafel. er verzekeraars Nederland Wiegel het verhaal maandaj bij een werkbezoek van de parlementariërs aan een ziekenfonds. De dag daarop presenteerden de verzei raars, ziekenhuizen, specialisten, huisartsen en thub zorg tien stellingen voor het behoud van de kwaliteit de zorg. Opnieuw: meer geld. Konden de meevallen de sociale zekerheid niet naar de zorg? Betere zorgt» tekent immers dat de burgers minder ziek of arbeiè ongeschikt worden. En verder werden keurig alle pu ten van Dessing herhaald. Alsof het nog niet genoeg was, kwam de thuiszorg derdag met een eigerf nota. En ja hoor, 'Gelet op mo gen' was de zoveelste herhaling. Want tussendoor w ren er ook een tweedaags symposium over het afste j men van het zorgaanbod op de vraag in Amsterdam 'I een driedaagse bijeenkomst van de tandartsen in Dt Haag. Met uiteraard dezelfde strekking: meer geldw de zorg. De perfecte afstemming is niet verwonderlijk. Ie dereen in het wereldje komt elkaar voortdurend tegen binnen overkoepe lende organisaties en commissies die voor al- lerlei beleidsonderdelen bestaan. Dan is het niet zo moeilijk tot een geza menlijk geluid te komen. Zeker als het de roep om meer geld betreft. Dat het rumoer nu ont staat, is ook niet verwon derlijk. Het kabinet be reidt de begroting van volgend jaar voor, en dat is tevens een verkiezingsjai Dus wordt er binnen de partijen ook al gewerkt aam verkiezingsprogramma's, waarin de zorg een belang ke plaats heeft. In de politiek heeft de lobby vanuit de gezondheids zorg genoeg ingangen. Van de 150 Tweede-Kamerie- den hebben er 20 banden met de sector. Bij de Eersü Kamer is het beeld nog gunstiger. Van de 75 senaton hebben er 26 tevens een functie in de gezondheids zorg. Het publiek is al op de hand van de zorglobby. Journalisten hebben, zo is uit onderzoek gebleken,vi aandacht en waardering voor de belangenorganisati binnen de gezondheidszorg. Desondanks kost het moeite het geld daadwerkelijk binnen te halen. Het ministerie van volksgezondheid welzijn en sport wil wel, daar niet van. Minister Bors liet deze week zelfs weten dat ze alleen terug wil ko men in een volgend kabinet als ze vele miljarden gut dens meer te besteden krijgt. Maar Borst en haar staatssecretaris Terpstra zijn niet de enige kapers op kust. Minister Melkert van sociale zaken heeft ooke aantal breed aansprekende wensen, zoals meer g voor de armoedebestrijding. En hij is slim en invloei rijk genoeg om ervoor te zorgen dat 'zijn' meevallen de sociale zekerheid niet zomaar door anderen word geïncasseerd. Bovendien wil het kabinet hoe dan ook de burger ve gend jaar lastenverlichting geven. Daarin is dus eigfl lijk geen plaats voor hogere zorgpremies. Met pijne moeite bezuinigen op de departementale begroting en daar vervolgens de zorgkassen mee spekken, daa bestaat weinig enthousiasme voor. Bovendien ligt er het feit dat de zorg zelf ook bepaald niet vrijuit gaat, want met efficiënter werken valt ook nog wel het een en ander te verdienen. Borst kan dus wel wat extra steun gebruiken. De zorgsector heeft haar die deze week gegeven. Maartt het voldoende is, blijft nog even afwachten. DEN HAAG CAREL GOSELING EN SJAAK SMAKMAN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2