Beestenmarkt kan wel gezellig worden ij College kan doorgaan Leidenaars weten wat ze willen Bedrijfsleider V D bepleit visie op centrum !/an Rij bekendste .eidse wethouder Leiden Regio Leidenaars mild over het gemeentebestuur Krant scoort het beste Zitjes, spelende kinderen en scooteriongeren: de zon van de laatste dagen maakt de Beestenmarfct op slag mooier. Ook bij de bushalte bij Van Dam kleurt de lente het oordeel. „Maar zoveel zon hebben we in Nederland nu ook weer niet", zegt Xavier Hee- rens. „De zomer zullen we wel doorkomen", oordeelt ook Wil Maters vanuit haar terrasstoeltje. Instinctief trekt ze aan haar wit te kraagje als ze verhaalt over hoe ze de afgelopen maanden haar dagelijkse gang van de Breestraat naar het station maakte. „Al die wind maakt het hier dan vreselijk onaantrekkelijk", verklaart zij. De terrasjesgangers willen niet horen van de kritiek op de in richting van het plein. De zomer zal de ergernis wel verdrijven, is de algemene opvatting van het terraspubliek. Als het aan Peter Labruyère ligt, wordt de Beestenmarkt gewoon een bruisend plein .„Zie je het al voor je?", zegt de enthousiaste voorzitter van de Haarlemmerstraatondememers. Straattheater, terrasjes, poppen kast, themamarktjes en een ijsbaan in de winter moeten de boel opfleuren. „We beginnen volgende week zondag al met een voorproefje". In afwachting van geld van de gemeente wil hij met winkeliers van de Haarlemmerstraat en de Beestenmarkt beginnen met het lokken van koperspubliek. „Als de gemeente een beetje mee werkt, is er elke zaterdag en zondag wel wat te doen", zegt La bruyère. De gemeente wil wel, maar doet het nog zuinigjes aan. Te zuinig naar de smaak van de ondernemers. „Het kan wel gezellig worden", is Labruyères stellige overtui ging, „als je de handen maar ineen slaat." Elk weekeinde wil hij 'iets' naar allemans smaak organiseren. „Als het ons lukt, krijgt de gemeente van mij gelijk", aldus Labruyère. „Zo niet, dan gaan we naar de knoppen." TERDAG 19 APRIL 1997 Leidenaars hebben zo hun eigen ideeën over de inrichting van de Beestenmarkt. emmen of niet? Iets minder dan een jaar voor de gemeente- hooi adsverkiezingen weet bijna een derde van de Leidenaars niet of l om wel zullen gaan stemmen. Dat blijkt uit de telefonische enquê- Bea die in opdracht van deze krant is uitgevoerd. is niet verwonderlijk", vindt Joop van Holsteyn, politicoloog m t( ju de Rijksuniversiteit van Leiden. In de praktijk blijkt dat een rkef «art van het kiezersvolk die beslissing pas enkele dagen voor de irgaj irkiezingen neemt. zovf ij het onderzoek werd ook gevraagd wat de Leidenaars op dit vani loment zouden stemmen als er nu gemeenteraadsverkiezingen lilden worden gehouden. In het Leidse partijenlandschap lijkt, mag voorzichtig worden geconcludeerd, weinig verandering te omen. De PvdA wint lichtjes aan populariteit. De overige collegepartijen D66, CDA en Groen Links, alsmede de oppositiepartijen WD en SP blijven min of meer gelijk. De kleinste partijen in de Leidse raad, de Centrum Democraten en Leiden Weer Gezellig/De Groe nen, worden nauwelijks genoemd. Het betrekkelijke succes van de PvdA verklaart Van Holsteyn door te wijzen op het zogenoem de 'Kok-effect'; „Mensen vinden Kok een goede premier en dat straalt af op zijn partij." Uit het feit dat de kleine partijen laag scoren vallen volgens de po liticoloog nog geen conclusies te verbinden. Het zou hem niet verbazen als niemand heeft gezegd op de CD te zullen stemmen. „Daar rust nog een taboe op", meent Van Holsteyn. „De beste opiniepeiling blijft de verkiezingsuitslag zelf." Direct het parkeerprobleem aanpakken en ook studenten een vergunning geven om hun auto voor de deur te zetten, maar wel het autogebruik terugdringen. De rommel op straat opruimen, de binnenstad beter bereikbaar maken en veel woningen bou wen. Uit het onderzoek blijkt dat ruim zes honderd ondervraagde Leidenaars precies weten wat ze zouden doen als ze het in het stadhuis voor het zeggen hadden. Volgens veel inwoners besteed het gemeen tebestuur te veel aandacht aan paaltjes langs de weg, subsidies aan clubjes en kun stevenementen, verbouwingen, met name van het station, en renovaties in de stad en vooral aan zichzelf. Al die zaken kosten veel te veel geld, vindt het merendeel. Een hel der gemeentelijk voorlichtingsbeleid zou volgens veel ondervraagden het confact met de inwoners verbeteren. Woningen zijn onbetaalbaar en bovendien verpauperd, vooral in Noord. In de binnen stad moet minder worden gerommeld. De belangen van de minima moeten beter worden behartigd en misbruik van sociale voorzieningen bestraft. De burgemeester van Leiden heeft te veel macht, zijn wet houders hebben een te hoge dunk van zich zelf en hebben meer oog voor het saaie uit gaansleven dan voor kunst. De sluitingstij den van de plaatselijke kroegen moeten worden vrijgesteld of worden verlaat, maar wel zodanig dat omwonenden geen overlast hebben. Daar doet het huidige gemeente bestuur blijkbaar te weinig aan. Meer wo ningen en lagere onroerende-zaakbelasting, meer blauw op straat en minder criminali teit, schonere grachten en meer zout in de winter. Leiden hoeft verder niet groots, wijds en cultureel te zijn. Weg met de gevelgedich ten, leve de kunst. ethouder Tjeerd van Rij. Een zesje. Dat is het cijfer dat Leidenaars geven aan hun gemeente bestuur. Het houdt niet over, maar echt ontevreden is de Leidse bevolking niet. Dat is de voorzichtige conclusie die kan worden ge trokken uit het onderzoek dat in opdracht van Leidsch Dagblad is gehouden. Enkele honderden Leidenaars is daarbij gevraagd een rapportcijfer te geven aan het college van burgemeester en wet houders. Ruim twintig procent van de ondervraagden vindt het optreden van het gemeentebestuur onder de maat. Iets meer dan dertig pro cent geeft een zes, 41 procent beloont B en W met een zeven. Twee ondervraagden zijn zelfs zo te spreken over Goekoop c.s dat ze een tien hebben uitgedeeld. Tien procent van de geënquêteerden heeft geen cijfergegeven. Leidenaars halen hun plaatselij ke nieuws vooral uit het Leidsch Dagbladen de huis-en-huisbla- den. De krant geniet een lichte voorkeur (55,2 procent) ten op zichte van de gratis verspreide bladen (49 procent). TV West (7,7 procent) en Radio West (3,1 procent) worden maar door een klein deel van de ondervraag den genoemd als hun belang rijkste bron van nieuws uit stad en regio. Andere media, waar onder de landelijke dagbladen en de kabelkrant, worden door 8,8 procent van de Leidenaars als informatieverschaffer aange wezen. In die groep zitten ook degenen die via buurman, club huis of collega's op de hoogte blijven van wat er zich in de stad afspeelt. Colofon Redactie: Aad Rietveld, Marcel Smeets, Robbert Minkhorst, Hans Jacobs Tekening: Maarten Wolterink Foto's: Mark Lamers, Hielco Kuipers Onderzoek: LSV Associates, Haarlem )e tijd van praten over een betere, nooiere en goed bereikbare Leidse Ünnenstad is voorbij, vindt bedrijfs- eider T. van Riet van Vroom Drees- liann. Het centrum-management, ien denktank waar behalve het groot winkelbedrijf ook de gemeente en de amenwerkende Leidse ondernemers SOL) in deelnemen, moet binnen ien jaar met een businessplan ko nen. In zo'n plan staat wat aan de linnenstad moet veranderen en wan neer alles moet gebeuren. „Lukt dat niet, dan kunnen we beter stoppen", aldus Van Riet. „Dan hebben we geen toegevoegde waarde meer." De komende vier weken is V D aan le Breestraat - getuige de reclame- ampagne - een paradijs. Maar de •innenstad is dat volgens Van Riet 'og lang niet. De plannen van de ge- neente Leiden, verwoord in de de tailhandelsnota, gaan de bedrijfslei der niet ver genoeg. 'Aardig', vindt hij K, 'interessant', maar niet meer dan lat. •De Leidse middenstanders hebben n 1996 minder verkocht dan het jaar ivoor. In de rest van Nederland is juist meer verkocht. Leiden heeft een j probleem", vindt Van Riet. „En dat terwijl de stad zoveel potentie heeft. Er is een prettige sfeer en de stad telt bovendien veel monumenten en ter- tassen." Voor Van Riet naar Leiden kwam was een tijd bedrijfsleider van V D in I M( ^en- 'n periode zag hij ook het Masterplan Stadshart tot stand ko- r men. „Die gemeente heeft gewoon gezegd: we gaan het groot aanpakken en zo gaan we het doen. Daar is een visie en die mis ik in Leiden." „Ik wil er absoluut niet voor pleiten om de binnenstad vol met auto's te gooien. Daar vind ik hem veel te mooi voor. Maar de gemeente moet geen hek om het centrum zetten. Daarmee geef je een signaal naar de burger af dat je dus niet met de auto naar Lei den kan komen. Dat is jammer, want Leiden heeft al zo'n slecht imago. De gemeente moet reëel kijken naar de bereikbaarheid van de stad. En het al lerbelangrijkste is wat de klant daar van vindt. Die bepaalt wat met de binnenstad gebeurt." Van Riet vraagt zich af of de gemeente wel weet wat die klant wil. De bedrijfsleider zegt bovendien dat de parkeernota van de gemeente de detailhandelsnota ondermijnt. Als voorbeeld noemt hij de herinrichting van de Apothekersdijk. De bomen en de lantaarnpalen zijn best mooi 'maar er gaan wel weer een aantal parkeer plaatsen voor weg'. Van Riet plaatst kanttekeningen bij het parkeerverwijssysteem dat Leiden wil aanleggen. „Heb je wel eens ge probeerd om om het centrum van Leiden heen te rijden?" Een dergelijk systeem werkt pas echt als dat kan, vindt hij. Het weer openen van de Blauwpoortsbrug- en daarmee dus de route langs de vorig jaar autovrij gemaakte Beestenmarkt - voor alle verkeer is volgens Van 't Riet de op lossing van dat probleem. Een van de alternatieven van de ge meente om de auto niet voor de deur van V D te hoeven parkeren, het parkeerterrein aan de Haagweg met aansluitend vervoer met busjes naar de binnenstad, vindt Van Riet niet meer dan een 'aanvulling'. „Zaligma kend is het niet. Je moet gewoon van twee kanten om het centrum kunnen rijden. En langs die schil moeten ge noeg parkeerterreinen komen." Leiden moet 'geen hek rond het centrum zetten'. •MMi erd van Rij (volkshuisves- 8/4,! g) is veruit de bekendste wet- uder van Leiden. De PvdA'er rdt op afstand gevolgd door i Laurier van Groen Links, antwoordelijk voor werkgele- .r® iheid en wijkbeheer. Dat kt uit het onderzoek dat de elopen Kunt u de naam noemen van een wethouder die het eerst bij u opkomt, eventueel met politieke partij? en n chtv f8el Mad hoef niet ik straks rdt ,lach- >i, 'r \and rhtold een M ïd en nadat ede op en door 1,9 procent van de on dervraagden wordt genoemd. Wethouder De Goede, die op 24 maart van dit jaar zijn ontslag indiende omdat hij niet meer het vertrouwen van de gemeen teraad had, is wel relatief be kend. Bijna eenvijfde van de on dervraagden «htold had ongelijk. Van de .I1 ondervraagden wisten er i A I spontaan de naam van een thouder te noemen. En daar- vielen de namen van Van Rij ,5 procent), wijlen Joop lenkamp (22,3 procent) en irier (15,5 procent) het 'j jfkst. Maar zelfs de naam van :htold, die pas dinsdag aan- edt als wethouder, werd al or 1,6 procent van de deelne- irs als eerste genoemd. En die laarmee bij benadering al net 'beroemd' als Hans de Goe- die drie jaar wethouder was wist meteen de naam te noemen van 'de onlangs afgetreden wethouder'. En zelfs nog wat meer mensen wa ren op de hoogte van de reden van zijn aftreden. Op de be kendheids- ladder van de zittende wet houders ko: men na Van Rij en Laurier op grote af stand CDA'er Aart van Bochove (9,2 procent), Pex Langenberg van D66 (8,4 procent) en PvdA'er Hans Baaijens (3 pro cent). En 3,3 procent no'emt, ge vraagd naar de naam van een wethouder, burgemeester Cees Goekoop. De naam van Hennie Koek, de eind vorig jaar afgetreden PvdA- wethouder, schoot 7,6 procent van de ondervraagden als eerste te binnen. En ook wethouders Hans de la Mar en DickTesse- laar, die al veel langer van het politieke toneel zijn verdwenen, werden door een enkeling nóg genoemd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19