Alphen viert Koninginnedag kunstzinnig De Passie van Leiden Lakenhal in onbevangen breedbeeldperspectief Jubileumexpositie met huiveringwekkend slol Cultuur&Kunst 'Goed, Geen Geld Terug' bij Leidse Schouwburg Romantiek overwint in Grafin Mariza BZN op z leukst me oude hits ZATERDAG 19 APRIL 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071. Instituut cultuurbehoud in Amsterdam Amsterdam Amsterdam wordt de vestigingsplaats van het Insti tuut Collectie Nederland ICN. Staatssecretaris Nuis van Cultuur heeft dat besloten. Amsterdam heeft het daarmee gewonnen van Den Haag als thuisbasis van het nieuwe centrum voor onder zoek, onderwijs en advisering op het terrein van cultuurbehoud. Nuis beschouwt het nieuwe centrum als het sluitstuk van zijn Deltaplan voor Cultuurbehoud. Dat is in 1991 begonnen om de achterstanden weg te werken in behoud en beheer van muse umcollecties en archieven. Marleen Gorris' Antonia naar Moskou den haag/moskou Het Tsaar Peter-Jaar krijgt vanaf 25 april een groot vervolg in Moskou. Op het programma staat een Neder landse filmweek, waarin zes Nederlandse speelfilms worden ver toond. In diverse zalen worden een week lang de films vertoond van onder anderen Oscarwinnares Marleen Gorris (Antonia), Robert Jan Westdijk (Zusje), Frans Weisz (de Hoogste Tijd) en Paula van der Oest (de Nieuwe Moeder). Ook is een documen taire te zien over de historie van de Nederlandse medische we tenschap. Reusachtige insecten, een engel die wil vliegen, een dans op het water en een Nederlands Montmartre: het Al- phense park Rijnstroom zal op Koninginnedag een ware metamorfose ondergaan. alphen aan den run Koninginnedag-spektakel 'Park- hetty van der veen kunst'. Ook dit jaar brengt Parkkunsteen veelheid aan Het Parktheater, Expressie 70 en beeldende kunst, straattheater Alfred's Diner organiseren dit en muziek. Meer dan vijftig jaar voor de zevende keer het beeldend kunstenaars, onder wie schilders, tekenaars, etsers, beeldhouwers en textiele vorm gevers, zullen hun kunsten aan het publiek tonen. Het park zal bovendien bezocht worden door een aantal reusachtige in secten, een engel, een nar, de verstrooide Don Verzot en en kele waterballetdansers. Bij Alfred's Diner speelt de hele middag de Old Rhine Swing-band van Jan van Zwie- ten en op het muziekpodium wordt de muziek verzorgd door de Alphense muziekschool. Misk I Qhocha brengt Latijns- Amerikaanse muziek en Extra Large speelt popmuziek van Al phense bodem. Voor de kinde ren zijn er voorstellingen van poppentheater Plunjezak en te kenfilms in het Parkfilmhuis. Tussen 13.30 en 16.30 uur kun nen zij zich bovendien laten schminken. Alfred's Diner richt dit jaar niet één, maar drie ter rassen in. Op het grasterras, na bij het muziekpodium, zal een Engelse sfeer worden gecreëerd. De portret- en karikatuur-schil ders die er hun opwachting ma ken, geven aan die Engelse am biance weer een Frans tintje. Burgemeester School 'Parkkunst' op 30 april om :v uur officieel openen. kunnen echter al vanaf uur in park Rijnstroom te in Vanwege beperkte parkee genheid, raadt de orgai ;rl bezoekers aan, voor zove ijl gelijk, met de fiets of wand io te komen. 'Parkkunst' i toegankelijk. leiden pablo cabenda De bezoekers van de Leidse Schouwburg hebben kennelijk niets te klagen. Een halve maand stunten met het motto 'Niet Goed, Geld Terug' heeft tot nu toe nog maar één spijtoptant bij de kassa van de bonbonnière aan de Oude Vest opgeleverd. ,,Ik weet, eerlijk gezegd, niet of de actie nou is mislukt of juist niet.", aldus schouwburg directeur Pim Wallis de Vries. „Hoeveel bezoekers zo'n stunt nou meer oplevert kan je natuurlijk niet meten. Tenzij je het aan iedereen persoonlijk vraagt. Ik merkte in elk geval dat het de aandacht getrokken heeft. En de bezoekersaantallen liepen in de loop van de maand wel verder op." Zozeer zelfs dat de voorstel ling van 'De Vliegende Panters' op 17 april bijna uitverkocht was. De ironie wil dat dit juist de voorstelling was waarin één bezoeker zo teleurgesteld raakte dat hij gebruik wenste te maken van zijn kwaliteitsgarantie en zijn geld terugvroeg. Wallis de Vries was niet echt verbaasd. „Het was een wat ou dere heer, van wie ik me al af vroeg of de voorstelling hem wel zou aanspreken." De actie 'Niet Goed, Geld Te rug' loopt nog tot het eind van de maand april waarna de schouwburg zijn deuren sluit voor een grootscheepse verbou wing. De Zangeres zonder Naam, de wielrenner Gerben Karstens, de schrijver Jan Wolkers, de pianist Wibi Soerjadi en de cineast Paul Verhoeven genieten niet alleen nationale bekendheid; ze hebben bovendien gemeen dat hun wortels in de stad Leiden liggen. Dit gegeven vormde het uitgangspunt voor een speciale tentoonstelling in De Lakenhal waar twintig (oud)Leidenaars hun voorkeur uit de collectie van het museum combineren met een geliefd kunstvoorwerp uit eigen bezit. De gouden jurk van De Zangeres, naast de gele trui van de wielrenner, naast de lappenpop van de ca baretier. Op 20 verschillende video's lichten ze in het museum hun soms verrassende keuze toe. operette recensie maarten baanders Voorstelling 'Grafin Mariza' door Lei derdorps Operette Gezelschap. Gezien 18/4. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest. Al daar nog te zien 19/4 Romantiek, sprookjesachtige dromen drijvend op wellui dende muziek: dat is de we reld van de operette. Maar gravin Mariza, hoofdpersoon uit de gelijknamige operette van Emmerich Kdlman. stelt juist alles in het werk om de romantische dromen van de mannen in de kiem te smoren. Ze is rijk en aantrekkelijk en wordt gek van de opdringerige aanzoeken. Daarom verzint ze een list. In de krant plaatst ze een advertentie waarin ze haar verloving aankondigt met graaf Zsupan, een persoon die ze voor de gelegenheid ver zonnen heeft. Dit verhaal, met alle verwik kelingen die eruit voortvloei en, is nu in een kleurige, sfeer volle en zeer verzorgde uitvoe ring van het Leiderdorps Ope rette Gezelschap te zien en te horen. Voorde belangrijke rol len zijn precies de goede voca listen gekozen. Om er een paar te noemen: gravin Mariza on derscheidt zich met haar voor name stem, die later ook een romantisch warme gloed krijgt; de nobele rentmeester zingt fier en helder, maar soms toch ook weemoedig; zijn zus ter Lisa straalt met haar lichte en sprankelende timbre niets dan onschuld uit. Het koor be geleidt deze solisten uitste kend en brengt er, vooral in de feestscènes, goed de sfeer in. Dit geldt ook voor de zigeu nermeisjes, die met veel zwier hun vrolijke en uitdagende dansen uitvoeren, en de viool spelende zigeuner, die de so lopartijen op dé meest gevoe lige momenten een warme ondersteuning geeft. Humoristische vondsten, vooral het optreden van graaf Moritz, geven de voorstelling een extra charme. Het verhaal loopt erop uit dat de gravin toch bezwijkt voor een man, de rentmeester die niet in haar geld, maar echt in haar geïnte resseerd is. Zo blijkt op deze onderhoudende avond de ro mantiek het toch nog te win nen van de man-onvriendelij ke maatregel van de gravin. En zo hoort het in een operette! Cees Goekoop, inmiddels de langst zit tende burgemeester uit de geschiedenis van Leiden, geldt als een kenner van de Griekse oudheid en bracht, geheel in stijl, uit eigen collectie een kop van Pal- las Athene mee. Als promotor van de stad en zijn cultuur greep de burgerva der de gelegenheid aan om zijn voorkeur uit te spreken voor de jongste aankoop van De Lakenhal. Het is het schilderij 'De Vioolspeler' van de zeventiende- eeuwse Leidse meester Jan Lievens, een tijdgenoot van Rembrandt met wie hij ook nog even het atelier deelde. Maarten van Traa is lid van de Tweede Kamer voor de IVdA maar ontleent zijn bekendheid vooral aan het voorzitter schap van de naar hem genoemde com missie die de IRT-affaire onderzocht. Van Traa bracht zijn jeugd door in Lei den. Uit eigen verzameling koos hij voor een schilderijtje dat zijn moeder maakte. Uit de collectie van De Lakenhal diepte hij een schilderij op, voorstellende: De Lakenhal. „Ik woonde daar tegenover, vandaar." Deejay 100% Isis komt uit Warmond, van net buiten de stad. Voor de expositie bracht ze haar 'flight-case' in, de platen- koffer die haar op haar reizen langs de Europese disco's steevast vergezelt. Uit het depot van De Lakenhal diepte ze 'De Kermistruc' op. Vooral vanwege de kleurstelling van het schilderij. Cabaretier Paul van Vliet studeerde in de sleutelstad en zette in de Leidse Schouwburg zijn eerste schreden op het pad der lichte muzen. De pop is ge maakt door zijn vader en dateert van voor de Tweede Wereldoorlog. „Wij zijn in de oorlog bij een bombarde ment alles kwijtgeraakt", spreekt Van Vliet de bezoeker via de video toe. „Door een wonder is deze pop bewaard geble ven. Hij heeft de hele oorlogstijd in de etalage gezeten van boekhandel Van Stockum in Den Haag. Hij zat op zes boekjes, rood, wit, blauw - rood, wit, blauw. De pop zelf is ook rood, wit blauw. Het was een stil protest van de boekhandelaar tegen de Duitse bezet ting." Uit de verzameling van het museum koos Van Vliet voor een kunstwerk van HenkVisch. ad van kaam beeldende kunst Renée Kool. te zien: t/m 12/5, di t/m vr 10 00 - 17.00. za.zo. 12.00 - 17 00, ste delijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28032, Leiden In de verduisterde entreehal van de Lakenhal draait tot 12 mei een videoprojector die beelden vertoont van kunste nares Renée Kool. De kunste nares heeft in opdracht van het stedelijk het filmisch panora ma 'Haec Libertatis Ergo' ge maakt dat het museum in al zijn facetten toont en in een onbevangen historisch per spectief plaatst. Zonder dwin gende statements, zonder een streng of een duidelijk omka derde visie. Het werk beoogt schijnbaar niet veel meer dan gewoon mooi en sierlijk te zijn, als eerbetoon aan een museum dat zowel moderne kunst als schilderijen uit de 17e eeuw een genereus onderdak biedt. Zo ook bij Kool. Ze snoept zowel van de geschiedenis als het heden en komt zo tot een doorlopende collage van ty pisch Leidse folklore ingebed in het cultureel erfgoed dat als schitterend decor een hoofdrol speelt. De kunstenares past voor een spiegel een 18e eeuwse jurk uit de Lakenhalcollectie. Ze doet dat ongegeneerd be vallig als iemand die zich niet bewust is van een spiedende camera. Zangkoor 'de Stem des Volks' zingt over haar favo riete stad tegen een immens doek van Van Bree waarop de burgemeester zijn degen aan biedt aan het volk. Ruiters op stokpaardjes berijden de Burcht. De verwijzingen naar Leiden zijn duidelijk aanwezig, maar worden nergens aan de kijker opgedrongen. Dat maakt dat de film eerder besprenkeld is met Leidse curiosa dan zwaar doordrenkt. Zowel bij de uitvoering als bij de inhoud krijgt de surrealistische, absur distische kaleidoscoop een luchtige toon die niet verplicht tot kijken, maar eerder ver vloeit tot een warme troost door de nimmer aflatende aan wezigheid van herkenbare beelden. De Burcht, de Lakenhal, mo len De Put. Kool gebruikt ze al lemaal, plaatst ze prominent op de voorgrond en doet be scheiden een stapje terug. Over sommige scenes zijn silhouet ten geprojecteerd van perso nen die meer als historische fi guranten dan als figuren die nen. Ze vormen een echo van de optredende 'acteurs' die 'overschaduwd' worden door hun leeftijdgenoten in de 18e en 17e eeuw, op hun beurt weer verduisterd door de scha duwen van toevallig passeren de museumbezoekers. Het le vert - onbedoeld? - een vreem de sensatie op van tijdsbele ving, vergelijkbaar met de lichl vervreemdende beleving van plaats. Een gedeelte van de film is met een ronddraaiende came ra opgenomen in de overdekte binnenplaats van het museum, vijf stappen verwijderd van de entreehal. Kool laat door de bewuste projectie van licht op donker en vice versa een over lapping van tijd op tijd plaats vinden en overeenkomstig één van plaats op plaats. Op die wijze laat ze de toeschouwer de dromerige keus tussen toen en hier, en daar en nu, waarbij de grens in soft focus letterlijk niet altijd scherp te trekken is. RECENSIE SUSANNE LAMM! ei Concert BZN Gehoord 18/4, gehoorzaal, Leiden. BZN en de fan weten w aan elkaar hebben. Doo renlange oefening zijn l partijen uitstekend op d ingespeeld. Iedereen wat hem gevraagd word het resultaat is een peil avond. De hele afgeli Stadsgehoorzaal is ra; enthousiast als BZN meer dan gemakkelijk ii gehoor liggende li< speelt. De oude hits ken dereen van buiten, dei we spreken genoeg zo mee te zingen. BZN m zomerse muziek voor de sitivo, een mooie intro je zonvakantie. Een Hol se basis met een woc Spaans of Frans, wat s tende duetten, uitpai met een beetje bomben 'gewoon doen' met heel gebbetjes. Vooral licht teerbare muziek. Ze spelen veel van nieuwe cd: wereldsucce in het onmiskenbare j dat de groep elk num. aan weet te trekken. Laf ma, El Condor Pasa (I'd ther be a hammer), Lili! len, en niet altijd steekt versie boven de meest kende uit. Lili Marlen i ineens familie van 'the drummerboy' en op son ge momenten drongen vreemd genoeg beelden de gelijknamige Fassbin film op. Ook kregen we1 le Printemps' van Miche! gain, dat net zo aanstel klonk als het origineel overbekende 'Nathalie' puntiger, maar vooral in{ gener mogen zijn. Als i zinger verliest het lied een deel van zijn charme Het leukst is BZN me oude successen. Dan hl ze op hun allereigenst tuurlijk werd er eventje Jantje Smit gerefereerd hoe spijtig het was dat 1 niet bij kon zijn om zijn zingen. Gelukkig maakt rola, overigens geen fa van de jongste Volen mer-in-de-muziek, datgi goed door 'Mama' te zii Waarbij het natuurlijk gemiste kans was dat z Italiaanse versie van B mino Gigli zong in plaat de Nederlandse van Heil Joods Historisch Museum bestaat 65 jaar amsterdam franqdise ledeboer In het Joods Historisch Muse um (JHM) getuigen voorwerpen van textiel uit vele eeuwen over de groei en bloei van het joden dom in Nederland. Kostbare mantels en voorhangen voor de eredienst pronken er in zacht licht naast speldenkussens en linnengoed. Maar er ligt ook een gele lap stof vol jodenster ren, naar nu pas ontdekt niet gemaakt in het getto van het Poolse Lodz maar in de gecon fisqueerde joods-Enschedese textielfabriek De Nijverheid. Sa men met andere voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog krijgt de jubileumexpositie 'Joods van Stof zq een huive ringwekkend slot. Het JHM viert met deze expo sitie dat het tien jaar geleden verhuisde van De Waag op de Nieuwmarkt naar het fraai ge restaureerde complex van de vier Hoogduitse synagogen op het Jonas Daniël Meijerplein. Omdat het museum in 1932 open ging, wordt tegelijk stil ge staan bij het 65-jarig bestaan. Het bezoekersaantal schom melt al jaren rond de 100.000. Het museum is daar heel tevre den mee, maar kondigde eerder dit jaar toch een uitgebreide pu bliciteitscampagne aan. Die is vooral bedoeld om nieuwe pu blieksgroepen aan te boren. Want volgens directeur Judith Belinfante denken nog te veel mensen dat haar museum niets voor hen is en weten ze als regel weinig over de joodse cultuur. Onder het motto 'Je wordt wijzer in het Joods Historisch Museum' is onder meer een nuttig en bovendien geestig boekje uitgebracht waarin ant woorden worden gegeven op vragen als 'Is een liberale jood een WD'er?', 'Is een Bar mitswa een café voor joden?' en 'Loopt een jood naar de synagoge van wege het parkeerprobleem?' Ook de educatieve begelei ding van deze jubileumexposi tie is voorbeeldig. Aan de hand van een helder geschreven gids je worden de bezoekers in kort bestek voorgelicht over de ge schiedenis en religieuze beteke nis van de voorwerpen. Wie geen idee heeft wat de kronen op de voorhangen betekenen steekt zo bijvoorbeeld op dat daarmee de joodse Tora (wet) wordt gesymboliseerd. Het tekstbord bij de ingang meldt met gepaste trots dat de ze expositie het resultaat is van een conserveringsproject van 23 jaar. Door intensief gebruik en ouderdom waren veel voorwer pen ernstig in verval geraakt, maar onder leiding van Cecilia Niers zijn ze schitterend opge knapt. Een videofilm van de res tauratie van een Portugese ge bedsmantel maakt duidelijk hoeveel uren monnikenwerk dat heeft gekost. Natalie Rothstein, textielex- pert van het Victoria Albert Museum in Londen, werd inge schakeld om de herkomst van de vaak eeuwenoude stoffen te traceren. En projectbegeleider Julie-Marthe Cohen van het JHM stak vele uren in het on derzoek naar de gebruikers en Een rol geel katoen bedrukt met jodensterren, gemaakt in Fabriek de Nijverheid in 1942. productie van de voorwerpen, gekost. Het spoor leidde ten- Mede dankzij haar speurwerk slotte naar de Enschedese fa- werd ontdekt dat er voor de hriek die onder Duits beheer 569.355 Nederlandse jodenster- was komen te staan. De rotsvas- ren niet meer dan 10.000 strek- te overtuiging dat ook de Ne- kende meter stof nodig is ge- derlandse jodensterren uit Lodz weest. De productie moet niet kwamen bleek dan ook niet meer dan een dag werk hebben meer op waarheid te berusten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18