Kindergraven Valkenburg in unieke staaf 'Veel mensen denken dat ze onfeilbaar zijn JK m J Infiltrant verklaart onder ede met Hollands-Midden gewerkt te hebben Regio Aspirant-kopers Voorhout nachten voor deur makelaar 'Dubbel gedenkwaardige dag' in Warmond mi Het Motorhuis DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETER ZATERDAG 19 APRIL 1997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071- Amsterdamse archeologe Liesbeth Smits onderzocht Romeinse lichaamsresten VALKENBURG PETER VAN DER HULST Liesbeth Smits: „Zo'n twintig procent van de mensen die in Valke burg lagen begraven, is niet ouder geworden dan één jaar." Kinderen die vlak na de jaartelling in de omge ving van Valkenburg opgroeiden hebben het al les behalve gemakkelijk gehad. Velen haalden het twintigste levensjaar niet. Maar nog veel opmer kelijker is dat nu met harde cijfers kan worden aangetoond dat de sterfte onder pasgeborenen zeer groot was. De Amsterdamse archeologe Liesbeth Smits heeft dat vastgesteld nadat zij alle stoffelijke resten van een Valkenburgs grafveld heeft onderzocht. Het grafveld, dat in de eerste eeuwen werd gebruikt, en al tussen 1985 en 1988 bij opgravingen werd blootgelegd, telde in totaal zo'n 750 graven. „Zo'n twintig procent van de mensen die er la gen begraven, zijn niet ouder geworden dan één jaar." Liesbedi Smits noemt het niet opmerkelijk dat de kindersterfte in die tijd zo hoog was, wel bijzonder is dat het nu met behulp van de gevon den graven onomstotelijk kan worden aange toond. Volwassenen en iets oudere kinderen werden, volgens gebruik in het Romeinse Rijk gecre meerd. Kinderen jonger dan een jaar werden be graven. Door de eeuwen heen bleven de resten foto united photos de boer van begraven lichamen veel minder goed gecon serveerd dan die van gecremeerde mensen. „In Valkenburg zijn de stoffelijke resten van de be graven kinderen zeer goed bewaard gebleven. Op andere grafvelden kom je die groep gewoon niet tegen", aldus Smits, die voor haar jarenlange on derzoek ook graven in Nijmegen en de Duitse plaatsen Krefeld en Moers Asberg onderzocht. .Valkenburg is wat dat betreft uniek. Naar de doodsoorzaak van de baby's wil zij nog wetenschappelijk onderzoek doen. Op voor hand houdt ze nadrukkelijk rekening met lood- vergiftiging. „Voor het conserveren van voedsel werd lood gebruikt en dat werd ook in de wijn gedaan. In de botten van een aantal kinderen uit Valkenburg is lood aangetroffen. Maar het pro bleem is dat het lood ook in de bodem zat. We weten dus niet of het lood uit het voedsel of uit de grond kwam. Het is moeilijk om te zeggen of dat we dat met een onderzoek kunnen aan to- Geslacht De crematieresten die voor Liesbeth Smits op ta fel liggen zeggen haar veel meer. Omdat de over blijfselen na verbranding niet zijn verpulverd zoals dat tegenwoordig wel gebeurt kan zij zonder al te veel moeite bepalen of de botten en beenderen afkomstig zijn van kinderen of vol wassenen. Redelijk nauwkeurig stelt zij daarmee niet alleen de leeftijd van de persoon vast, maar bij ouderen ook het geslacht. „Dit is bijvoorbeeld een gewricht van de onderarm. De grootte van het bot toont aan dat het om een volwassene gaat. Zo kun je ook aan de schedel zien of het om een man of vrouw gaat. De oogkas bij mannen is overdreven vierkant, terwijl die bij een vrouw ronder zijn. Bij mannen zie je op het achterhoofd ook duidelijk de plaats van de spieraanhechtin- gen. Vrouwen hebben weer een breder en lager bekken." In het geval van kinderen is het geslacht niet te bepalen. Dan moet zij volledig blindvaren op de 'bijgiften' die in een graf werden gezet, zoals kraaltjes en kettingen. De leeftijd daarentegen is een stuk makkelijker. Die is in sommige gevallen tot op enkele maanden nauwkeurig bepaald. „Bij kinderen kijk je naar de volgroeiing van de bot- stukken, terwijl bij een volwassene niet de op bouw maai' de afbraak van het lichaam belang rijk is, zoals de slijtage van de botten en het bek ken. En je kunt kijken naar de structuur van het bot, of het gebit." Dankzij andere vondsten, zoals aardewerk en voedsel, konden collega's van de Amsterdamse lp archeologe in het verleden vaststellen uit wel eeuw een graf stamde. Met die kennis komt; nu tot opmerkelijke conclusies. „De bevollij H0 bestond in de eerste eeuw in Valkenburg hooi ocl zakelijk uit militairen. Omdat er in die tijd q m oorlogen en veroveringen waren, verwacht jej *ir je jonge mannen in de graven tegenkomt, mj ide die zijn juist ondervertegenwoordigd. Je komt ps' Valkenburg wel vrouwen en kinderen tegen "L Een theorie is dat de mannen op het slagveld a het leven zijn gekomen en daar ook zijn begt m ven. „Destijds waren de omstandigheden er ni naar om de lijken terug te brengen naar het fj waar ze woonden. Waren er in de eerste eeuw vele schermutsefi gen, een eeuw later was het veel rustiger. leeftijdsopbouw van de mensen die uit die peri; de zijn aangetroffen, is veel evenwichtiger. H aantal mannen en vrouwen is gelijk.i Smits, die in de afgelopen zes jaar zo'n zesi dozen vol met crematieresten onderzocht, vi woordt op dit moment haar bevindingen in et proefschrift. Zij hoopt volgend jaar af te studert i op het onderzoek dat zij uitvoert voor het Ins tuut Pre- en Protohistorie van de Universiteit^ Amsterdam. 'Wat is jouw eerste keus?' VOORHOUT CONNY SMITS Een witte tent en een mobiel toilet naast een houten bouw keet aan de Oosthoutlaan in Voorhout. Binnen staan veer tien stretchers netjes in het ge lid. Op één ervan ligt een man ontspannen zijn krantje te le zen, terwijl in de bouwkeet een groep mensen zich verdringt rond een plattegrondje. „Wat is jouw eerste keus?", vraagt de één aan de ander. „O, dan wor den we straks misschien wel buren." Zondag begint makelaar Max Sedelaar met de intekening voor 42 woningen die Noorlan- der gaat bouwen in het plan Hoogh Teylingen 4a. Sinds afge lopen dinsdag echter liggen de kopers al voor de deur. „Een unicum", aldus Joca van Manen die namens Sedelaar de wach tenden opvangt. „Bij andere projecten waren de mensen er soms al op vrijdag. Maar dit slaat echt alles." De prijs van de huizen, waar van de bouw nog voor de bouw vak moet beginnen aan de Sas- senheimse kant van Oosthout, schommelt rond de vier ton. De carport-woningen, verdeeld in zeven rijtjes van zes die achter elkaar op een eilandje komen te staan, krijgen drie slaapkamers op de etage en een zolder. De hoekwoningen zijn veruit favo riet bij de aspirant-kopers. Ei genlijk waren die al halverwege de afgelopen week 'besproken'. Met zijn achttienen waren ze gisterochtend al, en naar ver wachting zal dat aantal in het weekeinde nog flink stijgen. „Het is zó gezellig", zijn de woorden die iedereen direct van de lippen laat rollen, gevraagd naar de gekte die hier aan de gang is. „Als toekomstige buren leren we elkaar direct al goed kennen. De sfeer is echt gewel dig. Er zijn al plannen voor een reünie." De wachtenden zijn verplicht dag en nacht op hun post te blijven. Veel kopers hebben dus vakantie opgenomen: „Mijn man is zó uit een vergadering weggelopen toen hij hoorde wat hier gaande was", vertelt een vrouw. „Later moest hij al zijn afspraken nog afzeggen." Veel echtparen lossen elkaar af of la ten ouders en vrienden af en toe de wacht houden. De allereerste koper is belast met de taak om de paar uur alle namen op te noemen om te controleren of niemand vals speelt. „Want we zitten natuurlijk allemaal liever thuis koffie te drinken", zegt Jo ca van Manen. Politie verzamelt bewijzen kettingbotsii Bewoner H. de H; T m m i echtgenote bekijken de woning in het gisteren gereed gekomen appartementencomplex. foto taco van der eb WARMOND MARIETA KROFT Benefietconcert in gemeentehuis JACOBSWOUDE» De Alzheimer vereniging Zuid-Holland Noord organiseert morgen om 13.00 uur een koffieconcert met een Mozart-programma in het gemeentehuis van Jacobswoude. Aan het programma werken acht musici mee, die in verschillende combinaties met kwartetten en trio's het programma verzorgen. Kaarten voor aanvang gemeente huis Jacobswoude Herenweg Rijnsaterwoude. Het was feest gistermiddag op de Machen- iaan in Warmond. Tientallen (toekomstige) bewoners, de Woningstichting Warmunda, gemeentebestuurders en andere belangstel lenden waren naar het appartementencom plex gekomen waar de voorzitter van War munda, J. van Mameren, de laatste sleutel overhandigde aan een trotse meneer H. de Haas. Hij en zijn echtgenote bewonen sinds gisteren een van de achttien nieuwe drieka- merseniorenappartementen aan de Ma- chenlaan. De Haas heeft in verband met zijn rolstoel een volledig aangepaste wo ning. Volgens Van Mameren was het gisteren 'in dubbel opzicht een gedenkwaardige dag'. Ten eerste omdat met de oplevering van deze woningen de nieuwbouwwijk En depoel III is voltooid. En ten tweede omdat deze woningen voorlopig de laatste zijn die Warmond mag bouwen. Het complex be staat uit vier koop- en veertien huurappar- tementen. De huur ligt tussen de 862 en 895 gulden per maand, exclusief servicekosten. Aanvankelijk liep het, aldus Van Mameren, niet storm met de aanmeldingen voor de huurappartementen. Hoewel dat eigenlijk niet de bedoeling was heeft de woningstich ting ze daarom ook regionaal aangeboden. „Bovendien hebben we de woningen aan de man of vrouw kunnen brengen door het voorzieningenniveau te verhogen, uiteraard tegen een hogere huurprijs." Alle woningen extra beveiligd tegen in braak. Het zijn de eerste woningen in het dorp met het zogenoemde Keurmerk Veilig Wonen. SPECIALE AANBIEDING: Uitlaat vervangen vanaf /317,- (vanaf voorpijp - incl. montage) Auto Technisch Centrum, Hoge Rijndijk 5, Leiden, Telefoon 071 - 512 05 41. Werkplaats, Vondellaan 80, Leiden, Tel 071 - 535 18 00. LEIDSCHENDAM ANP Beers lijdt onder inzakkende markt voor vrachtwagens een bijzonder jaar. Het bedrijf leverde een recordaantal wa gens van 2880 eenheden af. Me de daardoor steeg het markt aandeel van Scania met 2,2 pro cent tot 23,1 procent. De omzet van Beers groeide met 28,2 pro cent tot 1 miljard gulden. De autonome groei was 18,9 pro cent. De winst ging met 6 pro cent omhoog naar 41,3 miljoen. De hele markt voor zware be drijfswagens is in de eerste drie maanden van 1997 achtergeble- Beers, importeur van Scania- vrachtwagens, heeft last van de inzakkende markt voor zware bedrijfswagens. Het bedrijf zegt dat het in de eerste maanden van dit jaar minder wagens heeft afgeleverd, waardoor het resultaat achterblijft. Beers waarschuwt dat de winst over het eerste halfjaar lager zal uit vallen dan in dezelfde periode van het recordjaar 1996. Het jaar 1996 was voor Beers DRIEBERGEN RICHARD MOOYMAN VERVOLG VOORPAGINA Het verkeersbijstandteam van het Korps Landelijke Politie diensten heeft het onderzoek naar de grote kettingbotsing op de A 9 afgerond. Het onder zoeksteam heeft voor bijna ie der betrokken voertuig gerecon strueerd wat er zich vlak voor en tijdens de botsing afspeelde. In een aantal gevallen is er dui delijk sprake van verwijtbaar handelen, zo is de indruk van teamleider J. Quint. Justitie in Haarlem moet nog beslissen over een eventuele strafrechte lijke vervolging van bepaalde betrokkenen. Drie doden en 44 gewonden. Dat was de balans van een serie kettingbotsingen vrijdag 24 ja nuari op rijksweg A 9 nabij het Rottepolderplein. Bij dichte mist knalden rond kwart voor elf 's ochtends in totaal 146 voertuigen op verschillende plaatsen op elkaar. Binnen een uur waren vijftien mensen van het landelijk ver keersbijstandteam uit Drieber gen ter plekke. Terwijl hulpver leners in de chaos nog volop be zig waren met het bevrijden van beknelde automobilisten, be gonnen deze specialisten al met het vastleggen van de situatie. Daarbij maakten ze niet alleen gebruik van camera's en krijt strepen, maar ook van een gea vanceerd meetinstrument waar mee de hele botsing drie-di mensionaal in beeld kan wor den gebracht. Snel handelen was noodzake lijk omdat er in de eerste uren veel sporen verloren gaan, on der meer door het wegslepen van voertuigen. „De hulpverle ning staat nummer één", aldus Quint. „Als iemand bekneld zit, zeggen we natuurlijk niet: laat die auto even staan." Het be langrijkste doel van het onder zoek was vast te stellen wie op welke plaats reed vlak voor het ongeluk. Dit met het oog op de schuldvraag en het afhandelen van verzekeringskwesties. „Wij hangen de gedachte aan: de veroorzaker betaalt. De gegevens over de chaoti sche situatie werden later aan gevuld met verklaringen van automobilisten en nauwkeurig onderzoek naar de schade en technische staat van ieder voer tuig. Niets werd aan het toeval overgelaten. Zo is de stand van de versnellingspoken ter; van het ongeval geregi en zijn later de tachograi_^ ven van vrachtwagens uiij zen. Alle voertuigen werden der meer vanaf de bovem gefotografeerd en vervolgen een computersimulatie 'in kaar gepast'. Na ruim twee maanden si puzzelwerk is Quint trots op resultaat. „We denken ii gentig procent van de ge" te kunnen aantonen of ie: schuldig is of niet. Natuu streven we naar honderd cent, maar negentig procei behoorlijk hoog. Bij de reste de tien procent gaat hel minder belangrijke gevallen Veel mensen denken da onfeilbaar zijn, zo stelt de derzoeksleider. „Het wasn schuld niet, het was de ar 22 krijg je dan te horen na zo'n geluk. Zoals bij de me mistongelukken was ook veelal sprake van een comb tie van mist en te hoge snelh Sommigen reden vanwege mist met een gangetje vanu tig, anderen gingen veel Ihc der." Quint wil nog niet ingaan de inhoud van de bevindin| maar denkt in ieder harde zaak aan justitie in H lem over te kunnen dragen is volgens hem voldoende wijsmateriaal verzameld, eindelijk beslist het openb 1 ministerie op basis van dep11 cessen-verbaal, waaraan verkeersbijstandteam nu laatste hand legt, of er al i En niet tot vervolging wordt o ïrn gegaan. Daarbij zal ondern worden gekeken naar '41', door schuld' en 'zwaar lichai lijk letsel door schuld'. ®jj Het onderzoek biedt volg Quint behalve voor strafred lijke vervolging ook goede a knopingspunten voor civn, procedures, waarbij de veto 1 zakers aansprakelijk kuffi ™e! worden gesteld voor de sch 1 De verzekeraars hebben i volgens hem al enthousiast toond over de werkwijze 11 het onderzoek, die individi 91 afhandeling van ocuaucsv.-j, mogelijk maakt. Bij het gi mistongeval bij Breda in 1 9 bleek dit onhaalbaar en ffl 'J' een collectieve regeling woi getroffen. „Er zijn mensen nog steeds geen geld hebt gezien", aldus Quint. PERSBUREAU CERBERUS Volgens advocaat Theo Hiddema staat het nu wel vast dat het politiekorps Hollands- Midden in een onderzoek tegen een XTC- bende met een infiltrant heeft gewerkt. De infiltrant, een voormalige garagehouder uit Zandvoort, zou dat immers onder ede ver klaard hebben bij de rechter-commissaris. De XTC-bende was onder meer actief in Rijnsburg en handelde met het buitenland inXTC-pillen. Gisteren moesten twee leden van de ben de, een Amsterdammer en een Leidenaar, bij de Haagse rechtbank voorkomen. Het gebruik van een infiltrant is sinds de onder zoeken van de enquête-commissie Van Traa een omstreden opsporingsmethode. Twee maanden geleden verwees de recht bank de zaak tegen de XTC-bende terug naar de rechtercommissaris, om te laten onderzoeken in hoeverre het korps Hol lands-Midden zich van de opsporingsme thode heeft bediend. De rechter-commissa ris zou, behalve de voormalige garagehou der, ook een aantal politiefunctionarissen moeten ondervragen. Ziek Ook de agenten Broere en Mosterd van het districtskantoor Leiderdorp dienden zich bij de rechter-commissaris te vervoegen. Giste ren op de zitting bleek dat Broere dat heeft gedaan. Hij zou ontkend hebben dat Mid den-Holland een infiltrant gebruikte bij het onderzoek tegen de XTC-bende. Mosterd heeft nog geen verklaring afgelegd omdat hij ziek is. Advocaat Hiddema, e'e'n van de verdedigers van de XTC-bende, geloofde

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16