Daglicht om zenuwstelsel optimaal te vertroetelen Watermanhof Het is een aparte en mooie zelfs' Leiden Regio Zondag naar Intratuin Voorschoten ^intratuin [ERDAG 19 APRIL 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Waarin deze week: de Leidse ambtenaar zich moedig door de week worstelt en in Oegstgeest de noodtoestand heerst. Hypermodern systeem in nieuwe onderkomen van Rijnland Maandagmorgen. De brievenbus bij het stadhuis puilt weer uit. delijk aan integrale kwaliteits zorg doen. Tsjakka! Morgen be ginnen. Stadhuis Leiden, vrijdagoch tend. Goeiesmorgens, juffrouw Jannie, koppie koffie? 'Blieb- blieb' doet de telefoon. 'Melk en suiker?' klinkt het aan de andere kant van de lijn. Hihihi. Kun je geen briefje sturen? Hahaha. Stadhuis Leiden, vrijdagmiddag. Ook voor de modale ambtenaar ligt het weekeinde op de loer. Zullen we zondag iets leuks gaan doen? Even mijn vrouw bellen. Huh? In gesprek? Mag een mens straks in Oegst geest nog een praatje maken met de buur vrouw? Ach ja, dat zal wel. Maar twee buurvrouwen tegelijk, en dan de overbuurvrouw er nog bij, dat wordt een ander ver haal. Een samenscholing heb je al gauw. Ook de tijd van het straatfeest en de barbecue is voorbij. „Daar moet u in het vervolg een ver gunning voor aanvragen", zegt de immer goedgeluimde burge meester Sjoerd Scheenstra. In Oegstgeest is niet alleen samen scholen, maar ook drinken op de openbare weg verboden, 't Is niet dat ze in Oegstgeest niet houden van een praatje op de stoep en van een gezellig feest met bak-en-braad in de open lucht. Maar Oegstgeest heeft een jongerenprobleem. En dan moeten de goeden maar onder de kwaden lijden, denken ze in de gemeenteraad. Er zijn tieners die op straat rondhangen, en voorman Jan de Soeten van Leefbaar Oegst geest ergert zich daar kapot aan. Ze laten hun brommertje warmdraaien, ze drinken een biertje, bij ontstentenis van een koffieshop blowen ze er ook en ze dagen voorbijgangers uit. Het zijn, kortom, net tieners. En dus moet Oegstgeest maar een politiestaat worden, vindt De Soeten. Zijn Leefbare Oegst- geestenaren vinden een drank verbod lang niet ver genoeg gaan. Nee, er moeten nog een stuk of drie, vier andere straf maatregelen worden genomen, betoogde De Soeten. Een sa menscholingsverbod zou een mooi begin zijn. De Soeten - die zelf in het dage lijks leven ook weieens met lood in de schoenen een groepje rondhangende jongeren pas foto mark lamers seert - is het zat dat de politie niets uitricht tegen dat geteisem op straat. Maar rondhangen is niet strafbaar. De wet kent het woord helaas niet. Samen rond hangen, dat heet een samen scholing. En daar kun je wél te gen optreden. Dan staat de wet opeens aan je kant. Als een overheid de noodtoe stand uitroept - bij rampen of dreigende burgeroorlog - wordt vaak meteen een samenscho lingsverbod uitgevaardigd. En in Oegstgeest heerst een nood toestand, vindt Leefbaar Oegst geest. Wat de andere maatrege len zijn waar De Soeten op zint laat zich raden. Een avondklok. Bewaakte grensposten. Fouille ren bij het betreden van het dorp. We zullen het niet weten, want De Soeten wil wel de architect van de noodtoestand zijn, maar liever niet als zodanig bekend worden. „Willen jullie dit asje blieft uit de publiciteit houden", vroeg hij de verzamelde pers na zijn vlammend betoog. Neen, dat wilden zij niet. Had De Soe ten dat maar geweten. „Dan had ik om een besloten verga dering gevraagd. RUUD SEP EN AAP RIETVELD De Klerk vindt het jammer, maar wil daar toch niet te lang om te treuren. Het resultaat stemt hem tevreden „Het zijn bijzondere huizen, geen twee zijn hetzelfde. Architectonisch gezien is het een aparte wijk. Een hele mooie zelfs, vind ik. En hoewel er helaas een aantal milieuvriendelijke plannen niet is uitgevoerd, is er nog heel wat over eind gebleven." De woningen hebben bijvoor beeld een glassoort die extra isolerend werkt en de heipalen zijn van gerecycled beton. Tropisch hardhout is nog steeds niet te vinden en de hoe veelheid kunststof die gebruikt is, is minimaal. Mevrouw Bakker is laaiend enthousiast over de ecologische oevers. „Ik ben wel een echte tuinier hoor, dus ik zal er niet te veel over doorzeuren, maar ik vind ze prachtig. In plaats van houten af rasteringen zijn kokosmatten gebruikt, die zijn volgestopt met zaden en dat alles loopt nu uit." Het mensvriendelijke aspect is bijna in zijn geheel intact gebleven. „Iedereen heeft zijn huis zelf in gedeeld en kon zo binnen zijn eigen budget zijn ideale woning neerzetten. We konden zelf bepalen waar we de keuken wilden, de ramen, het aantal slaapkamers en ga zo maar door. Voor ons was dat perfect. We hebben drie grote kinderen en we wil den voor hen allemaal een eigen kamer. Dat lukt niet in de meeste nieuwbouwhuizen, dat hebben we wel gemerkt, daar moet je toch weer een zolder gaan verbouwen ofzo." De problemen zijn echter nog niet helemaal voor bij. „De oplevering is niet vlekkeloos verlopen. Ze waren veel later klaar dan gepland. Deels kwam dat door de strenge winter, maar Egbo heeft zich ook een beetje vergaloppeerd. Bepaalde materia len kwamen te laat en de wand en vloerverwar ming die sommige hebben functioneert nog steeds niet goed." Zorgen dat dit niet snel wordt opgelost, maakt De Klerk zich niet. „We hebben de laatste termijn nog niet betaald. Dus Egbo blijft tot die tijd wel bezig", grinnikt hij. Hoe de rest van de wijk eruit gaat zien is nog niet duidelijk. „Zoals het nu is, is het heel ruimtelijk opgezet. Maar de gemeente kan natuurlijk beslui ten om dat vol te bouwen. Het liefst zien wij dat het recreatiegebied wordt. Maar ja, dat is ivishfnll thinking." Voorlopig blijft het nog wel groen, meent De Klerk en dat komt hem goed uit. Het eerste buurtfeest is op die grond gepland en hij heeft er alle vertrouwen in dat dat heel gezellig wordt. „We zijn niet de doorsnee 'nieuwbouwwijkbewoners'. We wonen er pas een half jaar, maar we kennen elkaar al vier jaar. We hebben met elkaar gestreden; lief en leed gedeeld. Dat schept een band." Onderling is er veel contact, vertelt mevrouw Bak ker. De bewoners helpen elkaar klussen en komen geregeld bij elkaar over de vloer. Buiten wordt volop gespeeld. „De kinderen kunnen goed met elkaar overweg. Toen wij hier net woonden speel de mijn zoon nog vaak in zijn oude wijk. Nu is hij daar nooit meer te vinden. Hij heeft hier allemaal nieuwe vriendjes gemaakt en heeft het hartstikke naar zijn zin." De Klerk is trots op de bewoners van de Water manhof en met name op het bestuur van de be wonersvereniging. „Zij hebben een enorme klus geklaard. Ze wisten iedereen gedurende die rotte periode gemotiveerd gehouden. En dat is hun ge lukt, bijna niemand is afgehaakt. Dat is toch uniek? Met al die amateurs zijn we er goed uitge komen. En", vervolgt hij tevreden „nu het zonne tje schijnt en iedereen lekker met zijn tuintje bezig is, is al die ellende uit het verleden snel vergeven en vergeten." anderhalve meter door in de ka mer. Door met lamellen het licht op te vangen en via het plafond de kamer in te kaatsen, is vijf meter van daglicht te voorzien. Dat lijkt een ldein ver schil, maar een beetje kantoor pand telt tientallen tot honder den meters venster en dus een evengroot aantal keren die drie meter extra. De lamellen vangen direct bij het raam licht weg. Smit zegt hierover: „Dat is uitstekend. De impuls om het licht aan te doen is sterk afhankelijk van de ver gelijking tussen buiten en bin nen. Als het vlak bij het raam heel helder is, lijkt het verderop in de kamer al te gauw te don ker. Maak je het vlak bij het raam iets donkerder, dan gaat de hand minder snel naar de lichtknop." De stand van de la mellen verandert met de stand van de zon en dus het uur van de dag. Een ingenieus compu tersysteem zorgt daarvoor. Of het hele plafond van re flecterend materiaal wordt voorzien is nog onzeker. „Ach terin de kamer moet bijverlicht worden. Dat kan met een licht punt dat via het plafond weer de kamer in kaatst. Dat geeft een prettige gelijkmatige verde ling van licht". Het 'welbevinden' van de werknemer van Rijnland kan door de technische snufjes ook onbedoeld worden vergroot. In het pand komt waarschijnlijk een detectiesysteem. Als de de tector in een kamer vijf minuten achtereen geen beweging waar neemt, gaat het licht uit. „Ie mand die in slaap valt kan ten minste rustig doorslapen", con stateert Rijnland-voorlichter H. van den Hoek met een glimlach op zijn gezicht. Het daglichtsturingsysteem kost een miljoen gulden extra; een bedrag dat pas na twintig jaar is terugverdiend. Omdat het het eerste pand in Neder land is dat op deze manier van licht wordt voorzien krijgt Rijn land subsidie van de Novem. tadhuis Leiden, maan- V V dagochtend. Volgens de agenda zit het weekeinde er weer op, maar de bovenkamer kan zich daar nog niet helemaal los van maken. De postmedewerker heeft zo juist een berg brieven afgele verd. De telefoon gaat. Even geen tijd. Stadhuis Leiden, maandagmid dag. De werkweek is nu echt be gonnen. Ergens onder de berg brieven rinkelt een onzichtbare telefoon. Voordat je die hebt ge vonden, hebben ze aan de an dere kant allang neergelegd. La ten rinkelen dus maar. Stadhuis Leiden, dinsdagmor gen. Werkoverleg. De brieven blijven nog maar even liggen. De telefoon gaat vergeefs over. En dan nog eens. Stadhuis Leiden, dinsdagmid dag. Middagje ATV. Met de kin deren wandelen in het park. Die briefschrijvers en die bellers moeten maar even geduld heb ben. Stadhuis Leiden, woensdagoch tend. Mooi moment om die brieven nog eens te bekijken. Waar lagen ze ook al weer? Die vervelende telefoon ook steeds. Misschien maar eens een ant woordapparaat meenemen. Stadhuis Leiden, woensdagmid dag. De wethouder heeft een dik rapport afgescheiden over postbehandeling en telefo nische bereikbaarheid. Interes sante kost om rustig door te le zen. Even die telefoonstekker eruit. Stadhuis Leiden, donderdag ochtend. Boos. Ambtenaren zouden de post en de telefoon niet serieus nemen. Wat denkt die Langenberg wel? Alsof hij zelf altijd zo goed bereikbaar is... Sodemieter op met je 'tring- tringtring'! Stadhuis Leiden, donderdag middag. Waar een goed gesprek tijdens de lunch al niet goed voor is. We gaan publieksvrien Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag de Watermanhof in Hazerswoude-Rijndijk. HAZERSWOUDE-RUNDUK MARUN KRAMP Het bordje op het kruispunt waarschuwt de voer tuigen die de Watermanhof willen opdraaien. 'Nieuwe wijk in aanbouw, veilige snelheid 20 km' want, gaat het bordje verder, er zijn 'onverlichte obstakels' en 'uithollingen overdwars'. In de straat blijkt het allemaal wel mee te vallen. De uithollin gen overdwars zijn waarschijnlijk al volgestort en de onverlichte obstakels kunnen alleen maar dui den op de stapels planken en de bergen grond en stenen die her en der op de stoepen liggen. Die obstakels zijn echter van zeer tijdelijke aard, want de bewoners van de vijftien huizen aan de Water manhof zijn druk aan het klussen. Zoals in elke nieuwe wijk wordt ook hier de eerste lente aange grepen om van de lap grond om de woningen een waar lusthof te maken. De ligging van de straat werkt daarin mee. Aan de westzijde ligt het groen van voetbalvereniging Ber- nardus en aan de oostzijde beginnen de weilan den van de boer die even verderop zijn bedrijf heeft. Polderslootjes omringen het wijkje. Bewo ner H. de Klerk geniet er elke dag van. „Ik ben heel blij dat ik hier woon, het is prachtig geworden. Maar", vervolgt hij met iets minder enthousiasme in zijn stem, „dat hebben we ook wel verdiend. We hebben daar hard voor gestreden." Vier jaar geleden begon die strijd. Toen kochten 27 geïnteresseerden eeh stuk bouwgrond van de gemeente Rijnwoude. Het plan om daar mens- en milieuvriendelijke woningen op te bouwen, kwam van de familie Bakker, de overburen van De Klerk. „Uit ideologisch oogpunt wilden wij ecologisch bouwen. We hebben toen een architect benaderd en die is een tekening gaan maken. Andere geïnte resseerden waren daarna snel geregeld", herinnert mevrouw Bakker zich. In plaats van dakpannen zouden de huizen een vegetatiedak krijgen. Kunst stof en beton moest zo min mogelijk gebruikt worden en tropisch hardhout was uit den boze. De Rotterdamse architect F. van der Werf had in het eerste opzetje de tekenhaak in de kast laten liggen: rechte hoeken waren bijna niet te vinden. Daarvoor in de plaats waren er organische ronde vormen. „We willen de huizen ontwerpen als een tweede huid, die lekker zit, prettig aanvoelt en die ook goed ademt", zei hij destijds. Dat die huid al binnen een zeer korte termijn een face-lift nodig zou hebben, was iets dat niemand nog kon voor zien. Een half jaar na de presentatie van de tekeningen kwam aannemer Egbo ineens met een prijsopgave die per huis 65.000 gulden boven de bedragen la gen die de bewoners met de aannemer hadden af gesproken. „Onbegijpelijk", zegt De Klerk, die zich er nog steeds over kan opwinden. „We hadden de grond al gekocht, de bouwrente ging lopen en De milieu en mensvriendelijke huizen aan de Watermanhof. Ze zijn jarenlang de inzet geweest van een strijd tussen de aannemer en eigenaars. Het was een vervelende periode, vindt De Klerk, maar het resultaat mag er wezen: een hechte band tussen de bewoners, en een prachtige wijk. foto henk bouwman toen begon het gelazer." De aanstaande bewoners wilden een andere aan nemer. Eentje die veel goedkoper was en die bo vendien meer ervaring had met milieuvriendelijk bouwen. „En dat bleek toen dus niet mogelijk. De gemeente had een wurgcontract gesloten met Eg bo." Een destijds zestien jaar oude overeenkomst waarin stond dat de aannemer alle woningen (zo'n 500) in de nieuwe wijk Zonneveld mocht bouwen. Egbo had dat kunnen afdwingen omdat het eigenaar van de grond was waarop de wijk moest komen. „De gemeente was in eerste instantie op onze hand, maar toen ze het contract nog eens beter las draaide ze honderdtachtig graden om. In de over eenkomst werd de gemeente bij contractbreuk een boete van anderhalf miljoen in het vooruit zicht gesteld. Dus je begrijpt, vanaf dat moment keek ze wel uit." Egbo en de gemeente Rijnwoude spanden een kort geding aan tegen de bewonersvereniging waarvan De Klerk ondertussen voorzitter was. De Haagse rechtbank besliste, dat de toekomstige be woners verder moesten onderhandelen met Egbo. Zo niet, dan stond hen een boete te wachten die twee keer zo hoog was als die van de gemeente bij contractbreuk. „We hebben niet verloren", oordeelt De Klerk ach teraf. „Uiteindelijk is de gemeente ons tegemoet gekomen in de kosten van het bouwrijp maken van de grond en heeft Egbo vijf procent van zijn prijs afgehaald." Maar toch bleven de kosten ho ger dan geraamd. De toekomstige bewoners moesten bezuinigen op hun droomhuis. Het vege tatiedak werd geschrapt. Een aantal eigenaars be sloot om de wand en vloerverwarming achterwege te laten. En ook de organische ronde vormen zijn op het oog niet meer terug te vinden. De huizen zijn juist rechthoekig en hebben iets statigs. nkfl M, MONICA WESSELING nsen voelen zich lekker bij M joende en helder daglicht, aan ivoor niets wordt steeds va- aan 'winter-depressieven' lichttherapietje voorge- leven. Daglicht in kantoren (hter nog steeds een zeld- -1 til miheid. Kantoorpanden wor- lore per definitie uitgerust met iiarmaturen. Het Hoog- mraadschap van Rijnland il als in eerste bedrijf in Ne- fae land het daglicht, systema- h beter gebruiken. Het nieu- and van Rijnland - dat de jnde jaren aan de Ples- edej njaan in Leiden verrijst - een daglichtsturingsys- 'n b. Lamellen voor de ramen teri igen het daglicht op en kaat- n b i'het via het plafond wordt de 1 uerin. den eter gebruik van daglicht ur) art niet alleen energie, het nat troetelt ook het vegetatief ze- ■s o vstelsel van de werknemers, robi zenuwstelsel, simpel gezegd gel welbevinden van de mens, el* geert sterk op 'echt' licht, ray iglicht voelt lekkerder aan", -eni rit P. Smit op, de projectlei- voor de nieuwbouw. „Na- opArlijk li ht bestaat uit veel anti er verschillende golflengten kunstlicht. Dat prikkelt de senen, activeert de mens en ltprettig aan". léer licht is prettig, maar de enö jóng van licht of donker uiterst subjectief. Dezelfde Niet voor niets wordt steeds vaker aan 'winter-depressieven' een licht therapietje voorgeschreven. foto loek zuyderduin lichtintensiteit doet een werk nemer aan een zwarte tafel, wél een lamp aanknippen, terwijl een werknemer aan een wit werkblad die behoefte niet voelt. 'Lekker licht' blijkt dus voor tweeërlei uiüeg vatbaar. Zorg voor het energieverbruik van het nieuwe pand en het welbevinden van de ruim 300 mensen die daarin moeten wer ken, bracht Smit naar het licht- laboratorium Bartenbach in het Oostenrijkse Innsbruck. Het lab doet onderzoek naar 'lichterva- ringen'. Smit: „Fantastische proeven. Jat kan, want op zondag 20 april zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zo zie je twee dia's van een gro te transparante vertrekhal van een vliegveld. De ene dia toont een heldere, prettige hal, de an dere oogt donker en somber. Het is dezelfde hal met dezelfde verlichting maar met verschil lende kleuren en andere materi alen ingericht. Ongelooflijk dat kleur en materiaal zo veel ver schil maakt." Proefpersonen werden onderworpen aan dag licht en kunstlicht. Bij gelijke lichtsterkte voelt kunstlicht al tijd minder prettig aan dan dag licht, zo constateerden de on derzoekers. Haaks op deze bevindingen staan de bouwvoorschriften van de rijksgebouwendienst. „Die spreekt alleen over aantallen lux als ze het over lichtsterkte heeft. Met de omgeving of het verschil tussen dag- en kunslicht wordt absoluut geen rekenening ge houden." Rijnland wil ook meer dan alleen de objectieve 'kille' lux en gebruikt daarom de can- dela als maat voor de verlich ting. De candela is de lichtin tensiteit die de mens ervaart. Terug naar het pand. Meer daglicht opvangen is goed voor de portemonnee en het welbe hagen. Normaal dringt daglicht

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15