Kerkmuzikant houdt de lofzang gaande De teloorgang van de Grofsmederij Kerk Samenleving Leidsch Dagblad Of 'NIEUW BEKEKEN ZATERDAG 19 APRIL 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS,07). Beroepsmusicus Bert van Kooten verbonden aan Hooge Burch in Zwammerdam „Het was eigenlijk een sprong in het diepe", kijkt de 28-jarige Bert van Kooten terug op zijn komst bij de Hooge Burch, begin dit jaar. „Ik had nog geen ervaring in het werken met verstandelijk gehandicapte mensen, toen ik hier kwam." Het leiden van het zogeheten 'Huiskoor' van 45 zingende zwakzinnigen is een belangrijk onder deel van zijn werk als professioneel kerkmuzikant bij de Hooge Burch. Bij gestaan door vier vrijwilligers, oefent hij vanachter zijn vleugel met de en thousiaste koorleden op liederen uit het Liedboek, kinderliedbundels waar onder die van Hanna Lam, Gezangen voor Liturgie en Liturgische Gezangen. „Je moetje blijven concentreren", heeft Van Kooten inmiddels ervaren, ook tijdens de zondagse eredienst. „Ook als een bewoner tijdens het pia nospelen begint te schreeuwen of op je schouder gaat staan tikken. Daar heb ik wel heel erg aan moeten wen nen. Vorige week nog. toen we het joods avondmaal vierden. Er kwam een bewoner naast me staan en hij gooide iets in mijn borstzakje. Ik dacht: als het maar geen strikje brood met wijn is, want dat geeft zulke vlek ken, maar stoppen met spelen kon ik niet. Het bleken achteraf twee dubbel tjes te zijn. Of neem die bewoner die me een hand moest en zou geven, tij dens het orgelspel. Hij bleef met uitge strekte hand staan, maar ik moest toch doorspelen. Na afloop heb ik hem als nog de hand gereikt." „Voordat ik hier kwam", vertelt Van Kooten, „heb ik negen jaar een kinder koor geleid. Dat is weer van een ande re categorie, maar het repertoire van het Huiskoor kende ik daardoor al gedeelte lijk. Bovendien vind ik het, voor mezelf, een voordeel in de omgang met de bewoners hier. Een kind heeft weer andere manieren om zijn spontaniteit te uiten dan een volwas sene. Ze hebben een zekere impulsiviteit. Omdat ik daar al wat aan gewend ben, kan ik gemakkelijker openstaan voor de verstande lijk gehandicapten hier. Bovendien heb ik in middels wat literatuur over dit onderwerp ge vonden." Eén keer per maand brengt het Huiskoor de ingestudeerde liederen ten gehore in de dienst van de oecumenische geloofsgemeen schap van de Hooge Burch. Niet als concert of uitvoering, maar gewoon als onderdeel van de dienst. De koorleden zijn er niet min der enthousiast om: „Ze vinden het altijd heerlijk om te zingen, ook op de repetities." Tijdens de paasviering hebben de Huiskoor leden wel een concert gegeven, samen met het andere koor van de Hooge Burch dat Van Kooten onder zijn hoede heeft: de 'Hooge Organist, pianist en cantor. Bert van Kooten heeft ervoor gestudeerd, en als één van de weinigen in Nederland kon hij er ook zijn beroep van maken. Als kerkmusicus is hij zelfs de enige die in vaste dienst is bij een centrum voor verstandelijk gehandicapten, namelijk de Zwammerdamse instelling Hooge Burch. Van Kooten is verantwoordelijk voor de muzikale gang van zaken tijdens de eredienst in de instelling en hij leidt er twee koren, waaronder één met een kleine vijftig verstandelijk gehandicapten. Op bezoek bij een kerkmuzikant, die onder verstandelijk gehandicapten een bijzonder ambt vervult. Burch-Cantorij' van twaalf vrijwillige mede werkers van de inrichting. Bij het moeilijkste lied zong het Huiskoor alleen tijdens het re frein mee. Dat Van Kooten nu zijn brood verdient met muziek (naast zijn twaalfurige werkweek bij de Hooge Burch leidt hij diverse andere ko ren en geeft hij hier en daar privélessen) vindt zijn wortels in de blokfhiitlessen die hij als kind volgde. Na de blokfluit kwam de kla rinet, en weer drie jaar later schoof hij achter het orgel van zijn vader om zich ook die kunst eigen te maken. Meteen wist hij dat hij van orgelspelen zijn beroep wilde maken, wat niet in de laatste plaats werd aangewakkerd door zijn bewon dering voor het spel dat hij wekelijks in de kerk hoorde. Van Kooten volgde de opleiding kerkmuziek aan het Nederlands Instituut voor de Kerkmuziek in Utrecht. In diezelfde stad studeerde hij later orgel, aan het Utrechts Conservatorium. Tijdens zijn oplei ding leerde hij niet alleen 'de feiten van de liturgie op een rijtje te zetten', maar ook zich in die liturgie 'op een creatieve manier in te bewegen en an deren daarbij te helpen'. Liturgische vormen zijn van primair belang, vindt Van Kooten. Niet alleen omdat in de geschiedenis van het christendom een liturgische traditie is gekristalliseerd (protestanten zijn nu bezig die tradities te herontdekken, zo dat wat bij de reformatie verloren ging nu weer terugkomt, zegt Van Kooten), maar ook uit persoonlijke overtuiging. „Ik merk om me heen dat liturgische vormen mensen niet iets, maar heel veel doen. Deze eeuw is rationaliteit van groot belang geweest, wat een deel van de leegloop in de kerken heeft ver oorzaakt. In kerkdiensten is de preek dikwijls hét hoogtepunt. Hier zijn alle elementen even belangrijk in een dienst. Mensen kunnen zo in een dienst hun gevoelens gestalte geven, in woord, gebed en muziek. Van Kooten heeft een belangrijke vin ger in de pap als het gafit om de gang van zaken tijdens de diensten in de Hooge Burch, waarbij hij nauw samen werkt met de voorganger. Dat vergt enige concentratie, omdat dikwijls een door de voorganger uitgesproken woord of gebed met een gezongen vers wordt beantwoordt vanuit de gemeen te, waar Van Kooten als cantor (begeleider van de gemeentezang) ver antwoordelijk voor is. „Ik moet van be gin tot eind alert zijn op de voorgan ger." Zijn opleiding kerkmuziek was echter oecumenisch van aard. „Ik kom uit een Nederlands hervormd milieu, dus dat was best even wennen. Ik werd ook ker kelijk op een breed vlak ingewijd, maar ik vond dat uiteindelijk positief." Juist om de oecumenische instelling bij de Hooge Burch en om het kerkmuzikale aspect ervan, sollici teerde hij op de vacature bij deze instelling. Dat hij er met geestelijk gehandicapten zou komen te werken, zag hij als een uitdaging, niet als de hoofdzaak. De Hooge Burch is de enige Nederlandse in stelling in haar soort met een cantor/pianist- organist in vaste dienst. Kerkmusicus is een ambt, redenereert men in Zwammerdam, en om die reden kreeg Van Kooten bij zijn in diensttreding een bevestigingsdienst, in de li turgische vorm zoals die gebruikelijk is bij de bevestiging van ambtsdragers. Van Kooten moest een belofte afleggen, door zijn 'ja' te geven op de vraag: „Wil jij de lofzang onder ons gaande houden, en ons keer op keer op roepen om met al wat in ons is God alieen glorie te geven?" De gemeente beloofde op haar beurt Van Kooten te aanvaarden, hem Bert van Kooten: „Je moetje blijven concentreren. Ook als een bewoner tijdens het pianospelen be gint te schreeuwen of op je schouder gaat staan tikken." foto hielco kuipers te dragen in hun gebeden en met hem mee te werken 'in onze gezamenlijke dienst aan de Heer'. Van Kooten zet zich nu met hart en ziel in voor zijn werk. Wat het werk met het Huis koor betreft, concludeert hij: „Werken met verstandelijk gehandicapten is gezellig, maar heeft daarom vakmatig nog niet minder om het lijf. Het werk vergt een bepaalde souples se. De uitdaging is om het koor als één groep te laten functioneren, en toch ieder zichzelf te laten zijn, want ze hebben allemaal hun ei gen manier om deel uit te maken van de groep. Zo is er eentje die neemt iedere avond een beer mee. Dat kost een stoel, maar het is wel heel leuk." KORTWEG Kerkeveiling De Sassenheimse tiusparochie houdt maai 21 april de jaarlijkse keij ling in centrum De Oudt aan de Hoofdstraat in senheim. De veiling h om 20.00 uur. De entn gratis. Open deur Het Alphens Mannend gj, komende zondag (20 api beluisteren tijdens een( nse Deur-dienst in de joe nathakerk in Alphen aan tV( Rijn. De dienst begint 10.00 uur, voorganger P. Wilschut en het wordt bespeeld door Schellingerhoudt. Het tb jjjf van de dienst is 'Verion gevonden'. Bedevaart De Leidse pastoor Vreel lan leidt op maandag 28 een eendaagse bede, pa naar het Limburgse Joze Dei ligdom Smakt. De bede; wordt georganiseerd da Haage Bedevaarten. 1 Leidse regio kan onder i gÉ, worden opgestapt in l< f,e chendam (Damplein, ne[ uur) en Alphen aan den jgte (NS-station, 07.40 uur). 11.00 uur wordt in Smah gezongen Heilige Mis c< dragen. Na een Limbi |Ze koffietafel en een get dienst in de Jozefkapel vertrokken naar Tienray jgi een Marialof. Op de teni n wordt gestopt voor eend Voor informatie en op W. van Houdt, Diamant 303, 2592 GH Den (070-3835033). Belijdenis In de Alphense Advenutri wordt komende zondag tti interkerkelijke dienst nti voor verstandelijk gehj capten gehouden. Tijdes dienst zullen zes catechif"" ten belijdenis doen. ganger is ds. P. Wils Louis van Dijk bespeel: trompet. De dienst 1 om 17.00 uur. BEROEPINGSWi NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wormen drs. Dekker te Nijverdal. GEREFORMEERDE GEMEEN Beroepen: te Scherpenisss Venema te Elspeet. ANN01897 Dinsdag 20 April KLEINE ADVERTENTIËN: HAARVLECHTEN Ondergeteekende beveelt ?ich beleefd aan tot het ma ken en leveren van Haarvlechten en alle soorten Haar- werk. Solide Haarvlechten van af f 1,25. Gevraagd een LOOPMEISJE om tevens in het kos tuumnaaien opgeleid te worden. Er wordt gevraagd een R.K. BOERENKNECHT, goed kunnen melken,tegen hoog loon. Gevraagd tegen 1 Mei, 15 minuten gaans buiten Lei den, een flinke DIENSTBODE, P.G., zelfstandig kunnen de werken en koken, liefst niet beneden 23 jaren en van goede getuigen voorzien. DE VLUGGE PIANIST. Te koop: een handleiding om zonder onderwijzer alleen door zelfonderrich gemakke lijk en spoedig Piano of Orgel te leeren spelen. Een HIT te koop. 6 jaren oud, mak en goed bij den weg loopend. Te bevragen: Postkantoor Voorhout. Wordt gevraagd: een KAMER-WERKMEID, hotel de Zon, Breestraat. Te huur twee ruime KAMERS MET PLÉ, duinwateren gebruik van zolder. Huurprijs f 1,90. ANN01972 Woensdag 19 april LEIDENEen nieuw stukje van de Merenwijk rs gister avond toegelicht in de eerste openbare vergadering van de commissie stadsontwikkeling. Het betreft het deel ten oosten van de twee flatgebouwen d ie er al staande Arendshorsten de Condorhorst. lp compartiment vier ko men 324 laagbouwwoningen, verdeeld over drie ver schillende typen. LEIDENHet is niet absoluut noodzakelijk, dat de Wit te Singel een betonnen schoeiïng krijgt ter hoogte van de geplande universiteitstoren. De Leidse Universiteit heeft momenteel nog een ander voorstel in petto waarbij de kademuur overbodig wordt. Het alternatief houdt in, dat het aan de Witte Singel lig gende torenterras van de bouwtekening wordt geschrapt. LEIDENEen hond uit de 2e Gorterstraat is vrijdagoch tend aan vergiftiging door strenganine overleden. Het vergif strenganine zou mogelijk in suikerklontjes kunnen zitten die door iemand op straat zijn gelegd. De eigenaar van de hond heefteen dergelijk klontje gevon den. VOORSCHOTENZonder officieel vertoon is de raad huisgymnastiekzaal in Voorschoten weer ingebruik geno men na een grondige restauratie. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Hondervijfentwintig jaar Ko ninklijke Nederlandsche Grof smederij. Niets dan lof was er. Met als hoogtepunt de onthul ling van een monument - ont worpen door het personeel - waarop de namen prijkten van alle directeuren, die het bedrijf in al die jaren hadden geleid. Hoe anders was het een jaar of vijftien later. Hoewel niets er er toen op wees viel toch het doek voor het vermaarde Leidse be drijf. De 'Grof, waar zo'n zeven honderd mensen hun boterham verdienden, overvleugelde de textielindustrie. Een deel van de fabriek stond aan de Zuidsingel, de rest op het Waardeiland. Het terrein in de Waard kocht de 'smederij' in 1897. Het bedrij maakte er ankers, kettingen, flenzen, gietwerk, smeedwerk en constructiewerk. De 'Grof ontstond in 1836. Vooral dank zij de medewerking van Koning Willem I, die twaalf aandelen kocht. Twee ministers en andere notabelen volgden dat voorbeeld. William Archi bald Bake werd directeur, een man die ongeschikt bleek om een bedrijf te leiden. Hij werd na vier aan de kant gezet en op gevolgd door boekhouder W. Wolters, die daarvoor ook nog wachtmeester was geweest. Tot het begin van deze eeuw ging het de Grofsmederij voor de wind. Toen kreeg het bedrijf te maken met toenemende con currentie, zowel in binnen- als buitenland. Daarnaast maakte de overheid zich sterk voor een herstructurering van de metaal industrie. Opdrachtgevers- zoals Hoogovens - namen de productie zelf ter hand. En de apparatuur van de 'Grof was verouderd. Harde ingrepen waren noodza kelijk. Er werd gereorganiseerd, het personeelsbestand werd te rugbracht van 700 naar 200 me dewerkers. Maar zelfs dat was niet genoeg. De smederij ver huisde, na 135 jaar Leiden, naar de Grote Polder in Zoeterwou- de. Ondanks alle maatregelen en het in gebruik nemen van een nieuwe fabriek in Zoeterwoude bleef het slecht gaan. Ir. H.P. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (ai.) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R D Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Familieberichten: 023 023-i Redactie: Oi Hoofdredactie: Oi ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot tilf) 0715 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11. 071 bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afó van het abonnementsgeld, ontvanp korting per betaling. RPOST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTB Voormensen die moeilijk lezen,sled ogen hebben of blind zijn (of eenrd leeshandicap hebben), is een samenwt! het regionale nieuws uit het Leidsch (ty geluidscassette beschikbaar. Voorinlou 0886-482345 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Grave). Waar eens rails, ankers en flenzen werden vervaardigd staan r bouwd. Schut - tot voor die tijd werk zaam bij de Amerikaanse vlieg tuigbouwer Boeing en oud-ma rineofficier - werd lot directeur benoemd. Ook hij slaagde er niet in het tij te keren. Het per soneel zegde het vertrouwen in hem op en eiste, door middel van een bezetting, in april 1977 zelfs zijn vertrek. Over het op treden van Schut verscheen een zwartboek. De bezettingsactie had het beoogde succes: Schut moest zijn biezen pakken. Het was echter een Pyrrhus-over- winning. Op 28 dpril 1977 werd het bedrijf failliet verklaard. De gemeente kocht de gebou wen aan de Zuidsingel en sloopte ze. In de plaats daarvan kwam het Ankerpark. Een pro jectontwikkelaar kocht het complex van de 'Grof op het Waardeiland. Nadat de gebou wen waren gesloopt, werden er dure huizen gebouwd. Ook het monument is wellicht ten prooi gevallen aan de slopers. Niets wijst er tenminste op dat het bij de sloopwoede van destijds ge spaard is gebleven. ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vana' woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhusl dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21 00 Special Care Unit: 10.30-11.00 uur. 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uuren' overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende Jongerenafdeling 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasselec daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00i Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14.30 18.30-19 00 uur Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00 uuren 18 30-19.30uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19 00 uur, 19.00-20 00 uur(AI>- Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur, uitsluitend WJ partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkui) neurologie: 14.15-15.00uuren 18 30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunv 14.7 5-7 5.00 uur en 18,30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.000. babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak. 118.30-19.30 uur, klasseier

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14