f tp f.n Regio Actie tegen opheffen van parkeerplaatsen 'Staal heeft een ziel; elke klap een functie' Vroeger kon je je schaap eerst aaien' Een doffe dreun volgt op niemand meer of beter' Directeur Smidstra verlaat AZC Ringelloop slaat in Vlling jaartje over Singel Rotonde wordt kruising ,hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 leiden tycho hoff In veilinghuis 'Onder de boom pjes' is van alles geprobeerd om de bezoekers zich in hun ele ment te laten voelen. 'Amerika- Leiden', de jaren-'50 winkel aan de Oude Herengracht, laat in sfeer zijn koopwaar veilen. Om die reden ruikt de zaal naar popcorn, horen we rock 'n roll- muziek uit de speakers, en han gen de neon-reclames overal aan de muur. Wie een jukebox, een kauwgomautomaat, of een ander authentiek Amerikaans artikel wil aanschaffen, zit hier goed, zo lijkt het. Al gauw blijkt dat de belangstellenden in gro ten getale zijn opgekomen, maar zich keurig aan het aloude mediterrane devies 'kijken, niet kopen' houden. „Er is geen interesse voor de ze pindapot", stelt de veiling meester vragend. „Hij is toch veel te duur", repliceert iemand uit de zaal. „Ja, dat vindt u", probeert de eerste nog. „Nee hoor, dat vinden wij ook", klinkt het vervolgens achterin de zaal. Het tafereel zet de toon voor het vervolg van de veiling. Zo af en toe steekt iemand zijn hand op, maar het komt wel erg vaak voor dat de veilingmeester met 'niemand meer of beter' besluit, waarna de hamer met een doffe dreun de tafel beroert. Zo nu en dan wordt er serieus over en weer geboden, maar spectaculair is het zelden. Een oude etalagepop ligt opeens bij zonder goed in de markt, en brengt dan ook het onverwacht hoge bedrag van 2050 gulden op. Enkele neon-reclames, kauwgomautomaten en Marilyn Monroe-posters gaan ook vrij snel van de hand; zó snel, dat ze vrijwel allemaal voor het laagste bedrag mee naar huis mogen. Grote verliezers zijn de juke boxen, imposante toonbeelden van vervlogen tijden, maar aan de gemiddelde Leidenaar niet besteed. Ze hadden de klappers van de show moeten worden, maar halen uiteindelijk geen enkel bod binnen. Oorzaak van dit alles lijkt de financiële voorwaarde te zijn, die het veilinghuis bedongen heeft. Met elk bod dient een commissie van 25 procent te worden betaald, en dat kan, wanneer het om duizenden gul dens gaat, flink oplopen. Boven dien gaat de bieding in eerste instantie met telkens 10 gulden omhoog, wat met name de goedkopere artikelen, zoals kle ding, rap duurder maakt. „Als ik dus iets wil hebben wat bij 20 gulden begint, moet ik als eerste bod 30 bieden", rekent een be langstellende voor, „en met die 25 procent koop ik het uiteinde lijk voor 37,50." Kees Teske, eigenaar van Amerika-Leiden, heeft nog meer verklaringen voor de te genvallende verkoop. „De eco nomische toestand is niet fan tastisch", zegt hij, „en de men sen die echt graag een jukebox of een Harley Davidson willen, hebben er allang een." Voor diegenen die nog zonder zitten is de veilingprijs dan vaak een brug te ver. „Ik heb er niet bij stilgestaan dat het zo veel zou schelen", beseft Teske. „Er is belangstelling genoeg, maar er wordt gewoon niet geboden." Toch wanhoopt hij niet. want de meeste spullen liggen zater dag weer, stukken goedkoper, in de winkel. Meerdere malen wordt hij dan ook aangesproken door potentiële kopers, die zeg gen binnenkort nog contact op te zullen nemen. 'Mister Ameri ka', die zich nu voornamelijk gaat bezighouden met de han del in vuurwerk en 'special-ef fects', blijft dus nog even in de wereld van de jukebox. „Binnen twee maanden is alles alsnog weg", verwacht hij. leiden Terwijl elders kruispun ten juist worden omgevormd tot rotondes gaat het met de Ples- manrotonde voor het belasting kantoor precies de andere kant op. De rotonde maakt plaats voor een eenvoudige T-kruising. Het werk begint komende dinsdag 22 april en duurt ongeveer vijf maanden. De komende weken wordt niet alleen aan de 'verbouwing' van de rotonde gewerkt. Voor de flat aan het Stationsplein wordt de komende vijf weken de definitie ve bestrating aangelegd. Fietsers en bromfietsers worden omge leid over de Morssingel. Over twee weken begint ook nog eens de renovatie van het Plesmanvia- duct, een karwei dat tot novem ber van dit jaar duurt. En ten slot te wordt naast de fietsenstalling bij station Leiden Centraal ge werkt aan de aanleg van betaald parkeerplaatsen voor mensen die met de auto treinreizigers halen of brengen en drie parkeerplaat sen voor invaliden. tekèning gemeente leiden Directeur H. Smidstra van het opvangcentrum voor asielzoekers verlaat Leiden. Hij krijgt de leiding over het nog te openen asielzoekerscen trum (AZC) in de Rotterdamse wijk Vreewijk. Smidstra wordt in Leiden opgevolgd door A. Groenendaal, de voormalige directeur van het AZC in Wassenaar. Over de vestiging van een asielzoekerscen trum in het Zuiderparkhotel in Vreewijk (Rotter dam-Zuid) is de afgelopen tijd veel te doen ge weest. Tijdens de vorige verkiezingen kwam Vreewijk naar voren als de wijk waar de CP'86 landelijk gezien de meeste aanhangers had. Op 14 mei neemt Smidstra officieel afscheid van Leiden tijdens een receptie in de Stadsge hoorzaal. ichthuis verdeelt, maar slacht niet meer dat betekende meteen de red ding voor de smederij, niet al leen als levend museum, maar ook als echt bedrijf. Eén van de cursisten was name lijk Sjaak van de Geijn. Een kok die al vele baantjes had uitgeoe fend, maar nog niet echt zijn draai had gevonden'. „Ik vond het werk als kok erg stresserig, bovendien vond ik het steeds vervelender dat je als kok niets blijvends maakt." Hij wilde dan ook graag meu belmaker worden. „Om nog mooiere meubels te kunnen maken, met stalen bogen en zo, besloot ik een cursus smeden te volgen", legt Van de Geijn uit. Dat beviel echter zo goed, dat hij in 1994 uiteindelijk zelfs als fulltime smid ging werken in de smederij. Tot volle tevredenheid van Leo van Velzen. „Sjaak heeft hart voor het vak, is handig en werkt ook nog echt ambachtelijk." Van Velzen gaf de smederij dan ook met een gerust hart over. Maar af en toe komt hij er toch nog, om Van de Geijn of het smidsmaatje van wijze raad te voorzien. Het smidsmaatje slaat verwoed op het ijzer. Steeds opnieuw steekt de jongen de staaf in het vuur, totdat hij roodgloeiend is, en probeert het metaal dan zijn wil op te leggen. Te vormen, zoals hij het in gedachten heeft. Maar dat is niet makkelijk, want staal heeft een eigen wil. Leo van Velzen, die rustig staat toe te kijken, weet dat als geen ander. „Smeden is als boetseren met klei, alleen dan veel lasti ger. Staal heeft een ziel; en elke klap, als je het goed doet, een functie. Smeden is dan ook niet zomaar een vak, maar echt een ambacht." En hij kan het weten; hij is nu al 42 jaar mede-eigenaar van de smederij aan de Oude Varken markt. Een bedrijf dat 90 jaar geleden werd opgericht, en waar bezoekers nog echt het idee krijgen dat ze terug in de tijd stappen. Want oorspronke lijkheid staat voorop in de oude smederij. Zo staat het aambeeld nog op dezelfde plek als waar Pieter Geertsema, de oprichter, het in 1907 neerzette. En verder is er eigenlijk ook weinig veranderd. Er wordt nog steeds gewerkt met de gereedschappen van toen, boven een open vuur. Het ijzer gloeit en het water sist. Al leen de smid is iemand anders. Pieter Geertsema verkocht in 1924 de smederij aan de vader van Leo van Velzen, en begon een garage. Nadat de familie van Velzen 46 jaar in de smede rij had gestaan, was het in 1994 de beurt aan Sjaak van de Geijn (39). Dankzij hem loopt het bedrijf nu weer als vanouds. De sme derij krijgt volop opdrachten, voor muurankers, stoephekken en restauratiewerkzaamheden. Toch had Leo van Velzen daar een paar jaar geleden niet op durven hopen. In 1990 overleed zijn broer, Gijs van Velzen, na melijk. „Hij was de echte smid. Ik stond in een winkel, zat in de politiek. Ik deed daarnaast wel de boek houding voor de smederij, en had natuurlijk ook wel eens een hamer vastgehouden, maar kon niet smeden zoals hij." Na een jaar besloot Van Velzen het be drijf dan ook te sluiten. „Ik had de hoop opgegeven dat ik ie mand zou vinden, die dit vak met hart en ziel wilde uitoefe nen." De Stichting Levend Ambacht Leiden (Stal) bracht echter uit komst. De stichting besloot de smederij te huren, om er een museum van te maken waar in de weekeinden tevens smeed- cursussen worden gegeven. En Pancras-West wil geen 'ongenuanceerd autoluw beleid' Wijkvereniging Pancras-West is in actie gekomen tegen het voornemen van de gemeente om de Botermarkt en de Nieuwe Rijn op werkdagen van elf tot zes uur voor au toverkeer te sluiten en parkeren onmogelijk tc maken. stellen dat die cijfers ingrijpend zijn gewijzigd. Immers, de par keerdruk is alleen maar toege nomen en zal nog verder toene men door het opheffen van par keerplaatsen op de Apothekers- dijk, de Aalmarkt en de Stille Rijn." De gemeente wil het verlies aan parkeerplekken compense ren door in de Zonneveldstraat en op de Langebrug bezoekers plaatsen om te zetten in ver gunninghoudersplaatsen. Maar daar neemt de wijkvereniging geen genoegen mee. leiden annet van aarsen De organisatie verspreidt mo menteel huis-aan-huis enquête formulieren. De wijkvereniging heeft zich steeds verzet tegen wat ze noemt een 'ongenuan ceerd autoluw beleid'. „Een enquête, die we destijds in de wijk hebben gehouden, le verde op dat 85 procent van de bewoners en 96 procent van de ondernemers de autoluwe plan nen van de gemeente afwees", stelt de wijkorganisatie. „We hebben geen reden te veronder- „De negatieve effecten van het autoluw beleid worden steeds zichtbaarder, met het omzetverlies van ondernemers rond de Beestenmarkt, de toe nemende leegstand op de Haar lemmerstraat, de Breestraat en helaas inmiddels ook in onze wijk, aan de Nieuwe Rijn en in de Burgsteeg. In de detailhan delsnota toont de gemeente zelf aan dat de Leidse binnenstad economisch al jaren achterblijft en positie verliest", zegt wijk vereniging Pancras-West. „Wij hebben er steeds voor gepleit dat eerst de bereikbaarheid wordt verbeterd en dat daarna over autoluw of autovrij maken met ons te praten valt. Helaas gaat de gemeente door op de ingeslagen weg." nlijk gaat het niet om het i. Het gaat erom dat je een tap offert. „Het gaat erom ie bloed ziet vloeien, de rest ijzaak. Vlees hebben we niet [nodig", vertelt Kamal Has- Uahomed, terwijl hij op zijn ap staat te wachten. „Maar ajn hier al zo materialistisch orden dat we voordat we schaap kopen eerst infor- en hoe veel kilo vlees er aan voegt hij er lachend aan Is het het islamitische itfeest net zo vergaan als kerstfeest? „Ja, je vreet je taal stuk." leren was het de beurt aan Turkse gemeenschap van ien om bij het slachthuis ischaap op te halen voor het itfeest. Het schaap dat ze in 'jelopen twee weken zelf ien uitgezocht. Want het ithuis mag dan zelf geen ipen meer slachten, er is wel een schuur waarin de nde dieren tijdelijk kunnen Jen gestald. och is het allemaal niet zo meer, nu de dode schapen en koelwagen worden aan- oerd uit het Zeeuwse Sluis, tomed: „Vroeger kon je je rap eerst een beetje aaien en ien. Daarna kon je het zo op rail volgen door het hele inhuis heen. Dat je het dier illeen maar af kunt halen, likeen stuk minder." t/® ter komt nog bij dat de 'pen dit jaar erg duur zijn. de normale prijsverho- die het gevolg is van het htfeest zelf, zijn de prijzen .eens omhoog gestuwd door gekke-koeienziekte. Een rap kost daardoor nu 375 ien, een ram komt op 450 :eI is dan ook niet echt druk. donderdag (wanneer de miB ®kkanen hun schaap ko- 1 halen) en vrijdag (wanneer Turken aan de beurt zijn) iets meer dan 450 schapen "dd. „Vorig jaar waren het er 1200, en we hebben zelfs tens 2000 schapen gehad", slachthuis-directeur Daan Verschoor. Hasan Ekinci is uit Rotterdam naar Leiden gekomen voor zijn schaap. Omdat het hier alle maal wat overzichtelijker is dan in zijn woonplaats. Hij legt uit hoe het schaap eigenlijk ver deeld moet worden. „Eenderde eet je thuis op, eenderde gaat naar familie en eenderde geef je aan arme mensen." Maar in de praktijk gaat het ook hier wat anders, „je laat aan iedereen weten dat je een schaap hebt geslacht. Die komen dan langs en krijgen thee en vlees. Maar er gaat ook veel de vriezer in. We kunnen er nog wel anderhalf of twee maanden van eten." De verdeling van de schapen begint. Wijkagent Dirk Elissen zorgt voor een ordentelijk ver loop. De slager roept als een volleerd standwerker de num mers af, de agent herhaalt de oproepen door de megafoon. Op de eerste vier nummers komt geen reactie. Eén van de wachtenden wordt ongeduldig wanneer de agent maar niet los komt met andere nummers. „Doorschakelen! Is er niet!" Dan is het raak. „Ja, hier", schreeuwt een kleine vrouw. „Jo, bingo", reageert de slager. „Hakken, mevrouw?" Al spoedig klinkt van achterin de verdeelruimte het gegil van de zaagmachine waarmee de dieren in stukken worden ge zaagd. Maar lang niet ieder schaap gaat in onderdelen mee naar huis. Veel mensen doen hun dier zo goed of zo kwaad als het gaat in een grote vuilnis zak en leggen de buit op de ach terbank of in de kofferbak. Tegenover de ruimte waar de schapen worden verdeeld, zijn 's morgens nog 22 koeien ge slacht. Eén van de slachters staat buiten in een bloeddoor- weekte witte overall een broodje te eten. „Ja, normaal zijn ze be ter leeggebloed." Een collega rijdt een grote container met botten naar buiten, bovenop een grote homp vlees. „Tassie?" vraagt hij aan één van de wach tenden, wijzend op het vlees. Dat hoeft hij geen twee keer te zeggen. Het vlees verdwijnt in een plastic tas. „Lekker, voor de familie." Leo van Velzen (rechts) houdt nog af en toe een oogje in het zeil als Sjaak van de Geijn irt 'zijn' smidse aan het werk is. De Leidse smederij bestaat 90 jaar. foto hielco kuipers •statieloop voor 22ste keer van start ien zet het op een hollen, is al 20 jaar het motto van entt|$ingelloop, die dit jaar op 25 april wordt gehou- Öf is het nou 21 jaar? Elk n «afsteekt weer de soms verhit- cussie onder deelnemers icr de hoeveelste keer. Wil- iteverink, pr-vrouw van cli Dagblad, had daar ge- van en heeft het in de üenarchieven opgezocht. 1976 was de eerste Singel- Dit jaar wordt dus de lêntwintigste keer. Het be- dat n m leidsch dagblad w den we ivintigste Singelloop.De or- isatie heeft ooit een telfout laakt." eSingelloop is een en al tra- Een keer per jaar, meestal aatste vrijdag van april, trek- Leidse gezinnen de gym- jenen aan om een rondje 5 de singels te rennen, idelen mag ook, want het is prestatieloop waarbij tijd telt en gezelligheid het telwoord is. Hoewel het in- dels net zoveel traditie is jaarlijks een groepje atleten deen wedstrijd van maakt. Toch probeert de organisatie elk jaar weer wat nieuws te brengen. Om de aandacht vast te houden, want de Singelloop blijft mikken op zoveel mogelijk deelnemers. Gemiddeld zijn dat er 2500. Dit jaar is er voor het eerst een extra competitie uit geschreven voor scholenteams. Het team dat er het meest origi neel en opvallend bijloopt, wint een waardebon van duizend gulden. „Een jury, die ergens langs de route zit, beoordeelt de scholieren", zegt Steverink. Start en finish zijn op het ter rein van de EWR aan de Lange- gracht. Daar schiet om pre cies half acht de Zoeter- woudse schaatser Jeroen4 Straat hof, vorig jaar wereldkampioen op de 1500 meter, de meute weg. Het inschrijfgeld voor de Sin gelloop, waaraan traditioneel ook de Leidse Politie Sport Ver eniging nauw is betrokken, be draagt -5 gulden. Dat hele be drag is bestemd voor pedolo gisch instituut De Brug aan de Rijnsburgerweg, waar kinderen met gedragsstoornissen worden opgevangen. De Brug zal het geld - de organisatie mikt op 12.000 gulden - besteden aan speeltoestellen voor de nieuwe speelplaats. 21 t/m 25 april gj. Iets meer last voor het winkelend publiek maar geen verdere [traging. Dat is de huidige stand van zaken bij de werkzaamheden phet riool in de Haarlemmerstraat. De werkzaamheden naderen het drukste gedeelte van de winkelstraat. 21 t/m 25 april Werkzaamhede Haarlemmerstraé

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13