Lancia Ypsilon goedkoper met nieuwe motoren Renault Mégane Hatchback ook met 2.0 liter 16V-motor Kwaliteit Nieuwe line-up Ford Fiesta Weg en wiel Nieuwe 5-cilinder van Volkswagen laat op zich wachten Kettingkast in de prijzen Autotron blikt vooruit op toerseizoen )e5-deurs Mégane Hatchback jj j vanaf mei leverbaar in een lieuwe versie. Het model wordt légane 16V gedoopt en maakt fbruik van dezelfde technische omponenten als de Coupé 6V, echter met een aangepast jiakter en aangepaste afstel- flg. De 16V wordt geplaatst bo ende Mégane 2.0 die uit de 998 cc motor 115 pk perst. Aan lebuitenzijde onderscheidt de jégane 16V zich van de overige atchbacks door speciale licht- oetalen wielen, een achterspoi- >ren dubbele koplampen. In iel interieur worden nieuwe üoelen en bekleding toegepast, eiwijl de witte, ronde dash- dmeters van de Mégane pé worden overgenomen. Standaard zijn zaken als ABS en ^conditioning. De Mégane 16V is uitgerust met Je2.0 liter multi-kleppenmotor uit de F-familie. Deze F-motor terd eind 1995 in de Mégane ioupé geïntroduceerd en werd laama ook gepresenteerd in de Ford heeft de Fiesta in een iieuwe 'line-up' geordend. Nu Ie succesvolle Fiesta niet meer de kleinste' is in de Ford-fami- e(want die plaats is ingeno- oen door het nieuwe troetel- iod Ka) werd het tijd ook de laamgeving op gelijke voet met Ie andere Ford-modellen te tengen. Voortaan zijn er nu lus de Fiesta, de Fiesta RS en Je Fiesta Ghia. )eze versies zijn zoals gebrui- Is 3-deurs of als 5-deurs sverbaar en ook in de motoren- euze komt geen verandering. Dat wil zeggen: de 1.3 Endura- motor, die goed is voor een ver- nogen van 60 pk of de lichtme talen 16-kleps Zetec-SE motor. gestie Kamsteeg Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Zaagmolenweg 2-4 Alpen-a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 Klassieke motoren in Schiedam Op zaterdag 26 en zondag 27 april wordt in de Margriethal te Schiedam alweer voor de tiende leerde Motorbeurs Schiedam gehouden. De Margriethal is Jan gevuld met klassieke moto- ten van uiteenlopende merken. De deelnemers aan deze beurs iomen overal vandaan wat een ijzonder uitgebreid aanbod eplevert. Eén ding hebben deze motoren gemeen en wel dat ze iijaartal van voor 1970 zijn. feast de motoren zijn er ook onderdelen, gereedschap, kle ding en documentatie te vin den. Een van de publiekstrekkers is een Mars motorfiets van circa 1906, die na een zorgvuldige restauratie weer in originele staat is gebracht. Deze zeldza me veteraan is voor zover be kend de enige Mars uit die jaren in'Nederland. De beurs is beide dagen ge opend van 10 tot 17 uur en een entreekaartje kost een tientje. Avia-tankers kunnen op avontuur Terwijl het ministerie van economische zaken onder zoekt waarom benzine in Nederland exclusief belastin gen duurder is dan daarbui ten komt oliemaatschappij Avia bij zijn tankstations met een nieuw spaarprogramma. Zou het er iets mee te maken hebben, dat aan tanken altijd een of andere spaaractie vast zit die heus niet gratis is? Leuke spaaracties zijn een vorm van klantenbinding die kennelijk noodzakelijk wordt geacht, daarom heeft Avia weer iets nieuws verzonnen. Dit vrij kleine merk stapt niet over op het steeds meer in zwang rakende 'elektronisch' sparen, maar houdt het op klassiek zegeltjes plakken. Het nieuwe is dat men volge plakte spaarkaarten niet al leen kan ipruilen voor artike len uit een spaarcatalogus, geld of reischeques, maar ook voor 'avonturen'. Avia noemt onder meer een vliegles, een ballonvaart, een antislip-cursus en een dag golfen of kleiduiven schieten. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen siaANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden l en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) th.v. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Mi.v. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) lussen Vught en Eindhoven, avond en nacht. Renault Sport Spider en de Mé gane Cabriolet. De krachtbron is voorzien van 16 kleppen en multipoint-inspuiting, heeft een cilinderinhoud van 1998 cm3 en levert een vermogen van 150 pk. De nieuwe Mégane voldoet vol gens Renault in alle opzichten aan de Euro 96-emissienorm en de geluidsnorm. Wat dat laatste betreft is de geluiddemping ge wijzigd ten opzichte van de Mé gane Coupé 16V. Dat gebeurde met speciale geluidsisolatie on der de motorkap, tegen het schutbord en in de bagageruim te. De 16V is uitgerust met de wielophanging, vering en rem men van de Coupé 16V, echter met een meer comfortabele af stelling. Met een rijklaar ge wicht van 1115 kilo bereikt de Mégane 16V een topsnelheid van 210 km/u en accelereert de auto van 0-100 km/u in 8,7 se conden. De levering start in de maand mei voor een bedrag van 49.895. Het 'instapmodel' van de Audi A6 komt pas na de zomer naar ons land. Op de autosalon van Genève beleefde de nieuwe Audi A6 zijn wereldpremière. Vlak daarna begon in ons land de voor verkoop van deze fraaie wagen. De A6 is er technisch, qua uitrusting en uiterlijk flink op vooruit gegaan. Als gevolg daar van liggen de prijzen ook hoger. Afgaan de op de Duitse prijzen zou de goed koopste bij ons rond de zeventig mille moeten kosten. Importeur Pon heeft er echter alles aan gedaan om het 'instap model' daaronder te krijgen. Dat is met 67.900 (was voor de vergelijkbare vori ge versie 63.790) gelukt. Jammer dat deze uitvoering pas na de zomer naar ons land komt. We hebben het dan over de A6 met de reeds beken de 4-cilinder 1.8 liter benzinemotor met vijf kleppen per cilinder (125 pk). De tur boversie. de 1.8 T (150 pk) is wel, evenals de overige versies, vanaf eind mei lever baar. Voor de turbo moet 76.900 van de rekening worden opgenomen. De uit voering met de eveneens al bekende di rect ingespoten 1.9 liter dieselmotor (110 pk) moet 72.900 kosten. De rationalisatie in het modelgamma van de VAG-groep (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) is intussen al flink opge schoten. Men wil alle auto's bouwen in vier standaardgroepen, waardoor het makkelijker wordt-de haast eindeloze se rie motorvarianten onderling te verwis selen. Dat komt reeds mooi van pas bij de VW Passat. Naast de aanvankelijk le verbare motoren (1.6 benzine, 1.9 diesel met 90 pk) zijn er nu twee bijgekomen (1.8 benzine, 1.9 diesel met 110 pk), een derde volgt snel. Met die laatste is iets bijzonders aan de hand. Tegen de oorspronkelijke bedoe ling in wordt de 1.8 Turbo (150 pk) uit de Audi A4 en A6 voor de Passat leverbaar. Er had eigenlijk de geheel nieuwe 2.3 li ter VR5 moeten komen met hetzelfde vermogen. Een uniek aggregaat, afgeleid van de VR6, met vijf cilinders in een nau we V-opstelling. Daarbij staan een rij van twee en een rij van drie cilinders haast helemaal tussen elkaar geschoven. Maar die motor is voorlopig nog niet klaar, zegt VW. Men laat in het midden of dat komt door een technisch probleem, of gebrek aan ruimte voor de productie. Om klanten die al een Passat VR5 be steld hebben, niet langer te laten wach ten krijgen ze voor hetzelfde geld 48.995) een Passat 1.8 Turbo aangebo den. In mei of juni komt wel zoals be loofd het Passat topmodel VR6. Als gevolg van de nieuwe VAG-strategie krijgt de 'kleine' A3 vanaf juni ook de be schikking over de genoemde 1.9 TDi die selmotor (110 pk). Deze versie kan al be steld worden en kost 50.900. REDACTIE PETER LODEWIJKS Wheels'97 geeft scooteroverzicht Het jaarmagazine van de Stich ting Bromfiets, genaamd Wheels, ligt weer bij alle post kantoren en tweewielerzaken. De derde editie van dit gratis verkrijgbare blad bevat het Complete overzicht van op de Nederlandse markt verkrijgbare (brom)scooters en brommers, alsmede informatie over de laatste trends, rages en modes op dit gebied. Maar Wheels'97 geeft ook ge richt informatie over allerlei minder modieuze onderwer pen, zoals veiligheid, milieu en verantwoordelijkheid. Honda verlaagt prijs Shuttle met 9.000 Het wordt langzamerhand pijn lijk duidelijk dat de Nederland se autokoper niet zo warmloopt voor de ruimtewagen-mode als gehoopt werd toen vele merken over elkaar heen vielen met nieuwe modellen in deze MPV- categorie. De strijd om het beperkte aantal belangstellenden verhardt zich daarom. Honda moet hierin meegaan met zijn stationwa- gon-achtige model Shuttle, dat nu liefst negenduizend gulden in prijs omlaag gaat. De goed koopste variant komt daarmee op 59.990, in zevenzits LS-uit- voering met standaard twee air bags, ABS en automatische transmissie. Omdat de zesper- soons LS uit het programma wordt genomen, geldt voor de allerlaatste exemplaren een tij delijke prijs van 57.490 (zon der airbags). Deze levert als 1.3 liter 75 pk en 15 pk meer in de topversie 1.4. De nieuwe versie van de 1.8 liter OHC dieselmotor is uitgerust met een bovenliggende nok- kenas en wordt Endura-DE ge noemd. Deze zuinige kracht bron produceert 60 pk. Ook kan er (maar niet voor alle versies) gekozen worden tussen de bekende 5-versnellingsbak en de traploze CTX-transmissie (het pientere pookje). Gelijk met de introductie van de nieu we 'line-up' is ook de stan daarduitrusting van de diverse Fiesta's aangepast. Ford heeft tot de zomer voor de Fiesta ver schillende accessoirepakketten in de aanbieding. Bij de introductie van de Lancia Y waren de verwachtin gen hoog gespannen. Iedereen was het erover eens: Lan cia had kans gezien de 'veredelde Panda' Y10 om te tove ren tot een zeer appetijtelijk, begerenswaardig wagentje en ging daarmee scoren. Lancia's kleinste was trendy ge worden, opvallend leuk ge vormd, verkrijgbaar in 112 kleu ren en reed voortreffelijk. Dat laatste was niet vreemd, want de Y werd afgeleid van de ui terst succesvolle Fiat Punto. Nu, anderhalfjaar later, blijkt dat de Ypsilon inderdaad is aan geslagen. In zijn eerste volledige productiejaar zijn'er in Europa 80.000 stuks verkocht. In Neder land waren het er 1.239, wat neerkomt op 43 procent van de totale Lancia-verkoop in ons land. Om het verkoopcijfer voor dit jaar een nieuwe impuls te ge ven, heeft de Italiaanse fabri kant het Y-gamma aangepast. De topversies LS en LX worden een stukje exclusiever met een nieuwe motor, als vervanger voor de toch al zo moderne 1.4 met drie kleppen per cilinder welke uit de Fiat Punto werd overgenomen. In diens plaats komt nu een 16-kleps versie van de wat oudere 1.2 Fire-motor, met een beetje meer pit erin (86 pk). Speciaal voor deze Lancia gemaakt, zo lijkt het op dit mo ment. De Ypsilon komt er vlot, zij het niet razend sportief mee uit de voeten. Muisstil is de nieuwe 1.2-16V niet. Maar de motor wordt niet hinderlijk lawaaiig bij volle acceleratie, en draait zelfs alleszins rustig tot bij hoge kruissnelheid. Aan de andere kant van het gamma voegt Lancia een jeug dig opgesierde 1.1 versie toe, in Italië officieel aangeduid als 'Elefantino Blu', het blauwe oli fantje. Zulke olifantjes sieren deze versie ook in ons land, in rode uitvoering dienden die vroeger als mascotte bij uiterst sportieve HF-versies van Lan cia. Het nieuwe olifantje onder scheidt zich met speciale wiel doppen, een grille in carrosse- riekleur (in plaats van chroom), uiterst smaakvolle, tweekleurige bekleding en zilveren accenten op het dashboard. De 1.1 Fire-motor, ook bekend uit de Fiat Cinquecento Spor- FIETSSTROOK redactie: Theo v Nijmegen - Venlo (A 73) De Nederlandse firma De Woerd in Barne- veld is met een serie kettingbeschermers in de prij zen gevallen. Het type Schor pioen kreeg de erkenning 'Goed Industrieel Ontwerp' van de stichting met dezelfde naam. De Schorpioen is een volledig gesloten kettingkast en past in de serie Miniflyer. Dit is een al leen aan de bovenzijde gesloten kettingbeschermer. „De Schorpioen is ontworpen voor de nieuwste tandwiel- en versnellingsgroepen van fiet sen," aldus de jury. „Een origi nele, onverwachte oplossing met modulaire variatiemoge lijkheden. De ketting kan ge deeltelijk of geheel worden af geschermd, afhankelijk van het soort fiets. De verschillende de len kunnen gemakkelijk aan el kaar worden geklikt. De gesloten kettingbeschermers van De Woerd zijn bedoeld voor fietsen met enkele tandwielen, zowel aan voor- als achterzijde. Ze zijn zeer geschikt voor ach terwielen metlngebouwde ver snellingsnaven, zoals de Nexus van Shimano. Voor fietsen met meer tandwielen en een derail- leur aan de achterzijde is de Mi niflyer geschikt. Die kettingbe schermer laat de onderzijde open, zodat de ketting bij het schakelen zijdelings heen en weer kan bewegen. De bekroonde Schorpioen sluit de fietsketting volledig in en is gemak kelijk los te klikken. foto de woerd Vrachtwagens Veel nieuwe vrachtwagens op meer dan vier wielen zijn voor zien van een afgeschermde on derzijde aan beide zijkanten, om ernstige ongevallen met fietsers en voetgangers te voor komen. Oudere typen hebben deze zij-afscherming niet. Om dat vrachtwagens lang meegaan vindt de fietsersbond hNFB, dat er een wettelijke verplichting moet komen voor deze voorzie ning op alle vrachtauto's. In 1995 kwamen na een aanrij ding met de zijkant van een vrachtwagen dertig fietsers en voetgangers om het leven. Tachtig raakten daarbij zwaar gewond. Zij-afscherming ver hindert dat iemand terechtkomt in de ruimte tussen voor en achterwielen van trucks die met meer dan vier wielen zijn uitge rust. De ENFB heeft de zaak be pleit in een brief aan minister Jorritsma. In het Meerjarenplan Verkeersveiligheid is bepaald, dat nog bekeken moet worden hoe de zij-afscherming te be vorderen is. De fietsersbond vindt dat lang niet ver genoeg gaan. De bond pleit daarnaast voor een onderzoek naar de dode hoek in de rechterzijspiegelvan vrachtauto's. De zichtbaarheid van fietsers voor de chauffeur hangt af van de instellingen de grootte van de spiegel. ting, heeft niet merkbaar meer moeite om de nieuwe basis-Yp silon op gang te houden dan de gewone 1.2 die tot nu als klein ste krachtbron werd geboden. Een nadeel is eerder dat de 11 het net als de goedkoopste 1.2 versies zonder stuurbekrachti ging moet doen. Maar verder doet de Elefantino hoegenaamd niet minder ver- De start van het oldtimer- toerseizoen begint alweer aar dig dichtbij te komen. Hoogste tijd om de winterhoes van de klassieke auto of motor te halen en met een kritisch oog de alge mene toestand van het vervoer middel in ogenschouw te ne men. Meestal moet er nog wel iets gebeuren om het weer in top-conditie te brengen. Reden waarom Autotron voor dit weekeinde de Lente Oldtimer beurs op de kalender heeft ge zet. Plaats van handeling is de Spy- kerhal en Weteringweide. De verwachting is dat tussen de 100 en 150 auto's van tenminste 20 jaar oud zullen worden aan gevoerd. Drie kwart daarvan kan worden gekocht en meteen worden meegenomen, terwijl de rest eerst nog even duchtig óhder handen moet worden ge nomen. Dus wie zich de ko mende maanden in een klassie ke auto wil verplaatsen, is dit weekeinde in Rosmalen aan het juiste adres. Uiteraard voert ook een groot aantal standhouders talloze interessante onderdeleri en accessoires aan. De beurs en het park zijn 19 en 20 april geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Een bezoek aan de oldtimerbeurs zit in de en treeprijs voor het park. die be draagt voor volwassenen 19,50 en voor kinderen van 4 tot 12 jaar 17,50. zorgd aan dan duurdere varian ten en het blijft natuurlijk een hartveroverend origineel gelijnd autootje. Hij kost 22.450, dat is 2.500 gulden minder dan de voorheen goedkoopste uitvoe ring 1.2 LE. Nog niet echt goed koop voor zo'n kleintje, maar niet meer zo angstig dichtbij de prijs van een flinke slag grotere auto's. De topversies met 1.2-16V mo tor zijn er vanaf 26.950, dat is 1.500 gulden minder dan voor gaande 1.4 modellen. Opmerke lijk is dat een 8-kleps 1.2 LS slechts 500 gulden minder kost dan een 1.2- 16V LS, een indica tie dat de prijs van de nieuwe uitvoeringen scherp werd bere kend. Vanaf mei staan ze in de showroom. BLIK IN HET VERLEDEN In de jaren zeventig konden de brommerrijders op de middel bare school globaal in twee kampen verdeeld worden. De ene groep prefereerde het rijden op een Puch of Tomos (met een zo hoog mogelijk stuur) en de andere stoof door de wereld op een opgevoerde Kreidler of Zündapp (de buikschuivers). Van laatstgenoemd merk is in de maand mei een over zichtstentoonstelling ingericht in het Autotron te Rosmalen. De jubilerende Nederlandse Zündapp Veteranen Club toont een dwarsdoorsnede van wat de Duitse fabriek vanaf 1917 over een periode van bijna ze ventig jaar op de markt heeft gebracht. Het gaat daarbij niet alleen om motoren, bromfietsen en scooters want ooit produ ceerde Zündapp ook zaken als buitenboordmotoren, naaima chines, grasmaaiers en statio naire motoren. Zelfs een vlieg tuigmotor ontbreekt niet in de collectie. De expositie is de hele maand mei dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. De toegangs prijs voor het themapark Auto tron bedraagt 19,50 voor vol wassenen en 17,50 voor kin deren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. foto autotron

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9