Verdeeldheid in België over hervorming Ldk make ibwgs betted Buitenland Leugens en laster in de mensenrechtencommissie 'Mobutu beveelt massamoord op rebellen' Lot Ceausescu's werd op toilet ministerie bezegeld Major ziet Europa als blijvend Brits probleem Zo vrij als een Fizz. Bundesbank: bescheiden uitstel EMU geen ramp PHILIPS Frankrijk houdt wellicht vervroegde verkiezingen Rouw na bloedbad Kana [PAG 18 APRIL 1997 ïeer brand bij pelgrimsoord Mekka jjjKA* In de omgeving van Mekka heeft gisteren opnieuw een JJJndgewoed, dichtbij de plaats waar dinsdag 343 mensen om- Lyamen als gevolg van een vlammenzee in een tentenkamp jorpelgrims. Bij de brand van gisteren vielen geen slachtoffers. »jde branden zijn waarschijlijk veroorzaakt door ongelukken et brandstoffen om te koken. Twee miljoen pelgrims bevinden h in vallei van Mina bij Mekka om het slot van de rituele pel- imstocht naar de heilige stad te vieren. ;een Frans marmer voor Reichstag güN. In het nieuwe Duitse parlement in Berlijn wordt geen ans marmer, maar materiaal uit de eigen deelstaat Beieren pverkt. De bouwcommissie besloot tot deze wijziging na talrij- protesten. Veel Duitsers vroegen zich af waarom bij de ver ilizing van de oude Reichstag tot parlement buitenlands mar- lfr nodig was. De architect moest na eerder verzet al afzien van panse liften en Italiaanse design-stoelen voor het interieur van Reichstag. ransman wil in firma mensen klonen OKjO» De Fransman Claude Verilhon Rael heeft gisteren in To il de oprichting bekendgemaakt van een firma voor het klonen ji mensen. Het bedrijf is gevestigd op de Bahama's, waar het lonen van mensen volgens hem is toegestaan. Rael wil eerst iensen helpen die geen kinderen kunnen krijgen. Uit cellen van aankomende moeder of vader willen wetenschappers van de tma over enige tijd gaan pogen 'hun eigen' baby te klonen. Turks leger is beste borg secularisme' kara Het Turkse leger heeft zichzelf gisteren opgeworpen als belangrijkste verdediger van het seculiere karakter van de urkse staat. De gezamenlijke chefs van staven gaven een ver- iring uit, waarin het leger 'de beste borg voor de seculiere en mocratische republiek' werd genoemd. Het leger, dat veel acht heeft in Turkije, heeft premier Necmettin Erbakan onder iuk gezet om de door hemzelf bepleite islamisering van de sa- enleving tegen te gaan. tussische kinderen leven in armoede oskou» Miljoenen Russische kinderen leven in uiterste armoe- een zijn steeds vaker slachtoffer van geweld en seksuele mis- rijven. Deze toestand verergert nog te midden van de zware conomische crisis. Zeker twaalf miljoen kinderen, ongeveer 9 rocent van de totale bevolking, leven in uiterst armoedige om- andigheden, meldde de krant Komsomolskaja Prauda gisteren, zijn wees of in de steek gelaten door hun ouders. Velen van n leven op straat of openbare plaatsen als stations. [otelbaas niet berecht voor brand nwerpenDe directeur van het Antwerpse Switel-hotel hoeft et voor de rechter te verschijnen voor de brand in de oud- arsnacht van 1994 op 1995, waarbij vijftien mensen om het le- kwamen. Onder de dodelijke slachtoffers bevonden zich e Nederlanders. Wel is eventuele vervolging mogelijk van de lefcatering van het hotel. Ook kunnen nabestaanden van achtoffers of de 164 gewonden zich voor de rechter een civiele ncedure beginnen tot schadevergoeding. (nderzoek naar wangedrag soldaten husselDe Belgische minister van Defensie Poncelet heeft ge- iraal Schoups opgedragen onderzoek te doen naar het wange- ragvan een aantal commando's in Somalië in 1993. Poncelet il weten of het ging om enkele incidenten of dat er wellicht ïeer aan de hand was. Belgische kranten publiceerden onlangs Ito'svan Belgische militairen die zich misdroegen ten tijde van vredesoperatie in Somalië. Poncelet vindt dat de boosdoeners waar moeten worden gestraft. luitse politie ontdekt milieuschandaal jrenberg De Duitse politie heeft met de vondst van 70.000 illegaal gestort giftig afval het tot nu toe grootste milieu- thandaal in Duitsland ontdekt. Een speciale commissie in Neu- snberg stelt een gerechtelijk onderzoek in tegen zeker twintig throotbedrijven. Die hebben tussen 1991 en 1994 onder de oemer van economische goederen giftig afval op illegale wijze rfumpt in met name de Oost-Duitse deelstaten Sachsen en achsen-Anhalt. De commissie heeft berekend dat de schroot- andelaren met de illegale stort ruim tien miljoen gulden heb- en bespaard. ïingrich betaalt boete met lening Dole Washington De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afge- aardigden, Newt Gingrich, betaalt een boete van 300.000 dollar lie het parlement hem heeft opgelegd, met een lening van Bob lole. De commissie ethisch handelen van het Huis legde Gjn- jich de hoge boete op wegens belastingfraude en bedrog. De cider van de door hem uitgeroepen 'conservatieve revolutie' ad fiscaal-gunstige giften misbruikt voor partijpolitieke doelen dit tijdens een onderzoek aanvankelijk ontkend. geneve bob kroon correspondent Een beschamende vertoning en een puinhoop. Deze weinig diplomatieke kwalificaties gelden de jaarvergadering van de VN-Commissie voor de Mensenrechten, die vandaag ten einde loopt. Zette eerst China de commissie al geheel naar zijn hand, uit een vertrouwelijke briefwisseling waar deze krant de hand op wist te leggen, blijkt nu ook dat laster en leugen gemeengoed waren. ,,Een groot schandaal", zegt de Nederlandse de legatieleider Palthe dan ook. Hij doelt op de uitlatingen van de Palestijnse ambassadeur Ramlawi, die Israël tijdens de zit ting van 'kindermoord' beschuldigde. Ramlawi beweerde dat de Israëli's tijdens de Intifadah „driehonderd Palestijnse kinderen met aids heb ben geïnfecteerd door inspuitingen met het hiv- Hij had dit verhaal gelezen in de Egyptische krant AlAhram, die het zou hebben overgeno men uit het Israëlische dagblad YediotAharonot. Maar Ramlawi verzweeg dat Al Ahram zich en kele dagen later op de voorpagina excuseerde voor „dit volledig onjuiste bericht, dat boven dien nooit in een Israëlische krant heeft ge staan". In een vlammende protestnota aan de voorzitter van de Mensenrechtencommissie, de Tsjechi sche ambassadeur Somol, eiste de Israëlische gedelegeerde Lamdan formeel genoegdoening voor Ramlawi's 'gruwelijke laster'. Somol ant woordde de 'verontwaardiging over deze volle dig valse aantijging' te delen en beloofde het Is raëlische protest, plus zijn eigen antwoord, in de officiële handelingen van de conferentie op te nemen. Daarop kreeg Somol echter niet alleen de Pales tijnse afgevaardigde, maar alle Arabische landen over zich heen, omdat hij als conferentievoorzit ter 'partij voor Israël had gekozen'. Waarna So mol zonder slag of stoot capituleerde en beloof de zijn briefwisseling met Israël niet in de offi ciële handelingen op te nemen. Ten overvloede schreef Somol een kruipefige brief aan Ramlawi, waarin hij zich verontschul digde voor 'het leed dat ik u mogelijk heb berok kend' en beterschap beloofde. „Het ware beter geweest als voorzitter eerst overleg te plegen met het secretariaat van de conferentie, alvorens de brief aan de ambassadeur van Israël te verzen den", schreef Somol. De groep Arabische landen was tevreden, Israël razend. De voormalige Amerikaanse ambassa deur Abram, tegenwoordig president van de non-gouvernementele organisatie United Na tions Watch, noemde Somol een „man zonder ruggengraat, die van deze hele zitting een puin hoop heeft gemaakt. Als voorzitter heeft hij zich vernederd tegenover een leugenaar als Ramlawi, die zijn weerzinwekkende aantijging nooit heeft teruggenomen." Palthe, tevens voorzitter van de EU op de confe rentie, is het hiermee roerend eens. „Dit is een levensgroot schandaal", zei Palthe, die drie jaar geleden zelf de Mensenrechtencommissie voor zat. „De Tsjechische voorzitter is een vriendelij ke man, maar een uitermate slappe figuur, die de zaak niet in de hand wist te houden." Mede daarom staat volgens vele delegaties de vandaag afgesloten jaarvergadering van de Com missie te boek als een van de meest beschamen de vertoningen in de geschiedenis van de Vere nigde Naties. Door enkele van dit soort affaires is van het toch al geteisterde imago van de Com missie voor de Mensenrechten nu helemaal niet veel meer over. kana» Een Palestijnse man zit op het graf van één van zijn vier zonen, die vandaag precies een jaar geleden omkwamen bij een Israëlische beschie ting met mortiergranaten van een vluchtelingenkamp in een VN-basis in de Libanese stad Kana. Daarbij kwamen 105 mensen om het leven. Israël werd direct na de beschieting beschuldigd van opzet, maar het land heeft altijd volgehouden dat de basis werd gebruikt als uitvalsbais van de fun damentalistische Hezbollah, en dat de betrokken militairen slechts terugeschoten. foto epa ranzihaidar Kabila weigert gesprek met Mobutu LUBUMBASHI Rtr-GPD-AFP De rebellenbeweging in Zaïre heeft presi dent Mobutu er gisteren van beschuldigd zijn geheime politie en elite-troepen op dracht te hebben gegeven tegenstanders in Kinshasa uit de weg te ruimen. Met dit komplot denkt de president een buiten lands ingrijpen te kunnen provoceren en zijn positie te redden, zei de minister van fi nanciën van rebellenleider Kabila. De bijl tjesdag, die 'elk moment kan beginnen', is een komplot om te verhinderen dat de re bellen het bewind van Mobutu omverwer pen. Kabila heeft vandaag herhaald geen be hoefte te hebben aan een onderhoud met president Mobutu. Hij zei alleen de korte ceremonie van het aftreden van de presi dent te willen bijwonen. Volgens Kabila zul len zijn manschappen Kinshasa binnen marcheren als Mobutu weigert te vertrek ken. De Zuid-Afrikaanse onderminister van buitenlandse zaken Aziz Pahad zei gisteren nog dat er mogelijk dit weekeinde al directe onderhandelingen zouden plaatsvinden tussen Kabila en Mobutu. President Nelson Mandela heeft een officiële uitnodiging aan Mobutu had gestuurd voor een dergelijk ge sprek. Kabila had de uitnodiging al eerder, tij dens een gesprek met Mandela op woens dagavond ontvangen. Achter de schermen is zowel met Mobutu als met Kabila uitvoe rig overlegd. Doel van de besprekingen zou een overgangsregeling zijn die democrati sche verkiezingen op korte termijn mogelijk moet maken. Het Hoge Commissariaat voor de vluch telingen van de Verenigde Naties heeft het begin van de repatriëring van Rwandese vluchtelingen opgeschort tot morgen. De Verenigde Naties zouden vandaag starten met het terugbrengen van Rwandese Hu- erie gruwelijke ïoorden houdt hanghai in ban BOEKAREST Rtr scu tijdens de bloedige decem- ber-revolutie. Stanculescu vertelde dat hij een been in gips liet zetten om te voorkomen dat hij Ceauses cu's bevel het leger tegen de de monstranten in te zetten moest uitvoeren. Kort daarna besloot een groep rond de latere presi dent Iliescu, korte metten te maken met Ceausescu. Die be slissing viel op het toilet, „om dat het de enige veilige plek was om te praten", aldus Stancules- Het lot van de Roemeense dic tator Ceausescu is bezegeld op het toilet van het ministerie van defensie. Daar besloot een handvol kopstukken op eerste kerstdag 1989 de communisti sche machthebber en zijn vrouw te executeren. Met deze onthulling verbrak oud-generaal Stanculescu giste- ren zijn stilzwijgen. Zeven jaar geleden was hij een van de sleu telfiguren bij de val van Ceause- eerste grote test. „Ze zeggen dat ze niet meer met de rode vlag zwaaien, maar ze zullen in Am sterdam zeker met de witte vlag zwaaien", zei de premier. Hij speelde daarmee nadrukkelijk in op de vrees bij veel behou dende Britten dat de sociaal-de mocraten de Britse soevereini teit aan Brussel zullen over doen. Minister van buitenland se zaken Malcolm Rifkind zei dat Blair nooit op zal kunnen tegen ervaren onderhandelaars als de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Chirac. „Ze zullen hem als ont bijt verorberen en als lunch ver teren", aldus Rifkind. Hoe de verkiezingen van 1 mei ook aflopen, Europa zal een groot probleem blijven voor de Britten. Dat voorspelt althans premier John Major. Zijn Con servatieven lopen in de peilin gen ver achter op Tony Blairs Labour. Major denkt echter dat ook Labour in grote moeilijkhe den zal raken als de partij zich plotseling voor de onderhande lingen over de muntunie ge plaatst ziet. De EU-top in Amsterdam, waar in juni onder meer over de invoering van de euro wordt ge praat, wordt volgens Major de 3 Maanden mobiel proefdraaien voor f 149,- met het Libertel 'ZiZo bel nu, beslis later pakket' U ontvangt: een Philips Fizz GSM mobiele telefoon een extra oplader voor in de auto We draaien er niet omheen. Dit krijgt u in maand 4: nog I maand gratis abonnement t.w.v. f 34,95 50 gratis belminuten. Het Fizzseizoen is geopend tot I juni 1997. Bel v en u Decaan geen aansiuicKoscen ^normaal i u7uu - o-rc/o il. pnn/. Hoewel een overgrote meerderheid van het Belgische parlement vandaag waarschijnlijk akkoord gaat met de aanbevelingen van de commissie-Dutroux, heeft de daarin geopperde vorming van één politiekorps in België een diepe, nieuwe scheidslijn getrokken in de Vlaams- Waalse verhoudingen. BRUSSEL. ANP In het parlement bleek gisteren dat de Waalse partijen proble men hebben met een fusie van gerechtelijke politie, gemeente politie en rijkswacht. Vooral de iiberale PRL is tegen één korps, omdat zij vreest dat lokale en regionale overheden hun con trole op het politie-apparaat daardoor verliezen. De PRL wil alleen een fusie van de recher chedienst van de rijkswacht en de gerechtelijke politie. Ook de Franstalige socialisten van de PS en de christen-demo cratische PSC hebben bezwa ren, maar die gaan aanzienlijk minder ver dan die van de PRL. Commissievoorzitter Verwilg- hen zei echter dat de oprichting van één korps de enige remedie is tegen de aanhoudende poli- tie-oorlog, waarin de drie korp sen elkaar meer beconcurreren dan samenwerken. Hij riep alle partijen op de in de commissie bereikte eenheid te bewaren. De Vlaamse zijde van het par lement reageerde gisteren hevig op de Waalse opstelling. In de loop van de dag ontstond een ware crisissfeer. Toen later ech ter bleek dat PS en PSC hun op stelling matigden, week de spanning grotendeels. Daarop gaven alle partijen tijdens een verder rustig debat over het commissierapport aan het eind rapport te zullen accepteren. De Waalse partijen willen de ge voelige discussie over één korps echter voor zich uitschuiven, door de zaak opnieuw aan de orde te stellen als wetgeving ter sprake komt. tu's uit Zaïre naar hun land. Als eerste zou een groep van tachtig kinderen per vliegtuig gaan naar Goma aan de grens met Rwanda. De Zaïrese rebellen hebben inmiddels ook formeel ingestemd met het begin van de re patriëring van de ongeveer 100.000 Rwan dese vluchtelingen ten zuiden van Kisanga ni. Boze dorpelingen in het door de rebellen bezette oosten van Zaïre hebben vandaag in Kisangani wagens van de Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, met stenen bekogeld. Volgens een woordvoerder van de Unhcr protesteren zij tegen de aanwezigheid van de tienduizen den vluchtelingen, overwegend Rwandese Hutu's. De Zaïrezen beschuldigen hen van geweldsdelicten, waaronder de moord op zeven van hun dorpsgenoten. Zij vinden dat de hulporganisaties teveel zorg besteden aan deze buitenlanders. langrijker is dan het tijdschema. Tietmeyer bevestigde dat giste ren nog eens. „De Bundesbank zal al het mogelijke doen om de EMU op tijd te laten beginnen, maar de criteria beslissen en die mogen niet worden versoe peld." President Lamfalussy van het Europees Monetaire Instituut (EMI), de voorloper van de Eu ropese Centrale Bank (ECB), verklaarde dinsdag dat uitstel van de EMU 'het hele project te gronde kan richten". Maar aan genomen mag worden dat hij dacht aan een langer uitstel. Tietmeyer maakte ook nog een opmerking over het presi dentschap van de Europese Centrale Bank. „Geen enkel land heeft het recht te bepalen wie de bank gaat leiden." Daar mee leek hij te reageren op be richten dat Frankrijk nog steeds probeert de post naar zich toe te trekken, ten koste van de Ne derlander Duisenberg. Die volgt Lamfalussy per 1 juli op bij het EMI en schuift normaal gespro ken door naar de ECB. FRANKFURT KRF-AFP-ANP De president van de Bundes bank, Hans Tietmeyer, heeft gisteren de mogelijkheid van een bescheiden uitstel van de Economische en Monetaire Unie (EMU) opengelaten. „Ik denk niet dat uitstel met één of twee maanden een catastrofale ontwikkeling zou zijn", aldus de bankpresident. Tietmeyer maakte de opmer king na afloop van de tweewe kelijkse vergadering van de Bundesbank. Het was voor het eerst dat hij de mogelijkheid van uitstel zo expliciet in de mond nam. Analisten zien in de uitspraak overigens geen wezenlijke wijzi ging in de positie van de Duitse centrale bank. Dat neemt niet weg dat alleen al het noemen van het woord uitstel door de machtige Bundesbank kan zor gen voor nieuwe onrust aan het EMU-front. De Bundesbank heeft steeds het standpunt ingenomen dat strenge toepassing van de crite ria voor EMU-deelname be- parus ap Maar volgend jaar is het ver kiezingsjaar in Frankrijk en be zuinigingsmaatregelen maken een regering niet populair. Nu al geven opiniepeilingen aan dat de socialisten een goede kans maken tegen de regerende coalitie van conservatieven. Dus groeit de druk binnen conserva tief Frankrijk op Chirac en pre mier Alain Juppé om zo snel mogelijk parlementaire verkie zingen uit te schrijven. Nieuwe bezuinigingen maken het echter voor Chirac en het kabinet noodzakelijk dat er een stevige parlementaire meerder heid is. Dat betekent dus nieu we verkiezingen uitschrijven, die mogelijk al in juni zullen plaatsvinden, of enkele conser vatieve rivalen in het kabinet opnemen, zoals bondgenoten van ex-premier Edouard Bal- ladur, die in 1995 nog diens presidentskandidatuur steun den. Een van hen is UDF-leider en ex-minister van defensie Francois Leotard, een gematigd conservatief. In Frankrijk groeit de druk op president Jacques Chirac om vervroegde verkiezingen uit te schrijven, of tenminste de rege ring te reorganiseren om een bredere basis te krijgen voor harde bezuinigingsmaatregelen in de aanloop naar de vorming van de Europese Monetaire Unie (EMU). Er zijn steeds meer aanwijzin gen dat Frankrijk niet zal vol doen aan de eisen die nodig zijn om in 1998 deel te mogen ne men aan de EMU. Het over heidstekort - dat hoogstens drie procent mag bedragen - loopt in Frankrijk op. De krant Le Monde wist beslag te leggen op een intern regeringsmemo waarin gewaarschuwd werd dat het tekort dit jaar 3,8 procent zal zijn en in 1998 4,5 procent. Voeg daarbij de hoge werkloos heid van 12,8 procent en het is duidelijk dat de regering in Pa rijs harde bezuinigingsmaatre gelen moet afkondigen. Eén politiekorps valt slecht bij Walen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7