Huurder houdt recht op subsidie bij koop huis Chipkaart binnen vier jaar geldig in bus en trein' Binnenland indhoven oefende ooit met rampenplan Jurist adviseert prins Carlos erkenning zoon Hoog boven de rivier Belangrijke gasvondst in Friesland Beleef't mee... ...in de wereld van Privé Gouden medailles voor Nederlandse uitvinders Jeintje autoalarm' gjtEN» Een 'kleintje autoalarm' deed zich gisternacht voor in Jvéën. Twee agenten kwamen poolshoogte nemen na een htover aanhoudend en luidruchtig autoalarm dat de nach trust in het dorp verscheurde. Met de klaagster stonden de nten enige tijd gespannen te luisteren. Toen na tien minuten steeds niets anders te horen was dan het roepen van de jto's in het naburige weidegebied, gaven zij de moed op. Op moment dat de agenten weer in de auto wilden stappen, «de voordeur weer open. Met het schaamrood op de kaken im de moeder des huizes naar buiten. In haar hand de oor van de overlast: de speelgoed-politieauto van haar zoontje, ivan het alarm niet meer kon worden uitgeschakeld. ^1 jmburgers te koop in bibliotheek nze 0» Net als zoveel bibliotheken komt ook die in Arnhem f jarenlange bezuinigingen geld tekort. De nood in de Gel- je hoofdstad is inmiddels zo hoog gestegen, dat de biblio- ek van Arnhem met de verkoop van hamburgers wil bijver- )en. Het gaat om een eenmalige actie in samenwerking met Donalds. De Arnhemse bibliotheek zou de eerste zijn die op buitengewoon aardse wijze extra middelen probeert te krij- Jen aantal vrijwilligers heeft zich als hamburgerverkoper igemeld. Onder hen zijn zanger Frans Bauer, brigade-gene- IÉ|bd R. Boekholt en CDA-parlementariër Lansink. De op- ngst van alle Big Mac's gaat naar de bibliotheek. toer beschadigt bom bij ploegen inga» Een boer in Makkinga is gisteren bij het ploegen van op een bom gestuit. Hierdoor is een scheur in het pro- acfc nel ontstaan en is het explosief gaan roken. Omdat in de irt van de bom geen huizen staan en ook de openbare weg ebi er dan honderd meter van de plek is verwijderd, heeft de ma lde bom aan het eind van de middag op het land tot ontplof- larie [gebracht. Het ging om een Engelse fosforbom uit de Tweede jldoorlog van vijftien kilo. 1 erf •1 gN» Volgende week woensdag gaat de eerste werf voor ver- 8 word geproduceerd tropisch hardhout officieel van start. De (werf heet Swift en staat in Dieren. Belangstellenden kunnen Deen maar hout kopen dat volgens de normen van de Forest rardship Council (FSC) is gewonnen. Swift levert hardhout is gekapt op de Salomon Eilanden, in de buurt van Papoea üw Guinea. Ter plekke worden plaatselijke inwoners onder- id bij de kap. Naast veiligheidsadviezen en geld voor afgele- de bomen krijgen ze ook onderricht in kapmethoden, waarbij i woud gespaard blijft. Deze vorm van ontwikkelingshulp J et vorkomen dat grote buitenlandse houtkappers hun slag - en roofbouw op de bossen plegen. m MNGAi I InnH nn erf voor verantwoord tropisch hout j Bel mders van peuter met pistool vrijuit ■cmJustitie ziet wegens de tragische omstandigheden af istrafvervolging van de ouders van de 3-jarige peuter die izelf op 17 februari doodschoot toen hij met het pistool van ivader aan het spelen was. Het onderzoek van de technische Tche heeft de eerste vermoedens bevestigd dat het kind zelf trekker heeft overgehaald. De ouders hadden geen wapenver- ining. wliljoenenclaims bij Rijkswaterstaat erji istricht Bij Rijkswaterstaat in Maastricht hebben tientallen Deenten, booteigenaren en jachthavenbeheerders voor enke- niljoenen guldens schadeclaims ingediend wegens schade iboten en kades. Rijkswaterstaat heeft de landsadvocaat in- ichakeld. De stuwen gingen in januari open, omdat zij anders igden vast te vriezen. Maar daardoor daalde het Maaswater. Ie boten kwamen droog te liggen en kademuren verzakten. Pfelheidsmaniakken teisteren N302 derwijk» Intensieve verkeerscontroles om de snelheidslimiet tachtig kilometer op de N302 tussen Harderwijk en Uddel te Edhaven, hebben geen effect. Het aantal ongelukken blijft stij- LHet doel om het overtredingspercentage van zeventien naar oprocent te laten zakken, werd niet gehaald; het bleef op 12,5 icent steken. In totaal werden tussen half november en half tuari 48 maal controles uitgevoerd waarop 8.186 bekeuringen isHa gden. De hoogste snelheid was 171 kilometer per uur, waarop iboete van ruim 1.700 gulden volgde. De bestuurder is zijn Jiewijs vier maanden kwijt. is: zeven jaar voor'moord da. De drie Zeeuwen die betrokken zijn geweest bij de ■j: lord op de 69-jarige man uit Bergen op Zoom hoorden giste- ivoor de rechtbank in Breda drie tot zeven jaar cel tegen zich 7,i en. De bejaarde werd vorig jaar oktober zwaar mishandeld en li (doorgesneden keel door de politie gevonden. De hoofver- chte, een 21-jarige kamerbewoner, hoorde de zwaarste eis: ze- \v ijaar. Uitspraak 1 mei. ruittelers somber na goed jaar Vorig jaar was een uitzonderlijk goed jaar voor de telers, maar de komende maanden pakken zich donkere jji Hen samen boven de tuinders. Dat heeft de Nederlandse 14J üttelers Organisatie (NFO) becijferd. De inkomsten lagen vo- W jaar flink boven het gemiddelde. De prijs voor de oude appe len peren uit 1995 was goed en ook voor het nieuwe fruit uit #was de prijsverwachting aanvankelijk gunstig. De prijs in W afgelopen maanden valt echter zwaar tegen, aldus de bran ie organisatie. De fruitproductie blijkt namelijk groter dan ver- 241 ïht, vooral bij de Duitse concurrentie. Daarnaast zorgt ook de irt van buiten de Europese Unie voor druk op de prijzen. ag-eindhoven cpd verweten dat hij te laat de erns van de situatie inzag, de militai ren hun gang liet gaan en nie de algehele leiding op zich nam Een Kamermeerderheid steun het PvdA-plan om in een onaf hankelijk onderzoek te bekijken of het rampenplan inmiddels wél functioneert. Justitie begint een strafrech telijk vooronderzoek naar de rol die de commandant van de luchtmachtbasis Welschap, de brandweercommandant van de basis en de verkeersleider bij de hulpverlening direct na de ramp hebben gespeeld. Niet uitgeslo ten is dat meerdere verantwoor delijken zullen worden ver volgd, zo blijkt uit de onder zoeksrapporten van de ministe ries van binnenlandse zaken, defensie en VWS die gisteren aan de Tweede Kamer zijn aan geboden. Eerdere kritiek dat de falende hulpverlening is te wij ten aan een gebrekkige organi satie, wordt in de rapportage vap de hand gewezen. Het falen is geheel en al terug te voeren op individueel gemaakte fou ten, aldus de bevindingen van de onderzoekers. PvdA: Regeling moet ook voor laagste inkomens gelden DEN HAAG» ANP DEN HAAG GPD Huurders, die ondanks een laag inkomen besluiten hun huis te kopen, mogen dat straks met behoud van hun recht op huursubsidie gedurende drie tot vijf jaar. Staats secretaris Tommei (D66) van volkshuisvesting werkt aan een voorstel van die strekking. Hij wil het zo voor huur ders met lage inkomens aantrekkelijker maken hun wo ning te kopen. stelde regeling niet voor ieder een. Mensen met de laagste in komens kunnen er waarschijn lijk geen gebruik van maken. Zij komen niet in aanmerking voor een garantie van het Waarborg fonds Eigen Woning (de voor malige gemeentegarantie). De staatssecretaris ging er vo rig jaar van uit dat de totale ver koop de woningcorporaties 19,8 miljard gulden oplevert. Daar van blijft naar verwachting on geveer 10,3 miljard gulden over na aftrek van kosten. Dat geld De staatssecretaris kondigde vorig jaar op prinsjesdag al aan de verkoop van sociale huurwo ningen aan huurders te willen bevorderen. Hij opperde toen een aantal van 200.000 wonin gen in vijftien jaar. Gedacht wordt nu aan een periode van tien jaar. Momenteel gaan zo'n zevenduizend sociale huurwo ningen per jaar over in handen van hun bewoners. Overigens geldt de voorge- moet worden gebruikt voor on rendabele investeringen, zoals groot onderhoud. Door de op brengst uit de verkoop hoeven de huren niet omhoog, is de verwachting. De PvdA presenteerde giste ren een initiatiefwetsvoorstel om koopwoningen bereikbaar te maken voor mensen met la gere inkomens. Centraal hierbij staat dat mensen met een mini muminkomen een individuele koopbijdrage (1KB) van mini maal 45 gulden en maximaal 260 gulden per maand kunnen krijgen gedurende een periode van maximaal dertig jaar. Huur ders die nu een individuele huursubsidie krijgen, kunnen bij aankoop van hun huurwo ning of van een nieuwbouwwo ning rekenen op de 1KB. De 1KB wordt echter niet gestort op de bankrekening van de nieuwe koper, maar gaat rechtstreeks naar de hypotheekverstrekker. De PvdA'ers R. van der Ploeg en A. Duivesteijn verwachten dat met de invoering van een 1KB het aantal huurwoningen dat wordt verkocht aan zittende huurders tot 2010 zal verdubbe len van 200.000 naar 400.000. De verkopende woningbouw corporaties krijgen hierdoor een extra nettowinst van tien mil jard gulden, die volgens de PvdA opnieuw in de volkshuis vesting kan worden geïnves teerd. Daarnaast meent de PvdA dat de IKB-regeling onder be paalde voorwaarden ook kan gelden voor mensen met een laag inkomen, die nu al een ei gen woning bezitten. Prins Carlos de Bourbon de Par ma (27)/de oudste zoon van prinses Irene, kan zijn onlangs geboren zoon beter erkennen. Laat hij dit na, dan kan het kind later via de rechter alsnog zijn aanspraak op de adellijke titels afdwingen. Dit stelt mr. I. Sewandono. universitair docent constitutio neel recht en bestuursrecht aan de Vrije Universiteit in Amster dam, in het Nederlands Juris tenblad. „Het wachten is op toekomstige acties van de bore ling, als hij op zoek gaat naar zijn vorstelijke wortels", schrijft de jurist. „Om een dergelijke onverkwikkelijke procedure te voorkomen, zou prins Carlos er goed aan doen zijn zoon alsnog familierechtelijk te erkennen", aldus Sewandono. Zoon Carlos Hugo Roderik Sybren zag op 20 januari 1997 het levenslicht en kreeg de ach ternaam van zijn moeder, de 38-jarige Brigitte Klynstra. Prins Carlos liet via de rijksvoorlich- tingsdienst weten dat het 'een eigen zelfstandige beslissing van mevrouw Klynstra is ge weest om moeder te worden, welke beslissing hij volledig res pecteert'. Hij wilde het kind echter niet formeel erkennen. Maar deugdelijke redenen om Carlos jr. niet formeel te erken nen zijn er niet, meent de jurist Sewandono. De baby kan in Nederland toch nooit koning worden, omdat zijn grootmoe der zonder toestemming trouw de met Carlos Hugo de Bour bon de Parma. Prinses Irene verspeelde daarmee haar aan spraak op de troon. Ook in Spanje kan Carlos jr. geen aan spraak op de troon maken aan gezien de Spaanse grondwet de Carlistische tak van troonopvol ging heeft uitgesloten. As vader Carlos zijn zoon erkent, heeft Carlos Klynstra recht op de adellijke titels van zijn vader en diens achternaam. Carlos Klynstra wordt dan: zijne ko ninklijke hoogheid Carlos Hugo Roderik Sybren prins de Bour bon de Parma. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) heeft in het noordoosten van Friesland een belangrijke gasvondst gedaan. De omvang van het gasveld dat door een proefboring bij Kollum is aangetoond, wordt geschat op zeker acht miljard kubieke meter. Volgens de NAM gaat het om een 'bovengemiddelde vondst in de categorie zogeheten kleine gasvelden'. Het gasveld, dat de naam Kollum-Noord heeft ge kregen, is aangetroffen tijdens een proefboring die van medio november vorig jaar tot begin januari is uitgevoerd vanaf een locatie in het noorden van de gemeente Kollumerland- /Nieuw-Kruisland. Het gas dat van hoogcalorische kwaliteit is, zit in een zandsteenlaag op een diepte van circa 3.200 meter. Om het grote gasveld bij Slochteren zo lang mogelijk te kunnen gebruiken, wordt voor de gaswinning zoveel mogelijk geput uit tientallen kleinere gas velden verspreid in Nederland. Gemiddeld bevatten deze klei nere velden een reserve van on geveer vier miljard kubieke me ter. Voor een nadere verkenning van het nieuwe veld gaat de NAM in de tweede helft van dit jaar een tweede put boren. Daarna worden plannen ge maakt voor de exploitatie van het gas. HEERENVEEN GPD De chipkaart zal binnen drie of vier jaar algemeen in het openbaar vervoer worden ingevoerd. Dat verwacht Abert Bruins Slot, voorzitter van de Stuurgroep OV-partners Chipkaart van de geza menlijke vervoerbedrijven. Voorwaarde is wel dat het rijk gedurende de eerste jaren subsidie ver leent, want de invoering van de chipkaart in het openbaar vervoer vraagt een investering van rond een half miljard gulden. Bruins Slot, die directeur is van de Fries-Drent se vervoersonderneming, geeft zijn visie op de komende ontwikkelingen in het zojuist versche nen nummer van het OV-magazine, een onaf hankelijk vakblad voor het openbaar vervoer. In de stuurgroep zijn stads- en streekvervoer verenigd met NS. Er is voor gekozen om zowel de chipper van de Postbank als de chipknip van de gezamenlijke overige banken te gaan gebruiken. De kaarten zullen worden aangepast aan de wensen van de openbaar-vervoerbedrijven. Daar over bestaat inmiddels een akkoord. Na de zomer zullen in de bussen van de VSN-groep op beperk te schaal kaartlezers worden ingebouwd. Begin volgend jaar worden de NS-loketten ervan voor zien. Bij de eerste stap, waarmee op een paar plaat sen in het land al proeven zijn genomen, gaat het uitsluitend om de betaalfunctie van de chipknip In een later stadium kan men het zonder een pa pieren kaartje doen en slaat de chipkaart in zijn geheugen op of men een enkeltje of een retourtje heeft aangeschaft. In bus en trein zal een elektro nische lezer dat herkennen. De treinconducteur krijgt daarvoor een nieuw instrument: de chip tang. Vervolgens zal er een kaart komen die ook op afstand kan worden gelezen, zodat men bij het instappen snel langs het registratie-apparaat kan lopen. Tot de mogelijkheden behoort ook dat de reis als zodanig met de kaart wordt geregistreerd, waarna het verschuldigde bedrag aan het einde van de maand automatisch van de bankrekening van de betrokken reiziger wordt afgeschreven. Begin volgend jaar begint in de Haagse regio al een proef met een dergelijke slimme 'kaart' voor bus en trein. Die test moet duidelijk maken hoe gevoelig het systeem is voor storingen en fraude. Duizend mensen krijgen de chipkaart die kan worden gebruikt op een beperkt aantal lijnen. De proef kost zeven miljoen gulden, waarvan het mi nisterie van verkeer en waterstaat er 2,5 miljoen voor zijn rekening neemt. GENEVE» PAUL HOUKES De Nederlandse inzending op de interna tionale uitvindersbeurs in Genève heeft eergisteravond in drie verschillende cate gorieën een gouden medaille opgeleverd. De internationale jury kende in de catego rieën kantoorartikelen, industriële pro ducten en huishoudelijke artikelen de be langrijkste prijzen aan de Nederlanders toe. Bekroond werden het ergonomische toetsenbord van het bedrijf Ergo Sum uit Nuenen, een methode om enzymen te scheiden van dr. G. de Boer uit Lelystad en een papieren taartvorm van Fosch uit Heerhugowaard. Voor het nieuwe toetsen bord werd daarnaast ook nog de prijs toe gekend van de Nederlands-Zwitserse Ka mer van Koophandel. Opmerkelijk is dat dit jaar ook alle andere Nederlandse uitvinders op de beurs in de prijzen vielen. Voor hen waren er goud op zilver, zilveren en bronzen medailles. De Salon International des Inventions de Genève is de belangrijkste Europese beurs voor innovaties en uitvindingen. Het eve nement wordt elk jaar bezocht door dui zenden ondernemers uit de hele wereld, die op zoek zijn naar nieuwe ideeën en succesvolle producten. De gezamenlijke Nederlandse inzending naar de beurs wordt jaarlijks georganiseerd door de Ne derlandse Orde van Uitvinders (NOVU). De Grand Prix van de beurs, de bekroning voor de internationale uitvinding van het jaar, werd gisteravond toegekend aan een Zuid-Afrikaan die een manier heeft ont wikkeld om zonder dynamiet rotsblokken te splijten. Wouter Pijzei, secretaris van de Nederlandse Orde van Uitvinders, glom van trots. „Ale Nederlanders een medail le: dat hebben we nog nooit meegemaakt. Voor Pijzei kan de editie van dit jaar van de internationale uitvindersbeurs in Ge nève, die nog tot het eind van de week duurt, niet meer stuk. Hij is weliswaar wel wat gewend, want in de afgelopen jaren hebben de Nederlanders op het evene ment telkens grote successen behaald, maar de resultaten van dit jaar slaan alle records. En dat terwijl het niveau van de inzendingen op de prestigieuze beurs dit jaar aanzienlijk hoger was dan in de afge lopen jaren. Peter Workum van het bedrijf Fosch won de hoofdprijs won in de categorie huis houdelijke artikelen voor zijn Celebration Cakes. Dat zijn wenskaarten die door een bijzondere manier van stansen kunnen worden gevouwen tot papieren taartvor men in de vorm van elke cijfer of letter. Fosch deed goede zaken in Genève, want Workum heeft in de afgelopen dagen tien tallen geïnteresseerde ondernemers op zijn stukje van de stand gehad, die het sys teem op de markt willen brengen. „Ik heb belangstellenden uit Peru, Amerika, Brazi lië, Zwitserland en Japan. Zelfs als maar de helft van al die contacten na de beurs uit eindelijk tot een contract leidt, dan nog gaan we met het product de halve wereld over." Ook Benjamin Rossen, de uitvinder van een opmerkelijk ergonomisch toetsenbord en winnaar in de categorie kantoorartike len, trekt veel belangstelling op de beurs. Hij heeft inmiddels afspraken met enkele geïnteresseerde zakenlui die het toetsen bord in licentie willen nemen, en daar naast heeft hij nog een map vol visite kaartjes van anderen die na de beurs nog willen verder praten. Het rechtopstaande toetsenbord dat hij met zijn bedrijf Ergo Sum heeft ontwikkeld valt op door zijn bijzondere vormgeving. De meeste toet sen zitten aan de achterkant, aan de zijde dus die van de gebruiker afgekeerd is. Dat is immers de plek waar de vingers zitten als je het apparaat voor je vasthoudt. „Ik krijg er vreselijk leuke reacties op, ook van gewone dagjesmensen die op de beurs ko men kijken. Zo kwam er gisteren een me vrouw die onlangs een armoperatie moest ondergaan vanwege spierklachten, die ze had opgelopen door veelvuldig tikken op een gewoon toetsenbord. Ze heeft mijn toetsenbord even geprobeerd en ze kon er al heel snel prima mee overweg." Ook de eveneens met goud bekroonde vinding van dr. Gerben de Boer uit Lely stad trekt op de beurs veel bekijks. Hij de monstreert in Genève een apparaat waar mee enzymen uit een vloeistof kunnen worden gescheiden. Zo kan hij met zijn vinding van een slechte wijn door zuive ring een heel redelijke maken. Ook een zeer matige wodka verandert met zijn ap paraat in een beter smakende drank. Er waren nogal wat wijnboeren uit Frankrijk en California die interesse hadden in de vinding. gorinchemHoog boven de Merwede wordt op de smalle rand van de middelste pijler van de Merwedebrug een steiger gebouwd. De onderkant van de brug moet dringend een schil derbeurt hebben. Daarvoor is de steiger nodig. foto anp ton borsboom

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5