Taakstraffen voorkomen zelden nieuwe misdrijven Duizenden biggetjes moeten het veld ruimen LAATSTE LOTEN! )ienstverlening voor hauffeur rampbus rie jaar cel en tbs geëist oor moord op buurmeisje Binnenland Extra geld voor thuiszorg Koninginnedag in Den Haag Rotterdamse rechter op zaterdag aan het werk Joodse sterren hielden Twentenaren aan het werk - pAG 18 APRIL 1997 LM-toestel botst bijna rington Een KLM Boeing 747 is woensdagmiddag (half tien rtJnds Nederlandse tijd) bij de nadering van het vliegveld van ;Angeles ternauwernood ontsnapt aan een botsing in de ht met een Braziliaans toestel. Volgens de Amerikaanse orga- utie van verkeersleiders moest de KLM-piloot drastische afregelen nemen om het Braziliaanse vliegtuig te ontwijken, dat moment waren de vliegtuigen niet meer dan honderd >rvan elkaar verwijderd. Volgens de KLM-woordvoerder lde piloot van het toestel van de Braziliaanse maatschappij ?zich niet aan de instructies van de verkeersleiding. oods met pallets brandt helemaal af ictricht» In Maastricht heeft vanmorgen vroeg een grote uit- inde brand gewoed in een opslagloods voor pallets. Het pand it de grond toe afgebrand. Er zijn geen slachtoffers gevallen, schade loopt in de miljoenen. Diverse wegen rond de brand iden afgezet. Er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. innen opgeroepen voor uitstrijkje ;st» Geen baarmoederhals. maar toch een oproep van de voor een uitstrijkje. Dat is deze week enkele honderden iuielijke inwoners van Uitgeest overkomen. In een brief van GGD Midden-Kennemerland kregen zij het vriendelijke ver minnen veertien dagen een afspraak te maken bij hun huis- svoor een uitstrijkje in het kader van het bevolkingsonder- fknaar baarmoederhalskanker. Volgens H. van Vliet van de JD heeft de gemeentelijke qfdeling burgerzaken een fout ge- jakt bij het selecteren op geslacht. VNF-campagne was misleidend' jvuk De bewering van het Wereld Natuur Fonds (WNF) dat [ëtwintig minuten een diersoort uitsterft', is misleidend. Dat tt oordeel van de Reclame Code Commissie na een klacht te lde reclamespot van de natuurbeschermers. Met de bewe- fcprobeerde WNF donateurs te werven om zo de acties tegen uitsterven van diersoorten te bekostigen. De stichting HAN idelberg Appeal Nederland), die klaagde over de campagne, fat dat WNF zelf ook wist dat deze bewering niet klopt. Jiinese vice-premier Zhu komt niet ir-den haag Vice-premier Zhu Rongji van China heeft zijn iek aan Nederland en drie andere Europese landen afgezegd verband met de westerse pogingen China veroordeeld te krij- nin de mensenrechtencommisie van de VN. Dit hebben di- jmaten in Peking vandaag gezegd. Zhu zou eind mei behalve iderland ook Ierland, Oostenrijk en Luxemburg aandoen. Eer- thad Peking al laten weten dat minister Wijers van economi- ie zaken niet welkom in China is. [otterdam verbiedt Turks muziekfeest iïfrdam-den haagDe gemeente Rotterdam heeft een Turks ïziekfeest verboden uit angst voor ongeregeldheden. De orga- satoren hebben een kort geding aangespannen tegen de ge ënte om het feest alsnog te laten doorgaan. Het muziekfeest u zondag plaatsvinden in een pand van de gemeente. Rotter- im meent echter dat de veiligheid van de bezoekers niet tón Dtden gegarandeerd. De politie neemt zondag extra veilig- tósmaatregelen voor de landelijke viering van hef Koerdisch snvjaar (Newroz) in de Houtrusthallen in Den Haag. 'remier niet altijd uit grootste partij' hhaag Als de WD bij de Kamerverkiezingen volgend jaar de ootste partij wordt, betekent dat niet automatisch dat zij de emier levert. Voormalig vice-premier en WD-senator Wiegel idat gisteren voor de NCRV-radio. Wiegel wees erop dat er in jaren '50 kabinetten zijn geweest waarin PvdA'er Drees mi ster-president was, terwijl deKVP de grootste partij vormde. aarWD-leider Bolkestein moet volgens Wiegel wel snel dui- Üjk maken of hij beschikbaar is als premier. hilips wil overleggen met stakers xx3eveenDe directie van Philips heeft de vakbonden in een ief laten weten opnieuw te willen overleggen over de verhui- ïgvan de productie-afdeling van de vestiging Hoogeveen naar den. Dat maakte FNV-voorzitter Johan Stekelenburg vanoch- nd bekend op de stakingsbijeenkomst in Hoogeveen. Het ac- comité van de bonden gaat zich over het aanbod beraden. Als onderhandelingen weer op gang komen, zal dat waarschijn- tin het weekeinde gebeuren. 'ijftien jaar geëist voor doden student iastricht Officier van justitie L. Ummels heeft gisteren voor [rechtbank in Maastricht vijftien jaar gevangenisstraf geëist te il een 24-jarige man uit Hoorn. Hij stale op 25 mei vorig jaar in espoortunnel in Heerlen een 25-jarige student uit Brunssum rad. Tegen de 18-jarige medeplichtige uit Heerlen eiste Um- lels zes jaar gevangenisstraf en tbs. De twee messentrekkers aren op de bewuste dag stomdronken toen ze in de tunnel de udent, zijn broer Mark en diens vriendin tegen het lijf liepen, dokten een ruzie uit en sloegen er meteen op los. De student erd tegen de muur geklemd en doodgestoken. S'ANP rechtbank in Assen heeft morgen de veertigjarige chauffeur uit Veeningen ver- fdeeld tot 240 uur dienstver- ig en één jaar voorwaarde- ontzegging van de rijbe- dheid. De rechter achtte schuldig aan het busonge- i Winterberg. Dat kostte op februari vorig jaar aan zeven nfisen ui Deventer het leven. werden 42 passagiers ge- SKfid. „ens de rechtbank reed de wffeur te hard gezien de ^omstandigheden en de Ipn j^- jwarden anp w fen een 17-jarige jongen uit J.°Z£ tsterzwaag is gisteren voor ^hof in Leeuwarden drie jaar ftngenisstraf en tbs geëist, sii» i°ngen heeft in mei vorig •lijk r ziïn 4-jarige buurmeisje |ij|j moord na haar seksueel te 7>en misbruikt. ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten Kans op herhaling bijna net zo groot als bij 'gewonestraf De verwachtingen over de effecten van taakstraffen moe- teh niet te hoog gespannen zijn. Weliswaar vervallen mensen met een alternatieve straf minder snel in crimi neel gedrag dan na een gevangenisstraf, maar echt spec taculair zijn de verschillen in recidive niet. Dit staat in een rapport van de Dienst preventie, jeugdbescherming en reclassering van het ministerie van justitie. rijswijk anp Uit een beperkt onderzoek on der een groep -jongeren blijkt zelfs dat het na verloop van tijd niet uitmaakt welk soort sanctie destijds is opgelegd. De ver schillen in recidivepercentages van de strafsoorten nemen af. En de verschillen die er nog be staan, zijn niet toe te schrijven aan de soort sanctie. Andere factoren zoals leeftijd en justi tieel verleden zijn daarop meer van invloed, zo staat in het rap port. De alternatieve straf kan be staan uit een werkstraf (het ver richten van onbetaalde arbeid), een leerstraf (het volgen van een cursus) of een combinatie van die twee. Het uitblijven van klinkende resultaten is ook niet zelden een gevolg van het on voldoende uit de verf komen van bepaalde programma-on derdelen. Zoals het uitblijven van een werkplek, het niet be trekken van de ouders/partners bij de straf en het ontbreken van nazorg. Daar moet meer aandacht aan worden gegeven, zo staat in het rapport. Los hiervan bieden taakstraf fen voordelen als alternatief voor korte vrijheidstraffen. Ze verminderen de druk op de cel capaciteit en ze zijn goedkoper en humaner dan gevangenis straffen. Minister Sorgdrager van justi tie kondigde vorig jaar aan het aantal taakstraffen in het jaar 2000 fors uit te willen breiden, tot 26.800 voor meerderjarigen en tot 6.000 voor jongeren. Door van de taakstraf een zelf standige hoofdstraf te maken, wil ze rechters meer mogelijk heden geven dergelijke sancties op te leggen. Zeist anp-gpd uitkomsten. Maar er komt geld bij voor de directe zorg", aldus Terpstra. De discussie in het kabinet over de begroting van volgend jaar verloopt overigens stroef. Ook de zaterdag is waarschijn lijk nodig om de laatste plooien glad te strijken, zo bleek afgelo pen nacht na afloop van een ex tra beraad tussen de meest be trokken ministers en premier Kok. Het zijn vooral de wensen van PvdA-minister Melkert (sociale zaken) die op weer stand van minister Zalm (finan ciën) stuiten. Melkert vraagt on der andere geld voor de bijzon dere bijstand, werkgevers die laaggeschoolden in dienst ne men, mensen met een Melkert- baan en de buitenschoolse kin deropvang. WD en D66 willen ook een algemene lastenver lichting voor iedereen via de eerste belastingschijf. Volgend jaar komt er extra geld beschikbaar voor de thuiszorg. Dit zei staatssecretaris Terpstra (welzijn) gisteren op een sym posium over-de thuiszorg in Zeist. De staatssecretaris wilde zich niet uitlaten over de hoogte van het bedrag. Waarschijnlijk gaat het om ongeveer tachtig miljoen gulden. Voorzitter H. Tjassing van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT pleitte voor uit breiding van het budget met vier procent, ruim honderd mil joen gulden. Dit geld is nodig om de stijgende vraag naar thuiszorg op te vangen en het wegwerken van de wachtlijsten. Tjassing vindt ook dat de eigen- bijdragenregeling in de thuis zorg moet worden afgeschaft. Terpstra ging niet in op de honderd miljoen gulden. ,,Ik wil niet vooruitlopen op mogelijke den haag De voorbereidingen voor Koninginnedag zijn in Den Haag in volle gang. Zo hebben medewerkers van de gemeente Den Haag gisteren de bomen op het Lange Voorhout ver sierd met witte en oranje lichtbollen. foto anp koen suyk den haag gpd De Tweede Kamer stemt alsnog in met het plan van minister Van Aartsen (land bouw) om in de varkenspestgebieden al le biggen jonger dan twee weken të slachten. Het gaat daarbij om 250.000 biggen per week. Ook worden de fokzeu- gen waaruit deze biggen voortkomen tij delijk niet bevrucht, tot ze voldoende hersteld zijn van het vervroegd weghalen van de biggen. Wettelijk moeten biggen minimaal drie weken bij hun moeder blijven. De Kamer uitte woensdag nog grote bezwaren tegen het plan van de land bouwminister, dat vooral bedoeld zou zijn om ruimte te maken in de door het vervoersverbod overvolle stallen. Een van de belangrijkste bezwaren vormde de onderbroken vruchtbaarheid van de zeugen. Volgens varkenshouders zou de vruchtbaarheid door de ingreep bijna onherstelbaar worden aangetast. Van Aartsen wist gisteren echter de meeste fracties ervan te overtuigen dat deze maatregel de minst slechte is, min der slecht ook dan een fokverbod. Dat zou pas echt de vruchtbaarheidscyclus van zeugen in gevaar brengen, waardoor bedrijven in problemen komen. Hij wees op de aanbevelingen van een ethische commissie dat het zo vroeg weghalen van varkentjes bij hun moeder niet tot grote problemen leidt bij moederdieren en biggen. De biggetjes worden met een injectie door dierenartsen gedood. De nieuwe vernietigingsregel scheelt de overheid zowel geld als materiaal. „Het volume aan te vernietigen materi aal is ongeveer een derde van die bij big gen van drie weken", aldus Van Aartsen. De destructiekosten zijn tien keer zo laag. De minister gaat het idee van de SG- P'er Van der Vlies om voor de varkens- boeren een nationale biddag te houden overbrengen aan premier Kok. Hij zei er wel bij zelf hierin geen taak voor de over heid te zien. Volgens de minister loopt de volksgezondheid ook geen gevaar doordat de miljoenen gedode varkens indirect toch in de menselijke consump tieketen terecht komen. De gedode die ren worden namelijk in een destructie bedrijf verwerkt tot veevoer, dat vervol gens weer wordt voorgezet aan andere varkens, pluimvee en schapen. toestand van het wegdek. De advocaat van de chauffeur noemde de uitspraak teleurstel lend en zei te overwegen hoger beroep aan te tekenen. De officier van justitie eiste twee weken geleden een half jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke rij-ontzegging van een jaar met een proeftijd van twee jaar. Volgens de offi cier was er sprake van dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, omdat de chauffeur te hard en zonder sneeuwkettingen had gereden. rotterdam anp Ook maakt u nog eens kans op de Jackpot van ruim 2 miljoen belastingvrij. Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 22 april. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.-^ geleden tweehonderd verdach ten van 'lichte' delicten als rij den onder invloed de dans tij dens een monsterzitting. De po litierechter verklaarde het open baar ministerie niet-ontvanke- lijk omdat de zaken te lang wa ren blijven liggen. Daarnaast worden sommige verdachten in Rotterdam lichter gestraft dan in andere arrondissementen. Misdrijven die eigenlijk voor de meervoudige kamer moeten ko men, worden doorgeschoven naar de politierechter. Die kan minder hoge straffen i De rechtbank in Rotterdam gaat wellicht in de toekomst ook op zaterdagochtend zitting hou den. De extra zittingen zijn no dig om de capaciteit te vergro ten. Dat zegt persofficier van justitie H. Wesselink. De werkdruk bij het parket en de rechtbank in Rotterdam zijn hoog. Er is een tekort aan zowel officieren van justitie als aan rechters. Verschillende verdach ten profiteren van deze situatie. Zo ontsprongen twee maanden enschede gpd deeld tot zes jaar en tbs. Zelden is in Nederland een minderjari ge tot zo'n hoge straf veroor deeld. Het lijk van het meisje werd op 29 mei vorig jaar in een vuil niszak in de klerenkast van de jongen gevonden door zijn moeder en de politie. Hij be kende het meisje te hebben misbruikt en haar, uit angst voor ontdekking, te hebben ver moord. De jongen is verminderd toe rekeningsvatbaar. Uitspraak 1 mei. De ruim een half miljoen Davidsterren - die joden in de oorlog op hun kleding moesten dragen - blijken in de oorlog gedrukt te zijn in de"Enschedese textielfabriek De Nijverheid. Het bedrijf was eigendom van de joodse familie Van Gelderen, maar stond onder toezicht van de Duitse Verwalter. Voor het vervaardigen van de half miljoen Davidster ren, ingevoerd vanaf april 1942, waren 10.000 meter geel katoen, een pers en enkele drukkers nodig. Ze had den een dag werk. Die feiten heeft Daniel M. Swet- schinkski aan het licht gebracht. Hij is samensteller van de jubileumexpositie van het Joods Historisch Museum in Amsterdam. De tentoonstelling is vanmiddag ge opend door premier Kok. Oud-directeur H. van Gelderen van de Enschedese tex tielfabriek is niet onder de indruk van de ontdekking. Hij wist al langer dat jodensterren met duizenden tege lijk uit De Nijverheid rolden en vond in een grijs verle den al eens Davidsterren in de magazijnen van het in middels gesloopte complex. Zijn joodse familie was in de oorlog uit het bedrijf gezet. Om toch door te kunnen draaien en kolen voor de productie te kunnen krijgen, werden allerlei opdrachten voor de bezetter uitgevoerd. „Het was een drukorder, met allemaal sterretjes erop. Vopr mij is het niet anders dan het drukken van ca mouflagedoek voor het leger. Dat lapje is maar een on beduidend deel van het satanische geheel "„zegt de be jaarde Enschedeër. In het standaardwerk van L. de Jong over de Tweede Wereldoorlog staat dat de jodensterren waarschijnlijk vervaardigd zouden zijn in het getto in het Poolse Lodz. „We hebben nooit de relatie met een textielbedrijf in Enschede kunnen leggen", aldus een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Gedacht was dat de Duitsers de productie van joden sterren in ons land niet aandurfden wegens het gevaar van uitlekken. Een rol met jodensterren is nu voor het eerst voor een expositie in bruikleen gegeven aan het Joods Historisch Museum. Oud-directeur Van Gelderen wil de jubileumexpositie in het Joods Historisch Museum binnenkort bekijken. Maar niet om die rol gele katoen uit De Nijverheid, in middels opgegaan in Gamma Holding. De familie van de oud-verzetsman, die met een vals identiteitsbewijs de oorlog doorkwam, is tijdens de oorlogsjaren flink uitgedund. „Als je zoveel hebt meegemaakt, doet zo'n lapje je niks. Ik ben niet met trauma's uit de oorlog ge komen, maar dat geldt niet voor iedereen. Vrienden van me zijn nog iedere dag met het verzet bezig. Dat heb ik niet, dat zal wel een pantsertje van me zijn." Kosten eigen bijdrage fonds niet te hoog den haag anp De uitvoering van de eigenbij drageregeling van tweehonderd gulden voor ziekenfondsverze kerden kost waarschijnlijk niet meer dan de honderd miljoen gulden die er voor is uitgetrok ken. De verwachting van Zorg verzekeraars Nederland dat de kosten fors hoger uitvallen, is onvoldoende onderbouwd. Dit zei minister Borst van volksgezondheid gisteren tij dens een spoeddebat over de eigenbijdrageregeling in de Tweede Kamer. De Socialisti sche Partij (SP) had om het de bat gevraagd. Volgens de SP is de regeling voor veel mensen niet te begrijpen en zijn de kos ten hoger dan de opbrengsten. Fractievoorzitter Marijnissen vindt dat Borst de regeling zo spoedig mogelijk moet afschaf fen. Eerder deze week pleitte Zorgverzekeraars Nederland onder aanvoering van voorzitter Wiegel hier ook voor. Borst gaf toe dat de regeling gecompliceerd is. „Dit komt door de politieke behoefte om de gevolgen voor de laagste in komens te compenseren. Dat is de prijs die betaald moet wor den als we de zwakste groepen willen beschermen De regeringsfracties vinden het te vroeg om de regeling nu al aan te passen. Zij willen evenals de minister de evaluatie van de Ziekenfondsraad af wachten, alvorens met wijzigin gen te komen. Bosniëgangers bestraft voor drugsgebruik den haag gpd Negentien in Bosnië gestatio neerde Nederlandse militairen zijn vorig jaar en dit jaar wegens het gebruik van drugs, diefstal of ander wangedrag naar huis gestuurd. Dit bevestigt een woordvoerder van de land macht in Den Haag. Een deel van hen is intussen bestraft. Anderen wachten nog op een strafrechtelijke procedu re. Ontslag hangt hen boven het hoofd. Zes van de betrokken militairen liepen tegen de lamp wegens het gebruik van drugs. Drie anderen zijn bestraft voor diefstal. Bedreigingen, seksuele intimidatie, het niet opvolgen van een bevel of 'disfunctione ren' waren andere redenen om militairen naar huis te sturen. In totaal werden in 1996 en dit jaar 109 mensen gerepatrieerd, de. meeste om medische of psy chosociale redenen. Momenteel zitten ruim 1.700 Nederlandse militairen in Bosnië. Staatssecretaris Gmelich Meijling maakte woensdag be kend dat ook in Nederland de touwtjes harder worden aange trokken. 24 militairen van de landmacht, drie van de marine en drie van de luchtmacht wor den ontslagen wegens het ge bruik van harddrugs. D66 waarschuwt dat de harde lijn die Defensie kiest om het drugsgebruik in de krijgsmacht aan banden te leggen, niet mag leiden tot een heksenjacht op militairen. De privacy van mili tairen mag niet onnodig wor den geschaad, zei defensie woordvoerder Hoekema giste ren. WD-woordvoerder Van den Doel vindt dat Defensie het beleid het komende jaar moet aanscherpen. Ook het CDA steunt Meijling onverkort in het harde beleid. Defensiewoord voerster Sterk van de PvdA wil vooral dat de politiek in een ko mend debat één duidelijke lijn trekt. Daarin moeten minister en staatssecretaris helder uit eenzetten hoe zaken als contro le op het kazerneterrein en het blijkbaar extra zware opspo ringsbeleid voor militairen pre cies geregeld zijn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3