Taxichauffeurs krijgen volwassen CAO Versterven: Zachte dood op eigen initiatief Feiten &Meningen Italië twijfelt na euforie over operatie Alba Screaming Lord Sutch laat verkiezingen lopen l -Hij WW Rf ZAk&J,. VRIJDAG 18 APRIL 1997 NIEUWSANALYSE Niet meer verplicht trouwen voor salarisverhoging De Italiaanse militairen zijn nog maar net weg, of in Italië zelf begint de twijfel toe te nemen over het nut van de multinationale vredesmissie in Albanië. Niet ten onrechte, want de taken en doelstellingen van de onder VN-vlag uit te voe ren en door Italië te leiden expeditie zijn vaag en vol tegenstellingen. De 6.000 soldaten, onder wie 2.500 Italianen, moeten volgens het VN-recept humanitaire hulp beschermen. De missie moet echter ook, zoals de Italiaanse minister van defensie Andre- atta woensdag zei, 'vrede brengen' en de voor waarden creëren waaronder in juni of juli vrije verkiezingen kunnen worden gehouden. De humanitaire hulp staat niet ter discussie. Vrede en verkiezingen lijken echter twee doelen die moeilijk door de militairen van Alba (Dage raad) vallen te realiseren. De belangrijkste rede nen: aan de ene kant de aloude noord-zuid-te- genstelling en de persoon van president Sali Be- risha; aan de andere kant de vele wapens in het land en het verbod dat de militairen is opgelegd om die in beslag te nemen. Iedereen wil verkiezingen, maar op eigen voorwaarden. Berisha stelt dat eerst alle wapens moeten zijn ingeleverd. De zuidelijke rebellen leiders denken daar niet aan en willen hun wa pens pas neerleggen als Berisha is opgestapt of weggestemd. Een vicieuze cirkel dus, die niet wordt doorbroken door het feit dat er binnen de internationale gemeenschap evenals binnen de missie-Alba zelfverschillend gedacht wordt over Berisha. Frankrijk, met Italië de grootste leverancier van soldaten, twijfelt en zal niet om 'het hoofd' van de president vragen. Italië is verdeeld. Vori ge week viel het kabinet bijna omdat de com munisten en Berisha-haters tegen de mis sie stemden. Premier Prodi, die Berisha ook lie ver ziet gaan dan komen, bleef overeind dankzij de hulp van de rechtse oppositie. Maar die is Berisha weer goed gezind. Het wachtwoord is dus: geen diplomatieke initiatieven en geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Albanië, anders wordt het thuisfront onrustig. De militairen hebben een ander wachtwoord: het geweld tot een mini mum beperken. Zij mogen schieten om zichzelf te verdedigen, maar hebben absoluut geen poli tietaken. Volgens militaire specialisten zou Albanië juist het meest gebaat zijn bij een 'echte' mili taire macht. Een van haar belangrijkste taken zou het in beslag nemen van wapens moeten zijn. Daar is nu geen sprake van. De Italiaanse leider van de missie, generaal Forlani, zei: ,,We nemen alleen wapens in beslag als ze ons wor den aangeboden". Volgens dezelfde specialisten is verder het aantal van 6.000 soldaten erg laag. Men verwacht ook dat niet aan de tijdslimiet van drie maanden kan worden voldaan. Al deze argumenten maken het niet makkelijk voor de deelnemers, en helemaal niet voor Ita lië, dat het meest zijn nek heeft uitgestoken. De Italianen hebben lang aangedrongen op de mis sie en zich openlijk opgewonden over de gerin ge internationale belangstelling, maar zijn ook nog maar net hersteld van de bijna-blamage van vorige week. Volgens La Repubblica zal het al of niet slagen van de missie enorme gevolgen hebben voor de binnenlandse politiek, maar ook voor Italië's deelname aan de EMU. „Als de expeditie lukt, zijn we de enigen geweest die zich om Albanië hebben bekommerd, en kan het egoïstische Eu ropa ons geen 'nee' verkopen. Als ze mislukt, zullen de anderen opgelucht zeggen dat Italië niet in Europa thuishoort", aldus de krant. De Italiaanse premier Prodi toont zich tot nu toe optimistisch. Hij geniet na van de toejui chingen die hem en collega Fino zondag in de rebellenstad Valona ten deel vielen. „Italië is weer geliefd", zo zei Prodi. De vieze smaak, ver oorzaakt door het zinken van een vluchtelin- genschip en het voor de regering zo vernede rende debat over de missie, was weggespoeld. Maar dit alles betekent nog geen succes voor 'Alba'. In het zuiden zijn de rebellen opper machtig, zoals ook moge blijken uit het feit dat enkele beruchte leiders deel uitmaakten van Prodi's 'veiligheidsdienst' tijdens zijn bezoek aan Valona. Dezelfde personen lieten de Itali aanse pers weten dat de soldaten zeker niet om hun wapens moeten vragen. Eergisteren werd het hotel beschoten waar vrijwel alle Italiaanse journalisten zitten. Italië huivert en het lijkt geen toeval dat Forlani voorlopig wacht met het sturen van troepen naar Valona. ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT 'Ze wilde niet meer eten en drinken. Na twaalf dagen is zij rustig gestorven5 ir Versterven - bewust of onbewust het sterfproces in gang zetten door niet meer te eten en te drinken - komt volgens in gewijden in de praktijk duizenden keren per jaar voor. Toch wordt er weinig over gesproken en is het bij de Nederlandse bevolking relatief onbekend. Gisteren werd in ziekenhuis Rivierenland in Tiel een symposium gehouden over verster ven. Versterving leidt in de meeste gevallen tot een rustig sterfbed. Mits de verzorging goed is en voortdurend wordt overlegd met de patiënt - indien nog aanspreek baar - en de familie. Dat is de ervaring van arts B. Ekdom van verpleeghuis Vrijthof Tiel. Hij zegt dat niet zomaar. De afgelopen zes maanden heeft hij te maken gehad met 41 sterfge vallen in zijn verpleeghuis, dat 240 bewo ners telt. In bijna één op de drie gevallen ging het om versterving: Na weken tot maanden steeds minder eten en drinken zakten deze oude, zieke en al of niet de mente mensen langzaam de dood in. Zij wilden niet meer, het was goed zo. Ekdom was één van de sprekers op het symposium. Hij noemde praktijkvoor beelden waaruit blijkt hoe versterving tot een zachte dood kan leiden en hoe de laatste wens van de patiënt - dat er een einde komt aan pijn of ziekte, dat er 'rust' komt - gestalte kan krijgen. „De autono mie van de patiënt is zo belangrijk. Hij doet het zelf of kan door zijn vergevor derde ziekte geen eten en drinken meer verdragen. Soms kunnen ze niet meer drinken, soms willen ze niet." Een 91-jarige demente vrouw kreeg op zeker moment een beroerte en raakte ernstig gehandicapt. „De eerste dagen dronk ze genoeg, maar na een week kreeg ze slikstoornissen en weigerde. Ze was goed aanspreekbaar en wilde geen sondevoeding. 'Ik hoef niet meer te eten omdat ik doodga', zei ze. Haar familie wilde ook niet dat er dwang werd uitge oefend. Na twaalf dagen is zij rustig ge storven." Bij een 75-jarige man met uitgezaaide botkanker hield het lichaam er door de ziekte grotendeels mee op. Een jaar na opname in het verpleeghuis kreeg hij spontane botbreuken. Hij ging slecht eten en drinken en zijn toestand ver slechterde. Hij werd slaperig door zijn ziekte en kreeg bijna geen vocht en voe ding meer naar binnen. „In overleg met hem en zijn familie is besloten dat we hem niet zouden dwingen om te eten. We beslissen zoiets nooit op eigen hout je. Hij is op natuurlijke wijze overleden, zijn lichaam had het opgegeven." Hoe voelt iemand zich die zich aan het versterven is? Doet het pijn, word je high? „De ervaring leert dat ze er zelf weinig tot geen last van hebben. De 91-jarige vrouw heeft bijvoorbeeld nooit over pijn ge klaagd en we merkten dat ze ook geen pijn had. In die twaalf dagen had ze één keer honger en dorst. Na een beetje soep was dat over. Pijn hoort er niet bij. Ze ra ken suffer en lijken zich van allerlei onge makken minder bewust. Ekdom praat met nadruk niet over hon gerstakers, maar over ouderen en ernstig zieke mensen die tijdens het versterven goed worden verzorgd. „Bij een groot vochttekort moeten de slijmvliezen in de mond en de ogen bijvoorbeeld vochtig worden gehouden, anders wordt het pijnlijk. En we letten heel goed op dat ie mand evenveel vocht als zout verliest. Want krijgt iemand diarree, dan verliest hij te veel vocht en kan het pijnlijk zijn. Een arts houdt dat steeds in de gaten. Dat is goede, verzachtende zorg." Toch klinkt het raar: Een team van hulp verleners dat moet toezien hoe iemand niet meer wil leven, terwijl hij door het simpelweg toedienen van eten en drin ken in leven zou kunnen blijven. Wan neer houdt de zorg op, bij wie wordt niet meer ingegrepen? Harde criteria ontbre ken, zegt Ekdom. Het verschilt per per soon, per situatie: Wat wil de patiënt zelf, hoe ziek of dement is iemand, hoe slecht zijn de vooruitzichten, wat wil de familie? Ekdom maakt de vergelijking met een kankerpatiënt. „Als die een bepaalde be handeling niet meer wil, kun je als arts op je kop gaan staan maar de patiënt is uit eindelijk degene die kiest. Bij versterving is dat ook zo, tenzij iemand een acute complicatie - een maagzweer, verstop ping, slikklachten - krijgt. Als arts heb je gezworen datje iemand tot het laatst zorg, eten en drinken blijft aanreiken. Maar je mag niet dwingen. Als de compli catie is verholpen, is het aan de patiënt om te kiezen om al of niet te blijven eten en drinken." Bij iemand die geestelijk en lichamelijk steeds verder achteruitgaat, wordt aan vankelijk van alles geprobeerd: Extra voe ding, extra vitamines. „We kijken hoe het komt dat iemand minder goed eet en drinkt. Zijn er slikproblemen, moeten we de voeding aanpassen? We laten het als chauffeur wordt verplicht een cursus sociale vaardigheden te volgen. „De taxi-CAO is de goedkoopste en simpelste CAO die er be staat", vertelt Jack Couwenberg, CAO-onderhandelaar van de Vervoersbond FNV. Maar als het aan de bonden ligt komt daar op 21 april een einde aan. In deze laatste onderhande lingsronde voor een nieuwe CAO moet er eindelijk eens een volwassen overeenkomst uit de bus rollen. „Gebeurt dat niet, dan komen er stakingen, want de huidige taxi-CAO slaat ner gens op." De salarissen zijn bijvoorbeeld vooroorlogs geregeld. Een chauffeur in loondienst verdient maximaal 2448 gulden bruto per maand, waar na aftrek van belastingen en sociale premies nog maar een schijntje van overblijft. Toch moet hij om dat bedrag in de wacht te slepen behoorlijk wat doen; trouwen of ouder zijn dan 23 jaar en mi nimaal drie jaar in de sector werken. Voldoet hij niet aan die voorwaarden, dan betaalt de baas maar 2218 gulden bruto. De werkgevers gaan er vanuit dat de chauffeurs hun salaris opschroeven via fooien. „Maar dat lukt niet meer doordat de traditionele straattaxichauffeur langzamerhand verdwijnt. Nog slechts 6 procent van de chauf feurs rijdt alleen de straattaxi waarbij de klant contant afre kent en tip geeft. Het merendeel van de chauffeurs wordt nu in gezet om kinderen naar school te brengen of om zieken en ge handicapten te vervoeren voor het ziekenfonds. Dan wordt de rekening naar de klant gestuurd en komen er geen fooien aan te pas." „De uitbetaling van de lonen moet dus anders", concludeert Couwenberg. Daarom hebben de bonden voorgesteld om vier salarisschalen in te voeren. Wie een trede hogerop wil, met de daarbij behorende loonsverho ging, is verplicht een taxi-oplei ding te volgen. Een werknemer die alle opleidingen afrondt, moet volgens de bonden na ne gen jaar 3200 gulden bruto ver dienen, ongeveer 1000 gulden meer dan nu. De werkgevers zijn al akkoord met de salaris schalen, maar vinden het loon te hoog; een werknemer die alle diploma's heeft gehaald mag na veertien jaar slechts 2900 gul den krijgen. Couwenberg vreest voor onrust als werkgeversorganisatie Ko ninklijk Nederlands Vervoer bij de CAO-onderhandelingen de portemonnee niet opentrekt. Eind vorig jaar bleek uit onder zoek van de Vervoersbond FNV dat de meeste chauffeurs een stevige salarisverbetering in procenten willen zien. Op de TOM JANSSEN team niet zomaar gebeuren dat iema achteruit gaat. Maar soms is het niet: gen te houden. Je ziet iemand die ste dementeert veranderen van een lope patiënt in iemand die alleen nogmaï of ligt, in bed opgevouwen als eenfo Als dat weken of maanden duurt en» mand wil niet meer eten en drinken,i ben je als arts op zeker moment uitge praat. Zou je toch dwingen, dan treÜ ze de sonde er vaak zelf uit. Dat is e lastend voor ze, je verlengt het lijden mee." j Is versterven een alternatief voor euö nasie? Ekdom, voorzichtig: „Feitelijk Het kan ook zo. Je kunt ook overlijd® zonder infuus en zonder sonde. Maai arts moet niet zeggen: Versterven is* makkelijk, laat de patiënt het maar a doen, dan kom ik niet in gewetensnofl of juridische problemen. Hij moet hei niet afschuiven, maar zou een ernstjs ke patiënt versterven wel als mogelijl heid moeten noemen. Dat hoort bij b vak." De 15.000 taxichauffeurs in loondienst hoeven binnenkort niet meer te trouwen om het maxi mum salaris in de wacht te slepen. In de oude CAO staat dat nog wel, maar de vervoersbon- den (FNV en CNV) en werkgevers onderhande len over een CAO die meer in deze tijd past. Taxichauffeurs krijgen er steeds meer taken bij. Ze worden ingezet in het openbaar vervoer en moeten zieken, gehandicapten en scholieren vervoeren. De bond wil daarom dat iedere De langst zittende partijleider in Groot-Brittannië, Screaming Lord Sutch van de Monster Ra- ving Loony Party, doet voor het eerst sinds 1963 niet mee aan de Britse verkiezingen. Hij ver telde gisteren dat hij elke dag zijn moeder moet bezoeken, die in het ziekenhuis herstelt van een heup-operatie. Maar Sutch wil snel namens zijn Monster Raving Loony Par ty terugkeren in de politiek. „Ik heb gewed dat niemand wint en er in oktober weer verkiezingen zijn. Ik heb er honderd pond in zitten." De Lord Wanhoop van de Britse politiek is met zijn megafoon, hoge zije en pandjesjas in lui paard-kleuren een van de ge liefdste marginale kandidaten. Hij deed meer dan veertig keer mee aan de verkiezingen. Hij won nooit een zetel. Voor hij de politiek in ging, zat Sutch in de rockband de Sava ges, waarin beroemdheden als Noel Redding, bassist van Jim my Hendrix, Keith Moon, drummer van de Who, en gita rist Jeff Beck hun carrière be gonnen. De Monster-partij De FNV vreest voor onrust onder taxichauffeurs als de lonen niet omhoog gaan. tweede plaats willen ze een sa larisverbetering via loonscha len, daarna een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag en een betere betaling voor over uren. Couwenberg: „Ze willen poen, poen en nog eens poen." De schreeuw om meer geld wordt aangewakkerd doordat steeds meer werknemers afhan kelijk worden van de taxiritten. „Een paar jaar geleden deden chauffeurs het werk op de taxi naast een andere baan. In de weekenden of avonden schnab belden ze bij. Momenteel zit twee derde van de chauffeurs fulltime op de taxi met een vast contract. Andere inkomsten hebben ze niet." Bovendien hebben de chauf feurs er nog een extra taak bij gekregen. Ruim een op vijf wordt regelmatig ingeschakeld om te rijden op de buslijnen. Vooral op het platteland is het al heel normaal dat de taxi's - op tijdstippen dat het onrenda bel is om een grote bus in te zetten - het openbaar vervoer overnemen. De klant laat weten hoe laat hij bij een bepaalde bushalte is en de taxi staat dan voor hem klaar. „Maar een bus chauffeur verdient wel vijftig procent meer dan een taxi chauffeur", zegt Couwenberg. Verplichte scholing is pure noodzaak door de verandering van het klantenbestand en is dus niet alleen een truc om de salarissen te verhogen. „Iemand die wordt ingezet in het open baar vervoer of het ziekenfonds- vervoer uitvoert, moet iets af weten van reanimatie. Ook een cursus sociale vaardigheden of omgaan met agressie is belang rijk." Volgens Couwenberg moet door scholing ook het imago van de 'i brengt tientallen kandidaten in het veld. Het partijprogramma l belooft dit jaar verwarmde toi- letbrillen voor gepensioneerden n en het doortrekken van de ka- naaltunnel naar Zwitserland, nE zodat Groot-Brittannië een be- lastinghaven wordt. De laatste nt beleidsvoorstellen zijn om van C( ongebruikte kolenmijnen centra fl voor bungee-jumpen te maken, en die door politici te laten tes ten, alsmede fosforiscerende voeding voor honden zodat 1 men in het donker niet in de drollen trapt. De partij wil in elk geval de de- tr cimale tijd invoeren, met dagen !n van 10 uür en uren van 10 mi- nuten. „De huidige tijdindeling 10 is te verwarrend, zeker als je een le' kater hebt en laat bent voor het 31 werk." Sutch zegt zich als winnaar te zullen uitroepen als meer men- H sen thuis blijven dan gaan stemmen. Hij heeft vijf pond in gezet dat hij de volgende pre- V mier wordt - volgens bookma- I kers een kans van 1 tegen 15 miljoen. LONDEN RtrI FOTO GPD taxichauffeur verbeteren. Uit een onderzoek dat vorig jaar door de Amsterdamse Taxicen trale is gehouden, blijkt dat bur gers bij het woord taxichauffeur denken aan botte bestuurders die ongevraagd een shagje op steken en knoerthard rond scheuren met de autoradio op tien. „Zo'n imago past dus niet bij iemand die zieken, gehandi capten en scholieren rondrijdt." UTRECHT SYLVIA MARMELSTEIN F

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2