'Ik laat me niet meer van van hot naar her sturen' Gebakken baby's en estolen schoonmoeders Prikkelende expositie van (strip)tekenaar Cultuur&Kunst irussel zondag hoofdstad Nederlandstalige literatuur Culturele hoofdstad Louter lof voor Grunberg Leiden 1)7 Nationale Ballet danst op Stones dij, ^5terdam Het Nationale Ballet danst van 25 april tot en met lOmei op muziek van de Rolling Stones. De Britse choreograaf Christopher Bruce schreef balletten op acht nummers van de Stones, waaronder 'Little Red Rooster' en 'Lady Jane'. Met de voorstelling wil Bruce niet alleen een eerbetoon aan de Stones brengen, maar ook de verhouding tussen man en vrouw tot uit drukking brengen. De mannen in het ballet vertonen haantjes gedrag, de vrouwen accepteren dat wel maar doorzien de heren meteen. Verbouwing Volkenkundemuseum ifiPEN? In het artikel over de verbouwing van het Museum voor Volkenkunde, onlangs in deze krant, stond dat de architect ir. Roy Lim van het bureau OD 205 Architectuur bv, ook betrokken nas bij de verbouwing van het Museum Boerhaave in Leiden, pat is onjuist. Het bureau is destijds betrokken geweest bij de inrichting van Boerhaave. De verantwoordelijk ontwerper des- bjds was ir. Martien Jansen. Diana Ross en Phil Collins in Ahoy' vrTERDAMDiana Ross komt voor twee concerten naar Nederland. Een eerste con cert was al aangekondigd voor zaterdag 7 juni in Ahoy' Rotterdam. Vanwege de gro- le belangstelling is nu een extra concert ingelast op zondag 8 juni, eveneens in Ahoy'. Kaartverkoop bij de 150 grote postkantoren in cd het land en de overige be kende voorverkoopadressen. Op dinsdag 28 en woensdag 29 oktober staat het podium jnAhoy' klaar voor het con cert van Phil Collins. Kaart verkoop voor dit concert be- ÏO.OO uur bij de genoemde voorverkoopadressen. Pavarotti krijgt ArenA nog niet vol k delft/Amsterdam De kaarten voor het eenmalige concert van CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444 foto archief Pavarotti op 30 april in de ArenA, zijn nog lang niet allemaal neg. Tweederde van de tickets is tot nog toe verkocht, wat bete kent dat er nog ruim 10.000 kaarten over zijn. De prijzen vari- tren van 50 tot 250 gulden. De beroemde Italiaanse zanger zal vooral operastukken zingen, in een aangepast decor. Filmnet zal het concert live uitzenden. Sam Waagenaar overleden iaren In het Rosa Spier Huis in Laren is woensdag op 89-jarige leeftijd Sam Wagenaar overleden. Hij werkte als schrijver, jour nalist, fotograaf, zanger en acteur in de VS, Frankrijk en Italië. Aanvankelijk werkte hij als Europees perschef voor Metro Gold- wyn Mayer. In 1943 kwam hij in Hollywood terecht, waar hij in negen films een rol kreeg. Na de oorlog vestigde hij zich in Ro me, waar hij fotoboeken maakte over vrouwen en kinderen. Sam Waagenaar schreef ook een biografie van Mata Hari, van wie hij irchieven bezat. Lotti bekroond voor platenverkoop monaco Helmut Lotti is gisteren bij de verlening van de presti gieuze World Music Awards in Monaco bekroond als artiest met de beste platenverkoop in de Benelux. Volgens zijn platenmaat schappij zijn van Lotti's eerste album alleen al in België 485.000 m exemplaren verkocht, de verkoop van het tweede album staat inmiddels op 450.000 stuks. De Canadese zangeres Céline Dion erd gelauwerd voor de beste platenverkoop over de hele we- sld. Twee prijzen waren er voor de Amerikaanse band Fugees [beste groep ter wereld en recordverkoop in eigen land). lederlandse schrijvers hebben 8 met Brussel. Willem Frede- i Hermans sleet er de laatste ten van zijn leven; voor Jeroen is touwers is het de enige echte id die hij kent. Zondag krijgt Nederlandstalige literatuur Bmssel een nieuwe injectie et de manifestatie Het Groot re' eschrijf. Op 40 plaatsen in de W ad zullen Vlaamse en Neder landstalige schrijvers en dich ters voordragen uit en praten over eigen werk. Onder hen be vinden zich de Nederlandse au teurs Jeroen Brouwers, Oscar van den Boogaard en Benno Barnard. De organisatie heeft een circuit uitgezet langs diver se Brusselse kroegen, theaters en culturele centra. Met de 5,8 miljoen Vlamingen meegeteld zijn er in Europa ruim 21 mil joen Nederlandstaligen. Ray Slijngaard muzikaal verlost van 2 Unlimited Ook de Verenigde Staten voor Eurodance winnen, dat was zo'n beetje het laatste hoofddoel van 2 Unlimited. Maar amper een jaar na de ontbinding van Nederlands succesvol ste popact aller tijden blijkt mannelijke helft Ray Slijn gaard het muzikale roer al volledig te hebben omge gooid. AMSTERDAM LOUIS DU MOULIN Want met zijn eerste solo-single 'Three Times Day' sluit de voor malige partner van Anita Doth zich aan bij wat dreigt uit te groeien tot de trend van het jaar, de zo Amerikaanse rhythm blues nieuwe stijl. Een slimme commerciële zet, zal iedereen natuurlijk meteen denken. Mag ook best van de Amsterdamse rapper van origi ne, maar zijn beweegredenen hebben toch een andere achter grond. „Nog tijdens 2 Unlimited had ik voor mezelf al plannen om een andere weg in te slaan. Als je vijf jaar lang alleen maar dance, dance en nog eens dan ce hebt gedaan is dat niet zo verwonderlijk. Temeer daar ik zelf altijd al met hiphop en het r b-achtige repertoire bezig was. Dat nu ook op de muziek zenders hier meer ruimte wordt vrijgemaakt voor rhythm blues is mooi meegenomen, maar die geestverruiming is pas echt op gang gekomen na het grote succes van The Fugèes, en toen wist ik allang welke kant ik op zou gaan." Maar liefst acht maanden werkte de in Monaco woonach tige Ray in Nederland, Amerika en Engeland aan zijn eerste ei gen visitekaartje. Om zo besla gen ten ijs terug te komen als maar mogelijk is. ,,Ik wil name lijk niet teren op de naam van 2 Unlimited. Maar zo snel als het maar kan worden beoordeeld op mijn kwaliteiten als Ray Slijngaard," aldus de 25-jarige 'doorstarter', behalve uitvoe rend artiest ook platenbaas en eigenaar van een ambitieuze productiemaatschappij In die laatste hoedanigheid heeft hij thans vrijwel alles on der controle en kan hij mooi vertellen over de doorlopende voordelen van zijn tropenjaren als flitsend house-koppel. „Met een verkoop van ruim twintig miljoen platen achter je naam gaan er vanzelfsprekend meer deuren voor je open dan wan neer je voor iemand zo goed als blanco bent. Zo ben ik bijvoor beeld in een keer doorgedron gen tot de vice-president van MCA om te onderhandelen over een release in Amerika," aldus Ray, even over uit New York waar hij deze weken nauw be trokken is bij de montage van de videoclip van het dubbelzin nige 'Three Times A Day'. Slijngaard gaat voor de hoog ste eer ofwel voor plusminus evenveel erkenning als hem met 2 Unlimited ten deel is gevallen. Ray Slijngaard: „Ik hou nu eenmaal van mooie kleren, snelle auto's en van een spetterend feestje op z'n tijd." foto cpd Tegelijkertijd beseft hij don dersgoed dat die 'logische doel stelling' hem op niet geringe frustraties kan komen te staan. „Met 2 Unlimited hebben we bijna alles bereikt wat er te be reiken viel. Wereldwijde popu lariteit, talloze onderscheidin gen, lovende woorden van kan jers als Prince en Michael Jack son, kortom: meer dan je je als simpele Nederlandse rapper kunt voorstellen." Ray ontkent met klem de ver halen over de onderlinge ver wijdering met Anita in de nada gen als zingende en springende twee-eenheid. „Er is na de op heffing van 2 Unlimited van al les over ons geschreven en dat is best begrijpelijk. Als een suc cesformule er plotseling mee ophoudt, dan gaat men altijd op zoek naar rottigheid. Dus zijn er ook allerlei verhalen verschenen over onze relatie, die werkelijk nergens op slaan. Ik zie haar nu natuurlijk niet meer zoveel, maar dat het tussen ons nog wel goed zit zal blijken bij de pre sentatie van mijn cd over enkele maanden: ik hoop het eerste exemplaar aan haar te kunnen overhandigen." Hoewel bijvoorbeeld met voorrang en vele egards toege laten tot het exclusieve prinsen- dom aan de Riviera is Slijngaard van 2 Unlimited toch niet zo puissant rijk geworden als alge meen wordt vermoed. „Vergeet immers niet dat we heel jong waren toen we begonnen. Voor de eerste optredens kregen we niet meer dan 150 piek. Dat vond ik, die in de keuken op Schiphol 1200 gulden in de maand verdiende, waanzinnig veel geld. En het platencontract dat we in die dagen tekenden was wel ons eerste, dus daaruit hebben we evenmin het hoogst haalbare gesleept. Maar goed, je zult mij verder niet horen kla gen, ik kan een potje breken," aldus Slijngaard, die na enig Ten tijde van de Republiek had- Meer provincies betekent meer den we één gewest Holland, het hoofdsteden. Bij normaal gedrag gebied van de tegenwoordige van politici zou Leiden de provincies Noord- en Zuid-Hol- hoofdstad moeten worden van land. Leiden lag daarin centraal en waf de 'Hol landse stad' bij uitstek. De na werking van de ideeën en maatregelingen van de Franse bezetter leidde in 1840 tot de splitsing van Holland in de huidige twee provincies. Er is alles voor te zeggen om aan die splitsing een eind te maken. Kijk eens naar de onlangs ge publiceerde nieuwe kaart van Nederland. De toekomstige ruimtelijke ont wikkelingen in de Randstad maken het nog meer dan nu noodzakelijk om een samenhan gend beleid te voeren. Dan helpt culturen een waardige hoofd- het. als de drie grootste steden van Nederland in één en dezelf de provincie liggen. De landelijke politici doen evenwel of je de ruimtelijke pro- stad. Met een vooruitziende blik heeft de provincie Zuid-Holland de stad Leiden aangewezen als culturele provinciehoofdstad, al is dat officieel alleen voor dit blematiek kunt oplossen door jaar. De opening van het jaar Holland nog verder te fragmen teren. Er zouden provincies rond Rotterdam. Den Haag en (wat later) Amsterdam bij moeten ko men. Niet terug naar één maar opblazen naar vijf. Een zekere garantie voor veel kosten zonder resultaten. Als deze bestuurlijke onzin doorgaat, kan het voor Leiden evenwel gunstig zijn. Volgens de meest Leiden-vijandige minister, Margreeth de Boer. mag Leiden niet meer in de Leidse regio bou wen voor de eigen woningzoe kenden. Deze minister, die zich probeert te profderen op het te gengaan van verkeersstromen, zei onlangs dat Leidenaren maar in Den Haag moeten gaan Leiden Cultuurstad in de Stads gehoorzaal was een stimulerend succes: een ontspannen sfeer, ge lukkig ook veel jonge mensen en een grote verscheidenheid aan optredens. 1997 wordt een bij zonder goed cultuurjaar, dat naar meer smaakt. Leiden moet zelfbewust de ambitie tonen om culturele hoofdstad te blijven. Bij het verlaten van de Stads gehoorzaal viel mijn oog op het Rijnlandshuis aan de overkant. Deze schepping van Lieven de Key en Pieter Post is toch eigen lijk het mooiste Hollandse mo nument van Leiden. Het Hoog heemraadschap van Rijnland zetelt er al eeuwen. Getroffen door organisatie-adviezen en wonen. Nauwelijks had zij dit andere wanen van de dag gaat beweerd, of een ander ministerie het waterschap dit unieke ge- kwam met het splitsingsidee. waardoor Leiden en Den Haag t twee verschillende provincies bouw verlaten voor een nietszeg gend modern kantoor buiten de binnenstad. Leve echter het be komen te liggen. Wie is zo naïef stuur van de nieuwe provincie. om te denken dat dan de Haagse voor de Leidse regio gaat bou wen? Er zal gewoon in de Leidse regio verder worden gebouwd. dat zich dan in het Rijnlands huis kan gaan vestigen. Zoals het hoort, in het hart van de cul turele hoofdstad Leiden. aandringen wel wil toegeven dat zijn imago van 'big spender' niet uit de lucht is komen val len. „Ik hou nu eenmaal van mooie kleren, snelle auto's en van een spetterend feestje op z'n tijd. Zelf vind ik dat ik nooit extreem met geld heb lopen smijten. Ik denk dat iedere jon gen van mijn leeftijd in mijn si tuatie hetzelfde zou hebben ge daan." Het voorbije 'stille' jaar is hij sowieso veel meer een 'family- man' geworden. „De geboorte van mijn zoontje heeft me zeker veranderd. Met hem en mijn vriendin samen zijn is inmid dels erg belangrijk voor me. Ik zal me dan ook niet meer non stop van hot naar her laten stu ren, zoals in het verleden. Als er een les is die ik van 2 Unlimited heb opgestoken, dan is het om je leven niet meer te laten lei den door platenmaatschappijen en promotors. AMSTERDAM CPD Hoewel hij nog jong is en wei nig geschreven heeft, populair is Grunberg. Bij het publiek, dat 70.000 exemplaren van zijn de buutroman 'Blauwe maanda gen' kocht, bij de media, die al dan niet met dure cameraploe gen en masse naar zijn woon plaats New York reizen om hem te interviewen, en bij collega's die in Grunberg een groot talent herkennen. En wat te denken van de eer die de Stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB) hem toebedeelde? Ze vroeg Grunberg het boeken weekgeschenk 1998 te schrij ven, een erebaantje dat de laatste jaren alleen vervuld is door gearriveerde schrijvers met minstens tien titels achter hun De eerste druk van Arnon Grun- bergs nieuwe roman 'Figuran ten' telt maar liefst 20.000 exemplaren. Geen gering aantal voor een 26-jarige auteur, die slechts één roman op zijn naam heeft staan. Niemand minder dat Jan Wolkers was door de uitgever Nijgh Van Ditmar bereid gevonden de schrijver gistermiddag in het Amster damse Moviestheater het eerste exemplaar uit te reiken. De hoge oplage van de eerste druk is volgens Vic van der Reijt, directeur van Nijgh Van Ditmar, terecht. Grunberg is 'één van de belangrijkste nieu we talenten'. Bij de uitgeverij verwachten ze dat de eerste druk van 'Figuranten' binnen een maand zal zijn uitverkocht. 3EN. ARJAN VAN DUK en oppas die de baby in plaats in de frites in de oven heeft ii|i ibakken, een lifter die op mys- rieuze wijze in het niets ver ent en een per ongeluk inge- öt inktvisje dat in de maag igstwekkende proporties aan- tfmt. 'Asfaltsprookjes' zijn n. broodje-aapverhalen, j,f aar daarom niet min- pe I fascinerend. De s* ndse folklorist Peter ifger weet er alles van 'diste gisteravond in the- IDe X een sappig maal "moderne sagen op. nirgers lézing over de ver- blklore van de jaren negen- was de eerste in een reeks ^drachten over verhaaltradi- s in verschillende tijden en ilturen. De reeks maakt on- 'deel uit van de manifestatie "den Stad van Culturen' en is "rganiseerd door de Leidse uversiteit. Tot eind mei is er f donderdag een lezing over d)aaltradities in De X, toegan- tijk voor zowel studenten als "-studenten. u ;rs lezing stond voorna- dijk in het teken van het ver- de "fn zelf. Elke stelling in zijn ^toog wist Burger wel met een andere anekdote te larderen, dat zijn gehoor van de ene bi- Re situatie in de andere werd gesleept. Een straf was dat niet, want Burger is een geanimeerd verteller. Waar de verhalen vandaan komen, is een raadsel. Net als bij moppen blijkt het on mogelijk om de bron te ach- stad Van CUlllll'Bll ter- halen. Maar een functie hebben de 'urban le gends' volgens Burger wel. Het verhaal van de schoonmoeder die tijdens de vakantie overlijdt en wier lijk met caravan en al wordt gestolen, is bijvoorbeeld een typische wensfantasie. Bur ger kent dit verhaal in talloze varianten, waarbij een gehate Zwager de plaats van de schoonmoeder kan innemen. In tegenstelling tot oude sa gen is er tegenwoordig geen strenge scheiding meer tussen goed en taMaad en hebben dui vels en demonen plaats ge maakt voor verkrachters en se riemoordenaars. Maar net als vroeger hebben de verhalen dikwijls een schokkende in houd. Zo deed eind jaren tach tig, toen de angst voor aids een hoogtepunt bereikt had, een macaber verhaal de ronde over een meisje dat van haar vakan tieliefde als afscheidscadeautje een dode rat kreeg. Naast het beest prijkte een briefje met de tekst 'welkom bij de aidsclub'. Dat niet alle moderne sagen zo gruwelijk zijn, bleek na de pauze toen het publiek zijn sterke verhalen ten beste mocht geven. Bijna iedereen kende wel een grappig of luguber verhaal, zo dat theater De X al snel leek op een gezellige kroeg. Het Studium Generale 'Een wereld vol verhalen' begint el ke donderdag om 20.00 uur in theater De X aan de Apothe- kersdijk 33a. Toegang voor studenten is gratis, niet-stu- denten betalen 5,00. Onder werpen voor de komende we ken: 24 april: Middeleeuwse verhalen, 1 mei: In twee mon den blijft het woord bewaard, 15 mei: Arctische verhalen, 22 mei: Balinese vertellingen en 29 mei: Berbersprookjes. BEELDENDE KUNST RECENSIE TITIA FUCHS Expositie Lennaart van Oldenborgh, te keningen en video's Te zien t/m 9/5, ma. t/m za. 10.00-22.00 uur, zo. 14.00- 17.00 uur, LAKgalerie, Clevenngaplaats 1Leiden. Lennaart van Oldenborgh maakt (strip)tekeningen met als onderwerp het Dutchbat- bataillon in Srebrenica. Een jongensboek, een avonturenro man in stripbeelden, daar denk je aan bij het zien van de teke ningen in de LAKgalerie. Het lijkt, als in een Arie Roos-ver haal, gewoon goed af te lopen. Pas in tweede instantie dringt tot je door dat het draait om een echte, zelfs recente oorlog. Daardoor ontstaat een vreemd soort verwarring. Het lezen van de strip en het besef waar de strip over gaat zijn moeilijk op één lijn te brengen, alsof het niet bij el kaar past. De spanning, eigen lijk tussen de wereld en de kunst, is wat Van Oldenborgh wil onderzoeken. Niet om de spanning, maar om het onder zoek. Hoewel een vair de grotere tekeningen grappig overkomt, als bij tekenaar Glenn Baxter, is die dat allerminst. Van Olden borgh is heel ernstig in de on derwerpen die hij behandelt. De gebeurtenissen die hij ver Striptekeningen van Lennaart van Oldenborgh, met als onderwerp het Dutchbat-bataljon in Srebrenica, be werkstelligen een vreemd soort verwarring. tekeningen pr/lennaart van oldenborgh beeldt zijn verre van ironisch bedoeld, maar worden soms toch zo ervaren. Tot grote schrik van de kijker. De getoonde video is inmid dels wat gedateerd, maar brengt een zelfde soort verwar ring teweeg. In het Sarajevo World Report wordt Amster dam bekeken door de ogen van mensen uit een land in oorlog. Geijkte onderwerpen als de ko ningin, Ajax en drugs komen aan bod. Maar ook het monu ment op de Dam, een reporta ge over het stadsdelenreferen- -rxz dum, het weer en de snelweg. M Er wordt opgemerkt dat de 'ring' gewoon open is, dat au to's steeds van en naar Amster dam rijden en dat er geen bar ricades zijn. Je vraagt je tijdens het kijken af waar wij ons hier eigenlijk druk om maken. Het is vrede in Amsterdam. Naast de strips hangen in de LAKgalerie series opgeblazen beelden van grote momenten uit het nieuws. Ze gaan over Ajax, barsten van het drama, voornamelijk ingegeven door je eigen herinnering, en zijn prachtig. In hoeverre kun je het nieuws en de media, mooi als Patrick Kluivert in een zinde rend stadion de beker boven zijn hoofd houdt of gruwelijk als de ervaringen van VN solda ten die naar Sarajevo gaan, ge bruiken in de beeldende kunst en de manier van (be)kijken daarmee beïnvloeden? Dat is wat Van Oldenborgh probeert en de gedurfde onderneming leidt voorlopig tot verwarring en drama. De tentoonstelling prikkelt de gedachten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21