Pil verhoogt kans trombose «tfLeidsch Dagblad 3 7 21 25 Helft bewoners Romeinse tijd niet ouder dan twintig Verstild gebed Politie vindt geen bewijs voor moorden pedofielen Supersnel autowassen De beste boerenkaas komt uit Hoogmade Auto Marestad TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 d*b (IJDAG 18 APRIL 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 «Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Alternatieve straf blijkt geen oplossing linerva uit Ie gratie bij ,eidse student .janet van dijk Bundesbank: bescheiden uitstel EMU geen ramp Rijn Slijngaard muzikaal verlost van 2 Unlimited Sport Autocoureur Sandra van der Sloot racet voorlopig niet meer udentenvereniging Minerva rkeert in grote problemen. In tijd is het aantal leden zakt van 3400 naar 2300. In t begin van de jaren negentig as het corps nog zo populair er een ledenstop moest orden ingesteld omdat meer identen zich aanmeldden a de 550 nieuwe leden die irlijks konden worden ge- aatst. Onder meer kroonprins illem-Alexander was er toen Ivan. Volgens het bestuur van het idse studentencorps is een [grijpende koersverandering' idig om te overleven. Om het lortbestaan van de vereniging ilig te stellen wordt samen et de leden een plan voor de ekomst ontwikkeld. Ook is accountant ingehuurd om financiële problemen van de reniging op te lossen. Volgens Keimpe Keuning van inerva heeft de dramatische van het aantal leden lorai te maken met het feit dat steeds minder studenten in iden studeren. De invoering nde tempobeurs is een ande oorzaak. Keuning: „Veel stu nten denken dat je allerlei crplichtingen hebt wanneer je I wordt van Minerva. Dat is n spookbeeld. Het vereni- ngsleven is juist heel goed te/ imbineren met de studie." Een bijkomend probleem is Minerva dat Leiden ko- eeisend studiejaar als enige uni citeit een Bindend Studie Ivies invoert, waardoor stu- inten vanwege hun slechte estaties gedwongen kunnen orden om met de studie te oppen. Dat kan nog meer euwe studenten ervan weer ouden om lid te worden van ;n vereniging. agina Leiden: 'Heel veel geld' odigvoor redding Minerva Voetbalgeweld tanpakken, of m speelverbod' Sarajevo. Een man spreekt tijdens het islamitische offerfeest een gebed uit op de begraafplaats van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Tijdens het feest dat gisteren is begonnen, herdenken de moslims het of fer van Ibrahim. foto epa valkenburg-amsterdam anp In het begin van onze jaartelling werd 44 procent van de bevolking niet ouder dan twintig. Dat blijkt uit onderzoek van een grafveld bij Valken burg. Archeologe Liesbeth Smits onderzocht de resten die na crematie overbleven aan de noord grens van het Romeinse Rijk. Zij stelde ook vast dat ruim een kwart (26 pro cent) de leeftijd van zes jaar niet haalde. De meeste volwassenen stierven tussen de twintig en veertig jaar. Slechts drie procent bleek ouder dan zestig te zijn geworden. De resten na crematie uit de Romeinse tijd zijn veel beter bestand tegen de tand des tijds dan on- verbrand botmateriaal en vormen dan ook een belangrijke bron van informatie voor bevolkings- Maastrichtse onderzoeker Rosing vindt 'toevalligbewijs Vrouwen die de nieuwste generatie van de pil slikken, hebben wel degelijk een zeven tot acht keer grotere kans op trombose als vrouwen die de pil niet slikken. Dat is een van de onverwachte uitkomsten van een onderzoek van de Maastrichtse biochemicus Rosing naar de erfelijke aanleg voor trombose. Volgens Rosing zorgt vooral het hormoon progestageen in de zogeheten derde generatie pillen voor trombose. maastricht sjaak smakman Dat de pil trombose kan veroor zaken, is al sinds de introductie ervan in de jaren zestig bekend. Het risico van die eerste genera tie pillen was echter zeer be perkt. Eind 1995 kwamen Britse onderzoekers tot de conclusie dat de derde generatie van de pil het risico aanmerkelijk ver hoogt. Vrouwen die deze pil met merknamen als Marvelon, Mercilon en Femdeen slikken, liepen volgens de onderzoekers zeven tot acht keer zoveel risico op trombose in de aderen als vrouwen die deze pil niet ge bruikten. Organon, een belang rijke producent van het voorbe hoedsmiddel, bestreed de uit komsten van het onderzoek te vuur en te zwaard. Een onderzoek van de Uni versiteit van Maastricht naar een test die een bij vier procent van de bevolking voorkomende aanleg voor trombose aantoont, heeft de bevindingen van een paar jaar geleden volledig be vestigd. Volgens onderzoeker Rosing stuitten de onderzoekers op problemen toen ze veel trombosegevallen vonden bij vrouwen die volgens de test daarvoor geen erfelijke aanleg hadden. Het probleem was op gelost toen bleek dat deze vrou wen de nieuwste generatie van de pil slikten. Volgens de Maastrichtse bio chemicus komen de bevindin- llubs die naar de smaak van de olitieministers Sorgdrager en "kstal te weinig doen aan het itbalgeweld, lopen het risico uitstel van of zelfs een ver- i op risico-wedstrijden. De iubs en de KNBV hebben tot indvan de zomer de tijd om te iten zien dat ze het probleem aadwerkelijk aanpakken. De clubs in het betaald voet- al moeten van de beide minis- its toe naar een strenger toela- :id. Naast een betere Jegangscontrole moet de be- taande clubcard een persoons- fbonden veiligheidskaart wor- en. De stichting Cotass en de NVB bekijken die mogelijk- eid al. Verder moeten er meer V adionverboden voor notoire lastpakken komen. Ook willen ministers van justitie en bin- lenlandse zaken dat alle wed- bijden tegelijkertijd beginnen, looligans zouden dan minder elegenheid hebben om tussen- andere wedstrijdsteden te Jezoeken, om daar conflicten net rivaliserende supporters uit I tvechten. De politie zal niet langer vol- end optreden, maar eerder neventief ingrijpen. Infiltratie inden de ministers daarbij anvaardbaar. Dijkstal en Sorg- rager willen verder tegengaan at relschoppers door de anoni miteit van de groep de dans ntspringen. Er komt een actief anhoudings- en opsporingsbe- 'id, waarbij de politie ook grote toepen kan oppakken. Ook nn justitie bij voorbeeld indivi- uele supporters voor een wed- ,J thuis laten oppakken als >g een boete hebben uit- taan. Verder wijzen de bewindslie- en op het voorbeeldgedrag van facials, spelers en trainers. Grof spel of een provocerende 'ouding kan overslaan naar de ibunes", aldus de ministers. °wel de Raad van Hoofdcom missarissen als het beraad van otpsbeheerders (burgemees- ;ts) is tevreden over de actie- jst. hoofddorp pauline van der-mije Het onderzoek naar een groep pedofie len die in Hoofddorp kinderen zou heb ben verkracht en vermoord, wordt stop gezet. De politie heeft geen enkel bewijs kunnen vinden voor de beweringen van een Britse getuige. Hij zei vorige week in een tv-documentaire dat hij zes jaar ge leden vijf zogehten snuff-movies onder ogen heeft gekregen waarin jongens van rond de acht jaar werden verkracht en vervolgens vermoord. De daders waren volgens de getuige Britse pedofielen. De misdrijven zouden in een Hoofddorps huis en op een jacht zijn gepleegd. Twee zedenrechercheurs hebben de getuige, die Edward wordt ge noemd, uitvoerig ondervraagd. Daarna hebben ze al zijn beweringen nagetrok ken. Rechercheur Lamain: „We hebben de personen waar hij over sprak nagetrok ken en in grote lijnen klopt het verhaal. De mensen die hij noemt, hebben hier inderdaad gewoond. Maar zodra het over de vermoorde kinderen gaat, loopt het spoor dood." In de documentaire, die vorige week is uitgezonden op de Britse televisie, werd een huis in de Beemsterstraat getoond waar de pedofielen in 1990 verbleven. De politie wil geen enkel locatie bij naam noemen, maar bevestigt wel dat Edward een huis heeft aangewezen. Bo vendien is hij met de politie naar een meer gegaan waarin de lijken zouden zijn gedumpt. In dat water is drie dagen lang gedregd, maar er is geen enkel spoor van dode lichamen gevonden. Een buurtonderzoek leverde geen be vestiging op van het verhaal dat in het huis rare dingen gebeurden. „Het waren vreemde types, ze vielen op. Maar geen van de buren heeft ooit gemerkt dat er bijvoorbeeld via de achtertuin lijken werden weggehaald, zoals Edward be weert. Dat kan niet ongemerkt gebeurd zijn." De politie vindt dat Edwards verhaal te veel aantoonbare onjuistheden bevat om nader strafrechtelijk onderzoek te recht vaardigen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 ïffiBSSEStfKJE 25 april SINGELLOOP Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Koos J. Versteeg De mens is juist zo verstan dig als zijn hartstochten toe laten. opbouw, gezondheid en religie van vroeger. Met steun van de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek zijn crematieresten voor het eerst grootschalig onderzocht. De Romeinen vergruisden in hun tijd de cre matieresten niet. Archeologen treffen daarom goed herkenbare botstukken aan van soms twaalf centimeter groot. De leeftijd van kinderen kan nauwkeurig worden bepaald aan de hand van het gebit en de volgroeiing van het skelet. Bij volwassenen is de leeftijd minder nauwkeu rig vast te stellen. Het geslacht van kinderen kan niet aan de hand van de resten worden bepaald. Alleen de skeletdelen van volwassenen, vooral de schedel en het bekken, geven het onderscheid tussen mannen en vrouwen. 10% 20% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 18 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 gen van het onderzoek precies overeen met de gegevens van een paar jaar geleden: de derde generatie pil levert een twee keer zo groot risico op trombose op als de tweede generatie pil en een zeven tot acht maal zo hoog risico in vergelijking met het niet-slikken ervan. Sinds de commotie een paar geleden zijn de artsen in Groot- Brittannië en Duitsland veel voorzichtiger geworden met het verstrekken van de pil, vooral aan jonge meisjes. De Neder landse inspectie voor de volks gezondheid vond die maatregel, mede vanwege de onzekerhe den waarmee het onderzoek toen was omgeven, overdreven. Vanmorgen was er nog geen re actie van het ministerie van volksgezondheid op de bevin dingen van Rosing. Organon, het bedrijf dat Mar velon en Mercilon op de markt brengt, vocht vanmorgen het onderzoek van Rosing aan. Vol gens Organon zijn bij het on derzoek dezelfde methodische fouten gemaakt als bij het eer dere onderzoek. Rosing zelf ontkent dat. Hij wijst er onder meer op dat zijn onderzoek he lemaal niet op het effect van de pil was gericht. AKZO-Nobel, eigenaar van Organon, moest vanmorgen op de beurs flink inleveren nadat het bericht bekend werd. Kia dealer Vlietwijk RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips18 Uitgaan20 Drie kaartjes voor de prijs van twee met de bon uit de ze krant voor de film De Jurk van Alex van Warmerdam in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Zorg en Zekerheid naar Morskwartier leiden maarten keulemans Ziekenfondsverzekeraar Zorg en Zekerheid gaat een nieuw hoofdkantoor bouwen in de achtertuin van de Holiday Inn- vestiging aan de Haagse Schouwweg. In het gebouw gaan ruim vijfhonderd werkne mers aan de slag, ruim honderd meer dan in de huidige vier lo caties verspreid over heel Lei den. De ministeries van volkshuis vesting en verkeer en waterstaat hadden geruime tijd bezwaren tegen de bouwplannen bij Holi day Inn. Na bemiddeling door de provincie hebben de twee ministeries besloten hun be zwaren in te trekken. Als alles goed gaat, kan de verzekerings maatschappij rond het jaar 2000 in het nieuwe pand intrek hoogmade marieta kroft Dat de beste boerenkaas van Nederland in Hoogmade wordt gemaakt, is gisteren overduide lijk bewezen. De twee Hoogma- dese families Mooren van de Groenwegh en Van der Meer van de Doespolderkade werden respectievelijk eerste en tweede bij de nationale kaaskeuring in Giessenburg. In Hoogmade heerst een eu forische stemming. „Verwacht? Absoluut niet", zegt Thijs Mooren (62) die samen met zijn vrouw Toos en zoons Peter, Ruud en Thijs het winnende produkt maakt. „Wij wisten wel dat we redelijk goede kaas ma ken. Op regiokeuringen hebben we best wel veel prijzen wegge sleept. Maar natuurlijk hadden we gisteren ook veel geluk." Dertig jaar maakt hij al kaas. „Met plezier. Het is leuk om met je eigen grondstoffen te werken en te zien dat de consu ment en de handel enthousiast zijn. Je móet er wel een dot schik in hebben, anders lukt het niet." Feest is het ook een paar kilo- rpeter verderop, aan de Does polderkade. „Geweldig", zegt Met ernstige gezichten buigt de jury zich over de zware taak om uit te maken wie de beste boerenkaas van Nederland maakt. Tulpen en kazen completeerden gisteren het oerhollandse karakter van het evenement. foto anp Riet van der Meer (54) enthou siast. Samen met haar man Kees maakt ze 32 jaar kaas. „Twee jaar terug waren we vier de. Toen ging ik al met knikken de kniëen het podium op. Ik dacht: dit is zo n mooi resultaat, dat maken we nooit meer mee. En dan nu dit." Ze weigert de familie Mooren concurrent te noemen. Als Mooren niet mee had gedaan, was Van der Meer immers eerste geworden. „Nee", zegt Riet. „Het zijn col lega's en vrienden. Ik vind het hartstikke leuk dat ze eerste zijn. Riet van der Meer heeft nog één wens voor alle zelfkazende boeren: „Iedere boer en boerin zouden het een keer mee moe ten maken. Het is zo n stimu lans om door te gaan." Varkensvlees wordt duurder leiden hugo van hamersveld De prijs van varkensvlees zal als gevolg van de varkenspest over een week gaan stijgen. Vermoe delijk met enkele dubbeltjes per kilo. Deze week zijn de prijzen van varkensvlees op de agrarische termijnmarkt in Amsterdam fors omhoog geschoten. Ver wacht wordt dat de prijs van een kilo varkensvlees daar vol gende week de magische grens van vier gulden overschrijdt. Vandaag is de prijs voor een kilo varkensvlees gestegen tot 3,93 gulden. Rundvleesprijzen zijn als gevolg van de gekke-koeien- ziekte juist gedaald. De vraag is in hoeverre sla gers en supermarkten de stij gende prijzen doorberekenen. „Slagers hebben een behoorlij ke marge, dus van grote schom melingen merkt de consument niet snel iets", aldus een woord voerder van de Vakgroep Agra rische Bedrijfseconomie van de Landbouwuniversiteit van Wa- geningen. Pagina 3: Duizenden biggetjes moeten het veld ruimen Pagina 19: Spanning loopt op in Oud Ade Auto Marestad uw Peugeot dealer Naaro. Adres: .Posrcode: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. il v.m. controle bezorging) 1 j Na de eerste twee weken betaal ik inijn abonnement: ld Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) W l Nr. bank/giro: Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. e bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1