Curator Archeon ziet af van rechtszaak Spanning loopt op in Oude Ade Boze voorzitter Groen stapt op Half miljoen voor opknappen archief pestuur van Stichting 5org Ter Aar stapt op verleg om problemen iizenbouw op te lossen Rijn- Veenstreek Protestborden langs A4 Meetpunt Rijnstraat is onwaarschijnlijk idi 'onflict met het gemeentebestuur g aar i marieta kroft die let bestuur van de Stichting htb |tg stapt op. De stichting, die 'tij lantwoordelijk is voor de [g van thuiswonende be- vei-Êrden in Ter Aar, heeft het roei niet serieus te worden nomen door het gemeente- stuur. „Wij krijgen onvol- ende begrip over bepaalde ten die we doen", licht de- ssionair-voorzitter Jan Bom |fz e,„Wij zijn allemaal vrijwilli- zij rs en hebben overleg nodig, ar ontbreekt het aan." Born egt eraan toe dat de com- inicatieproblemen best ver- nd kunnen houden met het ponder op het gemeente- is'. „Maar daar hoeven wij en slachtoffer van te wor- n." Het uitvoerende werk, zet de chting nog voort. Bom vindt de inwoners van Ter Aar en slachtoffer mogen wor- van het conflict met de ineente. „We voeren ons ik uit totdat we een oplos- b ghebben gevonden." a )e communicatie met de neente verloopt al jaren oef, aldus Born. „Zij het in nder intensieve vorm dan f laatste tijd." De dmppel p orhet zevenkoppige bestuur ram half febmari. De Stich- ig Zorg wachtte al enkele landen op een brief van de 1/ meente aan de Zieken- r idsraad. Een afschrift zou -J jr de Stichting Zorg worden ituurd. „De inhoud van de ef hadden we nodig om ons ^Jeid te kunnen afstemmen. 17 februari zouden we het t-Erover hebben. Toen de ^fefer op 16 febmari nog niet belde ik naar het ge entehuis. Een ambtenaar wist mij toen te vertellen dat die nog niet eens de deur uit was gegaan. Een domper van de bovenste plank. Bestuursle den zeiden meteen, ik stop. Dit is geen werken." In plaats van over het beleid, vergaderde de stichting op de avond van 17 febmari over het vertrek. Een brief ging uit naar de gemeente om dat besluit kenbaar te maken. Om onmst bij inwoners van Ter Aar te voorkomen, wilde Bom de overgang naar een nieuw bestuur geruisloos laten verlopen. Het stilhouden is echter niet gelukt. In een ad vertentie maakt het gemeente bestuur deze week het besluit van de Stichting Zorg bekend. Tegelijkertijd roept de ge meente belangstellenden voor een bestuursfunctie op om zich te melden. Ook hierover is Bom zeer verbolgen. „Die advertentie is geplaatst zonder overleg met ons dagelijks be stuur. Bovendien heeft de ge meente hier niets over te zeg gen. Wij zijn autonoom. Wij moeten zelf voor opvolging zorgen." De demissionair-voorzitter zit het dwars dat de gemeente tot nu toe niet de moeite heeft genomen om de vertrekkende bestuursleden voor een ge sprek uit te nodigen. „We kre gen wel een brief waarin alles van ons wordt tegengespro ken. Otto wilde die wel komen toelichten. Toen hebben wij gezegd dat we daar geen be hoefte aan hebben. Hij moet niet toelichten, dat moeten wij doen. Maar daar wordt ons niet om gevraagd." Verantwoordelijk wethouder Aad Otto was onbereikbaar voor commentaar. OTVAN DER DUSSEN uitgestrekte hand liep Ter B. van Heuveln gister- 'eti id na de vergadering naar louder C. de Lange van Ja- ivoude. Hij had wat goed te •«I; en. Niet alleen had hij de nijouder beticht van vriend- olitiek, de 'open brief aan raadsleden had hij niet aan ethouder en het college ge- d. Wel moet verder wor- overlegd, want de proble- rond de verdeling van de en aan de Vrouwgeestweg oubmgge zijn nog niet op- drie stemmen tegen en arc If voor heeft de gemeente- gisteravond de bestaande leem-situatie rond het aan- iningen aan de Vrouw- weg in Woubrugge ver- Het voorstel van P. van iel van D66 om af te zien idi de verlenging van het voor- idingsbesluit werd slechts tvvee van de vier WD'ers 7' lund. CDA fractievoorzitter der Nagel verzocht wet- ier C. de Lange het gesprek alle betrokkenen positief in an: „Het hangt om de com- fcatie." er de percelen Vrouwgeest- 88 tot en met 94 wordt al drie jaar lang gesproken, aren ingediend en ruzie aakt. De grond is in handen Van Heuveln en van C. van chef hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 'Hij komt mij nu een beetje tegemoetdaar kan ik mee leven Curator Bouma van themapark Archeon ziet af van een kort geding tegen de Alphense wethouder Van der Veen Meerstadt. Bouma dreigde daarmee na uitlatingen van de bestuurder in de'pers. De curator neemt genoegen met de verklaring die Van der Veen Meerstadt gisteren Van der Veen Meerstadt noem de directeur Lips van Libéma - kandidaat voor de overname van het failliete Archeon - een 'aasgier' en een 'lijkenpikker'. De curator voelde zich aange- alphen aan den run robbert minkhorst Bouma vond de uitspraken van de wethouder 'nodeloos grie vend', 'onjuist' en 'tendentieus'. sproken omdat hij daarmee werd afgeschilderd als iemand die zaken wilde doen met 'een ondernemer die voor een gul den op de eerste rij wil zitten'. Bouma eiste bovendien dat Van der Veen Meerstadt uit spraken over zijn honorarium terugnam. De wethouder zei daarover: „Hij krijgt een salaris van 400.000 gulden. Dat is een ton per maand. Ik zou het knap vinden als hij al die uren die hij er zogenaamd aan heeft be steed, kan verantwoorden te genover de rechter-commissa- ris." De wethouder heeft zijn woorden overigens alleen genu anceerd. De termen 'aasgier' en 'lijkenpikker' neemt hij niet te rug en over het honorarium zegt hij dat dat bedrag hem is meegedeeld door de juridisch adviseur van ABN Amro Pro jectontwikkeling, de grootste schuldeiser van het park. Hij erkent wel dat Bouma der Laan. De laatste wacht op toestemming om twee wonin gen te bouwen, waartegen de Ter Aarder bezwaar maakt. „Als hij er twee mag bouwen, een meer dan het bestemmingsplan toestaat, dan mag ik er vier bouwen, omdat er drie hebben gestaan", zo is zijn redenering schertsend maar ook dreigend. „Waarom komen we niet na der tot elkaar en tot een goede invulling van het geheel", zo vroeg WD'er J. van Dam zich af. „Het gaat ons en anderen energie en geld kosten." Daarbij wijzend naar het dreigement van Van Heuveln om een scha declaim bij de gemeente in te dienen als Van der Laan twee woningen mag bouwen die naar zijn mening zijn toekom stig woongenot aantasten. Op zijn perceel staan nog steeds twee dichtgetimmerde huisjes te wachten op de slopershamer. Uitstel van het besluit om verlenging van het voorberei- dingsbesluit had De Lange afge raden. „Dan kan Van der Laan niet verder als er van de provin cie een verklaring van geen be zwaar komt en dan is er een kans op een schadeclaim van Van der Laan. Hij zegde overleg toe, 'maar ik ben niet hoopvol gestemd, de situatie ligt vast'. De enige die al op het stuk grond woont, is H. Vijlbrief. „Ik volg de discussies maar hoef kies geen partij te kiezen. Het is een soort plaatselijke soap." nieuwe wetering» 'HSL-geluid schaadt. Een tunnelbak (-4 mtr) wordt door Nieuwe Wetering aanvaard'. Automobilisten op de A4 vanuit Amsterdam hebben sinds gisteravond wat te lezen als ze in de file staan. Burgemeester A. Meerburg onthulde de borden. „Nieuwe Wetering laat hiermee zien, datje niet klakkeloos hoeft te aanvaarden wat je overkomt", aldus de burgervader. Met de teksten hoopt de be dreigde dorpskern aandacht te vragen voor haar wens: een ver diepte ligging van de HSL. De plaatselijke harmonie Door Gunst Verkregen verleende muzikale medewerking. Een koortje van schoolkinderen zong een toepas selijk liedje. Het langsrazende verkeer maakte het onverstaan baar. En daarmee meteen de noodzaak duidelijk van het ludie ke protest foto loek zuyderduin oud ape «marieta kroft Varkenspest of niet? Bijna een week nadat de varkens van boer J. Hoogenboom in Oud Ade uit voorzorg werden afge maakt, is niet duidelijk of er varkenspest heerste op het be drijf. Volgens een woordvoer der van het ministerie van landbouw, natuur en visserij kan het nog wel een week du ren voordat met zekerheid kan worden gesteld dat de dieren niet aan varkenspest leden. Anderzijds, indien de var kens besmet waren, kan de uit slag elk moment binnenko men. „Als de varkens het had den, dan was het niet in een vergevorderd stadium", is de enige conclusie die een woord voerster van het ministerie wil verbinden aan de tot nu toe negatieve resultaten. Zaterdagavond zijn alle drie honderd mestvarkens van Hoogenboom vernietigd. Het is het eerste bedrijf dat preventief werd ontruimd. Intussen is de familie Hoogenboom druk be zig met het schoonmaken van de stal. Over de ergste schrik zijn ze heen, vertelt zoon Vin cent. „De eerste dagen viel het best tegen om in een lege stal te komen. We hebben ons er bij neergelegd. Stel dat hier varkenspest was, dan is het toch goed dat er zo snel maat regelen zijn genomen. Ik be grijp alleen niet dat er niet meteen een vervoersverbod in de omgeving is ingesteld." Niets dan lof heeft de boe renzoon over het optreden het afgelopen weekeinde door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) en de Alge mene Inspectiedienst (AID). „Ze waren meelevend en regel den alles heel netjes. Dat mag ook wel eens gezegd worden", benadrukt hij. Vol spanning wacht Vincent, zijn broer Edwin en zijn ouders Joop en Mien nu op de uitslag. „Het duurt lang, maar ze kun nen het beter meteen maar goed uitzoeken." Vanzelfspre kend hoopt hij dat de uitslag negatief is. „Dan hebben we over twee weken weer biggen in de hokken. Stel je voor dat het positief is. Dat betekent nogal wat voor de omgeving. Indien uit onderzoek blijkt dat er sprake was van varkens pest, wordt onmiddellijk een vervoersverbod voor vee over een straal van tien kilometer afgekondigd. Dat verbod geldt nu alleen nog maar voor het bedrijf van Hoogenboom. Er mogen geen koeien of kalveren van het bedrijf af. Problemen geeft het niet, zegt Vincent. „We hebben een zoogbedrijf. Kalveren die worden geboren, blijven bij de koe lopen." Ook zelf mogen ze niet zomaar van het bedrijf af. „Voordat we weggaan, douchen we ons en trekken we schone kleren aan." Kaarten Veel meelevende reacties krijgt de Oud Adese familie. Kaarten, telefoontjes. De burgemeester is geweest. „Ook via, via wordt medeleven getoond. Niet ie dereen durft ons direct te bel len", zegt Hoogenboom met verbazing. Spannende dagen breken nog aan. „Zullen we de uitslag eerder krijgen dan de pers?", vraagt Vincent Hoogenboom zich af. Hij doelt op de boer in Wilp die onlangs op de televisie moest horen dat zijn koe aan BSE leed. „Bel je even, als je het weet?", zegt hij bij het afscheid. einig interesse tielcontainers jwoude crwoudenaren maken weinig gebruik van de textielcontainers die zijn etst in de Dorpsstraat en Rijndijk in de buurt van N'assaulaan. Zoeterwoude lieerde, als een van de eer- ederlandse gemeenten, de imelbakken enkele weken b. Tot nog toe zijn maar paar kilo afgegeven. Een dvoerder van de gemeente de geringe belangstelling onbekendheid van de ver- Ipunten onder de bevol- Bromfietser rijdt door na ongeval alphen aan den run» Een bromfietser is gisteravond doorgereden nadat hij op de Burge meester Bruins Slotsingel een aanrijding veroorzaakte. De brom fietser reed met twee passagiers en zonder licht toen hij tegen een 16-jarige Alphenaar botste. De Alphenaar raakte lichtgewond. zich die 400.000 gulden niet had toegeëigend, maar dat het ho norarium' alleen was gereser veerd. „Hij komt mij nu een beetje tegemoet", zegt Bouma. „Ik zie deze verklaring als een noodge dwongen blijk van dat hij te ver is gegaan. Met die erkenning ben ik niet tevreden. Ik kan er wel mee leven." Overigens hebben de fractie voorzitters van de collegepartij en CDA en PvdA Van der Veen Meerstadt opgeroepen om met Bouma en Lips de zaak uit te praten. Lips kondigde gisteren aan de wethouder aan te klagen voor de schade die hij heeft geleden. In een brief aan Van der Veen Meerstadt schrijft hij verder dat de bestuurder moet erkennen dat hij onjuiste informatie heeft gegeven en dat hij de term 'lij kenpikker' terugneemt. Van der Veen Meerstadt heeft nog niet op de brief gereageerd. 'Alkemade neemt commissie niet serieus alkemade gerard van der geest Voorzitter Wim Groen van de monumentencommissie van Alkemade is gisteravond opge stapt. Hij maakte zijn besluit aan het eind van de vergadering bekend aan de verraste mede commissieleden. Groen - en met hem de hele commissie - voelt zich al langer niet serieus genomen door de gemeente. De overige leden van de commissie beraden zich nog op hun posi tie. De reden voor Groen om op te stappen, was het besluit van de raad om het beeldbepalende pandenbeleid af te schaffen. De gemeente telt ongeveer twee honderd van die panden. Het gevolg van het besluit is dat beeldbepalende panden zonder pardon kunnen worden ge sloopt. Het dichtdraaien van de provinciale subsidiekraan is daarvan de voornaamste reden. Alleen de PvdA en Groen links stemden tegen het voor stel. Dat staat gelijk met het af schaffen van het monumenten beleid, zegt Groen. Hij is bijzon der teleurgesteld. „Er waren in de raadsvergadering veel mooie praatjes. Maar als het erop aan komt, tellen uitsluitend puur economische motieven. Dat past niet bij een commissie met aandacht voor het sociale, de historische verworvenheden en aandacht voor een dynamische cultuur", aldus Groen. „Kortom, het werk was en is gewoon leuk, maar we konden het ook met enig gezag verrich ten." Aan dat gezag is op 24 maart definitief een einde geko men, vindt Groen. Van het en thousiasme waarmee hij en de zijnen in april '92 aan het werk gingen, is niet veel meer over. In besloten vergadering bera den de overige leden zich op wat hen te doen staat. Vice-voorzitter J. Kret ver klaart namens de anderen 'uitermate verrast' te zijn door Groens plotselinge vertrek. De activiteiten van de monumen tencommissie worden tijdelijk gestaakt. Kret wil op korte ter mijn een gesprek hebben met het college. „Om te horen wat onze werkzaamheden blijven." In eerste instantie denkt Kret niet aan opstappen. „Dat hangt mede af van wat wij van B en W te horen krijgen." Portefeuillehouder monu mentenzaken, W. Nugteren, was vanochtend niet voor com mentaar bereikbaar. Bromfietsster rijdt tegen brugleunig ter aar Een zestienjarige bromfietsster uit Ter Aar raakte gisteren aan haar been gewond toen zij met haar voertuig tegen de brugleuning bij het sluispad aan de Westkanaalweg reed. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Over de juiste toedracht van het eenzijdige ongeval kon de politie geen mededelingen doen. zoeterwoude marcel smeets Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de woningen in de Zoeter- woudse Rijnstraat in een nieu we milieuvergunning voor Hei- neken als apart meetpunt wor den opgenomen. In lijn met het huidige provinciaal beleid wor den alleen de dichtstbijzijnde woningen in de vier windrich tingen rond de brouwerij als toets voor geluidhinder ge bruikt. „De provincie houdt daaraan vast", aldus een woordvoerder van de provincie. „Dat maakt de kans voor de Rijnstraat dus klein." In de huidige vergunning van Heineken staan vijf meetpun ten, die de lawaaiproductie van de brouwerij in de gaten hou den. Als bij de dichtstbijzijnde woningen geen sprake is van geluidsoverlast, kan dat ook niet het geval zijn in het gebied daarachter en in de Rijnstraat, zo redeneert de provincie. Buurtbewoners betwijfelen die logica. D. Koppenol beroept zich daarbij op resultaten van een officieus onderzoek met een zo genaamde klachtenmodule. Bij haar woning in de Rijnstraat werd 's nachts meer herrie ge constateerd dan de toegestane 45 dB(a). Heineken verklaart die resultaten door te wijzen op in cidentele activiteiten die toen plaatshadden. „De Rijnstraat en omgeving is ook een windhoek", redeneert Koppenol. Waarom dat door vergunningverleners nooit is er kend, is niet duidelijk. Door on der meer de bebouwing van de Rijnekeboulevard wordt het ge luid weerkaatst, meent zij: „In plaats van dempen, versterken die gebouwen de herrie." Om aan de klachten van de buurtbewoners tegemoet te ko men, wil de gemeente het pro vinciebestuur verzoeken om in de nog aan te vragen vergun ning op te nemen dat ook de Rijnstraat wordt aangemerkt als meetpunt. „Voor ons en de ge meenteraadsleden is de lawaai overlast duidelijk", zegt Kop penol. De textielcontainers, die de gemeente Zoeterwoude langs de Dorpsstraat en Hoge Rijndijk (nabij de Ndssau- laan) heeft geplaatst worden nog maar mondjesmaat gebruikt. foto mark lamers voor eigen gebruik. des Heils. Zo snijdt het mes aan zo'n 25 ton kleding. Door het Wat overblijft verkoopt de twee kanten", aldus Gerko van plaatsen van containers wil de ideële instelling op haar beurt de Wateren, milieu-ambtenaar gemeente het Leger des Heils weer aan sorteerbedrijven. „We van de gemeente. Per jaar ver- een graantje laten meepikken hebben gekozen voor het Leger zamelen huis-aan-huisophalers van het aanbod. runwoude robbert minkhorst Het archief van de voormalige gemeente Benthuizen was let terlijk ondergesneeuwd en de len van het Rijnwoudse archief bleken nauwelijks vindbaar. Dat vroeg om maatregelen en die komen er nu. De gemeenteraad van Rijnwoude ging gisteravond akkoord met het voorstel om voor ruim een half miljoen gul den de archieven op te knappen en beter te ordenen. Alleen D66 stemde tegen. „Ambtenaren en beleidsma kers zijn soms dagenlang op zoek naar een stuk", zei wet houder T. Vorenkamp van per soneel en organisatie. „Het ar chief van Benthuizen heeft een tijd lang ergens op een zolder gelegen. Het dak is gaan lekken en de dozen papieren zijn let terlijk ondergesneeuwd. Alle raadsfracties erkenden de noodzaak van de plannen van de wethouder. Fractievoorzitter W. Boevé van het CDA: „We moeten heel snel gaan restaure ren, anders is er straks niets meer over." G. Geenjaar (WD): „Als we niet zorgen dat de ar chieven snel op orde zijn, krij gen we alleen maar ontzettend veel meer last." Het oude archief van Bent huizen was wegens ruimtege brek op de zolder beland. De oorzaak van de chaos in de an dere archieven is dat na de ge meentelijke herindeling de do cumenten min of meer zijn ver geten. De gemeente heeft welis waar zelf geprobeerd om struc tuur in de archieven aan te brengen, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. De Archiefwet verplicht gemeenten om hun documentatie 'in goe de, geordende en toegankelijke staat te brengen en te behou den'. Mede daarom ook stelden burgemeester en wethouders voor om een extern bureau de problemen te laten oplossen. Dat pakt duurder uit, maar daarmee gebeurt het wel beter. D66 was het niet met de aanpak van het college eens. Fractie voorzitter H. Gerritse stelde voor om niet een bureau, maar twee aangezochte deskundigen het werk te laten doen. Die be reiken hetzelfde voor aanzien lijk minder geld, betoogde hij. Wel zouden die twee meer tijd nodig hebben, een tot twee jaar. De democraat vond geen gehoor bij de andere partijen. Zijn plan werd beoordeeld als te vaag. Bovendien willen de ove rige fracties niet langer wach ten. Het oude archief in Benthui zen wordt op microfilm gezet. De stukken uit de andere dor pen krijgen een logischer en makkelijker vindbare plek. Het deel van het gemeente-archief dat is ondergebracht bij het streekarchief in Alphen, blijft daar ook. Wethouder Vorenkamp zei nog dat het werk geen 535.000 gulden hóeft te kosten. „We hebben plezierige ervaringen met ons aanbestedingsbeleid. Dat is redelijk succesvol geble ken." Ook op de restauratie en de nieuwe indeling van de ar chieven wil Vorenkamp bu reau's offertes laten uitbrengen. „Een meevaller sluit ik dus niet

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19