Tafelcultuur met grote C Kip op stok in de oven Smaak Met of zonder den" VRIJDAG 18 APRIL 1997 157 7/4, MO AR, ftC WAAÏ JUUST 1/EU& M/£~ OAA/'r *y£*r'/V &v 7S5SV /CWAAA1 JOé/AAA/ê? <£V &AA£s-rr /AC &AAS /C/P iSV TO£/V. TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring Het doet mij deugd dat velen van u (veelal mondeling, maar ook schriftelijk) hebben gere ageerd op mijn vorige column, waarin ik het verschijnsel blinde kaart', een menukaart zon der prijzen, aan de orde stelde. Zo schreef mevrouw Ria Thelen-Bannister uit Katwijk dat zij samen met haar man jaren ge leden door zakenrelaties, bij de Beukenhof in Oegstgeest. was uitgenodigd. 'Ik, toen nog onwe tend. koos duiveneitjes met kaviaar, het was verrukkelijk. Iedereen zat wel te kijken en het commentaar bleef ook niet uit en nu nog moet ik het horen. Later heeft mijn man verteld hoe duur het was. Gelukkig kon de gastheer het be talen en ik heb ervan genoten. Als ik weer een blinde kaart krijg zal ik geen duiveneitjes met kaviaar meer nemen maar het is wel prettig zo een keuze te maken'. Aldus de schrijfster die haar brief besluit met de suggestie van tevoren een keuzemenu te maken, eventueel met twee mogelijkheden. DeheerM.G. Spaan uit Santpoort-Zuid vatte de koe bij de horens en schreef dat het probleem bij binnenkomst opgelost wordt wanneer de gastheer de ober vertelt dat hij de prijzenkaart als gastheer zijnde wil ontvangen. Voorts', zo schreef hij, 'komt het voor dat bij de vraag naar een blinde kaarteen misverstand ontstaat. Men denkt hierbij aan een kaart voor visueel gehan dicapten. dus een kaart in braille. Volgens de heer Spaan is een blinde kaarteen 'must' voor een goed restaurant. Mevrouw L. Michiels van Kessenich uitAerden- hout schreef het volgende: 'Als ik gastvrouw ben in een belangrijk eerste klas restaurant, ver wacht ik voor mijn gasten een menukaart zon der prijzen en voor mijzelf een met. Helaas wor den op de meeste plaatsen zonder enig naden ken menukaarten met prijzen rondgedeeld. Ie mand die enig verstand van prijzen heeft, weet dat kreeft niet bepaald goedkoop is. Zelf, zo vervolgt ze, 'zoek ik altijd een goedkope 'plat' uit, maar wordt dan dikwijls min of meer ge dwongen iets duurders te bestellen Ook de mondelinge reacties heb ik op een rijtje gezet en ik kwam daarbij tot de conclusie dat de blinde kaart tot heel wat mis-communicatie kan leiden. De een wil als gastheer wel de kaart zonder prijzen als hij met zakenrelaties uiteten gaat. maar niet als hij een week later ook als gastheermet wat vrienden komt. Een bijko mend probleem zijn de gerechten waaraan een dagprijs is verbonden. Soms gaat dat om schaarse gerechten die op dat moment heel prijzig kunnen zijn. Is het dan aan de bediening om daar een gast. meteen blinde kaart voor zich, op te wijzen? Een aardig voorbeeld in dit verband is de za kenman die drie gasten vrij hield. Bij de koffie bestelde hij onomwonden de vier beste sigaren die wij in huis hadden. We deden een verwoede poging hem de sigarenkaart (ja, voor alles is een kaart) te presenteren, maar dat mocht niet ba ten. De duurste sigaren kosten 40, - per stuk en nog zie ik het enigszins beteuterde gezicht van de gastheer toen hij na afloop de prijs voor de rookwaar op de nota terug zag. Ik kan u vertellen dat ik de afgelopen weken heel wat discussies over dit onderwerp heb ge voerd en er eigen lijk nog steeds geen duidelijkheid is wat men wil. In doelpunten uitge- JOHN BEEREN, eigenaar drukt blijft het I -1 van De Bokkedoorns, en daar wil ik het, een met twee Michelin- onder dankzegging sterren gedecoreerd res- aan de briefschrij- taurant in de duinen van vers en bellers, Bioemendaal voorlopig maar bij laten. OPGAVE ïevolRi npt DOOR JAN VISSER Een gebied van hoge barometerstanden tussen Schotlande 01 IJsland breidt zich tijdens het weekeinde naar het gebied uit. Deze ontwikkeling heeft voor ons gunstige ge' gen. Zowel op zaterdag als op zondag zijn er perioden met zon en het blijft droog. De wind gaat uit het noordoosten waaien en is in het algemeen matig, windkracht 3-4. Op dag neemt de wind af tot zwak. Qua temperatuur komen we er echter bekaaid vanaf, is het maximaal 10-11 graden, op zondag zou het kwik op een wat lager niveau kunnen blijven steken. De lucht naar ons land wordt getransporteerd is namelijk vrij koud. Verder zijn ook de nachten aanhoudend koud. Vooral dichtb w' het aardoppervlak kan het nog gemakkelijk tot grondvorstlj an men. Ook na het weekeinde komt in deze situatie vooralsnog nig verbetering. Ondertussen verergert de droogte zich. In voorjaar en zomer speelt namelijk ook de verdamping een belangrijke rol. Overeen periode van ruim 21 maanden (gerekend vanaf juli 1995) is er op het KNMI te De Bilt on geveer 950 mm gevallen en dat is slechts 65 procent van wat er normaal in dit tijdvak zou moeten vallen. Blijkbaar de bordjes verhangen want in het zuidwesten van Europa z.j^s e de reservoirs juist goed gevuld. Dit weekeinde regent het Spanje volop en enkele maanden geleden waren daar overstromingen toen er plaatselijk in twee maanden zo'n 800 mm viel. Gisteren een prachtige dag met veel zon, niet meer dan zwakke tot matige noordoostenwind en redelijke ren. Schiphol registreerde een maximumtemperatuur van 12,8 en Leiden 12,4 graden. Opvallend was verder weerde liet droogte van de lucht. De laagste luchtvochtigheidspercenb thti ges lagen onder de 30. Veel mensen hebben, wanneer de lucht zo droog is, last van statische elektriciteit. Men bij voorbeeld een schokje bij het aanraken van het autopor tier. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Aan de kust ten noorden van Bergen winterse bui en. Elders af en toe zon en droog. Vooral rond Oslo flink wat zon. Maxima in het noorden vaak onder in het zuiden vandaag rond 10 graden, morgen wat frisser. Zweden: Vandaag vooral in het zui- een bui. Verder gere geld zon en vrijwel overal droog. Maxima van plus 2 graden in Lapland tot on geveer 7 graden in het zui- Denemarken: Vandaag wolkenvelden en 'rijwel overal droog. Mor gen meer zon. Middag- temperatuur rond 10 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zon, maar vooral in Schotland vaak wolkenvelden. In de vroege och tend plaatselijk mist. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, langs de Noordzeekust en in Schotland rond 10graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst plaatselijk mist. Overdag enkele wolkenvelden en droog. Morgen meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon. Vandaag in het noorden oosten ook enkele wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur van 12 gra- len in de Elzas tot tegen de 20 graden n de Vendee. Portugal: Veel bewolking en regen- of onweersbui- Sommige met veel neerslag. In de ip van morgen van het westen uit tij delijk wat zon en droger. Maxima aan zee rond 20 graden, morgen in het noor delijk kustgebied nog maar 16 graden. Madeira: Vandaag geregeld zon en meest droog, morgen meer bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Maximumtempe ratuur ongeveer 20 graden. Spanje: Geregeld zon. Vandaag aan de Costa Brava en morgen vooral in het zuiden en westen kans op een regen- of onweers bui. Maxima uiteenlopend van 17 gra in het noordoosten tot iets boven 20 graden elders. Morgen in het zuiden plaatselijk rond 25 graden. Canarische Eilanden: Vandaag flink wat zon, maar morgen toenemende kans op een enkele regen onweersbui. Middagtemperatuur dichtbij 25 graden. Marokko: Westkust: Vandaag aardig wat zon. Mor gen bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. In het noorden sommige met veel neerslag. Temperatuur vlak aan zee dalend tot iets onder de 20 graden, ri het zuiden rond 25 graden. Tunesië: Toenemende bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Morgen afne mend buiig en mogelijk wat zon. Mid dagtemperatuur dalend tot rond 18 gra- Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar aan de voet van de Py reneeën vaak hardnekkige bewolking en vandaag wat regen, in de bergen sneeuw. Iets frisser met op vandaag middagtemperatuur rond 16 graden, morgen maxima uiteenlopend van 17 graden in het oosten en langs de Mid dellandse Zee kust tot 20 graden in Les Mallorca en Ibiza: Overwegend bewolkt en vooral vandaag enkele buien. Middagtemperatuur onge- :r 20 graden. Italië: Perioden met zon, maar in het zuiden en op Sicilië meer bewolking en enkele bui en. Maxima rond 15 graden, morgen en kele graden hoger. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, maar in het zuiden van Sardinië kans op een bui. Middagtem peratuur rond 18 graden. Malta: Perioden met zon en morgen kans op een regen- of onweersbui. Maxima onge veer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar morgen op de stranden in het zuiden en op Kreta kans op een regen- of onweersbui. Vandaag maxima op de stranden ongeveer 16 graden, morgen rond 18. Turkije en Cyprus: "eregeld zon, maar aan de Turkse kust- enkele buien, mogelijk onweer. Op Cyprus en morgen ook elders meest droog. Maxima van 11 graden rond de Dardanellen tot 16 in het zuiden. Op Cy prus beide dagen rond 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Morgen in het oosten kans op een win terse bui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, in de noordelijke deelstaten rond 10 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon dagtemperatuur rond 14 grade jgu gen wat hoger. Oostenrijk: Flinke perioden met oostën meer bewolking en vrijw® droog. Middagtemperatuur van'1 den in het noorden tot 17 in heli jd Polen: Vandaag wolkenvelden en in teT" den wat regen, middagtempeis geveer 8 graden. Morgen wissel til. wolkt en overal kans op morgen dalend tafcljtj graden. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer zon, maar inS1 c nog wat regen. Morgen opniem ti mende bewolking en kans op een bui, in de bergen: Middagtemperatuur rond 12 maar in het noorden ruim graden. Hongarije: Vandaag wolkenvelden en v droog. Morgen toenemende bui. Middagtemperatuur rond •or ZATERDAG 19 APRIL 1997 Zon- en maanstanden -Zon op 06.35 Zonondei Maan op 17.12 Maan ondïjde Waterstand limuiden Katwijk Hoog 02.44 15.06 02,17. Laag 10.24 23.10 10,05. in Amsterdam onbew. De Bilt Deelen Athene Berlijn Boedapest Bordeaux Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen licht bew. Las Palmas licht bew. Lissabon half bew Luxemburg onbew Madrid Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York regen TelAviv licht bew Tokyo onbew Toronto zwaar bew. Tunis half bew. Vancouver half bew. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. benul; 5. bel; 9. bevel; 10. on beweeglijk; 11. laatstleden; 13. legplank; 15. gewicht; 16. bijb. figuur; 18. cijfer; 19. een zekere; 20. beduchtheid; 22. aanreiken; 24. volksoverlevering; 26. akker; 27. onheilsgodin; 29. wieleruit- drukking; 31spinnewebdraad; 33. rijstbrandewijn; 36. gloei end; 38. tuin; 40. Grieks eiland; 41. schaakterm; 42. vis; 44. deel van het lichaam; 45. klaar; 46. list; 48. rooms-katholiek; 49. vaste regel; 50. moment; 52. rijtuig; 53. halfgod. Verticaal: 1. lading; 2. stoomschip; 3. kunstwerk; 4. aspect; 5. gesp; 6. ruiterpetje; 7. hectoliter; 8. rand schrift van een muntstuk; 12. meisjesnaam; 14. helium-, 15. klem; 17. generator voor electri- sche stroom; 19. liedje met een blijvende populairiteit; 21. sele nium; 23. en volgende; 25. ge spannen; 27. bloeiwijze; 28. ern stig; 30. etappe; 32. stumper; 34. kraaiachtige vogel; 35. kryp ton; 36. heer; 37. gast; 39. werpspel; 40. drijfnat; 43. aarts bisschop (Lat. afk.); 46. Trans- Europa-express; 47. roofzuchtige papegaai; 49. persoonlijk vnw.; 51. legerrang. OPLOSSING CRYPTOGRAM gevolg a-e—u— verdicht e-d-k-u- bis-hip o—k—1- kleuren -u-i-r- piste „Kom aan!" riep heer Ollie met ge dwongen opgewektheid. „Sta toch niet zo zwart te kijken! Ik kan toch ook niet helpen, dat jullie door de modder moesten lopen? Ik bedoel eh... het is toch niet mijn schpld, dat... eh... Ach wat, men moet niet te zwaartillend zijn, als jullie begrijpen, wat ik bedoel. Geven en nemen, be doel ik, haha!" „Excuseer, heer Olivier", sprak Joost vermoeid, „ik begrijp niet wat u be doelt. Maar er is iets heel betreurens waardigs aan de hand, met uw wel nemen. En wanneer u mij toestaat, ga ik mij nu verschonen." Met deze woorden verliet hij het vertrek, een zwart spoor achterlatend. Tom Poes echter trad nader en wendde zich tot heer Bommel. „Zo gaat het ver keerd", zei hij ernstig.Als u die ring ooit kwijt wilt raken zult u op moeten houden met dit gedoe. Geen afgunst en geen begeren van andermans goed, zei die dwerg." „Onzin!" riep heer Ollie uit.,,De ring is mooi, waarom zou ik hem kwijt willen? Nu ik eenmaal weet hoe hij werkt, ben ik er niet bang voor, hoor! „Maar hij is slecht!" zei Tom Poes. „Er komt niets dan ellende van jaloe zie en benijden! Voor uzelf en voor anderen!" Heer Bommel stiet een schamper lachje uit en onder zijn oog speelde een zenuwtrekje. „Ach wat!", smaalde hij. „Bakerpraat. De wereld is hard, jonge vriend; wan neer je vandaag de dag mee wilt ko men moet je die ouderwetse bravig heid vergeten. Leer dat van een mo derne heer, die weet wat er in het le ven te koop is!" Een servies naar ontwerp van Tricia GPD Rosenthal is de naam van een Duit se porseleinfabriek die vooral is ge specialiseerd in tafelcultuur, ge- bruiksporselein voor op tafel. Maar Rosenthal brengt ook passende glasserviezen en bestek op de markt. Porselein was lang een zeer kostbaar materiaal waarmee alleen kunstenaars konden en mochten omgaan. Vorsten gaven elkaar ser viezen als teken van achting voor elkaar. Pas in de 19e eeuw werd porselein wat algemener, hoewel porselein altijd iets exclusiefs heeft gehouden. De Nederlandse tafelcul tuur krijgt meer stijl. De houten borden uit de bistro-cultuur zijn he lemaal uit de tijd. Daarvoor in de plaats komt aardenwerk, keurig ta fellinnen, hetbetere bijpassende bestek en allerlei andere tafelversie ringen. Tot in de jaren dertig was de vorm geving van veel serviezen geïnspi reerd op de Franse barok en rococo, waarvan in de Classis-stijl nog altijd modellen verkrijgbaar zijn. Geheel anders van stijl zijn de serviezen van Rosenthal Studio Linie. Philip Rosenthal was de eerste fabrikant, die in de jaren zestig hedendaagse kunstenaars uitnodigde om met nieuwe productietechnieken aan de slag te gaan en zich uit te leven in het materiaal. De ontwerpen die toen ontstonden van o.a. Gropius, Winnblad, prof.Claus Riedel, Tapio Wirkkala en George Jemsen waren baanbrekend en zijn eigentijdse klassiekers geworden. De traditie om te werken met toon aangevende ontwerpers is Rosent hal trouw gebleven. Zo is er nu een intensieve samenwerking met o.a. foto gpd Het servie Aldo Rossi, Mario Bellini, Javier Ma- riscal en ook een aantal Nederlan- dese ontwerpers zoals Jan van der Vaart en Johan van Loon. Op de beurs in Frankfurt is net een nieuw servies geïntroduceerd van het jon ge Arnhemse ontwerpersduo Luske en Broekstra (JNK). Tot in de jaren tachtig waren de ontwerpen van Rosenthal Studio Li nie vooral gericht op vorm. Toen de trend kleurrijker werd, zocht Ro senthal samenwerking met toon aangevende namen op dit gebied. Zo zijn de contacten met Gianni Versace, Nina Cambell, Tricia Guild en Maarten Vrolijk tot stand geko men. Voor de Benelux is de showroom annex winkel gevestigd in Bergen op Zoom. Dichter bij huis, aan de Heiligeweg in Amsterdam, is ook een Rosenthalwinkel gevestigd. Het 'Le jardin de Versace'. foto gpd bedrijf noemt de winkel een studio huis. In Amsterdam vindt men een totaal aanbod van het hedendaagse design op het gebied van tafelcul tuur. Het studiohuis is kortgeleden ingrijpend verbouwd en biedt alles voor de'liefhebbers van mooie ser viezen en wat daar allemaal zo bij hoort. Hier kan men inspiratie opdoen en zien dat niet een servies van één de cor of ontwerp samengesteld hoeft te worden, maar ook individuele combinaties, toegespitst op de wen sen van de gebruikers en het ge- bruiksmoment gekozen kunnen worden. De nieuwe collectie Ro senthal Casual speelt op deze trend in. Voor meer informaüe: 0L64 233 766 of studiohuis Amsterdam 020 6 245 865. HEINZ Frietjes eten boven de wolken Luchtvaartmaatschappijen kun nen binnenkort beschikken over een nieuw klantenlokkertje in de vorm van gebakken patat frites tijdens de vlucht. Het Bel gische bedrijf Belgavia en Pro- rest Catering uit Rotterdam hebben daartoe het produkt Sky Fries ontwikkeld, dat volgens het vakblad Snackkoerier met enthousiasme door vliegtuig cateraars is begroet. Eind de cember zijn de frites met succes aan boord van een vliegtuig ge test. Thans worden ze opge diend in de Europese sneltrein Eurostar. Het probleem was tot nog toe dat bereiding met hete olie en stank in een vliegtuig taboe is. De Sky Fries laten zich in de verpakking verhitten in een he- teluchtoven en kunnen per por tie in doosjes worden geser veerd. De cateraars verwachten er een stimulans van voor de verstrekking van zogeheten fast food tijdens vliegreizen. Een geheel nieuwe manier om een kip te bereiden is op stok en in de oven. De traditionele manier van even aanbakken en vervolgens een half uurtje in veel vet in de pan op vuur laten garen is een methode die tegenwoordig nog maar weinig wordt toegepast, omdat allerlei an dere manieren van kip bereiden zich hebben aangediend. Zo is het berei den van kip in de magnetron een methode. Of op de grill. Maar een kip (of kalkoen en ander gevogelte of wild) op stok in de Chicko, een schaal van keramiek van de Duitse fabrikant Bay Keramik, is nieuw. De methode is eenvoudig: de (verse) kip onder stromend water afspoelen en met keukenpapier droog deppen. Naar smaak zouten en kruiden. De schaal met wat water vullen en ver volgens op de vorm plaatsen, waarbij het van belang is de poten en de vleugels niet vast te binden. De kip gaat op de aardenwerken schaal in de koude oven, die op 200 graden C., ingeschakeld moet worden en gedu rende een uur op deze manier kan braden. Zodra de kip een mooi knapperig korstje heeft kan het ge heel uit de oven worden gehaald en zo op tafel worden geserveerd, waar vervolgens de kip in delen kan wor den gesneden. Op dezelfde manier is de Chicko ook te gebruiken in de combi-magnetron. De prijs van de Chickois 39,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18