Trajectnota A4 is onduidelijk 'Dit is veel meer dan zomaar een Hit yfeer overlast drugs in Oegstgeest en Warmond Leiden Regio CDA-standpunten erkeer zijn niet jneer van deze tijd' VdA-Voorschoten mikt ui al op wethouderszetel laad zucht en steunt onder rijkswens Pistone 'onterecht in cel ir is geen Veel van onze klanten hebben aan een half woord voldoende Wij ook. [23 hans jacobs. 071? j. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 mvan wanrooy overlast door drugsgebruik is vorig jaar in politiedistrict Duin- en Bollenstreek Zuid k gestegen. Met name in Oegstgeest en War- 7|ond namen de klachten fors toe. Ook in om- gende gemeenten als Valkenburg en Sassen- w im waren er meer problemen. Dat meldt de P Jitie in haar jaaroverzicht. De forse stijging van de (hard)drugsoverlast in tgstgeest (van 6 naar 26 meldingen) en War- ond (van 2 naar 9) heeft niets te maken met sdaling ervan in Katwijk. „In een verschuiving mhet probleem geloof ik helemaal niet", zegt strictschef J. Warmerdam. „Maar ik kan ook wat er wel aan de hand is. De daling Katwijk (van 108 gevallen naar 81) heeft wel maken met de bewustwording daar om de c'loblematiek gezamenlijk aan te pakken." In het politiedistrict maken zich meer jonge- boven de achttien jaar schuldig aan crimi- üliteit dan in andere districten. Ook zijn er in it gebied meer meisjes betrokken bij delicten, et overgrote deel van de jeugd waartegen pro- i-verbaal is opgemaakt - 45 procent van het totaal - heeft de Nederlandse nationaliteit. Dat staat in het jaarrapport over 1996. Vol gens Warmerdam raken veel jongeren vooral door alcoholgebruik op het verkeerde pad. „De ernst van de criminaliteit neemt door het ge bruik ervan toe. Met het drugsgebruik als oor zaak wijken we niet af van het regionale gemid delde." De politie constateert een toename van het aantal inbraken in bedrijven, autodiefstallen en vandalisme. Het aantal bedrijfskraken steeg van 576 naar 648. Dat was vooral te merken in Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Valken burg. Warmond was minder kraakgevoelig. In Katwijk verdwenen de meeste auto's. Vorig jaar werden er in de badplaats 56 gestolen. Ook Sassenheim telde met 22 auto's aardig mee op dat gebied. Vandalen en graffitispuiters hebben de politie het afgelopen jaar handen vol werk gegeven. Er kwamen twee keer zoveel klachten binnen als in 1996: 730. Oegstgeest is met 140 klachten koploper. Er vielen minder inbraken in huizen te mel den. De daling is het sterkst in Valkenburg (van 31 naar 10) en Warmond (van 34 naar 20). Ook uit auto's werd er minder gestolen. regio. judy nihof De Trajectnota/Milieu Effect Rapportage (MER) van Rijkswaterstaat over de verbreding van de A4 tussen Bur gerveen en Leiden ligt sinds gisteren ter inzage op vrijwel alle gemeentehuizen in de regio. Of veel mensen zich door de materie zullen heenworstelen, is echter de vraag. ken door het simpelweg optel len van alle plussen en minnen heeft volgens Rijkswaterstaat geen enkele zin. Wie dat doet, zou maar 'appels met peren' vergelijken. Dat er iets moet gebeuren met de A4, staat voor Rijkswa terstaat overigens wel vast. Het verkeer tussen Burgerveen en Leiden kan regelmatig geen kant op. Verkeersstudies wijzen uit dat de weg verder dichtslibt, als er niks gebeurt. De Trajectnota gaat in feite uit van drie mogelijkheden. De weg niet verbreden maar ande re maatregelen nemen, zoals het inzetten van extra openbaar vervoer: de weg verbreden tot twee keer drie rijstroken met De rapportage is zo omvangrijk - de deelnota's, -onderzoeken en -aspecten vliegen de argelo ze burger om de oren - dat het al snel begint te duizelen. En wie erin denkt te kunnen lezen of de A4 wordt verbreed en zo ja, op welke manier, komt van een koude kermis thuis. Rijkswaterstaat zet slechts al lerlei varianten op een rij en be kijkt de geluidseffecten en de invloeden van elke variant op onder meer economie, milieu, ruimte, landschap en veiligheid. „Afhankelijk van haar of zijn be lang, kan iedere lezer zelf een afweging maken", staat ergens in de inleiding. Conclusies trek- varianten in hoogteligging en richting (ten oosten of ten wes ten van de huidige weg): en ten slotte het Meest Milieuvriende lijke Alternatief (MMA). Dit om vat een oostelijke verbreding, Leiderdorp uitgezonderd (daar geldt juist een verbreding in westelijke richting). Het MMA voorziet bij Hoogmade in een verdiepte aanleg van de A4 bij de kruising met de HSL. Bij Nieuwe Wetering wordt de A4 in dit concept 'half verdiept' aangelegd. Het meest milieu vriendelijk voor Leiderdorp is verder 'een verdiepte, deels overkapte lange passage' van Oude Rijn tot Ericalaan. De gevolgen van een verbre ding van de A4 zijn het grootst voor de bewoners van Leider dorp. Want sloop van huizen en andere gebouwen is onvermij delijk, aan welke kant de ver breding ook komt en op welke hoogte de weg ook komt te lig gen. In de Trajectnota zijn voor Leiderdorp veruit de meeste va riaties ingeruimd. De richting van de verbreding kent daar twee mogelijkheden: een ooste lijke verbreding van het hele traject, en een slingervariant. Daarbij wordt het deel ten noorden van de begraafplaats (ter hoogte van de Munniken- wetering) aan de oostkant ver breed. Zuidelijk daarvan slingert de verbreding naar de westkant. Daar zijn weer allerlei variaties mogelijk in hoogte van de A4, zoals een brug over de Oude Rijn of juist een onderdoorgang met vervolgens een korte of een lange verdiepte ligging. Bij alle varianten aan de westkant moe ten in elk geval de 54 flats aan de B.G. Cortslaan en het rouw- centrum wijken en 'ongeveer' zes tot tien eengezinswoningen. Een oostelijke verbreding in de bebouwde kom van Leiderdorp betekent in het slechtste geval het slopen van het totale woon blok tussen de Irenestraat en de idA-Voorschoten spuit kritiek: qrschoten dimitri walbeek ®j entijdse denkbeelden over keer en verkeersveiligheid gen bij het CDA in Voor- loten geen voet aan de -|nd. Dat stelt PvdA-raadslid Carabain in het partijblad De t urnaar aanleiding van de al- natieve verkeersnota van de isten-democraten. „Het CDA nandelt overwegend platge- jen paden. Dat is vooral voor irschoten bijzonder spijtig", rijft Carabain. jk Op het gebied van verkeer- taan grote verschillen in op- ling tussen de PvdA en het Met grote regelmaat doen in raadscommissies felle tussies voor", weet Cara- in. Het CDA lijkt in de ogen i de PvdA echter uitsluitend te willen denken over het au- - erkeer. De partijen hebben volgens hem maar op inig punten gevonden, lok de bewonersorganisatie de Vlietwijk heeft kritiek op CDA-nota. „U bent voor nder van het tot voorrang tieffen van de route Raad kaan, Professor Einstein- n, Badhuisstraat. Dat treft diep. Het is nu al een heel charrel voor fietsers. Voor voor hen zou eerder voor hand liggen dan wat u voor- schrijft voorzitter G. ïllingerhout namens de be* wonersorganisatie. De PvdA is het ook niet eens met het CDA-voorstel voor de nieuwe voorrangsweg. „Een on verstandiger besluit zou de ge meenteraad niet kunnen ne men", schrijft Carabain. „Ieder een weet toch dat op voorrangs wegen snelheden van tussen de 60 en 70 kilometer per uur geen uitzondering zijn", waarschuwt hij. De vele kinderen in de wijk zouden de weg nooit meer vei lig over kunnen steken. Verder heeft de partij nog twee kritiekpupten. Het CDA wil alleen maar 30-kilometerzo- nes in bestaande buurten in voeren, en niet in de nieuwe wijk Starrenburg. „Het CDA ziet de bestaande infrastructuur als een gegeven waaraan niet kan worden gesleuteld", volgens Ca rabain. Daarnaast is de mening over de ontsluiting van hetzelfde Starrenburg een doorn in het oog. Het CDA wil een vierarmig kruispunt aan de Veurseweg, de PvdA kiest voor een rotonde. Onlangs vroeg PvdA-fractie- voorzitter P. den Hartog daar tevergeefs een vierde haalbaar heidsonderzoek voor aan. Carabain schrijft dat hij het initiatief van het CDA tot de al ternatieve nota wel toejuicht. Volgende week donderdag be handelt de gemeenteraad de al ternatieve nota van het CDA. Voorschotense PvdA wil na de gemeenteraadsverkiezingen i volgend jaar maart terug in het college van B en W. Deze adsperiode zonder wethouder moet volgend jaar weer afgelo- m zijn. In het partijblad De Vuist staat dan ook al een profiel- hets voor de nieuwe kandidaat-wethouder afgedrukt. nieuwe PvdA-wethouder beschikt over fractie-ervaring. ok, blijkt uit de schets, heeft hij of zij leidinggevende ervaring Q 'managementskwaliteiten om een ambtelijke organisatie po- dek te sturen.' De achterban mag daarnaast niet vergeten wor- m: „De wethouder is in staat en bereid tot goed overleg met de actie", meldt De Vuist. Om weer een wethouder in het college te krijgen zou het aan- il raadsleden van de oppositiepartij (nu twee zetels) moeten odubbelen. De kleinste partij in het huidige college, D66, heeft ierzetels in de raad. Grafmonument Gevers gerestaureerd Het gerestaureerde graf van jonkheer D.T. Gevers wordt onthuld. „Laat het maar eens goed op u inwerken wat deze man alle maal heeft gedaan." En inder daad. De lijst op het grafmonu ment is indrukwekkend. Voorzitter der Commissie tot Drooglegging van de Haarlem mermeer. Minister van Buiten- landscheZaken. Hoogheem raadschap Rijnland. Curator der Leidsche Hoogeschool. Grootkruis in de Orde van de Ijederlandsche Leeuw. Bij een groot man hoort een' groots monument. En dat is dan ook precies wat het uit marmer en graniet opgetrok ken graf naast het Groene Kerk je in Oegstgeest is. Groots en imponerend. De naam van de man die onder al dit steen ligt begraven schit tert in de zon. Jonkheer Mr. D.T. Gevers van Endegeest. 25 Augustus 1792 - 27 juli 1877. „En dat is nog lang niet alles", vertelt C. Zaal van de Verenigde Protestantse Gemeente van Oegstgeest. „Even goed stichtte hij een kleuterschool voor heel gewone mensen, de kleuter school Gevers-Deutz. Of zamel de hij geld in voor een nieuw kerkorgel. Hij was enorm be langrijk voor het sociale leven, hij was nooit bekrompen bezig. Dat is haast nog belangrijker dan al het andere." Het grafmonument is volledig gerestaureerd. Met geld dat werd ingezameld door de Stichting tot Behoud van Ende geest, Rhijngeest en Omgeving. Die stichting werd oorspronke lijk opgericht als belangen groep voor behoud van de landhuizen Endegeest en Rhijngeest. Toen dat doel niet werd bereikt, bleef de stichting zitten met een zak geld. „Op dat moment kwam het grafmonument van Gevers in beeld", vertelt stichtingsvoor zitter D. Krantz. „Het stond er vervallen bij, totaal vergaan. En aangezien Gevers ook op Ende geest heeft gewoond, leek het ons geen gek idee om het geld aan het graf te besteden. Eigen lijk hebben we meteen besloten het te doen." Er volgde een inzamelingsactie die jaren duurde. Niet minder dan 32.000 gulden werd er ge spaard. De gemeente Haarlem mermeer betaalde mee, de ge meente Oegstgeest. De Rijks universiteit Leiden. Het Hoog heemraadschap Rijnland. Alle maal instellingen waar de naam 'Gevers' door de eeuwen heen is blijven weerklinken. Dab is het grote moment aan- FOTO HENK BOUMAN gebroken. Het graf van de jonk heer wordt onthuld. Het groep je aanwezigen dat zich op de begraafplaats heeft verzameld weet niet goed of het moet ap plaudisseren of eerbiedig dient te zwijgen. „Dit monument is veel meer dan zomaar een graf zegt Zaal even later. „Het herinnert aan een stuk verleden waarin de mensen bereid waren tijd en aandacht aan de gemeenschap te schenken. Dit monument zegt ons: heb oog voor je om geving. Geef aandacht aan je sociale leven." oegstgeest maarten keulemans 3tgeest afke van der toolen gen we dit uit aan de burgers?" Tot verzuchting kwam D66-raadslid E. van Rmerssen gisteren in de commissie fl- iciën. Oegstgeest moet volgens de nor- o van het rijk ieder jaar zeventien erken- asielzoekers een woonruimte geven, ar het aantal goedkope huurhuizen is aars. Zodat de gemeente is gedwongen asielzoekers voorrang te geven boven 'vone' woningzoekenden bij het toewij- |van een huurwoning. *n pijnlijk dilemma, daar waren de kleden het snel over eens. „Voorrangs beleid oké, maar het mag er niet toe leiden dat andere woningzoekenden zich bena deeld voelen", betoogde H. Steens (Leef baar Oegstgeest). Van Oortmerssen was het daarmee eens: „Ik ben alleen voor een voorrangsbeleid als de rest van de woning zoekers zich daar prettig bij voelt. Maar het probleem benoemen is iets an ders dan het oplossen. Van Oortmerssen en WD-voorman R. Haafkens richtten hun pij len maar op Woningbouwvereniging Bui- tenlust. Waarom had die een aantal door de gemeente te koop gezette sociale woningen niet overgenomen? Dat had allicht wat soe laas gebracht. De aanwezige voorzitter van Buitenlust, P. Olivier, diende de raadsleden direct van repliek. „Het opknappen van die woningen zou veel te duur zijn geworden." Zelfs wethouder H. Kamphuisen moest uiteindelijk toegeven dat het haast onmo gelijk lijkt om aan de wens van het rijk te voldoen. „Oegstgeest is bijna vol. En dus moeten we op eieren lopen." Het leek de wethouder dan ook het beste de oplossing buiten de deur te zoeken. „Wie weet is het regionaal te regelen. We kijken natuurlijk met een gulzig oog naar Leiden. Daar hebben ze veel meer sociale woningbouw." Miele-Keukens F kenmerken zich door de vele prachtige designs, kleuren en materiaalgebruik alsmede de vaak exclusieve details. leiderdorp judy nihof Het Leiderdorpse echtpaar Se- bastiano en Paola Pistone heeft een klacht ingediend tegen de politie in hun woonplaats. Se- bastiano vindt dat hij afgelopen maandag geheel ten onrechte tweeënhalf uur in de cel heeft gezeten. De Pistones eisen ex cuses van de politie. Sebastiano Pistone, de buur man van Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp, meldde zich na een schermut seling met Dekkers en haar vriendin uit zichzelf op het bu reau. Volgens Pistone had de vriendin van Dekkers een steen tegen zijn hoofd gegooid, waar na hij het ruitje van de voordeur van zijn buurvrouw kapot sloeg. Toen Sebastiano met bloed end hoofd op het bureau kwam om aangifte te doen. werd hij apart gezet. Hem werd verder niets gevraagd. Sebastiano mocht ook niet met zijn advo caat bellen. „Dekkers had toen haar verhaal blijkbaar al ge daan. En dit verhaal hebben ze bij de politie blindelings ge loofd. Zonder dat Sebastiano iets kon zeggen, werd hij al schuldig bevonden", zegt zijn vrouw Paola. De Pistones leven al langere tijd in onmin met Dekkers, die haar buren met haar pesterijen het leven zuur zou maken. Vol gens Riet Dekkers is precies an dersom. „Pistone kreeg van de politie een bekeuring omdat hij zijn auto weer bij mij voor de deur had geparkeerd. Daarna ging hij helemaal door het lint. Hij beukte op de muren - ik dacht dat mijn hele huis eraan ging. Toen hoorde ik dat er een ruit werd ingeslagen. Mijn vriendin ging kijken, en werd aangevallen door Pistone. Zij kwam helemaal onder het bloed terug", aldus Dekkers. Volgens haar probeerde Pistone in haar huis binnen te dringen. Zij heeft inmiddels aangifte gedaan. Vorig jaar juli was voor de Pistones de maat vol. Bij Sebas tiano sloegen de stoppen door en met zijn bestelwagen reed hij tegen de voorgevel van het huis van Dekkers. Van een strafzaak tegen de Leiderdorper is het nooit gekomen. De rechter be sloot de zaak te seponeren. Wel loopt er nog een zaak over ver goeding van de schade aan het huis van Dekkers. Volgens een zeer terughou dende politiewoordvoerder J. Oppelaar belandde Sebastiano niet 'in de cel'. „We hebben geen cellen, alleen ophoudka- mers of verhoorkamers." Er kunnen diverse redenen zijn voor het vasthouden van ie mand, aldus Oppelaar. „Soms is een situatie zo gespannen dat we proberen te voorkomen dat mensen teruggaan." Sebastiano moest in de verhoorkamer blij ven omdat de politie al een melding had gekregen van de vernieling van het bewuste ruit je. Sebastiano zou zelf ook al hebben toegegeven dat hij het ruitje had vernield. In de ver hoorkamer kan iemand 'juist zijn verhaal doen', aldus de woordvoerder. rijksweg (ongeveer 55 wonin gen), een school en een niet na der aangeduid aantal garage boxen. In het 'gunstigste' geval moeten elf huizen in de Oranje- wijk, een school en de ijsbaan eraan geloven. Rijkswaterstaat betwijfelt of de gereformeerde kerk soldide genoeg is om te blijven staan bij alle verbre dingsvarianten aan de oostkant. Vandaag barst het circus los van persconferenties, informa tiebijeenkomsten en inspraak avonden van Rijkswaterstaat over de aanpak van de rijksweg tussen Burgerveen en Leiden. De informatiebijeenkomsten zijn op 22 april in het Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering, op 23 april in het AC-restaurant in Leiderdorp en op 24 april in zaal De Schuur aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Reageren op de nota kan op 20 mei in Nieuwe Wetering en op 22 mei in Leiderdorp. Aanpak gebied rond Santhorst en Winkelhof moet sneller leiderdorp jaap van sanduk Er moet wat meer vaart komen in de plannen voor een nieuw aanzien in het gebied tussen Santhorst en Winkelhof. Dat vond de Leiderdorpse politiek gisteravond tijdens een com missievergadering over de eisen waaraan die plannen moeten voldoen. Het programma van eisen kwam de politiek in feite voor de tweede maal onder ogen. dit keer wat meer bijge schaafd. „Het plan is nog steeds vrij vaag", vond een verbaasde R. Thunnissen (PvdA). „Ik lees woorden als hoogwaardig en kwalitatief. Hoe kunnen we daar richtinggevende uitspra ken over doen?" De commissie leden willen zo snel mogelijk duidelijkheid over de financiële haalbaarheid. De kritiek werd door wethou der C. Huigen (WD) van de hand gewezen. De wethouder wees erop dat in de nieuwe ver sie van het plan een aantal wen sen van omwonenden zijn ge honoreerd. Zo worden de woontorens tegen de flats die met hun koppen staan gericht naar de Laan van Ouderzorg, minder massaal. De bewoners op de publieke tribune raakten allerminst overtuigd. Patrick Chin A Foeng voelde zich na af loop zelfs voor de gek gehou den. Volgens hem staat de wet het niet eens toe dat er tegen zijn flat wordt aangebouwd. Overigens waarschuwde de politiek voor het volbouwen van de Laan van Ouderzorg. „Er meer aandacht zijn voor recrea tie. Anders wordt het een doods plein, net zoals bij het gemeen tehuis", stelde R. Vons (Groen Links). Het voorstel om in het nieu we centrum ook een plek te re serveren voor sociaal cultureel centrum Sjelter en activiteiten centrum Gading werd onder steund. Wethouder Huigen wees er echter op dat de plan nen betaald moeten uit de bouwopbrengsten. Komt er een Sjelter, dan betaalt de gemeente er alsnog zelf aan mee, aldus de wethouder. Omwonenden bezorgd over huizen Lijnbaan Van opluchting over het feit dat er geen discotheek, maar een appartementencomplex komt in de voormalige gymzaal aan de Lijnbaan in Leiderdorp, was gisteravond weinig te merken tijdens een hoorzitting voor omwonenden in de Muzenhof. De twintig aanwezigen vrees den onder meer voor parkeer problemen, omdat de gemeente voor de toekomstige bewoners geen extra parkeerplaatsen aan legt. Een bewoonster van de Meeuwenlaan drukte wethou der A. van Dijk (BBL) op het hart dat alle parkeerruimte in de buurt al bezet is. Van Dijk wil de wijk echter zo groen moge lijk houden. „Maar gaat het mis, dan zijn we alleszins bereid om er parkeerplaatsen bij te ma ken", beloofde hij. De gymzaal aan de Lijnbaan staat al langere tijd leeg. Een paar jaar geleden werd de buurt opgeschrikt door de plannen van de toenmalige eigenaar om het pand te verkopen aan een discotheek. Het idee voor wo ningbouw op de Lijnbaan is af komstig van de Leiderdorpse projectontwikkelaar T. Bavelaar. Het huidige pand wordt ge sloopt en er komt een nieuw ge bouw van drie woonlagen. De gemeente wil de bouwvergun ning in september verlenen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17