Niet alleen cijfers, maar ook emotie' I- Bruine vingers van groene plannen 2 Leiden Tijd dringt voor inschrijving Leidse Start Leiden Regio PAG 18 APRIL 1997 hi e tijd gaat dringen voor wie wil mee- ten aan de Leidse Start. De inschrijfter- iei( ijn voor de eerste ronde van deze on- rnemerswedstrijd sluit dinsdag 22 iril. Inzet van de wedstrijd is een hoofd- jjsvan tienduizend gulden. De Leidse Start bestaat dit jaar uit vijf lorrondes. Die worden gehouden op 6 ei, 17 juni, 2 september, 7 oktober en november, steeds vanaf 19.30 uur in 3is oliday Inn Leiden. De winnaars van de voorrondes treden op 15 december tegen elkaar in het strijdperk bij de finale in de Leidse Schouwburg. Dan wordt bepaald wie de hoofdprijs van tienduizend gulden krijgt. Meedoen aan de voorronden is echter ook al interessant. Iedere keer staat er dan 3.000 gulden aan juridische en aan financiële dienstverlening op het spel terwijl de directeuren van de Van Caem-Klerks Group, Kees Klerks en Mie ke Hoeffnagel, de winnaars zakelijke coachingwülen bieden. Aan de wedstrijd mag iedereen mee doen die tussen 1 januari 1997 en 1 maart 1998 een eigen bedrijf wil begin nen, of dat al is begonnen. De deelne mers mogen afkomstig zijn uit het hele gebied van de Kamer van Koophandel Rijnland (de regio Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de regio Alphen). Voor inlichtingen en het aanvragen van een in schrijfformulier kan worden gebeld met Aafke Vis bij de ABNAmro in Leiden, 071-5660537. De Leidse Start is een initiatief van de ABN Amro, advocatenkantoor De Clercq, Van Win en Wols, Arenthals Chaudron accountants en belastingadviseurs, de Kamer van Koophandel Rijnland, het Leidsch Dagblad, de Van Caem Klerks Group en de gemeente Leiden. nd - f es Klerks en Mieke Hoejfnagel in jury Leidse Start: .RUDOLF KLEUN grote broer om op terug te Iemand die adviezen I f en je ervoor behoedt om e valkuilen te stappen waar anderen eerder al invielen, a iedere beginnende onder ier zal van zo'n klankbord nen. Voor de winnaars van IJ eidse Start kan die 'droom' lelijkheid worden. De Leid- indememer Kees Klerks wil i, als onderdeel van het prij- jakket, coaching aanbieden, doet dat samen met Mieke m ifinagel, zijn mede-directeür Qai le Van Caem-Klerks Group, internationaal actief han- huis. •es Klerks was vorig jaar een w bezoeker van de eerste dse Start. „Ik heb er opgetre- als spreker. Daarna ben ik ren komen. Ik heb echt be- ïdering voor mensen die al om voor zichzelf te 'imeur in Leiden: )PEN HUIS oor flexibele NTERIEUR oplossingen: REESTRAAT 85. beginnen. Om mee te doen aan zo'n wedstrijd moet je dan ook nog helemaal met de billen bloot, je hele plan, alle cijfers la ten zien. Ik vond dat heel ont roerend om te zien. Die wed strijd is een goed initiatief, maar ik had ook kritiek. De deelne mers werden beoordeeld door advocaten, accountants. Men sen die ieder plan op een tech nische manier, vooral cijferma tig bekijken. Zich afvragen of de leveringsvoorwaarden wel zijn geregeld. Daar hoort een onder nemer bij heb ik toen gezegd. Het gaat namelijk niet alleen om cijfers, maar ook om emo tie. Dat iemand laat zien dat 'ie de guts heeft om dit te gaan doen." Klerks en Hoeffnagel consta teren dat veel mensen wel zeg gen dat ze ooit een eigen bedrijf willen beginnen, maar dat wei nig mensen die stap echt zetten. „Ik weet ook wel waarom ze dat niet doen. Ze worden afge schrokken. Dat gebeurt bij de Kamer van Koophandel, bij de accountant, de advocaat, noem maar op. Overal worden barriè res opgeworpen. Er wordt ge vraagd hoe het zit met de admi nistratie of met de leverings voorwaarden. En in de tussen tijd zijn de eerste paar uur al ge schreven. Neem de bank. Eigenlijk zou die voor starters met een bo demtarief moeten werken. In plaats daarvan kom je als begin nend ondernemer binnen en mag je om te beginnen alles in leveren. Je huis, noem het maar op. Als je geluk hebt en ze zien er wat in krijg je uiteindelijk een krediet. Mijn advies aan starters is dan, weet dat iedere prijs on derhandelbaar is, ook bij een bank. Neem nooit genoegen met het eerste bod." Voor accountants en boek- Kees Klerks wil winnende ondernemers coaching aanbieden, samen met Mieke Hoeffnagel, zijn mede-directeur bij de Van Caem-Klerks Group. „Ik heb echt bewondering voor mensen die alles opgeven om voor zichzelf te beginnen." foto henk bouwman houders heeft Klerks ook alleen Dat kan dodelijk zijn voor wie kunnen staan. „Het is niet mak maar waarschuwende woorden net begint. Waarom bieden ze kelijk om te beginnen. Je moet over. „Enorme kosten brengen starters geen regeling op basis ieder dubbeltje omdraaien. Wij ze in rekening. Je wordt in de van no cure, no pay?" willen mensen met adviezen op maling genomen. De teller gaat Klerks hoopt de winnaars op weg helpen, we zijn zelf onder- tikken zodra je met ze praat, een andere manier ter zijde te nemers en weten wat voor pro blemen ze kunnen krijgen. Als er eens wat geld binnenkomt laat dat in je zaak terugvloeien, koop niet direct een dure BMW, maar kijk naar de lange ter mijn." Scepsis over milieuzorg in Leidse kindercentra LEIDEN WIM KOEVOET Als de gemeente kinderdagverblijven 'groen' wil maken dan moet ze ze maar in die kleur laten verven. Crèches worden daar groener van dan van katoenen luiers, energiebespa ring, gescheiden afvalinzameling en herge- bruk van knutselmateriaal. „Van katoenen luiers worden de crèches niet groen maar bruin. En mijn handen ook", zegt een leid ster die dit citaat niet'aan haar naam verbon den wil zien. Haar collega's en de crèchehoofden brengen hun scepsis over de plannen wat diplomatie ker naar voren. Toch is ook hun weerzin te gen de milieumaatregelen die de gemeente wil treffen groot. Kinderdagverblijven uitroe pen tot speerpunt van milieubeleid, zo is de heersende opvatting, is als het schieten met een kanon op een mug. In de kinderopvang wordt al aan milieuzorg gedaan, net als in 'gewone' huishoudens: op tijd lichten en kachels uit en groente- en fruitafval apart. Perfect is dat allemaal niet maar heel veel meer té eenvoudigweg niet haalbaar. Wegen al die extra inspanningen dan nog wel op tegen het resultaat, is niet eens de vraag meer. Mariëtte Kortekaas, hoofd van kinderdagver blijf Het Konijn aan de Drie Octoberstraat is zojuist teruggekeerd van een overleg met enige van haar collega's, waar 'groene' kin derdagverblijven een punt van bespreking waren. „Ik heb nog niemand kunnen ontdekken die graag wil meedoen. Tekenend is dat we ons direct afvroegen of er sancties staan op wei geringen. Vooral de invoering van katoenen luiers valt zeer slecht. Er wordt beweerd dat de collega's van de Draaimolen in de Meren- wijk daar al twee jaar met succes mee wer ken. Maar vast staat dat katoenen luiers ar beidsintensiever zijn en veel meer kosten en ik wil dan wel eens over prioriteiten discus siëren. Zelf voel ik er niets voor om voor dit soort zaken pedagogisch materiaal in te leve ren." Hergebruik van knutselmateriaal dan? „Ik heb heel lang na zitten denken over wat daar nu mee kan worden bedoeld. De kinderen op kinderdagverblijven doen nauwe lijks ruimtelijk werk maar des te meer plat werk, dat wil zeggen dat ze tekenvellen gebruiken. Soms worden tekeningen uitgeknipt. En sorry hoor, maar de restanten worden weggegooid. Ik weet ei genlijk weinig meer te bedenken dan eierdozen. Aan hergebruik daarvan doen, denk ik, alle kindercentra. Vooral rond Pasen. Maar daarmee kun je met Kerstmis toch ook niet aan komen."? Energie? „Ik zie wel eens een leidster die met de kinderen naar buiten gaat en het licht in het gebouw aan laat. Maar ik kan daar toch moeilijk een halszaak van maken. Los nog van de vraag of het telkens inschakelen en doven van Tl-verlichting niet net zo energie- verspillend is. Ik bedoel: ik moet als directeur uiteraard oog hebben voor milieuzorg bij Het Konijn maar het moet hier toch vooral werk baar blijven." Kortekaas krijgt steun van WD-raadslid Ber ry Vos. Hij heeft aan zijn hoogoplopende po lemieken over milieuvriendelijke luiers met 'afvalwethouder' Jan Laurier van Groen Links de geuzennaam 'Mr. Pamper' overgehouden. Dat deze discussie weer oplaait nu de crè ches in Leiden groen moeten worden, doet hem hoorbaar genoegen. Want hij heeft, zo vindt hij zelf, de beste argumenten. „De eerste zin van het stuk over milieuzorg in de kinderopvang gaat over katoenen lui ers. Nou, als ik daar als raadslid al geen inte graal milieugevoel bij krijg, dan krijgen de leidsters dat natuurlijk helemaal nooit. Uit alle rapporten over dit onderwerp blijkt dat nog nimmer objectief is aangetoond dat ka toenen luiers beter zijn voor het milieu: je hebt er veel meer van nodig, je verbruikt meer water om ze te wassen, er moeten plas tic broeken omheen, ze moeten worden aan- en afgevoerd met auto's, ze veroorzaken een geurprobleem dat met frisse-lucht-blokjes die moeilijk afbreekbare stoffen bevatten, wordt bestreden, enzovoorts." „Wel wordt van katoenen luiers de afvalberg kleiner maar dat is niet-beter voor het milieu maar voor Laurier. En die mag zijn probleem toch niet afwentelen op de Leidse kinderop vang en die daar dan bok nog meer voor la ten betalen?" Marita van den Berg, die de scepter zwaait in de Draaimolen in de Merenwijk, reageert lichtelijk beteuterd op al die anti-geluiden. Zij en haar collega's zijn twee jaar geleden al CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF Het gemeentelijk wijkteam stadsdeel West gaat de butsen en bulten in de straten van Stevenshof aanpakken. Iedereen die een deuk of een hobbel in het wegdek ziet, kan dit melden bij het wijkteam (071-5167642). Medewerkers van het team zorgen er voor dat de ongemakken zo snel mogelijk worden verholpen. DE MORS De verkeerssituatie rond het Bio-Sciencepark wordt bin nenkort enigszins aangepast. Om filevorming te voorkomen hoe ven auto's die vanaf de Einsteinweg rechtsaf de Plesmanlaan willen oprijden niet meer voor stoplichten te wachten. Verder gaat de ge meente vier meter groen snoeien en een bedrijvenzuil verplaatsen, zodat het verkeer dat van de Plesmanlaan via de Einsteinweg naar de Archimedesweg gaat goed zicht houdt op de fietsers uit de tun nel onder de Plesmanlaan. Ten slotte krijgt de voetgangersover steekplaats bij de Darwinweg verkeerslichten en wordt de tijdelijke belijning op de Zernickedreef vervangen door de definitieve belij ning. BOSHUIZEN/PROFESSORENWUK De grond van de grasvelden bij de MelchiorTreublaan en de Diepenbrocklaan is opgehoogd en er wordt nu nieuw gras ingezaaid. Het wijkteam stadsdeel Zuid ver zoekt de bewoners om niet op de grond te lopen. Over acht weken hebben de velden een mooie grasmat en plaatst het wijkteam van- dalismebestendige voetbaldoelen, zodat daar naar hartelust ge speeld kan worden. ZUID In het hele stadsdeel beginnen de tuinlieden van de gemeente aanstaande maandag met het onderhoud van de flora. De vroeg- bloeiende heesters, bijvoorbeeld de forsitia, worden gesnoeid. Daardoor kunnen de nieuwe takken zich ontwikkelen en volgend jaar uitbundig bloeien. Daarnaast zijn de tuinlieden druk bezig om de nieuwe bomen en planten in het stadsdeel voldoende water te geven. BINNENSTAD Politieke partijen hebben moeite met het vinden van kandidaten in het algemeen, en van vrouwelijke kandidaten in het bijzonder. De Leidse PvdA kan erover meepraten. In haar zoektocht naar vrouwen voor de nieuwe kandidatenlijst, organiseert de Leid se PvdA-vrouwengroep op donderdag 24 april een bijeenkomst over vrouwen en politiek. De vrouwengroep heeft voor deze avond twee leden van de socialistische fractie van het Europees parlement uitgenodigd: Maartje van Putten en Ilona Granitz. Verder zal het kersverse PvdA-duoraadslid Wik de Jong een verhaal houden. De bijeenkomst wordt gehouden in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, en begint om acht uur. BINNENSTAD Tijdens een informatieavond op maandag 21 april presenteert de gemeente het herinrichtingsplan voor de Boter markt, het Gangetje en de Nieuwe Rijn. De bijeenkomst begint om half acht en wordt gehouden in De Waag aan de Aalmarkt. BINNENSTAD Hebben ouderen andere verwachtingen van een reis of een vakantie? Het thema 'Nooit te oud voor vakantie?' staat cen traal tijdens een themadag voor 55-plussers in het Leidse Volks huis, Apothekersdijk 33a. Op deze dag, dinsdag 22 april van 10.00 tot 14.30 uur, geeft de heer Geerts een dialezing over het Senior Va kantie Plan, een reisorganisatie die gespecialiseerd is in reizen voor ouderen. Uiterlijk maandag 21 april kunnen belangstellenden zich inschrijven bij het Leidse Volkshuis (tel. 071-5149180) De Burcht. foto archief VVD-raadslid en 'Mr. Pamper' Ber ry Vos verschoont dochter Eva. „Er is nooit aangetoond dat katoenen lui ers beter zijn voor het milieu." archieffoto hielco kuipers voorop gegaan met katoen. En laten ze daar in de Draaimolen nu al die tijd hebben ge dacht 'dat we voor een goede zaak bezig wa ren'. Ze wijst erop dat in het verhaal van Vos ontbreekt dat voor de productie van Pam pers, Libero's, Buggies en hoe ze ook alle maal mogen heten, bomen moeten worden gekapt. Maar ze klinkt als iemand die zojuist van haar geloof is afgevallen. Toch denkt directeur Charlotte Driessen van de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL) niet dat zij veel missiewerk moet verrichten om de kindercentra groen te krij gen. „De centra komen niet allemaal tegelijk aan de beurt en alles gebeurt op basis van vrijwilligheid. Nee, er zijn geen sancties. Over die katoenen luiers zal nog wel wat moeten worden gepraat maar er zijn ook zaken als dubbel glas, waarvoor subsidiemogelijkhe den zijn, waarvoor iedereen warm zal lopen. Nog even over die luiers: ei is één veelge hoord argument waarvoor ik absoluut onge voelig ben en dat is dat kinderen met katoe nen luiers om er niet uitzien." BINNENSTAD De gemeente houdt op dinsdag 22 april om acht uur een informatieavond over d^ laatste ontwikkelingen rond De Burcht. Aandachtspunten zijn het plaatsen van het hek, het leggen van graszoden en de nieuwe aanplant van bomen en struiken. De ze werkzaamheden waren gepland voor eind vorig jaar, maar zijn door het vroege begin van de winter vertraagd. Verder zullen de herinrichting van het binnenterrein, het verlichtingsplan, de plan ning van de resterende werkzaamheden en de stand van zaken rond het toekomstig beheer besproken worden. De informatie avond is in het Koetshuis aan de voet van De Burcht. MERENWIJK/GROENOORD De tuinliedeh zijn begonnen aan het voorjaarsonderhoud. Plantsoenen krijgen een goede beurt en boomkruinen worden bijgewerkt. Bij het Lepelaarsoord, de Brik- kenwal en de Gabriël Metzustraat zaaien de tuinlieden, waar nodig, opnieuw gras in. MERENWIJK De gemeente is gisteren begonnen met de volledige herbestrating van de Akkerhoombloem, de Dotterbloem en de Pas- sieblbem. Het werk duurt ongeveer twaalf weken. HOUTKWARTIER De Nachtegaallaan krijgt aan de waterkant een wilde berm. Het is een proef om wilde planten en bloemen, bij voorbeeld de pinksterbloem, de vrije ruimte te geven. DE KOOI In Dienstencentrum 'Zijloever', Lage Rijndijk 129, is zon dag 27 april een ontspanningsmiddag voor ouderen en mensen met een handicap. Van half drie tot half vijf treedt het zangkoor 'Good News' op met een programma vol vocaal amusement. De toegangsprijs is 2,50 gulden. Opgeven bij het dienstencentrum (tel. 071-5233208). Knooppunt in de knoop De makers van de rubriek Knooppunt zaten gisteren zelf eventjes in de knoop. Door een misverstand is de verkeerde fo to bij het artikel geplaatst. Op de geplaatste foto is niet de op rit van de Bosrode naar de Ke telmeerlaan te zien, waarover het grootste deel van het artikel gaat. De fietser op het plaatje rijdt wel op de Ketelmeerlaan, maar de oprit van de Bosrode staat er zelf niet op. De fietser is overigens wel aan het spookrij- den, en daar gaat het artikel ook over. Een ongelukje in onze ei gen verkeersrubriek, wie had dat kunnen denken!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15