Leiden Regio Sociale dienst verhuist naar Stationsplein Financiering parkeergarages zorgt voor politieke onenigheid Wethouder Van Bochove botst weer met commissie kan Rij: In Roomburg geen 700, maar 1000 woningen Lijnenspel 'Heel veel geld' nodig voor redding Minerva Triest beeld Deur naar bredere Lelylaan blijft open Kostuums, een bezoekje aan de apen en verwarming voor de zeeverkenners HEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 £idenaars met een uitkering moeten hun inkomsten- iriefje in de toekomst mogelijk bij een nieuw gebouw ian het Stationsplein inleveren. Burgemeester en wet- louders van Leiden willen dat de sociale dienst in zijn eheel verhuist van de Langebrug naar een nog te bou ten kantoor. HOEN MAARTEN KEULEMANS )e verplaatsing is de beste op- issing voor het nijpende ruim- egebrek waar de ambtenaren an de dienst economische en ociale zaken mee kampen, enken de Leidse bestuurders. Het nieuwe gemeente-kan- jor moet in een van de geplan- nieuwe kantoren komen op iet stuk bouwgrond naast de jjnsburgertunnel, aan de Del- lertweg. Aanvankelijk was het Ie bedoeling dat het huidige onderkomen van de dienst aan Ie Langebrug een grondige ver- ouwing zou ondergaan. „Maar Ie massaliteit zou te groot wor- |en", legde Van Rij gisteravond J- commissie voor ruimtelij- IBDEN MAARTEN KEULEMANS Drugs -j In Oegstgeest en I Warmond namen vorig jaar de klachten van drugsoverlast fors toe, meldt de politie. Varkenspest A Q Veehouder Hoog- I «7 enboom uit Oud Ade wacht in spanning op de uitslag: wel of geen varkenspest? ke ordening uit. „Daarom kie zen we ervoor om nieuwbouw in het stationsgebied neer te zetten." Veel meer dan dat wilde ver antwoordelijk wethouder T. van Rij nog niet kwijt: de exacte plannen komen pas in mei op tafel. Dan wordt ook duidelijk wat de kosten zijn. Van Rij kreeg veel kritiek van de gemeente raad omdat de plannen voor de verbetering van de huisvesting van ambtenaren steeds duurder werden. Van Rij: „Onze aanna mes bleken tot nu toe achteraf redelijk boterzacht. We probe ren nu met concrete ramingen en bouwplannen naar de com missie toe te gaan." weinig» Weinig bezoekers van het pand Ra- ten bezig met een vlammend betoog om on- penburg 19 zullen oog hebben voor de monu- der een niet terecht opgelegde bekeuring uit mentale pracht van de gevel. te komen. Hier is het kantongerecht ondergebracht en Deze dagen zal het zelfs de meest notoire wie er binnenstapt is ongetwijfeld in gedach- verkeersovertreder opvallen dat het kanton gerecht niet zomaar in een grachtenpandje is ondergebracht, want de gevel staat voor een opknapbeurt in de steigers. En dat levert een fraai lijnenspel op. FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN» JANET VAN DUK Corps kende meer slechte periodes denkt ook niet dat het tv-pro- gramma Jiskefet, waarin vorig jaar studentenballen belachelijk werden gemaakt, iets met de verminderde belangstelling te maken heeft. „Ik denk dat stu denten daar wel doorheen kun nen prikken. En in andere ste den zijn de corpora juist ge groeid." De voorgestelde maatregelen kosten volgens de studenten vereniging Veel geld'. Niet al leen moet de financieel deskun dige worden betaald, ook is er een extern bureau ingeschakeld voor het onderzoek onder de le den. Minerva heeft alle oud-le den een brief gestuurd waarin wordt gevraagd om een finan ciële bijdrage voor deze opera tie. Eind mei moet er een plan op tafel liggen om de problemen aan te pakken. VERVOLG VAN VOORPAGINA Minerva is altijd verreweg de grootste vereniging van Leiden geweest. De uitstraling van het elitaire studentencorps is enorm. Veel prominente Neder landers zijn lid geweest van Mi nerva. Ook de leden van het Ko ninklijk Huis die in Leiden stu deerden sloten zich altijd bij het corps aan de Breestraat aan. Het studentencorps heeft echter wel vaker slechte perio des gekend. In de jaren zeventig was eveneens sprake van een dramatische terugval. „In de flower-power tijd was het niet echt 'in' om lid te worden van een corps als Minerva", aldus Keuning. De huidige tijdgeest heeft echter weinig te maken met de problemen, denkt de Minerva-woordvoerder. Hij komen waarschijnlijk meer Foningen in de nieuwbouwwijk loomburg dan gedacht. Aan- rankelijk ging de gemeente uit- zo'n 700 woningen. Gister- ivond zei wethouder T. van Rij [PvdA) in de commissie ruimte- ijke ordening, dat het er mis schien wel duizend kunnen lorden. De bouw van een woonwijk Roomburg en de aanleg van -eertig hectare bedrijfsterrein in de Oostvlietpolder worden ove rigens wel een tour de force, liet Van Rij weten. Het budget is krap en de rijksoverheid staat op het punt de Oostvlietpolder tot 'groene buffer' te bestempel en. Dat zou betekenen dat Lei den en de provincie moeten aantonen dat er rond de Sleu telstad een nijpend tekort aan bedrijfsterreinen is. Van Rij blijft echter optimistisch. „We heb ben alle hoop op dat we het voor elkaar krijgen." Wethouder Van Bochove wil geld halen uit algemene middelen LEIDEN AAD RIETVELD Auto in water Rapenburg geduwd Agenten hebben afgelopen brandweer heeft de auto uitein- nacht een auto in het water van delijk op de walkant gezet. De iet Rapenburg gevonden. Ze politie vermoedt dat de wagen taren poolshoogte gaan nemen in het water is geduwd. Parkeergarages aan de Boom- markt (20 miljoen gulden) en op het huidige parkeerterrein aan de Morspoort (7,5 miljoen) kunnen niet betaald worden uit het parkeerfonds. Die medede ling zorgde gisteravond voor onrust in de Leidse commissie financiën. Het plan van wet houder A. van Bochove (CDA/financiën) om de garages te betalen uit de algemene mid delen van de gemeente stuitte op veel verzet. Voor de parkeergarage aan de Boommarkt halen burgemees ter en wethouders acht miljoen gulden uit het parkeerfonds. En daarmee, zei Van Bochove, is dat fonds leeg. De twaalf mil joen gulden die dan nog nodig is komen uit de gemeentebe groting. De garage Morspoort zou helemaal uit algemene middelen betaald moeten wor den. „Dat kern niet, dat is tegen de afspraken", zei PvdA-leider R. Hillebrand. De PvdA, maar ook andere partijen, vinden dat alle par keervoorzieningen bekostigd moeten worden uit de opbreng sten van het betaald parkeren. Tot dusverre lukte dat ook riant. Maar de bouw van twee garages trekt een zware wissel op het parkeerfonds. Vanaf 1998, zo staat er in de voorjaarsnota, wordt er meer geld aan het fonds onttrokken dan erin ge stopt wordt. En als de Boom- marktgarage is betaald is dat niet meer mogelijk. Dan is het fonds leeg. De PvdA heeft ernstige be denkingen tegen de voorstellen van Van Bochove. „Het kan niet waar zijn dat het parkeerfonds de investeringen niet meer kan trekken", zei Hillebrand. „De PvdA heeft altijd gezegd: er mag geen cent aan garages en par keervoorzieningen worden uit gegeven buiten dat fonds om. Het is voor ons volstrekt nieuw dat dat nu wel gebeurt." De wethouder liet het onder werp verder onbesproken. „De voorjaarsnota roept op dat punt ook voor mij meer wagen op dan ik kan beantwoorden." Zijlpoort, maar ze staan en liggen nu op een stil plekje. Achter een schuurtje, waar bijna niemand ze kan zien. Nu, lang na die september- nacht waarin ze werden ver nield door onverlaten, zijn de beelden nog steeds niet gerestaureerd. Dat is veel te duur voor de stichting die de begraafplaats beheert. Eind vorig jaar begon zij een inzamelingsactie voor de restauratie van de beelden, die zo'n 150 jaar oud zijn, maar al te veel geld is er nog niet binnengekomen. „Ongeveer 2500 gulden", schat penningmeester A. Silvester. De kosten van de opknapbeurt worden ge schat op ongeveer 30.000 gulden. Of de Rijksdienst voorde Monumentenzorg een deel van de kosten voor haar rekening neemt, is nog steeds onduidelijk. FOTO HIELCO KUIPERS Verbreding voor bewoners onacceptabel LEIDEN MAARTEN KEULEMANS De Doctor Lelylaan wordt in de toekomst mogelijk onge veer twee keer zo breed. Hoe wel omwonenden faliekant te gen verruiming van de ver keersader zijn, houdt de Leid se gemeenteraad de deur naar meer rijbanen op de Lelylaan open. „Het is nu eenmaal een realiteit dat het een belangrij ke verbinding is", verwoordde CDA'er R. Breedveld gister avond het meerderheidsstand punt van de commissie voor ruimtelijke ordening. „En dus moet verbreding in ieder geval mogelijk blijven." Een clubje van ongeveer twintig buurtbewoners was naar de vergaderzaal gekomen om de bezwaren tegen de wegverbreding nogmaals op te sommen. Meer rijstroken op de Lelylaan betekent meer stank, meer lawaai en minder ruimte, betoogden de omwo nenden. „Onacceptabel", vond G. Engels dat vooruit zicht. .Andere gemeenten leggen een ringweg aan. Maar Leiden wil een weg die dwars door een woonwijk loopt verdubbe len. De mensen in de Mors, maar zelfs die aan het Noord einde zullen er last van heb ben. Want geluid draagt ver over het water, en het gebonk van auto's die over de brug over de Rijn rijden is nu al hin derlijk." Wethouder T. van Rij bena drukte echter dat nog lang niet gezegd is of de Lelylaan ooit ook echt breder wordt. Dat hangt onder andere af van on derzoek dat nog moet plaats vinden. En van de vraag of er een nieuwe rijksweg langs Lei den komt, de rijksweg All- west. „We maken het explicie te voorbehoud dat er een apart besluit voor nodig is, voordat we de Lelylaan verbre den." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Schaatsen hebben de kinderen zelf wel, maar een paar mooie kostuums zijn welkom. Net als een decor waartegen ze hun kunsten kunnen laten zien. Bij- elkaar kost dat tussen de 1000 en 1500 gulden. Iets voor een gift van het comité Elfstegen- tocht? Dat is de kern van de brief die KSV Rijnland, de Leid se kunstrijvereniging, aan het comité heeft geschreven. De club geeft van oktober tot en maart lessen op de ijsbaan aan de Vondellaan en draait dankzij enthousiaste vrijwilli gers. „U begrijpt, dat net als bij zoveel verenigingen, het ieder seizoen weer een toer is om de eindjes aanelkaar te knopen." Elk jaar wordt er in maart op de Uithof in Den Haag meege daan aan de ijsshow 'Kleine sterren stralen ook'. Dat kost aardig wat geld. De club maakt daarnaast ook nog eens reclame voor het kunstrijden, zoals Het ijs is al lang gesmolten, het comité Elfstegentocht zit er nog steeds warmpjes bij. Liefst 12.500 gulden heeft het in de knip. Intussen wordt er driftig gezocht naar een goede bestemming voor het geld. Het comité verdeelt de inkomsten van de schaats tocht onder de inzenders van de meest creatieve ideeën over hoe die centjes het best te besteden zouden zijn. Tot 23 maart kon men zijn plannen insturen. Half mei, met ijsheiligen, wordt bekendgemaakt welke het meest in de smaak zijn gevallen. Het Leidsch Dagblad doet een greep uit de inzendingen. laatst in Lisse, toen daar ter ge legenheid van het 200-jarig be staan van de harddraverij, een ijsbaantje was neergelegd. En wat moest er gebeuren na deze demonstratie? De schaatsen moesten worden geslepen, voor 17 gulden 50 per persoon. „Een financiële bijdrage zou de club weer wat armslag kunnen geven voor het komende seizoen", luidt de redenering. Een uitje naar de Apenheul, op 5 juni. Dat is de wens van de Reuma Patiëntenvereniging Leiden. „Juist voor deze chro- Vertrouwde taferelen in vergadering CDA 'er LEIDEN AAD RIETVELD Een wethouder die geen vragen meer wilde be antwoorden, raadsleden die daar geen genoegen mee namen: het leken bijna vertrouwde tafere len gisteravond in de commissie van wethouder A.van Bochove (CDA/financiën). Botste hij eind vorig jaar met WD-fractieleider A. Geertsema omdat hij diens vragen negeerde, deze keer kreeg hij om dezelfde reden onenigheid met de fractievoorzitters R. Hillebrand (PvdA) en O. Wel ling (D66). De irritatie begon al toen Van Bochove om kwart over elf aankondigde dat hij 'met het oog °P de klok' niet alle vragen die de raadsleden hadden gesteld over de voorjaarsnota zou beant woorden. „Als dat een ordevoorstel is dan maak ik daar bezwaar tegen", sputterde Hillebrand. Wat de wethouder er niet van weerhield aan zijn eigen koers vast te houden en een aantal vragen te laten liggen. „Dat heeft te maken met het ken nisniveau en dat heeft te maken met het tijd stip", legde Van Bochove uit. Eind vorig jaar ver klaarde hij dat 'de man met de hamer' was langsgekomen. Hillebrand raakte pas echt gepikeerd, toen Van Bochove ten slotte een vraag over de financiering van de Boommarkt-garage domweg negeerde en in plaats van antwoord te geven zijn ambtenaren ging bedanken voor hun steun tijdens de verga dering. „U beschouwt dit als een rethorische vraag, merk ik. Zo was 'ie niet bedoeld", mop perde de PvdA'er. Welling werd boos omdat de wethouder niet wilde toezegggen, dat de jaarcijfers van de ge meente over 1996 in de loop van deze maand voor de raadsleden beschikbaar zouden zijn. „U krijgt die cijfers op 26 april, dan kunnen wij ze dus ook krijgen", vond de D66'er. „Dan gaat u aan die cijfers een politieke betekenis toekennen die ze nog niet hebben", wierp Van Bochove te gen. „De accountant heeft ze dan nog niet geve rifieerd en wij hebben ons er ook nog niet over Welling hield echter vol dat de raadsleden de jaarcijfers nodig hadden om de voorjaarsnota te kunnen beoordelen. „U boekt in de voorjaarsno ta een positief rekeningresultaat in van 5,8 mil joen gulden. Wij moeten toch kunnen beoorde len of dat juist is? We hebben twee maanden ge leden al gevraagd om snel met die resultaten te komen." Van Bochove sputterde nog wat, maar zei uiteindelijk dat de raadsleden die de cijfers wilden zien ze maar op het stadhuis moesten ko men bekijken. Er volgde nog een botsinkje tussen Van Bocho ve en Welling over een onderzoek naar de haal baarheid van parkeergarages aan de Boommarkt en bij de Morspoort en toen was het gedaan. De wethouder keek op de klok, zag dat het al half een was en zei: „Ik had u nog wat informatie wil len geven over de gang van zaken bij de aansla gen onroerende-zaakbelasting, maar gezien het tijdstip vind ik dat niet zo zinvol. U krijgt de cij fers thuisgestuurd." Hillebrand haalde nog even zijn gram: „Ik ben allang blij dat ik niet naar het stadhuis hoef te komen om ze in te zien. nisch zieken, die zeer zeldzaam in de gelegenheid zijn een uit stapje mee te maken, vanwege hun handicap en de vaak te ho ge kosten, is zo'n dagje-uit de broodnodige onderbreking van het dagelijkse ritme. Het meren deel van onze mensen is boven de 65 jaar en leeft van een mini muminkomen", schrijft de ver eniging. Het uitstapje naar de Apen- heul kost 82 gulden per persoon en dat bedrag is voor velen te hoog. Een bedrag van 25 gulden zou acceptabel zijn, vindt de vereniging, die daarom het co mité verzoekt het verschil bij te leggen voor 70 patiënten. Het gaat dus in totaal om een be drag van bijna 4000 gulden. Het nieuwe clubgebouw staat er, maar daarmee is het meeste dan ook gezegd. Want de hele aankleding ervan is nog niet voltooid. „We zijn nu aan de binnenkant bezig om het ook daar leefbaar te maken. Het eni ge probleem is dat het geld op is." Dat schrijft de vereniging Paulus Zeeverkenners aan het comité. De zeeverkennersgroep, die uit ongeveer vijftig jongens en meisjes bestaat, heeft ook zijn financiële reserves al voor een groot deel aangebroken. Het ge brek aan geld zou wel eens een probleem kunnen worden: de groep heeft nog geen verwar ming in het gebouw. De verf van de boten die 's winters moesten worden opgeknapt kon daarom niet goed drogen. Gevolg: Paulus ligt al weken achter op het normale schema. De leden werken nu doorde weeks aan de boten. Hoe dan ook, met een bedrag van 7500 gulden zou de vereni ging zeer geholpen zijn. „Moch ten we een kleiner bedrag toe gewezen krijgen, zijn we ook al blij, want de verwarming is nu onze eerste prioriteit." Uit en thuis voor f2,-? s bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor f 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur II Leiden lerdorp,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13