I Tandartsen willen weer halfjaarlijkse controle Onderzoek moet sluipmoordenaar pas afsnijden m otterdammers wel welkom in China Binnenland Bloedbad Nieuwjaarsfeest staat op amateurvideo Protest voor walvis en Watson 'Ik zie mijn overleden vader voor me zitten' Duits-Nederlands Korps moet de wereld helpen Meerderheid Nederlanders weet niets van reuma NDERDAG 17 APRIL 1997 gnsink tegen onverkiesbare plaats [HAAG? CDA-voorzitter Helgers wil dat oudgediende Ad Lan- jjniet meer in de Tweede Kamer terugkeert na de verkiezin- nin mei volgend jaar. Lansink heeft van Helgers te horen ge- gen dat hij op een onverkiesbare plaats komt op de kandida- ilijst. Maar Lansink, al twintig jaar parlementariër, legt zich ar niet bij neer. Hij vindt dat bij kandidaten op kwaliteit moet irden gelet en niet op leeftijd of hoe lang iemand al in de Ka- v irzit. Lansink heeft ook scherpe kritiek op de selectieprocedu- Ook Mateman, Van der Linden, Assen, Soutendijk, Koekkoek, ijtsma en Beinema behoren tot degenen die zouden moeten rekken. ra" kkoord touringcar-CAO ate b: De vervoersbonden van FNV en CNV en de werkge- [Sorganisatie KNV Busvervoer hebben gisteren in Maarssen i akkoord bereikt over een 2-jarige CAO in de touringcarbran- j, Beide partijen zijn tevreden en zullen het akkoord met een sitief advies voorleggen aan hun achterbannen, aldus hun lordvoerders. De ruim tienduizend werknemers in het tou- igcarbedrijf krijgen per 1 april dit jaar een loonsverhoging van 15 procent en per 1 april volgend jaar 2,55 procent. De percen- es gelden ook voor alle toeslagen die de CAO kent. In 1998 it er bovendien een extra atv-dag bij. ele miljoenen nodig voor recreatie maag» Voor de openluchtrereatie zijn op korte termijn hon- rden miljoenen nodig. Alleen al het wegwerken van de achter- B ind bij de aanleg van wandel-, fiets en schaatsroutes kost 163 iljoen gulden. Herstellen van de schade die recreatieve routes Leidt dopen voor de aanleg van wegen, spoorlijnen en bruggen kost iehonderd miljoen gulden. Veertien organisaties in de recrea- isector, waaronder de ANWB en de Recron, schrijven dat in n brief aan de ministerraad. Ze vrezen dat het kabinet bij de aafk [betering van de economie te veel geld uittrekt voor grote wer- zoals wegen en spoorlijnen en te weinig voor recreatie. lommotie bij verhuizing asielzoeker ilde De politie in Flevoland heeft gistermiddag vijf arres- es verricht bij het asielzoekerscentrum in Zeewolde. Dat ge- irde nadat bewoners hadden geprobeerd te voorkomen dat i medebewoner uit Soedan zou worden overgeplaatst. De jelzoekers dachten dat de man zou worden uitgezet. De Soe- nees moest volgens de directie van het asielzoekerscentrum {huizen omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan opruiing ilaster. De directie heeft vergeefs gepoogd de opstandige be- mers de maatregel vooraf duidelijk te maken. lan voor herbouw Burcht van Kuinre [telgeest De Burcht van Kuinre, op de grens van Overijssel en [Noordoostpolder, wordt mogelijk opnieuw gebo.uwd. Het So- lal Historisch Centrum voor Flevoland bekijkt met de Rijks- fenst voor Oudheidkundig Onderzoek of dat mogelijk is. De jrcht stamt uit de dertiende eeuw en was toen een vluchttoren lorde omwonenden. De toren stond op een heuvel. Aan de let van de heuvel was een voorburcht gebouwd, waarin men- I woonden. Er is nu nauwelijks nog iets van de bouwwerken lien. Herbouw kan alleen als archeologisch en historisch on- Izoek voldoende materiaal oplevert. 'J: Mensenrechten geschonden [erdam gpd/anp Rotterdamse delegatie van inlièden, overheidsfunctio- issen en een voetbalselectie Feyenoord, is in juni nog ids van harte welkom voor bezoek aan Shanghai in ina. Zaterdag worden de itracten hiervoor onderte- 1. Daarbij zal een flink aan- ihinese diplomaten en func- larissen van de Chinese ha- itad Shanghai aanwezig ihina liet eergisteren weten een Nederlandse handels natie onder leiding van mi- van economische zaken ers, niet meer welkom is een bezoek aan China we de Nederlandse kritiek op nensenrechten in dat land. ister Van Mierlo van buiten- Ise zaken heeft inmiddels de rijten van werkgeversvoor- Blankert van de hand ge in. „Ik verwacht van 'een itter van een werkgevers- lisatie dat hij oog heeft bepaalde waarden en weet liet alles te koop en te huur {dus Van Mierlo. ikert had Van Mierlo ge- aan stuurmanskunst ver ten. Diens kritiek op de nale- ~van de mensenrechten in na zou tot onnodig prestige- ies en schade voor het Ne- andse bedrijfsleven hebben lid. Maar kennelijk niet voor Rotterdamse. De Rotter- se delegatiereis op 4 en 5 ter gelegenheid van het •jarig bestaan van het npuntkantoor voor het be sleven in Shanghai, gaat ANP Algemeen Nederlands Pi 'Beter voor de mondgezondheid' De halfjaarlijkse gebitscontrole voor ziekenfondspatiën ten moet worden hersteld. Volgens de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) is dat beter voor de mondgezondheid. Om de kosten te beheersen moeten verrichtingen als tandsteenverwijde ring niet meer tijdens een controle-afspraak worden uit gevoerd. Vice-voorzitter G. Zeegers zei dit vandaag bij de opening van het driedaags Nationaal Congres Tandheel kunde in Den Haag. den haag anpjaar besloot het kabinet een deel van die wijziging terug te Het tandartsencongres blikte te- draaien: het kunstgebit keerde rug op het fors schrappen in de met terugwerkende kracht tot 1 ziekenfondsvergoeding van kos- januari '97 terug in het zieken- ten voor tandzorg. De verande- fonds. ringen zijn per 1 januari 1995 De tandartsen zijn over het ingevoerd. In februari van dit ongedaan maken van dat deel van de wijzigingen niet zo te spreken. Volgens Zeegers is er een oplossing gecreëerd die voorbijgaat aan het eigenlijke (financiële) probleem. Het kabi net had er naar de mening van de NMT verstandiger aan ge daan gerichte maatregelen te nemen voor de relatief kleine groep gedupeerden. Nu is er ook een vergoeding voor men sen die goed in staat waren zelf een gebitsprothese te financie ren, terwijl de werkelijk gedu peerden nauwelijks zijn gehol pen, aldus Zeegers. Directeur D. Westendorp van de Consumentenbond vindt ook dat het kabinet de proble men van enkele specifieke groe pen niet voldoende heeft opge lost. De bond meent bovendien dat er een onoverzichtelijk aan bod van aanvullende verzeke ringen is ontstaan, waar een consument slechts moeizaam een keuze uit kan maken. Ook is er geen acceptatieplicht. Secretaris-generaal H. de Maat van het ministerie van volksgezondheid hield de tand artsen voor dat maatregel een bezuiniging van 450 miljoen gulden moest opleveren. Het te rughalen van het kunstgebit kost ongeveer 145 miljoen gul den. arnhem gpd De video-opname die van het nieuwjaarsfeest in het Wage- ningse restaurant De Balkan werd gemaakt is volgens inge wijden schokkend. Op de band is haarscherp te zien hoe een man uit voormalig Joego slavië zingend op de knie van een vriend zit. Even later kijkt de feestganger opzij, waarna hij van dichtbij met een pistool in het hoofd wordt ge schoten. Het slachtoffer over lijdt ter plaatse. Vervolgens ontstaat een massale vecht- en schietpartij, waarbij nog eens twee feestbe- zoekers om het leven komen. Ongeveer tachtig voormalig Joegoslaven waren er die nacht bij. De video, gemaakt door de band die op dat mo ment in de zaak speelde, is een belangrijk hulpmiddel ge weest bij het onderzoek. Pro bleem is dat velen niet getui gen uit angst voor represailles. Gisteren besteedde de Arn hemse rechtbank een eerste zitting aan de Balkanzaak. De 34-jarige verdachte, de man bij wie het eerste slachtoffer op de knie zat, verscheen zelf niet in de rechtzaal. Hij heeft bekend dat hij na de dood van zijn vriend is gaan schieten, waarbij een dode is gevallen. Liefst achttien sphoten zijn er die nacht in De Balkan ge lost, in minder dan een mi nuut tijd. Een tweede verdach te ontkent dat hij een vuurwa pen heeft gebruikt terwijl hij op de video met een pistool in zijn hand vlucht. De politie heeft acht mensen aangehou den, van wie de helft in Duits land is opgepakt en vervolgens uitgeleverd. De rechtszaak is op 11 juni. vooralsnog gewoon door. „Ik heb net nog Shanghai aan de telefoon gehad en er is met geen woord gerept van de di plomatieke problemen", zegt secretaris Gerard Vaandrager .van het steunpunt. Veel Chine zen willen graag Feyenoord in Shanghai zien spelen, aldus Vaandrager. Het is de bedoeling dat de Rotterdamse club op donderdag 5 juni in Shanghai een wedstrijd speelt tegen de lo kale club Shen Hua. Van Mierlo heeft intussen steun gekregen van de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) in zijn stellingname tegen de schending van de mensenrechten in China. In een brief aan Van Mierlo en Wijers wijst de journalisten-vakbond onder meer op de persbreidel in dat land. Zo zitten er 24 journa listen vast, van wie sommigen onder een onbekende strafmaat gebukt gaan, schrijft de bond. Uit de databank van de Inter nationale Federatie van Journa listen blijkt dat 24 Chinese jour nalisten zich in langdurige ge vangenschap bevinden. De persbreidel in China is de laatste jaren toegenomen. „De vaak geopperde stelling dat handel en economisch verkeer de situatie van de mensenrech ten en de daarmee verbonden persvrijheid zouden Verbeteren, geldt niet voor China", zo stelt de NVJ. In Chiria bestaan 'kliklijnen' via welke iedereen journalisten kan aangeven, die naar het ordeel van de bellers niet vaderlandslievend genoeg zijn. Celstraf voor bendeleider mensensmokkel den haag anp 1» Demonstranten protesteren voor het ministerie van buitenlandse zaken tegen de illegale walvisvangst en voor de vrijlating van Paul Watson, een activist van Greenpea- p dit moment wordt vastgehouden in Lelystad in afwachting van zijn uitwijzing aan Noorwegen. foto gpd phil nijhuis Het hof in Den Haag heeft giste ren een 38-jarige Amsterdam mer veroordeeld tot 36 maan den cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk wegens mensen smokkel. In eerste aanleg ver oordeelde de rechtbank in Rot terdam de man tot vierenhalf jaar wegens kindersmokkel en - roof. Dat laatste feit acht het hof niet bewezen. Het openbaar ministerie ver dacht de man ervan dat hij als leider van een bende sinds 1990 enkele honderden kinderen uit de Indiase deelstaat Punjab naar de VS loodste. De advocaat van de verdachte zegt dat er uit eindelijk zo'n vijftig gevallen (14-18 jaar) in het dossier be landden. Indiase ambtenaren en land arbeiders betaalden de bende 25.000 gulden voor de overtocht van hun zonen. Zij wilden een betere toekomst voor hen. Ge tuigen verklaarden echter dat de jongens in de VS terechtkwa men in onder meer naaiateliers. Daaraan vooraf ging een con structie die de jongens allereerst van India naar Duitsland voer de. De bende bediende zich van Indiase echtparen die de min derjarigen meenamen in de trein naar Nederland alsof het hun eigen kinderen waren. In Nederland moesten ze soms maanden wachten op verder transport naar Amerika. Als dat zover was, kregen de jongens soms pruiken op, om hen te laten lijken op hun surro- gaat-ouders. Eén jongen was zelfs verkleed als meisje. Door dat het arrest zoveel lager uit valt dan het vonnis van de rechtbank komt de man waar schijnlijk deze maand nog vrij. Proces Faunabeheer wordt morbide klucht rond jachtopziener zutphen gpd „Ik zie hier mijn vorig jaar overleden vader voor me zitten. De gelijkenis is sprekend." De stomme verbazing was gistermiddag af te lezen van het gezicht van E. de Waard, zoon van de vorig jaar overleden jachtop ziener J. de Waard. Het 'levende bewijs' van het ongelijk van de Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging in de 'lastercampagne' tegen de Stichting Kritisch Faunabeheer kwam gisteren in Zutphen de rechtszaal binnenlopen. Daar diende het kort geding, ,dat Faunabeheer tegen de jagersclub had aangespannen. Op 13 maart begon Faunabeheer een pos teractie tégen de jacht op vossen. Onder de titel 'Verzoek tot aanhouding' is op de pos ter het gezicht te zien van een verwoed ja ger: markante kop, getaand gezicht, grijze baard, groen hoedje. Op 24 maart volgt een tweede poster. Onder de titel 'Hebbes' prijkt andermaal het gezicht van - op het oog - dezelfde jager. Beide posters vormen een felle aanklacht tégen de jacht in Neder land. Kritisch Faunabeheer wil er de lande lijke discussie mee beïnvloeden over de nieuwe Flora- en Faunawet die de Tweede Kamer binnenkort bespreekt. Maar in plaats daarvan volgde een 'morbide lastercampagne,' vindt Kritisch Faunabe heer. De zonen van de vorig jaar overleden jachtopziener J. de Waard herkenden in de man op de poster wijlen hun vader, jaren lang een bekend persoon binnen de gelede ren van de jagersorganisatie. De Jagersvere niging eiste een onmiddellijke stopzetting van de postercampagne. 'Onkies, kwetsend, grievend', noemde de Jagers vereniging het gebruik van een foto van een dode. De stichting Kritisch Faunabeheer reageer de verontwaardigd: die foto was niet van wijlen de heer De Waard: het was de beelte nis van een levende man die in blakende welstand verkeert, de zwager van de vorm gever die de poster ontwierp. Wekenlang bleven woordvoerders van beide rivalise rende belangenverenigingen elkaar verket teren in kranten, tijdschriften, voor radio en televisie. Uiteindelijk spande Kritisch Faunabeheer, de 'kleine club van vrijwilligers' een proces aan tegen de 'grote en rijke' Jagersvereni ging die er alleen maar op uit zou zijn het imago van Kritisch Faunabeheer omlaag te halen. In kort geding eiste de stichting een schadevergoeding van bijna 440.000 gulden om een nieuwe promotiecampgane tegen de jacht te kunnen maken. Ook moest de Jagers vereniging de beschuldigingen in het openbaar terugnemen. Een zucht ging gisteren door de afgeladen rechtszaal toen een ongeveer vijftig-jarige man binnenkwam en plaats nam. „Ik ben Kees Pijet en ik weet èlles van die twee pos ters; voor aile twee heb ik model gestaan, belangeloos. Ze zochten een jagerskop en die zagen ze kennelijk in mij." „Had deze man maar eerder aan ons ge toond, dan was deze hele santenkraam niet nodig geweest," fulmineerde de raadsman van de jagers, advocaat Fernhout. Maar Faunabeheer wees de suggestie van de rechter om de affaire onderling te regelen van de hand: ,De schade is al aangericht; die willen we vergoed zien." De rechter doet op 25 april uitspraak. munster «gpd/anp Het Eerste Duits-Nederlandse Korps zal in de toekomst inzet baar zijn voor acties van de West-Europese Unie. De minis ters van defensie van de twee landen, Volker Rühe en Joris Voorhoeve, hebben dat gisteren aangekondigd. Dit najaar hou den de Nederlandse en Duitse troepen hun eerste gezamenlij ke oefeningen. Als er WEU-operaties zijn, is het Korps beschikbaar, zei Voorhoeve op een gezamenlijke persconferentie in Münster, uit het hoofdkwartier van de Duits- Nederlandse eenheid. De Ne derlandse en Duitse troepen kunnen dan worden ingezet voor humanitaire operaties, vredeshandhaving en crisisbe heersing. Rühe zal het Korps dit najaar formeel aan de WEU aanbieden, als Duitsland voor zitter van de organisatie is. Het is de eerste keer dat landstrijdkrachten aan de WEU worden aangeboden. De defen sie-organisatie, waarvan tien Europese landen lid zijn, stuur de in 1993 een marine-eskader naar de Adriatische Zee om het wapenembargo tegen ex- Joe goslavië te helpen afdwingen. De nieuwe commandant van het Duits-Nederlands Leger korps, Oltmans, is momenteel chef-staf op het Duitse ministe rie van defensie. Op de belang rijkste functies binnen het korps worden om de drie jaar of een Duitser of een Nederlander be noemd. De Nederlandse en Duitse le gereenheden (in totaal 40.000 personen) die onder het korps vallen blijven apart bestaan. [nhaag gpd Nederlander wordt permanent blootgesteld stoffen die een effect kunnen hebben op zijn itwikkeling, de voortplanting en het zenuw cel. Bovendien kunnen de stoffen kanker ver baken. De Gezondheidsraad pleit in een rap id voor beter onderzoek en een duidelijker cht op stoffen, zoals dioxinen, bestrijdingsmid- ilen en pcb's, die de hormonen in het mense nlichaam kunnen beïnvloeden. Een acute bedreiging voor de volksgezondheid )Tmt de blootstelling aan vreemde stoffen nog jü, menen de deskundigen. Maar dat is dan 'eer een conclusie die wordt getrokken omdat 'veel te weinig kennis is over de gevolgen van 1 stoffen. Het is namelijk best mogelijk dat er 1 ongemerkt allerlei effecten optreden. „Wij :ven een oordeel op basis van onzekere gege- Sr>s", erkent W. Passchier, secretaris van een •rimissie van de Gezondheidsraad. „Als er wel een effect was, hadden wij al verschijnselen moeten zien. Dan zijn mensen ziek of ondervin den ergens last van. Maar dat is niet zo. Half Ne derland is niet ziek." Toch liegt het rapport van de Gezondheids raad er niet om. De Nederlander van jong tot oud heeft dagelijks te maken met stoffen die de hormoonhuishouding kunnen beïnvloeden. Denk bijvoorbeeld aan te slikken medicijnen of anticonceptiemiddelen. Maar ook groeihormo nen die in de veehouderij aan dieren worden toegediend of restanten van bestrijdingsmidde len op groenten en fruit zijn voorbeelden. Daar naast zitten van nature in plantaardig voedsel fy- to-oestrogenen. Ook dat zijn stoffen die een uit werking kunnen hebben op de hormoonhuis houding in het menselijk lichaam. Niemand ontkomt aan contact met deze stof fen. Werknemers in land- en tuinbouw, papier en plasticindustrie en de levensmiddelensector krijgen op hun werk te maken met de. gewraakte stoffen. Kinderen door het spelen in vervuilde grond, zwemmers door baden in meren en plas sen, en verkeersdeelnemers simpelweg door het inademen van vervuilde lucht. De Gezondheidsraad constateert een toename - van allerlei vormen van kanker in Nederland. Er komen ook meer vroeggeboorten voor, het aan tal kinderen met gedragsstoornissen lijkt toe te nemen en de kwaliteit van sperma loopt wereld wijd terug. Desalniettemin slaat de Raad nog geen alarm. Passchier: „Onze zorg is de invloed op langere termijn van al die stoffen. Dan kan er enige teruggang in de gezondheidstoestand van de mens optreden. U moet niet vergeten dat sommige van die stoffen tot voor kort niet voor kwamen. Of dat recent pas pogingen worden ge daan om de hoeveelheid terug te dringen. Dioxinen komen bijvoorbeeld al heel lang vrij bij verbranding maar pas kort geleden zijn maatre gelen genomen om de concentraties terug te dringen. En dat heeft effect." De Gezondheidsraad pleit wel voor tal van maatregelen. Zo moet er een systeem komen om stoffen die de hormonen van de mens kunnen beïnvloeden op te sporen. Daarnaast moet wor den nagegaan hoeveel van de stoffen de mens nu precies via voedsel en drinkwater binnen krijgt. Ook moet door dierproeven onderzoek worden gedaan naar de precieze effecten van de stoffen. Daarnaast dient er een betere registratie te komen van ziekten en aandoeningen die mo gelijk verband houden met een verstoord hor moonsysteem; van geboorten en geboorteafwij kingen. Met al het nadere onderzoek moet een goed oordeel over de stoffen te geven zijn. En dan kan ook goed beleid worden gevoerd, vult Passchier aan. Zo is een sluipend gevaar mogelijk nog op tijd te keren. den haag anp Het merendeel van de Neder landers heeft geen idee wat reu ma precies inhoudt. Bijna zestig procent denkt bij reuma vooral aan vergroeide ledematen. Dat er tal van vormen zijn, is vrijwel onbekend. Ook de ernst en om vang van de ziekte wordt zwaar onderschat. Dat constateert het Nationaal Reumafonds vandaag op grond van een steekproef onder zes honderd landgenoten. Het Reu mafonds gaat campagnes voe ren om de diverse reuma-aan doeningen beter onder de aan dacht te brengen. De bevolking krijgt daardoor inzicht in het scala aan aandoe ningen aan het menselijke be wegingsapparaat. Reuma is in feite een verzamelnaam voor meer dan tweehonderd aandoe ningen als het gevolg van onder meer ontstekingen en slijtage. Van de ondervraagden schat de meerderheid dat zo'n 200.000 mensen in ons land lijden aan reuma. Dat cijfer staat in schril contrast met de werkelijkheid. Onderzoek door TNO wijst op minimaal het dubbele aantal patiënten. Het Fonds is wel in genomen met het feit dat steeds minder mensen veronderstellen dat reuma alleen bij onderen voorkomt: Vier procent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5