Xtc groeiend gevaar bij rellen Rijk laat wachtgelders thuis zitten huiszorg wil af an eigen bijdragen Binnenland Baby staakt mee in Hoogeveen Iteke Weeda is Jomanda in wetenschapsland' Bisschop wil softdrugs in de ban Dode Iraniër protesteerde Justitie: CD A-structuur deugt niet ^egen be]eid INDERDAG 17 APRIL 1997 inderzoek naar lekkage DSM ictricht Er komt een strafrechtelijk onderzoek naar de om- .grijke benzeenlekkage op het bedrijfsterrein van DSM in Ge- L Dat heeft Justitie in Maastricht gisteren bekendgemaakt. Jstitie onderzoekt of de voorschriften van de vergunning voor londergrondse benzeeninstallatie wel voldoende in acht zijn liomen. Ook onderzoekt het OM of het chemieconcern in het Lder van de Wet milieubeheer en de Wet bodembescherming l| voldoende maatregelen heeft genomen ter voorkoming of perking van schade, aldus Kolkert. Bij het ongeluk zou 400 ton nzeen zijn weggelekt. J Tbc-besmettingen in Hoogeveen De GGD in Hoogeveen heeft bij 23 Hoogeveners ^vastgesteld. De dienst startte begin dit jaar een onderzoek Tdat zij open tbc had vastgesteld bij een man uit die gemeente. Jn aantal collega's van de man is besmet geraakt. De GGD leidt het onderzoek daarom uit naar alle 250 werknemers van |tbedrijf. Sinds de ziekte bij de Hoogevener is vastgesteld zijn J5 mensen op besmetting onderzocht. De nieuwe gevallen jjen zich behalve op 's mans werk ook voor in diens familie- en Innissenkring. In vijf gevallen heeft de ziekte zich daadwerke- R ontwikkeld tot longtbc. De GGD verwacht geen uitbreiding ]n de besmetting. |Veer twee bommen in Breskens In Breskens zijn opnieuw twee vliegtuigbommen uit (Tweede Wereldoorlog gevonden. Het gaat om een duizendp- ler van Amerikaanse en een vijfhonderdponder van Engelse (elij. Vorige week werd bekend dat de Explosieven Oprui- igs Dienst in het gebied naast camping Zeebad twee blind ers, eveneens een duizendponder en een vijfhonderdpon- had ontdekt. De vier explosieven worden vrijdag 25 april ;hadelijk gemaakt. Daarvoor worden 250 mensen geëvacu- en moet het veer Breskens-Vlissingen een paar uur uit de K lag- en nachtopvang drugsverslaafde Het gemeentebestuur van Arnhem wil volgend jaar be- ijwill nnen met een 24-uursopvang voor zwaarverslaafden. Zolang ;aaa( il ministerie van VWS nog geen beslissing heeft genomen over al hé in experiment met de medische verstrekking van heroïne, wil met! 'gemeente de groep harddrugsverslaafden palfiumtabletten of ethadoninjecties geven. Op termijn kunnen dertig personen in [24-uursopvang terecht. Dat hebben wethouder J. van Doorne rschi Velzijn) en burgemeester P. Scholten gisteren aangekondigd bij ha ipresentatie van de beleidsnotitie 'Het toekomstige Arnhemse beni u{ ïoudi I nelle daling werkloosheid haag» De nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de atistiek (CBS) laten een snelle daling van de werkloosheid zien. irrigeerd voor seizoeninvloeden ligt het aantal werklozen in [teerste kwartaal van dit jaar voor het eerst sinds 1993 onder [400.000. Ondanks de sterke daling van de werkloosheid is het ntal mensen dat bij een arbeidsbureau staat ingeschreven niet genomen. Er staan 422.000 mensen bij een arbeidsbureau in schreven voor een baan van twaalf uur of meer per week. acaturestop bij landmacht De koninklijke landmacht heeft een vacaturestop afge- voor burgerpersoneel. Financiële zorgen nopen het jgsmachtonderdeel ertoe de niet-militaire personeelsbezet- ngaf te slanken, aldus een woordvoerder van het ministerie i defensie. De vacaturestop is een logisch gevolg van de lotscheepse reorganisatie die nu enkele jaren loopt. irabantse steden willen miljoenen goei ranu mdhoven De vijf grootste Brabantse steden willen van het Rijk 10 miljoen gulden per jaar extra. Ze zeggen het geld nodig te Ebben, omdat het Rijk steeds meer taken overdraagt aan de ge- eenten. Breda, Den Bosch, Eindhoven, Helmond en Tilburg lirijven dat in een brief aan de ministers van financiën en bin- inlandse zaken. De gemeenten hebben de laatste jaren meer antwoordelijkheden en krijgen minder geld. huidige ingewikkelde sys- m van eigen bijdragen in de zorg moet plaats maken een veel eenvoudiger sys- m van een eigen risico per f. Dat systeem moet dan bo- idien voor de hele gezond- dszorg gaan gelden, stelt de idelijke vereniging voor ihzorg (LVT) in een vandaag lubliceerde nota over de na- toekomst. De LVT stelt dat jaarlijks 100 miljoen gulden ra nodig is om de huidige htlijsten het hoofd te kun- i bieden. lensen die thuiszorg nodig bben, moeten tien gulden per zelf betalen. Afhankelijk van igte van het inkomen kan drag oplopen tot maxi- 250 gulden per week. Jmaast moeten mensen een toegangsbijdrage be uvan 55 gulden. Volgens de LVT remt de regeling het ge bruik van thuiszorg, terwijl ie dereen juist de thuiszorg wil be vorderen. Bovendien is de rege ling enorm duur om uit te voe ren. Morgen praat het kabinet over de plannen van staatsse cretaris Terpstra van welzijn met de thuiszorg. Gaan haar collega's akkoord, dan brengt Terpstra haar visie volgende week naar buiten. Bij het meldpunt voor klach ten over eigen bijdragen in de gezondheidszorg zijn de eerste twee dagen ongeveer 200 tele foontjes binnengekomen. Men sen bellen vooral omdat ze het niet eerlijk vinden bij ziekte te moeten betalen. Ook bellen veel WAO'ers en ouderen omdat juist voor hen de maatregel erg ingewikkeld is. Vandaag praat minister Borst van volksgezond heid met de Kamer over de pro blemen. ANP Algemeen Neder erde Pers Diensten Onderzoekers: Drugs maken drempel voor voetbalgeweld steeds lager Behalve drank is het slikken van pillen een steeds groter gevaar bij voetbalrellen. Vooral xtc wint aan populariteit onder supporters, tot grote bezorgdheid van deskundi gen. Voetbalvandalen onder invloed zijn nauwelijks aan spreekbaar en bovendien ongevoelig yoor pijnprikkels. Daardoor zakt de drempel voor het plegen van geweld- dadighe den. den haag» anp Dat komt naar voren uit een rapport over voetbalvandalen van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministe rie van justitie. Basis van het rapport vormen interviews met acht deskundigen van politie, justitie, voetbalclubs en KNVB en onderzoek van bestaande li teratuur. De deskundigen stellen vast dat er naast de harde kernen een nieuwe generatie van voet balvandalen is gekomen. Die bestaat uit jeugdige relschop pers tussen de zestien en twin tig jaar die in voetbal een alibi zien om zich voor de kick te buiten te gaan aan soms fors geweld. De kleinste aanleiding is daarvoor voldoende. Deze groep groeit in omvang. Ze ope reren veelal los van de harde kernen en duiken op waar voor of na een wedstrijd wat valt te beleven. Een probleem voor de politie is dat zij deze groep niet goed in kaart heeft. De traditionele voetbalvandalen bestaan uit de harde kernen, met daaromheen een aanhang van uitvoerders en meelopers. Vooral die van Feyenoord is berucht en verder die van Ajax, PSV, Utrecht, Den Haag, NAC, Twente en AZ. In tegenstelling tot de nieuwe generatie is het samenbindend element in har de kernen de liefde voor het voetbal en voor hun eigen club. Ze zijn goed georganiseerd en tussen de harde kernen van de diverse clubs bestaat nauw con tact. De leiders van de harde ker nen, veelal wat oudere mannen van midden dertig die optreden als regisseur, hebben veel gezag bij hun aanhang. Een telefoon tje is voldoende om iedereen op een bepaalde tijd naar een be paalde plaats te dirigeren. Van moderne communicatieappara tuur wordt dankbaar gebruik gemaakt om de eventuele aan wezigheid van politie te omzei len. Niet alleen van GSM-tele- foons maar ook van apparatuur om telefoongesprekken en mo bilofoon- en portofoonverkeer af te luisteren. Volgens de deskundingen hebben extreemrechtse organi saties, waaronder de Centrum democraten en CP'86, zonder succes geprobeerd om leden of sympathisanten te werven on der het voetbalpubliek. Dat be tekent niet dat er in het geheel geen racistische denkbeelden leven onder Nederlandse sup- portergroepen. ,,Maar nergens is het zo dat supportersgroepen vanuit extreem-rechts georgani seerd zijn", zo staat in het rap port. hoogeveen De staking bij Philips Hoogeveen is vanmor gen de vierde dag ingegaan. Volgens de bonden groeit het aantal stakers met de dag. „We gaan naar de zeshonderd stakers", aldus een vakbondswoordvoerder vanmorgen. Het conflict draait om de gevolgen van de verhuizing van een deel van de productie naar Polen. Philips wil daar de stofzuigers en koffiezetapparaten gaan maken. In Hoog eveen komt in de plannen een kennis- en ontwikkelcen- trum. Al met al verdwijnt de helft van de 1.000 banen. De bonden eisen dat niemand in de WW terecht komt. Rekenkamer: Afspraken herplaatsen bleken papieren tijger den haag gpd Het is de rijksoverheid de laatste jaren nau- welijks gelukt om werklozen ambtenaren weer aan de slag te krijgen. Beloftes om met ontslag bedreigde ambtenaren te herplaat sen of een andere baan aan te bieden, zijn bovendien niet nagekomen, zo stelt de Al gemene Rekenkamer in een vandaag gepu bliceerd rapport. De organisatie conclu deert dat er nauwelijks sprake is van een herplaatsingsbeleid, hoewel in 1991 daartoe afspraken waren gemaakt in het kader van de afslankingsoperatie. Het aantal ambtenaren met wachtgeld blijkt tussen 1989 en 1995 te zijn toegeno men van 7721 naar 10.971. De jaarlijkse uit gaven namen toe van 180 tot 334 miljoen gulden. Alle ministers zouden hun best doen om ambtenaren te herplaatsen en zo de kosten van de ambtenaren-WW te be perken. De Rekenkamer schetst dat de mi nisteries tegelijkertijd de opdracht kregen om arbeidsplaatsen te schrappen. Boven dien zijn er nooit concrete afsrpaken ge- maakt. Er werd gebrekkig gerapporteerd aan het coördinerende ministerie van bin nenlandse zaken. Een aantal departemen ten, zoals VWS en Economische Zaken, ont brak het zelf aan informatie. Vooral oudere rijksambtenaren beland den in de, wachtgeldregelingen. Het aantal herplaatsingen nam dan ook nauwelijks toe. Van de 6499 kandidaten in de onder zochte periode werd iets minder dan de helft een andere baan aangeboden. Dat is procentueel gezien nauwelijks meer dan in de jaren ervoor. 243 Ambtenaren kregen buiten het Rijk werk aangeboden en 91 ver anderden van departement (3,5 procent). Volgens de Rekenkamer heeft onderzoek bij vijf ministeries uitgewezen, dat het niet alleen ontbrak aan doelstellingen, maar ook aan inzicht en de inzet van instrumenten, de mate van succes en falen daarvan en in de bijkomende kosten. Voor ruim 80 procent van de Wachtgel ders boven de 55 jaar is geen moeite ge daan om hen te herplaatsen. De ambtena ren hadden daar trouwens zelf weinig zin in. Ook voor 40 procent"van de mensen on der de 55 jaar werd niets gedaan. Eenzelfde percentage kreeg 'enige vorm van begelei ding'. Slechts 7 procent kreeg ander werk aangeboden. Ambtenaren die op een zijspoor werden gezet hebben ook geen hoge pet op van de inspanningen van hun werkgever. Van dui zend ondervraagde werknemers gaf twee derde aan dat ze zelf voor een nieuwe func tie hebben moeten zorgen. Dijkstal onderschrijft voor een groot deel de kritiek van de Rekenkamer, maar ver wijst naar de moeilijke situatie als gevolg van de afslanking. Binnenlandse Zaken werkt onder meer aan een nota over oude renbeleid en heeft een speciale werkgroep geformeerd die het herplaatsingsbeleid moet verbeteren. Stadswachten mogelijk bij politie in dienst den haag anp Stadswachten komen in de toe komst mogelijk in dienst van de politie. Stadswachten zijn nu vaak in dienst van speciale or ganisaties, die de betrokkenen detacheert bij (onder meer) ge meenten. Dat brengt voor stadswachten vaak onduidelijk heid met zich mee op het het gebied van arbeidsrecht en ar beidsvoorwaarden. De ministers Melkert van so ciale zaken en Dijkstal van bin nenlandse zaken willen die on duidelijkheid wegnemen. Ko men stadswachten bij de poli tie, dan hebben ze betere kan sen om hogerop te komen. So ciale Zaken gaat ervan uit dat het om enkele duizenden stads wachten gaat. roningse socioloog Hak ergert zich groen en geel aan zijn collega ingen piter bergstra aan de Groningse universiteit int ze op dit moment gewoon onzin I vindt godsdienstsocioloog Hak. Hij er- Pt zich groen en geel aan dë colleges die jB deeltijdhoogleraar in vraagstukken van pouwenemancipatie op dit moment geeft fder de titel spiritualiteit en wetenschap. ik betitelt Weeda zelfs als Jomanda in 'tenschapsland "ak stoort zich aan een tekst waarmee ïda toehoorders voor haar colleges prft. Daarin stlt ze dat 'intuïtie en inner- jkdoorleefd weten, gebaseerd op inner- N ervaringen, vaak een minstenseven f°te bijdrage leveren aan de kennis van ensen als ratio, denkkracht en intellec- aliteitEen andere volgens Hak ergerlij- P zinsnede: „Belangrijk voor deelname Po deze cursus zijn een open mind voor N andere', een kritische instelling en ptrouwen op de eigen innerlijke autori- p (oftewel: Niets aannemen van anderen wat zelf niet als kloppend wordt gevoeld) Hak: „De rillingen liepen mij over de rug. Mijn kritiek is ook kritiek op de uni versiteit, die mensen in staat stelt in de tijd van de baas zulke onzin uit te kramen. Ik heb er geen problemen mee als er gek ken en dwazen op de universiteit werken, maar dan niet onder het mom van weten schap." Weeda is thans ondergebracht bij de let terenfaculteit, maar zat vroeger bij de fa culteit sociale wetenschappen, waar Hak werkt. Daar was ze volgens hem wegens gebrek aan kwaliteit niet te handhaven. Universiteitswoordvoerder Janssen ziet dat anders. Volgens' hem was Weeda op een gegeven moment 'moeilijk irr te bed den' bij de sociale faculteit. Over Haks kri tiek zegt hij: „Hij is duidelijk geprikkeld en dat is zijn goed recht. Maar fundamentele kritiek moet je bekend maken bij het uni versiteitsbestuur. Dat kan dan een onder zoek instellen. Maar Öurk Hak is Durk Hak, die we ook goed kennen. Hij stopt zijn mening niet onder stoelen of banken en draagt deze met verve uit. Sommige mensen denken wat langer na over hun uitspraken." Hak gaat zijn bp schrift gestelde mening aan Weeda toesturen. Zelf wil de aange klaagde niet te diep op de kritiek ingaan, al wil ze wel kwijt dat ze haar colleges we tenschappelijk verantwoord vindt. „Ze ho ren zeker op een universiteit thuis. De universiteit is een brede instelling. Intern mag je kritisch zijn, maar je mag ook breed open staan voor wat zich aandient. De wetenschap; is niet statisch, maar dy namisch. Het is een verrijking als binnen een universiteit vele richtingen mogen bloeien." Weeda geeft wekelijks twee colleges in Groningen, die volgens haar allebei 35 toehoorders trekken. Het betreft deels ou dere buitenstaanders, die tegen betaling aan de universiteit mogen aanschuiven. De door Hak gewraakte tekst is bedoeld om deze groep te werven. Journalist van Panorama duikt onder rotterdam anp Journalist J. Dijkgraaf van Panorama, die verdacht wordt van uitlokking van voetbalvandalisme, is on dergedoken. De chef sport zou sinds het justitiële on derzoek naar zijn rol bij de gewelddadigheden tijdens de wedstrijd Feyenoord- Ajax op 24 november vorig jaar, herhaaldelijk telefo nisch zijn bedreigd. Door wie is Dijkgraaf niet duide lijk. „Het zijn mannen met een accentloze stem die dingen zeggen als 'we gaan je pakken' en 'ik weet je wel te vinden'. Deze week wordt beslo ten of er een gerechtelijk vooronderzoek komt naar de betrokkenheid van Dijkgraaf en nog twee Pa norama-medewerkers bij het plaatsen van een auto met Ajax-vlaggetjes bij sta dion De Kuip. De auto werd vlak voor de wed strijd door Feyenoord-fans flink beschadigd. De actie was tevoren doorgespro ken met een aanhanger van Feyenoord. hilversum anp Philips zegt zo'n garantie niet te kunnen geven, maar wel daarvoor zijn uiterst best te willen doen. Morgen houden de bonden een 'mars door Hoogeveen'. Daar zullen de vak bondskopstukken de stakers toespreken. De bonden stellen dat Philips aan zet is. foto anp karel zwaneveld Kritisch lid eist stappen tegen eigen partij Bisschop Van Luyn van Rotter dam is voor eén verbod op de verspreiding van soft drugs. „Ik heb grote vragen bij het ge doogbeleid ten aanzien van soft drugs. Het is onaanvaardbaar dat hierdoor jonge levens kapot gaan." De bisschop zei dit giste ren op persoonlijke titel in het RKK/KRO-tv-progrimma Stu dio RKK. Het moet volgens hem nog worden bewezen dat de over heid de controle op drugs kwijt raakt als het gedoogbeleid wordt losgelaten. ,,lk heb veel meer fiducie in stringenter be leid. Vuurwerk is ook iets wat jongeren aantrekt maar dat is wel gereguleerd omdat het le vensgevaarlijk is. Drugs zijn ook levensgevaarlijk, levensver woestend zelfs. En dat zouden we niet mogen reguleren? Ik zie de logica niet." Rechter dreigt voor blunderaars Hercules-ramp den haag gpd Justitie start een strafrechtelijk vooronderzoek naar de rol van de verantwoordelijken bij de hulpverlening direct na de ramp met de Hercules op vliegbasis Welschap in Eindhoven. Bij de ramp op 15 juni 1996 kwamen 34 mensen om het leven. Van middag is het eindrapport offi cieel gepresenteerd. De verantwoordelijkheid voor de gebrekkige hulpverlening werd door het eerder uitgevoer de Belgisch-Nederlandse onder zoek bij de commandant van de luchtmachtbasis Welschap, de brandweercommandant en de verkeersleider gelegd. Het drie tal heeft al aangekondigd naar de rechter te stappen als eerher stel uitblijft. De verkeersleiding op Wel schap ging direct na de crash in de fout door de reddingswer kers niet door te geven dat er naast de piloten nog 34 mensen in het vliegtuig zaten. De brand weer richtte zich daarom slechts op het blussen van de Hercules. Pas een halfuur na de crash werd een volledig red dingsplan in werking gesteld. haarlem arthur maandag De interne organisatie van het CDA is op een aantal punten in strijd met de wet, zo heeft het Haagse openbaar ministerie vastgesteld. Toch ziet het OM geen aanleiding voor stappen tegen de politieke partij omdat het volgens hoofdofficier Blok geen sprake is van een malafide rechtspersoon. Justitie begon in oktober vo rig jaar een onderzoek naar de democratische structuur van het CDA na klachten van de Heemstedenaar KTuyer. Dit CDA-lid stelt dat de interne structuur van zijn partij 'falie kant' in strijd is met het wette lijk vastgelegde verenigings recht. Kruyer schakelde 'in arren moede' het OM in nadat hij te vergeefs intern had geprobeerd orde op zaken te krijgen. Blok constateert dat het CDA organi satorisch rammelt. Zo heeft de partij twee organen, congres en partijraad, die beide in strijd met de wet optreden als alge mene ledenvergadering. Verder ontbreekt in de statuten een aantal wettelijk verplichte rege lingen, met name waar het gaat om samenstelling en verkiezing van congres en partijraad. Ook is er in de statuten niets gere geld over wijze van benoeming en ontslag van de leden van het partijbestuur. Kruyer betreurt het zeer dat de Haagse hoofdofficier niet wil optreden. Daarbij komt dat de Heemstedenaar het onderzoek niet volledig noemt. Zo is het verenigingenregister niet ge raadpleegd, terwijl ook de Kies raad niet is ingeschakeld. Vol gens Kruyer voldoet zijn partij niet aan de eisen die worden gesteld aan registratie van een politieke groepering. Blok verwijst in een.brief aan Kruyer naar een artikel waaruit blijkt dat ook andere partijen, met name PvdA en in mindere mate D66 en VVD, niet op alle punten aan de regels voldoen. „Waarom zouden de ongeveer 100.000 verenigingen die Ne derland kent, geacht moeten worden zich aan de wet te hou den indien de verenigingen waaruit de wettenmakers voort komen, dat in alle openlijkheid niet hoeven te doen", schrijft Kruyer in een antwoordbrief. Hij heeft Blok opnieuw ge vraagd op te treden. 'Vanwege de ernst van de zaak' heeft hij de kwestie ook onder de aan dacht gebracht van de minister van justitie en de Tweede Ka mer. nieuwegein gpd Het inhumane asielbeleid heelt volgens de vluchtelingenorgani satie Prime vorige week donder dag in Nieuwegein geleid tot de zelfdoding van een 40-jarige Iraniër. De man, die zich op hing aan een boom langs het fietspad bij De Poort, droeg een T-shirt waarop met viltstift stond geschreven dat de Neder- landsé regering verantwoorde lijk was voor zijn dood. Het ontzielde lichaam van de man werd volgens de politie de volgende ochtend opgemerkt door voorbijgangers. De Iraniër kwam twee jaar geleden naar Nederland en was inmiddels uitgeprocedeerd. Hij kon vol gens de stichting Prime (Partici pating refugee in multicultural Europe) de 'martelende onze kerheid' over zijn toekomst niet langer verdragen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3