LM werkt mee aan superjumbo Netanyahu denkt niet aan aftreden Vrijspraak op komst in zaak sluismoord Baue. Statenleden )edreigd door 'kampers' Krokodil in de takels Heer Olivier vast in Duitsland OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41365 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Ex-president Herzog van Israël overleden JERUZALEM «Rtr-AFP-AP De voormalige Israëlische presi dent Chaim Herzog is vanmor gen na een longziekte op 78-ja- rige leeftijd overleden. De Israë lische radio onderbrak de uit zending voor deze mededeling. De vroegere VN-ambassadeur Herzog vervulde het president schap gedurende tien jaar, tot 1993. Toen hij op 5 mei 1983 werd beëdigd, zwoor hij een 'presi dent van het volk' te worden. Het presidentschap in Israël is een voornamelijk ceremoniële functie. Chaim Herzog werd op 17 september 1918 geboren in Belfast. In zijn jonge jaren was hij bokskampioen van Ierland in de bantamklasse. In 1935 emigreerde hij naar het toen malige Britse mandaatgebied Palestina. Zijn vader, Yitzhak HaLevi Herzog, werd de eerste hoofdrabbijn van de Ashkenazi- sche joden nadat Israël in 1948 de onafhankelijkheid verwierf. Chaim Herzog was tijdens de Tweede Wereldoorlog officier in het Britse leger. Als zodanig nam hij op 'D-day' deel aan de landing van de Geallieerde troe pen in Normandië. Hij is de au teur van verscheidene boeken, waaronder de historische be schouwing 'Israëls mooiste uur' over de oorlog tussen Israël en de Arabische buurlanden in 1967. HAARLEM ARTHUR MAANDAG De 55-jarige Haarlemmer die wordt verdacht van de IJmui- dense sluismoord, wordt zo goed als zeker vrijgesproken. De Haarlemse rechtbank heeft be sloten morgen al uitspraak te doen in de strafzaak tegen de man. Dit kan alleen maar bete kenen dat de Haarlemmer we gens gebrek aan bewijs vrijuit gaat. Dinsdag eiste de officier van justitie 15 jaar gevangenisstraf tegen de verdachte, die verant woordelijk zou zijn voor de moord op een 34-jarige vrouw uit Weesp. Haar in stukken ge sneden lijk werd op 14 april vo rig jaar nabij de Noordersluis in Ilmuiden op de bodem van het Noordzeekanaal aangetroffen. HET WOORD IS AAN Bernice Buresh Televisie kan ons heel wat geven, maar niet de tijd om na te denken. 2712° 3Y12° 2713° !»g 20% 20% 10% 50% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 I VANDAAG 30 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 9,10,11,13 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad 77 Regio .17,19,21,23 RTV/programma's Schrijvende lezers18 Sport25,27 Strips14 Uitgaan20 Met de bon korting voor Masterclass, voorstelling met Sigrid Koetse als opera zangeres Maria Callas, vol gende week in de Leidse Schouwburg. Spaarlamp kan bijdragen aan minder armoede Grootschalig gebruik van spaar lampen kan bijdragen aan de armoedebestrijding in Derde Wereld-landen en tegelijkertijd de problemen van energiedistri butie in die landen verminde ren. Over de hele wereld kun nen zo vele tientallen miljarden guldens aan infrastructurele in vesteringen en brandstof wor den bespaard. Dat is gebleken uit een onderzoek van het Ener gieonderzoek Centrum Neder land (ECN). De nieuwe cd van Frans Bauer en Marianne Weber bij V&D voor f 42.95 en 10 Bonus Milos. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Vor»rliKi«.n M7V (I.v.fp. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal Oautomatlsch (f. 92,05) 1 l automatisch (f. 31,95) Oaccëptgiro ff. 93,05) W i Nr. bank/giro:Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 25 april SINCELLOOP Zie aanbieding elders in de krant I Binnenland Gezinssocioloog Iteke Weeda is de 'Jomanda van wetenschapsland' Buitenland Fransen claimen Hollands succesje in Maltese hoofdstad Cultuur en Kunst Nog geen f% garanties voor SP nieuwbouw LVC Leiden Gerald Sibon is de held van RodaJC LEUPSSIHVICE lork na 2000 mogelijk partner in Airbus-concern I,-1 e KLM en haar partner Northwest Airlines (NWA) zijn auw betrokken bij de ontwikkeling van de 'superjumbo' 3XX van het Europese consortium Airbus Industrie. De :st vee behoren tot een select groepje van negentien lucht- 9 aartmaatschappijen die door Airbus zijn uitgenodigd un wensen inzake het ontwerp kenbaar te maken. lat zegt een woordvoerder .Voskuhl van Airbus. Airbus jet de KLM en Northwest als itentiële klanten van het reu- J entoestel. |Airbus is van plan de A3XX een dubbeldekker met 555 stoeleneind 1998 officieel te lanceren. Tegen die tijd wil het concern een aantal vaste orders van klanten in de boeken heb ben staan. Er wordt daarbij vooral gemikt op grootgebrui kers van de Boeing 747. De KLM en Northwest hebben samen tientallen van deze vliegtuigen in hun vloot. Woordvoerder P. Offerman zegt dat de KLM nog geen plannen in die rich ting heeft. „Maar verder dan drie jaar kunnen we door de snelle ontwikkelingen in de luchtvaart niet kijken. Inmiddels is vrijwel zeker dat Stork-dochter Fokker Aviation op bescheiden schaal zal mee doen aan de bouw van het vliegtuig. Gestudeerd wordt op de productie van onderdelen voor onder meer de vleugel. Ne derland kan tevens een belang rijke rol spelen bij de toepassing van kunstofrnateriaal als 'glare' in het ontwerp. Naast Fokker Aviation en de vier risico-dragende partners in Airbus (het Duitse DASA, het Franse Aerospatiale, British Aerospace en het Spaanse CA- SA) doen het Zweedse Saab, het Italiaanse Alenia, Fin Avitec en het Belgische BelAirbus aan het project mee. Airbus wil ook in de VS een partner aantrekken. Daarbij wordt gesproken met de mega- concems Lockheed/Martin en Northrop/Grumman. Concur rent Boeing/McDonnell zLgt geen plannen voor de bouw van een superjumbo te hebben. Air bus houdt er echter volgens Voskuhl rekening mee dat Boeing in het geheim wel dege lijk aan de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig (de Boeing 787) werkt. De ontwikkeling van de A3XX gaat naar schatting zo'n 8 mil jard dollar kosten. De vier part ners in Airbus zullen daarvan een derde voor hun rekening nemen. Een derde komt uit pu blieke middelen van de vier be trokken landen en het restant moet van de nieuwe deelne mers (inclusief Stork) komen. Stork zal vermoedelijk hiervoor een beroep doen op het NIVR- fonds, dat na het Fokker-deba cle leeg is. Voskuhl sluit niet uit dat na het jaar 2000als Airbus Industrie de N.V.-vorm heeft aangenomen, meer lan den als risico-dragend partner kunnen toetreden. DBBERT MINKHORST lirecteur Dirk Lips van Libéma jjetijdsparken sleept de Al- ïense wethouder Van der Een Meerstadt voor de rechter, urator Bouma van Archeon neigde gisteren al hetzelfde te I oen. Lips klaagt de wethouder J an wegens smaad en het ver- M rekken van onjuiste informa- 1:1 Van der Veen Meerstadt oemde Lips, kandidaat voor overname van het failliete lemapark, een 'aasgier en een kenpikker die voor een gulden p de eerste rij wil zitten', k De wethouder neemt zijn uit- Jj| iraken overigens niet terug. In |Hen korte verklaring schrijft hij: Het was niet mijn bedoeling de curator in een ongunsti- daglicht te plaatsen dan oor zover dit zou zijn gerecht door het feit dat hij in et geheim een overeenkomst ad voorbereid met de firma Li- léma. Deze onderneming is oor mij gediskwalificeerd" van- ge het in mijn ogen uiterma- onredelijke voorstel dat zij lad gedaan om het failliete Ar- heon over te nemen. i 23: 'Zwaarste geschut fa de raadsleden en wethou- lersvan Leiden, Oegstgeest en Varmond zijn nu ook dertien van Provinciale Staten 'an Zuid-Holland de afgelopen lagen bedreigd. Dat is gebeurd laar aanleiding van plannen tot jjjj erkJeining van het woonwa- [enkamp aan het Trekvaart- lein in Leiden en de ontrui- van het woonwagenkamp lande Leyweg in Den Haag. Ik ben in telefoontjes voor ■B'er uitgemaakt, en ik werd Bgelrecht met fysiek geweld be- reigd. Ook werd gezegd dat n'n huis zou worden ver- •ouwd. Daarbij bleek dat men il naar binnen had gekeken", ildus één van de bedreigde pro- faciebestuurders, die bewo- van de woonwagenkam- verantwoordelijk houdt Kior de bedreiging. Bij de commissaris der konin- jn in Zuid-Holland hadden Ich vanochtend dertien Staten- wn gemeld, die zich bedreigd ln geïntimideerd voelen. „Maar nisschien zijn er nog wel meer He er last van hebben", aldus woordvoerder van de pro- Adviesgroep uit uw bypotb lirecteur van ibéma klaagt ■rethouder aan komende tijd te zien op een tentoonstelling over de invloed van de mens op grote reptielen. foto wfa frank viergever Oppositie Israël wil nieuwe verkiezingen JERUZALEM AFP-Rtr-ANP-DPA-GPD De in opspraak geraakte Israëli sche premier Netanyahu denkt niet aan aftreden. Hij wijst alle beschuldigingen over fraude en corruptie als 'je reinste flauwe kul' van de hand. Volgens de premier zal justitie geen uitvoe ring geven aan het advies van de politie hem te vervolgen we gens fraude en corruptie inzake de benoeming van een procu reur-generaal. Dit heeft woord voerder Danny Naveh van het Israëlische kabinet vandaag ge zegd. De politie heeft geadviseerd Netanyahu wel te vervolgen, wegens de gang van zaken rond de benoeming van procureur- generaal Ronie Bar-On, in janu ari. Deze zou er voor hebben moeten zorgen dat er geen pro ces wegens fraude wordt ge voerd tegen Aryeh Deri, leider van de religieuze Shas-partij. Deri zou hebben gedreigd an ders het akkoord over Hebron met de Palestijnse leider Arafat te laten mislukken. Bar-On werd daarop benoemd, maar trad al na 24 uur af nadat een stortvloed van kritiek was losge barsten op de aanstelling als procureur-generaal van wat al gemeen werd gezien als een lichtgewicht jurist. De Israëlische politie rondde dinsdag een onderzoek naar de kwestie af. Geadviseerd is ook drie andere politici te vervolgen: minister van Justitie Tsachi Hanegbi en Netanyahu's be langrijkste adviseur Avigdor Lie- berman, omdat ze het akkoord over de benoeming van Bar-on hebben uitgewerkt, en partij voorzitter Deri van de Shas-par tij. Procureur-generaal Rubin stein zal de komende dagen be sluiten of en in welke gevallen er strafvervolging komt. Oppositieleider Shimon Peres van de Arbeiderspartij vindt dat deze affaire aanleiding is tot het aftreden van de premier en nieuwe verkiezingen. Peres krijgt in zijn roep om aftreden steun van de linkse Meretz-par- tij. Binnen Netanyahu's eigen Likud partij heerst verdeeldheid over de kwestie. vlissingen Een ruim acht meter lang model van een krokodil is gisteren door een hijs kraan naar binnen getild bij de reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Het model is daar de Meesteroplichter aangehouden met gestolen dollars NIEUW-VENNEP ANP/EP BLAAUW De 57-jarige meesteroplichter 'Heer Olivier' uit Nieuw-Vennep is deze week in Frankfurt in Duitsland gearresteerd. De ar restatie van de presentator van het Veronica-misdaadprogram- ma Heer Oliviers Wereld houdt vermoedelijk verband met valse cheques en gestolen dollars. De Haarlemse advocaat mr. J. Spanjer, partner van Heer Oli viers advocaat mr. F. Huizinga, sluit niet uit dat Arie Olivier be zig'was met de voorbereiding van zijn televisieprogramma en mogelijk ongewild onderwerp is geworden van zijn item over py- ramide-spelen. De gestolen dol lars zouden volgens Spanjer af komstig kunnen zijn van deze spelen. „Maar de precieze toe dracht van de arrestatie is nog niet bekend", aldus Spanjer. In de vals geld-affaire zouden naast Olivier nog vier verdach ten zijn aangehouden: twee za kenlieden uit Duitsland, een man uit Sassenheim en een man uit Maarssen. Het Lande lijk Recherche Team zou Olivier en de zijnen al wekenlang in de gaten hebben gehouden. Veronica liet vanmorgen we ten in de aanhouding geen re den te zien om het misdaadpro- Meestëroplichter Heer Olivier is weer gearresteerd. foto foto wfa gramma van de buis te halen. De derde aflevering wordt van avond dan ook gewoon uitge zonden. Van de acht afleverin gen zijn er al zeven opgenomen. „Voor het maken van de achtste zouden we wel eens een pro bleem kunnen krijgen", aldus een woordvoerder. Olivier moest zich vanmorgen voor de rechtbank in Amster dam verantwoorden voor het hebben van een inkomen, on danks dat hij al sinds april 1981 in staat van faillissement ver keert. De zaak is uitgesteld tot 19 juni.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1