de Meren wijk 'Ik denk weieens: wauw, wat 9 ""Turkse ondernemers op hoger niveau brengen' Leiden Regio KNOOPPUNT Verkoop gekraakte school Boerhaavelaan is rond Verhuizing Rijnland loopt vier maanden vertraging op IDERDAG 17 APRIL 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071-5356436 Vraag een willekeurige man op de straat naar enkele bekende gebouwen in de wereld. Grote kans dat hij naast het New Yorkse Empire State Building, de Sint Pieter in Vaticaanstad, het Operagebouw in Sydney opsomt. De schelpvormige daken van waarschijnlijk de beroemdste en meest gefotografeerde muziektempel van de wereld hebben al jarenlang een grote aantrekkingskracht. Slechts weinigen kunnen er prat op gaan dat daaronder hun werkterrein is. De in Leiden opgegroeide Esther van Stralen kan dat wel. Zij bezoekt het Opera House bijna dagelijks voor repeties of uitvoeringen met het Sydney Symphony Orkest. Een muziekgezelschap dat onder leiding staat van een andere Nederlander, chef-dirigent Edo de Waard. Ook al droomde Esther van Stralen er als jong meisje van om de muziek in te gaan, beroemd te worden en te emigreren, toch kwam het vertrek naar Australië twee jaar geleden onverwachts. „Ik was net drie jaar aanvoerder van de altviolen bij het Residentie Orkest in Den Haag en daarom niet op zoek naar een andere baan." Toch keek ze 'uit gewoonte' altijd wel eventjes naar de vacatures in de muziekbladen. In een van de advertenties vroeg Sydney in 'Das Orkester' om een solo-altiste, dezelfde baan die ze al in Den Haag bekleedde. „Die vacature bleef maar door mijn hoofd spelen. Uiteindelijk heb ik mezelf voor het blok gezet: doe er wat mee of niet." De general-manager van het orkest haalde haar over een bandje op te sturen. „Die tape had er eigenlijk al moeten zijn. Maar de dag nadat het bandje was afgeleverd, kreeg ik al een telefoontje met de mededeling: kun je vrijdag Vele streekgenoten verhuisden in het verleden naar Australië. Voor de meesten dé reis van hun leven. Maar heeft het de emigranten wel gebracht wat zij er van verwachtten? Op die vraag geven regiogenoten in een serie artikelen zelf het antwoord. Aan de andere Esther van Stralen verkiest Sydney boven sociale zekerheid 'Zelfs moeders met kinderen rijden tegen het verkeer in LEIDEN MAARTEN KEULEMANS De verkoop van het oude ge bouw van de Haarlemse Ho geschool aan de Boerhaave laan is rond. Volgens woord voerder T. Klein van het schoolbestuur is het de bedoe ling dat het gebouw plaatsmaakt voor woningen. Wie het pand heeft gekocht, is onbekend. Het schoolgebouw kwam enkele weken geleden in het nieuws, toen het werd ge kraakt door een 'studentencol lectief dat in de school onder meer lezingen en bijeenkom sten wil organiseren over Eu ropa. Ook gingen er enkele mensen wonen. De kraak van de school vloeide voort uit een anti-Europese demonstratie, die in Noordwijk werd gehou den. De aankoop van de school betekent dat het collectief het veld moet ruimen. „De koper neemt het gebouw binnen een maand of anderhalf van ons over. Dat betekent dat we de krakers moeten vertellen dat ze er zeer binnenkort uit moe ten", aldus Klein. Tekeningen kavel nog niet afgegeven De verhuizing van het Hoog- heeemraadschap van Rijnland van de Breestraat naar de nieuwbouw aan de Plesman- laan loopt op z'n minst vier maanden vertraging op. De ge meente Leiden heeft nog steeds de onontbeerlijke tekeningen van de bouwkavel niet afgege ven. Die tekeningen (plus con tract) heeft Rijnland nodig om de architect aan het werk te kunnen zetten. Rijnland wilde in mei 1999 verhuizen naar het nieuwe pand aan de Plesmanlaan/Ein- steinlaan in Leiden. „We lopen minimaal twee maanden ver traging op. Dat zou betekenen dat we in juli/augustus moeten overgaan. En 325 mensen in va- kantietijd verhuizen lijkt me ab soluut niet te doen. Dan zit je dus al snel in oktober", aldus P. Smit, projectleider nieuwbouw. De vertraging kost Rijnland geld. De nieuwbouw is in totaal op zo'n 50 miljoen gulden inge schat. „Maar ik durf geen schat ting te maken van de extra kos ten. Als het tegenzit staat het nieuwe pand enkele weken leeg voordat we er intrekken. Dat kost geld." Rijnland liet al eerder weten dat de kosten van de vertraging zonder omhalen worden ver haald op de gemeente. Voorzitter Turan Gürqay van vereniging TUOR: klfti aar| oste Esther van Stralen: „Sociaal gezien heeft dit land erg veel overeenkomsten met Nederland." foto peter van der hulst op het vliegtuig stappen voor een auditie?" Na een vlucht van 36 uur landde ze zeer vermoeid op het vliegveld van de havenstad. „Vervolgens had ik nog 48 uur om mijn act voor elkaar te krijgen. Ik kan me nog herinneren dat Edo de Waard me geluk kwam wensen. Ik had er helemaal geen vertrouwen in, maar voelde me verplicht, want het orkest had betaald voor de reis en het hotel", vertelt ze op een terras naast het imposante Opera House. Zo nu en dan staat ze er zelf nog wel eens bij stil dat ze in een van de beroemdste gebouwen speelt. „Als het zonnig is en ik loop hier langs het water, dan denk ik wel eens: 'wauw, wat mooi', en 'ik woon hier'. Maar aan de andere kant, het klinkt misschien blasé, alles went. Ik zat in Den Haag niet slecht, maar ik ben bijna 40. Dat is toch de leeftijd waarop je zegt: dat is het dan. Verdere promotie is als aanvoerder van de altviolen nauwelijks mogelijk, tenzij je een beter orkest opzoekt." Het betere orkest zat er niet in ze plaatst Sydney in dezelfde categorie als Den Haag maar ze kreeg wel 'de gouden kans' om ergens anders opnieuw te beginnen. „Ik ga niet mijn hele leven in dienst stellen van sociale zekerheid." 'Down under' trof ze een smeltkroes van culturen aan. „Sociaal gezien heeft dit land erg veel overeenkomsten met Nederland. Het was bijna alsof ik hier vroeger al eens had gewoond." Nu kijkt de Leidse toch niet snel vreemd om zich heen als ze in een nieuw land komt. Dat is ze wel gewend. Europa, het Verre Oosten en Amerika, ze is er allemaal geweest. En ze verheugt zich nu al op een 1 O-daagse cruise die ze binnenkort beroepsmatig 'ik moet een uurtje per dag spelen' maakt. Het toeval wilde zelfs dat de eerste tournee haar vanuit Sydney naar Europa voerde. En Amsterdam, de stad waar ze acht jaar woonde. „We kwamen met de trein aan op het Centraal Station. Het was prachtig weer. Terwijl we naar Hotel Krasnapolski op de Dam liepen was het alsof ik zweefde. Met de eerste de beste collega die meewilde, ben ik laijgs de grachten en over de Wallen gegaan. Het is heel raar. Het is net alsof je niet bent weg geweest, maar daarnaast ben je je er voortdurend van bewust dat je een toerist bent. Het duurde twee uur voordat ik weer terug op aarde was." f Wim van der "I Pluijm (59) kan er maar niet over uit. „Als ie als 1 - gemeente een oprit d maakt voor fietsers van de Bosrode naar de - Ketelmeerlaan, dan mi kun je er donder op zeggen dat die ook gebruikt wordt als afrit. Ook al mag dat dan niet. su Met alle gevolgen van dien." me echt zorgen over." Van der Pluijm zou dan ook het liefst zien dat de oprit weer wordt weggehaald. Maar het zou nog beter zijn geweest, wanneer de gemeente het fietspad gewoon niet had aangelegd, bena drukt hij. „Die oprit is toch idioot? Zo creër je alleen maar onveilige situaties. Je zou denken dat de gemeente er toch bij stil heeft gestaan dat die oprit misbruikt zou kunnen worden om snel op de Bosrode te komen, maar nee..." Volgens Willem van Duijn, verkeerstechnisch medewerker van de gemeente, heeft de ge meente daar echter wél bij stil gestaan. „Het is nu eenmaal gemakkelijker om tegen het verkeer in te gaan, dan om te rijden, dat snappen wij ook wel." Maar de voordelen van een oprit wo gen volgens hem op veruit op tegen de nadelen. „Een aantal wijkbewoners heeft de gemeente namelijk laten weten dat ze zo min mogelijk fietsers en bromfietsers door hun wijk willen, om overlast te voorkomen. Dat wordt nu juist bereikt met die oprit." Volgens Van Duijn zou de verkeerssituatie ech ter al veel veiliger worden, wanneer fietsers en bromfietsers zich gewoon aan de verkeersregels houden en dus niet gaan spookrijden. „Maar goed. zo gaat dat nu eenmaal niet altijd. Dat zien wij ook wel in." Een andere oplossing voor het probleem ziet hij niet. „Wanneer je die oprit weghaalt, krijg je weer fietsers en bromfietsers door de hele wijk. Dat maakt de situatie alleen maar gevaarlijker. En je kunt er ook niet voortdurend een politie agent neerzetten, om de boel in de gaten te houden." Kasper de Vries, verkeersdeskundige bij de Leid se politie, is het wat dat betreft met Van Duijn eens. „Ik moet eerlijk zeggen dat dit soort zaken nu eenmaal niet de hoogste prioriteit hebben. We hebben daar eenvoudigweg niet de man kracht voor en in de Merenwijk spelen boven dien veel ernstiger zaken." Volgens De Vries had de gemeente de oprit dan ook beter niet kun nen aanleggen. De verkeersdeskundige raadt fietsers en brom fietsers aan om gewoon de tunnel onder de Ke telmeerlaan te gebruiken. „Dat is nu eenmaal de veiligste route, of zoals wij dat bij de politie zeggen: een conflictloze." Voor Wim van der Pluijm is dat advies niet voldoende. „Wanneer je fietsers en bromfietsers de mogelijkheid blijft bieden om dwars tegen het verkeer in te gaan, zullen ze dat ook blijven doen. De gemeente moet die oprit gewoon opdoeken." De Clematis montana heeft al vroeg in het jaar roze sterachtige bloemen. Ze klimt met -S plezier in boom of pergola. Maar ook tegen een ze niet op. Zet haar op een zonnige plaats maar scherm de voet af tegen de zon. Van 9,95 voor De oprit van de Bosrode naar de Ketelmeerlaan. Volgens het oud raadslid Van der Pluijm had de gemeente die nooit mogen aanleggen. foto henk bouwman Volgens Van der Pluijm, die zelf ruim tien jaar voor de PvdA in de gemeenteraad heeft gezeten, heeft de gemeente Leiden dan ook een grote fout gemaakt door een fietspad aan te leggen bij de Bosrode. „Fietsers en voetgangers kunnen toch gebruik maken van die prachtige tunnel die is aangelegd onder de Ketelmeerlaan", vraagt hij zich.af. „Je moet dan wel een klein stukje omrijden, maar het is wel veel veiliger. De oprit die de ge meente ruim anderhalf jaar geleden heeft aan gelegd, lokt alleen maar misbruik uit. Fietsers gaan nu spookrijden, ook al is dat verboden, om op de Bosrode te komen. Zelfs moeders met kinderen, terwijl die toch juist het goede voor beeld zouden moeten geven, rijden dwars tegen het verkeer in." Volgens het oud-raadslid levert dat niet alleen gevaarlijke situaties op voor de fietsers op het fietspad, maar ook voor de automobilisten op de Bosrode. „Zij verwachten namelijk niet dat er daar ook fietsers naar beneden komen en schrikken zich lens, wanneer iemand met grote vaart naar beneden komt schieten. Gelukkig is er nog nooit een fietser aangereden, maar dat loopt geheid een keer verkeerd af. Daar maak ik van de nieuwe vereniging zegt alles ,ens hem: een stevige handdruk, tegen een [ergrond van rood-wit-blauw, en in dat rood halvemaan en de ster van de Turkse vlag. legratie, daar gaat het om. In dit geval inte- van Turkse on- bsolute noodzaak »mt hij de oprich- „Zo'n eigen onder- nersvereniging is héél belangrijk, r de integratie van Turken. Turken le- in Nederland in een loorlijk gesloten ge enschap, in hun ei- cultuur. Dat geldt ook voor de Turkse lernemers. De meer heid van die zaken- nsen in Leiden zijn middelbare leeftijd, dus niet van de ede of latere genera die in Nederland opgegroeid. Veel hen vinden het eilijk om zich te ngen onder de Ne- landers, om onder Nederlanders te ko- taalprobleem jelt in dat verband een belangrijke rol. „Ze ten niet precies welke wettelijke regelingen er ''e^ i, welke regels. Welke faciliteiten er zijn voor irijven. Kortom, ze blijven hangen. Het gaat ierom de Turkse ondernemers op een hoger eau te brengen, qua kennis van het Neder- dse bedrijfsleven. Zodat ze makkelijker kun- iintegreren. En zodat ze makkelijker kunnen ;wo edraaien in het bedrijfsleven. Ie moet deze eniging wat dat betreft zien als een tussenfa- Als een opstapje." J3* let draait daarbij met name om bewust za- 11116 idoen, zegt Gür^ay. „De Turkse bedrijfsvoe ring is doorgaans veel losser. Men begint vaak zonder vooropgezet plan. Dat willen we verbe teren. We willen ze leren wat een marktonder zoek is en wat een bedrijfsplan. Dat soort zaken. De kans op een succesvol bedrijf is dan groter. En dat kan arbeidsplaatsen opleveren." TUOR denkt dat te kunnen bereiken met het organiseren van lezingen en conferenties. „Het is de bedoeling deskundi gen uit te nodigen. Bij voorbeeld iemand die iets kan vertellen over de verhoudingen tussen werknemers en werkge vers. Of iemand die iets vertelt over boekhouden. Of een financieel advi seur, over leningen en hypotheken. Lezingen werken denk ik beter dan cursussen. Want boeken en bladen lezen ze bijna niet, ik heb daar wel eens Turan Gür^ay: „Integratie van Turkse onderne mers, daar gaat het om." foto hielco kuipers naar g Kortom, Gürgay zit vol ambitie en vol plannen. En hij weet zich steund door een grote in teresse in zijn vereniging. TUOR is niet de eerste Turkse ondernemersver eniging in Nederland. „Maar wel de grootste", zegt hij trots. Sinds de oprichting hebben zich reeds dertig Turkse on dernemers uit de Leidse regio aangemeld, denk dat er in totaal in Leiden een stuk of tach tig zitten. In heel Rijn land misschien honderd twintig." Onder de leden bevinden zich eige naars van een reisbureau, een garage, een paar shoarmazaken, een confectiebedrijfje, een su permarktje, een autorijschool, een bakkerij, een cadeaushop, een sportschool, een stucadoors- bedrijf, een schoonmaakbedrijf, slagerijen en eetcafés. Gürgay, die nu ruim elf jaar in Neder land woont en inmiddels is genaturaliseerd, heeft zelf een bouwbedrijf. „Kortom, we zijn van heel wat markten thuis. Het wordt tijd dat we dat meer uitdragen en be drijfsmatiger gaan werken. En integreren. Dat vooral."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19