EU krijgt Palestijnen en Israël toch aan één tafel roepen stoppen mars udenten tegen Mobutu Buitenland Brand in Mekka kost 217 mensen het leven Komnklijke knieën Politie Israël wil leden van regering vervolgen 'Alsof het ging om een verloren portefeuille' Guerrilla-oorlog tegen Taliban op drie fronten China blokkeert kritiek op mensenrechtenbeleid taits OM: Iraanse minister berechten tNSDAG 16 APRIL 1997 along legt treinverkeer België plat «eu Bonden van spoorwegpersoneel hebben gisteren in een iot deel van België het treinverkeer lamgelegd, waardoor de towegen rond Brussel tijdens de ochtendspits veranderden in kluwen van files. De bonden, die protesteren tegen het ge- d' i kaan overleg over een reorganisatie bij de spoorwegen, heeft ir volgende week nog twee 24-uursstakingen aangekondigd. J 'eer foto's van wangedrag Belgen 1 ygEU De Belgische krant Het Laatste Nieuws heeft opnieuw 0's gepubliceerd waarop te zien is hoe Belgische militairen )D h misdragen in Somalië. De foto's zijn gemaakt in 1993. Ze ten onder meer hoe een Belg urineert op een dode Somaliër, foto's zijn van een militair die nog in dienst is. Vorige week 5 [den al twee soldaten opgepakt, omdat op een foto te zien 5hoe zij een Somalische jongen boven een vuurtje 'rooster- rgentinië levert ex-dictator niet uit jtk aires» De Argentijnse president Carlos Menem heeft gis- óuitgesloten dat Argentinië ex-dictator Leopoldo Galtieri Spanje uitlevert wegens het verdwijnen van en de moord op izeshonderd Spanjaarden tijdens de 'smerige oorlog', die de nmalige junta van 1976 tot 1983 tegen linkse activisten voer- In totaal verdwenen onder het repressieve bewind zeker 30 mensen, ofschoon enkele mensenrechtenbewegingen het ntal op 30.000 stellen. aanse kandidaat voor president man» Een Iraanse vrouw heeft zich opgeworpen als kandi- itvoor het presidentschap. Dat is voor het eerst sinds de ihting van de Islamitische Republiek Iran in 1979. Azam Tale- in js voorzitster van de islamitische vrouwenvereniging en Ithet vrouwentijdschrijft Hajal. Taleqani zou de eerste en ge vrouwelijke kandidaat zijn voor de presidentsverkiezingen i23 mei. De officiële registratie van kandidaten moet komen- 'eta! week beginnen. S geven Noord-Korea meer hulp iiNGTONDe Verenigde Staten geven het communistische ord-Korea vijftien miljoen dollar extra voedselhulp. De tjj ienking komt bovenop de eerder dit jaar beloofde tien mil- j n dollar aan goederen. De nieuwe donaties zijn bedoeld voor )0 ngerende kinderen, omdat er nijpende voedseltekorten zijn in stalinistisch geregeerde, door natuurrampen geteisterde van Fabergé blijkt onverkoopbaar irk Een door kunstkenners uiterst gewaardeerd Fabergé- 5gisteren op een veiling van het veilinghuis Christie's in New rk niet verkocht. Voor de zogeheten Denneappel met een ge latte waarde van tussen de 3,5 en 4,5 miljoen dollar had de ogste bieder slechts 2,8 miljoen over. Het edelsmeedwerk is in 10gemaakt door de Russische juwelier Peter Carl Fabergé K6-1920), die tussen 1885 en 1916 talrijke kunstwerken voor Russische tsaren en een tiental eieren voor enkele steenrijke ticiüieren schiep. loden door brandstichting in disco utante» In de Noord-Portugese stad Amarante zijn vanoch- d vroeg twaalf doden en acht gewonden gevallen, nadat on- enden de discotheek Mea Culpa in brand staken. Gemasker- mannen drongen midden in de nacht het pand binnen, arin zich rond veertig mensen bevonden. Zij goten benzine id en staken de disco in brand. Alle gewonden zijn in het zie- thuis opgenomen. Eéri was geraakt door een kogel. Het was tweede brarfd in de disco in minder dan een maand. iuropa mag vluchtelingen niet weren' sterdam Amnesty International maakt zich zorgen over de idens in Europa asielzoekers buiten de grenzen te houden. Als derdeel van een wereldwijde actie, is de mensenrechtenorga- jj; atie vandaag in Nederland begonnen met een campagne om tij te keren. In Europa probeert elk land te" voorkomen dat nvluchtelingenklimaat gunstiger uitpakt dan dat van het urland. Amnesty pleit voor internationale verdragen waarmee rechten van vluchtelingen worden beschermd en een jaarlijk- verantwoording per land aan de Verenigde Naties. iasa» rtr-dpa-anp igheidstroepen hebben gis- n de belangrijkste wegen in Zaïrese 'hoofdstad Kinshasa sloten. Zij deden dit om een estmars te voorkomen van enten die het aftreden van ident Mobutu eisen, ïdruk van tegenstanders op i tutu om op te stappen j rot toe. Opposanten van de ident riepen maandag een mene staking uit. De mees- inkels en bedrijven in Kins- amet zijn vijf miljoen inwo- bleven gisteren voor de tde achtereenvolgende dag Volgens ooggetuigen hing de hoofdstad een gespan sfeer, die voortkwam uit t voor gewelddadige bot- |en tussen de aanhangers de afgezette premier Etien- 'hisekedi en het regerings- Zuid-Afrikaanse minister buitenlandse zaken, Alfred meldde gisteren in Kaap dat hij binnen enkele da- een 'belangrijke vooruit- in Zaïre verwacht. Zuid- ^onderneemt versneld po en om een bijeenkomst en rebellenleider Kabila en wtu te regelen. Tien dagen wfdenvond in dat land de eer ontmoeting plaats tussen Gasfles ontploft in tentenkamp DUBAI »Rtr-DPA-AFP Een grote brand in een tenten kamp bij de islamitische bede vaartplaats Mekka in Saudi-Ara- bië, heeft gisteren minstens 217 pelgrims het leven gekost. Het aantal gewonden is opgelopen tot 1.290. De meeste slachtof fers, voornamelijk afkomstig uit India, Pakistan en Bangladesh, werden vertrapt door mensen die in paniek een veilig heenko men zochten. De brand lijkt te zijn ontstaan toen een gastank, die werd ge bruikt om te koken, ontplofte. De vuurzee trok, aangewakkerd door de harde wind, razendsnel een verwoestend spoor door de naar schatting .70.000 tenten. Volgens ooggetuigen is een strook van twee kilometer in het tentenkamp afgebrand. Ongeveer twee miljoen pel grims, afkomstig uit zo'n hon derd landen, hebben zich verza meld op de vlakte van Mena, elf kilometer van Mekka, voor de jaarlijks terugkerende bede vaartstocht naar Mekka, de hadj. De brand brak uit bij een brug tussen Mekka en de plaats Muna, waar vele honderddui zenden pelgrims waren gehuis vest. Binnen de islamitische ge meenschap in Nederland is gro te onrust ontstaan; er zijn ruim 3500 moslims uit Nederland naar Mekka getogen. Ondanks de miljardeninves teringen die de Saudische rege ring heeft gedaan om de veilig heid rond de jaarlijkse terugke rende hadj te vergroten, zijn sinds 1987 honderden mensen bij deze tocht om het leven ge komen door onlusten, ongeluk ken en brand. In 1987 vonden in Mekka ze ker vierhonderd mensen de dood bij botsingen tussen Iraanse sjiïëtische pelgrims en ordetroepen. In 1992 verloren 1.800 mensen het leven in een voetgangerstunnel, toen een grote menigte óp hol sloeg na het uitbreken van een brand. Twee jaar later stierven 270 mensen toen paniek uitbrak in een dicht opeengepakte menig te. In mei 1995 kostte een brand in het tentenkamp bij Muna drie mensen het leven. De hadj is de tocht naar de geboorteplaats van de profeet Mohammed, Mekka, die een volwassen moslim eens in zijn leven moet maken, als hij daar financieel en lichamelijk ten minste toe in staat is. Deze foto, gemaakt van de Saudische televisie, toont de resten van het tentenkamp na de brand. Nederland probeert als Europees voorzitter vredesproces vlot te trekken De poging van minister Van Mierlo om namens de Eu ropese Unie (EU) het vastgelopen vredesproces tussen Israël en de Palestijnen vlot te trekken, heeft toch nog succes gehad. De Palestijnse leider Yasser Arafat en de Is raëlische minister van buitenlandse zaken David Levy zijn vanochtend op Malta met elkaar in gesprek geko- VALETTA GPD-ANP-AFP Het zag er naar uit dat de Ne derlandse bemiddelingspoging om het vastgelopen vredespro ces vlot te trekken, mislukte. Een handdruk bij aankomst in Malta's hoofdstad Valeria, met Van Mierlo op de achtergrond als grote verzoener; meer leek er niet in te zitten. Gisteren werd de hele dag voor en achter de schermen ge ijverd om Levy en Arafat voor het eerst in lange tijd weer sa men aan tafel te krijgen. Maar ook na aparte gesprekken van de vijftien Europese ministers van buitenlandse zaken met eerst Arafat en vervolgens Levy waren de twee vooralsnog niet bereid rechtstreeks met elkaar van gedachten te wisselen. „We hopen op een ontmoeting, mis schien morgen of later", aldus de woordvoerder van Van Mier lo na afloop. De Duitse minister van buitenlandse zaken Kinkel zei dat het Europese initiatief 'niets' had opgeleverd. Daar mee leek de EU een unieke kans gemist te hebben om een door braak te forceren in het vredes proces. Na morgen ligt het ini tiatief namelijk weer in handen van de Amerikaanse onderhan delaar Ross, die afspraken heeft met Arafat en premier Neta nyahu van Israël. In Malta werd tamelijk ont spannen gesproken over het an derhalf jaar oude Meditterane project: nauwere samenwerking tussen de EU en de twaalf Mid dellandse Zee-staten op poli tiek, economisch en cultureel gebied. Ruim tien miljard gul den heeft de EU al uitgetrokken om de economische ontwikke ling van de politiek labiele 'zuidflank' tussen 1995 en 1999 te ondersteunen. Uit vrees voor Palestijnse aanslagen heeft het Israëlische leger vannacht de westelijke Jordaanoever totaal afgegren deld. De vorige afsluiting was ingesteld na de zelfmoordaan slag van 21 maart in Tel Aviv. De laatste dagen was deze maatregel deels ingetrokken. De Palestijnen van de westelijke Jordaanoever mogen tot nader order Israël niet meer binnen. Ook zijn de Israëlische neder zettingen op de Jordaanoever, waar duizenden Palestijnen werken, niet toegankelijk. vertegenwoordigers van Kabila en de president van Zaïre. Kabila liet zich gisteren nog steeds niet zien in Lübumbashi, de tweede stad van het land die zijn troepen onlangs veroverde. Maandag was hij in de stad aangekomen om de inname te vieren. De bevolking van Lub- umbashi wachtte op een bijeen komst, een overwinningsparade of ten minste een glimp van Ka bila. Maar het enige wat zij te zien kregen was een demonstratie van enkele honderden mensen die de rebellenleider verweten dat hij hen een nieuwe, tijdelij ke gouverneur had opgelegd. Waarom Kabila er zolang over doet om te verschijnen is on duidelijk en de kritiek op hem is ongewoon. Kabila trad door gaans meteen in de openbaar heid na de verovering van ste den. Zaïre gaat een internationaal arrestatiebevel uitvaardigden tegen ex-premier Léon Kengo wa Dondo die het land is ont vlucht en zich in Europa be vindt. Volgens minister van in formatie Mulumba ontdekte de regering die het roer overnam na de val van Kengo wa Dondo, dat de schatkist leeg was. Vol gens Zaïre heeft de gevluchte premier die geplunderd. mintlaw Alleen de knieën van de Engelse prins Charles piepen nog tussen zijn kilt en de laarzen uit, als hij in Mintlaw een visfa- briek bezoekt. foto epa chris bacon Openbaar Ministerie. Centraal in de affaire staat de benoeming van Ronie Bar-On tot procureur-generaal in janu ari. Deze had er volgens de ver denkingen voor moeten zorgen dat er geen proces wordt ge voerd tegen Aryeh Deri, leider van de religieuze Shas-partij. Deri zou hebben gedreigd an ders het akkoord over Hebron met de Palestijnse leider Arafat te laten mislukken. Minister van Justitie Hanegbi en Netanyahu's adviseur Lie- berman zouden het akkoordje over de benoeming van Bar-on hebben uitgewerkt. Netanyahu heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. Procureur-generaal Rubin stein zal de komende dagen be sluiten of en in welke gevallen er strafvervolging komt. Het bu reau van premier Netanyahu weigerde gisteren een reactie te geven. JERUZALEM DPA-Rtr-ANP-AP De Israëlische politie heeft na twaalf weken onderzoek naar een corruptieschandaal justitie geadviseerd over te gaan tot vervolging van ten minste drie belangrijke politici uit de rege ring van premier Netanyahu. Dit meldde de Israëlische televi sie gisteravond. Minister van Justitie Tsachi Hanegbi, Netanyahu's belang rijkste adviseur Avigdor Lieber- man en partijvoorzitter van de ultraorthodoxe coalitiegenoot Shas, Aryeh Deri, zouden in staat van beschuldiging moeten worden gesteld, concludeert de politie. Het Openbaar Ministe rie buigt zich in de komende dagen over de aanbeveling. Het onderzoek leverde vol gens de televisie tevens belas tend materiaal over premier Netanyahu op. Maar het onder zoeksteam sprak in zijn geval geen aanbeveling uit voor het BRUSSEL ALY KNOL VERVOLG VAN VOORPAGINA De rapporteurs van de com missie-Dutroux, Nathalie T'Serclaes en Renaat Landuyt, waren echter vooral gul met kritiek aan het adres van poli tie en justitie. Er was in alle onderzoeken sprake van 'een gebrek aan beroepsernst', van 'mank beleid', van 'inadequa te controle' of anders wel van vakanties of weekendverlof, waardoor het werk volledig kwam stil te liggen. Vooral de rijkswacht en de bijzondere opsporingsbrigade hebben niet gedaan 'wat men van een professionele politie organisatie mag verwachten'. Enkele politieonderdelen moeten verder worden be schouwd 'als baronieën met verregaande normvervagin gen'. Sporen werden niet nage trokken, uitkomsten van buurtonderzoeken werden niet vastgelegd, het dossier- Loubna ging achtereenvol gens naar niet minder dan drie verschillende speurders, zonder dat ze volledig werden ingelicht. De aangifte van de verdwijning van Loubna werd 'behandeld alsof het ging om een verloren portefeuille'. In het onderzoek naar Julie en Mélissa werd niet gerea geerd op een brief van de moeder van Dutroux, waarin ze voor haar zoon waar schuwde. Ook een vóór de verdwijningen binnengeko men tip over Dutroux' cellen, waarin hij 'kinderen uit het buitenland wilde onderbren gen', werd slechts oppervlak kig nagetrokken. In dezelde cellen stierven later Julie, Mé lissa, An en Eefje. In het commissierapport, dat unaniem werd aangeno men, wordt aanbevolen de drie politiediensten ge meentepolitie, rijkswacht en gerechtelijke politie samen te voegen. 'Bureaucratie, na ijver en het flagrant achterwe ge blijven van de uitwisseling van gegevens' moeten daar mee in de toekomst worden vermeden. De gerechtelijke instanties moeten vooral beter worden georganiseerd. De commissie beveelt ook hier een 'betere communicatie' aan, die onder meer zou kunnen worden be werkstelligd 'door de invoe ring van computers'. Het is bij rechtbanken in België geen zeldzaamheid dat rapporten nog met de hand worden ge kopieerd. De aanbevelingen hebben een groot gewicht, omdat in de commissie alle belangrijke politieke partijen vertegen woordigd waren. Voorzitter Mare Verwilghen verklaarde gisteren dat hij pas tevreden zal zijn 'als een tweede drama als dit uitgesloten is'. „Wij blijven toezien", zei hij. Zijn commissie zal nog na gaan of er met name in de zaak-Dutroux sprake is ge weest van 'bescherming van hogerhand'. Dat is een steeds terugkerend thema in de Bel gische media geweest. In hoe verre er sancties komen tegen de genoemde politie- en justi tiefunctionarissen hangt af van de betrokken ministers. Premier Dehaene waar schuwde gisteren voor 'over haaste stappen'. De meeste ouders van ver dwenen en vermoorde kinde ren waren gisteren tevreden over de aanpak van de com missie. Alleen de vader van An, Paul Marchal, had kritiek. Hij meende dat het verslag was verwaterd, omdat men het 'kennelijk koste wat kost met algemene stemmen had willen aannemen GENEVE BOB KROON toelichting op het vonnis beslist zal het Openbaar Ministerie welke leden van de Iraanse regering eventueel kunnen worden vervolgd. Aanhoudingsbevelen tegen gees telijk leider Ali Khamenei en president Has hemi Rafsanjani worden uitgesloten geacht wegens 'immuniteitsproblemen' en staats rechtelijke gronden, maar de situatie zou anders liggen in het geval van Velayati. De minister maakte evenals Khamenei en Rafs anjani deel uit van het 'Comité voor Bijzon dere Aangelegenheden', dat volgens de Ber- lijnse rechtbank de opdracht tot het ver moorden van de vier Iraans-Koerdische op positie in het restaurant 'Mykonos' had ge geven. De voorzitter van het Iraanse parlement, Ali Akbar Nateq-Nouri, heeft gisteren ge zegd dat buitenlanders in Teheran niets hebben te vrezen in de commotie over de Duitse uitspraak. „Als regering staan we ga rant voor de levens van onze bevolking en, op dezelfde manier, voor alle buitenlanders die in Iran wonen." Er wonen ongeveer 400 Duitsers en enkele duizenden andere bui tenlanders in Iran. CORRESPONDENT Met zware politieke druk en openlijke dreiging met econo mische represailles is het China gisteren andermaal gelukt een kritische Westerse resolutie te gen zijn mensenrechtenbeleid te blokkeren. In de VN-Com- missie voor de Mensenrechten werd een voorstel van China aangenomen om de anti-China resolutie van Denemarken niet in stemming te brengen. Vol gens China ging het 'om een Westerse poging China en de Derde Wereld naar zijn hand te zetten'. Het was de zevende keer dat China de dans ontsprong en volgens de meeste Westerse waarnemers blijft hiermee van de geloofwaardigheid van de Commissie voor de Mensen rechten niet veel meer over. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken John Shattuck wilde de Commissie toch niet zonder meer afschrij ven. „We hebben een slag verlo ren, maar de eindoverwinning is toch voor de mensenrech ten", aldus Shattuck. „De Chi nezen hebben het zwaarste ge schut gebruikt om een kritische resolutie te torpederen, maar ze hebben niet kunnen voorko men, dat hun schendingen van de mensenrechten uitgebreid ter sprake zijn gekomen, en daar gaat het uiteindelijk om." Het zware geschut bleek niet alleen uit het uitstellen van Deense en Nederlandse han delsmissies naar Peking, maar ook uit de dreigende taal van de Chinese afgevaardigde Wu Jian- min in de Commissie. „De Wes terse leugens zullen de opmars van 1,2 miljard Chinezen niet stuiten." Guerrillastrijders van de uit de Afghaanse hoofdstad Kabul ver dreven coalitie hebben aanval len ondernomen op de moslim fundamentalistische Taliban. Daarbij zijn aan beide zijden tientallen krijgsgevangenen ge maakt. Woordvoerders van zo wel de Taliban als hun tegen standers hebben dit gisteren be kendgemaakt. Over slachtoffers zijn geen mededelingen ge daan. De gevechten hadden plaats in de oostelijke provincie Nangarhar, in de Ghorband-val- lei ten noorden van de hoofd stad en in de westelijke provin cie Badghis. De coalitie tegen de Taliban bestaat uit troepen van de verdreven militaire leider Ahmed Shah Massood, de Oez- beekse generaal Rashid Dostum en de sjiïtische Hezb-e-Waha- dat. De sjiieten vormen in Af ghanistan een minderheid en zijn van nature tegenstanders van de soennitische Taliban. In Nangharhar voerden kleine groepjes guerrillastrijders van Massood aanvallen uit op Tali- ban-stellingen in ten minste twee districten. Een Taliban- woordvoerder in Kabul zei dat de aanvallen waren afgeslagen en dat 22 guerrillastrijders, on der wie twee bevelhebbers, ge vangen waren genomen. In Badghis woedde hevige strijd tussen de Taliban en troepen van de noordelijke krijgsheer Dostum. De Hezb-e-Wahadat maakte melding van terreinwinst bij fel le gevechten in de Ghorband- vallei. Woordvoerder Moham med Bashir Tawhaidi zei dat de Taliban uit een district in de vallei waren verdreven. Ten minste zestig Taliban-strijders, onder wie hun bevelhebber Ab dul Wahed, zouden gevangen zijn genomen. Tawhaidi ver klaarde dat het de strategie van de coalitie is om de Taliban op verscheidene fronten tegelijk aan te vallen, zodat zij worden uitgeput. „Vervolgens lanceren wij een grootschalig offensief', merkte hij op. Ook Massoods woordvoerder Abdullah kondigde voortzetting van de aanvallen aan. Abdullah zei dat de coalitie nog geen plannen bezit voor een aanval op Kabul, maar dat de druk op de Taliban-linies rond de hoofdstad geleidelijk wordt op gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7