Docent vaart wel bij rust op school Archeologen trekken 'ritssluiting' van Nederland open Binnenland i orig jaar minder loden in het verkeer PvdA wil fokverbod varkens in pestgebied Politie rolt xtc-bende op 'Aardige hulp' haalt rekening bejaarde leeg Aangespoelde walvis CPD Geassocieerde Pers Diei Overhaasting schaadt rechtsstaat' ujjhaag Haastige en onzorgvuldige wetgeving schaadt de échtsstaat in Nederland onnodig. Vice-president W. Scholten 1 wn de Raad van State trekt deze harde conclusie in het jaarver- J lag over 1996, dat hij vanmorgen heeft gepresenteerd. Als voor- ieeld noemt de vice-president de wetgeving op het terrein van v» |e sociale verzekering. Die brengt volgens hem omvangrijk, 'li jfhnisch ingewikkeld en sociaal diep ingijpende voorstellen net zich mee. Door veel wijzigingen krijgen de wetten voor soci- je zekerheid in de ogen van Scholten niet de tijd hun waarde in praktijk te bewijzen. ÖJ klimaatverandering kost miljarden istekdam De economische schade door de wereldwijde kli- ^tverandering wordt onderschat. Alleen al de verzekerde chade als gevolg van acht stormen in de periode 1989-1993 be- eg 71 miljard gulden, aldus de econoom Jepma vandaag bij ..installatie als hoogleraar internationale milieu-economie bij je Universiteit van Amsterdam. Jepma vindt dat de meeste stu- lies naar de effecten van klimaatverandering te veel gericht zijn 4,311 ip de gemiddelde temperatuurstijging. Volgens hem zijn het 'ooral extreme weersomstandigheden en niet zozeer de gemid- elde temperatuurstijging die de economie grote schade berok- Vrijwilliger in Zutphen is te druk .311 var ittphen Een conferentie over vrijwilligerswerk in Zutphen is af lazen in verband met de werkdruk van de betrokkenen in in onbetaalde baan. De gemeente Zutphen wilde de bijeen- imst voor 291 bedrijven en instellingen zaterdag houden. Maar ,p die dag blijkt de doelgroep geen tijd hebben. Aanleiding voor conferentie was een onderzoek naar het vrijwilligerswerk in aij utphen. Eén van de belangrijkste uitkomsten was dat de werk- |e rukte hoog is. Voetbalclub schorst twee jeugdleden 'SCI niMEGEN Het bestuur van de Nijmeegse voetbalclub Quick 1888 P0C heeft gisteren besloten twee jeugdleden te schorsen. Twee ande ren mogen tot 1 juli niet meer op de velden van de voetbalclub omen. De vier waren vorige week zaterdag betrokken bij een lichtpartij op de velden van de Arnhemse club Vitesse 1892. s's Aan het eind van de wedstrijd ontstond een vechtpartij. Een Arnhemmer probeerde de gemoederen te bedaren, maar kreeg eoharde klap op zijn hoofd. Toen de jongen bewusteloos op de irond lag schopten en sloegen de Nijmegenaren hem. ij Israël eert Nederlandse oorlogshelden kterdam De staat Israël heeft twaalf Nederlanders, van wie legen postuum, geëerd voor hun hulp aan joden tijdens de Weede Wereldoorlog. Ambassadeur Yossi Gal reikte gisteren in imsterdam de betrokkenen of hun kinderen de Yad Vashem- 'Medaille en een oorkonde uit. Het Yad Vashem Instituut werd in 953 door het Israëlisch parlement opgericht om de herdenking ran de zes miljoen slachtoffers van de jodenvervolging levend te jjJl ouden. Ongeveer 4200 Nederlanders hebben sindsdien de ere- hjj ilel Rechtvaardige onder de Volkeren gekregen. ang oliespoor op Schiermonnikoog [ties miermonnikoogOp het strand van Schiermonnikoog is van- ichtend over een lengte van dertien kilometer een oliespoor angetroffen. Het spoor heeft een bfeedte die varieert van vijftig entimeter tot een meter en bestaat uit een zware, stroperige ubstantie waarin ook korrels zitten. De Kustwacht is vanoch- met een vliegtuig boven de Noordzee gaan speuren naar de PP° ventuele veroorzaker van de vervuiling van water en strand. 'W-leden eisen korte werkweek Shell otterdam Ledenvergaderingen van de Industriebond FNV lebben uitgewezen dat de werknemers van de Shell-vestigingen j nPernis en Moerdijk eisen dat er een flinke stap wordt gezet in Ie lichting van verdere arbeidstijdverkorting. De onderhande- ngen over een nieuwe CAO bij Shell liepen daarop onlangs el rast. De leden van de Industriebond willen een CAO van maxi- 1(13!naa^twee laar met een loonsverhoging van twee tot drie pro ent. Bovendien moet er verdere ATV komen voor zowel de dag- Isploegendiensten. Wlt Allochtoon komt moeilijker rond san ünhaag Allochtonen hebben meer moeite dan autochtone liret lederlanders met een.vergelijkbaar inkomen om rond te ko- ie,h! nen, constateert het NIBUD in een onderzoek dat vandaag is det angeboden aan minister Melkert van sociale zaken. Redenen iaarvoor zijn dat allochtonen relatief grote bedragen overmaken nlijk aar familie in het moederland, en verder veel geld uitgeven aan CO [ervoer (reizen naar het moederland) en telefoon. Ie hij in 1996 tot niveau jaren vijftig aantal verkeersdoden be- oeg vorig jaar 1180, 154 min- t dan het jaar in 1995. Het ntal slachtoffers was sinds nd jaren vijftig niet meer zo ïgS t heeft minister Jorritsma bew n verkeer vandaag bekendge- riadi aakt tijdens een Europees ;erva mposium over verkeersveilig- ncidif d in Amsterdam. s Jorritsma is het oeilijk aan te geven waaraan ïitoi daling precies is te danken. «Ierland is met een aantal aatregelen wel op de goede 1 de herinrichting van tot woonerf öf der- hlometerstraten, de aanleg i veilige fietsroutes en de indeling van het autoverkeer Geen steun van WD en CDA De PvdA wil dat minister Van Aartsen een fokverbod voor var kens instelt in de door de var kenspest getroffen gebieden. Doorgaan met fokken terwijl je zeker weet dat die beesten vlak na hun geboorte moeten wor den afgemaakt, dat kan niet, vindt PvdA-woordvoerder Huys. D66 steunt de PvdA, maar WD en CDA menen dat een verbod niks uithaalt. Minister Van Aartsen, die yorige week het idee van een fokverbod op perde maar er toch vanaf zag, zei dat de maatregel opnieuw wordt overwogen als de pest blijft aanhouden. Het algehele vervoersverbod rondom Soerendonk is inmid dels versoepeld. Na de ontdek king van een geval van klassieke varkenspest gold sinds 8 april een totaal vervoersverbod voor dat gebied. Het verbod geldt nu nog wel voor het vervoer van varkens en vervoermiddelen voor varkens. Ook producten of voorwerpen die smetstof kun nen dragen vallen eronder. De Europese Unie heeft op verzoek van Van Aartsen de op koopregeling uitgebreid. Er was al toestemming voor het opko pen van 35Ö.000 varkens en 450.000 biggen. Daar komen nog eens 600.000 slachtvarkens bij en 780.000 biggen. De Dierenbescherming deelt vanaf vandaag processen-ver baal uit aan transporteurs die zich niet aan de regels houden bij het vervoer van varkens naar de slachthuizen. Door overbela- ding en onvoldoende ventilatie komt het regelmatig voor dat varkens door warmte en zuur stofgebrek al in de wagen over lijden, aldus de Dierenbescher ming. oss» Vijf leeuwen en hun dompteurs bivakkeren al enkele weken op een industrieterrein in Oss. Ze hadden in oostelijk Duitsland moeten optreden in een circus. Maar wegens de varkenspest weigert de circusdirecteur toestemming de roofdieren naar Duitsland te vervoeren. De Zwitserse direc teur heeft zelf een act met gedresseerde zwijntjes en is bang dat de leeuwen uit het van varkenspest vergeven Noord-Brabant de ziekte meenemen. FOTO ANP Leeftijd docent hoeft niet tot hoger ziekteverzuim te leiden Als er meer conciërges, assistenten en ander ondersteu nend personeel op scholen komt, zullen docenten niet zo snel opbranden als nu. Een rustig werkklimaat komt hun namelijk zeer ten goede. Amsterdam ANPgelijk. „De werkdruk in Neder land is nauwelijks hoger dan in het buitenland", aldus L. Prick van Intervu. Een opvallend ver schil met het buitenland is wel de chaotische werksituatie in vooral het voortgezet onderwijs. Buitenlandse scholen beschik ken meer dan in Nederland over personeel dat toeziet op de gang van zaken in en om het gebouw. In Nederland ont breekt het leraren bovendien bijna helemaal aan secretariële en administratieve ondersteu ning. Dat maakt hun werksitua tie hectisch en chaotisch, con cluderen de onderzoekers. Ook voor leerlingen is de situ atie onoverzichtelijk. De uitval van leraren aan de ene kant en leerlingen aan de andere kant zouden volgens de onderzoe kers wel eens twee zijden van dezelfde medaille kunnen zijn. Als er méér ondersteunend personeel is, worden de docen- Die heel 'sterke vermoedens' hebben onderzoekers van Inter vu. Zij hebben in opdracht van het ministerie van onderwijs in België, Denemarken, Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk onderzoek gedaan naar de ver grijzing van het onderwijsperso neel. Zij concluderen dat de problemen van oudere docen ten in Nederland niet het van zelfsprekende gevolg zijn van de vergrijzing. De leeftijdsopbouw van lera ren m Nederland wijkt nauwe lijks af van de situatie in het omringende buitenland. In Ne derland wordt de vergrijzing van leraren als een probleem ervaren omdat het ziektever zuim van de oudere leraar drie keer zo hoog is als van zijn jon gere collega. In Frankrijk daar entegen is het ziekteverzuim voor alle leeftijden nagenoeg ten ontlast. De kans dat zij zich ziek melden is dan kleiner. Te denken valt aan meer conciër ges die toezicht houden op de leerlingen. Ook zijn mensen no dig die helpen in de mediatheek op school, de bibliotheek en het computerlokaal. Harde bewijzen dat het ziek teverzuim in Nederland zal da len, heeft Prick niet. Cijfers daarover zijn alleen voor Frank rijk beschikbaar. Maar het lijkt Prick heel logisch dat docenten het langer volhouden als het rustiger is op school. Het heeft volgens hem dan ook geen zin om oudere docenten korter te laten werken, of de uitkeringen te verlagen. Vorig jaar oktober verscheen een omvangrijk onderzoek over de wachtgelden, De jaren tellen. Dat noemde de vergrijzing in het onderwijs als onontkoom bare oorzaak van de stijgende uitgaven. Minister Ritzen (on derwijs) komt binnen enkele weken met een reactie op het rapport. De politie heeft bij een grote actie gisterochtend negentien leden van een xtc-bende aan gehouden. Van hen zijn er veertien, onder wie vijf vrou wen, afkomstig uit Maastricht, twee uit Elsoo en drie uit Bu- del. In Budel ontmantelde de politie een laboratorium waar de bende xtc produceerde. In Elsloo nam ze een tabletteer- machine in beslag. Justitie verdenkt alle arres tanten van de fabricage van en handel in xtc-tabletten. Hun leeftijden variëren van 22 tot 52 jaar. De twee hoofdver dachten zijn nog voortvluch tig. Ze bevinden zich mogelijk nog in België. Bij onderzoeken in wonin gen in Maastricht en Elsloo trof de politie enkele honder den xtc-tabletten, verpak kingsmaterialen, weegschalen en computerapparatuur aan. In een van de woningen bleek de bedrijfsadministratie van de bende te liggen. Op verschil lende plaatsen namen recher cheurs Vuurwapens en auto's in beslag. De politie zegt de criminele organisatie sinds oktober 1996 op het spoor te zijn. Op ver zoek van justitie in Maastricht verrichtte de Belgische politie onderzoek op twee locaties en in woningen in de Belgische gemeente Lanaken. ,,Zo heb je bijna veertigdui zend gulden en zo heb je niets meer." De schrik zit er goed in bij de 65-jarige mevrouw Oos- ting uit Hoogezand. In plaats van een goede hulp bleek een 30-jarige plaatsgenote een ge raffineerde dievegge. De hulp in de huishouding heeft de bankrekening van mevrouw Oosting geplunderd. „Het leek zo'n aardige vrouw", aldus het slachtoffer, die in goed ver trouwen haar bankpasje en pincode afstond. De hulp in de huishouding kwam in de zomer als vakan tiekracht bij het slachtoffer werken. Mevrouw Oosting had last van haar heupen, waar door ze slecht ter been was. „Na de vakantieperiode zou iemand anders het werk over nemen. De vrouw bood aan mij te blijven helpen", vertelt mevrouw Oosting. Ze ging op het aanbod in, ondanks her haalde waarschuwingen van de kant van thuiszorgorgani satie Madi. „Er kwamen klach ten binnen dat de vrouw ook in haar vrije tijd mensen op zocht en dat vonden sommige cliënten te opdringerig", aldus Madizorg-coördinator Groen- wold. Volgens haar treft Madi geèn blaam. „De kracht werk te niet meer voor ons toen ze de diefstallen pleegde. De hulp deed anderhalf jaar lang de huishouding voor me vrouw Oosting en zorgde dat de boodschappen in huis kwa men. Ook regelde ze de bank zaken. Althans, dat was de be doeling. Na een verblijf van enkele maanden in het zieken huis en een revalidatiecen trum, kwam Oosting er vorig jaar zomer achter dat haar steun en toeverlaat zich niet aan de afspraken had gehou den. „Ik kreeg opeens deur waarders aan de deur. Gas, licht en telefoon: er was geen rekening betaald. Later bleek ook nog dat ze de huur al maanden niet had overge maakt." Toen de vrouw vorig jaar na herhaalde verzoeken weigerde het bankpasje en de afschriften over te dragen, waarschuwde een argwanende buurman de politie en de dochter van Oosting. De bejaarde vrouw heelt uit eindelijk eind vorig jaar aan gifte gedaan van diefstal. Uit onderzoek van de politie is ge bleken dat de hulp in ieder ge val 25.000 gulden van de bankrekening" heeft gehaald voor eigen gebruik. Ze heeft dat inmiddels ook bekend. Volgens mevrouw Oosting heeft de hulp bijna 40.000 gul den gestolen. Geld dat ze had overgehouden aan de verkoop van haar huis na de dood van haar man. op hoofdwegen. Ook het over heidsbeleid om het verkeersge drag positief te beïnvloeden (Duurzaam Veilig) is belangrijk. Maar de verkeersveiligheid kan en moet altijd beter, aldus Jorritsma. De ministers van transport bespreken dan ook tij dens de Transportraad in juni een actieprogramma verkeers veiligheid. Jorritsma zal daar een initiatief steunen om in Eu ropees verband een ranglijst van veilige auto's te maken. Het ministerie van verkeer en waterstaat en de verzekeraars sluiten verder binnenkort een overeenkomst waarin beide partijen afspreken vijf jaar lang gezamenlijk campagnes te voe ren voor onder meer het ge bruik van autogordels. neeltjejans» Het wordt door de kronkelende vorm geving zonder eni ge rechte lijn nog het meest vergele ken met een aan gespoelde walvis. In werkelijkheid gaat het om het nieuwe waterpavil joen van de Delta Expo, gevestigd op het voormalige werkeiland Neeltje Jans bij het Zeeuw se Burgh-Haamste- de. Via beeld, licht en geluid wordt in het paviljoen de kringloop van het water in al zijn fa cetten en verschij ningsvormen ver beeld. De attractie wordt op 2 mei ge opend. FOTO ANP KOEN SUYK O"" offlH ®d ..mi «ra aanleg van de Betuwelijn is voor Nederland niet alleen 's economisch belang. Archeologen grijpen met twee "iden de kans aan om overal langs het tracé bodemon- zoek te doen. „We trekken als het ware dwars door '«Ierland van oost naar west een ritssluiting open", zegt ii iU./rc^e°l°0g en projectleider B. Goudswaard. .endj 'n de bodem bevindt zich een opeenstapeling van res- uit de voorbije eeuwen. Voor deskundigen is de on trond net een open boek: ze kunnen er redelijk nauw- «irig van alles uit opmaken. Bij voorbeeld hoe mensen fOeger leefden. Al vanaf het allereerste begin is bij het maken van de 'lannen voor de Betuwelijn rekening gehouden met mo- Püjk bodemonderzoek. Het is volgens Goudswaard voor de eerste keer dat archeologisch onderzoek een volledig geïntegreerd onderdeel is van zo'n groot project. Er is zelfs een aparte projectgroep voor in het leven geroepen. Daarin werken samen de Managementsgroep Betuwe: route van NS Railinfrabeheer en de Rijksdienst voor het Oudheidkundige Bodemonderzoek. Literatuurstudie en eerste verkennende bodemonder zoeken hebben aangetoond dat langs de 160 kilometer lange route tal van belangwekkende vondsten zijn te ver wachten. Overigens is het zeker niet de bedoeling die alle maal op te graven. Integendeel, het beleid is er volgens Goudswaard vooral op gericht om die plekken zoveel mo gelijk intact te laten. „Als we het in de oorspronkelijke context laten zitten, blijft alle beschikbare informatie behouden. We verwach ten dat in de komende eeuwen veel betere technieken be schikbaar zijn om er achter te komen wat de bodem ons te vertellen heeft. Bovendien is het aannemelijk dat we dan ook heel andere vragen hebben dan nu", aldus Goudswaard. Om archeologisch waardevolle plekken te beschermen is de spoorbaan soms letterlijk een beetje naar links of naar rechts verplaatst. Ook komen op sommige plaatsen betonnen platen of een speciaal soort zand onder de spoorlijn te liggen. Op ongeveer vijftien plekken gaat daadwerkelijk de schop de grond in. De eerste opgraving begint met enig ceremonieel op 22 april in de gemeente Buren. Daar den ken de archeologen resten aan te treffen van een neder zetting uit de Middeleeuwen. Voor het archeologische werk is een potje beschikbaar van 43 miljoen gulden. Of de kosten werkelijk zo hoog zijn, of dat er nog meer geld bij moet, blijkt pas achteraf. De opgravingen moeten in 1999 zijn afgerond. Vanaf dat moment krijgt de feitelijke aanleg van de Betuwelijn de hoogste prioriteit. De archeologische waarde van het project zit hem vooral in de inventarisatie die gemaakt kan worden dwars door Nederland, aldus Goudswaard. Daarnaast liggen langs de route hele mooie concentraties van oudheidkun dig materiaal. De wetenschappers denken onder meer al lerlei resten aan te treffen van oude woonvormen. Het is volgens Goudswaard niet de bedoeling om met het gevonden materiaal een paar magazijnen te vullen. „We zijn vooral van plan er een verhaal mee te vertellen. Wat wij vinden moet toegankelijk worden voor een breed publiek." Van Mierlo krijgt steun voor kritiek China den haag gpd Op het CDA en de werkgevers na heeft iedereen zich ge schaard achter minister Van Mierlo van buitenlandse zakpn voor diens kritische houding je gens het Chinese mensenrech- tenbeleid. Gisteren werd be kend dat Peking vanwege die kritiek een voor juni geplande handelsmissie naar China heeft afgeblazen. WD-leider Bolkestein, die vaak botst met Van Mierlo, schaarde zich gisteren onver kort achter de minister van bui tenlandse zaken. Bolkestein be kritiseerde Frankrijk, Duitsland en Italië, die op het laatste mo ment hun steun onthielden aan een EU-motie tegen het Chine se mensenrechtenbeleid. Hun steun had het voor Peking veel moeilijker gemaakt Nederland aan te pakken, aldus de WD- leider. Kritiek kwam er alleen van de oppositiepartij CDA en van werkgeversvoorzitter Blan- kert. De laatste noemde het op treden van Van Mierlo 'een on gelukkig en slecht voorbeeld van de herijking van het buiten lands beleid', dat juist bedoeld was om de buitenlandse poli tiek en de buitenlandse betrek kingen elkaar te laten verster ken. De reactie van enkele deel nemende concerns zoals ABN- Amro, AKZO-Nobel en Unilever was mild, variërend van 'jam mer' tot 'teleurstellend'. Naast Nederland is ook Denp- markert door de Chinese rege ring gestraft voor de kritiek die beide landen hebben geuit op het gebrek aan mensenrechten in China. Nederlandse diploma ten zeggen dat de twee Europe se landen 'een logisch doelwit' zijn voor Peking, dat al had aan gekondigd hard te reageren op eventuele kritiek. Bij Buiten landse Zaken gaat men er voor lopig van uit dat de kwestie overwaait. Peking snijdt zichzelf in de vingers, want de China ex porteert meer dan tweemaal meer naar Nederland dan om gekeerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3