Clinton begint tweede termijn wel erg traag <m js? Feiten &Meningen Lawaai Ook in zijn boek Spong provoceren! HMWAComW, Peking sluit mausoleum Mao Zedong WOENSDAG 16 APRIL 1997 'Fuckyou', schreeuwt buur vrouw Wendy tegen haar 9- jarig dochtertje. En als ze 's avonds met een volwassen exemplaar van het mense lijk ras de daad bij het woord voegt, horen we dat óók. De muur die onze woningen en privé- levens gescheiden moet houden, biedt maar één voordeel: je kunt niet zien wat je hoort. Amerikaanse Wendy woont sinds kort naast ons. Daarvoor was er Bill, een kalend dikkerdje die het leven deelde met een zeer potige echtgenote en twee uit de kluiten ge wassen dochters. Een vrij stil kwartet en aan Bill's pogingen om 's nachts de muur tus sen onze slaapkamers door te zagen raak ten we gewend. De overgang van sonoor Engels gesnurk naar Amerikaans indianen- gehuil is echter zelfs op het Europese conti nent hoorbaar. „Wordt er bij jou oorlog ge voerd", vroeg een vriend die vanuit Neder land belde op het moment dat Wendy haar telefoonrekening opjoeg met een Transat lantische conversatie. Al die decibellen deden een sinds Bill sluimerende vraag klemmend ontwaken: hoeveel audio van ons huwelijksleven pe netreert het papier-maché tussen onze wo ningen. „Ik hoor bijna niks van jullie", zei Wendy, een pietsje blozend toen ik haar voorzichtig had uitgelegd wat wij wél van haar kunnen horen. Dat 'bijna' was vol doende om de afdeling 'Enviromental Health' van de districtraad Barnett in te schakelen teneinde wetenschappelijk vast te stellen of het isolatiegehalte van onze twee-onder-één-kap aan de officiële nor men voldoet. Na slechts drie weken wachten arriveerde de zeer beschaafde ambtenaar Rob, die ons felgele oorbeschermers uitreikte. Daarna schakelde hij een soort stofzuiger in, die een straaljagergeluid produceerde dat de metertjes op de bij Wendy geïnstalleerde luisterapparatuur fors deed uitslaan. Twin tig minuten later ging de stofzuiger naar Wendy en de meetapparatuur naar ons. Het schriftelijk resultaat van dit geluids experiment zou zo snel mogelijk aan ons worden toegestuurd, verzekerde Rob. Hij was de deur nog niet uit of ik hoorde Wen dy uitvallen, nu tegen 'Donutface', haar mollige 10-jarig zoontje, dat ik recentelijk in de achtertuin de indruk van de eerste ken nismaking zag bevestigen: van het slag dat het overlevingsvermogen van insecten test door pootjes en vleugels af te rukken. Zogenaamd voor het werk ben ik naar het verre Aberdeen gevlucht en heb daar m'n intrek genomen in het Royal Hotel, een brok vergane glorie in het stadscentrum. Foutje. Het was m'n eerste keer in Aber deen en ik had de twee discotheken en zes pubs in de directe omgeving van het hotel over het hoofd gezien. Gelukkig mocht ik na een door luidruchtige dronken Schotten verlevendigde nacht mijn kamer aan de straatzijde verruilen voor een kippenhok aan de achterzijde van het hotel. Laat dat nou ook de achterkant van een kroeg zijn. Het personeel van dit etablissement bleek behept met de nare gewoonte om midden in de nacht grote voorraden lege flessen in een roestige container te dumpen. De vlucht voor het lawaai had pas succes in de piepkleine hotellift. Die bleef steken tussen twee etages en bezorgde me anderhalf uur zalige stilte. Geheel opgefleurd ben ik huis waarts getrokken. Het rapport van Rob bleek gearriveerd. 'Isolatie van de vloer onvoldoende' stond er vetgedrukt aan het slot van drie pagina's cijferreeksen. Rob schrok zich een hoedje toen ik hem aan de telefoon om wat nadere uitleg vroeg. De cijfers die ik niet begreep bleken allemaal te kloppen, maar de heel duidelijke conclusie hoorde helaas bij een meting van een andere woning in onze buurt. „I'm very, very sorry", zei Rob, „fout je van de computer, ik zorg zo snel mogelijk voor een gecorrigeerde versie." Mooi dat ik de door hem vergeten knalgele oorkleppen niet terugstuur. Een mens heeft af en toe rust nodig. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT TOM JANSSEN Republikeinen zijn te druk met zichzelf om president op te porren De Democratische presi dent Bill Clinton van de Verenigde Staten is wel heel erg rustig aan zijn tweede termijn begonnen. De afgelopen drie maan den heeft hij eigenlijk niets opvallends gedaan. Geen ingrijpende binnenlandse initiatieven, geen buiten landse optredens van bete kenis. Wie denkt dat de Re publikeinen daar dankbaar gebruik van maken heeft het mis. Heeft de Demo cratische voorman Clinton zoveel zorgen aan zijn hoofd dat hij het even rus tig aan moet doen, de Re publikeinen hebben hele maal geen leider. President Bill Clin ton doet het even rustig aan. FOTO EPA Toen de Republikeinen in het Amerikaanse Congres begin vorig jaar het overheidsapparaat wekenlang lam legden, in een poging president Clinton tot bezuinigingen te chanteren, haalden talloze Amerikanen onverschillig de schouders op. Het leven ging gewoon door en bijna ie mand merkte er iets van. Het bewijs dat je Washington' niet nodig hebt, zeiden sommi gen. Veertien maanden later lijkt de situatie veel op die van toen. Alleen werken nu alle ambtena ren, maar lijkt het alsof de politici er het bijltje bij hebben neergegooid. Clinton is nu al drie maanden bezig aan zijn tweede termijn, maar er is nog geen enkele beleidsdaad van betekenis uit het Witte Huis gekomen. En de Republikein se meerderheid in het Congres zoekt al maan denlang naar inspiratie. Er zijn tot nog toe vrijwel geen wetten inge diend, laat staan door het Congres aangeno men. Clintons ongelukkige val van Vorige maand lijkt hem niet alleen lichamelijk maar ook politiek te hebben gehandicapt. De presi dent is bovendien zo verstrikt in het schandaal rond de financiering van zijn verkiezingscam pagne van vorig jaar, dat hij nauwelijks nog iets durft te ondernemen. De eerste maanden van zijn laatste termijn in het Witte Huis zijn niet gelukkig verlopen. Het was tekenend hoe weinig initiatief hij durfde te ondernemen toen het vredesoverleg in het Mid den-Oosten, waarvoor hij tot nu toe zo graag de eer opeiste, in het honderd liep. Clinton liet zich door Benjamin Netanyahu voor het blok zetten en lijkt nu de ontwikkelingen maar af te wachten. Ook op binnenlands terrein is er nauwelijks iets uit zijn handen gekomen. Hij presenteerde een begroting die door Jan en Alleman naar de prul lenbak werd verwezen, en leunde achterover. De president houdt elke week wel ergens een rede over onderwijs, over de verhoudingen tus sen de rassen of over de bestrijding van drugs, maar veel concrete voorstellen vloeien er niet uit voort. Clinton heeft in zijn eerste termijn geleerd dat grote, revolutionaire plannen zoals die rond de gezondheidszorg de Amerikanen niet aanspreken. Hij bleek vorig jaar veel meer suc ces te hebben met kleine stapjes, zoals voorstel len voor beperking van het wapenbezit, voor meer geld voor kankeronderzoek en voor verbe tering van het onderwijs. Die leveqüen hem veel waardering op. De belangrijkste test voor zijn daadkracht komt echter als komende week Republikeinen en De mocraten om tafel gaan zitten om te bespreken hoe zij het begrotingstekort over vijf jaar geheel kunnen hebben weggewerkt. Clinton en de Re publikeinen zijn het er nu eindelijkover eens dat dat nodig is, maar de meningsverschil len over.de manier waarop zijn nog steeds gi gantisch. Het debat wordt overigens ook een test voor de Republikeinen, die sinds de verkiezingen van november als een kip zonder kop rondlopen. Het door de Republikeinen beheerste Congres is sinds januari 27 dagen bijeen geweest (tegen 53 vorig jaar) en er is tot nog toe slechts krui melwerk afgeleverd. Vooral omdat de Republi keinse leiders het hebben laten afweten. Twee jaar geleden veroverden de Republikeinen voor het eerst in veertig jaar de meerderheid en gingen als een wervelwind van start met nieuwe initiatieven. De conservatieve 'revolutie' onder leiding van Newt Gingrich zou het land even snel een ander aanzicht geven. Maar het pakte anders uit. Gingrich en de zijnen overschreeuw den zich en de kiezers keerden zich van hen af. Het kostte Bob Dole in november het presi dentschap en die klap zijn de Republikeinen nog niet te boven. Daar kwam bij dat Gingrich in een financieel schandaal belandde. Hij moet 300.000 dollar boete betalen wegens fraude met verkiezingsgeld. Heel wat vroegere aanhangers keerden zich van hem af. De Republikeinse af gevaardigde Peter King noemde hem onlangs 'aangeschoten wild'. Het onvermogen werd nog versterkt door enke le gevoelige nederlagen die de Republikeinen kregen te incasseren. Een voorstel om begro tingstekorten ongrondwettelijk te verklaren, haalde het niet. Evenmin als het idee om de zit tingstermijnen van Congresleden aan een maximum te binden, hun stokpaardje. En zij moesten ook toestaan dat bij het onderzoek door de Senaat naar de schandalen rond de campagnefinanciering de Republikeinen niet langer buiten schot blijven. Drie maanden lang heeft Gingrich zich stilge houden, met als gevolg dat de Republikeinen zonder leider zaten. Pas de laatste weken begint hij weer uit zijn schulp te kruipen. Hij kreeg lof toegezwaaid voor zijn optreden tijdens een reis naar Peking, waar hij de Chinese leiders de les las over de mensenrechten, vlak nadat viCe-pre- sident Al Gore in Peking de kool en de geit had Vorige, week hield Gingrich een rede waarin hij betoogde dat de Republikeinse revolutie hele maal niet dood is. Maar een dag later haalde hij zich de woede van zijn collega's op zijn dak door uit te roepen dat het wellicht beter is dit jaar af te zien van verlaging van de belastingen, teneinde de voorwaarden gunstiger te maken voor een begroting zonder tekorten in 2002. Voor de Democraten was dat welkome taal, maar voor de Republikeinen had Gingrich een doodzonde begaan. Hij krabbelde zwakjes te rug, maar bewees en passant weer eens een flap-uit te zijn die weinig kaas van politieke strategie gegeten heeft. Nog steeds is Gingrich Amerika's minst populaire politicus. Geen won der dat de roep om een nieuwe Speakervan het Huis van Afgevaardigden in Republikeinse kring nog lang niet is verstomd. Ook de andere Republikeinse leiders maken tot nog toe weinig indruk. Bob Dole's opvolger in de Senaat, Trent Lott, is nog teveel bezig het terrein te verkennen. Een ontbrekend leider schap bij de Republikeinen en een president die zijn nek niet teveel durft uitsteken (en waarom zou hij, als 55 procent van de kiezers vindt dat hij het goed doet) maken dat steeds meer Ame rikanen zich afvragen of zij nog wel een rege ring hebben. WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT 'Nederlands strafrecht is hypocrit 0' Geen mens deugt. We liegen van de wieg tot het graf. De koningin, de overheid, rechters, advocate Allemaal overtreden ze de wet, maar ze worden i aangepakt in onze hypocriete rechtsorde. Provoi rende taal van een provocerend advocaat die gist; ren zijn eerste boek presenteerde aan het Tweede Kamerlid G. Wolffensp erger. 'Leugens om Bestwil' luidt de titel van het boekvi strafpleiter mr. Gerard Spong. „Een kijkoperatie, doeld om mogelijke woekerende kwalen op te spjP'jj; ren", meent de uitgever. In 250 pagina's geeft de Haagse strafpleiter een soort anatomische les van het strafrecht in Nederland. Op de snijtafel liggen toekomstige koning, ministers, volksvertegenwooi digers, rechters, officieren van justitie en advocate Met een soms bot, dan weer vlijmscherp mes woi den ze ontleed. En wat zien we dan? Een strafrech dat lang niet zo eerlijk en rechtvaardig is als wedt ken. „Dit boek heeft veel weg van een ontmaskert Voor mijzelfwas het schrijven ervan een vorm vat yiEt bevrijding: bevrijding van zelfbedrog." Heel wat 'ontmaskeringen' komen neer op juridi- sche haarkloverij, en andere hebben een hoog 'na om: en?'-gehalte. Dat we met Willem Alexander formet een allochtoon op de troon krijgen, is vermakelijk En dat de eed die advocaten afleggen al lang is ad [utp terhaald, veroorzaakt slechts een schouderophale: Inik Daar tegenover staan boeiende discussies over hg getuigenbewijs en de ethiek van strafadvocaten. de advocaat die zich laat betalen met (vermeend) drugsgeld een heler? En de overheid dan? De fisct heft ook van drugsdealers belasting. Volgens Spoi is een enkeling aangeslagen voor 540 miljoen gul. den, waarvan dertig miljoen zou zijn geschikt. In zijn boek noemt Spong de strafrechtspleging in Nederland niet alleen hypocriet, maar ook een sla genkuil, waarin Spong zelf overigens soepel ope reert. Vakbroeders verkozen hem onlangs tot de beste strafpleiter van Nederland en ook bij gedeti neerden staat hij hoog aangeschreven. Menigeen veracht de Haagse advocaat omdat hij bereid is«i kelijk het grootste tuig te verdedigen, Hitier incluii Maar ook zij die hem kenschetsen als 'gewetenloo en 'advocaat van gore zaken', kunnen niet omzijn vakmanschap heen. Gerard Spong heet briljant. Spong combineert een bult aan juridische kennis met creativiteit. En dat levert briljante vondstenoj waarmee hij rechters en officieren van justitie in scherpe bewoordingen om de oren slaat. Daarbij lijkt hij geen enkele angst te kennen. Moe teloos (of zelfs met graagte) gaat hij tegen de pubü j0U( ke opinie in. Zonder blikken of blozen bepleit hij voor de Hoge Raad omgangsrecht ten gunste van een vader die bij zijn dochter een kind heeft ver wekt. Als geen ander kan Spong zijn geweten uit schakelen in dienst van de rechtsorde. „Omdat ie4niE re verdachte recht heeft op een eerlijk proces." In kringen van juristen is Spong inmiddels verheven tot een soortnaam. Wie tot 'de Spongen' onder de advocaten behoort, is slim en doortastend, sympathisanten. Voor tegenstanders is 'een Sponj een diskwalificatie; het kille technocratische oppo: vei tunistische juristentype. De kritiek doet de zelfverzekerde en ijdele Spong niets. De Haagse strafpleiter, die harp speelt ('piaiil^ is ,zo gevyoon') heeft lak aan heersende opinies. Zn kust hij bij een bezoek aan het Huis van Bewaring zijn cliënt Hammerstein op de wangen in het bijzij van gevangenispersoneel en mensen van de FIOD In 'Hollands Dagboek' van NRC Handelsblad laatl het volk weten dat hij ter verstrooiing graag een g party bezoekt en met kloppend hart in een hotel verblijft dat ook bekend staat als ontmoetingsplai voor homo's. Maar dat zijn dan ook de enige ple ziertjes die Spong zichzelf gunt. Want 'strafadvoca tuur is topsport', meent Spong die niet rookt, niet drinkt en zichzelf bijna dagelijks in het zweet weri met aerobics en de dag besluit met een rondje sau epr eldi Vri le cc Vo ech Isr subs AI Die zelfdiscipline heeft hij van zijn vader, die direc- Ned teur was van een kinderziekenhuis in Suriname, hi geboorteland van Spong waarnaar hij ooit nog des iaii| terug te keren. Hij zegt vaak last te hebben van la heimwee naar 'het vrolijke land', waar hij eigenliji na rechter had willen worden. Toen bleek dat zijn Cö ere lidmaatschap het ambt in de weg stond, keerde hi] als advocaat terug naar Paramaribo. Bij gebrek at juridisch debat vertrok hij al weer na drie jaar na; Nederland, waar hij steeds vaker de verdediging voerde in geruchtmakende zaken. Hij schitterde is 'f 'het feuilleton De Hakkelaar', was bij Sonja, bij Paii en is dus nu een bekende Nederlander. Alleen een boek ontbrak nog. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT Miljoenen bezoekers zullen dit jaar een van de grootste trek pleisters van de Chinese hoofd stad Peking moeten missen. De Chinese autoriteiten hebben er het mausoleum gesloten waar Mao Zedong, de stichter van de Volksrepubliek, ligt opgebaard. „Het gebouw moet na twintig jaar gebruik van binnen en bui ten worden opgeknapt", luidt de officiële verklaring. Tot eind dit jaar wordt geen publiek toe gelaten tot de glazen kist met de in 1976 op 82-jarige leeftijd overleden 'Grote Roerganger'. Het praalgraf vertoont overi gens geen enkel teken van ver val. De tijdelijke sluiting van het kolossale bouwwerk in het zui den op het Plein van de Hemel se Vrede lijkt eerder verband te houden met het zogenaamde 'politiek gevoelige' seizoen dat deze week begint en dat door omstandigheden de rest van het jaar aanhoudt. In 1989 vormde de dood van de liberale partijleider Hu Yaobang op 15 april het begin van de massademonstraties door stu denten die in de nacht van 3 op 4 juni door het leger bloedig werden neergeslagen. De Chi nese autoriteiten hebben in de jaren daarna steeds vanaf half april tot half juni de veiligheids maatregelen in de hoofdstad verscherpt. Ze zijn bang voor herdenkingsplechtigheden op het Plein van de Hemelse Vre de, dat het centrum vormde van de demonstraties. China heeft deze eeuw meer voorbeelden gekend waarbij een herdenking zich omvormde tot massapro testen. Dit gebeurde bijvoor beeld na de dood van premier Zhou Enlai in 1976. Dit jaar is voor de Chinezen een bijzonder jaar, onder meer om dat in februari de partijveteraan en 'architect van de economi sche hervormingen' Deng Xiao ping is overleden. De burgers in de hoofdstad hebben om het verlies van de 'Nieuwe Roergan ger' niet openlijk kunnen rouwen. De politieke leiders ga ven de opdracht binnen de be drijven en universiteiten te blij ven. Met '1989' in het achter hoofd vreesden zij dat massale samenscholingen zouden kun nen leiden tot demonstraties over grote ontevredenheid van de burgers met de wijdvertakte corruptie en vriendjespolitiek. Op gepaste wijze afscheid ne men van een dierbare overlede ne is in de Chinese cultuur heel belangrijk en het gevaar is groot dat burgers dit jaar alle mogelij ke 'speciale' dagen gaan aan grijpen om alsnog hun respect te betuigen aan de overleden Deng. Er is bijna elke maand wel een aanleiding voor het volk om zich massaal naar het Plein te begeven. Op 4 mei worden studentendemonstraties uit 1919 herdacht die bekend staan als de zogenaamde 'Beweging van de Vierde Mei'. Eén van de belangrijkste eisen was 'demo cratisering' van het land dat zich in 1911 had ontdaan van de heerschappij van de keizers. Op 4 juni is het acht jaar gele den dat de meeste recente de- mocratiseringsoproep in bloed werd gesmoord. Op 1 juli keert Hongkong na meer dan 150 jaar Brits koloniaal bewind terug on der Chinees gezag. Op het Plein staat een groot elektronisch bord opgesteld waarbij de da gen worden afgeteld tot deze voor China historische dag. Op 9 september valt de 21ste sterfdag te herdenken van Mao Zedong en op 1 oktober wordt op de Nationale Dag de stich ting van de Volksrepubliek in 1949 gevierd. Een uitermate gevoelige datum is dit jaar tenslotte 13 decem ber. Het is dan vijftig jaar gele den dat Japanse troepen de stad Nanjing binnenvielen en drie honderdduizend mensen op beestachtige wijze vermoord den. De Chinese leiders willen ten koste van alles voorkomen dat de broze relaties met Japan - één van de grootste investeer ders in China - bedorven wor den door tegen Japanners ge richte acties. Het jaar overziend moet er een huivering door president en partijleider Jiang Zemin zijn ge gaan. Hij dient zich als aange wezen opvolger van DengS 'g, ping zo snel mogelijk te bewi zen als China's nieuwe marii ge man. Voor de terugkeert Hongkong wil hij geen incii' ten in de hoofdstad die een smet werpen op zijn gezag. Daarna moet de stabiliteit c gehandhaafd blijven omdat Jiang op het vijftiende partij- congres dat in de herfst gepit tg: staat, bevestigd wil wordeniï doi zijn leiderspositie. Voorkomen dat op 'gevoelig; data te veel mensen op het Plein van de Hemelse Vrede gaan wandelen, is niet zo'n groot probleem. Dat gebeurt jaar onder meer tijdens dezï tingen van het Volkscongres Het mausoleum van Mao Ze- dong - dat dagelijks meer d£ dertigduizend bezoekers treil blijft dan wel gewoon toegari - lijk. De 'Vader van de Volksrr publiek' op willekeurige dage afsluiten van 'zijn' volk, om* i menscholingen te voorkom® zou van weinig respect getui gen. Het baart in ieder geval minder opzien de deuren tol eind december voortdurend sloten te houden, als 'voorzorgsmaatregel om te voorkomen dat bezoekers ti dens de reparatiewerkzaam den gevaar lopen'. PEKING YVONNE VAN DER HEUDgf CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2