'Beperkt bouwen toestaan' Boeren lopen niet echt warm voor koeienbank Eskimo voldoet aan geluidsnormen Zoeterwoude wil meetpunt geluidhinder van Heineken Werkgroep pleit voor beter onderwijs Rijn- Veenstreek Zwemparadijs in wording Van der Pouw Kraan moet spuitcabine Bospad sluiten Geen dak boven sarcofaag Ter Aar bestrijdt hitte in raadhuis Alphen krijgt terminal in zuidelijk deel gemeente Jacobswoude krijgt een eigen monumentenlijst WOENSDAG 16 APRIL 1997 Betonblokken blokkeren weg alphen aan den run» Het verkeer in Alphen aan den Rijn heeft gisteren in de ochtendspits drie uur lang hinder ondervonden van een vrachtwagen die een deel van zijn lading had verloren bij het verkeersplein Gouwsluis. Een 40-jarige vrachtwagen chauffeur uit Bodegraven verspeelde rond zeven uur 's ochtends bij het nemen van een bocht een aantal betonblokken. Automobilisten gewond nieuwkoop* Twee automobilisten zijn vanochtend gewond ge raakt bij een botsing op de Provincialeweg in Nieuwkoop. Een 35-jarige bestuurder uit Wavervéen reed in de richting van Al phen aan den Rijn en wilde een voor hem rijdende auto inhalen. De man maakte een verkeerde inschatting en botste tegen een tegenligger die werd bestuurd door een 33-jarige Boskoper. Bei de bestuurders zijn met onbekende verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. In slaap achter het stuur oud ade/hazerswoude-runduk Wat nou precies de oorzaak was, is nog niet duidelijk, maar mogelijk veroorzaakte een 31-jarige Alphense automobilist gisteren een botsing op de Rijndijk in Ha- zerswoude-Rijndijk omdat hij achter het stuur in slaap viel. In elk geval reed hij tegen een geparkeerde auto, die vervolgens te gen een lantaarnpaal en een andere geparkeerde auto klapte. De Alphenaar en zijn passagier zijn naar het AZL gebracht. alphen aan den run/regio marcel smeets Dat zei CDA-Kamerlid Theo Meijer gisteravond tijdens een manifestatie in Alphen aan den Rijn van partij-afdelingen uit de Rijn- en Veenstreek. „Het CDA onderstreept dat wonen en wer ken in kleine kernen voor de ei gen bevolking mogelijk moet blijven", aldus Meijer. Hij meent dat waar 'inbreien' (bouwen binnen de bebouwde kom) niet meer kan, moet wor den gekeken naar bouwlocaties aan de rand van de kernen. „Dat wil niet zeggen dat kernen een eigen woningbouwbeleid mogen ontwikkelen", zo hield het Kamerlid zijn gehoor voor. Daarin moet regionaal beleid voorzien. Met zijn uitspraken stelt het Tweede-Kamerlid het restrictie ve beleid voor het Groene Hart opnieuw ter discussie. Gisteren heeft de Kamer een motie aan genomen waarin minister Mar- greet de Boer (milieu) wordt ge vraagd het Groene Hart aan te merken als 'nationaal land schap' en dat ook daadwerkelijk te doen. Voor het CDA is dat geen optie. „Als dat gebeurt, dan hou ik mijn hart vast", stel- CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 marieta kroft/frank buurman Kijken en voelen willen ze. En dan de prijs bepa len. „Voor ons is het koeien kopen via Internet niet weggelegd", zeggen de boeren P. Bogaards uit Gelderswoude en P. van Vliet uit Voorschoten. Het tweetal zit in het restaurant van de Leidse Groenoordhallen. Ze krijgen samen met nog een handjevol boeren en handelaren van Willem Kuhlman een demonstratie digitaal koeien ko pen. Kuhlman, de voormalige directeur van de vee markt in Zwolle, is nu verbonden aan de Stich ting Elektronische Veemarkt. Deze stichting nafn namens de vijf Nederlandse veemarkten het ini tiatief om de nieuwste manier van koeienhandel in te voeren. Sinds kort kunnen boeren die van hun koe afwillen, de gegevens op Internet zetten. Boeren die een koe zoeken kijken op Internet in de 'koeienbank' naar een rund dat aan hun eisen voldoet. Via de telefoon kan over de prijs worden onderhandeld. Of nog beter, per e-mail. Koeien zullen gewoon blijven komen en gaan op de Leidse veemarkt. Internet wordt geen con current, maar een aanvulling, benadrukt Kuhl man. „Het gaat alleen om gebruiksvee dat via In- temet kan worden verhandeld. Niet om slacht vee. Koeien die met een paar uur met de kop naar beneden hangen blijven gewoon op de vee markt komen." Gebruiksvee werd al nauwelijk meer aangeboden op de veemarkten. Dat heeft te maken met de superheffing, waardoor de melk veestapel is ingelaompen, de afname van het aantal veehouders en veehandelaren en de angst voor ziektes. Een handelaar die niet met zijn naam in de krant wil, vreest dat zijn beroep wel eens zou kunnen verdwijnen als boeren met elkaar via de computer gaan handelen. „Ze zouden alleen handelaren moeten toelaten op Internet. Alleen dan heeft het kans van slagen." Kuhlman ziet het wat dat betreft niet zwaar in. „Een Nederlandse boer kent zijn bedrijf. Als hij dan ook nog technieken moet beheersen om af en toe een koe te kunnen kopen of verkopen, dan heeft hij meer aan een veehandelaar." Boer Wout den Hertog uit Alphen aan den Rijn is enthousiast. Hij gaat een van zijn koeien op In- temet te koop aanbieden. „Een goede koe moet je niet op de markt brengen. Het is veel te gevaar lijk om daar dieren te brengen met een hoge ge- zondheidsstatus. De kans dat zo'n beest iets op loopt is altijd aanwezig. Als je iets koopt via Inter net vermijdt je dat risico." Van Vliet en Bogaards staan na een uurtje weer eens op. Kuhlman is nog niet uitgepraat, maar zij weten genoeg. „Ik heb al 10.000 koeien in mijn leven gekocht en er goud mee verdiend. Ik wil ze niet kopen van een computer en een printje. Ik wil ze zien." Toch gelooft het tweetal dat de elektronische verkoop wel toekomst heeft. Van Vliet: „Voor die moderne jonge boeren die nooit op de veemarkt komen en per se hun bedrijf ziektevrij willen houden. Daar is het iets voor." De Elektronische Veemarkt is 4 voorlopig nog een proef. Als er voldoende belangstelling is zal het experiment worden voortgezet. Aanbod Ook buitenlandse vraag en aanbod zal dan terug te vinden zijn op de virtuele veemarkt. De be langstelling in Leiden was gisteren nog matig, maar volgens Kuhlman begint het elektronische aanbod in het oosten al aardig op gang te komen. Het aanbieden van koeien op Internet is de eerste drie maanden gratis. De koeienbank is te vinden op het adres www- .veemarkt.nl. Daar is ook informatie over de vijf veemartkten te vinden. Het e-mail-adres van Stichting De Elektronische Veemarkt is info@ veemarkt.nl. CDA 'er Meijer over Groene Hart: Kleine kernen in het Groene Hart moeten de mogelijk heid krijgen om te kunnen bouwen voor de eigen bevol king. Ook moet de landbouw ruimte krijgen om haar zelfstandige functie in dat gebied te blijven vervullen. Als blijkt dat er in 2005 alsnog behoefte bestaat aan bouwlo caties, dan moeten de mogelijkheden van Valkerhout worden onderzocht. de Meijer* Hij wil voorkomen dat landbouwers worden be- perkt in hun bedrijfsvoering. Dat is wel het geval als het Groene Hart wordt benoemd tot 'de tweede Hoge Veluwe': „Dat is niet eerlijk voor de boe ren die nu aan de gang zijn in het Groene Hart", aldus land- bouwspecialist Meijer. Mocht in 2005 blijken dat er nog steeds behoefte is aan grootschalige woningbouw in de Randstad, dan is volgens het CDA vliegveld Valkenburg de aangewezen plek. Meijer acht de kans aanwezig dat tegen die tijd door demografische ontwik kelingen minder vraag zal zijn naar woningen. Hij baseert zich daarbij op cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Tijdens de manifestatie kon den afdelingsvertegenwoordi gers stemmen over stellingen van CDA-politici. De resultaten worden gebruikt voor het op stellen van het landelijke verkie zingsprogramma. Naast Meijers steüingname over bebouwing van het Groene Hart stemden vertegenwoordigers van de CDA-afdelingen met de stelling dat de infrastructuur in het Groene-hartgebied moet wor den verbeterd. alphen aan den rijn De loop van de wildwaterbaan in het nieuwe Alphense zwembad is al enigszins herkenbaar. Het overdekte tropische bad moet het geliefde De Hoorn, vorig jaar op dezelfde plek gesloopt, doen vergeten. Volgend seizoen is het nieuwe bad klaar. Kosten: zo'n zestien miljoen gulden. foto mark lamers werktijd wordt die gebruikt door klussende werknemers en i vrienden. De gemeente eiste van Van der Pouw Kraan op straffe van een dwangsom de j activiteiten te staken. Op 25 januari 1994 was aan Van der Pouw Kraan een milieuvergunning afgegeven voor een herstelinrichting van voertuigen. De spuitcabine zou daar van moeten uitmaken, vond de ondernemer. De com missie bezwaar en beroeps schriften vond van niet. De spuitcabine 'kan een ernstige verstoring veroorzaken van het milieu'. En klusactiviteiten zijn 'niet gewenst' in het betreffende landelijke gebied, aldus de com missie. Van der Pouw Kraan ging in hoger beroep bij de Raad van State. Die oordeelde op 6 janua ri '97, dat de commissie niet be voegd is bestuursdwang op te leggen. Dat kan alleen het ge meentebestuur doen. Inmiddels heeft de commissie geen beslis- bevoegdheid meer. Zij kan nog slechts adviseren. J. van der Pouw Kraan moet het gebruik van zijn spuitcabine aan het Bospad 33 staken. Evenals het opknappen van au to's met schade in een aangren zende stal. Dit advies geeft de commissie bestuurs- en be roepszaken aan het het gemen- tebestuur van Alkemade. Beide zaken zijn in strijd met de be stemmingsplannen en een milieuvergunning. Een paar jaar geleden viel het gebied, waar Van der Pouw Kraans sloopbedrijf was geves tigd, nog onder Woubrugge. Na de inlijving van het gebied bij Alkemade kreeg Van der Pouw Kraan toestemming zijn sloop- activiteiten voort te zetten. Uit breiding ervan was echter niet toegestaan. „Voor je het weet zit daar een garagebedrijf', zegt C. Wassenaar, secretaris van de commissie. In december '94 merkte de gemeente dat het bedrijf een spuitcabine en een stal in ge bruik had voor het opknappen van auto's met schade. Buiten Buurman klaagt koel- en vriesbedrijf ten onrechte aan roelofarendsveen gerard van der geest Het koel- en vriesbedrijf Eskimo voldoet aan de geluidsnormen. Buurman E. Braaks- ma éiste ten onrechte dat de gemeente Es kimo dwingt tot een betere naleving van de hinderwet. Tot deze conclusie kwam de commissie bezwaar en beroep. Braaksma zegt al een paar jaar geluids hinder te ondervinden van de koelinstalla ties van de vrieswagens van Eskimo. De hinderwet bepaalt, dat metingen verricht moeten worden bij de dichtstbijzijnde wo ning die niet bij het bedrijf hoort en wel op de grens van het bedrijf. Dat was de woning van Braaksma. Inmiddels is de situatie gewijzigd. De leegstaande woning boven het bedrijf van Eskimo is nu bewoond en dus het nieuwe ijkpunt. Braaksma had graag gezien, dat de commissie haar mening op de nieuwe toe stand zou hebben gebaseerd. De oude nor mering dateert nog uit de jaren tachtig. „Volkomen achterhaald", vindt Braaksma. Van C. Wassenaar, chef van de commis sie, krijgt hij daarin gelijk. Dat betekent in feite nog niks. Wassenaar: „Braaksma kop pelt de oude normering aan de nieuwe situ atie. Dat is echter niet aan de orde. De oude vergunning is bepalend en daar wordt aan voldaan." De gemeente start een procedure de ou de normeringen aan te passen aan de hui dige normen. Dat gebeurt in overleg met G. de Koning, de directeur van Eskimo. Binnen zeven maanden moet dat afgerond zijn. De Koning is ongetwijfeld blij met de uit spraak. Tijdens de hoorzitting zei hij dat Braaksma hem 'zakelijk en privé kapot wil maken'. Braaksma ontkent dat. „Het pro bleem zit bij de gemeente. Die moet zorg vuldiger meten." Maandag heeft hij een gesprek met bur gemeester A. Meerburg. Als het college het advies van de commissie overneemt, stapt Braaksma opnieuw nar de Raad van State. woubrugge was op diverse plaatsen gebro ken en wordt thans, gelijk met de restauratie van de kerk, her steld. „Hij is 1000 jaar heel geweest en was een paar jaar na plaat sing al gebroken door de balken die er, op advies van Monu mentenzorg, onder zijn ge plaatst", aldus Haasbroek die ook wist te vertellen dat de rode zandstenen kist in 1780 is ge vonden, vermoedelijk bij afgra vingen. „Dit soort kisten wer den vroeger ook nogal eens her gebruikt." De mbnumenten- commissie pleitte tevens dat er een officieel ANWB-bordje bij komt met de geschiedenis erop. Wethouder C. de Lange zegde toe te onderzoeken of met een siliconenkit de sarcofaag tegen weersinvloeden, met name zure regen, kan worden beschermd. ewout van der dussen De Woubrugse sarcofaag moet weer terugkomen naast de her vormde kerk aan de Com- riekade, maar zonder dakje er boven. Dat stelde gisteravond de monumentencommissie van Jacobswoude. Als de gemeente dit advies opvolgt gaat ook een wens van de kerkvoogdij in vervulling. „Die wil graag van het dakje af, als het niet nodig is", zei J. Haasbroek, lid van de gemeen telijke monumentencommissie en tevens kerkvoogd. „Het dak je is niet fraai." Ook ergert de kerkvoogdij zich aan de jeugd die als het regent onder het af dakje op de stenen doodkist schuilt. De middeleeuwse sarcofaag Buurtbewoners hebben weinig vertrouwen in plannen brouwer zoeterwoude marcel smeets Zoeterwoude vindt dat er in de plaatselijke Rijnstraat een meet punt moet komen voor geluid hinder van bietbrouwerij Hei neken. In een brief dringt het college er bij het provinciebe stuur op aan om in de nieuwe milieuvergunning voor de brou wer die verplichting op te nt- men. „Burgers willen éen beten controle op de uitstoot van Hei neken", aldus wethouder R. Ho- genelst (welzijn). Volgens hem is actie geboden omdat 'de irri tatie van geluidhinder groeit onder de bevolking'. Bewoners van de woonwijk ten Noord-Westen van de brou werij klagen al langer over te veel lawaai. Zij zijn er van over tuigd dat die wordt veroorzaakt door de bierbrouwerij. „Er is sprake^,van toegenomen hin der", meent ook Hogenelst. 'tijdens de voorlichtings avond voor omwonenden, vori ge week, ontvouwde Heineken plannen om de lawaai- en stankhinder aanzienlijk te redu ceren. Wettelijke voorschriften verplichten het bedrijf daartoe. Lawaai mag voor het afgeven van de nieuwe vergunning de 55 dB (A)-grens niet meer over schrijden. Door het afdekken van de afvalwaterzuiveringsin stallatie en het plaatsen van een nieuw ventilatiesysteem ver wacht de brouwerij aan de ge stelde lawaai-eisen te kunnen voldoen. Buurtbewoners, met name uit de Rijnstraat, hebben weinig vertrouwen in de plan nen van de bierfabriek. Nu staan in de directe omge ving van Heineken vijf meet punten opgesteld die de uit stoot van de brouwerij in de ga ten houden. Volgens Rijnstraat bewoners dekken de verspreids- taande meetpunten hun buurt onvoldoende. ter aar marieta kroft Om te voorkomen dat de temperatiur in het gemeentehuis van Ter Aardeze zome opnieuw stijgt tot tropische waarden, moet bt atrium wit worden geverfd. Die suggestie heft WD- fractievoorzitter F. Hoogervorst deze/veek ge daan in de commissie algemene betuurlijke zaken. In kassen werkt dit volgens le tuin- bouwvoorman ook goed. Burgemeestc A. van den Berge, die zijn eerste commissie 'oorzat, moest even wennen aan dat idee. „Deambte- naren raken dan het contact met dehemel kwijt." Het college beraadt zich nog over maatrege len tegen de warmteoverlast. Daarbij wordt on der meer ook gedacht aan het zuiniger gebruik van lampen en het afzuigen van de warmte van computers. PAK-raadslid R. Boelens vroeg zich af of de architect van het gemeentehuis, Joop van Stigt nog aansprakelijk kan worden gesteld voor de bouw van het atrium als onderdeel van de nieuwbouw in 1992. Maar volgens Hoogervorst kan dat niet. „De raad heeft destijds zelf op de kosten van de nieuwbouw beknibbeld. Daar voor moeten we nu op de blaren zitten." Koffie. Even een kwartiertje, voor het Journaal begint. "Na het eten neem ik vaker wat meer tijd voor de koffie. Als afsluiting van de dag eigen lijk, dus niet zómaar een kopje. In een van de winkels van Simon Lévelt, aardige mensen, met liefde voor hun vak, werd me verteld over de verschillen de soorten koffie die er zijn. Ze verkopen er meer dan twin tig, en ze malen er alles vers. Ze adviseerden me een geu rige kop Sulawesi voor een mooi begin van de avond. Zit een beetje zoethout in, lijkt het. Met wat meer zorg gezet, daar hebben ze ook regels voor. En je proeft het. Heerlijk." ^Ttncn^oeêt Botermarkt 1Leiden 071-513 11 59 alphen aan den run monica wesseling De provincie Zuid-Holland is van mening dat Alphen een overslagterminal moet krijgen. Zo'n terminal voor de overslag van weg- en railvervoer op wa tertransport, is een goede mo gelijkheid om het vervoer over water te stimuleren. Er zijn in middels zo'n 20 mogelijke lo caties bekeken en daarvan zijn er nog maar twee over. Uit die twee, beide ten zui den van Alphen, kiest de pro vincie nog voor de zomer de beste. Tegelijkertijd wordt er een haalbaarheidsstudie afge rond. De provincie werkt sa men met bedrijven als Heine ken, Zeeman en Electrolux. Gedeputeerde T. Jansen ziet grote mogelijkheden. „Dat Heineken vervoer over water kan gebruiken is duidelijk. Bij Zeeman (een textielsuper, red.) kun je denken aan con tainers. Een containerschip bespaart tientallen vrachtwa gens en dat scheelt een grote hoeveelheid uitstoot van stik stofdioxide." Jansen verwacht dat het ver voer kostendekkend is. „Maar voor de aanleg en inrichting van de terminal is geld nodig." jacobswoude ewout van der dussen De monumentencommissie van Jacobswoude gaat werken aan een gemeentelijke monumen tenlijst. Behalve monumenten wil de commissie ook beeldbe palende en karakteristieke plek ken vasüeggen en zo mogelijk beschermen. Wethouder C. de Lange die gisteravond de commissie met het plan meekreeg wil dat eer dere inventarisaties een status krijgen. Naast officiële rijksmo numenten in de gemeente ko men er dan ook gebouwen met het predikaat 'gemeentemonu ment'. „Het legt wel beperkin gen op voor gebruiker", zei De Lange. Ondanks twijfel over het ef fect heeft de monumentencom missie besloten dit jaar nog een advieslijst voor de gemeente raad op te stellen. H. Verbij ziet wel mogelijke problemen voor eigenaren. „Bij verbouw, sloop •en bij verkoop. Maar er ver dwijnt steeds meer, de econo mische belangen zijn veel groter dan het monumentale belang." Verbij vroeg zich wel af hoe het juridisch ligt. J. Haasbroek pleitte ook voor andere beeldbepalende zaken 'zoals de plataan in Woubrugge bij de oude brandweerkazerne'. Ambtelijk secretaris Van Rijn van de commissie stelde dat de waarde van de monumenten moeten worden vastgelegd. Met de inventarisaties van de bijzondere panden die er in het verleden al zijn gedaan, gaan de commissieleden de kernen van de gemeente doorlichten en zullen daarbij schrappen wat er inmiddels is gesloopt. 'Werken aan werk in de boomteelt' hazerswoude/boskoop marcel smeets Beter landbouwonderwijs, meer ruimte voor bedrijvigheid en een betere bereikbaarheid moet de boom- en sierteeltsector in de regio Hazerswoude-Boskoop in stand houden. Om te voorko men dat de regio een economi sche achterstand oploopt, moe ten overheden en het bedrijfsle ven de handen ineen slaan. Dat stelt de werkgroep 'wer ken aan werk in de boomteelt', waarin de provincie Zuid-Hol land, het ministerie van econo mische zaken, gemeenten en boomteeltbedrijven uit de Bos- koopse regio en boomteeltbe drijven zitting hebben. In de ogen van de werkgroep moet de 'innovatiegezindheid' in de boom- en sierteeltsector groeien. „Kennis moet beter worden benut en overgedra gen", zegt C. Broeksma, secre taris van de Rijnlandse Kamer van Koophandel en lid van de werkgroep. Door het verdwij- nèn van landbouwonderwijs naai' bijvoorbeeld Gouda, ver schraalt de voorhanden zijnde kennis in de regio. Die weg vloeiende kennis heeft op haar beurt weer negatieve gevolgen voor de verhouding tussen prijs en kwaliteit, meent Broeksma. De werkgroep streeft even eens naar verbetering van de grondverdeling. Door slootdem- ping, grondverkavelingen en ge biedsuitbreiding, bijvoorbeeld in het Groene Hart, hoopt zij landbouwkavels te kunnen ver groten. De werkgroep schat de toekomstige behoefte aan grond op zo'n 320 hectare. De komende vijf jaren wil de werkgroep ook meer aandacht voor de bereikbaarheid van het bestaande landbouwareaal en de nieuw te ontwikkelen gebie den. Zo pleit zij voor een betere ontsluiting op de NI 1 en A12 en een verbinding tussen Boskoop- West en -Oost. De komende maanden zal de werkgroep haar visie voorleggen aan de besturen van de provin cie en gemeenten. Ook van te lers en het overige bedrijfsleven meent zij te kunnen rekenen op enthousiasme. Nog deze zomer verwacht zij van start te kunnen gaan met de uitwerking van de plannen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19