Extra geld bedrijventerrein Zoeterwoude Leiden Regio 'Over de sporthal is toch ook vijftien jaar gepraat?' SlJ Leiderdorp wil fusie streekmuziekschool Winkeliers Warmond willen aanpak gehele Dorpsstraat Gehandicapten Voorschoten bekritiseren gemeente Hoeven uitkrabben en manen kammen Prikbord Sterft» Prikkelpremies en extra bijstand voor armen Oegstgeest op voorhand niet tegen coffeeshop 'Opvang aan politiebalie uitstekend' 'OENSDAG 16 APRIL 1997 'rovincie Zuid-Holland heeft tientallen miljoenen te besteden CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 uid-Holland besteedt de komende twee jaar tientallen 7$j poenen extra aan verbetering van de economie en werkgelegenheid, het openbaar vervoer, natuur en milieu n het opkrikken van de recreatie. Ook een forse lasten- erlichting voor de bedrijven staat op stapel. In totaal is o'n 80 miljoen gulden extra beschikbaar. m HAAG MONICA WESSELING geperiode wordt bekeken wat goed gaat en wat beter kan. Fi- iisteren presenteerden gede- nancieel gaat het Zuid-Holland iteerde staten van Zuid-Hol- voor de wind. Door een strenge nd hun zogeheten 'halfwege- re controle op zwartrijden, meer aluatie'. Halverwege de colle- auto's en zwaardere auto's zijn de inkomsten uit motorrijtui genbelasting flink verhoogd. Bovendien krijgt Zuid-Holland meer geld van het rijk dan waarop ze gerekend had en werpt het strenge begrotingsbe leid vruchten af. Er is dus geld over. Dit jaar wordt 40 miljoen gulden extra uitgegeven, de twee jaar erna telkens 20 mil joen. Een deel daarvan, gaat naar de Rotterdamse regio en de Drechtssteden. Vier miljoen gulden wordt 'teruggegeven' aan de bedrijven via lastenver lichting. Het extra geld willen GS vooral aan concrete projec ten uitgeven. De economische ontwikkeling van de provincie is gebaat, zo constateren GS, bij goede bedrijfsterreinen en goe de infrastructuur. Zuid-Holland geeft geld voor een betere ontsluiting van het bedrijventerrein in Zoeterwou de. Het terrein moet opnieuw worden ingericht en een beter benutting van de ruimte moge lijk te maken. Ook een overslag- terminal in Alphen aan den Rijn staat op het verlanglijstje, net als een verbetering van Scheve- ningen als toeristenplaats en vishaven. Zuid-Holland moet volgens GS vooral ook een leefbaardere, groenere en schonere provincie worden. Extra geld dus voor de aankoop van natuurterreinen, voor bodemsanering en voor het oplossen van kleine knel punten zoals de Klinckerberger- plas. Die plas zou overgedragen worden aan de omliggende ge meenten, maar de perikelen rond het aanwezige puin maken dit onmogelijk. Het is bekend dat er tot het jaar 2010, 900 miljoen gulden nodig is om de echt urgente bo demvervuilingen op te ruimen. GS willen extra geld hieraan spenderen en vooral ook bij het rijk blijven lobbyen op extra pe- iewoners Doipsstraat Warmond laconiek over sloopplannen Hl ARMOND MARIETA KROFT II 11 3 llWO I'oedend op de gemeente War- iond zijn ze niet meer. De be- [oners van Dorpsstraat 2 tot en net 18 doen nu lacherig over de ilannen tot sloop van hun wo- lingen. „Toen we vorige week pp het gemeentehuis waren, zei Ie wethouder gelijk al dat er ei- enlijk helemaal geen geld is HOI om het plan uit te voeren", zegt nevrouw P. van Bladel. Bovendien gaan hier altijd ja- -Me en overheen voordat er iets iets le fel gebeurt. Je ziet het aan die flat", rijst ze naar Dekkersgaard te- vod genover haar woning. ,,Ik woon tie lier nu 29 jaar. In die tijd heb ik nooit anders gehoord dan dat flWedat gebouw gaan slopen." ■■Ook de 74-jarige mevrouw A. ISan Moorsel verwacht dat het laar tijd nog wel zal duren roordat ze liet huis wordt uitge- iet, „Over de bouw van die porthal hebben ze toch ook >rdn jjftien jaar gepraat?" Zowel Van Moorsel als Van jS3» Bladel wonen in het aaneenge- llll loten blok woningen aan de ogenoemde Kop van de Dorps straat. Uit een plan dat de ge- Smeente Warmond door het ste- bouwkundig bureau RBOI' eft laten uitvoeren blijkt dat ze woningen, inclusief drie inkels, plaats moeten maken oor een winkelcomplex met ovenwoningen. Aan de andere kant van dit lók staat een vrijstaande wo- en een vier verdiepingen flat: Dekkersgaard. Ook ie'komen onder de slopersha- ïer. Ervoor in de plaats komen en passantenhaven en een su- ermarkt met bovenwoningen, lok het verenigingsgebouw 't leerpunt heeft zijn langste tijd ehad, als het aan de gemeente gt. De activiteiten worden ver- laatst naar het Trefpunt. Op de lek van 't Meerpunt komen peerplaatsen. Verder maakt de gemeente- aven deel uit van de me- imorfose. Meer parkeerplaat- en en een gestapelde woning- iouw staan hier gepland. De totale kosten van het plan ijn geraamd op 5,6 miljoen gulden. Warmond heeft de pro vincie gevraagd zeventig pro cent in het kader van de stads en dorpsvernieuwing te betalen. De andere dertig procent hoopt het dorp te verdienen met zandwinning in 't Joppe. Nog voor 2000 moet het werk, aldus het RBOI, zijn voltooid. Boos zijn de Dorpsstraatbe woners dat ze de op handen zijnde sloop van hun eigen huis vorige week in hun dorpsblaad je moesten lezen. 'Onbeschoft', 'bij het asociale af', 'belachelijk' briesen de bewoners Van Moor sel, Van Bladel en Van Leeuwen. ,,We kregen een uitnodiging van de gemeente om donderdag te komen praten", vertelt Van Bla del. „Maar daar stond niet in dat mijn huis weg moet." Supermarkthouder Casper houdt zich op de vlakte. Ook zijn winkel gaat er aan. „Wij zijn in onderhandeling over de nieuwe supermarkt", zegt de bazin van Casper. Jan Kraan van de winkel op nummer vier heeft een gemengd gevoel over de veranderingen. „Aan de ene kant is het een goed gedegen plan dat voorziet in het voort bestaan van Warmond. Aan de andere kant, als het jezelf be treft, is het minder leuk. Drie jaar zijn we "nu aan het verbou wen. We zijn bijna klaar. Vind maar weer eens zo'n ruimte." Bij bewoners van Dekkers gaard is blijdschap te bespeu ren. Helemaal onverwacht komt de sloop van de afgeschreven flats niet. „Ik ben blij. De flat is heel slecht. De muren zijn zo dun als papier", reageert Laura Laczo. Trees Tiggelman: „Ik hoef niet weg. Maar als ik er een goed huis voor terug krijg, met verwarming én dezelfde prijs, wil ik best verhuizen. Wethouder J. Wassenaar (ruimtelijke ordening/CDA) ontkent dat hij heeft gezegd dat 'er toch geen geld voor het pro ject is'. „Waarschijnlijk wilden ze dat graag horen. Stel dat de provincie nee zegt, dan laten we het er niet bij zitten." De wet houder verwacht eind deze maand het verlossende woord. LEIDERDORP JAAP VAN SANDIJK De Leiderdorpse politiek vindt dat streekrfiuziekschool Rijnak koord moet samengaan met de muziekschool in Leiden. Priva tisering moet wel worden on derzocht, maar alleen uit tacti sche overwegingen om niet aan Leiden te worden uitgeleverd. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Verontruste docenten van de streekmuziekschool van Alke made en Leiderdorp vulden de publieke tribune van de raad zaal. Een flink aantal sprak de commissieleden toe. Allemaal hadden ze dezelfde boodschap: de muziekschool, gevestigd in de Leiderdorpse Muzenhof, mag niet worden geprivatiseerd. De arbeidsvoorwaarden van de docenten worden dan veel slechter en de kwaliteit van de lessen zal fors achteruit lopen. Zo krijgen docenten bijvoor beeld onzekere nulurencontrac- ten en vindt er op geprivatiseer de muziekscholen volgens le raar Nico de Raad geen kwali teitscontrole plaats. „Ik ben als de dood voor privatisering", huiverde een van de docenten vanaf de publieke tribune. De politiek deelt die mening, maar vindt toch dat privatisering moet worden onderzocht. „Je moet alternatieven achter de hand houden, zodat je niet met handen en voeten gebon den bent aan Leiden", zei E. Grootaarfs (D66). Uit een extern onderzoeksrapport naar de toe komst van de muziekschool blijkt dat privatisering of sa mengaan met Leiden de enige keuzes zijn. Nadat Rijnwoude uit de streekmuziekschool stap te, werd duidelijk dat Alkemade en Leiderdorp er niet langer ge-, zamenlijk voor wilden opdraai - en. J. Hermans (PvdA) vond dat een ander aspect, het invoeren van algemene muzikale vor ming (AMV) in het basisonder wijs, in het rapport werd 'weggeschreven'. Hij werd daarin gesteund door een meerderheid van de commissie. Door AMV-lessen op de basisschool, gegeven door vakleerkrachten van de muziek school, komen veel kinderen in' aanraking met muziek. Wethouder C. Kerner (wel zijn) beloofde deze mogelijk heid te betrekken bij het verde re onderzoek. Zij hoopt voor de zomervakantie het vervolgon derzoek te presenteren. Overi gens werd al eerder duidelijk-: dat de politiek in Alkemade een voorkeur lijkt te hebben voor privatisering. Leiderdorp en Alkemade zullen het over de toekomst van de muziekschool eerst onderling dus eens moe-1* ten worden. De kop van de Dorpsstraat ondergaat de komende jaren een flinke metamorfose als het aan het Warmondse gemeentebestuur ligt. Zo moet op de plek van de flat Dekkersgaard (rechts op de foto) een supermarkt komen. Het blok huizen links op de foto moet plaats maken voor een winkelcom plex met bovenwoningen. foto henk bouwman WARMOND MARIETA KROFT Winkeliers uit Warmond hebben moeite met de plannen van de gemeente om slechts een deel van de Dorpsstraat aan trekkelijk te maken. „Nu wordt alleen de kop van de Dorpsstraat aangepakt. Daar ko men winkels en de supermarkt. Ik dacht dat we de hele straat aan zouden pakken", schamperde bakker Oudshoorn gisteravond tijdens de jaarvergadering van de Onderne mersvereniging Warmond. „Er komt dus één centrum en' de rest is bijzaak." Hij kreeg bijval van collega's. Wethouder J. Wassenaar (ruimtelijke or dening/CDA) gaf aan de aanwezigen in res taurant Meerrust toe dat de aanpak van de Dorpsstraat zich alleen richt op het zuidelij ke deel van de straat, bij flat Dekkersgaard en verenigingsgebouw 't Meerpunt. „Ik zou graag willen dat het anders was." Hij weet dat er in het verleden plannen waren om meer delen van de Dorpsstraat aan te pak ken. „Dat bleek te duur." Wassenaar bena drukte dat de aanpak van de kop van de Dorpsstraat slechts een plan is. „Als u idee- en heeft om de winkelconcentraties te ver leggen, hoor ik dat graag." Dat er iets moet gebeuren aan de Dorps straat, daarover waren de aanwezigen het wel eens. Inwoners van Warmond doen ze ventig procent van hun inkopen buiten het dorp, zo was gebleken uit een onderzoek. Dat percentage moet omlaag. Bovendien zouden watertoeristen die langs varen, veel meer gebruik moeten kunnen maken van de plaatselijke detailhandel. De aanleg van een passantenhaven, een meer open entree vanaf de Herenweg naar de Dorpsstraat, de komst van een supermarkt en de uitbrei ding van het aantal parkeerplaatsen riep dan ook geen weerstand op. Ronduit en thousiast is voorzitter van de ondernemers vereniging Hënny Langenberg. „Persoonlijk sta ik vierkant achter de plannen." nen. „Het enige dat we voor el kaar hebben gekregen is dat de route van verzorgingshuis 't Hofflants Huys naar het winkel centrum in Noord Hofland een' betere stoep krijgt. Maar die was ook zo belabberd dat de rolstoelen af en toe omvielen", volgens Hoyng. De voorzitter weet wel waar die laksheid vandaan komt. „Het duurt nu eenmaal telkens weer een jaar voordat de ge meente een nieuwe begroting maakt en daar moeten deze verbeteringen aan de stoepen, en wegen blijkbaar eerst in ko men te staan. Daarnaast heeft' de gemeente nog geen concrete plannen voor het opknappen van het centrum gepresenteerd. Daar moeteri we ook èerst 0{Sn wachten." Maar de moedeloosheid slaat intussen wel toe bij de gehandi capten. „Er mag nou wel eens wat gaan gebeuren. Het gaat al lemaal zo traag", zegt Hoyng. Wethouder Draijer was niet voor commentaar bereikbaar. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De Voorschotense gehandicap ten worden 'erg moe' van wet houder A. Draijer en zijn amb tenaren. Die ondernemen, on danks veelvuldig aandringen, 'bijzonder weinig' met de aan bevelingen van het Platform Gehandicaptenbeleid. „Dat schiet niet op. Uit het overleg met wethouder Draijer is tot nu toe precies één toezegging ge komen. De samenwerking met de gemeente loopt goed, maar Voorschoten is erg langzaam in de oplossing van die klachten", zegt voorzitter H. Hoyng. Het platform bestaat sinds 1994 toen de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) in wer king trad. Sindsdien brengt-het platform drie keer per jaar de klachten van gehandicapten over aan een 'Stuurgroep Toe gankelijkheid.' De stichting streeft ernaar om de (verkeers- )voorzieningen voor gehandi capten zodanig te verbeteren dat ze onbeperkt op pad kun- GEWOND - Op de kruising Engelendaal/Heinsiuslaan in Leider dorp is gisteren een bromfietsster uit Papenveer lichtgewond ge raakt bij een botsing met een auto. Zij is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De bromfietster reed op het fietspad langs het Engelendaal waarschijnlijk door rood. De automobiliste, een 48-ja- rige Leidse, die vanaf het Engelendaal linksaf sloeg en de Heinsius- laan wilde oprijden, kon haar niet meer ontwijken. Ze hangen in elke supermarkt: de prikborden met kaartjes waarop particulieren goederen Ie koop aanbieden, een oproep doen of hun diensten aanbevelen. Vaak gaat het om boodschappen die de I nieuwsgierigheid opwekken. In ij de rubriek Prikbord het verhaal I achter de kleine annonces. I Deze week komt het kaartje uit de Albert Heijn aan de Hooigracht in Leiden: vurig dat *nbetl ke zich. Toch blijft ze in haai- beroepskeuze dicht bij .Haaswijk hoopt daar snel veran dering in komt. Ze vindt het vooral 'onwijs leuk' om met dieren om te gaan, paar den en po ny's in het bijzonder. En als ze dan echt zou moeten kiezen, is een pony haar het dierbaarst. „Po ny's zijn leuker, steviger ge bouwd, en ze rijden lekkerder", verklaart Marieke. Met dfiHdeinere soort heeft ze dan ook meer rij-ervaring. Op ■haar zevende kwam ze, in na volging van zus Annefloor, voor .het eerst op een manege. Sindsdien is de VWO-scholiere verknocht aan de koddige vier voeter, hoewel het geen goed kope hobby is. 'Poetsen' doet ze een of twee keer per week; rijden op een paard of pony is duurder, en kan daarom min der vaak. „Ik speel ook nog harp en zit op hockey, dus anders zou het wel erg veel worden", zegt ze. Toch haalt Marieke uit het ver zorgen alleen ook genoeg vol doening, want het is gewoon 'onwijs leuk'. „Borstelen, hoe ven uitkrabben en invetten, manen kammen, en soms op zadelen", vat ze de functie van ponyverzorster samen. Het uitmesten van de stallen vindt ze minder leuk, 'maar dat hoort er ook bij'. Een groom' de professionele verzorger van luxueuze springpaarden, wil ze echter niet worden. „Als het echt je baan is wordt het saai, en het verdient ook niet zo goed", weet ze. Springruiter dan? Een tweede Anky van Grunsven? „Rijden is wel leuk, maar de hele dag in- en uit stappen lijkt me ook niets. Maar ik kijk echt niet op 0 die mensen neer, hoor", ver huis, want vooralsnog wil ze veearts worden. „Ik wil graag zieke dieren beter maken, maar dan wel grote dieren als paar den en koeien", zegt ze. Haar favoriete pony's, de IJs- landers, behoren met hun 1.30 meter echter tot een kleiner ras. Daarentegen liggen ze bijzonder goed op de weg. „Ze egst8eesll den zo lekker dat je haast niet voelt datje rijdt", vindt Marie ke. 's Zcrmers zijn de IJslanders wat minder imponerend. De dikke vacht gaat zodanig ruien dat het een hoop overwerk be tekent voor, jawel, de ponyver zorgster. Een lievelingspaard heeft ze natuurlijk ook. Mignon is zijn naam, 'en dat betekent 'lief in het Frans'. Die naam is niet voor niets gekozen. „Hij gaat altijd een stapje opzij, en doet heel voorzichtig met je", zegt ze. Bovendien is Mig non heel erg mooi. Marieke: „Nou, ze is niet echt mooi, maar ik vind van wel. Marieke Bouman: „Pony's zijn leuker, steviger gebouwd, en ze rijden lekkerder." foto henkbouwman Oegstgeest verruimt steun aan minima OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN Minima in Oegstgeest moeten ook aanspraak kunnen maken op bijzondere bijstand. Daar over is de gemeenteraad het gisteravond eens geworden. Al leenstaande ouders en 65-plus- sers kunnen bijvoorbeeld een vergoeding krijgen als ze hun ijskast of wasmachine moeten vervangen. Wie duur woont kan onder bepaalde omstandighe den een tijdelijke huurtoeslag krijgen. Ouders van kinderen die naar de middelbare school overstappen krijgen een gedeel te van de kosten terug. Daarnaast komen er in Oegst geest zogeheten 'prikkelpre mies': wie een baan vindt, krijgt voortaan een extra hoge bonus. Mensen kunnen al aanspraak maken op de premie als ze één jaar werkloos zijn. Dat was tot nu toe driejaar. Overigens moeten Oegstgees- tenaren de bijzondere bijstand wel gewoon aanvragen bij de sociale dienst. Wethouder G. Kempen (CDA/welzijn) gaf gis teravond in de raadscommissie voor welzijn toe dat een aantal mensen dat uit schaamte niet doet, maar ze ziet geen andere oplossing. Vanuit de raad werden nog meer ideeën geopperd om de minima te helpen. CDA-aan voerster E. van den Bosch voelt wel wat voor het afsluiten van een collectieve ziekteverzeke ring voor mensen in de bij stand, en het goedkoper aan bieden van gemeentelijke pro ducten als de 65+-pas en de identiteitskaart. A. Papineau Salm (PrO) wil dat mensen een tegemoetkoming krijgen voor de eigen bijdrage voor zieken fondsverzekerden. WethoLider Kempen beloofde de ideeën door te geven aan het hoofd van de sociale dienst. OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN De gemeenteraad van Oegstgeest is niet op voorhand tegen een co ffeeshop. De raadscommissie voor openbare orde stond maandag niet echt te trappelen om zo'n softdrugswinkel toe te staan, maal ais het moét, dan moet het. „Het eventueel gedogen van een cof feeshop in Oegstgeest heeft de voorkeur boven handel in donkere hoekjes", benadrukte D66-raadslid E. van Oortmerssen nog eens in de commissie welzijn. De raadsleden willen echter eerst meer informatie over de drugs praktijken in Oegstgeest. Ze willen weten hoe veel er wordt ge bruikt, en of de handel in handen is van professionele dealers of plaatsvindt tussen jongeren onderling. De politie gaat die informa tie leveren. Pas daarna wordt er besloten of er wel of niet een'cof feeshop komt in Oegstgeest. WARMOND/OEGSTGEEST KEES VAN DAM Bezoekers van verschillende po litiebureaus in het district Duin en Bollenstreek Zuid zijn zeer tevreden over de opvang aan de balies. Dit blijkt uit een enquête die de afgelopen drie maanden onder alle bezoekers is gehou den. De bureaus in Oegstgeest, Rijnsburg en Sassenheim sco ren 'goed', de politiebureaus Valkenburg en Warmond 'uitstekend' en Katwijk krijgt het predikaat'redelijk'. In de enquête werden vragen gesteld over de bereikbaarheid van de politie, de aangifteka mers, wachttijden en de ser vicebereidheid. Ruim 600 men sen hebben hun vragenformu lier ingeleverd. Hoewel de be zoekers over het algemeen zeer tevreden zijn over de service van de politieagenten en de ge bouwen worden enkele bureaus aangepast om de privacy voor mensen te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17