60% Kritiek op Kabelnet Merenwijk zijn 'Doden hebben geen gevoel van privacy' Leiden 'Kinderweek' in apotheek lage naar Leiden Regio Londen met Gezin stelt ultimatum Binnenvestgracht wint strijd tegen plantenkas Onze tarieven gestegen. LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE Per jaar lopen zo'n vijftienhonderd kinderen door verkeerd medicijngebruik een vergiftiging op. Drie daarvan overlijden aan de gevolgen. Maar ook het laten 'slingeren' van cosmetica, tabak en planten kan fataal zijn. Een klein kind kail sterven nadat het een sigaret heeft opgegeten. Apotheker J. van der Drift van apotheek De Aloë aan het Levendaal in Leiden is daarom blij met het initiatief om kinderen én hun ouders in de apotheek uit te nodigen. Er kan dan over ge neesmiddelen en het gebruik ervan van gedach ten worden gewisseld. Tot en met 18 april is het namelijk 'Kinderweek in Uw Apotheek'. Ook in apotheken in Leiden en de regio zijn kinderen en/of hun ouders welkom voor een gesprek. Van der Drift: „Sommige ouders gaan erg slor dig om met medicijnen. Prachtige flesjes die voor het grijpen staan, nodigen uit tot gebruik. Ieder kind maakt tegenwoordig zelf de koelkast open en kan daar van alles uithalen." Tijdens de campagne wordt extra aandacht ge geven aan kinderen met huidproblemen of ast ma. In Nederland heeft namelijk tien procent van alle kinderen in de basisschoolleeftijd lichte of ernstige astmaklachten. Slechts eenderde van de ze kinderen gebruikt de geneesmiddelen volgens voorschrift. Reden voor apothekers om juist deze kinderen extra voorlichting en begeleiding te bie den. De apotheken willen tijdens de kinderweek meer bekendheid geven aan hun rol als adviseur en zorgverlener. De Lissese apotheker A. Steen voorden is van mening dat de klant steeds mon diger wordt. De apotheker denkt dat de week slechts één manier is om de klant over de drempel van de apotheek te krijgen. Zij is van mening dat het aanschrijven van specifieke doelgroepen, zoals diabetici, soms effectiever is. „Als er dan tussen apotheker en medicijngebruiker een gesprek tot stand komt, kun je samen bepalen hoe het best met de ziekte kan worden omgegaan." Kinderen en hun ouders kunnen deze week in de apotheek praten over onder meer het gebruik van geneesmiddelen. foto henk bouwman Abonnees worden zonder pardon afgesloten, geen reacties op klachten In de afgelopen drie maanden hebben we onze vluchten naar Londen van 3 naar 5 uitgebreid. Uiteraard blijven de prijzen gewoon hetzelfde. U kunt nu ook voor ƒ159»- naar Nice voor een enkele reis vanaf De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) gedraagt zich als een 'arrogante monopolist'. De laatste maanden klinkt deze kritiek van de abonnees steeds luider. Mensen wor den zonder pardon afgesloten van de kabel en krijgen niet de kans zich te verweren. „Je kunt nergens terecht met je klachten. Schrijf maar een briefje, luidt steevast het devies. En op die briefjes wordt vervolgens niet of on bevredigend geantwoord", zegt Jacqueline Pieterse van de raad- en daadwinkel in de Slaaghwijk. naar Londen bel te'ol 0Z3 568 48 80 Zonder ons zou vliegen niet voordelig zijn. LEIDEN HANS KOENEKOOP De afgelopen weken zijn er zes bewoners bij haar naar binnen gestapt met vrijwel identieke klachten. „Telkens gebeurt het zelfde na een herinnering. Men sen betalen alsnog de rekening en worden een paar dagen later toch afgesloten. Omdat ze het betaalbewijs niet hebben gefaxt. Maar dat kun je toch onmoge lijk van mensen verlangen. Hoeveel mensen hebben een fax in huis? Nee, de SKM blinkt niet uit in klantvriendelijkheid", zegt Pieterse. De Algemene Bewonersverga dering van de Slaaghwijk heeft dezelfde ervaring. Voorzitter mevrouw Stol vertelt dat on langs een brief is gestuurd naar de SKM waarin wordt gevraagd om oplossing van de proble men. „We vragen vooral aan dacht voor de betaling van de abonnementskosten. Voor be woners met een laag inkomen is het erg moelijk om voor een heel jaar te betalen. Ze worden afgesloten omdat ze op dat mo ment niet over 168 gulden be schikken. Wij hebben voorge steld om de kosten per kwartaal in rekening te brengen. Ook hebben we gevraagd een einde te maken aan de merkwaardige regeling dat een nieuwe bewo ner met de oude bewoner de abonnementskosten moet ver rekenen. Maar flats staan soms maanden leeg, het is dan on mogelijk om met elkaar in con tact te komen." „Het was een hele beleefde brief, maar we hebben geen post terug gekregen. Via onze vertegenwoordiger in de SKM kregen we alleen te horen dat er niets zou veranderen. Dat alles zou blijven zoals het is. Ik vind dat belachelijk. De SKM behan delt ons zeer minderwaardig." Cock Lafeber heeft de stroeve communicatie met de SKM aan den lijve ondervonden. Hij ligt inmiddels een dikke maand in de clinch met de organisatie, die draait op vrijwilligers. De abonnementskosten voor een heel jaar zijn betaald, maar een signaal krijgt hij niet. „Dat deed vorige week wel even zeer toen Ajax speelde. Zat ik met een sprietje naar een sneeuwuitzen- ding te kijken." In november kocht Lafeber een nieuwe woning in de Me renwijk. Hij zag op de venster bank een envelop liggen van de SKM, maar besteedde daar geen aandacht aan. „Zeker vergeten door de vorige bewoners,, dacht ik. Er stond geen naam op. Ka- Het gezin Van der Linden uit de Wiekelhorst in de Slaagh wijk kan al een maand geen te levisie kijken. Het is afgesloten van de kabel ómdat het heeft verzuimd tijdig het abonne ment te betalen. De Van der Lindens hebben een ander ver haal; ze wilden wel betalen, maar konden nergens het giro nummer bemachtigen van de SKM. Om het signaal terug te kun nen krijgen, dient eerst twee honderd gulden aansluitings- kosten te worden overgemaakt. Maar het gezin Van der Linden peinst er niet over. Het heeft inmiddels een advocaat in handen genomen. En die heeft een ultimatum aan de SKM ge steld. Als het gezin binnen vijf dagen niet wordt aangesloten, stelt het de SKM aansprakelijk voor geleden schade. „We kun nen immers al een maand geen televisie kijken." „Ik heb destijds alles gepro beerd om in contact te komen met mensen van de SKM, maar dat lukte gewoon niet. Daarom is het misgegaan met de betaling. Inmiddels is het geld overgemaakt, maar krij gen we nog steeds geen sig naal. Onze advocaat heeft een nette fax gestuurd, dus we wachten nog rustig af. Ik heb in ieder geval een sterk punt bij de rechter en dat is dat de SKM nooit de moeite heeft geno men mij te antwoorden", zegt meneer Ottenhof, de vader van mevrouw Van der Linden die het woord namens het gezin voert „Ik spreek nog steeds men sen die rare rekeningen krij gen. Iemand vertelde me dat hij rekeningen krijgt van 168 gulden per kwartaal of zo. Ad ministratief klopt er niets van. De SKM is louche, de consu ment is de dupe. Ik heb ge zegd, bewaar alles maar en geef het aan mij, dan speel ik het wel door naar mijn advo caat." bel hoefde ik op dat moment nog niet, want ik wilde eerst ste vig verbouwen. Pas halverwege februari ben ik echt verhuisd. Toen ontdekte ik dat ik al sig naal van de kabel had. Dat is mooi, dacht ik weer. Op het in- fokanaal las ik een telefoon nummer en dat heb ik gebeld. Een mevrouw zei rne die ac ceptgiro te betalen en dan zou alles in orde komen. Nu, op 3 maart werd de 168 gulden afge schreven, drie dagen later was Pas na lang aandringen bleek dat dat Lafeber de verkeerde ac ceptgiro had gebruikt. „Ik was in hun ogen te laat geweest en wilde ik mijn signaal terug, dan moest ik een boete van 225 gul den betalen." Lafeber heeft grote moeite met die uitleg. „Als je nou twee weken na je verhuizing een re kening betaalt, ook nog eens voor het hele jaar, dan kun je ie mand toch niet van wantbeta- ling betichten. De makelaar had mij moeten voorlichten, zegt de SKM. Maar informatie over de kabeltelevisie is toch niet de verantwoordelijkheid van de makelaar." Gevolg is dat Lafe ber nog steeds geen kabel heeft. Bestuurslid A. Muller van de SKM reageert enigszins ont- Archivarissen teleurgesteld: politierapporten mogen niet worden bewaard LEIDEN «RUUD SEP Waar heeft de Leidse politie zich door de eeuwen heen zo mee beziggehouden? In het stadsarchief is het allemaal na te lezen, vanaf ergens in de zeventiende eeuw. De dag- en nachtrapporten van de politie liggen daar al lemaal netjes opgeslagen. De boeken tot 1922 zijn voor iedereen in te zien, de rest ligt nog achter slot en grendel. Pas na 75 jaar worden politierapporten openbaar. Maar er gens, eind jaren zestig van de volgende eeuw, stopt die toestroom van 'nieuwe' rapporten. Want vanaf 1 januari 1994 mogen de politie rapporten niet meer worden bewaard. De privacy-wetgeving heeft toegeslagen. De politie maakt haar rapporten tegenwoor dig niet meer op papier. Alles gaat de com puter in. En zo gauw er een computer in beeld komt, gaat de wetgever onrustig op zijn stoel zitten schuiven. Koppelen van be standen, Big Brother en meer van dat soort angstbeelden maken dat verhaaltjes die in de computer staan anders worden behandeld dan verhaaltjes op papier. „Als het op papier zou staan, mag het wel worden bewaard. Dit is precies hetzelfde, alleen de vorm is an ders", verzucht de Leidse archiefinspecteur Ariela Netiv. Wat gaat daar straks allemaal door verloren? Laten we eens een blik werpen in het archief. Een kleine greep. Tussen de dronken Leide- naars, de gestolen schapen, appelen en zin ken gootrand, het vermiste brandewijnvat en het paard van Diebens dat op hol slaat, vin den we de volgende melding: Op 4 november 1899 om kwart over vijf des namiddags Brengt de agent van Gent, op last van den controleur Miigges aan de wacht Matthijs Walters, 14 jaar, wonende Zwartekaadspoort 13, die op de Haarlemmerstraat in verschillende winkels eikels en ande re dingen gooide. Blijft in bewaring. Zo is het. In de kerker die kwajon gen. Voordat in Nederland de politie - werd uitgevonden, werd de orde in de stad gehandhaafd door schout en schepenen. Het gemeentearchief bewaart de Notulen van allerhande Saken voorgevallen in de Vergade ringen van de HH Schout en Schee penen vanaf 10 oktober 1668. In dat boek kunnen we lezen welke onver laten meest schuldich sijn geweest in de bejegeninghe, die aende persoon Voorlopig zijn politierapporten nog openbaar, maar eind jaren zestig volgende eeuw is dat afgelopen. van den hr. schepen vander Aar op huyden is geschiet. De wachtpost Abraham Michielse, de adelborst David Worselen en de soldaat Pieter Ricker hebben de schepen uitgeschol den, en zijn daarover verhoord. Tuig is het. Onverlaten uit vroeger eeuwen staan met naam en toenaam te boek. Hun misdragin gen zijn voor iedereen in te zien. Privacy-ge- voelig? Niet voor niets gaan de archieven pas open wanneer zeker is dat iedereen die wordt genoemd is overleden. „En dode men sen hebben niet echt gevoel van privacy", al dus Netiv. Het archief krijgt voor de toekomst alleen nog maar de beleidsstukken aangeleverd: wat de politie zich voorneemt om te doen. Maar wie over honderd jaar de wet erbij pakt, zal daarin niet kunnen lezen dat op het eind van de 20ste eeuw fietsen van een licht waren voorzien dat in de stad nooit brandde. „Het beleid wil nog weieens afwijken van de praktijk", weet Netiv. „In de jaren vijftig no teerden agenten nog nummerborden van notabelen die bij prostituees op visite gingen. Ik neem aan dat dat nooit officieel in beleids notities is vastgelegd." Netiv ziet overigens wel een uitweg uit de problemen. „We hebben ook wel het idee om de dagrapporten van de politie te anoni miseren. Alleen zijn genealogen en sociaal historici daar niet mee geholpen. En je zit met het probleem hoe dat technisch uitge voerd moet worden. Ik denkt dat we er met de politie Hollands Midden wel uit komen. Ma,ar het weghalen van alle namen kost geld. En de vraag is: wie betaalt dat?" Waar houdt de politie zich zoal mee bezig? Op de krant rollen van maandag tot en met vrijdag van alle korpsen in de regio faxen binnen met wederwaardigheden van de plaatselijke en regionale ordehandhavers. Zo lezen we over aanrijdingen tussen een 33-ja- HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 'naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad<pl435>hdc.nl. MORS De geheel vernieuwde speelplek op de hoek van de Lopsen- straat en President Steinstraat wordt zaterdag 19 april om 11 uur officieel in gebruik genomen. Daarom is er van 10 tot 13 uur een feestje. Het groepje buurtkinderen dat heeft meegedacht over de nieuwe speeltoestellen verricht de opening. En voor alle kinderen uit de buurt zijn er leuke spelletjes te doen en iets lekkers te drin ken en te eten. HAAGWEG De Katwijkse projectontwikkelaar De Raad Bouw heeft een plan gemaakt voor de bouw van 36 appartementen voor oude ren aan de Potgieterlaan. De Raad kocht onlangs het gebouw van het Holtlandcollege, dat er nu nog staat. Die school wordt, als het aan de ontwikkelaar ligt, gesloopt. Volgens het plan van architec tenbureau Van Vliet Partners komen er tussen de Oltmanstraat en de Hasebroekstraat 36 driekamerwoningen in één gebouw van vier lagen. Omwonenden worden donderdag 24 april in het gebouw van speeltuinvereniging Westerkwartier ingelicht over de plannen. De inspraakavond in het gebouw aan de Ten Katestraat begint om acht uur. BOS- EN GASTHUIS Om het contact met de buurtbewoners te ver stevigen houdt het dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten 'Zuidwester' een sprookjesmarkt. In de kraampjes, versierd naar bekende sprookjes, kunnen onder meer zelfgemaakte wenskaarten, doosjes, hebbedingetjes en schilderijtjes gekocht worden. De sprookjesmarkt is op donderdag 24 april van 10.00 tot 14.00 uur in het dagcentrum aan de Kennedylaan 116. hutst. „Elk jaar zijn er wel enke le probleemgevallen. Dit jaar niet meer dan anders, daarom vind ik het raar dat er nu op eens zoveel ophef over is. Ik blijf erbij dat onze betalingsregeling flexibel is. Als mensen na een aantal rappels niet betalen, gaan we over tot afsluiting. Zo is de procedure. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis, soms worden mensen niet terecht afgesloten. Om die individuele gevallen te beoordelen, doen wij altijd zor- vuldig onderzoek. Over het ge val van meneer Lafeber doe ik daarom geen uitspraak. Ik wil dat eerst in het bestuur bespre ken." De Nieuwe Rijn is binnenkort autovrij. foto mark lamers PIETERSWUK Om het verlies aan parkeerplaatsen voor belangheb benden op de Botermarkt en de Nieuwe Rijn te compenseren wor den bij 29 plaatsen op de Langebrug en de Zonneveldstraat bin nenkort de parkeermeters weggehaald. De Botermarkt en de Nieu we Rijn worden binnenkort autovrij gemaakt. De 29 plaatsen op Langebrug en Zonneveldstraat mogen straks alleen nog worden ge bruikt door mensen met een parkeerkaart. De mogelijldieden voor kort betaald parkeren in de Pieterswijk worden daarmee zeer be perkt. BINNENSTAD Leuk knutselen voor kinderen tussen 4 en 12 jaar. Op maandag 28 april van 14.00 tot 15.30 uur is er een knutselmiddag in het buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk 33. Het thema van de ze middag is 'reis om de wereld'. Voor f. 2,50 kunnen de kinderen eetbare ijskastelen bouwen, indianenmaskers en Afrikaanse mu ziekinstrumenten maken en Turkse koekjes bakken. Wel van tevo ren opgeven: tel. 5125736. BINNENSTAD Het bestuur van de buurtvereniging Maredorp wijst de huizenbezitters uit de wijk op de mogelijkheid hun panden een gemengde bestemming te laten krijgen. Naast een woonfunctie, kunnen in de panden dan ook bedrijfjes en winkeltjes gevestigd worden. Jaap Moggré schrijft in de Marepost, een uitgave van de buurvereniging, dat straten als de Janvossensteeg en de Vollers - gracht nu overdag haast uitgestorven zijn. Winkeltjes en bedrijfjes vergroten de levendigheid en bevorderen het sociale klimaat en de veiligheid in de straten. Moggré roept wijkbewoners die voor hun pand een gemengde bestemming willen krijgen op om met de ge meente of met hem (tel. 5126412) contact op te nemen. MERENWUK Allerlei verse spijzen proeven. Dat kan tijdens de Smikkeldag in het overdekte gedeelte van winkelcentrum De Ko permolen. Een groot aantal winkels heeft een kraampje ingericht met lekkers: hartig of zoet, zout of zuur, koud of warm en knappe rig of zacht. De Smikkeldag is op zaterdag 19 april. NOORDERKWARTIER Buurthuis 't Spoortje houdt op zondag 20 april van 10 tot 15.30 uur de maandelijkse koopjesmarkt. 't Spoortje is gevestigd aan de Bernhardkade 40. LEIDEN AAD RIETVELD foto mark lamers rige automobilist uit Utrecht en een 23-jarige Leidse motorrijder en de mishandeling van een 18-jarige Leiderdorper. Alles anoniem. Veel haalt de krant niet, maar is wel heel leuk. Al is het maar om te zien waar de poli tie zich heden ten dage mee bezig houdt. Daarom ter afsluiting één bericht dat onder normale omstandigheden nooit de krant had Een 26-jarige Leidenaar was tijdens en ruzie met zijn vriendin op vrijdag 11 april 1997 te 12.10 uur zodanig driftig geworden dat hij met zijn vuist een ruit van de aan de Para- maribostraat staande flatwoning op de vierde verdieping vernielde. Een mooie inleiding tot een spannend relaas, denkt de lezer. Maar dan komt het. Het glas kwam op straat te recht. De brandweer haalde de gevaarlijke punten weg. Einde bericht. Lang leve de or dehandhavers! De bewoners van de 5e Binnen vestgracht hebben hun strijd te gen de bouw van een planten kas in de Hortus Botanicus ge wonnen. De rijksuniversiteit Leiden heeft, vanwege het ver zet van de buurt, besloten de kweekcontainers van het insti tuut voor ecologische en evolu tionaire wetenschappen onder te brengen in de kelders van het Kamerlingh Onneslaboratorium aan de Steenschuur. De barak die nu het uitzicht van bewo ners van de gracht bederft wordt gesloopt. Het plan van de universiteit - in januari gepresenteerd - om op de plaats van de barak een plantenkas te bouwen schoot bewoners van de 5e Binnen vestgracht in het verkeerde keelgat. De barak was er in 1962 neergezet met de belofte dat het gebouwtje uiterlijk na vijf jaar gesloopt zou worden. Een nieuw tijdelijk gebouw zou ook weer tientallen jaren blijven staan, vreesde de buurt. „Wij hebben de 5e Binnen vestgracht afgesloten voor au to's. Het is de laatste Binnen vestgracht waar nog water in staat. Dat is een monument. En dat is de Hortus ook", zei bewo ner T. Fluit op de inspraak avond. „Daar hoort geen schuur, daar hoort geen kas, daar hoort helemaal, niks." Het verzet van de buurt werd ge steund door de wijkvereniging en de vereniging Oud Leiden. En de RUL is daar ten slotte ge voelig voor gebleken. De gemeente was ook niet enthousiast over de bouw van weer een tijdelijk onderkomen in de tuin. Maar omdat de uni versiteit had beloofd als tegen prestatie het voorterrein van de Hortus gratis toegankelijk te maken en er horeca te vestigen gingen burgemeester en wet houders toch akkoord. Leiden draagt 200.000 gulden bij aan de herinrichting en heeft de provincie om 150.000 gulden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15