Goes loopt voorop in orthodoxe oecumene c Sloop oude Elisabethpand: ei van Columbus of vergissing? Kerk Samenleving Dienaren WOENSDAG 16 APRIL 1997 /Of REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-5; In het Zeeuwse Goes gaan voor het eerst in Ne derland een christelijk-gereformeerde en een vrij- gemaakt-gereformeerde kerk een vergaand sa menwerkingsverband aan. De twee predikanten mogen voortaan in beide kerken de kansel bestij gen terwijl de leden in beide kerken het avond maal kunnen vieren. Verder staan gezamenlijke diensten op het programma. Nadat de christelijk-gereformeerde classis (re gionale kerkvergadering) Middelburg vorig jaar al toestemming voor deze samenwerking had gege ven, is ook de vrijgemaakte evenknie akkoord ge gaan. De vrijgemaakt-gereformeerde synode heeft vorig jaar regels opgesteld voor zulke plaat selijke banden tussen beide kerkgenootschappen. Volgens de christelijk-gereformeerde predikant ds. M. Mulder kan de samenwerking in Goes 'stapje voor stapje' verder groeien, met vereni ging als uiteindelijke resultaat. „Vanaf het aller eerste begin is het zoeken naar eenheid onze in zet geweest. We hebben het vertrouwen dat we op den duur ook bij die eenheid uitkomen." Op landelijk niveau lopen de twee kerken ech ter beduidend minder hard van stapel. Voor de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken is het groot ste struikelblok de contacten die er tussen de Christelijke Gëreformeerde Kerken en de Neder lands Gereformeerde Kerken bestaan. Volgens de vrijgemaakten zijn de nederlands-gereformeer- den bij de kerkscheuring van 1967 van het rechte spoor afgedwaald en nemen ze het niet nauw ge noeg met de gereformeerde belijdenis. De vrijgemaakt-gereformeerde synode zag vo rig jaar geen heil meer in verdere 'samensprekin- gen' met de Nederlands Gereformeerde Kerken. Eerder nam de christelijk-gereformeerde synode al afstand van de Nederlands Gereformeerde Ker ken, maar naar de zin van de vrijgemaakten niet genoeg. Op plaatselijk vlak zijn er inmiddels con tacten van christelijk-gereformeerden met neder- lands-gereformeerden die de toenadering met de vrijgemaakten bemoeilijken. Dr. A. Hendriks, voorzitter van de vrijgemaakte deputaten (deskundigen) voor het gesprek met de Christelijke Gereformeerde Kerken, heeft bij de 'op zich verblijdende ontwikkeling' in Goes dan ook zijn vraagtekens. Als de christelijk-gere formeerden zich niet duidelijker van de neder- lands-gereformeerden distantiëren, zien de vrij gemaakten zich wellicht genoodzaakt de contac ten op landelijk niveau op te schorten. „Maar kun je die plaatselijke samenwerking ooit nog terug draaien?", vraagt Hendriks zich af. EO in gesprek met achterban Voor haar leden in Katwijk en omstreken organiseert de Evangelische Omroep komen de donderdag (17 april) een regionale ontmoetingsavond in het hervormd kerkelijk cen trum Maranatha. Voorzitter A. van der Veer, één van zijn twee directeuren (Andries Knevel of Ad de Boer) en pro grammamaker Henk Binnen dijk zijn aanwezig om vragen te beantwoorden en actuele informatie te geven over de omroepvereniging. De bijeen komst begint om 19.30 uur. le dereen is welkom. Tijdens de regionale ont moetingsavond wordt onder meer teruggeblikt op '30 jaar EO' en de betekenis van de omroep in de Nederlandse sa menleving. Bestuurders en programmamakers nemen verder zitting in een forum dat met de aanwezigen in gesprek gaat. Henk Binnendijk sluit de bijeenkomst af met een medi tatie. Het kerkelijk centrum Mara natha staat aan de Poolster 2 in Katwijk. Thema-avond M.A.F.-vliegers NOORDWIJK» Het werk van de zendings vliegers van de M.A.F. (Mis sion Aviation Fellowship) staat komende zondag (20 april) centraal op een thema avond van het Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark inNoordwijk. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en iedereen is wel kom. De Ark staat aan het Picképlein 1 in Noordwijk. Franciscaans centrum spirituele ontwikkeling AMSTERDAM ANP Onder de naam La Verna openen enkele francis canen binnenkort in Amsterdam een centrum voor spirituele ontwikkeling. Het is bedoeld als een plek waar mensen op adem kunnen komen en waar ze hun persoonlijke spiritualiteit kunnen ontdekken of ontwikkelen. La Vema is genoemd naar een berg in Toscane waar Franciscus van Assisi, op de grens van de twaalfde en de dertiende eeuw, zich graag terug trok om te mediteren. De franciscaanse traditie houdt zich al eeuwen bezig met zingevingsvra- gen. Daarbij zijn vreugde, vrede en verzoening sleutelwoorden. In La Verna bieden cursussen handvatten om geestelijk te groeien. Dit gebeurt met behulp van praktische oefeningen, mystieke en poëtische teksten, oerverhalen, oude sprookjes en symbo len. Het centrum richt zich, blijkens een persbe richt, op mensen die in de culturele omslag van de afgelopen jaren het contact met religieuze tra dities verloren hebben of onvoldoende hebben kunnen ontwikkelen. „Ik preek graag over wat liefde betekent. De rol van de kerk is om open staan voor mensen, om het individu helpen. Ik voel me niet persoonlijk schuldig over de ellen de in de wereld, maar ik doe wel m'n best om iemand die het moeilijk heeft te steu nen. Ik hoop dat anderen dat ook doen." Aan het woord is Daniel Ribs, predikant van de Waalse Kerk aan de Breestraat in Leiden. Hij spreekt met een Frans accent. „Bij mij in de kerk zit een aantal Zaïrese vluchtelingen. Deze mensen worden in Nederland echt als vreemdeling gezien, niet als mens. Mensen willen altijd uitslui ten wat niet van hen is. Zelf kom ik uit Frankrijk, uit Straatsburg. Ik weet dus wat het is om als vreemdeling te worden ge zien." De Waalse kerk is ontstaan na de komst van 'vreemdelingen'. Nadat de Hugenoten uit Frankrijk naar Nederland kwamen, werd in 1584 de Waalse kerk opgericht. De diensten worden nog altijd in het Frans ge houden. De predikant wil in zijn preken een zeker optimisme uitdragen. „Ik vind het belangrijk om vreugde te beleven. Ook het geloof moet men beleven als iets vro lijks. Het geloof wordt veel te vaak opgevat als iets van dogma's. Ik begrijp die zwaar- gelovigen niet die zeggen 'Ik ben het niet waard om aan het avondmaal deel te ne men'. Ook Judas en Petrus, die Jezus ver raadden, kregen immers te eten tijdens het laatste avondmaal. Mensen moeten het geloof niet zo zwaar opvatten. Het geloof is iets levends. Het verandert voortdurend. Het gaat over de relatie tussen de mens en God en een relatie ontwikkelt zich nu een maal met vallen en opstaan. Voorschriften zijn alleen maar nodig als een relatie slecht is. Een vermeerdring van de wet komt voort uit een vermindering van de liefde. Liefde is waar het volgens hem allemaal om draait. Liefde voo'r God, liefde voor el kaar. „De mensen klagen over de leegloop van de kerken. Ik zie dat niet per se als een ramp. Ik zeg dan: in de tijd dat de kerken nog vol zaten, bijvoorbeeld in de eerste helft van deze eeuw, waren er wél twee wereldoorlogen mogelijk in Europa. Het nazisme ontstond in een land waar de mensen braaf naar de kerk gingen. Noors lid van| Wereldraad overleden iq GENEVE ANP De Noorse bisschop Bjornl lid van het centraal comitt] de Wereldraad van Kerken,) 63-jarige leeftijd overledei Wereldraad heeft dit bekendgemaakt. Bue, luthers bisschop van) vanger, werd tijdens de dienst op paaszondag dooi] hartaanval getroffen. Hij leed in een ziekenhuis zo nog bij kennis te zijn gen Bue was sinds 1991 lid centraal comité, het al^ bestuur van de oecumeui beweging. Secretaris-geni dr. Konrad Raiser prees gisteren wegens zijn so naar betere betrekkingen de evangelische christene de kerken in Afrika. BEROEPINGSWEI m Dut NEDERLANDSE HERV0RD KERK Beroepen: te Londen (Dut Church): G.Th. van Es te! tinchem, die dit beroephj aangenomen. Aangenomen: naar Olden (SoW): W. Blanken te Ep> GEREFORMEERDE KERK! Benoemd: als pastor vam pleeghuis Kalorama (Cen trum voor Doof-Blinden)! Beek-Ubbergen: mevr.L. Slotboom-van der Mout,) didaat te Arnhem, die de? benoeming heeft aangent men. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Beroepen: te Putten: R.M Meijer te Hooghalen i.c.n Beilen. GEREFORMEERDE GEME! TEN Aangenomen: naar Doetit chem J. Driessen te Woen Bedankt: voor Amsterdam J.M. Kleppete Rijssen. DOOPSGEZINDE BROEDE! SCHAP Beroepen: te Baarn-Si (part-time): F.Ph. Groent veld, wonende te Den Ha die dit beroep heeft aang men. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt: voor Rijssen: P. Mulder te Capelle aan dei I Jssel-M iddelwateringjv Klaaswaal: J. Kareis te Ou mirdum. uit de Leidsch Da ANN01897 Vrijdag 16 April LEIDEN- De winteravond lessen in de handenarbeid aan de Leidsche fabrieksschool zijn weer geeïndigd. Dank zij de welwillenheid van een warm vriend dor school, kon de sluiting der lessen, evenals in andere jaren, weer feestelijk zijn. Niet alleen werden de jongens onthaald op chocolade en versnaperingen, maar ieder ontving nog een geschenk, bestaande in een stuk gereedschap, van meer waarde al naar mate de jongens de school langer en trouwer bezocht hadden. Van half September tot 14 April werden de lessen drie avonden per week gegeven en gemiddeld door ruim vijftig jongens bezocht, terwijl aan het einde nog een vijf-en veer tigtal trouwe bezoekers overgebleven was. Wel een bewijs, dat het onderwijs, op de Leidsche fa brieksschool gegeven, op prijs gesteld wordt. LEIDENBij het verplaatsen van een der drie hooge he istellingen, welke gebruikt worden voor het heiwerk tot den bouw van het tweede laboratorium op "Vreewijk" alhier, gis teren tegen den avond, kwam zij te vallen en wel op een an dere stelling, waardoor beide in 't ongereede geraakten. Het ongeval liep zonder verder onheilen af en had enkel eenige schade aan materiaal ten gevolge. ANN01972 Zaterdag 15 april WARMONDOnder grote belangstelling en in aanwezig- beid van vele autoriteiten en afgevaardigden van alle in War mond bestaande organisaties en verenigingen, alsmede de wethouders van zijn nieuwe standplaats Wateringen, heeft burgemeester drs. F.K. Langemeijer in een buitengewone raadsvergadering afscheid genomen van het dorp. Wethouder Groenendijk, die de vergadering voorzat, wees er op dat het vertrek van de burgemeester toch nog zeer on verwacht gekomen is. Maar Warmond is voor velen een door gangshuis geworden Langdurig stond de wethouder stil bij wat tijdens het bur gemeesterschapvan de heer Langemeijer in de gemeente tot stand is gekomen. Namens de raad werd de scheidende burgemeester nog een smeedijzeren hek aangeboden voor zijn open haard, 's Morgens had het personeel hem al een tuintafel geschon ken. LEIDENHet woelt en rommelt in Leiden-Noord. Het daar opererende wijkcomité Plan-Noord heeft de buurt de af gelopen maanden al herhaaldelijk in het nieuws gebracht. Vooral ten tijde van debatten in de gemeenteraad over de huurharmonisatie. Leiden-noord zet nu dan ook haar ge vecht voort tegen de huurharmonisatie: een mooi en zoet klinkend woordje voor een in de ogen van het wijkcomité afschuwelijk onrechtvaardige zaak"/ LEIDSCH DAGBLAD Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Het laatste uur van het voorma lige Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht heeft voorlopig nog niet geslagen. Echter: de klok tikt gestaag verder. Vorige week werd bekend dat ambtenaren en projectontwikkelaar het er ruwweg over eens zijn dat het gebouw uiteindelijk in zijn ge heel tegen de vlakte moet. Zo dat er op het terrein nieuwbouw kan komen. Het ei van Colum bus? Of staat de gemeente op het punt een onvergeeflijke ver gissing te I Zuster Conrada Brocates (80), werkte en woonde vanaf 1948 in het oude Elisabeth: „Het zou heel erg zijn als ze het sloopten. Het gebouw is op zich natuur lijk goed te gebruiken voor an dere doeleinden. Vooral sloop van de kapel aan de achterkant van het gebouw zou ik betreu ren. Maar ja, aan de andere kant: er is al meerdere keren sprake van geweest dat het ge bouw zou verdwijnen. We moe ten nog zien wat er uiteindelijk van terecht komt. Henk Budel, voorzitter van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel), op persoonlijke titel: „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat.er voor het oude Elisabeth niet een nieuwe be stemming kan worden gevon den. Het zou een verlies zijn voor de Hooigracht als die ver trouwde gevel verdwijnt. En ik denk dat iedereen het erover eens is dat dat kapelletje cul tuurhistorisch belangrijk is voor Leiden. Als ik in de schoenen van de gemeente zou staan, zou ik hier en daar toch nog eens zorgvuldig advies vragen. Projectontwikkelaar Ewout Swaak van Westplan Bouwad viseurs BV, die destijds een bod deed op het complex aan de Hooigracht en wiens vader al eens een verbouwingsplan indiende voor het ziekenhuis: „Ik denk dat het voor iedere ontwikkelaar onhaalbaar is om niet uit te gaan van slopen. Wat dat betreft denk ik dat er op het verbouwingsplan van mijn va der destijds veel was aan te merken. Het gebouw laten staan is gewoon hartstikke v moeilijk, is niet te doen. Dat is niet iets wat iklzomaar roep: ik heb er destijds hard op zitten rekenen. Maar slopen wil na tuurlijk niet zeggen dat je aan de Hooigracht zomaar een ge bouw moet neerzetten. De nieuwbouw moet wel passen in de omgeving." Dokter K. de Kloet, vanaf 1959 hoofd van het laboratorium van het Elisabethziekenhuis: „Ik zal niet snikkend door de Hooigracht gaan als het gebouw weg is. Ik bewaar geen enorm nostalgische gevoelens aan dat pand. Er is door de jaren heen al zoveel aan vertimmerd dat het weinig meer met een monu mentaal gebouw te maken heeft. Ook de gevel is in de ja ren zestig dermate gemoderni seerd dat het een beetje nep zou zijn als je nu zou zeggen: die orginele gevel moet over eind blijven. Nee, ik denk niet dat er veel verloren gaat. Als er maar iets voor in de plaats komt dat de moeite waard is. Want daar schort het in Leiden nogal eens aan." Het oude Elisabeth-ziekenhuis, gezien vanaf de binnenplaats. Voor de één een kostbaar gebouw vol dierbare herinneringen, voor de ander een aftandse bouwklomp die zo snel mogelijk tegen de vlakte moet. FOTO ARCHIEF Rien Struik, eigenaar van de zeventig jaar oude winkel voor motoronderdelen aan de Hooi gracht: „Het is geen slecht idee om het gebouw te slopen. Ik hoop alleen wel dat de gemeen te er alsnog voor kiest om win kels in de nieuwbouw op te ne men. Zodat er weer wat leven komt in de Hooigracht. In de tijd dat we hier zitten hebben we het winkelbestand in de straat zien slinken. Terwijl ik denk dat de Hooigracht juist een goede verbinding zou zijn naar het kern winkelgebied van de Haarlemmerstraat. Veel be ter dan bijvoorbeeld de Hoog landse Kerkgracht. Wil Pet, penningmeester van de buurtvereniging-in-ruste Pancras-Oost „Persoonlijk kan het me niets schelen wat er met het oude Elisabeth gebeurt. Ik vind het geen mooi gebouw. Ik heb er nog in gelegen, en toen vond ik het er al een zootje. Maar ik moet er meteen bij zeg gen dat dat niet de mening is van iedereen in de buurt. Op woningbouw zit ik ook niet edit te wachten. Als er woningen ko men, betekent dat dat er weer mensen komen, en dat het par keerprobleem in de wijk als maar maar groter wordt. Dat zou een behoorlijk groot euvel zijn." Projectontwikkelaar Swaak: „Daar hoeft de buurt zich vol gens mij geen zorgen over te maken. Tegenwoordig verkoop je geen woning meer zonder dat er een parkeerplek bij zit. Dus alleen al in bedrijfseconomisch opzicht lijkt me dat er een par keergarage wordt bijgebouwd. Jan Laurier, wethouder van wijkzaken: „Het klopt dat ik een persoonlijke band met dat gebouw heb. Ik ben er geboren. En ook is mijn grootmoeder er overleden. Maar reageren op sloopplannen wil ik nog niet. Ik ken geen enkel definitief voor- stél, het zit allemaal nog maar in de voorbereidingsfase. Ik wil eerst een concreet plan zien. En dan ben ik niet te beroerd om er mijn mening over te geven." KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a.i PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post, REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-51 Familieberichten: 023-51 023-533 Redactie: 071-51 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17uj 071-5ii RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17w 071-Slf ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptglyoI per kwartaal (acceptgiro) I per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsdij van het abonnementsgeld, ontvangst korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN' Voor mensen die moeilijk lezen, slectè ogen hebben of blind zijn (ofeenanfo leeshandicap hebben), is een samenvatti'! het regionale nieuws uit het Leidsch Dajk geluidscassette beschikbaar, Voor infonri' 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) WÈÊÈÈÊiÊÊÊKR. E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisft dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- errzwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien Van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit. 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuirf Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse enl daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00ui' Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uu daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurf/Alfet' Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend vooi partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheetkuw neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderklmiek: laten voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur. babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n 18.30-19.30 uur, klasse I en»

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14