Leiden Regio WBL schuldig aan discriminatie 'En nu maar kopen dat niet iedereen belt' Centocor is er weer helemaal bovenop Nesten in rangorde 'Het is in ieder geval droog vandaag Wals gestolen leiden Bij een inbraak in een pand aan de Hallenweg is een complete wals van ongeveer 1500 kilo gestolen. De daders moe ten hun slag hebben geslagen in de nacht van maandag op dins- j, De schade bedraagt ongeveer 60.000 gulden. Leidenaars kraken gokkast leiden Drie Leidenaars, in de leeftijd van 23 en 24 jaar, zijn gis- t^rënaangehouden nadat ze in een café aan de Nieuwe Bees tenmarkt een gokkast hadden gekraakt. Een medewerker van het bedrijf ontdekte de kraak, herinnerde zich de drie mannen die bij de automaat hadden gestaan en gaf hun signalement door aan de politie. Die pakte de drie korte tijd later op. De mannen bleken opvallend veel kleingeld bij zich te hebben. feldpunt overlast officieel van start HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Economie -7 Provincie Zuid-Hol- 1/ land heeft tientallen miljoenen te besteden voor verbeteren economie en werkgelegenheid Koeienbank yt q Boeren in Leidse re- I gio lopen nog niet echt warm voor gebruik digitale koeienbank op in ternet Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft gediscrimi neerd door twee jonge woningzoekers een huis te weige ren. De WBL wees Ferry Vogelezang en Eric Nieuwveen tijdens de bezichtiging een huis aan de Zijldonk af omdat het duo te kennen gaf geen seksuele relatie te hebben. Volgens de Commissie gelijke behandeling in Utrecht heeft de corporatie 'onderscheid naar burgerlijke staat' gemaakt en dat is in strijd met de Algemene Wet Gelijke Behandeling. de bezichtiging niet hebben uit genodigd voor een intakege sprek. We zijn wat kort door de bocht gegaan en dat was ver keerd. Inmiddels is die proce dure veranderd." Maar Casper Grootenhuis, die namens Vogelezang en Nieuw- leiden hans koenekoop Hoofd van de Dienst Woonser- vice W. de Waard kan leven met het oordeel. „Ik vind de uit spraak zeer subtiel. Ons wordt eigenlijk alleen verweten dat we de twee woningzoekenden na veen de klacht indiende bij het Meldpunt Discriminatie die nu dus door de Commissie Geüjke Behandeling is gegrond ver klaard, ziet het heel anders. „Het feest gaat beginnen", zegt hij. Niet dat het duo nu alsnog aanspraak gaat maken op de woning - allebei hebben ze al lang andere woonruimte - maar een schadeclaim kan de WBL wel tegemoet zien. .Allereerst willen we een vergoeding voor de vele uren die we in de zaak hebben gestoken. We zijn er bij na twee jaar mee bezig geweest. Maar we overwegen ook een huureis in te dienen. Er is groot verschil tussen de huur die Vo gelezang en Nieuwveen hadden moeten betalen voor de woning van de WBL en de huur die nu is betaald aan particuliere ver huurders. Ik denk dat die eis wel op een paar duizend gulden uitkomt." Grootenhuis wil ook een har tig woordje wisselen met een aantal ambtenaren van de ge meente bij wie hij te rade ging. „Ik ben een aantal keren uitgek afferd omdat ik volgens de ge meente aan het zeuren was. Hou eens op met dat circusge- doe, heb ik weieens te horen ge kregen. Maar goed dat er in dat circus een goede directeur heeft rondgelopen, want ik heb wel gelijk gekregen." Vogelezang en Nieuwveen werden in juni 1995 uitgeno digd voor de bezichtiging van de woning aan de Zijldonk. Ze hadden eerste keus. Bij het be kijken van de woning maakte het duo een verdeling van de kamers en dat was voor de ver- huurfunctionaris aanleiding om te vragen naar de aard van de relatie van de jongens. Uit hun antwoord dat ze geen seksuele relatie hadden, maakte de func tionaris op dat hier sprake was van een gelegenheidskoppel en niet van een 'duurzame ge meenschappelijke huishou ding'. Hij wees ter plekke de woning af. En daar wringt de schoen, meent de commissie gelijke be lachten over lawaaiige alcoho- sten en mensen die vervuilen hun huis passeerden al de re- ue bij het meld- en regelpunt mstige Overlast, dat sinds een naand proefdraait bij de GGD Leiden. Maar ook over het is in het plantsoentje dat laar niet gemaaid wordt en ver jongeren die bij een 'hang- lek' staan te plassen is gebeld. g wordt het 'klachten- ummer' - 071-516.33.50 - offi- in gebruik genomen. En u maar hopen dat er niet ïeteen massaal gebeld wordt, wethouder Tjeerd van Rij VdA/veiligheidsbeleid). „Want kunnen geen blik mensen pentrekken om alle problemen iverhelpen." Het begon allemaal drie jaar met een werkgroep rugsoverlast, die werd opge- icht omdat uit allerlei delen an de stad klachten kwamen ver fietsen bij koffieshops die trottoirs versperden, over rugshandel in portieken, rugsgebruik op straat. Al snel wamen de deelnemers aan de tot de slotsom, dat er in eiden veel meer dingen zijn overlast veroorzaken dan al ien drugs. ;s staan in de belang- maar overlast door vermatig alcoholgebruik en la- d van de buren en signalen ver mensen dip in de war zijn zichzelf verwaarlozen en hun igeving vervuilen komen net vaak voor", zegt Carolien de oot, coördinator van het leldpunt. En dus besloot de lerkgroep zich die problemen «kaan te trekken. kracht van het nieuwe leldpunt, zegt De Groot, is dat hulpverlenende organisa- erin sameiiwerken. Achter telefoonnummer gaat een netwerk schuil waar behalve de gemeente Leiden en de GGD ook de politie, het maatschap pelijk werk, stichting De Bin nenvest, de Riagg, het centrum Verslavingszorg Zeestraat en psychiatrisch ziekenhuis Ende geest deel van uitmaken. „Het meldpunt is bedoeld voor die gevallen, waarin professionele hulp nodig is. We zullen men sen die bellen ook altijd eerst vragen, of zij zelf geprobeerd hebben het probleem op te los sen. Want de dingen die je zelf kunt doen moet je gewoon blij ven doen." De omvang van het probleem moet nog blijken, maar dat die niet gering is weet De Groot al. „Bij de politie gaat het om dui zenden meldingen per jaar. En als er eén punt is waar mensen terechtkunnen zul je altijd zien dat er veel meer klachten zijn dan je had kunnen bedenken." „We zullen ook niet alle pro blemen kunnen oplossen. Maar het idee dat er iemand is die jouw klacht gaat onderzoeken kan al een hele geruststelling zijn. In Amsterdam is het be gonnen met één meldpunt in het Westerkwartier en daar zijn er inmiddels tien. Dus daar wordt het heel positief beoor deeld." Vertegenwoordigers van alle deelnemende instellingen, maar ook van instanties als woning bouwverenigingen, de Raad- en Daadwinkels en de Thuiszorg, praten vrijdag in Endegeest over de vraag hoe zij samen het meldpunt tot een succes kun nen maken. Daarna onderteke nen alle deelnemers een conve nant, waarin de afspraken zijn Het meldpunt Ernstige Over last heeft nu nog een experi menteel karakter. De gemeente stopt er het eerste jaar 150.000 gulden in. leiden In hetelzenbos in polderpark Cronesteyn lijken reigers te vechten om een nest. Bijna in slagorde hangen de nesten in de toppen van de grillig gevormde bomen. De reigerkolonie gedijt goed, de laatste jaren broeden in deze periode gemiddeld zestig vogels hun eieren uit. Vol gens Frits van der Sluis van de afdeling milieucommunica tie kunnen er nu al reigerkuikens piepen in de nesten, maar vanaf de grond is dat nog niet te zien. De kolonie huist al vele jaren in het elzenbos, dat vroe ger diende als een tussenwal voor een boomgaard. Veel verzorging heeft het stukje bos niet nodig. „We sluiten het alleen wel af in de broedperiode. Hoewel dat tegen woordig misschien niet eens nodig is. Reigers zijn inmid dels zo gewend geraakt aan mensen. Het is meer een stadsvogel dan een poldervogel aan het worden", zegt Van der Sluis. De Leidse regio kent meer reigerkolonies. Bij begraaf plaats Rhijnhof in Leiden, Huys te Warmond (bos van Kranz) in Warmond, kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest en in landgoed de Horsten in Wassenaar zijn eveneens concentraties van nesten. FOTO HENK BOUWMAN handeling. Het feit dat mensen wel of niet getrouwd zijn, mag geen rol spelen bij het toewijzen van woningen. Bovendien, zegt de commissie, het hebben van een affectieve relatie zegt niets over de duurzaamheid van een relatie. Verstrekkende gevolgen heeft de uitspraak niet, zegt De Waard. „Er komt in juni een systeem van registratie. Duo's, gehuwd of ongehuwd, moeten zich vooraf inschrijven als ze in aanmerking willen komen voor een woning. De vraag naar de aard van "de relatie is dan niet meer relevant." WBL-bestuur: Herstel van sociale gezicht leiden maarten keulemans Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft weer een bestuur. De ledenvergadering van de grootste Leidse woningcorpora tie is gisteravond akkoord ge gaan met de benoeming van vijf nieuwe bestuurders. De voorzit tershamer is in handen beland van J. Olivier, die ook al in het oude bestuur actief was. Woningbouwvereniging Lei den raakte stuurloos toen in ja nuari duidelijk werd dat de meeste leden geen vertrouwen meer hadden in het bestuur van voorzitter P. Laman. Een situa tie, die voor de bestuurders ge noeg reden was om op te stap pen. „Ik heb bij die gelegenheid een aantal keren gezegd dat Woningbouwvereniging Leiden haar sociale gezicht dreigde te verliezen", bracht huurdersver- tegenwoordiger W. Plasmeijer gisteravond in herinnering. „Het aantreden van dit bestuur betekent een herstel van dat so ciale gezicht." Overigens is de nieuwe ploeg nog niet compleet: de bouwver eniging is nog op zoek naar twee bestuursleden om het be stuur te voltooien. Snelheidscontroles De politie heeft gisteren in ver band met de actie 'Veilig rijden' diverse snelheidscontroles uit gevoerd in Leiden en op de Van Beethovenlaan in Voorschoten. In Leiden passeerden 1397 voertuigen de radar; daarvan re den er 235 te hard. In Voorscho ten werden 144 wagens gecon troleerd, waarvan er dertig te snel reden. 'wintigjarig bestaan weekmarkt Vijf Meiplein sober gevierd jlTl'! idennatascha smit en doos aardbeien voor 20 tuivers. 25 Kilo aardappelen alen, 20 betalen. Twee kilo voor 20 gulden. De ooplui van de weekmarkt op et Vijf Meiplein vierden giste- '?n, op bescheiden wijze, het jarig bestaan van de markt. „Geld voor grootscheepse, westelijke activiteiten was er elaas niet", vertelt Huib Verde- aal, kaasboer en daarnaast de fficieuze voorzitter van de jarktvereniging. Hij had hetju- uleum graag op een andere ïanier gevierd, dan alleen met njzenacties, maar na een aan- advertenties in een Leids is-aan-huisblad was het geld ';m P; verdegaal: „Ik heb de markt- ooplui nog wel gevraagd hun jjr laam te versieren, maar dat len.,ifni^en veel mensen toch te veel Mede hierdoor had de 'aikt gisteren niet echt een westelijke uitstraling. Veel men- hadden zelfs niet eens in de 5|en dat de markt deze maand ^ntig jaar bestaat. En dat de I [Wkt op het Vijf Meiplein dus A e oudste wijkmarkt van Leiden Dat een groot aantal markt- y ooplui de prijzen niet aanpaste J wo het jubileum, zoals de be uling was, droeg hier ook toe nd twintig jaar. FOTO HIELCO KUIPERS De weekmarkt aan het Vijf Meiplein bestaat dezi Voor Verdegaal betekent dat ;hter niet dat de dag mislukt marktkooplui. Het loopt van- veel nieuwe gezichten gezien op het belangrijkste voor deze •Het is in ieder geval droog daag dan ook best. Bovendien de markt in verband met ons markt: steeds weer nieuwe daag, dat is al heel wat voor heb ik vandaag toch ook heel 20-jarig bestaan. En dat is toch mensen trekken én behouden." Nummer voor klachten over eigen bijdrage Wie in het ziekenfonds zit en klachten of opmerkingen heeft over de eigen bijdrage, kan deze week een speciaal telefoonnummer bellen. Het Informatie- en Klachtenbu reau Gezondheidszorg Zuid- Holland Noord houdt deze week een actieweek rond de eigen bijdragen voor zieken fondsverzekerden, een on derdeel van een landelijke actieweek. Dat bureau verzamelt en registreert de klachten naar soort. Het is de bedoeling dat ze worden aangeboden aan de Nederlandse Patiënten- /Consumenten Federatie en de Gehandicaptenraad. Deze organisaties zijn tegen de ei gen bijdrage, omdat deze naar hun mening de solidari teit tussen zieken en gezonde mensen aantast. Ook vragen zij zich af of het doel van de regering met deze regeling, het terugdringen van het be roep op zorg, daadwerkelijk wordt gehaald. Alle opmerkingen en klachten worden op landelij ke niveau door genoemde organisaties gebundeld. Uit eindelijk worden ze aan de minister van volksgezond heid en aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. Het telefoonnummer dat men kan bellen is 071- 5141562. Biotechnologiebedrijf zat aan de grond, maar kan nu uitbreiden leiden ruud sep „Als iemand in 1992 had gezegd dat we vijf jaar later zouden gaan uitbreiden, hadden we hem voorzichtig in bed gestopt en gekeken of hij ziek was." De Amerikaanse bestuursvoorzitter David Holveck kan het wonderlijke herstel van het bio technologiebedrijf Centocor niet beter uitdruk ken. Vijf jaar geleden zat het bedrijf volledig aan de grond. Van de 400 werknemers in de Leidse vestiging werden er 300 op straat gezet. En giste ren ging dan de eerste paal de grond in voor een 60 miljoen gulden kostende uitbreiding van de medicijnproducent. „It's quite an emotional day. Centocor is er weer helemaal bovenop. Het be drijf, met vestigingen in Leiden en Malvem, Pennsylvania, heeft inmiddels drie eigen genees middelen op de markt en goede hoop op de spoedige toelating van een vierde product. Bo vendien maakt Centocor sinds een half jaar winst, iets wat sinds de oprichting in 1979 nog niet eerder was voorgekomen. Holveck: „Het is fijn om terug te zijn op het punt waar we begin jaren negentig dachten te zijn." Begin jaren negentig had Centocor haar eerste middel op de Europese markt gebracht: Centoxin, een middel tegen hersenvliesontste king op basis van antilichamen. Bij proeven in de Verenigde Staten bleek echter dat het middel de overlevingskansen van bepaalde groepen patiën ten verkleinde in plaats van vergrootte. Het mid del moest acuut uit de handel worden genomen. Voor Centocor waren de uitkomsten van het on derzoek niet minder dan een ramp. Het bedrijf balanceerde op de rand van de afgrond. De aan delen kelderden van bijna zestig naar niet meer dan vijf dollar. Productie-directeur Pedro Tetteroo bleef in Leiden achter met minder dan honderd man. „Dat we het uiteindelijk hebben gered, komt doordat de mensen die achterbleven, bleven ge loven in de mogelijkheden om medicijnen te ma ken op basis van antilichamen, dat was ook mijn motivatie om te blijven: dit type innovatief pro duct heeft een toekomst", aldus Tetteroo. De wederopstanding van Centocor begon in 1994 toen het bedrijf in één maand tijd voor twee medicijnen toelatingen verkreeg. In het laatste kwartaal van vorig jaar werd een tweede mijlpaal bereikt met de eerste bescheiden winst. De uit breiding, die begin volgend jaar klaar moet zijn, is een volgende grote stap voor de onderneming. De productiecapaciteit van Centocor neemt door de uitbreiding met vijftig procent toe, het aantal werknemers komt met 370 weer aardig in de buurt van het niveau van 1991. Bovendien gaat het van oorsprong Amerikaanse bedrijf binnen kort ook aan de andere kant van de oceaan een productie-eenheid bouwen. „Het is veiliger om twee fabrieken te hebben", licht Holveck toe. „Maar Leiden blijft ons grootste bedrijf. Hier heb ben we de kennis en de infrastructuur. Het is eco nomisch veel slimmer om daarbij aan te sluiten dan om elders iets heel nieuws te beginnen." De Amerikaanse fabriek moet in 1999 in gebruik worden genomen. Angst dat zijn bedrijf net als vijf jaar geleden opnieuw in een vrije val terecht komt, heeft de bestuursvoorzitter niet. „Een bedrijf opzetten is als een kind opvoeden. Begin jaren negentig wa ren we pubers met puberale dromen. We hadden moeite met de druk en de hooggespannen ver wachtingen. Nu zijn we jong volwassenen, we hebben de gereedschappen om te slagen: een goede fabriek, goede producten en winstgevend heid. We've come a long way."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13