.5.5: Nu ook in Ilperveld bezoekerscentrum Ecomare wil keerwant in schietfuiken Natuur Milieu Dode bomen houden natuur aan 't werk WOENSDAG 16 APRIL 1997 LANDSMEER GPP Met gepaste trots heeft stich ting het Noordhollands Land schap het bezoekerscentrum Ilperveld in gebruik genomen. Een lang gekoesterde wens is in vervulling gegaan. Het Il perveld mag zich verheugen in een toenemende belang stelling. De schoonheid van het veenweidegebied, een combinatie van Hollandse luchten, water, en traditioneel beheerde weilanden, is in trek. Een bezoek aan het Ilperveld begint voortaan met een visi te aan het bezoekerscentrum. Daarna volgt een rondwande ling, met aansluitend de mo gelijkheid van vaarexcursies of roeitochten op eigen gele genheid. Het Ilperveld is 1130 hectare groot en ligt ingeklemd tussen Amsterdam-Noord en Pur- merend. Eigenlijk is het een verzameling eilandjes en schiereilanden. De meesten zijn alleen bereikbaar per vaartuig. Het gebied heeft een rijke historie. Er broeden nog hoge dichtheden weide- en moerasvogels. De planten groei is eveneens bijzonder. Al deze aspecten worden be licht in de vaste expositie in het bezoekerscentrum. De ar chitect heeft voor het ontwerp van het gebouw een Water- landse hooiberg als basisvorm gekozen. In het dak is een uit kijkpunt gemaakt. Dit geeft een schitterend uitzicht over het Ilperveld en het dorpje Watergang. In het bezoekerscentrum is ruim negenhonderdduizend gulden geëinvesteerd. Er zijn vooral milieuvriendelijke ma terialen gebruikt. Ook ener giebesparing kreeg grote aan dacht. Tot 15 oktober is het centrum op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend en op woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Adres: Ka naaldijk 32 te Landsmeer, tel. 020-4825520. Het ligt aan de westkant van het Noordhol lands Kanaal, tegenover Wa tergang. Wie in het Ilperveld wil roeien, of zich aan wil melden voor een vaarexcur- sie, kan via de beheerder van het bezoekerscentrum telefo nisch reserveren. De eerstvol gende vaarexcursie is zondag 20 april om 13.30 uur. Met ex tra aandacht voor watersnip pen. TEXEL GPP De vissers in de Oosterschel- de hoeven voorlopig geen keerwant in hun schietfuiken te plaatsen. Minister Van Aartsen heeft ze een onthef fing verleend. Zo'n keerwant is een grootmazig net. Het laat vis door, maar voorkomt dat zeehonden de fuik in zwemmen en verdrinken. Het aanbrengen van zo'n keer want is sinds 1994 verplicht. Ecomare, educatief centrum voor wadden en Noordzee op Texel, vindt de ontheffing voor schietfuiken onwijs en in strijd met het voorzorgsprin cipe. Ecomare werkt samen met het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek (TBN) aan de wederopbouw van de popula tie gewone zeehonden in het Zeeuwse deltagebied. Ooit leefden daar ruim 10.000 ge wone zeehonden. Nu slechts enkele tientallen. Jacht, ver storing, deltawerken en wa tervervuiling eisten hun toL Schietfuiken zijn relatief klein. Ze worden gebruikt voor de palingvisserij. Een beetje zee hond zwemt daar niet in, op zoek naar vis. Dus is een keer want volgens de minister on nodig. Ecomare deelt zijn zienswijze niet. De stelling dat zeehonden niet in schiet fuiken zwemmen en verdrin ken is onbewezen. Zolang niet absoluut vast staat dat schietfuiken onschadelijk zijn voor de zeezoogdieren zou den vissers verplicht moeten blijven een keerwant aan te brengen. Vissers verzetten zich tegen een anti-zeehondennetin schietfuiken. Ze zijn bang daardoor minder te vangen. Er blijft nogal eens wat wier in het keerwant hangen. Paling trekt zich daar weinig van aan. Maar commercieel aan trekkelijke bijvangsten zoals kreeften en zeebaarzen ont snappen. Vissers claimen 28% omzetderving. Het merkwaardige van de ontheffing is dat die alleen geldt voor de Oosterschelde. Schietfuikvissers in de Wad denzee blijven wel verplicht een keerwant in hun vistuig te plaatsen. PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. ontploffing, in zee uitlopende hoge landpunt; 2. dierengeluid, Turkse titel, rondhout; 4. deel van Zuid-Afrika; 5. spil, bijwoord; 6. schrijfvloeistof, vogel; 7. be vestiging, familielid; 8. naast wat; 10. gereed, sneeuwschaats, familielid; 11. moeilijk breek baar, steile rots. Verticaal: 1. verpakkingsmiddel, huiduit was; 2. voorzetsel, drank, mu zieknoot; 3. kerel; 4. deel v.e. bureau, muzieknoot; 5. genodig de, gedeeltelijke breuk; 6. bazige vrouw, persoonlijk vnw.; 7. ge deelte v.e. trambaan; 8. voertuig, bijnaam, muzieknoot; 9. oven- schop, klimwerktuig. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. plagiaat; 2. appelbol; 3. nood weer; 4. titanium; 5. afhouden; 6. leefwijze; 7. ogenblik; 8. na kroost. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: PANTA LON en APOTHEEK. Het sleutel woord luidt: FLATGEBOUW. HET WEE DOOR JAN VISSER April verloopt tot dusver tamelijk frisjes met een gemiddelde tem ratuur die zich 1,5 graden onder het niveau van maart bevindt.0 waarde is tevens 1,5 graden beneden normaal want maart gedr» zich als een grasmaand. Het is de laatste weken wel opvallend zó nig. Tot de helft van de maand waren er op het marinevliegveldï kenburg bij Leiden al 103 en op Schiphol 96 uren zonneschijng gistreerd. Normaal voorde hele maand is ruim 160 uur. Maart was ook als zonnige maand geweest. Het gemiddelde aantal uren zon overd; temaand bedraagt normaal 110 uur, Bloemendaal kwam de afgè pen maand tot 151 uur. Actueel is het weerbeeld enigszins verso berd. Vandaag was er veel bewolking en waarschijnlijk zullen we ookm gen gedurende een groot deel van de dag met bewolking te make hebben. Het blijft waarschijnlijk wel droog en vooral tijdens de daguren neemt de kans op zonneschijn toe. Met maximaal 11- den is het bovendien wat minder fris. Verder waait er een matig noordelijke wind. Op vrijdag en zaterdag bevindt het hogedrukcentrum zich boven Schotland. De wind gaat dan uit het noordoosten waaien waard® drogere lucht tot ons land kan doordringen. Dat impliceert meen neschijn en vooral overdag ook iets hogere temperaturen. Op de langere termijn, begin volgende week, kan een depressiek Z het zuidwesten van Europa en Biskaje meer en meer een stempp het weerbeeld gaan drukken. Wanneer deze ontwikkeling doorzd de wind uit oostelijke richtingen waaien en komt geleidelijk de; voer van warmere lucht op gang. Gisteren een ochtend met vrijs bewolking, wat buitjes en in de kustgebieden een vrij krachtige, delijke wind. Tijdens de middaguren kwam ergefeidelijk meerzs schijn. De temperaturen bleven evenwel aan de lage kant. Leider Katwijk kwamen niet verder dan 9 graden. TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Rinq Heer Bommel en Tom Poes waren nu op een gedeelte van de vlakte geko men waar het verkeer niet rijden kon - en daar hielden ze de pas wat in. „Al les wat er gebeurd is komt van die ring, heer Ollie", verklaarde Tom Poes. „U moet zorgen, dat u dat ding zo vlug mogelijk kwijt raakt!" „Je-vergist je, jonge vriend", zei heer Ollie hoofd schuddend. „Het is geen wensring, dat weet ik zeker. Want ik heb gewenst om thuis te zijn, maar er gebeurde niets." „Er gebeurt alleen iets als u een ander benijdt", hernam Tom Poes. „Wan neer u bijvoorbeeld jaloers op Joost geweest was, zou u nu in zijn plaats thuis geweest zijn." „Onzin!" riep heer Bommel uit. „Ik ben nooit jaloers. Waarom zou ik... eh... hm. Wacht eens even. Ik bedoel... ja, ja. Het klopt, als je begrijpt wat ik bedoel. Natuurlijk. Wanneer ik iets wil hebben wat van een ander is krijg ik het. Joost zit nu aan de maaltijd en ik... hm..." Zijn stem zwierf weg in gemompel en Tom Poes vervolgde: „Het is natuurlijk slecht om een ander te benijden. In dit geval zou het ten koste van Joost ge gaan zijn en dat is helemaal verkeerd. Want dan wordt de ring een roofring en daar kan niets goeds uit voorko men!" Op dat moment klonk er een vreemd geluid en toen hij verbaasd omkeek zag hij de bediende Joost ach ter zich staan. De trouwe knecht zwaaide onthutst met het eetgerei dat hij in de handen hield en het was dui delijk, dat hij aan een grote verwarring ten prooi was. „Excuseer, j-jonge h- heer", stamelde hij. „Kunt u mij ook zeggen, waar mijn Wiener Schnitzel gebleven is?" Op die vraag had heer Ollie antwoord kunnen geven. Want die zat op dat ogenblik in de keuken van Bommelstein achter een aange naam geurende maaltijd terwijl een zenuwtrekje zijn gelaat ontsierde. „Het klopt", prevelde hij. „Tom Poes had gelijk; op het benijden'komt het aan." jlMMilHfli^^ it EUROPA c L O E S M T E E E A U E 19 c U R B M 1 G S S L B B V t A D O O P G E T U 1 G E A 23 1 N C V L A A R E N E G H 10 T E T E O Z G N 1 N O H E Accordeonist Inleg Socialist Achterban Kustvaartuig Straks Bakvis Leunstoel Streek Baret Melig Sterveling Boven Pendule Tiaar Buidel Radar Trans Doopgetuige Recommandatie Treil Generaal Reistas Veranda Havenmeester Sabel Verbeten Honingzoet Skink Verdi HEINZ KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot vooral a noorden van terse buien, flink wat zon n het westen van af en toe :on. Maxima in het noor den vaak onder nul, in het :uiden morgen ruim 10 graden, vrijdag frisser. Zweden: Vooral in het zuiden gere geld zon, droog en maxima rond 10 graden, morgen :elfs iets hoger. Verder vrij veel wolken. Vooral vrijdag ook kans op een winterse bui. Maxima van plus 1 in Lapland tot ongeveer 7 in nidden Zweden. Oenemarken: Morgen half bewolkt, vrij dag zwaar bewolkt. Vrijwel Middagtempera- tuur rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales Wolkenvelden, soms ook 2 meeste plaatsen droof tuur rond 14 graden, kust wat lager. België en Luxemburg: Wolkenvelden en een kleine kans op wat (mot)regen. 'Middagtemperatuur vaak 10 graden of iets hoger, in Luxemburg vandaag juist wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden en oosten kans op wol kenvelden, elders flink wat zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 11 graden plaatselijk in het noordoosten tot wellicht 19 in de Vendee. Portugal: Toenemende kans op enkele regen- of onweersbuiehi Wat koeler weer met aan e maxima rond 19 graden. Madeira: Vandaag eerst kans op enkele regen- of onweersbuien. Daarna wat droger en wat in. Maximumtemperatuur 20 graden. Spanje: Vandaag op veel plaatsen nog zonnig en bijzonder warm; maxima tussen 24 en 29 graden. Morgen toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien en koe- Ier. Canarische Eilanden: 1 met name ook vandaag een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Temperatuur e dalend tot iets onder de 20 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag veel zon. In de loop van mor gen wellicht een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur plaatselijk 25 gra den. Polen: -In het westen geregeld zon, naar het oosten toe aanhoudend buiig en winde rig. Middagtemperatuur rond 5 graden, morgen in het westen wat hoger. Kopenhagen onbew. Las Palmas onbew. Lissabon licht bew Londen onbew. Luxemburg half bew. Madrid licht bew OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woordi JW| verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts tö links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enta letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden dooi,' resterende letters vormen dan' regel voor regel van boven beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. D Beheerders van natuurterreinen bedienen zich van uiteenlopen de mogelijkheden om de onder milieumisère gebukt gaande flora en fauna te behouden. Zo worden diverse soorten boerde rij-huisdieren ingezet om dicht groeien van gebieden met gras en bomen te voorkomen. Koei en, paarden, schapen, zelfs var kens komen in aanmerking. Er zijn uiteraard ook wilde 'gras machines', zoals konijnen en herten. De kleinste wilde gra zers zijn de slakken. Maar die kunnen de groenaanwas al lang niet meer aan. Uit de lucht dwarrelt bij elke re genbui mest. Het gevolg van luchtvervuiling. Jaarlijks ploft er per hectare natuur vele kilo's groeistof neer. Sommige stoere plantensoorten vinden dat wel lekker en breiden zich massaal uit: brandnetels, kleefkruid, pij- pestrootje, bramen. Ze nemen de plek in van planten die het moeten hebben van voedselar- me omstandigheden. Soms grij pen beheerders in hun streven naar behoud van biodiversiteit naar een rigoreus middel: de machine. Bijvoorbeeld om door pijpestrootje overwoekerde hei de op te kalefateren. In één keer wordt dan zowel de vegetatie als de voedselrijke toplaag ver wijderd. Begrazing door min of meer ge domesticeerde dieren heeft voordelen. Ze zijn door het plaatsen van afrasteringen goed stuurbaar. Daar waar je ze niet wilt hebben kun je ze weghou den. Het nadeel is meer hekken, prikkeldraad en wildroosters in de natuur. En het blijft ietwat gekunsteld. De dieren worden door veeartsen regelmatig ge controleerd, of onder extreme winterse omstandigheden bij gevoerd. Er zijn slechts enkele plekken waar kadavers mogen blijven liggen. Elke soort heeft eigen begra- zingseigenschappen. Pony's kunnen flink wat houtige ge wassen aan, schapen doen het goed op de heide, runderen houden van grassen. Soms be reikt de beheerder goede resul taten met mixtures van runder en paardenkuddes, zoals bij de Oostvaardersplassen. De begrazings-effecten zijn niet alleen afhankelijk van de dier soort die wordt ingezet. De grootte van de groep speelt eveneens een voorname rol. En waar zet je welke soort in, en hoeveel? Grote grazers in de na tuur betekent in ieder geval her en der hopen hoogwaardige, kruidenrijke mest. Daar komen massa's insecten op af. En waar veel insecten zijn, vind je veel vogels. Die eten insecten. Of de onverteerde zaden uit de mest. De vergrassing en verbraming rigoreus te lijf gaan met machi nes heeft nadelen. Door de 'lan ge halen, gauw thuis-tactiek' wordt niet alleen het kwaad be- a1aa/z oat (/7/VZD /AT A waast £>at /s jc//st t&ac&v 0at-/e h&tdaafz p/ztma /vaate z'/v Z//V De waarde van dood hout in het bos wordt steeds meer onderkend. Insecten, vogels en paddestoelen trans formeren de gevelde boom in humus, onontbeerlijk voor nieuw leven. foto martijn de jonge Grote grazers op de Veluwe, DE nieuwe 'heilige koeien'. De Schotse hooglanders zijn qua voedsel weinig kieskeurig, recreantvriendelijk en winterhard. foto martijn de jonge streden. Voor zover je pij pestrootje en/of bramen onder het kwaad wilt rangschikken. In één klap vernietig je onder meer alle overwinteringsplekken voor dieren. Soms betreft het soorten die behoorlijk zeldzaam zijn (adders). Na de ingrijpende op schoning duurt het bovendien minstens vijfjaar voor de situa tie zich enigszins heeft hersteld. T erreinbeheerders ontdekken en waarderen steeds vaker het belang van dood hout in bos- ecosystemen. In veel bossen zorgt dat voor een minder aan geharkte aanblik. De wandelaar waant zich in echte natuur. Bo men worden zelfs met opzet 'dood' gemaakt. Door ze te rin gen (ontdoen van de bast), of door ze om te trekken. Dode bomen die nog overeind staan zijn ideaal voor spechten. Die kunnen in het zachte, rottende hout voedsel (insecten) zoeken, en nestgaten hakken. Na de spechten maken andere holen- broeders of vleermuizen van die nestgaten gebruik. Ligt de boom tenslotte ter aarde, dan is het een paradijs voor zwammen. Uiteindelijk resteert vruchtbare humus, waarmee de kringloop rond is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10