Watermuziek zorgt voor opkikker Waterbedjes voor baby's roepen nog steeds twijfel op Consument Toekomstige parkeermeter klikt DINSDAG 15 APRIL 1997 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150265 THEA WAMELINK» De badkamer groeit snel uit tot de mooiste kamer van het huis. Er wordt steeds meer geïnves teerd in luxe en comfort. Op het grootste badevenement ter we reld, de internationale sanitair- beurs 1SH te Frankfurt, waren onlangs dingen te zien waar een gewoon mens van z'n leven niet op zou komen. Soundpool bij voorbeeld, een soort muzikaal behang waarbij de kuip als klankbord voor het klotsende water wordt gebruikt, zodat i men liggend in het bad kan ge nieten van de muzikale trillin- gen van kabbelende beekjes (rustgevend) of bruisende wa tervallen (opwekkend). Deze i 'watermuziek' kan desgewenst nog worden gelardeerd met vo gelgezang en andere geluidsef fecten. Het Romeinse stoombad, vijf jaar geleden voor het eerst ge signaleerd, is inmiddels bij alle fabrikanten van douchecabines in het programma opgenomen. Als men geen stoombad kan plaatsen naast douche of ligbad, heeft men de mogelijkheid een combicabine aan te schaffen waarin zowel gestoomd als ge- douched kan worden. Hoesch brengt zo'n combinatie die als complete unit op een ruimte van 130x130 cm geplaatst kan worden en voorzien is van twee geïntegreerde zitjes om samen gezellig te stomen. Keramag brengt een multifunc tionele cabine die slechts 90x90 Bij de badkamer voor het gezin wordt steeds meer rekening gehouden met praktische ruimte en veiligheid. foto gpl cm vloeroppervlak vraagt, maar Een elektrische stoomvoorzie- slechts één zitje rijk is. Ucosan ning kan dan achterwege blij- neemt deel aan deze opstomen- ven. Bij het paneel is een op- de markt met de Spirl-shower, een douchepaneel dat ook ver krijgbaar is met een stoomunit. klapbaar zitje leverbaar in bij passende, granito uitvoering. Tijdens het baden in stoom kan Kiest men voor de stoomuitvoe- men genieten van aromathera- ring dan wordt voor de douche- pie door speciale oliën en es- cabine een bijpassende koepel sences in het circuit brengen, geleverd. Het bijzondere van dit De meeste fabrikanten bieden paneel is dat voor het opwekken een uitgebreid programma geu- van stoom de stroomloze Ven- ren. turi-techniek wordt aangewend. Alles is tegenwoordig te pro- Simpel gezegd komt het hier op grammeren of op afstand te be neer: wanneer heet water (65 graden Celsius) met grote snel heid omlaag valt in een smalle buis - die zich achter het douchepaneel bevindt - wordt lucht meegezogen en daardoor ontstaat bij de uitlaat stoom. dienen, ook in de badkamer. Het nieuwste op dit gebied is de elektronische mengkraanpro- grammeur voor bad en/of dou che van Ideal Standard: een kastje dat op batterijen werkt en waarop men via tiptoetsen de temperatuur en waterhoeveel- heid, evenals de straalsterkte, de instelling van de verschillende douchekoppen en de tijdsduur kan intikken. Zelfs het tijdstip waarop het bad moet vollopen kan men programmeren. In to taal kunnen zes gezinsleden hun persoonlijke badwensen in dit kastje opslaan. Hoeft nie mand 's ochtends erg wakker te zijn om precies het bad of dou che te krijgen dat hij wenst. Praktisch, comfortabel en uit eindelijk ook waterbesparend. Behalve in staaltjes van moder ne techniek blijven de meeste mensen geïnteresseerd in de trends op het gebied van kleu ren en materialen. Bij sanitair domineert wit. Ook bij wandte- gels is dat een trend, zij het dat hier vaak decortegels als kleuri ge accenten worden toegepast. Bij accessoires valt er juist veel kleur te bekennen. Doorzichtige tinten - in huishoudwinkels en warenhuizen in vele verschij ningsvormen aanwezig - treffen we nu ook allerwegen in de badkamer aan. We zien ze bij accessoires, in de vorm van kraangrepen en zelfs als wasta felbladen. Opvallend bij kranen is ook de combinatie van chroomstaai met gepolijst glas als greep (Grohe), een logisch vervolg op de combinatie van stalen waskom met glazen blad. De betegelde badombouw is niet meer je van het. We zagen op de ISH onder meer glas - ontworpen door kunstenaars - als badombouw, al dan niet in Deze Grohe kraan kan van verwisselbare kappen worden voorzien in geel, blauw, rood, zwart en chroom. De tegelrij boven het planchet is hier in dezelfde kleur als de kraankap gekozen. foto cpd combinatie met metaal. En ook fraai gefineerde afwerkingen. Hout en bad zoeken duidelijk toenadering tot elkaar. Bij Ville- roy Boch wel op een heel bij zondere manier. Een houten ta fel op forse poten dient in de badkamer New Haven als on derstel voor een wastafel en - op lagere poten - zelfs voor het bad. Naar de winkel hollen voor al dit nieuws zou tot teleurstel ling kunnen leiden. De meeste van deze noviteiten zullen in Nederland pas in de loop van de komende maanden op de markt verschijnen. REINIER HOPMANS» Op de Negen Maanden Beurs in de in de Amsterdamse RAI is vorige week een nieuw ba by-waterbedje gepresenteerd waarvan de veiligheid niet vast staat. Waterbedjes voor baby's worden in Nederland sterk af geraden, omdat zij het risico van wiegendood aantoonbaar doen toenemen. Volgens de importeur echter is er in dit geval sprake van een met wei nig water gevuld matrasje, dat de ook hem bekende nadelen van het klassieke waterbed niet heeft. Niettemin staan deskundigen op dit gebied, onder wie de alom bekende 'wiegendood-professor' dr. G.A. de Jonge, voorlopig afwij zend tegenover de noviteit. ,,De veiligheid," zegt De Jonge, „is niet voldoende onder zocht". Volgens importeur F.H. Puts uit Alphen aan den Rijn zou watermatras een toepasselij ker naam zijn voor het door hem in Amerika ontdekte bed je. Het bestaat uit twee schuimrubber lagen, waartus sen drie, elk met 2,5 liter water gevulde zakjes worden ge plaatst. De bovenste schuim- rubberlaag bestaat uit op staande 'vingers', waartussen lucht aanwezig is. Er komt geen elektrische verwarming aan te pas. De oppervlakte voelt zacht en wiebelig aan. Dat bezorgt de baby volgens Puts een prettig gevoel. De luchtlaag zou enerzijds isole rend zijn en anderzijds het verstikkingsgevaar elimineren. Prof. De Jonge, die het matras je heeft bekeken, zet voorlopig vraagtekens bij dat verhaal. „Het zou verstandig zijn eerst te onderzoeken of de baby geen gevaar loopt als hij op zijn buik terechtkomt. Wat de door de importeur aangedra gen voordelen betreft: het zou kunnen, maar ik weet het niet zolang het niet is onderzocht. We hebben in Nederland goe de ervaringen met stevige ma trasjes en we hebben een laag wiegendoodcijfer in vergele ken met bijvoorbeeld Nieuw- Zeeland, waar men zachtere matrasjes gebruikt. Voor mij geldt voorlopig het nadeel van de twijfel." Voor liedmaterialen gelden in Nederland geen beperkende voorschriften. Er zijn wel aan bevelingen in omloop, zoals dé èind vorig jaar verschenen richtlijn 'Consensus Preventie van Wiegendood', die wordt gedragen door medisch Ne derland en andere bij zuigelin gensterfte betrokken organisa ties. In die richtlijn worden waterbedjes voor baby's on omwonden afgewezen, even als dekbedjes voor kinderen tot twee jaar. BEN APELDOORN Wie over enkele jaren te weinig geld in de parkeerautomaat gooit en dus te lang staat, moet rekening houden met een boe te. Nu kun je de dans nog enigszins ontspringen omdat parkeerbeambten niet overal te gelijk kunnen zijn. Over een tijdje is dat er niet meer bij. Wie zijn of haar tijd overschrijdt gaat op de bon en dat terwijl parkeerbeambten in geen vel den of wegen te bekennen zijn. Ook voor de parkeermeter geldt dat de techniek niet stil staat. Techniek die, volgens het blad 'New Scientist', door onder meer de Canadese firma 'MeterVision' ontwikkeld werd. Het product zal deze zomer in een aantal Amerikaanse steden worden getest: een intelligente parkeermeter. Niks geen par keerwachter meer nodig. De meter ziet en constateert hele maal zelf. Vanaf het moment waarop je je geld of, beter nog, je creditcard door de gleuf hebt gewurmd en het nummer van je parkeervak hebt ingetoetst is het 'Big-parkeerBrother is We zullen deze bijna nostalgische parkeermeter over een paar jaar echt missen. Je hoeft er alleen maar geld in te gooien en voor de rest kan hij lekker niets. foto united photos de boer watching you'. De parkeermeter van de toe komst bestaat niet alleen meer uit een ponsmachientje annex klokje in een zware, inbraakvrije kast dfè alleen begint te werken als je er geld in gooit. Zodra je begin volgende eeuw met je blikje ergens een parkeerterrein op rijdt, ziet hij je. Hij regi streert je nummerplaat, en ver dere kenmerken van de auto. En hij houdt precies bij waar en hoe lang je blijft staan. 'Dat is nog wel het meest bijzon dere van de parkeerautomaten van 'MeterVision': ze houden je auto in de gaten en slaan alarm als je tijd is verstreken. En ze slaan direct alarm als ze na, zeg twee minuten nadat je het par keerterrein opreed nog geen geld van je hebben geproefd. Onhoorbaar natuurlijk: de auto maat heeft een snel modem binnen zijn zware bepantsering (de vandalen van de toekomst zullen immers ook wel met hun tijd meegaan) en seint cle ken merken van elke overtreder on- verbiddellijk naar een centrale die meteen doorschakelt naar de audiohelm van de agent die zich op dat moment het dichtst bij de betreffende plek des on- heils bevindt. De bekeuring komt dan heel snel dichterbij. P U z Z E L T S 1 L A 1 c O S N A R T G 1 U T R A A V T S U S 1 N F A K E E R T S 0 1 L T A N D R S A B E L N E E 1 B B N 0 D R I 1 O M K 0 E R B A A E T T E S S T T A E A R A S L D S E K R S 1 T D E 1 E R N A E A T N N H N V D O E T T V R A U L C K 1 C L 0 E S M T E E E A U C U R B M 1 G S S L B B A D O 0 P G E T U 1 G E 1 N C V L A A R E N E G T E T E O Z G N 1 N O H R P G N 1 L E V R E T S Accordeonist Inleg Socialist Achterban Kustvaartuig Straks Bakvis Leunstoel Streek Baret Melig Sterveling Boven Pendule Tiaar Buidei Radar Trans Doopgetuige Recommandatie Treil Generaal Reistas Veranda Havenmeester Sabel Verbeten Honingzoet Skink Verdi OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links' naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. "De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. mam HEINZ //r zal- aiaa^ mat &aa/v zm&whbaj, pahj val /jtr wet zo op - u lllM'fajlU - .ifcrjlüi'jê Heer Bommel en de Pikkin Ring De stroom voertuigen uit Rommeldam hield aan en al spoedig was de anders zo rustige heidevlakte het toneel van een ernstige verkeersopstopping. Van alle kanten klonk het geluid van scheu rend blik en gierende remmen - en ook werd er menige bittere uitroep ge hoord. Geen wonder. Het terrein was in het geheel niet geschikt om een nor male stroom dagjesmensen te verwer ken en de verkeerspolitie was ontred derd inde stad bezig met misplaatste verkeersborden. Tom Poes draafde hijgend door het landschap. Hij werd ernstig in het voortgaan gehinderd door allerlei ver voersmiddelen die ronkend en hotsend over de pollen raasden. Toen hij dan ook eindelijk heer Ollie gewaar werd slaakte hij een zucht van verlichting. „Jonge vriend!" riep de beklagenswaar dige vlindervanger uit. „Gelukkig dat ik je tref! Waar zat je toch? Wat betekent dit allemaal? Waarom help je me niet f als ik je nodig heb?" Tom Poes gaf geen antwoord op die vragen. In plaats daarvan leidde hij heer Bommel een steile heuvel op, die nog niet door het verkeer geteisterd werd. „Straks," zei hij. „We moeten zorgen uit de buurt te zijn voordat de politie komt". „Waarom?" riep heer Ollie hijgend. „Ik zoek juist naar de politie! Er zijn heel wat dingen waar ik me over moet be klagen. De behandeling die ik vandaag heb ondervonden is meer dan een ge voelig iemand verdragen kan..." Hij zweeg door een gebrek aan adem en Tom Poes vertraagde zijn pas een beetje. „Het is allemaal uw eigen schuld", zei hij. „Het komt van uw ring! En ik heb de hele dag al naar u gezocht om u te waarschuwen." H T PHi W E E 17.0 DOOR JAN VISSER „Het tamelijk koude weer houdt deze maand aan en in mei wordth wisselvalliger doordat het krachtige hogedrukgebied op de Oceaar betekenis afneemt. De gemiddelde meitemperatuur zal ongeveeri, maal uitvallen." Deze kansuitspraken zijn afkomstig uit de koker Jl6.3 de Duitse meteoroloog Wolfgang Roder. Vorig jaar augustus voorza hij reeds de koudegolf van de afgelopen winter en in het najaarspe ficeerde Roder dat de 'big-bang' voor het midden van januari zou plaatsvinden. Het uitzonderlijk zachte sprokkelweer was evenweln door hem en zijn collega's voorzien. Zijn nieuwste kansuitspraken reiken overigens tot in augustus. Vol gens Roder voltrekt zich later in juni, waarschijnlijk na de langste dag, een overgang naar warm en zonnig zomerweer en is het zeker niet uitgesloten dat de periode juli tot half augustus, de hoogzome opnieuw zeer warm en droog zal gaan worden. Roder baseert zijn uitspraken op jaren die over de afgelopen tijd de zelfde drukverdelingen en afwijkingen hadden als de laatste maan den. De jaren die overbleven moesten tenminste vijf criteria door staan. Uiteindelijk bleven er negen jaren over waaronder 1995 toe, de zomer groots werd. We zullen zien wat er de komende maanden van terecht komt. Morgen zijn er weer vrij veel wolkenvelden boven ons land aanwezir Ze hangen samen met een nieuwe portie vochtige lucht die overhel Noordzeegebied naar het zuiden trekt. Uit het wolkendek kan wat (mot)regen vallen. De wind is overwegend matig en waait uit het noordwesten en de middagtemperaturen bereiken waarden rond li graden. Gisteren was er tijdens de ochtend nog enige tijd aardig wat zon hef 9.5 geen resulteerde in een maximumtemperatuur van 11,7 graad op Schiphol. Daarna werd het bewolkt en viel er onder invloed van ee zwak koufrontje wat lichte regen. In de late middagen tijdens de avonduren klaarde het opnieuw enige tijd flink op. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Meest bewolkt en vooral laijgs de westkust grote kans op regen en sneeuw. Vandaag rond Oslo en morgen aan de westkust ook wat zon. Maxima in het noorden tussen 0 en 5 graden, in het zuiden tus sen 7 en 11. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden, hier en daar ook enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur meest tussen 12 en 15 graden. België en Luxemburg: Vaak zon, soms ook wol kenvelden. Overwegend 18.3 19.0 20.2 Zonnjge perioden, hier en daar ook wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur vandaag tussen 12 en 15 graden, morgen langs de westkust rond 17. Portugal: Vrij zonnig. Morgen vanuit het westen toenemende kans op een regen- of on weersbui. Maxima vandaag hier en daar boven de 25 graden, morgen minder warm. Madeira: Kans op enkele regen- of onweersbuien. Soms ook zon. Maximumtemperatuur 20 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 19 graden aan de Golf van Biskaje en Costa Brava, en 30 graden in Andalusië; Mor gen ook in het noordelijk deel 'van het binnenland van Spanje erg warm. Canarische Eilanden: Naast zon mogelijk ook een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Vandaag rond het Rhonedal flink wat wind. Middagtempe ratuur meest tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur oplopend tot wellicht 25 graden op morgen. Italië: Vandaag vooral in het midden en zuiden wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien. Verder geregeld zon. Mid dagtemperatuur vandaag van 22 graden in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden; Morgen vooral aan de Adriati- sche kust ronduit fris. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag eerst nog zon. Daarna overgang naar wisselvalliger weer en kans op en kele regen- of onweersbuien en fiks wat wind. Maxima rond, 15 graden, morgen op veel plaatsen kouder. Turkije en Cyprus: Eerst zon. Morgen vanuit het westen een toenemende kans op enkele regen- en onweêrsbuien; op Cyprus nog droog en vrij zonnig. Maxima van 13 graden op de Dardanellen tot 17 rond Cyprus. Hongarije: Geregeld een bui. Zo nu en dan ook zon. Middagtemperatuur met name morgen rond 10 graden of iets lager. WOENSDAG 16 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.41 Zon onder Maan op 14.05 MaanonderOl Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.54 11.27» Laag 06.30 19.40 06.11 3-1 Weerrapporten 15 april 08 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Cyprus Dublin Frankturt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Las Palmas Lissabon Madrid München Nice Oslo. regenbui regenbui regenbui licht bev». half bew. licht bew licht bew. half bew. half bew sneeuwbui licht bew. licht bew sneeuwbui anbew. Split "Stockholrr Warschau Wenen regenbui Buenos Aires Casablanca Johannesburg New Orleans OPGAVE 2 3 5 3 3 4 3 6 2 7 8 2 8 8 10 6 6 4 4 3 9 3 1 8 9 6 2 6 6 1 10 6 8 5 6 7 2 3 8 8 4 SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord. Horizontaal: 1. letterdieverij; 2. lekkernij; zeer slecht weer; 4. scheikunde element; 5. weghouden; 6.W nier van leven; 7. moment; 8. geslacht. r! Ma

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8