Grijze knokker in de schaduw van een legende Een nette rebel met aeteursbloed Buitenland Groot-Brittannië staat aan de vooravond van verkiezingen, misschien wel de belangrijkste in jaren. Het lijkt erop dat de Conservatieven, inmiddels bijna vergroeid met het pluche, op 1 mei voor het eerst sinds 1979 het onderspit zullen delven tegen het onherkenbaar veranderde Labour. Van de nieuwe Britse regering zal veel afhangen. Doet het land mee aan de Europese Monetaire Unie en de eenheidsmunt euro? Blijft het een paradijs voor het 'harde' kapitalisme. Of gaat Groot-Brittannië onder een Labour-regering ook sociaal meer in de pas lopen? En hoe zal het lopen met de Schotse drang naar zelfstandigheid en het schijnbaar onoplosbare Noord-Ierse probleem? Correspondent HANS GELEIJNSE in Londen schetst in een reeks verhalen de belangrijkste ontwikkelingen. Vandaag deel één: portretten van de zittende Conservatieve premier John Major en troonpretendent Tony Blair van New Labour. it: itiVT [legen jaar oud pas was John de! Major toen hij een lesje kreeg 'k dat hem voor de rest van zijn Ie pen zou bijblijven. „Als je wat larder had gewerkt zou je eer- te zijn geworden", was de dro- ie repliek van zijn vader toen de jeine John trots kwam melden pat hij het op één na beste re- ll sultaat had behaald bij een re Engels. 'ader Tom heeft niet mee mo- 3ienmaken dat zijn zoon in 1990 premier van het Verenigd loninkrijk werd. Maar biogra- envan Major zijn van de pre- nier zelf of diens omgeving te veten gekomen dat de kleine ohn sinds die ontnuchterende huiskomst maar één ambitie oesterde: eerste worden. is hem tot op het mo- nent van vandaag nooit echt 'elukt. John Major werkte zich ip van eenvoudig kantoorklerk otbankbestuurder, van ge- neenteraadslid tot minister. Toen hij uiteindelijk eerste iverd, bleek de absolute politie ke top gehuld in de schaduw ?an zijn beroemde voorgang- jter, Margaret Thatcher. ,Die duivel aan de zijlijn", ket terde Major eens over haar, ver- dat niet alle microfoons om hem heen waren afgezet. Maar zijn uitval was wel begrij- lelijk. Thatcher heeft het de lartij nooit vergeven dat zij op het toppunt van haar roem en ntemationale prestige aan de :antwerd geschoven. Met de keuze van Major als haar opvol- jerzou zij het roerend eens zijn reweest, maar ze heeft hem het jolitieke leven uiterst moeilijk ;emaakt. Fameus werd haar dilating tegen BBC's David !rost in 1995: „Mijn 'drie keer nee' tegen Europa is 'twee keer 'geworden". Dieptepunt Het was koren op de molen van de in volume en omvang groei ende rechtse en anti-Europese vleugel van de partij. Majors persoonlijke populariteit be- reikte een na-oorlogs diepte- punt, The Times had al vastge steld dat 'John Major het res pect van het parlement en zijn partij verloren had' en Reuters la® seinde de wereld rond: „Major l:: toont gebrek aan visie. Het kil ler instinct en het aura van au Premier Major, de naar eigen zeggen zo gewone man uit Brixton, op verkiezingsbezoek bij belaagde vissers in Cornwall. toriteit dat onder Thatcher uit Downing Street 10 straalde, is verdwenen." De Tory-frustraties over enorme nederlagen bij de Europese en plaatselijke verkiezingen en de onwil van Major om ronduit 'nee' te zeggen tegen aanslui ting bij de Europese munt brachten 'de volksjongen' uit de Londense achterbuurt Brixton op' de rand van de afgrond. Vol komen onverwacht kondigde hij in juni 1995 zijn aftreden als partijleider aan, een riskante maar naar achteraf bleek ook goed voorbereide zet. The Cap tain bleef, zijn tegenstanders moesten een maand later bui gen op de partijconferentie. Het was niet de eerste keer dat Major aantoonde dat er iets niets klopte aan zijn kleurloze image. ,^Major grijs?", zei een partijgenoot eens. „Jazeker, maar dan wel de grijze kleur van metaal." Major is een vech ter, een man die door geen te genslag te breken lijkt, maar die eigenschappen verbergt achter een masker van onaandoenlijk heid en stijf, vormelijk optre den. Zijn oudste zus Pat weet waar dat schijnbare gebrek aan pas sie en spontaniteit Vandaan komt. „Die houding leerde hij zich aan uit zelfbescherming. Toen hij als zestienjarige lid werd van de Jonge Conservatie ven kwam hij er al snel achter dat je je op een bepaalde ma nier moest gedragen, spreken en kleden om geaccepteerd te worden. De act van toen is diep geworteld geraakt", vertelde ze vorig jaar aan de Daily Tele graph. Een aardig aspect van de Britse verkiezingen is dat de Conser vatieven en Labour van leider foto reuters russel boyce kunnen ruilen. Tony Blair komt uit een Tory-gezin waar het hem aan niets ontbrak. Hij deed een rechtenstudie op Oxford en heeft een echtgenote die moe der én succesvolle advocate is. Hun image is dat van de ge slaagde grootstedelijke Tory-fa milie, en juist John Major vol doet meer aan het beèld van traditioneel Labour. Hij komt uit een gezin dat na de oorlog moest sappelen om het hoofd boven water te houden. John ging meteen werken toen hij op zestienjarige leeftijd de middelbare school verliet. Hij is een van de twee premiers deze eeuw zonder universitaire op leiding. Echtgenote Norma, moeder van twee kinderen, Eli zabeth en James, is de geboren huisvrouw die tot plezier van de pers ooit zei dat ze de theezakjes uit zuinigheid twee keer gebruikt. Het tekent de kwaliteit van het politieke debat in Engeland dat Major dat verschil in afkomst ook als een wapen tegen Blair gebruikte. Tijdens de Tory-par- tijconferentie vorig jaar in Bour nemouth riep hij New Labour, old school tie, een verwijzing naar de traditionele das van het soort dure privé-school dat To ny Blair bezocht. Hij daarente gen moest al heel vroeg gaan werken 'omdat vijf pond extra voor de familie belangrijk was'. Maar uit de slijmerige biografie John Major, from Brixton to Downing Streetsan Penny Junor rijst ook een ander beeld op: dat van een stille, terugge trokkenjongen, die moeilijk kon verwerken dat hij met een vijfkoppig gezin noodgedwon gen van een eengezinswoning in een nette groene Londense wijk naar twee kamers in het ar metierige Brixton moest verhui zen. Een scholier die goede cij fers haalde op de lagere school, daarmee een beurs verwierf voor een goede middelbare school, maar diep in de put raakte toen hij daar een buiten beentje bleek omdat moeder geen geld had voor het juiste model knopen op het jasje van zijn schooluniform. Major-Ball Ook een frustratie was dat zijn ouders hem op die school in schreven als John Major-Ball. Ball was de echte naam van zijn vader, Major de artiestennaam die hij later als officiële naam zou gaan gebruiken. „Ik werd in de oorlog geboren. Mijn vader was 66, mijn moeder verrast", grapte Major als premier eens. Maar de verbetenheid waarmee het nakomertje uit het gezin zijn broer Terry, die wel als Ma- jor-Ball door het leven gaat is elf jaar ouder, zus Pat dertien jaar zich destijds verzette te gen die tweede naam, doet ver moeden dat Major onzeker werd van dingen die hem deden naamgeving van zijn kinderen. De legende wil dat Leo hen nooit heeft ingelicht over de herkomst van hun namen. Tony zou uit de krant leren wie zijn echte grootouders waren. Communist Tony werd op 6 mei 1953 in Edinburgh geboren, heeft een drie jaar oudere broer en een jongere zuster. Moeder Hazel, afkomstig uit een streng protes tantse familie, was de verlegen maar stille kracht in het gezin. Zij overleed in juni 1975 aan keelkanker, kort nadat Tony was afgestudeerd aan Oxford. Vader Leo, in zijn jeugdjaren een communist, werkte zich van kantoorklerk op tot advo caat. De Blairs emigreerden na Tony's geboorte naar Australië, maar keerden na drie jaar terug naar het Noord-Engelse Dur ham. Vader Leo werd een gerespec teerd lid van het establishment. Hij was advocaat en docent aan de plaatselijke universiteit, en actief lid van de Conservatieve Partij, met de ambitie parle mentslid te worden. Dat zou hij ook zeker zijn geworden als een beroerte op 40-jarige leeftijd hem niet had geveld. „Hij was een bewonderaar van Thatcher en dat kan ik begrijpen, gezien zijn achtergrond", zou Tony la ter zeggen. Tony zegt zijn sociale bewogen heid van zijn moeder te hebben en zijn politieke interesse van zijn vader. Maar wat zijn opvoe ding hem vooral heeft meege geven is een absoluut geloof in de waarde van huwelijk en ge zin. Dat geloof overleefde de woelige studentenwereld van Oxford, beginjaren zeventig. In het begin van zijn studietijd dacht Blair nog serieus na over een carrière in popmanagement of het toneel. Later kwam hij in Tony Blair (links) en John Prescott op campagne. De nette rebel tegen de traditionele volksjongen, 'New' ver sus 'Old Labour'. foto »'epa aanraking met marxistische stromingen en groeperingen van christen-socialisten. Tot die laatste voelde hij zich het meest aangetrokken. Blair wilde wel rebelleren tegen het establishment, maar was een serieuze, nette rebel, zoals ook zijn lange haren als leadzanger van Ugly Rumours nooit vet wa ren. Studiegenoten vertellen in de beste biografie van Blair, ge schreven door John Rentoul, dat Blair geen drugs gebruikte en geen groot drinker was. Hij had met zijn sportieve uiterlijk aan trekkingskracht op de dames, maar was nooit een womaniser. Het geloof De grote inspirator in zijn leven zou een oudere Australische student theologie worden, Peter Thomson. Thomson was cen trale figuur in discussieclubs over alternatieve linkse strate gieën die revolutie afwezen, maar de kapitalistische samen leving wel in een zorgzame ge meenschap wilden veranderen. De relatie met Thomson, die de Labour-leider tot op de dag van vandaag van adviezen dient, bracht Blair tot het geloof. Hij werd lid van de Anglicaanse kerk en praktisèrend christen. Hij leerde zijn echtgenote Che- rie Booth, dochter van de acteur Tony Booth en een linkse La- bour-activiste, in 1975 kennen op het advocatenkantoor van Alexander Irvine. Tony be kwaamde zich daar in het vak- bondsrecht, een studie die hem later in de rechtszaal een be langrijke rol zou geven in de strijd tegen Thatchers ontman teling van het vakbondsimperi um. Het was Irvine die Blairs politieke mentor werd en hem Labour inpraatte. Toen dat een maal was gebeurd ging het snel. Na een mislukte poging in het Tory-kiesdistrict Beaconsfield wordt Blair in 1983 Lagerhuislid voor het Noord-Engelse district Sedgefield. Het is na die door Labour verloren parlementsver kiezing dat Blair, christen-socia list en lid van de vredesbewe ging CND, tot de overtuiging komt dat de partij te dogma tisch links is en de band met de kiezers heeft verloren. Als de huidige Europese Com missaris Neil Kinnock, een groot vriend van Blair, de zeer linkse Tony Benn als partijleider is opgevolgd, ligt de politieke toekomst voor Blair open. Vanaf dat moment opent hij de aanval op de heilige socialistische huis jes van de partij. Met een groep gelijkgezinden, onder wie de huidige schaduwminister van financiën Gordon Brown en spin doctor Peter Mandelson begint een hevig gevecht tegen de traditionalisten. Kroonprins Blair is dan al lid van het scha duwkabinet, krijgt als Kinnock in 1992 de verkiezingen verliest het vertrouwen van de nieuwe leider John Smith en stelt al snel Gordon Brown, de beoogde kroonprins voor het leider schap, in de schaduw. Zijn grote kracht is dat de tegenstanders niet echt vat op hem krijgen. „Blair js welbespraakt, handig en van zichzelf overtuigd", schrijft Retoul. Blair stapt dan ook meteen in als John Smith in mei 1994 plot seling aan een hartaanval over lijdt. Hij verslaat op de Labour- conferentie 'volksjongen' John Prescott, die veel meer in het traditionele Labour-profiel past met 57,5 procent van de stem men. Dan volgt de transformatie van de partij. Het wordt New La bour, in mei 95 wordt het roem ruchte artikel 4 uit het partijsta tuut (dat nationalisering van al le productiemiddelen voor schrijft) zo grondig gemoderni seerd dat Labour het etiket soci alistisch verliest, en de invloed van de vakbonden via hun 'blokstemmen' op het partij- beleid wordt drastisch vermin derd. De traditionalisten lopen de partij uit, maar de opiniepeilin gen tonen dat Blairs koers steeds meer aan populariteit afwijken van zijn omgeving. En zijn ouders waren anders. Toen John geboren werd deden zij in tuinornamenten. Maar beiden hadden elkaar leren kennen toen Tom Ball, alias Major nog met zijn eigen groep varieté-artiestenrondreisde. Gwenndoline Coatés sloot zich daar op zestienjarige leeftijd als danseres bij aan. Ze trouwde met de 27 jaar oudere Tom, toen diens echtgenote Kitty na een ongeluk op het toneel over leed. Dat artiestenbestaan hadden de Majors allang verruild voor een bloeiende handel in tuinorna menten toen John werd gebo ren. Hij zou, toen de klad in het bedrijf raakte en de familie naai de armere wijk Brixton in Lon den moest verhuizen, er ook zijn eerste baan krijgen, onder toezicht van zijn strenge en zeer precieze vader. Hij verruilde de tuinkabouters voor een eenvou dige baan bij een bank toen hij negentien was en zijn vader overleed. Het beeld van bittere armoede dat in de Tory-propaganda over Major zo'n grote rol speelt, gaat echter maar op voor de vier jaar dat het gezin moest doorbren gen in een tweekamer-woning. Daarna werd binnen Brixton verhuisd naar een grotere, ge rieflijke woning. En de vorig jaar door Major aangevoerde reden om direct na school te gaan werken, komt in een wat ander licht te staan door een citaat van hem in Junor's biografie: „De school moest ik doorstaan voordat ik van het leven kon ge nieten". Ontvluchtte hij ook zijn zeer be schermende moeder? Op 22-ja- rige leeftijd stortte hij zich in een verhouding met de dertien jaar oudere Jean Kierans. Een relatie die volgens Kierans van- wege dat leeftijdsverschil zo door Gwen werd tegengewerkt dat het misliep. De onthulling ervan in 1995 door de Daily Mail deed veel Engelsen ver steld staan, niet in het minst omdat Kiernans de krant vertel de dat John absoluut niet saai was, maar wel een ervaren min naar en een man die toen al wist wat hij wilde: premier wor den. Majors 'geheime wapen', steun en toeverlaat Norma, heeft eens gezegd dat niemand de rege ringsleider goed kent. Niemand, ook zij niet, begrijpt wat hem drijft. Patriottisme, volgens John zelf, en de ambitie om voor ie dere Brit, ongeacht kleur of reli gie, het leven beter te maken. Het tragische voor Honest John is dat hij in 1990 met de erfenis van Thatcher werd opge scheept: een oplopende inflatie, ruzie met Europa en een ver scheurde partij. Zijn komaf maakt hem net als kruideniersdochter Thatcher tot een ongewone Tory. Dat hij in de schaduw van die buiten pro porties opgeblazen legende toch zeven jaar aan de macht kon blijven, is ook te danken aan een eigenschap die That cher niet had. Minister van fi nanciën Kenneth Clarke: „Eén van Johns bekwaamheden is dat hij je de indruk kan geven: ik ben het met je eens. Iedereen denkt bij een conflict: John is mijn bondgenoot". In de The Marquis of Granby in Westminster, een pub op een steen worp afstand van het Britse regeringscentrum, kunnen dorstige Britten middels de keuze van een biertje aangeven wie ze politiek gezien het meest zien zitten. De drie tappen bevatten allemaal hetzelfde bier, zo dat de keuze voor een 'pint' John's (Major, Conservatief), Tony's (Blair, Labour) of Paddy's (Ashdown, Liberaal Democraten) een zuiver politie ke is. foto reuters kevin lamarque wint onder de bemiddelde kie zers. Nieuwe leden melden zich bij duizenden aan. Blair, inmid dels vader van twee zpons en een dochter, schuwt de provo catie niet. Hij stuurt zijn oudste zoon Euan naar een Londense eliteschool. Zijn uitleg dat hij het beste onderwijs voor zijn kinderen wil, wordt zowel door de Conservatieven als opposan ten binnen Labour wegge hoond. Het gezin Blair transformeert mee. Het image van yuppie-stel met een werkende moeder die als advocate ruim zeven ton per jaar inbrengt, wordt ten gerieve van de traditioneler denkende kiezer bijgesteld. Cherie wordt steeds minder Booth en steeds meer mevrouw Blair. Haar vroe gere extravagante kledingkeuze is vervangen door de elegante garderobe van Tory-dames. Tony Blur Als straks voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog een gezin met kinderen Downingstreet 10 intrekt, is de missie van de nette rebel voltooid. Tory Blair wordt hij al genoemd, of Tony Blur, om aan te geven dat zijn spraakgebruik steeds wolliger wordt. Maar aan zijn leider schap valt niet te tornen. Hij heeft de partij in ijzeren greep, zoals ook de bijnaam Stalin aangeeft. Blair heeft, tot afgrij zen van trouwe Labour-kiezers, al openlijk gezegd dat ook hij Margaret Thatcher bewondert, juist vanwege haar vastbeslo tenheid en leiderschap. Het verschil met Thatcher is dat Blair politieke principes .even makkelijk inruilt als een oude jas wanneer daar politiek gewin mee valt te behalen. Hij was pro-Europa en voor een Eu ropese munt, hij is nu Euros cepticus. Hij zegt van een 'ik'- maatschappij naar een 'wij'-sa- menleving te willen, naar het Thatcherisme met een mense lijk gezicht. Maar met mooie woorden, zon der de bereidheid om die met overheidsgeld kracht bij te zet ten, wordt de kloof tussen de have's en de vele have nots in de Britse.samenleving niet gedicht. Het beleid dat Labour-premier Blair wil gaan voeren blijft voor lopig een raadsel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7