Algemene staking legt Kinshasa stil Van Mierlo krijgt het op Malta nog knap lastig Buitenland Voorwaarts mars Het goede antwoord op een niet gestelde vraag Clinton kan het moeilijk krijgen door verklikker Belgische justitie eist vier jaar tegen Van der Biest Iraanse betogers willen ambassade bestormen Justitie België hervat graafwerk Jumet charleroi In de grootscheepse zoektocht naar verdwenen kin- ^en heeft de Belgische justitie gisteren het graafwerk op het oude mijnterrein in Jumet hervat. De werkzaamheden spitsen zich toe op een onlangs ontdekte onderaardse galerij. Justitie beschikt over aanwijzingen dat in de oude mijngangen slachtof- jfers van dè bende van Mare Dutroux te vinden zijn. Elektromag netische golven "hebben een onderaardse galerij aangetoond die tot dusver aan de aandacht was ontsnapt. p Clintons verdienden miljoen dollar 1 flACHiNGTONPresident Clinton en zijn vrouw Hillary hebben vo- jvj ng jaar samen ruim een miljoen dollar bruto verdiend. Het sala- ns van de Amerikaanse president bedroeg 200.000 dollar. De rest bestond uit royalties over het boek It Takes A Village dat de pre sidentsvrouw schreef. Overigens zijn alle royalties van Hillary's boek, na aftrek van belastingen en kosten, naar liefdadige doelen gegaan, hetgeen het grootste deel van de opgevoerde aftrekpos ten van 609.000 dollar verklaart. Gewonden bij aanslag in Addis Abeba innis abeba» Bij een aanslag met een handgranaat op een drukke B supermarkt in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zijn giste- Tten39 mensen gewond geraakt. Het was de derde granaataan- jlag in de stad in 48 uur. Men gaat ervan uit dat de aanslagen te gen de overheid gericht zijn. Zaterdagavond werden handgrana- ten gegooid naar een hotel dat met de overheid geassocieerd wordt en naar een restaurant waar veel buitenlanders komen. Bij die acties vielen twee doden en raakten 75 mensen gewond. Taliban slaan opstand in oosten neer kiamabad» De fundamentalistische Taliban-militie heeft een JJ opstand in het oosten van Afghanistan neergeslagen. Honder- den opposanten zijn gearresteerd en worden berecht voor een islamitisch tribunaal. Alle 'rebellen' zijn overgebracht naar Kan- idahar in het zuidwesten van Afghanistan, een bolwerk van de Taliban. De opstand wordt gevoerd door aanhangers van de mi- nister van Defensie wiens troepen vorig jaar door de Taliban uit de hoofdstad Kabul werden verdreven. Gevangenen Colombia stoppen actie vai ledupar De tien opstandelingen in de gevangenis van Valle- dupar in Colombia hebben gisteren na elf dagen hun actie be ëindigd en hun wapens aan de autoriteiten overgedragen. Daar mee is op vreedzame wijze een einde gekomen aan een gijze lingscrisis die met een verijdelde vluchtpoging begon en die vier levens eiste. De autoriteiten deden de opstandelingen de belofte dat hun zaken worden onderzocht en dat de omstandigheden in de gevangenis worden verbeterd. De gedetineerden bleken in bezit van 47 wapens, waaronder machinepistolen, semi-auto- matische geweren en ruim duizend patronen. Mijnen pausbezoek toevallig ontdekt irajevo De Verenigde Naties menen dat het toeval is dat za terdag bij het pausbezoek in Sarajevo antitankmijnnen zijn ge il? [vonden. Enkele uren voor de aankomst van de paus maakte de politie de 23 mijnen onschadelijk. Ze lagen onder een brug in iet centrum van de Bosnische hoofdstad. Volgens een VN- woordvoerder waren de explosieven niet bij een routinecontrole gevonden. Een arbeider had de politie getipt nadat hij een ver dacht persoon bij de brug had gezien. Bezittingen van Bonny&Clyde geveild san francisco» Het met kogels doorzeefde overhemd dat Clyde Barrow, van de beruchte Bonny&Clyde bende, aanhad toen hij in 1934 door de Amerikaanse politie werd doodgeschoten, heeft gisteren op een veiling van het huis Butterfield Butterfield 164.000 gulden opgebracht. Verzamelaars en zakenlieden be- taalden in totaal 363.000 gulden voor elf artikelen die te maken hadden met Clyde Barrow en Bonnie Parker. De eigenaar van het casino Whiskey Pete in Nevada kocht onder meer het over- ïemd, dat volgens het bedrijf mooi zal staan bij de Ford uit 1934 waarin Bonnie en Clyde werden doodgeschoten. Annan wil waarnemingsraacht Angola new york» Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na ties heeft de Veiligheidsraad gisteren de aanbeveling gedaan het mandaat van de VN-vredesmacht in Angola tot eind juni te ver engen en de vredesoperatie daarna om te vormen tot een waar- ïemingsmissie. De nieuwe VN-Waarnemingsmissie in Angola (UNOMA) zal volgens Annan toezien op de uitvoering van de aatste militaire regelingen in het vredesakkoord en zich bezig- louden met de politie en kwesties als de mensenrechten, het in formeren van de bevolking en politieke ontwikkelingen. Frankrijk wil Duisenberg niet' Het Franse verzet tegen de benoeming van president Duisen- van De Nederlandsche Bank tot eerste man van de toekom- iStige Europese Centrale Bank is niet geweken. Volgens de Duitse krant FrankfurterAllgemeine geven de Fransen de voorkeur aan hun landgenoot Michel Camdessus, directeur van het Intema- (ionaal Monetair Fonds (IMF). Russen in ziekenhuis na nucleair lek losKouTientallen mensen zijn naar ziekenhuizen overge bracht nadat bij een lek in een installatie van het Russisch nu cleair centrum Sarovo (ten oosten van Moskou) een giftige stof vrijkwam. De stof, cadmium-dimethyl, kwam vrij toen een af- dichtingsring in een van de werkruimten het begaf. Vijftien van de in totaal 43 gewonden, liepen 'lichte schade op aan de bo venste luchtwegen zS KINSHASA Rtr/AFP/DPA Een algemene staking, uitgeroepen door tegenstanders van president Mobutu, heeft gisteren het openbare leven in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa nagenoeg stil gelegd. Tienduizenden inwoners bleven weg van hun werk. Win kels, scholen en bedrijven hielden hun deuren gesloten. Het openbaar vervoer reed niet en er waren geen voertui gen van burgers op straat. bellen in Oost-Zaïre uit zijn op de val van Mobutu. De rebellen zetten inmiddels hun opmars voort, nadat Mo butu een ultimatum om af te treden had afgewezen. Rebel lenleider Kabila zei gisteren dat zijn troepen de provinciehoofd stad Kananga hebben ingeno men. De voorhoede van de re bellen zou op 300 kilometer van Kinshasa staan. Nederland riep gisteren als voorzitter van de Europese Unie op tot beëindiging van het ge weld in Zaïre. Alle partijen die bij het conflict zijn betrokken moeten zo snel mogelijk een politieke oplossing zoeken. De De zakenwijk in de miljoenen stad was vrijwel geheel verlaten. Op verscheidene plekken in de hoofdstad kwam het tot inci denten tussen jongeren die bar ricades opwierpen en veilig heidstroepen. Tot de staking was opgeroe pen door aanhangers van Etien- ne Tshisekedi. Ze protesteren tegen het optreden van presi dent Mobutu, die vorige week Tshisekedi al na een paar dagen ontsloeg als premier. Woord voerders van de oppositie noemden de staking een succes. Zij zeiden dat ze net als de re EU wil dat de partijen in Kins hasa 'de fundamenten van het democratische overgangsproces respecteren'. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan riep op tot internationale druk opdat Kabila een staakt-het-vu- ren accepteert en een diploma tieke oplossing zoekt. Voorals nog is er geen serieus begin ge maakt met de uitvoering van het VN-vredesplan, dat de Vei ligheidsraad heeft onderschre ven, aldus Annan. Dit plan be helst vijf punten, waaronder een bestand. De ongeveer tachtig Neder landers in Zaïre zullen in geval van nood onder Britse begelei ding uit het land worden geëva cueerd. Minister Voorhoeve van Defensie zei gisteren dat deze gang van zaken het meest lo gisch is, daar de Nederlandse ambassade in Kinshasa is on dergebracht bij de Britse am bassade. In Italië is operatie de 'Schone Handen' een grootscheeps onderzoek van justitie tegen alle vormen van corruptie kennelijk zó'n lichtend voor beeld dat er zelfs live op tele visie onkiese zaakjes worden onthuld. Dat gebeurde al thans zondagavond bij de vaste quiz in het immense populaire RAI-programma Domenicaln. Presentatrice Mara Venier stelde een van de deelnemers, die volkomen willekeurig uit het telefoonboek zouden zijn gekozen, telefonisch de 100 miljoen-lire-vraag. Het juiste antwoord was goed voor om gerekend 110.000 gulden. „Hoe heet de laatste plaat van Franco Califano?" Het ant woord aan de andere kant luidde: „Juliet Menyel". Dat was echter het goede antwoord op een vraag die de programmamakers hadden willen stellen, maar die op het laatste moment was vervan gen: Hoe heet de moeder van acteur Allessandro Gassman? „Hoe is het mogelijk dat u het juiste antwoord geeft op een vraag die we niet hebben ge steld?", zp vroeg een met stomheid geslagen Venier de deelnemer. „Wie heeft u die vraag verteld?" De presentatrice keek vra gend naar de regie en de jury, net als de camera. Ook daar waren slechts verbaasde blik ken en opgehaalde schouders te zien. De verbinding met de 'winriaar' werd verbroken, maar Venier bleef voortrazen. „Hier klopt iets niet. Ik zeg het hier voor dè camera, zo dat iedereen het kan horen. Hier klopt echt iets niet." Waarna ze met een woest ge baar het programma afsloot en het journaal aankondigde. Later zei Venier dat de pro grammamakers de vraag met opzet hadden veranderd, om dat ze argwaan hadden gekre gen. „Ik bel de politie", aldus Venier. Het antwoord op de 100 miljoen-lire-vraag was overigens: Sopra le Nuvole (Boven de Wolken). durres Het Albanese leger is weer op de been. Gisteren marcheerden deze soldaten tijdens een militaire ce remonie in Durres om het volk te laten zien dat de regering een infanterie batiljon van vierhonderd man in de havenstad heeft gelegerd. De strijdmacht van Albanië wordt gereorganiseerd en dit is de eerste eenheid van het leger nieuwe stijl. foto jerry lampen reuters WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een vroegere zakenpartner en vriend van Bill Clinton, uit de tijd dat de huidige Amerikaanse president nog gouverneur van Arkansas was, is gisteren door een rechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, een jaar huisarrest daarna en een fikse boete. Dat kan verve lende gevolgen gaan hebben voor Clinton. De 56-jarige McDougall had immers wegens fraude en op lichting tot 84 jaar gevangenis straf veroordeeld kunnen wor den. Hij kwam er met een lich tere straf vanaf, omdat hij een speciale officier van justitie me dewerking heeft beloofd bij het onderzoek naar mogelijke straf bare feiten door Bill en Hillaiy Clinton in de zogenaamde Whi- tewater-zaak. Vorig jaar nog verzekerde James McDougall dat hij niets belastends over de Clintons kon vertellen, maar daar kwam hij gistermiddag op Commissie: één politiekorps na zaak-Dutroux De onderzoekscommissie- Dutroux, die vanmiddag haar eindrapport aan het parlement heeft gepresenteerd, wil dat alle Belgische politiediensten op termijn worden samengevoegd tot één geheel. Daarmee zou moeten worden voorkomen dat de korpsen rijkswacht, gemeentelijke- en gerechtelijke politie nog eens met fatale gevolgen langs elkaar heen werken, zoals in de zeden- zaak-Dutroux is gebeurd. De commissieleden stemden gisteravond unaniem in met de tekst van het eindrapport, de weerslag van maanden onder zoekswerk. In het stuk worden ook namen genoemd van poli tiemensen, magistraten en poli tici die in de fout zijn gegaan. Bij het ter perse gaan van de ze krant waren die namen nog niet bekend, omdat de commis sie eerst het parlement wilde in lichten. Volgens verschillende Belgische kranten zullen er ze ker koppen gaan rollen. terug. „Ik zou daar geen gif op innemen", zei hij ronduit. De speciale onderzoeker, de Repu blikein Kenneth Starr, kan daar door weer met nieuwe moed verder gaan met zijn onderzoek tegen de Clintons. Enkele maanden geleden zat zijn, vol gens Democraten door politieke motieven ingegeven, speurtocht naar bewijzen tegen de Clintons op een dood spoor. Maar de 'verklikkerij' van McDougall heeft hem volgens eigen zeggen aan 'waardevolle informatie' ge holpen. Alles draait om de tijd, zo'n tien jaar geleden, toen Bill en Hillary Clinton samen met Ja mes en Susan McDougall geld staken in een stuk grond in Ar kansas aan de Whitewaterrivier. Daarbij zou gesjoemeld zijn met overheidsgeld van een door McDougall beheerde bank van lening. Maar al meer dan drie jaar van diepgaand onderzoek hebben tot nog toe geen spat bewijs tegen hen opgeleverd. Europees plan om criminelen hard aan te pakken DEN HAAG ANP De georganiseerde misdaad is Europa moet rigoureus worden aangepakt. Om te voorkomen dat misdaadorganisaties steeds effectiever gebruik maken van het vrij verkeer van goederen, kapitaal en personen, alsmede het elektronisch dataverkeer, de lidstaten maximaal met elkaar samenwerken. Die conclusie trekt de door de Europese regeringsleiders inge stelde Groep op Hoog Niveau in zijn voorwoord voor een geza menlijke Europese aanpak van de georganiseerde misdaad. Het 36 pagina's tellende actieplan dat gisteren aan de Tweede Ka mer is gezonden, komt eind de ze maand ter sprake op een ex tra vergadering van de Europese ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken en zal vervol gens in juni op de Europese top in Amsterdam aan de regerings leiders worden aangeboden. Amerikanen willen vermiste Europese kinderen zoeken DEN HAAG ANP Het Amerikaanse centrum voor vermiste kinderen (NCMEC) wil in Europa een dependance op zetten. Dit zogeheten Call-Cen tre zou via een algemeen Euro pees telefoonnummer voor ie dere Europese burger bereik baar moeten zijn om vermiste personen op te geven. NCMEC deed zijn voorstel gisteren tijdens een bezoek van minister Sorgdrager van justitie aan het particuliere bureau in Arlington. De bewindsvrouwe zei het idee te steunen, al wil zij het voorlopig los zien van een Europees initiatief om tot een effectievere opsporing van ver miste kinderen en volwasse nenen te komen. Voor de Europese aanpak denkt Sorgdrager onder andere aan het opzetten van een keten van nationale coördinatiepun ten die onderling gegevens uit wisselen. Voor dat doel wil zij de bestaande rol van de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) versterken. De nadruk moet komen te liggen op de op sporing van kwetsbare groepen, zoals kinderen en mensen die onder bijzondere omstandighe den worden vermist. LUIK BELGA Het openbaar ministerie heeft gisteren in het Belgische Luik in het proces tegen het voormalig kabinet Van der Biest vier jaar gevangenisstraf, waarvan twee jaar voorwaardelijk, geëist tegen ex-minister Van der Biest zelf. Voor het merendeel van de ove rige vijftien aangeklaagde mi nisters en betrokkenen wil het ministerie straffen van één tot drie jaar. Justitie acht alle beschuldi gingen - hoofdzakelijk valsheid in geschrifte en geldverduiste- ring - voor de zestien beschul digden bewezen. Het openbaar ministerie ging niet in op de frauduleuze bedoelingen van de beschuldigden. Wel wees de aanklager op een persoonlijke verrijking van meer dan één miljoen Belgische frank (vijftig duizend gulden) voor ex-minis ter Van der Biest doordat hij zijn vervoerskosten op verschil lende manieren liet terugbeta len. Volgens het Openbaar Minis terie moeten er van april 1990 tot januari 1992, in de tijd dat Van der Biest minister van het Waals Gewest was, verscheide ne miljoenen frank zijn verdui sterd. Publieke gelden werden gebruikt om vrienden een ple zier te doen, zoals de toegangs kaarten voor de 24 uurs race van Francorchamps. Ook is het geld uitgegeven aan mensen die er geen recht op hadden, bij voorbeeld voor de terugbetaling van telefoonrekeningen of ben- zinekosten. Verder is het ge bruikt voor doeleinden die niets met de activiteiten van het ka binet te maken hadden, zoals de organisatie van de verkie zingscampagne van de minis ter. TELAVIV-VALETTA AD BLOEMENDAAL EN PAUL KOOPMAN CORRESPONDENTEN Het lijkt erop dat Israël en de Palestijnen voor het eerst sinds het uitbreken van de Har Homa- 'crisis weer op hoog niveau gaan praten. De Is raëlische minister Levy van buitenlandse zaken jjgjj vertrekt vandaag naar een internationale confe rentie op Malta, waar de Europese Unie pro beert een ontmoeting te arrangeren tussen hem en de Palestijnse president Arafat. Als dat lukt, dan is dat grotendeels te danken aan minister Van Mierlo, die in zijn EU-voorzit- tersrol het afgelopen weekeinde in Gaza en Is raël was om de partijen een duwtje in de rug te geven. Vanochtend werd bekend dat ook de Amerikaanse bemiddelaar Ross mogelijk op Malta verschijnt. Amerikanen, Europeanen, Pa lestijnen en Israëliërs kunnen dan proberen de vredeskar vlot te trekken. Israël voelde aanvankelijk niet veel voor een ge sprek met Arafat op Malta, waar Arabische lan den voor een vijandige sfeer zouden kunnen Ngeri. De conferentie is een vervolg op het vo rig jaar in Barcelona begonnen economische overleg tussen de EU en de landen rondom de MiddeUandse Zee. Het is het enige internationa- 'e forum waarin Israël, Syrië en Libanon samen zijn vertegenwoordigd. Premier Netanyahu wil de Levy alleen sturen als Van Mierlo de garantie kon geven dat de bijeenkomst niet zou eindigen met een gezamenlijke stormloop tegen het Is raëlische beleid. Pas vanmorgen, toen hij naar verluidt de ontwerp-slotverklaring had gelezen, zette hij het licht op groen. Het gesprek tussen Arafat en Levy is een aardig succes voor Europa en Van Mierlo, al betekent het niet dat de Europeanen nu op gelijke voet opereren met de Amerikanen. Nederland legt er juist de nadruk op dat Europa alleen een rol kan spelen als het zich bewust is van de grenzen van zijn macht. Door hun goede contacten met de Palestijnen en de Arabische regeringen kunnen de Europeanen het de Amerikaanse bemidde laars makkelijker maken. De vergezichten die de EU heeft geschilderd voor de landen rond de Middellandse Zee zijn overigens ronduit adembenemend. Er moet een regio van vrijhandel ontstaan waar welvaart, sta biliteit en vrede heersen, met respect voor men senrechten. Maar als de deelnemende ministers van buitenlandse vandaag in Malta aanschuiven voor de tweede 'Mediterrane Conferentie', zul len ze moeite hebben dat ideaalbeeld voor ogen te houden. Oplopende spanningen, verdeeldheid, mensen rechtenschendingen en gebroken beloften bepa len de agenda. Van Mierlo heeft maanden alles op alles gezet om de weg te effenen. Hoe moei lijk dat was, bleek al uit de moeite die hij had een plaats te vinden. Na Barcelona was het 'zui den' aan de beurt, maar de Arabieren wilden niet met Israël op Arabische bodem vergaderen. Uiteindelijk werd Malta gekozen, dat precies tussen de twee culturen in ligt. Met bezettingen door de Feniciërs, Carthagen, Romeinen, Byzantijnen, Arabieren, Spanjaarden, Oostenrijkers, Fransen en uiteindelijk Britten (tot 1964) achter de rug, zijn de Maltezers wel wat gewend. Malta ziet zichzelf bovendien graag een soort 'Brussel' van de Mediterrane samen werking worden. Maar zover is het nog lang niet. Zorgt het Mid den-Oosten al voor genoeg hoofdbrekens, er zijn nog veel meer obstakels. Zoals de oude rivaliteit tussen Griekenland en Turkije, die vorig jaar nog bijna de degens kruisten. Er is de al twintig jaar durende deling van Óyprus. Er is de massawerk loosheid in Marokko en Tunesië, het fundamen talisme in Algerije en Egypte de illegale migratie uit Noord-Afrika. Om nog maar te zwijgen over Libië, dat vanwege 'Lockerbie' niet mag meepra ten. Ook met het handelsakkoord tussen Egypte en de EU wil het maar niet vlotten. Volgens een Ne derlandse diplomaat gedragen de Egyptenaren zich als 'tapijtverkopers' die een volstrekt onmo gelijke prijs vragen. Egypte wil vandaag een 'laatste bod' doen, maar de kans dat dat geac cepteerd wordt is niet groot. Ook het nietige Mélta zelf heeft er grote moeite mee een stabiele politieke koers te varen. Stond de vorige nationalistische regering nog te trap pelen om toe te treden tot de EU het licht daarvoor zou al in 1998 op groen kunnen de huidige socialistische regering heeft de plannen in de ijskast gestopt, uit vrees dat de bescherm de landbouw en industrie de toetreding niet overleven. Kortom, het wordt voor Van Mierlo een heidens karwei om de conferentie tot een goed einde te brengen. De grootste winst voor Nederland zelf is overi gens al binnen. Van Mierlo heeft duidelijk ge maakt dat ook Nederland, als noordelijke EU- lidstaat, oog heeft voor mediterrane belangen. Zo wordt de conferentie een uitgelezen kans om de banden met de Maghreblanden, Jordanië, Sy rië, Turkije, Israël en de Palestijnse autoriteit aan te halen. Dat kan Nederland, ook na het EU- voorzitterschap, nog goed van pas komen. TEHERAN* AFP-DPA-AP nens was. Toen de confrontatie escaleerde werd meer politie aangevoerd. De studenten zei den de ambassade te willen be zetten om 'de belediging die onze leiders is aangedaan te vergelden'. Ondanks de storm van pro test zijn er tekenen dat zowel Iran als de Europese landen probeerden te voorkomen dat hun lucratieve handelsbetrek kingen schade zouden oplopen van de crisis. Iran heeft vanaf het begin van de crisis troepen gestationeerd om de Duitse am bassade te beschermen en pre sident Hashemi Rafsanjani heeft de problemen met Duits land 'een voorbijgaande storm' genoemd. De Europese landen hebben weliswaar gezegd dat zij hun ambassadeurs zullen terug roepen, maar leken niet van zins veel verder te gaan. Staatssecretaris Schmitz (justitie) onderzoekt of de uit zetting van uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers moet wor den opgeschort. Vluchtelingen werk Nederland gelooft dat vluchtelingen niet veilig zijn als zij worden teruggestuurd naar een land waarvan de regering zich schuldig maakt aan staats- terrorisme. De Iraanse politie heeft gisteren tussen de twee- ,en driehonderd betogers bij de Duitse ambassa de in Teheran uiteengejaagd. De oproerpolitie greep hard in, omdat de betogende studenten de diplomatieke missie wilden bestormen. Er zijn tal van arres taties verricht. De demonstran ten probeerden bij herhaling het politiekordon met geweld te doorbreken om op het ambas sadeterrein te kunnen'komen. Ook werden stenen naar het ge bouw gegooid. Het was de eerste keer dat het tot ongeregeldheden kwam bij de demonstraties die dagelijks in de Iraanse hoofdstad zijn ge houden sinds een Duits ge rechtshof donderdag de leiders van Iran verantwoordelijk had gesteld voor een terreuraanslag in 1992 in Berlijn. De betoging was georganiseerd door radicale groeperingen aan de universi teit van Teheran. De agenten sloegen hard van zich af toen de studenten door hun rijen heen de ambassade probeerden te bestormen. Op een bepaald moment haalden sommige agenten hun geweer tevoorschijn om de studenten duidelijk te maken dat het me

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5