Wilt u meer weten )ver de euro? Veel meer aandacht en geld voor zonne-energie _euro Hasjhonden bewaken de kazernepoort HEMA écht lekker! 7.50 4.'5 2« Vs Binnenland De Hoop Scheffer heeft de juiste toon te pakken Het is wit en het vliegt Bond zet streep onder Joonmatiging Advocaat: Piramidespel is net als optiehandel 'Overheid miskent zorg' n Nederlands Persbur ijers niet welkom in China De handelstrip van minister Wijers (economische za- ^anChina gaat niet door. Wijers is niet meer welkom. Dat [het Chinese ministerie van buitenlandse handel en econo me zaken laten weten. De Chinezen zijn boos omdat Neder igs voorzitter van de Europese Unie de mensenrechten in na heeft veroordeeld. Minister van Mierlo (buitenlandse za- heeft onlangs zowel in Genève als in Noordwijk de men- rechtensituatie aan de orde gesteld. Tot een algemene ver- |eiing door de EU kwam het niet omdat Frankrijk, Italië en island afhaakten. eer vergiftiging bij kinderen it haag Het aantal kinderen dat wegens vergiftiging naar het ^Üniis moet, vertoont een forse stijging. Jaarlijks gaat het 1 gemiddeld drieduizend kleintjes onder de vijfjaar. Dat meldt 3bi lichting Consument en Veiligheid. De sterk dalende trend i it p 34 procent) van de jaren tachtig is na een stagnatie vanaf tui [omgezet in een forse stijging sinds 1994 met 22 procent. De este vergiftigingen zijn door geneesmiddelen, gevolgd door -lukken met huishoudchemicaliën, doe-het-zelf-producten, rijdingsmiddelen, giftige planten en tabak, ekenhuis schuldig aan verkrachting iem» Een psychiatrisch ziekenhuis is aansprakelijk voor de randing en verkrachting van een patiënte door twee mede- enten in 1989. De daders stonden bekend als zwakzinnig en ef sueel ontremd. De vrouw kon zich onvoldoende verdedigen, lat zij was versuft door medicijnen. Het ziekenhuis moet reen schadevergoeding van 7.500 gulden betalen. Volgens ,te' Hof in Arnhem heeft het ziekenhuis onvoldoende maatrege- cei! genomen om seksuele intimidatie tussen patiënten te voor- ros [en. Het Hof verwierp het argument dat er geen geld was om >r verpleegkundigen aan te stellen. \K let meer op fraude 116 di sfrdaaa GAK Nederland, dat voor zestig procent van de Ne- d landse bedrijven de administratie voor een aantal sociale ze el? heidswetten verzorgt, probeert door een andere aanpak frau- Hè met uitkeringen of premies in een veel eerder stadium te on- jennen. Daardoor wordt de pakkans sterk vergroot, meent GAK. Controles bij werkgevers leverden vorig jaar navorde- jen van 47,5 miljoen gulden op wegens het verstrekken van w iiiste loongegevens. ruk op marechaussee te groot' wuk» De Koninklijke Marechaussee (KMAR) krijgt onvol- nde de gelegenheid om adequaat in te spelen op de sterk selende wensen van de politiek. Reorganisaties volgen elkaar en dat gaat ten koste van de kwaliteit. Dat zei voorzitter leerst van de KMAR gisteren op het congres ter gelegenheid 90-jarig bestaan van de CNV-bond. Heerst waarschuwde er rhi )rdat 'opnieuw' de situatie dreigt te ontstaan waarin de AR door de politiek wordt 'overvraagd'. Kerntaken zijn grens lijn making, handhaving van de vreemdelingenwetgeving en de imationale politietaken in het kader van vredesmissies, me; iter weggebruik, minder asfalt 72 haag» Met een betere benutting van de bestaande wegen nif spoorwegen zou Nederland'toekunnen met veel minder awe infrastructuur. Dat concluderen het minis'terie van ver- ren waterstaat en de Rijksplanologische dienst in een studie rde toekomst van het personenvervoer. De studie wordt ge- nar iktbij de plannen voor de inrichting van Nederland tot 2030. de urn rapport pleiten onderzoekers van beide instanties voor 3 ei betere aansluiting van wegen op spoorwegen, waardoor eni (stappen van auto naar trein, tram of metro makkelijker flt.Zö moet rondde steden een 'laddernetwerk' ontstaan. aali spaart niet alleen asfalt, maar ook het milieu, teil: m inder publiek naar Huishoudbeurs ATei jn ierdam Huis en Interieur en de Huishoudbeurs in de Am- rdamse RAI hebben dit jaar 312.860 bezoekers getrokken, n| 100 minder dan in '96. Toen passeerden met de Negen anden Beurs erbij 332.312 liefhebbers de kassa's. De RAI iftde cijfers gisteren bekendgemaakt, nadat de beurzen dit ikeinde de poorten sloten. De organisatie verklaart de gerin ge belangstelling uit het relatief late tijdstip dat de beurzen ts(f igehouden: Na de paasdagen als veel recreatieparken open IsJ n' Sea ittense pastor bekent misbruik isc en. Een evangelische voorganger uit Petten heeft bekend side iseksuele relatie met een vrouw te hebben afgedwongen in thui ipositie als hulpverlener. Hij biechtte dit op tijdens een zon- iure ;se samenkomst voor de voltallige gemeente van Huis ter i on; in in Petten. De man is op staande voet ontslagen wegens van chtsmisbruik en ontucht. De pastor was directeur van het ingelisch Centrum Huis ter Duin in de kustplaats. Huis ter linis naast conferentie-oord en vakantiecentrum ook een ingelische gemeente en zendingshuis. Er zijn drie aangiften ;s<$ laan. ren icht op Chinese afpersers 1LÜ» Voor de tweede keer in een paar jaar gaat de'Zwolse itie op jacht naar een bende Chinese afpersers. Zij plegen op erst gewelddadige wijze roofovervallen op restaurants van idgenoten. Hierbij worden slachtoffers mishandeld en met dé §od bedreigd. Ook maken ze op grote schaal gebruik van vuur- pens. Het speciaal geformeerde, vijftien rechercheurs sterke lerzoeksteam, weet nog niet hoe omvangrijk de nieuwe Chi le afpersingspraktijken precies zijn en hoe wijd vertakt de ide is. Wel heeft de politie de groep inmiddels een eerste slag gebracht. Vorige week zijn vijf verdachte Aziaten in de regio ■fê irresteerd. ïlliri Vraag het informatiepakket van het Nationaal Forum aan bij de gratis Eurolijn 0800-1521 I Tia-vr van 9.00 - 21.00 u) of raadpleeg de Eurosite http://www.euro.nl bene# teh2Nationaal Forum voor de introductie van de euro wordt gevormd door jn® lnsumenten-, werkgevers- en werknemersorganisaties, organisaties uit ^nar|C'ële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun 3*n invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voor leiding van de invoering van de euro in Nederland. Tien keer meer schone stroom in 2000 Bijbelvastbarmhartig, streng en rechtvaardig DEN HAAC ANP Zonne-energie heeft de toekomst. In het jaar 2000 moet meer dan tien keer zoveel stroom door middel van zon ne-energie worden opgewekt. Dat hebben vijftien partij en gisteren in een overeenkomst geregeld. Economische Zaken stimuleert het project jaarlijks met 33 miljoen gul den. Bij photo-voltciische zonne- energie wordt met behulp van zonnepanelen stroom opge wekt. Deze panelen worden nu op 250 huizen neergezet. De ko mende drie jaar moet dat fors worden uitgebreid. Een kilowattuur zonne-ener gie kost (in optimistische reken sommen) één gulden, tegen acht cent als het met fossiele brandstof wordt opgewekt. Een dak van een woning met zonne collectoren kost nu 40.000 gul- Behalve het ministerie behoren grote aannemers, energiedistri butiebedrijven, fabrikanten van de zonnecellen en ontwikke laars van de techniek tot de on dertekenaars. Door de samen werking moet de productie vol doende volume krijgen, waar door de prijs kan zakken en zonne-energie sneller rendabel wordt ten opzichte van fossiele brandstoffen. den. Dat zou over drie jaar 15.000 gulden kunnen worden, om uiteindelijk te zakken naar zevenduizend gulden. De verwachting is dat over dertig jaar de energieprijs om hoog gaat door schaarste aan fossiele brandstoffen, waardoor zonne-energie dan concurre rend is. In landen waar nu geen infrastructuur voor stroomop wekking is, is deze energievorm al rendabel. Het convenant heeft tot doel een grote thuis markt te creëren, die als basis moet dienen voor export. Voor al ontwikkelingslanden vormen een groeimarkt. Met zonne- energie kunnen mensen stroom krijgen zonder dat het schade lijk is voor het milieu. Met Indo nesië lppen projecten om kam pongs zo van stroom te voor zien. Eén van de ondertekenaars is Shell Solar Energie, een doch terbedrijf van Shell in Helmond. Het nu nog verliesgevende be drijf breidt de productie uit van 1 naar 2,5 megawatt per jaar. Er werken tachtig mensen. De on derneming studeert op een fa briek voor 20 megawatt. De helft van de productie is voor de export bedoeld. Het kabinet maakt haast met de terugdringing van fos siele brandstoffen die het broei kasgas C02 veroorzaken. Er is gisteren een serie projecten uit gekozen die de C02-uitstoot moet terugdringen. Daarmee is een investering gemoeid van 1,7 miljard gulden. Rotterdam Een Amerikaanse militaire technicus helpt in de Rotterdamse haven bij het ontschepen van een Apache Helicopter. De toestellen moeten naar de Amerikaanse troepen in Bosnië. De vliegtuigen zijn per schip vanuit Amerika gekomen en zijn in beschermende folie gepakt vanwege het zeewater. De heli's worden in Duitsland verder vliegklaar gemaakt. foto anp ed oudenaarden utrecht» gpd De Unie, vakbond voor industrie en dienstverle ning, zet een streep onder de loonmatiging. Ook keert de bond zich plotseling tegen het verkorten van de werkweek. De Unie is daarmee de eerste bond die de combinatie van korter werken en loonmatiging opgeeft. De bond vindt namelijk dat de lonen van werknemers omhoog moeten omdat in het bedrijfsleven hoge winsten worden geboekt. Dat heeft C. Michielse, voorzitter van De Unie, gezegd in een toespraak tot het congres van de bond. Het congres heeft vandaag in Utrecht het beleid voor de komende drie jaar vastgesteld. „Loonmatiging behoort wat ons betreft tot het verleden. We willen een deel van de toegenomen bedrijfswinsten opeisen voor de werknemers en daar schamen wij ons niet voor.". Dat de bond een einde maakt aan de loonmati ging betekent overigens niet dat De Unie nu met een fiks hogere looneis komt bij CAO-onderhan- delingen. „We willen de looneis wel iets op schroeven, maar het is vooral de bedoeling dat al le werknemers het recht krijgen mee te delen in de winsten van het bedrijf waarvoor zij werken. Op dit moment zijn het vooral topfunctionarissen die zich via optieregelingen verrijken. Dat moet afgelopen zijn." Tot nu toe gebruiken de vakbonden de loon matiging als middel om de 36-urige werkweek in te voeren. Werkgevers die de werkweek verkorten, worden bij CAO-onderhandelingen 'beloond' met een lage looneis. Daardoor komen er meer banen vrij en dat is goed voor de werkgelegenheid. De Unie ageert nu echter ook tegen de invoering van de 36-urige werkweek. „Die lost geen arbeids marktproblemen op, maar verhoogt alleen maar de werkdruk. Werknemers moeten nu in minder tijd hetzelfde werk doen." Forse celstraf voor ontuchtige Almelose leraar ALMELO» ANP 'Je mag je wel lamdrinken, maar roken ho maar' den haag cees van der laan Regelmatige urinecontroles of hasjhonden aan de kazernepoort? Het lijkt generaal- majoor Reitsma, commandant van het eerste Duits-Nederlandse legerkorps, geen slecht ide'e. Maar ja, snuift de militair, dat grijpt wel erg diep in op de privacy van de soldaat. „Dat kan niet en het mag niet. Het liefst zou ik die drugsgebruikers in ons leger op een plein zetten en voor het oog van ie dereen collectief ontslaan. Maar zolang die zaken onder de rechter zitten, mogen wij er niet met onze handen aanzitten. Dat frustreert in hoge mate." De commandant van het binationale le gerkorps, met het hoofdkwartier in het Duitse Münster, is niet de enige die ge spierde taal gebruikt om militairen die drugs gebruiken de wacht aan te zeggen. Landmachtbevelhebber M. Schouten ver klaarde zaterdag dat hij nog deze week tien tot vijftien militairen zal ontslaan. „Ik heb liever een klein bedrijf dat goed is, dan een groot bedrijf dat klote is", zei hij. Deze forse uitspraken zijn een uiting van grote bezorgdheid over het drugsgebruik binnen de landmacht. Niet alleen vanwe ge het consuifteren dat gevaren kan ople veren bij het bedienen van het peperdure wapentuig, maar ook vanwege het imago van de landmacht, dat sinds Srebrenica enkele zeer gevoelige butsen heeft opgelo pen. Vorig jaar kwamen bij de Meervoudi ge Militaire Kamer in Arnhem meer dan honderd processen verbaal binnen we gens drugsgebruik, dit jaar al 44. Het me rendeel is afkomstig uit de landmacht. Bij de marine lijkt het een minder groot probleem. Vorig jaar werden vier marine militairen de laan uit gestuurd wegens de consumptie of handel in drugs. „Ik denk dat wij een minder groot probleem heb ben dan de landmacht. Bij ons is de socia le controle op schepen of kazernes veel groter. De landmacht opereert geregeld in grotere eenheden. Bovendien zijn wij al sinds '93 bezig met normen en waarden binnen de marine en de landmacht pas sinds vorig jaai zegt een marinewoord- voerder in Den Haag. De discussie over drugs in de krijgsmacht is opgelaaid sinds de dienstplicht vorig jaar werd afgeschaft en Nederland over ging op een beroepsleger. Een groot deel van de militairen krijgt een tijdelijk con tract van twee of vier jaar (Beroeps Be paalde Tijd, BBT'ers) en moeten voor hun dertigste de dienst weer uit. De krijgs macht werft met flitsende reclamecam pagnes vooral onder laag opgeleiden. On der deze groep doen zich de grootste pro blemen voor. Overigens geldt dit niet al leen voor het Nederlandse beroepsleger. In het Duitse of Amerikaanse leger speelt dezelfde problematiek. Bevelhebbef Schouten kondigde vorig jaar al aan dat drugsgebruik binnen de land macht 'absoluut niet meer wordt getole reerd'. Eerder had staatssecretaris Gme- lich Meijling ook al gesteld dat de krijgs macht een voorbeeld voor de samenleving moet zijn en niet andersom. Eerst volgt een schriftelijke berisping, de tweede keer word je ontslagen bij gebruik van soft drugs. Bij handel of vervoër volgt direct ontslag. Vooral in Seedorf liepen militai ren tegen de lamp. Toch twijfelt de vertegenwoordiger van de christelijke militaire vakbond Acom in Seedorf, C. van der Heide, aan de effectivi teit van de genomen maatregelen. „Ik ken nog steeds mensen in Seedorf die drugs gebruiken en je hoort ook wel eens dat die en die handelt in drugs. Wie moet de ma rechaussee arresteren als in een zaal met acht soldaten een weedluchthangtf Vol gens mij moet je veel harder optreden, desnoods met hasjhonden aan de poort en urinecontroles. F. Lardenoye van de Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) meent dat aspirant-soldaten bij de voorselectie na drukkelijk gewezen moeten worden dat drugsgebruik niet is toegestaan. Met de legertop vraagt Van der Heide zich echter af of er inderdaad zo massaal drugs wordt gebruikt in de krijgsmacht, en in het bijzonder in Seedorf, als wordt beweerd. „De jongen die voor de militaire recht bank zei dat tachtig procent van Seedorf drugs gebruikte, zal wel hebben bedoeld dat tachtig procent in zijn omgeving drugs slikte. Het komt voor net als in de burger maatschappij." Hij kan zich wel soms er geren aan de grote nadruk op drugs. Ook andere uitwassen moeten worden bestre den: „Het wordt geaccepteerd dat iemand zich lam drinkt en de volgende morgen in een tank stapt, terwijl dat gevaarlijker is dan een blowtje roken. Daar moet je ook iets aan doen." urk» maurice wilbrink EN WILCO DEKKER De metamorfose van Jaap de Hoop Scheffer is op Urk begon nen. De gelikte Haagse diplo maat met de geharnaste rechtse opinies bleek gisteravond, tij dens zijn eerste spreekbeurt als CDA-leider, de sociaal bewogen christen-democraat naar wie de Urker vissers en vele andere CDA'ers hunkeren. Jaap heeft de juiste toon te pakken. Weg is de man die mede de harde toon in het asieldebat be paalde en die eigen bezitsvor ming heilig verklaarde. Hier staat sociale Jaap, de beroeps politicus die heeft begrepen dat zijn achterban zoiets onmo dieus als naastenliefde boven aan zet. Jaap neemt het op voor de zieken en de zwakken, de werkloze Turken. Een barmhartige Jaap ook, die criminele jonge Marokka nen weer op het rechte pad wil brengen - over een cellentekort geen woord. Huisvader Jaap; „Het doorgeven van normen en waarden doe je in het gezin. Wij staan voor een gezinspolitiek". Strenge, maar rechtvaardige Jaap: „Het is te gek om los te lo pen dat misdadigers een ver goeding krijgen, omdat ze noodgedwongen moeten wach ten op een tbs-behandeling. Er heeft nog nooit een gehandi capte schadevergoeding gekre gen, omdat hij op een wachtlijst terechtkwam". Spreker Jaap: Rechterhand losjes in de zak, de emotie goed gedoseerd, de dictie precies raak. Een roomse jongen in het gereformeerde Urk, die zijn ge kneusde achterban de nodige moed in praat. „Wij hebben er zin in. Wij hebben het léf om uit te komen voor onze standpun ten." De zo gewaardeerde, maar defensieve Enneüs Heerma is passé. De nieuwe leider is opge staan. Met de humor, die het CDA lang kwijt was. „Zonder angst voor het debat. We mo- De katholiek De Hoop Scheffer tij dens zijn 'maidenspeech' tussen de protestanten op Urk. foto axipress gen best de koppen tegen elkaar slaan", zegt Jaap. Bijbelvaste Jaap! „Zoals staat in Johannes 21. De leerlingen van Jezus zijn aan het vissen. En Jezus zei: Gooi die netten eens aan de andere kant uit. En zie: het werkt." Dat moet het CDA ook doen, vindt hij, en de leider is alvast begonnen. Zelfverze kerde Jaap. „Wij laten ons niet aanpraten dat de christen-de mocratie geen toekomst heeft. Wat een onzin." En kunnen de WD-heren Bolkestein en Wie gel hun geflirt met het CDA nu stoppen? „Ze hebben last van baltsgedrag." Keurige humor in kerk De Ark te Urk. Een meneer stelt: Het is alle maal de schuld van Lubbers, dat het CDA niet meer in de re gering zit. Nee, schudt de nieu we leider wijs het hoofd. Daar was hij indertijd zelf ook bij be trokken. Hand-in-eigen-boe- zem-Jaap. „We straalden in 1994 de verkeerde sfeer uit. Geen sfeer van eensgezind heid." Het CDA moet 'schouder aan schouder' naar de verkiezingen van volgend jaar. „Solidariteit en naastenliefde moeten hoog in die,groene vlag." Hij introdu ceert de drie W's: „Het CDA is waardevol, waardenvast en warm". Dat is de nieuwe Jaap, op weg naar 6 mei 1998. GRONINGEN» ANP De Almelose rechtbank heeft vanmorgen een 52-jarige do cent van het Kottenparkcollege in Enschede wegens ontucht veroordeeld tot drie jaar cel. Ook mag de leraar acht jaar geen les geven en dient hij zich te houden aan de aanwijzingen van de reclassering. Dit kan in houden dat hij zich moet laten behandelen. Tegen de man was drie jaar cel en vijf jaar verbod tot lesgeven geëist. De man pleegde twintig jaar lang on tucht met een groot aantal leer lingen. De leraar is geschorst. ten verkoopt. Namens de gedu peerden eist mr. De Jong van Lier dat de rechter het pirami despel verbiedt. Ook wil hij dat de organisatie wordt veroor deeld om alle nu 2.150 aange sloten leden hun inleg van vijf tot 5.500 gulden terug te beta len. De raadsman van de orga nisatie vindt dat er geen enkel bewijs is dat deelnemers zou den zijn misleid. De advocaat ontkent dat deel nemers op speciale bijeenkom sten zijn 'gehersenspoeld' of dat ze onder druk worden gezet een deelnemersverklaring te onder tekenen. Volgens De Jong zijn die verklaringen pas bindend als deelnemers geld overmaken, en mogen mensen daar maan den over nadenken. Uitspraak is op 25 april. Alle negatieve uitlatingen over het piramidespel berusten op uit de lucht gegfepen fantasie. Het winstsysteem van WW77V7- No Limits wordt geëxploiteerd door de zelfstandige' deelne mers en stoelt op een eenvou dig stelsel van onderlinge af spraken, vergelijkbaar met de optiehandel. Advocaat mr. L. de Jong be toogde dat gisteren voor de rechtbank in Groningen tijdens het kort geding van de Vereni ging tegep Piramidespelen en de Vereniging Consument en Geldzaken tegen de organisatie van het betreffende piramide spel. In feite is er volgens de raadsman zelfs weinig verschil met een sigarenboer die kraslo- Amsterdam anp - lijks 1,3 procent meer mag uit geven aan volksgezondheid. De waag stijgt echter zo sterk dat die groei te gering is, aldus Schrijvers. Wachüijsten zijn daarvan een bewijs. Schrijvers meent dat het CPB een aantal scenario's kan maken: Welke zorg kan worden geboden bij welke groei van het budget? Vervolgens kan de Tweede Ka mer de knoop doorhakken. Schrijvers pleit voor een natio naal referendum over deze vraag. Borst krijgt er volgend jaar achthonderd miljoen gul den bij, maar dat is volgens haar nog twee- tot driehonderd miljoen te weinig. De overheid geeft steeds weer te weinig extra geld uit aan ge zondheidszorg maar ontkent dat. Als het Centraal Planbureau (CPB) in beeld brengt wat de gevolgen zijn als het budget met een bepaald percentage stijgt, kan de Tweede Kamer voortaan een beargumenteerde beslissing nemen over de uitgaven. Dit zei prof. G. Schrijvers van morgen tijdens het Sympoz- congres over gezondheidszorg van de Vrije Universiteit in Am sterdam. In het paarse kabinet is afge sproken dat minister Borst jaar- Appelkruimelvlaai «28™/9.?s Elke dag vers uit eigen banketbakkerij nü Kersenbonbons ,0^2009 ^/295 nu 2 voor Kaiserbroodje 10^/5. nü 10 voor Gelderse Achterham 100gram/2 95 nü Maaltijdsalade 500 gmm/2.7s 195 Huzaren- of aardappelsalade nu I» Jonge Goudse Kaas 114/11.50 nu O OO Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 april 1997. Zo lang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3