Toezicht in Kroatië 'verloren tijd Niemand weet hoe het moet met de zorg Feiten &Meningen De Stem Circle-tram De eigen bijdrage-regeling DINSDAG 15 APRIL 1997 Zou ze blond zijn, zwart, of roodharig? Kort- of langgerokt? De Stem aan de andere kant van de telefoon laat alle moge lijkheden open. Uit de toonloze mededeling 'Goedemid dag, dit systeem geeft uitsluitend informatie over vertrek en aankomst van treinen in Nederland' kan ik niets opmaken. Plotseling word ik uit mijn seksistische gepeins gehaald. 'Ik heb niets gehoord', laat De Stem me weten. Verrast doe ik er nog enkele seconden het zwijgen toe. Geconfronteerd met zoveel onbeleefdheid zou ieder an der al lang 'vuile hijger' hebben geroepen en dan met een klap de hoorn erop hebben gegooid. De Stem blijft echter zichzelf. 'Wilt u herhalen wat u heeft gezegd'. De Stem blijft positief ingesteld en gaat van mijn goede bedoelingen uit, terwijl daar even totaal geen sprake van is. Bewust houd ik mijn mond dicht om te zien wat er gebeurt. 'Wilt u iets har der praten, ik heb u niet verstaan'. Tegen zoveel vriende lijkheid kan ik niet op. Ff et is een stem uit duizenden, niet boos te krijgen. Openbaar Vervoer-Reisinformatie gaat met ingang van deze zomer werken met een sprekende computer. Voorlo pig is De Stem dus nog op proef. Iedere medewerker is op geroepen om De Stem zoveel mogelijk te bellen. 'Bel naar de computer (070-3040418) en test 'zijn luistervaardigheid'. En ik maar denken een vrouwelijke computer aan de lijn te hebben. In de oproep in De Koppeling, het personeelsblad van de Nederlandse Spoorwegen, staat ook nog dat de computer veel moet oefenen voordat-ie foutloos werkt. Daar blijkt echter niets van. Bij NS-Reisinformatie (0900-9292) moetje meestal zo'n vier minuten wachten. Met De Stem heb je daarentegen meteen verbinding. Geen verloren tijd en geld. Niet tien keer luisteren naar de futloos uitgesproken zin 'onze medewerksters zijn in gesprek, houd u rekening met een wachttijd'. Zo'n open deur zou je toch het liefst dicht willen trappen. Zo snel mogelijk. Met De Stem heb je die problemen niet. Service, service en nog eens service. Vraag je bijvoorbeeld welke trein je moet hebben om op een bepaalde tijd van Leiden naar Haarlem te reizen, krijg je desgewenst twee mogelijkheden voorgeschoteld. Is alle informatie verstrekt, dan wordt ge vraagd of je 'nog een advies wilt'. Het is duidelijk dat de pratende computer geen inwerk- tijd nodig heeft, maar binnen de kortste keren de informa- trices van vlees en bloed eruit heeft gewerkt. Ook al bena drukt de projectleider nog zo vaak dat het zijn bedoeling niet is om mens door machine te vervangen. Waarom zegt die projectleider niet gewoon de waarheid en krijg je die kennelijk alleen maar te horen van computers. Ooit is ook tegen de lokettisten gezegd dat ze onmisbaar waren. JAN PREENEN .Laten we maar een stukje afsteken", stelt de conductrice voor aan de trambestuur der. Al met tien minuten vertraging is de nieuwe circle- tram vanaf het Amsterdamse Centraal Station vertrokken. Bij het Leidse- plein aangekomen wordt duidelijk: dat ha len we nóóit. Sinds Pasen rijdt deze speciale tram voor toeristen in een cirkel door de stad langs de belangrijkste toeristische at tracties. In deze tramlijn blijf je net zo lang zitten tot die ar riveert bij de beoogde attractie. Ook voor een sightseeing door de stad is de tramlijn bij uitstek geschikt. Instappen kan met elk in Amsterdam geldig vervoersbewijs of met speciale tickets. De tram rijdt in twee tegengestelde routes, elk met 31 haltes, langs ruim 130 bezienswaardigheden. Erg bekend is deze tram nog niet. „Alleen tijdens de Paas dagen reden er veel toeristen mee", vertelt de conductrice. Op deze doordeweekse ochtend telt de tram slechts een handjevol passagiers, allemaal Amsterdammers. De tweeta lige opsomming van attracties bij elke halte blijft dus maar achterwege. gen cirkel maken met de tram vergt krap een uur. Maar de circle-tram kampt nog duidelijk met aanloopproblemen. Bestuurders kiezen soms de verkeerde route en als het ver keer een beetje tegenzit, komt het dienstrooster in de knel. Zo ook tijdens deze rit. Bij het Leidseplein besluit de be stuurder daarom een kwart van de route links te laten lig gen. Het Museumplein, Amsterdam-Zuid en de Pijp wor den gelaten voor wat ze zijn. Niet ver van Artis klinkt een keiharde klap. Met een schok komt de tram tot stilstand tegen een touringcar. De aanrij ding kost nog eens twintig minuten vertraging. Het perso neel verschiet niet snel van kleur van dit soort tegenslagen. Dit is immers Amsterdam. Tegen de twee nog overgebleven passagiers luidt de optimistische vraag 'Waar kunnen we jullie afzetten?' Ook over de bekendheid is men optimistisch. Het Gemeen telijk Vervoersbedrijf en de VW hebben becijferd dat de tram over drie jaar jaarlijks minstens negen miljoen passa- WIM STEVENHAGEN Nederlandse waarnemers speuren vergeefs naar fraude bij verkiezingen VN-patrouille in Vukovar, afgelopen zondag. Vinko Prizmic uit Haarlem is een 'geboren Kroaat en getogen Nederlander'. In Kroatië stu deerde hij scheepsbouw, in Nederland publicis tiek en cultuur. Hij is directeur van een arbeids bureau in Utrecht, lid van D66 en schrijver van vele artikelen over Oost-Europa en de minder heden in Nederland. Hij schreef ook een ro man, 'Zonen van Bosnië'. Van 8 april tot en met vandaag, 15 april was hij als één van de zes Ne derlandse waarnemers bij de verkiezingen in Kroatië. Dit is zijn persoonlijke verslag. foto reuters Verkiezingen Oost-Slavonifeel i BAAI opnieuw verlen 1 ;eir De Verenigde Naties hebbf [ich teravond de verkiezingen ir n34 Slavonië nog eens met tVi( on verlengd wegens chaotisch >ste standen bij de stembu elul Kroatië verwierp de best rijd ging van de VN dat de vent bij de verkiezingen onder d viërs in de enclave, het ge CK van de slechte planning d regering in Zagreb. De VN moesten de veil gen op zondag wegens dep men al tot maandag veil „De UNTAES (het overgai stuur van de VN) is zeer tel steld over de ontoereiken gebrekkige steun van Kro? zijde aan deze verkiezingei dus woordvoerder Philip gisteren in Vukovar. Pakken met stembiljette ken niet bij de stembure zijn terechtgekomen en di lijsten zaten vol fouten. viërs in de enclave, die dek iei< de zomer weer bij Kroatië rnet gevoegd na een overgangs» ken onder VN-bestuur, kregen om een extra dag om hui uit te brengen. Kroatië w uist VN-verwijten van de haj wijst op onvoorziene omsn |n heden en het feit dat het pn Hol VUKOVAR» AFP-Rtr Het telefoontje van het ministe rie van buitenlandse zaken kwam als een verrassing. Hoe wel ik al eerder naar Bosnië was uitgezonden als verkiezings waarnemer. had ik niet ver wacht ook Nederlandse waar nemer te mogen zijn in mijn ei gen geboorteland. De Neder landse gewoonte om een zeer heterogene groep te sturen is gehandhaafd: Het zestal dat het eerlijke verloop van de verkie zingen in het oog moet .houden varieert in beroep van Hoge school-voorzitter tot vluchtelin genwerker. We landen in Zagreb onder de zonkracht 6. Wij, 'vijf veteranen van Bosnië', gewend aan Her cules-vliegtuigen, stapelbedden en vrachtwagens, kijken onze ogen uit als we opgehaald wor den met limousines van de Ne derlandse ambassade in Zagreb. We zijn uitgenodigd voor een lunch met de ambassadeur en de status van die officiële uitno diging komt ook in de voertuig- keuze tot uitdrukking. Zijne excellentie Jozef W. Schef- fer is een zeer vriendelijk man. Hij weet ook indruk te maken: zijn kennis van Kroatië van economie en algemeen politie ke kwesties tot specifieke situa ties van mensenrechten is uitstekend. Tegelijk koel analy tisch en bevlogen vertelt hij over dè doodzieke en deson danks vrijwel onmisbare presi dent Tudjman; over de mogelij ke en vanwege het machtsva cuüm ongewenste grote over winning van de oppositie. Over de onberispelijke mensenrech ten voor alle minderheden (Italiaanse, Tjechische, Hon gaarse etc.) behalve de Serven. Als ander minpunt van Kroatië noemt Scheffer de ontbrekende persvrijheid: de media worden grotendeels gecontroleerd door de partij van de president (Hoz). In de Kroatische drang om als een westers land te wor den erkend ziet hij een plus punt. Zagreb bruist vgn het leven, het mooie weer vult de terrassen in het stadscentrum met vrolijke, meest goedgeklede, mensen. Diegenen die ik spreek zijn overtuigd van een glansrijke overwinning van de oppositie, maar als je goed naar ze luistert hoor je toch wat verborgen twij fel. Hoz zou vitaler kunnen zijn dan menigeen lief is. De organisator van de waarne mingsmissie OVSE ver toont alle kinderziektes van een relatief jonge organisatie ge combineerd met de logheid van de VN. De kennis van de lokale situatie wordt gehuurd van de Kroatenwaarschijnlijk trouw aan de Kroatische regering, dus aan Hoz. De gehuurde auto's en de tolken moeten wijzelf ter plekke betalen. Voor ons Neder landers is dit geen verrassing maar waarnemers uit sommige andere landen zijn zonder geld gearriveerd. In de algehele chaos ga ik op zoek naar mijn waarnemings partner Ane-Celilie uit Frank rijk. Ik verheug me op een char mante jongedame maar zij schijnt in Frankrijk te zijn ge bleven. Ambtenaren van OVSE zoeken voor'mij een andere partner. Het wordt een oudere, rustige Deense belastinginspec teur. Ons doel is het stadje Daruvar in West-Slavonië, 150 kilometer ten oosten van Za greb. De huisvesting, in de groene oase van een kuuroord tussen de stoffige heuvels van Slavonië, bevalt ons prima. In Bosnië moesten we met veel minder genoegen nemen. Ons waarnemingsgebied stad Bjelovar en omgeving Vinko Prizmic, verkiezingswaarne mer in Kroatië. archieffoto vertoont dezelfde stoffigheid als de rest van Slavonië en tevens de bedrijvigheid van Zagreb. De voorzitters van de verkiezings commissies ontvangen ons met gemengde gevoelens: aan de ene kant is het de Kroatische re gering die ons uitgenodigd heeft, en aan de andere kant zijn wij pottenkijkers en vreem delingen. Hun eeuwige ervaring zegt dat vreemdelingen van Hongaren en Oostenrijkers tot Duitsers en Serven nooit iets goeds meegebracht hebben. Maar ze moeten ons dulden en ze twijfelen tussen hun traditio nele gastvrijheid en de afkeer voor de ongewenste 'contro leurs'. Alsof zijzelf niet in staat zijn om de simpele verkiezingen te organiseren! Ten zuiden van ons ligt de voor malige UNPA-zone west. Het is een gebied van enkele duizen den vierkante kilometers, die de Servische minderheid vanaf 1991 tot 1995 als een deel van de Servische republiek Krajina beschouwde. De Kroaten heb ben dit gebied in mei 1995 te- rugveroverd in de politionele actie 'Bliksem'. Politionele ac tie? Hebben ze toch iets van de Nederlanders geleerd? Ondanks snelle herbouw zijn de sporen van de straatgevechten nog overal zichtbaar. In onze 'woon plaats' Daruvar zie je ook spo ren van gevechten, zij het in mindere mate. Van de inwoneps van het stadje horen we dat de meeste gevechten plaatsvonden tussen de politieagenten van hetzelfde politiestation - agen ten van de Servische bevol kingsgroep tegen hun Kroati sche collega's. Onze bazen de Amerikaanse ex-diplomaat Tom en de Oos tenrijkse Dr. Bauer geven ons de laatste instructies. We moe ten niet in verleiding komen om zoals in Bosnië handelend te gaan optreden. Wij zijn hier uitsluitend om te observeren. Tijdens de verkenning van Bjelovar treffen we twee verkie zingsbijeenkomsten aan, de bij eenkomst van Hoz is lawaaiig en populistisch. Luidruchtige muziek, gratis gebak, gratis lote rij met reclame voor de spon sors. Ietsje verderop een be scheiden en beschaafde bijeen komst van de HNS-Kroatische Volkspartij. De landelijke partij voorzitter spreekt een groep van ongeveer honderd rustig zitten- dé mensen toe. Zijn spreekstijl is een combinatie van de Ne derlandse zakelijkheid en de lee: Engelse humor. Maar hi )r d; de politici op de Balkan, 1AR dige charisma heeft hij r: 'ak schat hem op niet meer procent van de stemmei De dag van de verkiezin .a, gint om vijf uur. Aangea de avond en een deel va nacht daarvoor in eenre rant op de naburige berj doorgebracht hebben,v niet mee om op te staan 'vliegen' van de stad nar jjJJ dorp, controleren op de geven punten. Als weer zouden zijn de Kroateni de en onregelmatighede trappen, is het resultaat ze zoektocht 'teleurstelle verkiezingen verlopen en we worden overal n armen ontvangen. „Wei dat jullie gekomen zijn. dóen het al zeven jaar ge maar jullie geloven hi '00 jullie moeten je nu zelfo gen"- I' Over de voorafgaande ze jaar weten wij niets, mare 13 april 1997 gaat het uitste We bezoeken de stadsste len, dorpen met een Sen meerderheid, plaatsen» vluchtelingen uit Oost stemmen, de situatie ise [et_ hetzelfde, niets te melde ise Deense collega, die 'thii als lid van een stembure gse pleegt te fungeren, is ore fin i indruk van de telling van biljetten. Voor ons Europeanenw 'verloren' tijd. De volgen ing ga ik naar Afrika. Misset» daa daar nog iets te beleven De verzekeraars vinden het net ingevoerde systeem van eigen bijdragen bij de ziekenfondsen maar niks, zegt verzekeraars voorman Wiegel. Maar vinden ze eigen bijdragen überhaupt niks, zoals dan al snel word ver ondersteld? Nee hoor, het gaat alleen om dit systeem. Want alle particuliere verzekeraars wer ken al jaaaren met eigen bijdra gen en/of eigen risico's. Alleen is hun systeem veel simpeler: de verzekerde betaalt, ongeacht bij wie of wat hij zich vervoegt voor welk ongerief dan ook, de eerste 250,500 of meer guldens aan kosten zelf en de rest krijgt hij vergoed. Vergelijk dat eens met het sys teem van de ziekenfondsen. Dat is, om een erg lang en tamelijk saai verhaal kort te maken, in gewikkeld in het kwadraat. Alle maal met de beste bedoelingen overigens, namelijk om de zwakste schouders te ontzien. Maar daardoor is het vreselijk duur in de uitvoering en boven dien weinig effectief. Dat vinden ook wetenschappers zoals Erik Schut van de Eras- musuniversiteit. Hij is ervan overtuigd dat eigen bijdragen de vraag naar onnodige zorg remmen. Daar is ook bewijs ge noeg voor. Maar dan moet je wel zorgen dat die eigen bijdra gen qua bedrag wat voorstellen, en dat ze gelden voor voorzie ningen waarbij mensen iets te kiezen hebben. Acht gulden bij betalen voor een dag ziekenhuis is dus volstrekt zinloos. En om gekeerd zijn de medici met wie de doorsnee-Nederlander het meest heeft te maken, de huis arts en de tandarts, juist uitge zonderd van de eigen bijdragen. Tja, zo'n systeem zet weinig zo den aan de dijk. Toch is dit systeem voor som migen al te veel. Dit weekeinde boden patiënten ziekenfondsdi recteur Van den Heuvel een gipsen been aan ten teken dat ze hun poot stijf houden en geen eigen bijdragen wensen te betalen. Dat kunnen ze zonder al te veel gevolgen doen, want het is ziekenfondsen wettelijk verboden om wanbetalers uit het fonds te zetten. Maar de ac tie kan heel contraproduktief uitwerken. De door de Socialis tische Partij gemobiliseerde pa tiënten stelden oijvoorbeeld dat dit systeem zo weinig effectief is. Zouden ze zich ook gereali seerd hebben dat een wèl-effec- tief systeem hen aanzienlijk méér geld kost als ze ziek wor den? Dat is ook het dilemma voor minister Borst Ze kan dit sys teem wel overboord zetten, maar ze heeft nauwelijks alter natieven. Een systeem zoals de particuliere verzekeraars dat hebben, pakt vervelend uit voor iedereen die zwak, ziek en mis selijk is. En dat idee van Wiegel om de ziekenfondsgrens te be vriezen zodat meer mensen zich particulier moeten verze keren, lost niets op. De zieken fondsen raken dan een fiks aan tal goede risico's kwijt (want mensen met hogere inkomens hebben gemiddeld ook een be tere gezondheid) en ze blijven dus met veel meer slechte risi co's (ouderen, uitkeringsont vangers) zitten. Dan moeten óf de premies omhoog, óf er moet nog meer geld uit de schatkist naar de ziekenfondsen, óf de particulier verzekerden moeten meer 'solidariteitspremie' (MOOZ en WTZ) betalen. Stuk voor stuk weinig aantrekkelijke oplossingen. t)e politiek weet zich dan ook al jaren geen raad met de stijgen de zorgkosten. PvdA-Kamerlid Oudkerk is daar een illustratie Het idee achter de eigen bijdrage van tweehon derd gulden (65-plussers maximaal honderd gul den) per jaar voor ziekenfondsverzekerden is dat mensen minder snel naar de dokter gaan als ze zelf een deel van de rekening moeten betalen. De maatregel is 1 januari ingegaan en moet 650 mil joen gulden opbrengen. Tegenover de eigen bij drage staat een premieverlaging van 110 gulden per jaar. De eigen bijdrage geldt niet voor huisarts, tand arts en verloskundige. De verzekerden moeten voor medicijnen, verbandmiddelen, ambulance vervoer, medisch-specialistische hulp, fysiothera pie, logopedie en hulpmiddelen twintig procent zelf betalen tot een maximum van honderd of tweehonderd gulden. Voor ziekenhuis- en dag- verpleging en opname in een revalidatiecentrum geldt een eigen bijdrage van acht gulden per dag tot een maximum van honderd of tweehonderd gulden. Voor chronisch zieken is een overgangsregeling getroffen. Iedere ziekenfondsverzekerde die in 1997 het maximale bedrag moet betalen, krijgt negentig gulden terug. Die teruggave geldt in 1998 alleen voor degenen die voor het tweede achtereenvolgende jaar het maximum hebben betaald. Het kabinet heeft voor deze maatregel gekozen omdat het niet mogelijk bleek een bruik bare definitie van chronisch zieken te geven. ac van. Hij heeft zich helen id, fixeerd op doelmatiger» in de zorg. Dat moet - nitrr, lijk. Maar in tegenstelliri wat Oudkerk suggereert daar het probleem niets Want wat is een paar hoi miljoen besparing op 66 aan uitgaven plus hetvo zicht van steeds meere oudere ouderen die stei zorg vergen? Om de zoi langere termijn veilig te is het van het grootste bi om de kosten nu in del» houden. Niemandweet echt hoe bij de kool en de geit mt ren. En wellicht kan dati en is het gewoon kiezen! veel meer geld voor dezi pijnlijke maatregelen als fectieve eigen-bij drageri Borst kiest vooral voorb ste: zij wil alleen ministf volksgezondheid blijven dan ten minste zestien gulden meer mag uitgev lang de economie flink1 groeien, is dat niet zo'nf bleem. Maar wat als dev. zing echt toeslaat en heti misch minder gaat? Hoe de kosten uit de hand lof hoe ingrijpender de bene maatregelen en des te he !t klap voor de zieken en v van dat moment. Maard n we dan wel weer. Want" jaar zijn er weer verkiezii Dat heeft nu even priori!» SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2