Tiger Woods nu al een legende Bij AZ blijft alles voorlopig nog bij het oude AJ Sport och 'benefiet' in Barcelona WCS claimt miljoenen van ex-werknemers Bill Clinton noemt zege 'ontroerend' HSDAG 15 APRIL 1997 )ntslag dreigt voor Bobby Gould iXHAM Manager Bobby Gould moet zich vandaag tegenover ^étbalbond van Wales verantwoorden voor zijn „racisti- he" uitlatingen aan het adres van aanvaller Nathan Blake van olton. Gould zou zich tijdens de voorbereiding van het natio- iale team op het WK-kwalificatieduel tegen België beledigend litgelaten hebben ten opzichte van Blake. Mocht Gould dinsdag ijdens de spoedzitting van de bond schuldig worden bevonden, bf lan staat hem ontslag op staande voet te wachten. De manager hel an het nationale team ontkent overigens alle beschuldigingen, iiemerink verliest op verjaardag zij| jrcelonaï Jan Siemerink is het Europese gravelseizoen slecht jonnen. De Rijnsburger verloor gisteren op zijn 27e verjaar- 1 :t |ag in de eerste ronde van het toernooi in Barcelona van de 20- irjge Spanjaard Fernando Vicente, 6-4 6-3. Voor Siemerink is las lettennisjaar 1997 vooralsnog teleurstellend. Hij behaalde in :ut( jen partijen in ATP-toernooien pas twee overwinningen. Ook in "oii jeDavis Cup was de Zuid-Hollander niet succesvol. In de a(U ivartfinale tegen de Verenigde Staten gaf hij zowel tegen Jim lourier als Andre Agassi een voorsprong van twee sets uit han en. Nederland verloor eerder deze maand in Newport Beach 'Pb iet 4-1. n "I nBarcelona was Siemerink als twaalfde geplaatst, eb; VK zwemmen: eens in de twee jaar jtfrqrg De Internationale Zwembond (FINA) heeft in Göte- prgbesloten met ingang van 2001 eens in de twee jaar de we- ■Idkanipioenschappen langebaan (50 m-baden) te houden. Tot usverre stond de titelstrijd eens in de vier jaar op het program- ia. De WK kortebaan (25 m-baden) komt met ingang van 2000 en keer per twee jaar op de kalender. De FINA besloot ook de trijd tegen doping te intensiveren. Onder druk van het doping- chandaal in de Chinese zwemsport in 1994 was de bond al tot ctie overgegaan. ijVhang wint in 45 seconden oHr.KONCMichael Chang won gisteren voor de derde keer in vq |jn carrière het tennistoernooi van Hongkong. De manier waar- ,Bo ip was wel heel bijzonder. Alvorens de finale tegen de Australiër >pe; "atrick Rafter met 6-3 6-3 was voltooid, waren liefst 19 uur en 52 auninuten verstreken. De eindstrijd moest wegens een regenbui knit orden onderbroken. De pauze duurde een nacht. Bij 6-3 5-3 en vee matchpunten voor de Amerikaan brak zondagavond een oosbui boven Hongkong los. Chang wilde opslaan, maar de re en noodzaakte tot stoppen. Pas de andere ochtend kon de par- jworden voortgezet. Het duurde 45 seconden en twee klappen, thij tafter werkte één matchpunt weg, maar de tweede liet Chang n d: jch niet ontnemen. li iheffield Wednesday bij LFC pN» LFC viert het 90-jarig bestaan met een jubileumduel tus- en een Leids regio-elftal en Sheffield Wednesday. De britse Pre- lierDivisionclub neemt op dinsdag 29 juli de plaats in van j eyenoord, dat het eerder liet afweten. In Wednesday spelen de yn j lederlanders Blinker en Trustfull. a spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 De wonderbaarlijke krachten van een zwarte golfsensatie besf nieuwe, internationale vak- mi nd voor profvoetballers misllFP) organiseert op 27 april ch een benefietwedstrijd in rcelona. De opbrengst gaat oflijhter niet naar de revolutio- speler Jean-Marc Bosman, lar naar de AIFP zelf en paar humanitaire instellin- het Olympisch Stadion van rcelona speelt een Europees tegen een selectie van s uit de rest van de we- De Fransen Cantona, ine en Karembeu hebben medewerking reeds toege- Hatthijsse niet, irouwer wel ïaar Hyères largriet Matthijsse ont- stg| ireekt bij de opening van het inert iuropese zeilseizoen, de pré- .2'lympische week in het ranse Hyères. De zilveren 64, nedaillewinnares van Atlan- .^jj aherstelt van een schouder- 1 1 lessure. De Leidse Carolijn iouwer is nu de enige Ne erlandse vertegenwoordig- in de Europe-klasse. Ook je Kats ontbreekt overi- 39s lens in de équipe voor de 'edstrijden, tarten en tot en met zondag "april duren. Rigo de Nijs is één van de jöndscoaches in Zuid- fankrijk. Dat is opmerkelijk de Amsterdammer week pas kreeg te ho- J en dat hij mag blijven. Daar !!iM 'as tussenkomst van de [Itrechtse kantonrechter nodig, want het water- portverbond had ontslag Ongevraagd voor De Nijs. Als de B-kernploegleden totthieu Koops (Mistral) en Jeter Lantermans (Laser) in een plaats bij de eer- te acht weten af te dwingen, hjgen zij de A-status. De in- icnrs emationale zeilfederatie telt daarbij de dat aan tet evenement wel minimaal estig deelnemers uit mini voe naai acht landen deelne- :tb3ir|nen, Nederland levert twee -gen voor de nieuwe klas- '49'er'. De combinaties '°b Smolders /Karsten Groth .rKias*n Pranh Havik/Sjoerd 'toerc 'andt proberen een plek in e Olympische kernploeg an het KNWV af te dwingen. De selectie voor de 29ste editie Ja Hyères: Martijn van Geemen sent1 Matthieu Koops (Mistral), Caro- ctupi 'n Brouwer (Europe), Pieter Lan- ^ns (User), Ben en Jan Kou- zegd. Ook de Argentijn Marado- na en de Bulgaar Stoitsjkov zijn van plan mee te doen. De inmiddels beladen bene fietwedstrijd voor Bosman heeft waarschijnlijk in Brussel plaats. Een datum is nog niet bekend. De Spaanse bond gaf eerder geen toestemming voor de wed strijd in Barcelona, omdat het vonnis in de Bosman-zaak een grote toeloop van buitenlandse spelers naar Spanje heeft ver oorzaakt. Het bestuur van de AIFP kon digde gisteren in Brussel tevens een gala-wedstrijd aan in het kader van het internationale voetbaljaar tegen racisme. Hallo wereld, hier ben ik", zei Tiger Woods in oktober vorig jaar, aan de voor avond van zijn eerste toer nooi als beroepsgolfer. Hij was immers een beginner. Hij mocht dan als amateur al opmerkelijke successen hebben geboekt, als prof moest hij zich nog hele maal waarmaken. augusta hans de bruijn gpd-verslaggever Maar een half jaar later ligt die wereld al aan zijn voeten. Met zijn overwinning van dit week einde in het Masterstoemooi in Augusta, in de Amerikaanse staat Georgia, is de pas 21-jarige Woods van een sporter met een beloftevolle toekomst een le gende geworden. Een sensatie, zo stellen de media eendrach tig- Tiger Woods is niet alleen de jongste winnaar uit de historie van" de Masters (een van de vier Grand Slam-toernooien in het beroepsgolf), hij is ook de eerste zwarte golfer die weet door te dringen tot de absolute top van een sport die tot nog toe door blanke mannen van middelbare leeftijd werd beheerst. „Er zijn nog steeds golfbanen in de Verenigde Staten waar het mij niet is toegestaan om te spelen vanwege mijn huidskleur", zei Woods vorig najaar. „Ik heb gehoord dat ik niet klaar zou zijn v.oor jullie. Maar zijn jullie klaar voor mij?" Deze provocerende vraag be hoeft na zondag geen antwoord meer. Hoewel. Woods opzienbaren de zege behaalde hij op het ter rein van de Augusta Golf Club, waarvan tot 1991 geen zwarte lid was. Nu zijn er twee. Er zijn dus, zeker in het 'blanke' golf, nog heel wat barrières te over winnen. Maar als er iemand is die daartoe in staat is, dan is het de jonge Tiger Woods. Voor miljoenen jonge Ameri kanen, zwart èn blank, is Woods ineens een rolmodel, die op een lijn wordt gezet met sporthel den als basketballer Michael Jordan, bokser Mohammed Ali, tennisser Arthur Ashe en Jackie Robinson, die precies vijftig jaar geleden als eerste zwarte tot het profhonkbal werd toegelaten. „Ik probeer de beste golfer al ler tijden te worden. Maar ik vind het nog belangrijker om deuren te openen voor mensen die anders nooit aan golf toeko men", zei hij na zijn opzienba rende triomf. Woods zei te ho pen dat zwarte jongeren die nu voor 'atletische sporten' kiezen, ook zullen gaan golfen. „Golf is cool". Woods is de zoon van een „Ik probeer de beste golfer aller tijden te worden. Maar ik vind het nog belangrijker om deuren >r mensen die anders nooit aan golf toekomen." foto ap zwarte Amerikaanse vader met een beetje Indiaans bloed, en een Thais-Chinese moeder. Hij is heel erg bewust van zijn ach tergrond, en hoopt die te kun nen gebruiken om de Amerika nen tot voorbeeld te strekken. Hij brak afgelopen weekeinde niet alleen records, maar ook een barrière. Golf is in Amerika lang niet zo'n elitesport als in Europa. Miljoenen Amerikanen spelen golf op publieke banen. Maar het is nog wel een hoofdzakelijk blanke sport. De voorbeeldwer king die uitgaat van de opmer kelijke opkomst van Tiger Woods, zal op talloze zwarte Amerikanen ongetwijfeld grote invloed hebben. Michael Jordan zei onlangs slechts één sport-idool te heb ben: Tiger Woods. Het zal daar bij niet geheel toevallig zijn dat Jordan en Woods dezelfde sponsor hebben. Nike hielp Woods in augustus vorig jaar aan een contract, dat hem de komende vijfjaar zestig miljoen dollar zal opleveren. Maar toch. Het was niet alleen het feit dat Woods in Augusta won dat iedereen zo enthousiast maak te, maar vooral de wijze waar op. Woods verpulverde zijn veel ervarener tegenstanders. Hij brak het baanrecord van de Masters en sloeg een kloof van maar liefst twaalf slagen met nummer twee, Tom Kite. Zijn grote kracht is zijn enor me bereik. De 1.85 meter lange en 75 kilo zware, dus slank ge bouwde, Woods slaat met het grootste gemak de ballen 300 meter ver, zeker dertig meter verder dan zijn concurrenten. Daardoor heeft hij veelal een slag minder per hole nodig dan zijn tegenstanders. Golfgrootheden als Jack Nicklaus, in 1965 als 22-jarige ook de jongste Masters-win- naar, stonden ademloos toe te kijken. Tienduizenden toe schouwers omzoomden de greens. Het toernooi was het best bekeken tv-programma van het weekeinde, hoewel golf niet direct een sport is die voor de tv is gemaakt. Maar Tiger Woods is wèl voor de tv gemaakt. Hij heeft alles mee: een knappe kop, een jon gensachtige uitstraling, een al lervriendelijkste glimlach en, bovenal, een ijzeren wil. Geen wonder, want Woods is in feite al twintig jaar lang klaarge stoomd voor dit moment. Zijn carrière begon in de wieg. Woods sloeg zijn eerste balle tje al toen hij nog geen jaar oud was. Zijn vein golf bezeten vader Earl, een luitenant-kolonel in het leger, goot het hem met de paplepel in. Toen hij twee jaar was speelde Tiger - genoemd naar een gevechtsmakker van zijn vader in Vietnam - al tegen filmster Bob Hope in een tv- show. Op zijn derde sloeg hij een 'record' van 48 over negen holes. Op zijn vijfde stond over de jonge Tiger al een verhaal in het blad Golf Digest. „Ik ben door God aangewezen om mijn zoon zo op te voeden dat hij een bijdrage aan de mensheid kan leveren", zei Earl Woods onlangs. Niets wordt daarbij aan het toeval overgelaten. Moeder Ku- tilda raadpleegt geregeld de sterren en Boeddhistische mon niken, die haar al vroeg vertel den dat haar zoon 'wonderlijke krachten' bezat. Die kwamen reeds naar boven, toen Woods als amateur maar liefst zes maal Amerikaans kampioen wist te worden. Als amateur won hij wat hij maar winnen wilde. Zijn over gang naar de rijen van de profs lag dan ook voor de hand, al vonden velen hem nog te jong. Ten onrechte. Van de veertien proftoemooien waaraan hij meedeed won Tiger er al vier. In minder dan een half jaar sloeg hij meer dan tweeënhalf mil joen dollar aan prijzengeld bij een. Eind vorig jaar werd hij door het weekblad Sports Ilustrated tot sportman van 1996 uitgeroepen. En dat terwijl hij in feite pas aan het begin van zijn carrière staat. Spelersgroep onvoorwaardelijk achter trainer Theo Vonk alkmaar gpd Thep Vonk stond gistermorgen gewoon voor de spelersgroep van AZ. Alsof er zaterdagavond in Limburg niets was gebeurd. Alsof voorzitter Dirk Scheringa zijn trainer na de dramatische vertoning tegen Fortuna Sittard niet bewust publiekelijk had af gebrand. Bij AZ, stevig onder aan in de eredivisie, blijft alles bij het oude. Maar wie is er nog geloof waardig, als Scheringa het seri eus overwogen ontslag van Vonk net zo makkelijk intrekt als hij aankondigt. Als de trainer ondanks een plotselinge lading gepeperde kritiek van geen ver trouwensbreuk met z'n voorzit ter wil weten. En als een ver deelde spelersgroep voor de res terende wedstrijden het volledi ge vertrouwen in de coach uit spreekt. Volgens de betrokkenen zit iedereen bij AZ weer op dezelf de lijn. In ieder geval tot zater dag, als Roda JC naar De Hout komt. Bij een nederlaag zal het hele toneelstuk ongetwijfeld van voren af aan beginnen. „Voorlo pig doen we niets", zei direc teur Jan Kasper tot de verzamel de pers, die hij eerst door sta dionmanager Jaap van Heusden buiten de poorten had laten zetten. „Interne maatregelen? Ik zou niet weten welke. Kasper ontkende dat hij de oorzaak is van de plotselinge ommezwaai in Scheringa's denkpatroon. „Ik heb de voor zitter na de wedstrijd tegen For tuna nauwelijks gesproken." De Alkmaarse directeur, gepokt en gemazeld in het betaalde voet bal,. bestrijdt dat hij Scheringa op de gevolgen van zijn uitlatin gen over het functioneren van Vonk heeft gewezen. „Kennelijk heeft de voorzitter daar zelf nog eens over nagedacht." precies heeft gezegd. Ach, ik ken hem met z'n emoties en opwellingen." Maar de trainer was er toch bij toen Scheringa in Sittard naar de pers toestapte om zijn ongenoegen te ventileren. En ook Vonk moet toen hebben ge zien dat de voorzitter gemeend kwaad en ten einde raad was. Dat er van emoties geen sprake was, maar dat hij z'n kritiek be wust uitte. „We hebben zon dagmiddag een uur 'stevig' ge sproken", aldus Vonk. „Hij waarschuwde me voor wat er de Voetballers van AZ tijdens de training van gisteren. In het midden trainer Theo Vonk. De training begon gistermor gen later dan gepland. De spe lers bespraken eerst de ontstane situatie. Het gesprek, op gang gebracht door de 'ouderen' Ne- derburgh, Heus, Gillhaus en Wijker, leverde volgens aan voerder Wijker een gezamenlijk standpunt op. „We moeten, de hand eerst maar eens in eigen boezem ste ken", zei de verdediger. „Als we zó slecht en zonder enige bezie ling voetballen zoals in Sittard, kunnen we niet anders dan de fout bij onszelf zoeken. We heb ben op deze manier helemaal geen recht van spreken", vulde Ruud Heus aan. „Wij zijn zelf de oorzaak van deze situatie. We moeten eens gaan presteren. Eindelijk eens als team gaan opereren in plaats dat een ieder z'n eigen straatje schoon pro beert te houden." Het was de eerste keer dat de spelers, buiten de kleedkamer deur, de koppen formeel bij el kaar staken. Volgens Wijker le verde het geen nieuwe gezichts punten op. „We hebben nog zes wedstrijden om te redden wat er te redden valt', aldus de aan voerder, die er bij z'n trainer wél op zal aandringen de laatste duels zo veel mogelijk in dezelf de opstelling af te werken. Vonk was zichtbaar opgelucht met de steun van zijn spelers. Ook al was de conclusie van het groepsgesprek, zei de trainer, min of meer een bevestiging van wat hij zelf al had geconclu deerd. Toch zou het Vonk sieren als hij zich, in navolging van zijn voetballers, eens kwets baar zou opstellen. Zelfs 'de beste trainer van West-Europa', zoals Vonk zichzelf ooit noem de, krijgt dit AZ niet aan het voetballen. Maar Vonk bespeurt geen fouten bij zichzelf. „Als techni sche staf hoeven ons niets aan te trekken. Omdat we weten dat wij er wekelijks in de voorberei ding alles aan doen." Daarom, zegt de trainer, heeft hij ook geen moment overwogen om zelf dan maar op te stappen. Vonk neemt de kritiek van voorzitter Scheringa opvallend luchtig op. „Ik weet niet wat hij De WCS, de vakbond van profvoetballers, eist bijna vier miljoen gulden van Pe ters Gerards en Sigi Lens. Het tweetal is onlangs door de bond op staande voet ontsla gen omdat hij zich in strijd met de arbeidsovereenkomst ten onrechte zou hebben ver rijkt. Mr. A. Everard van de WCS zegt dat Gerards en Lens tot 24 april de tijd heb ben om schriftelijk op de eis te reageren. Het bedrag is opgebouwd uit een aantal onderdelen. De twee zouden geld ver diend hebben met transfers van spelers. Ook zouden ze geld ontvangen hebben voor een nieuw kledingcontract van Patrick Kluivert. De vak bond wil bovendien de tot nu toe gemaakte juridische kos ten terug. Ook claimt de WCS een bedrag voor imma teriële schade, aldus Everard. De rechtszaak tussen de WCS en Gerards/Lens begint op 24 april voor het kanton gerecht in Gouda. Behalve de twee ex-werknemers heeft de WCS ook nog een aantal clubs (AZ, Vitesse, Willem II, Roda JC, PSV en NAC) als ge tuige opgeroepen. Die zou den bij tranfers, met bemid deling van Lens en Gerards, betrokken zijn waarbij iets niet in de haak is. Tenslotte is ook het bureau World Soccer van Ton van Dalen opgeroepen. Dat bureau vol tooide transfers waarmee Lens en Gerards zich voor hun ontslag bezighielden. De rechter besluit op 24 april of de getuigen gehoord mogen worden. washington afp De Amerikaanse president Bill Clinton heeft Tiger Woods gefeliciteerd met diens triomf in het US Mas ters. Clinton belde zondag avond vanuit het Witte Huis in Washington met de Au gusta National Golf Club en kreeg de winnaar aan de lijn. „De president zat urenlang aan de buis gekluisterd", zei woordvoerder Michael Mc- Curry. „Hij noemde de over winning van Woods buiten gewoon opvallend. Woods werd de eerste niet- blanke golfer, die het toer nooi in Augusta won. In zijn dankwoord verwees hij ook naar Lee Elder, die in 1975 als eerste donkere golfer aan het US Masters mocht deel nemen. „Ontroerend", vond Clinton die woorden. Clinton is zelf een enthou siast golfer. De afgelopen we ken moest hij zijn favoriete sport missen, de president van de Verenigde Staten liep bij een weekeinde-bezoek aan golfkampioen Greg Nor man een enkelblessure op. volgende morgen in de kranten zou staan. Misschien had hij er toen al een beetje spijt van." Dus kon Theo Vonk, ver na z'n spelers en assistenten Mar tin Haar, Hans de Koning en Hugo Hovenkamp, gistermor gen weer opgelucht het trai ningsveld opstappen. Om de training vanuit de dug-out te volgen, of wandelend met de handen op de rug. Zwijgzaam observerend. En nog steeds als hoofdverantwoordelijke bij AZ. Vooralsnog is er niets veran derd. De KNVB heeft in 1996 leden gewonnen. De toch al groot ste sportbond van Nederland groeide vorig jaar met 10.181 naar een totaal van 1.031.005 (1 miljoen, 31 duizend en 5) leden. Op z'n minst opmerkelijk. In een jaar dat molestaties van scheidsrechters niet van de lucht waren en stakingen dreigden, et- meer duels dan ooit van een voortijdig einde werden voor zien, het aantal incidenten bij jeugdwedstrijden onrustbarend groeide en in het kader van de herstructurering een falend computerprogramma werd ge ïntroduceerd dat menig be stuurslid op de drempel van het gekkenhuis deed belanden, won de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond leden. Waar zou die groei tegen de klippen op mee te maken kun nen hebben? En: wat had de voetbalsport in 1996 aan extra aantrekkingskracht te bieden dat met name de tennissport miste? De KNLTB - sportbond nummer twee - raakte immers ruim vijftienduizend leden kwijt en zakte naar 727.888 leden. De vraag is eenvoudiger gesteld dan beantwoord. Zou het iets metsporten in de zomer en in de win ter te maken hebben?Dat mensen zich 's zo mers minder willen verplichten om eenvoudiger op pad te kun nen gaan? Een blik op de vorige week op Papendal bekend gemaakte NOCNSF-lijst maakt duidelijk dat cle oplossing daarin niet ge vonden kan worden. Ik bedoel maar. voetbal mag dan een win tersport heten, skiën is toch echt dé wintersport bij uitstek. En de Nederlandse Ski vereniging be hoort met min 4.799 leden pro centueel tot de grootste verliezers van 1996. Je mag je trouwens ook sterk af vragen of de aantrekkingskracht van de voetbalsport nu wel is ge legen in het feit dat dat spelletje in de wintermaanden wordt be oefend. Voetbal is leuk als het seizoen net begint en het gras heel erg naar gras ruikt. En voet bal is juist in deze tijd m issch ien nog wel het leukst. Een vaker schijnend zonnetje, die partijtjes op doordeweekse avonden - dat is pas je ware. Nee, er moeten andere redenen zijn waarom die voetbalsport, tegen alle logica in, zo mateloos populair blijft. De spelregels zul len daar zeker iets mee te maken hebben. De uitvinders van het voetbalspel verdienen wat dat beti-eft meer dan een standbeeld. Zoals de mensen die zich met de vernieuwing van die regels be zighouden daar ook in de buurt komen. Wat dat betreft is er im mers de laatste jaren wel wat verbeterd. Dit in tegenstelling tot bij het tennisspel. Sinds de invoering van de tiebreak staat het in die sport met de vernieuwing wel een beetje stil. Wordt nog slechts het grote geld geteld dat spon sors in de sport stoppen. Misschien ligt daar wel de oor zaak van de terugval? Moeten ze die tiveede service maar snel afschaffen, clie veel te snelle binnenbanen afbreken, een eind maken aan en die pu- blieksonvriendelijkepauzes in de partijen (voetballers gaan toch ook niet elke vijf minuten een minuut naar de kant). En vooral: al die kunstgrasbaneri opdoeken waar je als niets voor stellend competitiespeler zoveel spieren verrekt en scheurt dat je de rest van het seizoen niet meer aan 'normaal tennissen'toe komt. Onzin, ik weet het. Maar zo'n liesblessure maakt nu eenmaal knap chagrijnig. GERT-JAN ONVLEE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19