VVD overweegt raadsonderzoek Wijkagent geeft jeugd liefst een hangplek Sommige boeren doen Varkens al de deur uit Rijn- Veenstreek Verbijsterend* de Bijenkorf CDA tegen wegen van huisvuil Alkemade Oud Adenaars eten geen gram vlees minder J acobswoude Leidschendam Ter Aar Zoeterwoude \tf' oeterwoude loopt door een foutief rekeningnummer op jnslagbiljetten zo'n 90.000 gulden mis aan belastingin- 5 umsten uit de jaren '92, '93 en '94. Hoewel belasting- lichtigen een bewijs van betaling kunnen tonen, heeft ethouder R. Hogenelst (CDA/middelen) het geld nooit ij ntvangen. Op aandringen van de commissie middelen Jt loet hij alsnog proberen het geld te innen. „Anders ver- j,g jk een adequaat antwoord op de vraag waarom dat iet kan", zo hield H. van der Kooi (WD) het college por. /oude marcel smeets de biljetten een oud nummer van het Wereldnatuurfonds ge- i® i plaats van het rekeningnum- drukt. Belastingplichtigen die van de gemeente stond op geld hebben overgemaakt naar Veehouders vrezen vervoersverbod chef hans jacobs. 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071-5356436 i eterwoude loopt belastinginkomsten mis door fout dat nummer, kregen niet alleen een betalingsbewijs voor de ge meentelijke belastingen in han den, maar later ook nog eens het bedrag terüggestort. Omdat niet meer te achterha len is wie niet heeft betaald aan de gemeente, ziet het college geen andere mogelijkheid dan de openstaande tegoeden als niet-inbaar in de boeken te ver werken. Leden van de commissie middelen reageerden gisteren geschokt op de gang van zaken. „Dit gaat mijn verstand te bo ven", aldus C. Hartlooper (Pro gressief Zoeterwoude). „Het gaat mij te gemakkelijk om dat bedrag nu zomaar af te boe ken." WD-er H. van der Kooi over weegt een motie in te dienen waarin hij vraagt om een raads onderzoek: „Ik wil boven tafel hebben hoe het komt dat beta- lingsgegevens niet meer be schikbaar zijn". Progressief Zoeterwoude en het CDA staan daar gereser veerd tegenover, maar sluiten een diepgravend onderzoek niet uit: „Als het college slecht han delt, steun ik welke motie dan ook", verzekerde CDA-er P. van Son. Hogenelst zelf heeft alle ver trouwen in de goede afloop van het eventuele onderzoek. „Het is een technische zaak en geen politieke kwestie", aldus de wethouder. Hij is niet verbaasd over de verhitte reactie van de raadsleden: „We hadden kritiek verwacht. Die is terecht." Vooral het feit dat de ge meente drie jaar lang dezelfde fout beging, weegt zwaar voor de commissieleden. Het college trok zijn omstreden voorstel in en beloofde na te gaan of er als nog mógelijkheden zijn om de openstaande belastingschulden te vorderen. Jaarlijks blijkt een aantal be lastingvorderingen oninbaar. Gemiddeld gaat het in Zoeter woude om een bedrag van 9.000 gulden per jaar. Dit jaar gaat het om in totaal 89.558,81 gulden. Hoewel de accountant van de gemeente eerder had gewaar schuwd, heeft het college de laatste drie jaar niet kunnen achterhalen wie wel en wie niet heeft betaald. fervolg van voorpagina ifolgen^een woordvoerder van loc het ministerie van landbouw, natuur en visserij wordt per specifiek geval bekeken of om- hggende bedrijven worden intrüimd. „We trekken geen kkc cirkel om een bedrijf waarbin- 1 nen alle varkens moeten wor- v. den vernietigd. De contacten ie i met andere collega's spelen bij He zo'n besluit tot vernietiging Rh een rol." Hij benadrukt dat het hier om vooruitlopen gaat. ,Het bedrijf in Oud Ade is pre- ventief ontruimd. Het kan nog ieer wel een week duren voordat jon met zekerheid te zeggen is of hier varkenspest heerste." ■ril Abattoir Nu het nog mag, wordt meer ebt vee vervoerd dan anders, ver- elt T. van der Star van het ge- B lijknamige veevervoersbedrijf et uitRijpwetering. „Mijn man is om twaalf uur vannacht gaan rijden en weet nog niet wan- 11 neer hij weer terug is", zei ze ge gistermiddag. „Hij vervoert ci vee van boeren die hun land liet bij hun bedrijf hebben lig- gen. Dan zijn ze er alvast out maar. Ook vervoert hij varkens naar het abattoir." Duivenvoorden en Van der ,Kia Poel zeggen momenteel geen aas varkens te hebben die rijp zijn lejt|voor het slachthuis. „Om ze al weg te doen, heeft geen De Oud Adese Ellen vei|Schrama die zowel koeien als zo'n honderd varkens houdt, ng peinst er niet over om de die ren nu weg te doen. „Nee, dat kunnen we niet maken nu we zo dichtbij een mogelijke haard zitten." Varkenshandelaar Jan Smits uit Hazerswoude besloot kort nadat de pestepidemie in Bra bant was uitgebroken, zijn varkens al de deur uit te doen. Inmiddels heeft hij net weer een kleine 200 varkens in be zit. En dat juist nu misschien de ziekte naar het Westen is overgewaaid. Maar Smits maakt zich weinig zorgen, zegt hij. Gisteravond woonde de handelaar een vergadering van de vakbond van varkenshou ders (NW) bij. Daar werd de verwachting uitgesproken dat het loos alarm zou zijn in Oud Ade. Bui Niet alleen varkenshouders zien de bui van het vervoers verbod al hangen. Ook vee houders hopen dat het hun dorp voorbijgaat. „Wij hebben lang niet al ons land bij ons bedrijf liggen", zegt mevrouw BoereuitOudAde. „Misschien moeten we dertig koeien op steil laten staan." Als het echter aan haar buurman en tevens veehouder Henk Vink had ge legen, was het vervoersverbod zaterdag al ingegaan, op het moment dat de 300 varkens bij zijn collega werden afgemaakt „Het is toch belachelijk om nu al die veewagens te zien rij den. Als je denkt dat er var kenspest is, moet je meteen de boel dichtgooien. Dit is een halve maatregel. leen koopzondagen in Ter Aar )e openstelling van winkels op zondag is voorlopig onbespreek- laar voor de Ter Aarse gemeenteraad. Elke gemeente mag maxi mal twaalf koopzondagen en/of feestdagen aanwijzen waarop de 1ikels open mogen zijn. Tot nu toe stond Ter Aar dat alleen op feestdagen toe. Den Haan meubelen, Intratuin en Hans Verkerk jukens hebben de gemeente verzocht om ook openstelling op een intal zondagen toe te staan omdat het hun omzet aanzienlijk zou irhogen. Leden van de commissie algemene en bestuurlijke zaken ichten echter aan de zondagsrust, zo bleek gisteravond. oud ade marieta kroft Oud Ade is niet langer een on bekend dorpje bij Leiden. 'Iedereen' weet het inmiddels te liggen. De hele landelijke pers is er over de vloer geweest. Ook gisteren waren er diverse jour nalisten in het dorp. De var kenspest, die al" maanden in Noord-Brabant woedt, lijkt nu opeens ook Oud Ade in zijn greep te hebben. Iedere dorpe ling praat erover en heeft te doen met boer Hoogenboom van wie zaterdag 300 varkens zijn vernietigd. 'Triest' 'zielig' en 'vervelend voor de eigenaar' zijn veelge hoorde reacties van mensen in het dorp. „Hier kent iedereen elkaar", verwoordt mevrouw Hartog de gevoelens van haar dorpsgenoten. ,Als iemand dan wordt getroffen, treft het ons al lemaal." Ze staat achter de toonbank van haar winkel mid denin Oud Ade tegenover de kerk. „Je hoorde over de var kenspest in Noord-Brabant. En opeens is het hier." Zaterdag kreeg ze al het vermoeden dat er iets aan de hand was. „Er re den hier veel vrachtwagens voorbij." Een dag later wist ze pas werkelijk wat er loos was. In de druilerige regen fietst Oud Adenaar Nico van Schie. „Er is geen houden meer aan, aan die pest", voorspelt hij. „Het gaat het hele land door. Ik dacht juist dat ze die varkens pest in de kiem hadden ge smoord. Maar toen kreeg je dat van die sperma weer. Je weet gewoon niet waar het telkens vandaan komt." Hoe erg de inwoners van Oud Ade het vinden dat de varkens pest ook in hun dorp wellicht zijn intrede heeft gedaan, een karbonaatje of een varkens haasje eten de dorpelingen er niet minder om. „Het smaakt mij nog best", zegt Van Schie. „Straks kun je niks meer eten. Je leest vaak over kanker. Als je al les moet laten staan, waar je kanker van krijgt, ga je dood van de honger." Pieter van der Ploeg, wachtend op de bus, heeft een soortgelijke reactie: „Als je alles moet geloven, kun Alveare kostuum, in hoogwaardige Italiaanse wollen zomerkwaiiteit, met enkele of dubbele rij, in antraciet, navy of diverse groentinten. Van 599.- Voor 400.- 'Herenmode' De Bijenkorf Amsterdam en Rotterdam zijn elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. zoeterwoude marcel smeets Het CDA in Zoeterwoude is vooralsnog tegen het invoeren van tariefdifferentiatie bij vuil- ophaal. Volgens fractielid M. Ates kleven grote bezwaren aan het systeem omdat niet uitge sloten is dat huisvuil in ander mans container belandt. Boven dien vreest het CDA dat de duurdere aanpak mensen aan zet hun afval elders te dumpen. Bij tariefdifferentiatie wordt het aangeboden huisafval ge wogen. Inwoners krijgen perio diek een nota waarin staat hoe veel kilo zij op straat hebben ge zet. „Het gebeurt nogal eens dat huisvuil in andermans contai ner belandt", meent Ates. Het is volgens haar onterecht dat mensen betalen voor ander mans afval. Het CDA-raadslid meent dat wanneer mensen moeten betalen voor het opha len van hun eigen afval, zij het liever gratis dumpen. Dat zwerf vuil maakt extra controle door gemeente en politie volgens haar noodzakelijk. „Bovendien is het nog maar de vraag wat tariefdifferentiatie allemaal gaat kosten", zegt Ates. Alle vuilniswagens moeten wor den voorzien van weegappara- Van een rustiek Oud Ade kun je na dit weekeinde nauwelijks nog spreken. Het mogelijke geval van varkenspest is het gesprek van de dag in het dorp. FOTO MARK LAMERS ROELOFARENDSVEEN De Edah in Roelofarendsveen gaat de ko mende zes maanden clubkassen spekken. Voor elke honderd gul den aan kassabonnen, schenkt de supermarkt een rijksdaalder voor de kas van de vereniging. Vanavond houden de eigenaars John en Ada van Dijk een informatieavond voor verenigingen bij café Heemskerk in Roelofarendsveen. De goochelaar Hans Kazan is daarbij aanwezig. ROELOFARENDSVEEN Ed van Berkel heeft de voorzittershamer van Winkeliersvereniging Raak afgestaan aan Rob van der Geest. Van Berkel vindt het na tien jaar wel welletjes. Van der Geest was al se cretaris van de winkeliersvereniging. Zijn plek wordt nu opgevuld door bakker Jan Out. Van Berkel blijft nog wel voorzitter van de be langengroep die zich bezighoudt met de centrumontwikkeling in Roelofarendsveen. RIDDERVELD Bijkomen na een operatie kan weer in Alphen aan den Rijn. De voorziening in zorgcentrum Noorderbrink die vorig jaar wegens geldgebrek verloren ging, is nieuw leven ingeblazen. Het centrum heeft samen met de gemeente en ziektekostenverzekeraar Zorg Zekerheid nu alsnog genoeg geld kunnen vinden. RIDDERVELD Bingo! Buurtcentrum Elckerlyc opent woensdag en donderdag zijn deuren voorliet gezelschapsspel. Morgenmiddag om twee uur voor kinderen (entree 1 gulden) en donderdag voor volwassenen. De hoofdprijs daar bedraagt 300 gulden. STADSHART Het IVN gaat zondag op zoek naar het groen in het hart van Alphen. Meewandelen kan, wel een verrekijker meebren gen. De start van de stadwandeling is om twee uur bij de streekmu- ziekschool aan het Burg. Visserpark. WOUBRUGGE CDA-Tweede Kamerlid Jan ten Hoopen spreekt woensdag 16 april in Woubrugge over actuele politieke zaken, waarbij druggebruik en onveilige situaties op de agenda staan. Ook kan met Ten Hoopen in discussie worden gegaan over de plannen van de overheid voor het Groene Hart. Deze bijeenkomst, in gebouw Immanuel naast de hervormde kerk, begint om 20 uur. Desgewenst zorgt het bestuur van het CDA voor vervoer van en naar Woubrugge. Een CDA-bestuurslid of CDA-raadslid kan daarover worden gebeld. STOMPWIJK De toerclub Stompwijk rijdt zondag de Tulpentocht. De route voert door de Bollenstreek en kent een rustpunt in Lisse. Deelnemers worden verdeeld in zes groepen, de langzaamste 'toert' twintig kilometer per uur. Het vertrek'is op de Oostvlietweg 30, om negen uur s' ochtends. Deelname kost ƒ2,50. Dan is hij of zij meteen tegen schade verzekerd. VEURSEHOUT De bouw van het Park Veursehout is begonnen. Bur gemeester W. de Vreeze heeft vandaag het startsein gegeven voor het woningbouwproject. In totaal verrijzen langs de Heuvelweg 677 woningen en appartementen. Alle toekomstige bewoners waren voor vanmiddag uitgenodigd. mee eens. De dames Plasmeijer en Van der Werf eten er geen gramme tje minder vlees om. „Je braadt het toch goed", zeggen ze op de Leidseweg. „Een doodziek var ken komt echt niet in de winkel terecht." Een veewagen draait vanaf een boerenweggetje Oud Ades' enige doorgaande weg de Leids- weg op. 'Knor Tax' staat in koei- enletters boven de cabine. Er naast staat een tekening van een koddige, vrolijk lachende varkenskop. Een schril contrast met de harde werkelijkheid af gelopen zaterdag op het bedrijf van boer Hoogenboom. KOUDEKERK AAN DEN RUN Geraniums en andere eenjarige zomer- bloeiers zijn op zaterdag 26 april tussen half tien en vier uur te koop op de zogenoemde geraniummarkt op de Prins Bernardlaan in Koudekerk aan den Rijn. Ook zijn er andere bloemen en planten, oliebollen en appelbeignets enzovoort, te koop. Een draaiorgel moet de bezoekers een ouderwets marktgevoel bezorgen. RUNWOUDE De gemeente studeert op presentjes voor haar vrijwil ligers. Gedacht wordt aan een jaarlijkse bijeenkomst, een vrijwilli- gersprijs en/of een serie artikelen in een krant. Maar voordat het zover is moet eerst uit een enquête blijken of de vrijwilligers wel behoefte hebben aan zo'n eerbetoon. Het plan wordt voorgesteld in de startnotitie 'Vrijwilligersbeleid Rijnwoude'. tuur. Containers moeten voor een computer herkenbaar zijn om een nota naar de eigenaar te sturen. „Dan zijn er ook nog te rugkerende kosten voor bijvoor beeld de administratie", aldus Ates. Om alle kosten te inventarise ren, start de gemeente binnen kort een onderzoek. Afhankelijk van de uitkomsten bepaalt het CDA zijn definitieve standpunt. „Tot dan geef ik de tariefdiffe rentiatie het voordeel van de twijfel", aldus Ates. Zowel WD als Progressief Zoeterwoude heeft zich al vóór invoering van tariefdifferentiatie uitgesproken. TER AAR Eetcafé Prick van de Kerkweg kan een verruiming van de sluitingstijden voorlopig wel vergeten. De politiek voelt er niets voor om het sluitingstijdstip op vrijdag en zaterdag op drie uur 's nachts te bepalen. Eigenaar E. Kalshaven had daarom gevraagd. „Eerst moet hij aan de geluidsnormen voldoen", zeiden leden van de commissie algemeen bestuurlijke zaken gisteravond. ZOETERWOUDE-DORP Groepschef A. Wensveen van de politie Riinwoude/Zoeterwoude vertrekt volgende maand naar het politie district Waag en Wiericke (Gouda)Daar wordt hij chef van de af deling recherche. Wensveen werkt sinds de politiereorganisatie van 1993 in Rijnwoude en Zoeterwoude. Daarvoor bekleedde hij ver schillende functies bij de toenmalige gemeentepolitie Alphen. Wie de nieuwe chef wordt van de dorpen is nog niet bekend. leimuiden robbert minkhorst Hij had het al zo'n beetje voor speld, wijkagent Frans Vink in Jacobswoude. Het voorjaar is begonnen en de groep jongeren die rond het gemeenschapscen trum Het Spant in Leimuiden ophoudt, zwelt weer aan. Hij er kent de problemen en heeft ook begrip voor de klachten van omwonenden, maar, geeft tege lijk aan dat de politie 'aan han den en voeten gebonden is'. „Hun verwachtingen van de po litie zijn vaak te hooggespan nen." Burgemeester Van Beek kreeg onlangs een petitie van 24 om wonenden aangeboden. Ze wa ren de overlast van jongeren zat en riepen de gemeente op om op te treden. Volgens de bewo ners hing de jeugd geregeld tot diep in de nacht rond en werd het parkeerterrein als racebaan gebruikt. Van Beek zegde toe het gebied 'te zullen aanpak ken'. Hoe en wat Jacobswoude precies gaat doen, is nog niet duidelijk. Ook Frans Vink haakt in op de klachten. Hij is van plan om met de bewoners te gaan pra ten. De jeugd in Leimuiden krijgt van het district Rijn en Braassem, waar Jacobswoude onder valt, al extra aandacht, want de problemen zijn reeds langer bekend. Ook vorig jaar klaagden omwonenden, met als gevolg dat werd gezocht naar een hangplek (Jongeren Ont moetingsplaats - JOP) voor de jongeren. De politiek hield de komst uiteindelijk tegen, mede omdat er in het dorp veel verzet tegen de JOP was. Vink betreurt die beslissing nog altijd. Het aanleggen van een drempel op het plein, om zo het crossen met scooters en bromfietsen tegen te gaan, is slechts een lapmiddel. „Ver keersmaatregelen zijn niet ge noeg. Je moet ook de jongeren iets bieden." Dat de bewoners de gemeen te vragen om een snelle oplos sing, kan hij goed begrijpen. „Die had wel wat vlugger en ac tiever kunnen zijn. Tot nu toe is het steeds bij aanzetten geble ven. Ik t?en ervan overtuigd dat het zo niet langer kan. Ik zal ook mijn uiterste best doen om over en weer goede contacten te leg gen, zodat ook duidelijke af spraken kunnen worden ge maakt." Dat het beschuldigende vin gertje van de bewoners ook naar de politie wijst, vindt Vink niet helemaal eerlijk. „Het zijn wél jongens uit Leimuiden zelf. Ik vind dat mensen ook een be roep op henzelf moeten doen en hun kinderen en buren erop moeten aanspreken." Hij vervolgt: „Overlast is voor ons een moeilijk begrip. Wan neer er 's nachts om half twee keiharde muziek wordt ge draaid, dan is het duidelijk. Het zijn echter vaak grensgevallen. En wij kunnen pas optreden als we ook écht zien dat jongeren iets verkeerds doen. Pas dan ook kunnen we hun evèntueel een samenscholingsverbod op leggen." Liever geeft Vink de jeugd een eigen verzamelpunt. Voor hem is een plek achter het sportpark aan de Beukenlaan nog altijd geschikt. Zowel de voetbalclub Kickers'69 als omwonenden moesten daar vorig jaar niets van weten. Vink noemt ook nog een alternatief: een ontmoe tingsplaats bij het viaduct van de N207 over de Drecht, niet ver van het zwembad De Kleine Oa-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17