A Gaaphonger op Nova Zembla Samen naar de top in toneel met 'mensen Bach-interpretaties violist Blacher uniei Cultuur&Kunst Institut Néerlandais jubileert Museumbezoek stijgt fors 'Dag monste stijgt bovei het eigen sprookje ui Independence Day is film van het jaar 1996 Pakje shag van 5500 gulden Bokaal voor jubilerende dirigent DINSDAG 15 APRIL 1997 Nederlanders en vluchtelingen in Leidse productie Veit Rohen woont in Leiden. Hij heeft geen sigaretten bij zich maar wel trek in een peuk. Nar cis Imamovic heeft Bosnië om geruild voor Zeewolde, Geleen en Texel. Hij is vluchteling en woont nu ook in Leiden. Hij heeft een pakje Gauloises op zak en lust wel het koekje bij Veits koffie. Dus wisselen de rook- en eetwaar automatisch zonder veel woorden van eige naar. Een teerhartige etnosocio- loog zou er misschien de ope ning in zien voor interculturele uitwisseling op microniveau. Voor de'jongens is het gewoon bietsen. Ze noemen elkaar, voorzich tig nog, vrienden. Maar hebben niet zoveel met elkaar gemeen. Behalve dan dat ze samen met nog zo'n vijfentwintig andere Nederlandse jongeren en jonge vluchtelingen, meespelen in het toneelstuk 'Hellend vlak' dat van 17 tot en met 19 april uitge voerd wordt in theater 'De Ware Liefde' in Leiden. Maar noem het geen vluchtelingentoneel! ,,Het gaat over mensen." Aldus VeiL Het is absoluut niet de be doeling om vluchtelingen in een vakje te stoppen. Het gaat over het samenwerken en samen de top bereiken van jonge mensen. Bruggen slaan naar elkaar. Narcis beaamt dat in verlegen Nederlands. Hoewel hij en een aantal andere jongeren uit het vluchtelingenverblijf Foyer in eerste instantie een andere in vulling aan het begrip toneel gaven. „Sommige buitenlandse jon geren hadden het idee dat er echte rollen uitgedeeld zouden worden. Maar we hebben alles vanuit improvisatie gemaakt." Het resulaat is een stuk waarbij de niet nader omschreven 'blauwen' en 'roden' eikaars te genpolen en schaduwzijden vormen. Ze worden gedomi neerd door de grote macht, dat wat je 'God' of 'Allah' zou kun nen noemen, of neutraler de 'oerkracht'. De roden en blau wen weten samen onder leiding van twee bemiddelaars, Esther en Veit, in weerwil van de woes te oerkracht toch het uiterste, de top te bereiken. Het smaakt een beetje naar een boodschap. Een hele goede zelfs. Maar dat was volgens projectcoördinator Ferry Rigault niet de bedoeling. De boodschap ligt in de uit voering van het stuk zelf. Het is meer een middel dan een doel op zich. Het stuk zelf heeft te genstellingen en tegenstelde krachten als thema. Wat dat be treft had het misschien net zo goed over de verkeerssituatie in de binnenstad kunnen gaan. We hebben ons doel al bereikt doordat groepen jonge mensen die in het dagelijkse leven niets met elkaar te maken hebben, nu samen optrekken en meer van eikaars achtergrond leren kennen." Narcis bijvoorbeeld komt zo nu en dan in het LVC en gaat weieens wat drinken met Veit. Veit heeft het op zijn beurt 'vet' naar z'n zin gehad, en heeft er „wel wat vrienden aan over ge houden, ja." Om dat te bewerk stelligen is er letterlijk wel wat handen- en voetenwerk aan te pas gekomen. Bijna geen van de buitenlandse jongeren spreekt Nederlands dus is er bewust ge kozen voor expressief theater waar geen woord aan te pas komt. Voor het creëren van de nodige hechte groepsband heeft het hele gezelschap zich in ja nuari twee dagen teruggetrok ken in een onderkomen aan de Korte Vliet. „Het was twee dagen heel hard werken" licht Veit toe. „Je gaat 24 uur per dag met elkaar om en dan moet je elkaar dur ven vertrouwen. Toen zijn er echt interessante dingen uitge komen." Die ook de interesse van de Zuidafrikaanse televisie heeft gewekt. In het kader van het project 'art racism' zal er een journalist een kijkje komen nemen. Narcis wordt er niet zenuw achtig van. Er is geen reden om aan te nemen dat het niet glad jes zal verlopen. Hoewel bij het werken met vluchtelingen de mogelijkheid van schrijnend le ge plekken op het toneel toch altijd blijft bestaan. In het begin werd Andy uit Iran overgeplaatst naar Lely stad. Dat was erg jammer. Maar volgens mij mag iedereen die nou meedoet wel voorlopig hier blijven. Het zou anders wel vre selijk jammer zijn en een pro bleem opleveren voor ons." Niet voor Narcis. Hij heeft de A- status. Of hij het een beetje naar zijn zin heeft? „Ik kan niet zeg gen dat ik me echt 'thuis' voel. Ik voel me gewoon goed." We gaan nog vast samen een bor reltje drinken." aldus Veit. Warenar viert jubileum met jazz soestdijk/parijs anp Prins Bernhard brengt morgen een bezoek aan het Institut Néerlandais in Parijs. Het instituut viert dit jaar zijn veertigjarig bestaan. De prins bezoekt de jubileumtentoonstelling over de Ne derlandse schilder Kees van Dongen (1877-1968). Op de tentoonstelling - Van Dongen Retrouvé - zijn honderd van zijn tekeningen en een aantal schilderijen te zien die een beeld geven van zijn artistieke ontwikkeling. Daarnaast wordt werk tentoongesteld van artistieke vrienden en tijdge noten als Matisse, Picasso en Toulouse-Lautrec. In het bijzijn van de prins krijgt de schilder Daan van Golden de eerste Jordaan-van Heek- prijs. Deze is door de gelijknamige stichting inge steld ter bevordering van de contacten tussen Nederland en Frankrijk op het gebied van beel dende kunst en ter stimulering van de Neder landse beeldende kunst. De prijs, een bedrag van 40.000 gulden, wordt met ingang van dit jaar elke vijfjaar uitgereikt aan een Nederlandse beeldend kunstenaar die in Frankrijk werkt of heeft ge werkt. Het Institut Néerlandais werd opgericht door de Nederlandse kunstverzamelaar Frits Lugt. Hij stelde zijn huis in Parijs en zijn grote verzameling schilderijen, tekeningen en etsen beschikbaar voor de promotie van de Nederlandse cultuur in Frankrijk. De Nederlandse musea heb ben vorig jaar 25,9 miljoen be zoekers getrokken. Dat is 20 procent meer dan in 1995. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging wordt deels verklaard door een paar grote pu bliekstrekkers, zoals de ten toonstelling van het werk van Johannes Vermeer in het Mau- ritshuis in Den Haag. Die werd door 438.000 mensen bezich tigd. Verder is er volgens het CBS al wat langer sprake van een stijgende lijn. Dat komt waarschijnlijk voor een deel door het sterkere wervingsbe leid van de musea. vDe zomer blijkt dè tijd voor museumbe zoek. Ruim een derde deel van alle bezoeken van het vorige jaar werd in de zomer afge legd. Dat komt door de vakan tie en door de wijze waarop musea daarop inspelen, bij voorbeeld door speciale tijde lijke tentoonstellingen. RECENSIE PAULIEN KOOPMAK Jeugdvoorstelling: Dag monster, )Ili 13/4, LAKtheater, Leiden. ^J- Iemand die op niemaii lelijk is het monster, wil trouwen met het aliens ste meisje van de wereld, alleen zij kan de eenzaam) et oplossen en het geheim raadselen. Jeugdtheater^ stelling 'Dag monster' gaai< jetei onvoorwaardelijke overgavi de beloning die je daan krijgt. Het theaterstuk is een be king van het bekende spra 'La belle et la béte'. Het ver is moeilijk te overtreffen, Pauline Mol doet in haar bf king een goede poging. Heijn speelt van het begin tot heli w in op verwachtingspatronen^ De verhaallijn volgt sprookje op de voet: een koopman heeft drie docbi De twee oudsten zijn vie, jongste is beeldschoon. Vi oud gaat op reis en plukt in dt leistuin van een monster witte, geurende roos voor lievelingskind. Het moofcet wordt woedend en stelt de der voor de keuze: hij sterven of betaalt zijn dor als tol. Het monster is prad önt verbeeld als weerzinwekk cirk verschijning. En de twee I ner kerds blinken uit als w der hooghartige wezens. De spelers (Wieky de Boer, He^o'i Hummelen en Loulou rev) vertolken om beurtei vijf verschillende rollen. Dili selspel wordt versterkt dooi verse intermezzós. Wannes monster telkens aan het joc me meisje vraagt met hem te wen, schreeuwt ze uit: „Ik hou het niet me uit het verhaal.'' Daarmee stijgt het stuk bi ree het sprookje uit. Het verrassende nieuwe laag. D ijk. naast is de tekst van het soms uitgesproken afwisseling tussen gewone rijmende teksten werkt b nee dend en humoristisch Althans voor volwassen clvee Zo sommen de oudste zie nie bij het vertrek van de wensen op: „Ik wil een een dressoir, een Renoir urinoir.' En de ander verlanglijstje af met canapé en craqueié.' al die voorwerpen voor deji vot dige zaal onbegrijpelijke taal Maar gelukkig kan da stuk niet bederven. Het vf blijft mooi en eenvoudig, de universele tegenstellin sen goed en kwaad. Het ster wordt een prins en ke zussen veranderen gunst in steen. En zo het goede. Zoals dat bi jes hoort. muziek recensie lidy van der spek Het Concertgebouw Kamerorkest en het Bachkoor Holland o.l.v. Charles de Wolff, m.m.v. Kolja Blacher, viool, Johan Kracht, viool, Saskia Gerritsen, sopraan, Cécile Roovers, alt, Marco Mandemaker, tenor en 'Michiel Meyer, bas. Gehoord 12/4 Stadsgehoorzaal, Leiden. Opvallend van het Amsterdamse Con certgebouw Kamerorkest, uitgedund tot een strijkersconsort, is $e zeer slanke transparante klank. Fel en bewogen in het dubbel vioolconcert in d van Bach, beetje saai, pretentieloos in Locatelli. Diens 'Introduttione Theatrale' ontroer de niet, was meer een vrij kleurloze op maat naar de twee geweldige vioolcon certen van J.S. Bach. Was de violist Kolja Blacher vorig jaar in het slotconcert te individueel bezig, in dit optreden rehabiliteerde hij zich opti maal. Met alle aandacht voor orkest en dirigent, een grote dosis inlevingsvermo gen en souplesse stemde hij zijn voor beeldig spel af op de strijkersklank, deze soms overstralend en, dat moet gezegd worden, overstijgend. Als een lenige jongleur strijkt hij zijn vioolspel ener zijds het orkest anderzijds de zaal in. Is Jaap van Zweden een meesterviolist, Kolja Blacher doet hier niet voor onder. En zijn Bach-interpretaties mogen uniek worden genoemd. Ook opvallend is de naadloze samen klank van de twee violen in het .dubbel concert. Johan Kracht, de concertmees ter van het Concertgebouw Kamerorkest kleurt als geen ander bij Blachers palet. Hij reikt qua dynamiek en vormgeving Blacher de hand, maar zoals te verwach ten is bij zo'n duo, Blacher brengt de fi nishing touch, de overwaarde ruim schoots aan. Mozarts 'Vesperae solennes de confes- sore' is wat mij betreft een té zwaar hoekdeel, zeker met zo'n omvangrijk koor als het Bach-koor Holland is. Door zichtigheid laat op zich wachten, de so listen gaan wat rommelig op in de koor klank. Het orkest is voor deze zware koorbezetting te lucide, het 'Laudate pueri' te weinig gearticuleerd, het 'l date Dominum' net iets te zalvend® het 'Magnificat' is het (profession" koor aanvankelijk zelfs niet haarzuivf Mozart schreef deze vespers in al bezwangerd door de opdracht vooi opera 'Idomeneo', maar toch blijveni ze avondgebeden een hoogtepunt ifl 'kerkelijke' muziek. Maar wat is kerks! stijlzuiverheid? Zo'n magnifiek com heeft (volgend jaar?) een verender, s tuelere visie op deze composities Mozart verdiend. Mozarts eerste divtj mento werd veel doelgerichter vertol als puur hoogstaand vermaak. wassenaar» Cultureel Centrum Warenar in Wassenaar viert vrij dag 18 april zijn tienjarig jubileum met een optreden van de Dutch Swing College Band, Louis van Dijk, de Liberal Swing For mation en The Workshop Oldtimers Jazzband. Omdat Warenar de afgelopen jaren als onderkomen voor zowel professionals als amateurs, wil de gemeente Wassenaar ook bij het jubileumfeest lokale en internationaal bekende artiesten naast elkaar op het podium brengen. Het jubileumfeest van Warenar zal tevens een treffen worden tussen drie jubilerende jazz-formaties. De Dutch Swing College Band, vanwege haar 50-jarig jubileum tijdelijk versterkt met Louis van Dijk, zal het hoofdprogramma voor haar rekening nemen. 'Afra' beste film noordelijke amateurs Leeuwarden» De korte speelfilm 'Afra' is in het Leeuwarder Film huis als beste amateurvideofilm uit de vier noordelijke provin cies aangewezen. De film, is geregisseerd door Marcel Wijninga (20) uit Groningen. Het is een van de vijf noordelijke films die la ter dit jaar op een landelijk festival in Utrecht meedingen naar de Gouden Vlam. 'Afra' vertelt een thrillerachtig verhaal over de verloren liefdes van een jonge beeldhouwer. Catharina trok 255.000 mensen amsterdam De tentoonstelling Catharina, de keizerin en de kunsten in de Nieuwe Kerk en Amsterdam heeft in totaal 255.000 belangstellenden getrokken. De expositie over de roem ruchte tsarin is eergisteren afgesloten. Ook de tentoonstelling Peter de Grote in Holland is voorbij. De expositie in het Amster damse Historisch Museum trok 115.000 mensen. Elvis-cd met 77 'nieuwe' opnames new york» Ter gelegenheid van de 20ste sterfdag van Elvis Pre sley komt de platenmaatschappij RCA in augustus met een cd- box met 77 nog niet eerder uitgebrachte opnames. De vier cd's tellende box met de titel 'Elvis Presley Platinum: A Life in Music' bevat in totaal 100 door Elvis gezongen nummers. RCA heeft ja renlang gezocht naar nooit eerder uitgebracht£lvis-materiaal. Een gouden vondst werd gedaan in het kantoor van Vemon Pre sley na diens dood. In een afgesloten kast werden 40 tapes ge vonden door de archivaris van Graceland, Greg Howell, en Pre- sley-kenner Ernst Jorgensen. Op de tapes bleken enkele privé door Elvis ingezongen songs te staan, waaronder Bob Dylans 'Blowin' in the Wind'. Op de nieuwe cd-box staan verder een handvol opnames die Elvis opnam tijdens zijn diensttijd in Duitsland en in zijn huis in Californië in 1966. De Kift brengt muziektheater in LVC en filmfanaat heeft circa 5500 gulden neergeteld voor het pakje Drum waaruit John Travolta in de film 'Pulp Fiction' een shaggie draait voor tegenspeelster Uma Thurman. Het bedrag kwam op ta fel tijdens een veiling door Christie's in Los Angeles van memorabi lia uit bekende speelfilms. De voorwerpen varieerden van het har nas van Stephan Boyd uit 'Ben Hur' tot aan de boxershort om de dijen van Sylvester Stallone in 'Rocky'. voorschoten Bij zijn 50-jarig jubileum als dirigent van diverse muziekgezelschappen nam Ger van Stri® gisteren in 'de Groene Kikker' een glazen bokaal met inscriptie in ontvangst van de Voorschotense wethou van cultuur dhr. ir. H.P. Smits. Van Strien heeft een toonaangevende rol gespeeld in het na-oorlogse cultus leven in Voorschoten. Op 8 april 1947 was hij als dirigent betrokken bij de wederopbouw van de fanfare^ venuto. En na een lange staat van dienst bij diverse operettegezelschappen, koren en drumbands is Van Strien momenteel actief als dirigent bij het Voorschoten Operette Gezelschap, van Strien is ook voorgel voor de Cultuurprijs Voorschoten '97. foto mark Ui i Elvis Presley. Dit jaar is het 400 jaar gele den dat Willem Barentz bleef steken in het ijs op Nova Zembla. Voor som migen aanleiding voor een nieuwe, gesponsorde, poolexpeditie. Het inspi reerde de muzikanten van De Kift tot een tragi-komi- sche muziekvoorstelling 'Gaaphonger' waarin de heroïek van Barentsz' overwintering ontaardt in grootheidswaan en gekte. leiden «john klein Het gesteun en gerochel lijken eerst ver weg maar worden snel luider. Met een hardgrondig 'godverdomme' beklimt een af geleefde vent in admiraalsjas het podium, gevolgd door zeven ineengedoken mannen met ijs mutsen op, de jassen met tou- v^en aangesjord en de benen met lappen omzwachteld. Het nieuwe muziektheaterstuk 'Gaaphonger' van de Noordhol landse band De Kift begint als een dodenmars, en is even fas cinerend als oerhollands. De overwintering op Nova Zembla vormt het decor van de voor stelling en de gelijknamige cd. De drie koperblazers van De Kift lijken te zijn verdwaald uit de dorpsfanfare. Hun onharmo nieuze en rauwe klanken bie den eigenzinnig weerstand aan de hoekige ritmes, de vaak stok kende en soms weemoedige melodieën. Soms roept de mu ziek van De Kift associaties op met Willem Breuker, dan weer met Tom Waits, en door de ko perblazers vooral met volksmu ziek. Fanfare „Juist het ongepolijste maakt volksmuziek mooi. Wij vinden het ook niet van levensbelang om foutloos te spelen", zegt Wim ter Weele, drummer en gi tarist. „Het is juist interessant om te zien hoe we iets dat niet loopt kunnen oplossen. „En volksmuziek is van alle De Kift speelt 'Gaaphonger' in het LVC. Een muziektheaterstuk over het verblijf van Willem Barendz en zijn expeditie op Nova Zembla. FOTO MARCO BAKKER pretenties ontdaan", vult Ferry Heyne hem aan. Ferry is zanger, gitarist en koperblazer en vormt met Wim ter Weele de kern van De Kift. „Iedereen kan bijvoor beeld bij de fanfare binnenstap pen en meespelen. Die mentali teit spreekt ons zeer aan, zon der dat onze muziek volksmu ziek is", zegt hij. Om de sfeer van de overwin tering op te roepen ondersteu nen antieke instrumenten als een jengelende draailier en een melancholiek trapharmonium de teksten en liederen van 'Gaa phonger'. „Het beeld van zeventien man die bijna een jaar onder er barmelijke omstandigheden op elkaar zijn aangewezen fasci neerde ons", verklaart Heyne de keuze voor dit thema. Wim ter Weele: „In de schoolboeken komt Willem Barentz naar vo ren als een held. Met 'Gaaphon ger' willen wij juist dat helden dom doorpriHcen. Voor dege nen die meevoeren zat er geen spatje heroïek aan die onderne- mening. Hun ervaring is veel re alistischer. We geven eigenlijk een stem aan de anonieme op varenden." Humoristisch Teksten werden gevonden bij onder anderen Rimbaud, Lodei- zen en Jan Arends. Ferry Heyne bewerkte de teksten voor de voorstelling. Het dagboek van overwinteraar Gerrit van der Veer, dat als uitgangspunt werd genomen, was door de gortdro ge opsomming van feiten onge schikt. Ter Weele: „Twee van zijn zestien mede-opvarenden noemt hij niet eens bij naam. Juist die twee prikkelen onze fantasie. Wat voor jongens zijn dat geweest? Wat hebben zij meegemaakt?" Het uitzoeken van de juiste teksten nam een jaar in beslag en dat verklaart waarom de op volger van 'Krankenhaus' (1993) zolang op zich liet wachten. Net als in 'Krankenhaus' gaat het in 'Gaaphonger' om mensen die ongewild in extreme situaties terecht komen zoals zo'n expe ditie of een oorlog. Zwartgallig wordt het bij De Kift echter nooit; integendeel, de voorstelling is vaak hilarisch. „Zo'n tekst als 'Hoe dan', over de grootheidswaan van Stuur, de schipper, vind ik zelfs erg humoristisch", aldus Ferry Heyne. Kift speelt woensdag 16 april in het LVC in Leiden. Het con cert begint om 21.30 uur. De cd 'Gaaphonger' wordt gedis tribueerd door De Konkurrent. amsterdam anp 'Independence Day" is door het bioscooppubliek uitverkoren als film van het jaar 1996. De jaar lijkse verkiezing wordt georga niseerd door de Nederlandse Federatie voor de Cinematogra fie, De koepelorganisatie van de verenigingen van Nederlandse filmproducenten, bioscoopex ploitanten en filmverhuurders. 'Independence Day' kreeg 28,6 procent van de stemmen. Tweede werd Jan de Bonts 'Twister', die 21,5 procent van de stemmen kreeg. Drie werd 'The Rock' (9,2 procent). Het biosooppubliek kon in fe bruari via een enquêteformulier zijn voorkeur bekend maken. Op 23 april, de nationale Bio scoopdag, zal 'Independence Day' in een groot aantal biosco pen opnieuw te zien zijn tegen een vaste toegangsprijs van slechts vijf gulden. De bezoeker krijgt die dag ook een bioscoop bon van 2,50 gulden cadeau.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16