Samenscholing op straat verbieden' Zoek alternatief voor sluiten raadhuis Leiderdorp' )e kwaliteit van een restaurant en de sfeer van een kroeg Leiden Regio '(Cans om 'plannetjes' og richting te geven Rare kronkels in Voorschoten Let op! radar controle Toch verkeerscamera's in Oegstgeest HANDEL WANDEL Voorschoten Warmond Wassenaar gemeente Leiderdorp hoeft het gemeentehuis ch niet te sluiten van 30 april tot 12 mei? Er ,eten andere manieren te bedenken zijn om de ,biemen rond de kortere werkweek voor amb- iaren op te lossen. De Leiderdorpse politiek mrde gisteravond tijdens een commissieverga ring voorzichtig aan op een discussie over al- natieven voor de gehekelde sluiting, jiirgemeester M. Zonnevylle (bestuurszaken) twijfelde sterk of die discussie iets zou opleveren. „Ik heb nog steeds - ook vanavond niet - geen en kel alternatief van u gehoord." Volgens de burge meester kan Leiderdorp niet om de sluiting heen. „Want verhoging van de belastingen wil nie mand, net zo min als het afstoten van bepaalde taken van de gemeente." Zonnevylle zei de dis cussie 'met genoegen' tegemoet te zien. ,,Dan gaat de politiek echt keuzes maken." Het sluiten van het gemeentehuis heeft te ma ken met de verplichte invoering, van de 36-urige werkweek voor ambtenaren. Leiderdorpse amb tenaren moeten in de periode van 30 april tot 12 mei vrije dagen opnemen. Het plan om het gemeentehuis tien dagen ach ter elkaar op slot te doen, stuitte vorige week al op stevige kritiek van PvdA, GroenLinks en D66. Gisteravond liet ook WD-burgerlid W. Joosten zijn twijfels blijken. „Het besluit komt raar over. Als we het hebben over bestuurlijke vernieuwing, maken we hier geen goede sier mee." Inmiddels bemoeit ook de landelijk politiek zich met de kwestie. Deze week heeft PvdA-kamerlid P. Rehwinkel minister Dijkstal om opheldering ge vraagd. Rehwinkel vindt dat een kortere werk week niet mag leiden tot sluitingen van gemeen tehuizen voor langere tijd. Tijdens de sluiting in Leiderdorp gaan de deu ren op werkdagen overigens wel 's ochtends een uur open voor aangiften van geboorten en over lijden. Ook 'noodgevallen' kunnen dan worden geholpen. „We blijven dus bereikbaar", aldus burgemeester Zonnevylle. spraak over jeugdbeleid Voorschoten flRSCHQTEN DIMITRI WALBEEK lereen die nog een stempel drukken op het jeugdbeleid Voorschoten krijgt daarvoor komende week de kans. De neente heeft dan drie in- raakavonden ingelast waarin bekritiseerde nota Jeugdbe- jdwordt besproken. De nota is op te halen bij de meente, maar dat is eigenlijk S et de moeite. Zo luidde al- ms onlangs het oordeel van F raadscommissie voor wel ft n, De raadsleden waren te- irgesteld over de 'verzameling j mnetjes'. WD-raadslid H. aGogh concludeerde dat in nota niets staat over de oor- a ken van de jeugdcriminaliteit 9 het dorp. Kortom, de nota rat niets nieuws. j )ezelfde raadsleden hadden M erigens al kritiek toen ze de idracht gaven. November vo- jaar oordeelde de commissie melijk dat de status van de nota te vaag was. Daarnaast twijfelden ze aan de objectiviteit van het stuk; de enige beroeps kracht in het Voorschotense Openbare Jongeren Werk (OJW) komt juist van het het Rotter damse bureau Werk in Uitvoe ring dat het onderzoek heeft uitgevoerd. Onderwerp van de inspraak avonden is, volgens de gemeen telijke uitnodiging, 'natuurlijk alles wat de jongeren zelf nog aandragen'. Die jeugd bijt vol gende week maandag 21 april het spits af in de Gevers Dey- nootschool. Het 'Jeugd- en Jon gerenwerk' bespreekt de nota vervolgens achter gesloten deu ren op dinsdag. Woensdag is de finale. Alle instellingen die mét of vóór jeugd werken en andere belangstellenden zijn dan wel kom. Het bureau Werk in Uitvoe ring heeft in totaal zo'n hon derd mensen een vragenlijst voorgelegd. 'oorstel Leefbaar Oegstgeest en WD ehalve een verbod op openbaar drankgebruik moet er Oegstgeest ook een verbod op samenscholingen ko en. Dat vinden de raadsfracties van Leefbaar Oegst- (LO) en WD. CSTC m overlast van rondhangende ;eren tegen te gaan wil d* j;1 Kro Bel 06 300 442 (40 cpm) KRO's Reactietelefoon Wegafzettingen, verkeersborden en scherpe bochten in de weg. De werkzaamheden aan de fiets- tunnel bij de Kniplaan in Voor schoten dwingen automobilisten de meest rare capriolen uit te ha len. Om de snelheid van de au to's die op de kronkel in de weg afstormen te verminderen, wordt nu zelfs gedreigd met een radar controle. De opdracht onder de waarschuwing is minder duide lijk. Is dit de route om de radar te ontwijken of juist tegen te ko men? foto loek zuyderduin Leiderdorp moet plek vinden voor caravans LEIDERDORP JUDY NIHOF Leiderdorp moet een plek aan wijzen waar mensen hun cara vans of aanhangwagens kun nen neerzetten. Dat is volgens burgemeester M. Zonnevylle (bestuurszaken) de conse quentie van het gemeentelijke beleid om dergelijke voertui gen op de openbare weg te verbieden. „Je kunt niet alles zomaar verbieden. Je moet de burger een alternatief geven. Dat vraagt onze rechtsstaat." De Leiderdorpse politiek zet te gisteravond tijdens een commissievergadering vraag tekens bij die redenering. A. Dutour (PvdA) kon zich niet voorstellen dat Leiderdorp nog ergens ruimte heeft voor zo'n 'stalling'. Andere commissiele den vreesden dat zo'n plek ge bruikt wordt door mensen die hun wrak willen dumpen. Vol gens de burgemeester hoefden ze daarvoor niet bang te zijn omdat voor wrakken een weg- sleepregeling geldt. fGEEST MAARTEN KEULEMANS Egstgeest de op straat aanscherpen, aar vooral Leefbaar Oegst- Eest liet er geen misverstand ver bestaan dat het alcoholver- dat door de Vereniging an Nederlandse Gemeenten deze week 'opmerkelijk' atd genoemd - nog lang niet is om de problemen te- nte gaan. Fractievoorzitter J. de Soeten vroeg het zich hardop af: „Is dit alles? Ik had verwacht dat er een stuk of vijf, zes voor stellen kwamen. Het idee om in ieder geval een verbod op samenscholin gen in te voeren vond steun bij WD-voorman R. Haafkéns, maar werd door politiehoofd B. van Oosterhout van Oegstgeest en Rijnsburg afgewezen. „Onze aanpak is erop gericht om te kij ken naar de oorzaak van de pro blemen en wat je jongeren als alternatief kunt bieden voor rondhangen. Je moet de proble men bij de wortel aanpakken." Maar De Soeten betoogde dat dat best kan samengaan met een verbod op groepen. „Na tuurlijk is voorkomen beter dan genezen. Maar als er genezen moet worden, dan moet het wel kunnen." De Soeten heeft er schoon genoeg van dat de poli tie jongeren die overlast veroor zaken vaak niet kan aanpakken omdat er geen strafbare feiten worden gepleegd. Alle reden om meer zaken strafbaar te stellen, vindt De Soeten. „Natuurlijk moet je niet elke groep van zes personen oppak ken. Het gaat ons erom dat je een wapen moet hebben waar mee je overlast te lijf kan gaan." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Roodlichtcamera's, snelheidsmeters en borden waarop staat of de automobilist te hard rijdt. Als het aan de gemeenteraad van Oegstgeest ligt, krijgt het verkeer dat door het dorp rijdt er bin nenkort mee te maken. De komst van controle-apparaten zou een ne derlaag betekenen voor de verkeerswethouder van Oegstgeest, G. van Eisen. Die geeft veel liever geld uit aan rotondes, fietspaden en versmallin gen in het wegdek om het verkeer in het dorp vei liger te maken. Fotopalen en snelheidsmeters le veren een 'veel te plaatselijk effect' op, betoogde de wethouder in een vraaggesprek met deze krant. rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071-535 64 36, fax 071-532 79 21 jjiN TIMOTEUS WAARSENBURG hotfe kwaliteit van een restaurant iet de entourage van een brui- e kroeg. Met deze woorden inschrijven Martijn Venselaar e Anthony Sumter (beiden 24) nn café-restaurant De Trou- Jdour. „Zaterdagavond waren voor het eerst open en dat es een groot succes", aldus voorheen het Surinaams restau rant Foen Food was gevestigd, in anderhalve maand omge- toyerd tot een sfeervol etablisse ment. „Bourgondisch eten gaat sa men met een knusse en warme omgeving. In veel restaurants ziet het er heel netjes en strak uit. Bij ons is het natuurlijk ook netjes, maar we hebben gepro beerd om een ongedwongen sfeer te maken", aldus de voor malig chef-kok. Een halfjaar geleden ging het balletje rollen. „Wij filosofeer den wel vaker over een eigen zaak", vervolgt Sumter. „Totdat ik werd getipt dat dit pand te koop stond. Dezelfde avond zijn we hierheen gegaan. De man die er toen inzat bleek de zaak slechts te huren. Dus zijn wij gaan praten met de eigenaar. Hij deed ons de toezegging dat wij het mochten huren, maar later besloot hij het toch te ver kopen. Dat was een tegenvaller. Wij hadden toen al een heel be drijfsplan klaar. Daarmee zijn we vervolgens naar de nieuwe eigenaar gestapt, die meteen enthousiast was. Op 24 februari konden we eindelijk aan de slag." En dat viel best tegen, weet Venselaar te vertellen. „We heb ben anderhalve maand iedere dag vijftien uur geklust. Sloop werk, verven, timmmeren, noem maar op. Tot een kwartier voor de officiële opening zijn we bezig geweest." Haastwerk was ook zaterdag nog troef. „Om tien over zes werden de menukaarten binnen gebracht, nog warm van de pers. En dat terwijl de zaak al vol zat. Voorts bleek de grill niet te werken en ook de frituur was nog niet bruikbaar. Maar nie mand heeft er iets van gemerkt. Het was de zwaarste dag van mijn leven, maai" we kunnen er nu om lachen", vertelt Sumter. Inmiddels is' alles op orde. Venselaar: „Er moeten nog een paar dingetjes worden afgetim merd en een enkel snoertje ver stopt. Maar we zijn klaar voor de klanten." De Troubadour is zeven dagen per week geopend van 17.00 tot 24.00 uur. Voor reserveringen: 071- 5141000. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 Van Elsens partij Progressief Oegstgeest staat echter alleen in die' opvatting. „De mensen moe ten gewoon weten dat ze op bepaalde plekken maar vijftig kilometer per uur mogen rijden", zei E. van Oortmerssen gisteravond in de raadscom missie voor openbare orde. „Het zou onzinnig zijn om dat niet te controleren." WD'er R. Haaf kéns was het daarmee eens. J. de Soeten (Leefbaar Oegstgeest) legt de na druk liefst op roodlichtcamera's. „Als je ziet hoe veel mensen er bij de Rijnzichtweg door rood rij den, is dat gewoon heel erg nodig." Ook M. Noort van Progressief Oegstgeest gaf schoorvoetend toe liever roodlichtcamera's dan snelheidsmeters langs de weg te zien. „Maar alleen als ik gedwon gen zou zijn een keuze te maken." COMMENTAAR Het geheim van Warmond Openbaarheid van bestuur? Goede voorlichting aan de burgers? Persvrijheid? Een eigen mening? Het zijn begrippen die burge meester en wethouders van Warmond doen gnuiven en gruwen van afkeer. In hun recreatiegemeente is geen plaats voor die uit wassen van de moderne tijd. Het gemeentebestuur gedijt het beste in een sfeer van achterkamertjespolitiek en geheimhou ding. Het college onder leiding van 'burgermoeder' Van der Wel bepaalt zélf wel wat goed is voor Warmond. Daar zijn geen pot tenkijkers bij nodig. De afgelopen maanden is er op het gemeentehuis hard gewerkt aan een Masterplan Warmond. In het diepste geheim zijn plannen gesmeed voor de Dorpsstraat en het hart van het dorp. Huizen moeten verdwijnen, het Meerpunt moet gesloopt, de flat aan de Dekkersgaard vervangen dooreen heuse supermarkt. De band tussen plassengebied en het centrum van Warmond moet wor den benadrukt. Dat kan volgens Van der Wel c.s. het beste door 'het water het dorp binnen te halen': het verbreden van de sloot bij de Dekkersgaard. Kortom plannen die het aanzien van War mond bij uitvoering drastisch veranderen. In een moderne samenleving komt het gemeentebestuur op een gegeven moment met die plannen naar buiten. Er is een perscon ferentie, of een andere presentatie met lichtbeelden, blauwdruk ken en prachtige tekeningen. De media kunnen dan kritische vra gen stellen en vervolgens de plannen in krant, op radio of televi sie toelichten. De Warmonders - en provinciegenoten, want de provincie moet met miljoerien over de brug komen - hebben er immers recht op te weten wat hun bestuurders van plan zijn. Nee, vinden burgemeester en wethouders, daar komen maar proble men van. De media verdraaien de feiten, geven verkeerde infor matie of nog erger, schrijven eerder dan wij willen. Warmond heeft daarom een geheel eigen oplossing bedacht. Die strookt wel niet met de grondbeginselen van de democratie, en die heeft niets te maken met openbaarheid van bestuur, maar voor Warmond is het op maat gesneden. Niks persconferentie, niks presentatie dus, maar gewoon een door de gemeente ge controleerd stuk in een huis-aan-huisblad. Zónder commentaar, zónder kritiek, precies zoals regenten het in vroeger tijden ook deden wanneer ze hun ei kwijt wilden. Het gemeentebestuur wil Warmond gezien de plannen voortva rend de volgende eeuw binnenloodsen; getuige de handelwijze van B W verkeren zij zelf nog halverwege de vorige eeuw. GEMEENTEHUIS Groen Links heeft een nieuwe voorzitter. Tim Brouwer de Koning, zoon van de voormalige burgemeester van Woubrugge, volgt Jan Preenen op. Brouwer de Koning, vader van twee kinderen, is in het dagelijks leven journalist. Daarnaast is hij bijzonder actief in de atletiek. GEMEENTEHUIS De gemeente is op zoek naar dragers van de VN- herirmeringsmedaille. Die is aan Nederlandse militairen uitgereikt voor dienst in voormalig Joegoslavië, Libanon, de Sinaï, Cambodja, Haïti en Angola. Leiderdorp wil, bij voldoende belangstelling rond de viering van Bevrijdingsdag, een speciale bijeenkomst houden voor de voormalige 'blauwhelmen'. Aanmeldingen bij het gemeen tehuis. ORANJEPARK De bouw van de Gevershof, het nieuwbouwcomplex in het 'gat van Kamsteeg' aan de Geversstraat, is begonnen. Afgelo pen vrijdag sloeg een aantal vertegenwoordigers van de bouwwe reld, waaronder wethouder G. van Eisen en voormalig grondeige naar A. Kamsteeg, de symbolische eerste paal van het complex de grond in. De bebouwing bestaat uit 22 koopappartementen, waar van er inmiddels vijf zijn verkocht HAASWIJKHet grafmonument van jonkheer D.T. Gevers (1793- 1877) bij de Groene Kerk is opgeknapt. Gevers was onder andere minister van buitenlandse zaken, voorzitter van de Tweede Kamer, rector van de Leidse Universiteit en president van de commissie die de inpoldering van de Haarlemmermeer uitvoerde. Het geld voor de restauratie is ingezameld door de Stichting tot Behoud van Endegeest, Rhijngeest en Omgeving. Donderdag om 16.00 uur wordt het gerestaureerde grafmonument officieel opgeleverd. VLIETWUK Het Juliana Welzijn Fonds heeft 20.000 gulden geschon ken aan buurthuis Vlietwijk. De bijdrage helpt bij de inrichting van het vernieuwde pand aan het Professor Eykmanhof. Het landelijke fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving of mensen behoeden voor sociale isolatie. Jaarlijks heeft de groep twintig miljoen gulden te besteden. Dat geld komt uit de BankGiroloterij en De Lotto. In bibliotheken en op de afdeling Wel zijn van de gemeente ligt informatie over de bijdragen van het fonds en wie daarvoor in aanmerking komt. CENTRUM Voor- en tegenstanders van de Rijksweg 11-West kun nen zich woensdagavond 16 april laten informeren over het stand punt van de landelijke WD-fractie over de eventuele komst van de ze snelweg. In het Ambachts- en Baljuwhuis spreekt dan WD-ka- merlid N. Verbugt. Vanaf 20.00 uur geeft zij een spreekbeurt over algemene politiek, de H&L en de Rijksweg 11 -West. De toegang is gratis en elke belangstellende is welkom. Martijn Venselaar (links) en Anthony Sumter: „Mensen die bijvoorbeeld wat later uit de schouwburg komen, kunnen bij ons ook nog terecht voor een hapje of een kaasplankje." foto loeikzuyderduin CENTRUM De provincie Zuid-Holland moet met geld over de brug komen om de plannen die de gemeente heeft met de zogenoemde 'Kop van de Dorpsstraat' uit te voeren. Op de begroting van het 'Masterplan Warmond' prijkt nog een tekort van 5,6 miljoen gul den. Den Haag heeft nog niet gereageerd op het verzoek om een bijdrage. Volgens het geheim gehouden plan moet het winkelge bied van Warmond grootscheeps worden aangepakt. Om dat mo gelijk te maken moeten er panden worden aangekocht. Ook moe ten gebouwen, waaronder Het Meerpunt, worden gesloopt. CENTRUM De brandweer van Wassenaar daagt goed ingespeelde teams uit om een groep van vijf brandweerlieden te bestrijden in een wedstrijdje 'tankautospuit trekken'. De wedstrijd vindt zater dag 19 april plaats tijdens de open dag van de brandweer in de ka zerne aan de Johan de Wittstraat 39. Tussen 13.00 uur en 16.30 uur worden dan diverse demonstraties gegeven. Belangstellenden zien hoe de brandweer een 'vlam in de pan' en een vlammende auto band blussen. Doel van de open dag is de werving van nieuwe vrij willigers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15