Petrus op de planken in Oegstgeest Asbestprobleem Leedewijk genegeerd Kerk Samenleving Raad van Kerken herdenkt 'Jom Hasjoa' Op tiener- en kinderkamp met Missionair Stadswerk Massale mannenzai in Katwijl j Schrijvend >e lezers Schaamte Automobilisten afstappen! DINSDAG 15 APRIL 1997 De initiatiefnemers voor de bijeenkomst in de Hooglandse kerk hebben daarom voorlopig geko zen voor een 'niet-liturgische herdenking', op de manier waarop momenteel de 4 mei-samen komst in de Marekerk plaatsheeft. Door de joodse gemeente.als 'gevoelig' aangeduide onderdelen zijn daarbij zorgvuldig vermeden. Aan de herdenking van komende zondag wordt meegewerkt door Malka Polak, bekend van de rondleidingen in de Leidse synagoge. De voorbe reidingen voor de herdenking worden getroffen door de Taakgroep jom Hasjoa van de Leidse Raad van Kerken en een werkgroep van de classi cal Commissie Kerk en Israël van de classes Lei den en Katwijk van de Hervormde Kerk. Voor de bijeenkomst op 20 april zijn alle kerken- en paro chieraden geïnformeerd. Ook de Leidse scholen zijn benaderd. De bijeenkomst in de Hooglandse kerk duurt van 17.00 tot 17.40 uur. De Jom Hasjoa ('dag der vernietiging') waarop het joodse volk stilstaat bij de miljoénen slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog, zal komende zondag in Leiden worden herdacht met een bij eenkomst in de Hooglandse kerk. De organisatie is in handen van de Leidse Raad van Kerken, die hiermee aansluit bij initiatieven die de afgelopen jaren al in onder andere Den Haag en Rotterdam tot stand kwamen. Op termijn wordt gestreefd naar 'een vorm van gezamenlijke verantwoorde lijkheid en deelname van de joodse gemeente' in Leiden. Over een dergelijke deelname worden momen teel al gesprekken gevoerd, maar de verwachting is dat het nog geruime tijd zal duren voordat de partijen het volledig eens zijn over de gevoelige problematiek van een 'niet-joodse herdenking'. Het Missionair Stadswerk in Leiden organiseert samen met het jeugdwerk van de plaatse lijke Marekerk een tienerkamp en een kinderkamp., De reis voert van 1 mei tot en met 5 mei naar Amerongen op de Utrechtse Heuvelrug. De tie ners en kinderen verblijven daar in een kampeerboerderij. Het programma bestaat onder meer uit sport en spel, maar er is ook aandacht voor gesprek ken en bijbelverhalen rond het thema 'Kijk eens om je heen'. Deelname aan het kinder kamp - voor kinderen van 8 tot ongeveer 12 jaar - kóst 95 gul den per persoon, de tieners - van 13 tot en met 16 jaar - be talen 110 gulden. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het Mis sionair Stadswerk (Wim Hen driks), p/a De Bakkerij, Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden (tel.: 071-5133008 of 5316684). Kerkelijke theatergroep 'zet mensen aan het denken' OEGSTGEEST HANS VERSLUIS Acteur en regisseur Frank San ders kreeg vorig jaar zomer te lefoon uit Oegstgeest. Of de musical Starring Peter van zijn hand ook door anderen dan zijn eigen groep 'Star' uitge voerd mocht worden. Sanders had daar geen problemen mee, hij was zelfs enthousiast. Sinds dien repeteert de 'Stichting Kerk en Theater' uit Oegstgeest het stuk over het leven van de apostel Petrus, van de roeping door Jezus tot aan zijn kruis dood in Rome. De Stichting Kerk en Theater werd in 1990 opgericht in ver band met de opvoering van de bekende rock-opera Jesus Christ Superstar en kwam ei genlijk voort uit een uit de hand gelopen hobby. „Eerst wilden we alleen de muziek uitvoeren", vertelt Aart-Teun Veldhuyzen, oprichter en pen ningmeester van de stichting. „Toen kwamen we op het am bitieuze idee het stuk ook te spelen. Na twee jaar repeteren kwam het op de planken." 'Starring Peter' is inmiddels het zevende stuk. Naarmate de da gen van de uitvoering naderen - op vrijdag 18 en zaterdag 19 april - wordt er onder leiding van regisseur Edward Blaset steeds intensiever gerepeteerd. De 25 acteurs die aan het stuk deelnemen zijn allen amateurs, vaak zonder enige toneelerva ring. Maar daar heeft Blaset Naarmate de uitvoeringen dichterbij komen, wordt door de groep steeds intensiever gerepeteerd. FOTO MARK LAMERS we dringen niets op", bena drukt Veldhuyzen. „Anders schrik je de mensen af. Maar we zetten het publiek wel aan het denken." weinig problemen mee: „Ik probeer eruit te halen wat erin zit. Natuurlijk ben je beperkt in je mogelijkheden: het niveau van de laagste in de groep be paalt het uiteindelijke resultaat. Ik laat mensen uitsluitend doen wat ze kunnen." „Als ze iets niet zien zitten, be denken we in overleg wat an ders. Mijn wil is niet wet, maar ik heb wel het laatste woord. En bovendien: het hoeft ook niet perfect te zijn. Het gaat in de eerste plaats om het plezier van de groep.Blaset was zelf lange tijd semi-professioneel opera- en operettezanger in Den Haag en Amsterdam. Nu is de regisseur werkzaam als kapper in Oegstgeest. De stukken van de Stichting Kerk en Theater hebben altijd een religieus karakter. „Maar Starring Peter wordt op 18 en 19 april opgevoerd in de Regenboog kerk aan de Mauritslaan in Oegst geest (om 20.15 uur). Kaarten (met programmaboekje) kosten 17,50 gulden en zijn telefonisch te bestel- r071-5157772. Jongeren nemen nacht lang kerk in bezit Met de zegen van bisschop Muskens nemen Brabantse jon geren in de nacht van 25 op 26 april de rooms-katholieke Fran- ciscuskerk in Breda in bezit. Ze leven zich daar uit in een pro gramma rond godsdienst en le vensbeschouwing. Dat maakte het organiserende Brabants Steunpunt Jeugdwelzijn (BSJ) gisteren bekend. Het initiatief sluit aan bij een idee van Muskens. Hij opperde enkele jaren geleden het plan om kerkgebouwen 's nachts voor jongeren open te stellen, omdat zij in die uren het hoog tepunt van hun recreatie bele ven. Volgens initiatiefnemer W. van der Laan van het BSJ is het programma niet aan een be paalde kerk of godsdienst ge koppeld. „Jongeren beleven hun levensbeschouwing niet meer in traditionele vormen maar knutselen die vanuit ver schillende vormen bij elkaar." De nacht begint met een kor te theatervoorstelling, waarna de jongeren op bezoek gaan bij instellingen en personen die iets vertellen over wat hen in hun werk drijft. Ook Muskens opent zijn deuren voor de jon geren. Verder staan bezoeken aan de Bredase synagoge en in stellingen als het Leger des Heils en Amnesty International op het programma. In de rest van de nacht hou den de jongeren zich in workshops bezig met vormen waarin hun levensbeschouwing gestalte krijgt, zoals poëzie, mu ziek, theater en rituelen. DE SPITS Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de hervormde Ont- moetingskerk in Katwijk aan den Rijn. REDACTIE DICK VAN DER PUS, 071* De Commissie Manneg houdt opnieuw een massa! menkomst in de Kat Nieuwe Kerk waarop mannelijke zangstemmen! luisteren zijn. Wie zich \vi sluiten bij het gele koor, is op vrijdag 18 kom van 19.45 tot uiterlijk; uur. De organisatoren hop; I0e een zo groot mogelijke jkt komst. De liederen zullg ej(j geluidsband worden vastjv en later op cd en muzieke te worden uitgebracht. Df to-opbrengst wordt voor 'de verbreiding van evangelie in de ruimste het woord'. De Mannenzangavond; waarvan er inmiddels vier den georganiseerd - zijn ee grip in de kustplaats en daarbuiten. Het hoofddoel de organisatoren is doorn, j't van deze bijeenkomsten' lof en eer toe te brengei mannen uit Katwijk en o ving die zich vrijdag bij el menzang aansluiten, krijg; oor elk geval gezelschap vaiip uitgebreide (uiteraard mart ke) delegatie van de Veluwr De Nieuwe Kerk 'staat Voorstraat 79 in Katwijk. «ft v I itii BEROEPINGSWEI If NEDERLANDSE HERVORMDEKE ee Beroepen: te Roden: mw. J. Ho: oedt-Wesselink te Molkwerum- Warns; te Linschotem J J. Ver); Houten (b.w.) (part-time); teC: W. Altena te Bedum en Onder-i Aangenomen: de Rooy te Gouda; naar Hoewt-forc (toez,): A.L. van Zwette Uddei GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ MAAKT Beroepen: te Berkum: J. Kruit Bedankt: voor Dronten (wijkzi; Hardenberg-Oost (3de preditoi plaats) en. Haren: S.W. de CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Enschede C.A. den Hertog te Apeldoorn-0 trum en D. Quant te 's-Gravenf Rijswijk. Aangenomen: naar Noordscha igs P. van Dolderen te Gouda; r™ Stadskanaal: J. Verhage te Langedijk, die bedankte voi Woerden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis: J.J Eckeveld te Zeist, die bedankte Rotterdam-Alexanderpoldenl vliet i.c.m. Spijkenisse: W. Vis te Amersfoort. uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Donderdag 15 April Nadat de onlangs door de heeren Gebroeders Straats burg aan de Haarlemmerstraat nabij de Paardensteeg op gerichte wielrijschool reeds een paar weken was in gebruik genomen, is thans ook het daaraan verbonden rijwielma gazijn geopend. Trok hun vorige magazijn aan den Apothekersdijk niette genstaande de mindere ruimte de aandacht, zóó, dat meerder uitbreidingnoodigwerd, nu aan die noodzakelijk heid is voldaan, is de belangstelling er natuurlijk niet min der op geworden, gelijk reeds gisteren, dag der opening, het geval bleek. Hedenmiddag omstreeks half één geraakte op de Voor- schootschen weg nabij de goud- en zilvertabriek van de heeren van Kempen een tilbury met paard door het schrik ken van de stoomtram, welke van Leiden kwam, in de al daar vrij breede sloot. Het paard werd spoedig met vereen de krachten op het droge gebracht, alsook het rijtuig, dat nogal erg beschadigd was. Aan mevrouw M.K. Spruijt, brievengaarster alhier, is op haar verzoek, als zoodanig, in te gaan 1 Mei a.s., eervol ontslag verleend; als telephoniste ontving zij ook eervol ontslag vanwege den gemeenteraad. Een aan te gaan hu welijk zal haar de gemeente doen verlaten. ANNO 1972 Zaterdag 15 april LEIDENEen Leidse moeder heeft gistermiddag om streeks twee uur waarschijnlijk de schrik van haar leven gekregen, toen zij bij het bekijken van een etalage aan de Nieuwe Rijn even de kinderwagen los liet, waarna deze het water inreed. De vrouw sprong zelf in de Nieuwe Rijn om haar vijf maanden oude baby te redden. Het gelukte haar om het kind uit de wagen te halen. Dooreen omstander werd zij daarna op de wal geholpen. De gewaarschuwde brandweer hoefde niet in actie te komen. Beide drenkelingen zijn met de schrik vrij gekomen. De te water geraakte baby is voor twee dagen ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, maar leek niets te mankeren. LEIDENZeer velen hebben gistermiddag afscheid geno men van dr. H.G. Rubaak, chirurg aan het Diaconessen- huis in Leiden, tijdens diens receptie. Naast de privé-handendrukkers" waren er ook enkele sprekers. Op geestige en tweestemmige wijze zongen verpleeg sterskoortjes hun "dokter Han" toe. Er werd één gezamen lijk ziekenhuis-geschenk aangeboden: een eerste finan ciële aanzet voor een nieuwe reddingssloep. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 'Asbest in 556 huizen in Leede wijk; Bewoners wisten van niets'. Bij het lezen van dit artikel in het Leidsch Dagblad van maan dag 7 april 1997 bekroop mij een grote machteloze boosheid. 'Bewoners wisten van niets', dat klopt namelijk helemaal niet. Sinds 1977 woon ik, me vrouw J.E. Riekert-de Groot, in de Leedewijk. Ongeveer drie jaar geleden gebeurde er al het volgende. De chemocar kwam die dag in de straat, een mooie reden om die oude plantenbak eens op te ruimen. De mede- werker van de chemocar van de gemeente Leiden weigerde deze plantenbak aan te nemen om dat dit een duidelijk geval van asbest was. 'Goed inpakken, in vuilniszakken doen en zorgvul dig afsluiten', was het advies van deze medewerker. Ik schrok van zijn reactie met name om dat de zolder van mijn woning uit hetzelfde materiaal bestond. Ik belde gelijk de beheerder, Van 't Hof Rijnland in Voor schoten, op en vertelde, naar aanleiding van de situatie bij de chemocar, het feit dat op mijn, zolder open en bloot gewoon asbest zat. Volgens een mede werker van Van 't Hof Rijnland kon dit geen kwaad. Tot mijn verbazing stond deze medewer ker echter wel dezelfde week op de stoep om toch maar even de Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1?j 071- bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES! Voor mensen die moeilijk lezen, slecht ogen hebben of blind zijn (oft leeshandicap hebben), is een samenvalt? het regionale nieuws uit het Leidsch Da$ geluidscassette beschikbaar. Voor inforre 0886-482345 (Centrum voor G espro!® Lectuur, Grave). Het verwijderen van asbest is een gevaarlijke klus. situatie ter plekke te bekijken. Hij deelde mij mee dat de ge meente altijd zo'n ophef maakt, ik hoefde mij niet ongerust te maken. Vreemd vond ik het wel, want waarom kon ik mijn plan tenbakje pas meegeven aan de chemocar als dit zorgvuldig, goed afgesloten in dubbel plas tic was ingepakt. Waren al die voorzorgsmaatregelen dan overbodig! Jaren gaan er dan overeen tot ik zaterdag de brief van Van 't Hof kreeg en maandag uw arti kel in de krant zag. Ik voel me zo machteloos want: waarom ben ik toen niet gehoord; waarom is er door Van 't Hof geen actie ondernomen? Hierbij speelt ook nog een grote rol dat mijn man vorig jaar FOTO HENK BOUWMAN overleden is aan kanker. Komt dit mogelijkerwijs door die as- besDe vraag die vanaf he den door mijn hoofd speelt. Van 't Hof, bedankt dat u mijn telefoontje van toen zo se rieus heeft genomen. Gelezen in de krant van 7 april: Angst en horror in de ogen van een kreupele jongen. Bij het lezen van bovenge- noeptd artikel begrijp ik niet hoe het mogelijk is dat dergelij ke dingen gebeuren. Helaas heb ik nooit kinderen gekregen hoe wel ik medisch gezien alles heb geprobeerd om zwanger te wor den. Als ik dan lees hoe mensen (in mijn ogen beesten) met kin deren omgaan, ben ik bijna blij dat er nooit een kind aan mijn zorg is toevertrouwd. Hoe kan je als ouders het verdriet verwer ken een kind te verliezen op zo'n manier? Vaak voel ik de angst van een kind helemaal in me. Waarom doen mensen elkaar dit aan. Als er iets Is als gerechtigheid hoop ik dar dat er zal zijn. Het is toch vreselijk om je te moeten schamen mens te zijn. Gelukkig zijn er nog vele 'goede' mensen. Een stroom van verontwaardi ging zou losbreken wanneer zo'n bord op de Willem de Zwijgerlaan zou worden neer gezet bij een wegopbreking. Daarom gebeurt dat ook niet. Keurig wordt voor auto's een wegomlegging geregeld (Volg 1). Dat geldt niet voor fietsers. Zie de Merenwijk. Het Valken pad door de Slaaghwijk eindigt bij eqn flat in aanbouw al bijna een jaar in een zandbak. Je moet maar zien. Deze week is de Broekweg, ook een belang rijke fietsroute overdag hele maal afgesloten. Om 8 uur 's ochtends, precies op het mo ment dat duizenden mensen naar de stad/het station of naar de scholen fietsen wordt een hek neergezet. Je moet als fietser maar weer zien! Daar klopt toch iets niet? KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a i.) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kupst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuii' dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 21.00 u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur enR overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku« ji Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse Iefii daarnaast ook 11.15-12. OOuur Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.000 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131)- dagelijks 14.00-15.00 ut daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118.30-19.30 uur, klasse Ier

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12