,eiden Regio lub '58 iet af van roenoord NA 'Een gezellig verenigingsleven en lekker vissen' GERECHT Leiderdorp en Oegstgeest: softdrugs alleen in Leiden Polonaise door het zand herdachte: 'Doodslag vas zelfverdediging' Plaatsbewijzen voor Leidse kindermarkt vliegen de deur uit ewonde bij ruzie op station IlSDAG 15 APRIL 1997 Samenscholing /i r In Oegstgeest moet I D er, behalve een drankverbod op straat, ook een verbod op samen scholingen komen. Huisvuil yf -7 De fractie van het I CDA in Zoeterwou- de voelt er niets voor om het huisvuil voortaan te gaan wegen. hst reden verhuizing gaat niet door I omstreden verhuizing van Club '58 naar buurthuis benoord aan de Pasteurstraat gaat niet door. Dat heb- i de gemeente Leiden en het bestuur van de sport- en reatievereniging voor gehandicapten besloten. De p jrt- en speeltuinvereniging voert al maanden actie te- ide verhuizing, die volgens hen het einde zou beteke- ïvan buurtwerk en speeltuin. |t klimaat in de buurt was er naar om die verhuizing |r te zetten", zegt wethouder laaijens (zorg) die het over- iet Club '58 voerde. „Die isen zouden zich daar niet :om gevoeld hebben. Van atie van gehandicapten, toch een van de doel- i, zou weinig terecht gekomen." Actievoerders lderden al maanden gele de woorden Hier geen op de gevel van het [d aan de Pasteurstraat en met een kraakactie als jemeente zijn plannen zou ietten. endien kwam Club '58 er onlangs achter, zegt ijens, dat de ruimte in irthuis Groenoord te klein zijn. „Club '58 gaat meer isten aanbieden en daarom de s.ociaal pedagogische ist ook ruimte moeten krij- het buurthuis. Die ruim- was er niet." Er is voor '58 al wel een ander ge- w gevonden, maar de wet- ider wil daarover geen me i-jarige Leidenaar die af lopen donderdagavond een •jarige plaatsgenoot om het (en bracht, heeft tegenover politie verklaard dat hij uit Verdediging heeft gehan- ild. Volgens de verklaringen de verdachte zou het chtoffer hem in eerste in- ntie met een mes hebben ;evallen, waarna hij zich- eveneens met een mes edigde. Hierdoor kwam 37-jarige om het leven. politie heeft inmiddels bekend gemaakt dat de dode lijke ruzie tussen de twee Lei- denaars, die bekenden waren van elkaar, zich afspeelde in de woning van de verdachte aan de Musschenbroekstraat. De verdachte wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De doodslag kwam afgelo pen zaterdagavond aan het licht toen de verdachte zich uit eigen beweging bij de politie meldde. Op zijn aanwijzingen vond de politie kort daarop het levenloze lichaam van het slachtoffer. Al 200 vergunningen verstrekt dedelingen doen voordat alles rond is. Volgens woordvoerder E. van Aelst is het afblazen van de ver huizing allerminst het einde van de problemen van Groenoord. Want wat er nu verder met het pand aan de Pasteurstraat gaat gebeuren is niet duidelijk. Er zit een peuterspeelzaal, maar er zijn meer gebruikers nodig om de huur op te brengen. „Wij hebben ook altijd gezegd dat wij er geen bezwaar tegen hebben het buurthuis te delen", zegt Van Aelst, „zolang wij de grote zaal maar houden." Dat Club '58 niet komt noemt Van Aelst 'een succesje', maar blij is hij niet. „Wij hebben vier maanden in onzekerheid ver keerd, in het luchtiedige geze ten. We hebben niets kunnen plannen. Normaal hebben wij op Koninginnedag „altijd een feest voor de kinderen, maar we hebben geen plannen durven maken. In september bestaat de buurt- en speeltuinvereniging zestig jaar. Daar hadden we ook allang mee bezig moeten zijn, maar niemand durfde. Dus wat mij betreft is het: gemeente, jul lie worden bedankt." leiden Polonaise! Een hele stoet kinderen ste schooltuindag' - maar om looppaden aan van de Haanstraschool trok gisteren door het te stampen. Want het is natuurlijk niet de be- zand va n schooltuincomplex Cronesteyn. Niet doeling dat de kinderen de komende maan- omdat 'het feest was - ook al was het 'de eer- den kris-kras over het complex lopen. Dat zou niet zo bevorderlijk zijn voor het opkomen van de verschillende gewassen. Ook die moeten onbekommerd kunnen opgroeien. foto loek zuyderduin Een plaatsje in de zon is veruit favoriet. Maar dan wel eentje waar veel mensen langs komen. „Niet om het geld, hoor", legt een 8-jarig meisje uit, „maar anders ga je je zo snel vervelen." Gisteren was de eerste dag dat kinderen een plaatsbewijs konden ophalen voor de tradi tionele kindermarkt op Konin ginnedag. Het liep gelijk storm: er werden ruim 200 vergunnin gen verstrekt, door de afdeling warenmarkten van de gemeen te. Dat zijn er bijna net zoveel als in twee weken, vorig jaar. De Nieuwe Rijn, de Vismarkt, de Botermarkt en 't Gangetje staan dan ook vol. Dat is het ge bied waar op woensdag en za terdag de weekmarkt gehouden wordt. Daarnaast komt er ech ter een aantal plaatsen op de Breemarkt en is do gemeente nog op zoek naar andere loca ties. „We willen geen enkel kind teleurstellen. Er komen dus mi nimaal 300 plaatsen, dat is al meer dan vorige jaren, maar als het even kan natuurlijk meer", zegt A. van Paridon, chef van de afdeling warenmarkten. Toch waarschuwt hij kinderen niet al te lang meer te wachten. „Vol is nu eenmaal vol." En kinderen die geen plaatsbewijs hebben, worden echt weggestuurd, be nadrukt hij. Gezien de opkomst gisteren, hadden de meeste kinderen én ouders dat wel in de gaten. „Dit hebben we in de zeven jaren dat de kindermarkt nu wordt gehouden, nog nooit meege maakt. Zoveel mensen, het is echt gigantisch", vertelt een medewerker. „Ouders haalden hun kinderen vandaag zelfs eer der van school, om zeker te zijn van een plaatsje." Om 14.00 uur, toen de deurèn van de afdeling open gingen, stond er dan ook al een lange rij. En pas om half vijf, toen de deuren weer dicht gingen, keer de de rust weer. Van Paridon: „Zoals het er nu uitziet, wordt het dus een kolossaal kinder feest, op Koninginnedag". Kinderen die, nog geen plaats bewijs hebben, kunnen de ko mende dagen nog terecht bij de afdeling warenmarkten, in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Ouders kunnen ook een vergunning halen, maar moeten dan wel hun trouwboekje mee nemen. Voorzitter Adriaan van der Molen zet jubilerende Hengelaarsbond Leiden en omstreken op de rails Hij werd door zijn plaatsge noot op hardhandige wijze te- e Rotterdammers van 19 en gen een deurpost gegooid, <en tar oud hebben de afgelo- moest met een hoofdwond wor- nacht rond half vijf ruzie den afgevoerd naar het Acade- laakt op het Leidse station, misch Ziekenhuis. De verdachte 19-jarige raakte daarbij ge- kon in de trein worden aange houden. leiden robbert minkhorst Lang rommelde het bij de Hen gelaarsbond voor Leiden en omstreken, maar inmiddels is de: belangenorganisatie voor de vissers in een wat rustiger vaar water terechtgekomen. En dat is voor een groot deel te danken a.an voorzitter Adriaan van der Pvlolen, zegt hij zelf. Vandaag toestaat de bond 75 jaar. „Met dit jubileum willen we ons van de goede kant laten zien." „Toen ik hier kwam, heb ik een beleidsnota geschreven. Ik wil meer inhoud aan deze ver eniging geven, wil haar uitbou wen tot een goede belangenor ganisatie voor vissers. We moe ten een gezellig verenigingsle ven bieden en verder leldcer vis sen met mekaar." Op 15 april 1922 besloten de HSV Hengelsport en HSV 'Door Vriendschap Vereenigd' (DW) de krachten te bundelen. De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken werd opgericht. Tus sen toen en begin jaren '60 groeide het ledental van zo'n 700 naar een dikke 3000. Mo menteel zijn 3200 vissers hij de bond aangesloten. De hengelaarsbond richtte zich van oudsher op de vrije, autonome visser. Twee voor beelden die dat onderstrepen, springen eruit: de bond sloot zich niet aan bij de Nederlandse Vereniging van Sportvissers (NWS), maar bij de NASO, de Vereniging van Nederlandse Autonome Sportvisserij Organi- saties. Het tweede voorbeeld is het gevecht om de 'vrije hengel'. Vissen met alleen een Sportak- te, zonder lidmaatschap van een vissersbond, is een groot goed in de ogen van de Leidse hengelaarsbond. De NWS wil dat lidmaatschap verplicht stel len. „Mensen moeten zelf de keus mogen maken, wij vinden dat dus niet goed." Onlosmakelijk met Leiden en de vissport is het peuren, op een speciale manier palingvis- sen, verbonden. Ook Van der Molen is er inmiddels door be vangen. „Het is een zeer fasci nerende sport. Je moet er bij zonder handig in zijn. Zoiets leer je alleen van vader op zoon." De peurder of peuëraar rijgt aan een touw een aantal wormen en maakt daar een bol letje van. Dat bolletje hangt hij aan een peurstok in het water. „Je moet vervolgens heel goed aanvoelen wanneer de pa ling in dat bolletje bijt. Razend snel haal je de stok boven en de paling moet precië§ boven je boot loslaten. Dat vergt nogal wat snelheid en routine. Ook Voorzitter Adriaan van der Molen van de Henge laarsbond: „De visser moet meer milieu bewust wor den. Gekleurd voer keuren wij af." foto henk bouwman deze voorzitter moet nog heel veel leren." Speciaal vanwege het jubileum is de peuëraar te rug bij de hengelaarsbond. De visser prijkt een jaar lang op het briefpapier van de vereniging. „Je kan rustig stellen dat onze bond zeer dynamische besturen heeft gekend. Mensen zonder echte ervaring werden op hun taken afgerekend. Daaruit ont stonden de conflicten. Kijk, als iemand penningmeester wordt, is het handig als hij boekhouder of accountant is. Zo was het vroeger alleen niet. En ach, het gebeurt in iedere vereniging." „Het meeste oud zeer is in middels wel weg. Ik durf wel te stellen dat dat een van mijn grootste verdiensten is geweest. We willen niet verbloemen wat in het verleden is gebeurd, maar er ook geen overdreven aan dacht aan besteden." Daarmee is voor Van der Molen de kous af. Liever praat hij over de toe komst, want de hengelaarsbond heeft nogal wat in petto, vertelt hij. Zo wil de bond samen met de gemeente de Leidse singels en grachten verzorgen en de visstand op peil houden. Van der Molen verwacht op korte termijn een convenant erover af te sluiten. De bond geeft waar schijnlijk straks de visvergun ningen af. Verder moet de visser meer milieubewyst worden, vindt de voorzitter. „Hij moet tijdens het vissen meer natuurlijke produc ten gebruiken. Het gebruik van gekleurd voer, bijvoorbeeld ma den waaraan een kleurstof is toegevoegd, vinden wij slecht." Diervriendelijker vismethodes juicht Van der Molen ook toe. „De gevangen vis moet dus niet meer in een emmer, maar in een ruim, fijnmazig net in het water worden gehangen. En vis sen zonder weerhaakje gaat ook prima." ifelpoot I tafelpoot, een stootijzer en knuppel. Voor politierech- nevrouw R. Dozy versche- gisteren kort na elkaar drie jenaars die deze totaal ver- aillende gebruiksvo o iwerp en 'ergelijkbare wijze hadden ruikt: om er ruzies mee te lechten. „Leiden bewapent 1 iin toenemende mate", stel- II le officier van justitie, me- WM. Horstman, koeltjes jJ ..Als reden wordt meestal wÊ legeven om zich te verdedi- pi 'maar tekenend is dat in de- Ine gevallen de verdedi- ,j gswapens als aanvalswapens Vj gebruikt." gold zeker voor de 64-jarige ienaar uit het noordelijke Ivan de stad, die in augus- vorig jaar een buurtge- etnet een tafelpoot bewerk- Ütuit ergernis over haar 'mer aangelijnde hond die vast voor zijn deur poept en u de man bij de vrouw ver- 'ging halen, antwoordde ze het tijd werd dat hij naar land van herkomst terug- rt' Ook zou ze een laag-bij- fondse opmerking over zijn daarvoor overleden moe der hebben gemaakt. De main ging hierop, volgens eigen zeg gen, de viervoeter te lijf maar door haar interventie was het de vrouw die de meeste klappen moet incasseren. „In onze cultuur wordt nie t ge accepteerd dat zo over moeders wordt gesproken", verklaarde de man zijn geweldsexplosie. „Maar het past toch ook niet in uw cultuur om een ander met een tafelpoot af te rossen're pliceerde de politierechter. Waarom had verdachte trou wens een tafelpoot achter de deur klaar staan? „Ik woon al leen in dat grote huis en je weet maar nooit." Namens de mishandelde vrouw verscheen haar partner. Die eis te een schadevergoeding van vele duizenden gulden s. Hij had immers onbetaald verlof moe ten opnemen - zijn vakantie dagen waren op - om zijn vrien din te verplegen. De vrouw heeft drie maanden op bed ge legen, onder meer vanwege problemen met haar nieren. Nadat het onbetaald verlof voorbij was, was inschakeling van een zwart betaalde verple ger nodig. Voor immateriële schade - de vrouw heeft straat angst overgehouden aan het voorval - werd 15.000 gulden schade geëist. - De advocaat van de verdachte toonde zich geenszins onder de indruk van dit verhaal. Hij noemde de schadevergoeding 'de commercialiseing van leed'. De raadsman beweerde dat de gezondheidsproblemen van de vrouw niet het gevolg van de klappen van zijn cliënt waren. Bovendien hoeft zijn cliënt niet op te draaien voor de kosten die de partner van het slachtoffer heeft gemaakt, meent hij. De advocaat gaf de zaak een heel nieuwe wending toen hij uit de doeken deed hoe de ver dachte later op die kwade dag in augustus is aangehouden. Maar liefst zes agenten waren daarbij betrokken. Hij zou van zijn fiets zijn afgetrapt en terwijl hij op de grond lag nogmaals zijn geschopt, onder meer in zijn kruis. „Mijn cliënt kan sindsdien geen erectie meer krijgen." De advocaat drong er bij de rechter op 'het buitenpro portionele geweld' van de poli tie te betrekken in haar vonnis. Dat werd de officier, die nog niet eens had geëist wat al te gortig. „Als de wijze van aan houden zo veel gewicht in de schaal gaat leggen dan wil ik dat de onderste steen boven komt, dan moeten de verbalisanten worden gehoord. De rechter deelde die opvatting. Ma'andag 9 juni wordt de zitting vervolgd. Knuppel Over de vechtpartij waarbij een 20-jarige Leidenaar meteen knuppel het hoofd van zijn op ponent had geraakt, konden veel minder twijfels bestaan. Verdachte had kort daarvoor ru zie met zijn vader gehad en wil de tijdens een ritje in de auto van zijn moeder stoom afbla zen. Onderweg kreeg hij na een onbeduidendverkeersconflictje, waarbij hij de indruk kreeg te worden uitgelachen, een waas voor de ogen. De knuppel lag onder de voorbank omdat zijn moeder wel eens is lastiggeval len. Hij stapte uit en sloeg de ver bouwereerde fietser met het slaghout op zijn hoofd. „Ik wil de zijn schouder raken, maar hij bukte", verklaarde hij. Een ver haal dat de politierechter ge loofde en dat leidde tot een klei nere straf dan de officier eiste: 750 gulden boete en twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. De man met het stootijzer, ten slotte, had alleen maar ge dreigd. Toch kreeg hij 38 uur uur dienstverlening opgelegd en nog een week voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Bovendien moet hij duizend gulden schadevergoeding beta len. wim koevoet maarten keulemans judy nihof Oegstgeest en Leiderdorp willen geen cof feeshops binnen hun gemeentegrenzen. Lief hebbers van softdrugs moeten uitwijken naar Leiden. Dat is de mening van beide gemeen ten, die zich gisteravond in raadscommissies afzonderlijk over hun drugsbeleid bogen. Oegstgeest kreeg kritiek van politiechef J. War merdam van het district Duin- en Bollenstreek- Zuid. De politici staren zich veel teveel blind op de vraag of er nu wel of niet een coffeeshop in Oegstgeest moet komen, zo concludeerde de politieman na de vergadering van de raadscom missie van openbare orde. De raadsleden hadden er een halfuur verga deren voor nodig om duidelijk te maken dat Oegstgeest voorlopig niets voelt voor de komst van een coffeeshop. Eerst moet duidelijk wor den hoeveel behoefte er nu eigenlijk in Oegst geest bestaat aan een verkooppunt voor soft drugs, vond een raadsmeerderheid. Reden voor de politiebaas om de raadsleden flink de les te lezen. „Dertien procent van de jongeren gebruikt softdrugs", zei Warmerdam. „Dus de gedachte dat er op dit moment helemaal geen behoefte is aan een coffeeshop, die kan dus gewoon niet. Bovendien is de relatie tussen drugsgebruik en criminaliteit in uw deel van het district wat ster ker dan elders. Als u dat wilt tegengaan, zult u toch flankerend beleid moeten voeren. Nu ben ik wel geen politicus, maar daar heb ik u van avond niet over gehoord. Er moet worden nage dacht over meer dan wel of geen coffeeshops." Leiderdorp hoopt door een aantal nieuwe be palingen in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) op te nemen de vestiging van cafés waar softdrugs worden verkocht, tegen te gaan. Volgens de nieuwe regels weigert de gemeente dan ook een vergunning aan een horecabedrijf waar drugs worden 'bereid, verwerkt, verkocht, afgeleverd, verstrekt, vervaardigd of aanwezig zullen zijn'. Volgens de gemeente zijn er in de regio al genoeg coffeeshops. „Er is geen aanlei ding voor uitbreiding", aldus burgemeester M. Zonnevylle. Verder staat nu zwart- op- wit dat er ook geen verdovende middelen gemaakt of ver kocht mogen worden in 'een gebouw, een vaar tuig, of een andere ruimte' in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11