'Jullie hebben ons licht gegeven' Kerk Samenleving Evangelisch alternatief Liedboek van de Kerken Van status predikanl is helemaal niets ove Wijngaard voorzitter SNVE WA MAANDAG 14 APRIL 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-d LEEUWARDEN GPD Het Evangelisch Werkverband (EW) in de Samen op YVeg-ker- ken komt dit najaar met een al ternatief voor het Liedboek van de Kerken. In de bundel zullen zeker vijfhonderd liederen wor den opgenomen uit het Lied boek en verder van onder ande ren Johannes de Heer, Elly en Rikkert en uit de bundels van Youth for Christ en Opwekking. Het is de eerste maal dat er zo'n omvangrijke tegenhanger komt van het oecumenisch lied boek dat in 1973 verscheen en waarvan tot op heden ruim 2,3 miljoen exemplaren zijn ver kocht. Het Liedboek wordt in de meeste kerken gebruikt, maar velen missen daarin geliefde lie deren. Vandaar dat in veel plaatsen een alternatieve bundel is opge steld. Het EW wil met zijn bun del in de bestaande behoefte voorzien. Voordeel van een lan delijke uitgave is volgens het EW dat predikanten tijdens preekbeurten elders niet steeds met verschillende situaties wor den geconfronteerd. Het EW werd een kleine twee jaar gele den opgericht uit de overtuiging dat er een geestelijke opwek king nodig is onder de SoW- partners. Ds. Wonno Bleij uit Amstel veen, voorzitter van de Interker kelijke stichting voor het kerk lied (samensteller van het Lied boek), heeft geen moeite met het voornemen van het EW. „Het is een wijdverbreid mis verstand dat wij tegen het zin gen van liederen zijn die niet in het Liedboek staan." De be hoefte aan steeds meer en an dere liederen is volgens Bleij al leen maar gegroeid. Hij signa leert ook onder predikanten 'de hang naar iedere dag wat an ders'. „Na de oorlog is de modi euze gewoonte ontstaan om voor en na de preek een lied te laten zingen dat daar naadloos bij aansluit." „En dan is er nog het ver schijnsel van de compartimen tering in de kerk: de jeugd gaat niet meer met oma naar de kerk en oma niet meer met de kinde ren. Iedereen heeft een eigen vakje en een eigen sound", al dus Bleij. Kwart eeuw diensten voor verstandelijk gehandicapten in Leiderdorp In de bomvolle kerk zitten niet alleen verstandelijk gehandicapten met hun ouders of begeleiders. Ook kleine kinderen, bejaarden en andere belangstellenden wonen graag deze ge zellige dienst bij. LEIDERDORP CARINE DAMEN „,Wat gezellig dat je er bent", zegt ds J. Bovenberg en knijpt iemand in een rol stoel goedmoedig in zijn schouder. „Nu gaan we psalm 150 zingen, een feest lied!" Al vijfentwintig jaar gaat Boven berg voor in kerkdiensten voor verstan delijk gehandicapten. Dat jubileum werd gisteren gevierd in het vaste on derkomen voor deze bijzondere vierin gen. de Dorpskerk in Leiderdorp. In de bomvolle kerk zitten niet alleen verstandelijk gehandicapten met hun ouders of begeleiders. Ook kleine kinde ren, bejaarden en andere belangstellen den wonen graag deze gezellige dienst bij, waarin veel wordt gelachen en hard op gepraat. „De preek is makkelijk en de sfeer is zo leuk. Je ziet hoe die kinderen genieten", zegt een kerkgangster. Ze komt elke maand naar de vereenvou digde kerkdiensten en lacht uitbundig om alle grapjes die de dominee met de kinderen en de verstandelijk gehandi capten maakt. Maar voordat de dienst begint moet iedereen even heel hard 'goedemiddag' roepen tegen de mensen die naar de kerktelefoon luisteren. Kerkgangster Mieke neemt het woord. „Omdat ik al vijfentwintig jaar bij u ben, wil ik u een geschenkje geven." Boven berg en een bestuurslid van de Dorps kerk krijgen beiden een beeldje: bidden de handen van steen. „Het zijn twee handen die samen iets doen, net als wij al die vijfentwintig jaar", meent Boven berg. Omdat hij door een microfoon praat, komt zijn stem boven het con stante geroezemoes uit. Licht aan Nadat er een paar liederen zijn gezon gen, door een koortje van verstandelijk gehandicapten en door leerlingen van drie basisscholen in Leiderdorp, houdt Bovenberg zijn preek. Het thema is 'licht aan'. „Jezus heeft gezegd: ik ben net zoiets als een lichtje", begint de pre dikant. Als er licht komt, hoef je nooit meer bang te zijn, dan wordt alles net zo leuk als de kerkdienst hier in Leider dorp." Het publiek hangt aan zijn lip pen, iedereen wil wel weten hoe je zo iets bewerkstelligt, want deze kerkdienst is ongeveer het leukste wat je je kan voorstellen. „Hoe kun je een lichtje zijn? vraagt Bovenberg en de vingers gaan omhoog. De predikant rent heen en weer met zijn microfoon naar alle kin deren die iets willen zeggen. Nadat er een aantal lichtbronnen - zoals kaarsen, de zon en de maan - zijn ge noemd, heeft een jongetje het door. „Lief zijn voor elkaar." Een klaterend applaus, aangezet door Bovenberg, FOTO TACO VAN DER EB klinkt op. „Jullie, verstandelijk gehandi capten, hebben ons licht gegeven. Jullie maken de kerkdiensten zo gezellig in onze sombere weken", besluit hij de preek. „En nu is de preek klaar." Opge wekt begint iedereen door elkaar te pra ten. Dan is het tijd voor de rondgang, voor velen het hoogtepunt van de kerkdienst. Enthousiast schuddend met sambabal len en tamboerijnen maken de gehandi capten en de kinderen al zingend een ronde door de kerk. De verstandelijk ge handicapten dansen en springen er op los, hun ouders maken foto's. „Laatst hoorde ik een mevrouw met zo'n deftig kerkgezicht zeggen: je moet stil zitten in de kerk", vertelt Bovenberg als iedereen uiteindelijk zijn stoel weer heeft gevon den. „Maar dat doen wij lekker niet, want dat is toch onmogelijk, een heel uur lang." Jaarboek geschiedenis protestantisme AMSTERDAM GPD De enorme val die het imago van de predikant met name in deze eeuw maakte, heeft ook een positieve kant. Dat vindt al thans de theoloog David Bos. Volgens hem is de dominee nu als 'ondernemer op een onge wisse markt' gedwongen beter in te spelen op de gevoelens, behoeften en stemmingen van zijn 'cliënten'. Bos heeft een bijdrage ge schreven in het nieuwe Jaar boek voor de geschiedenis van het Nederlands Protestantisme na 1800, dat dit keer geheel ge wijd is aan predikanten. Het boek, dat verschijnt onder ver antwoordelijkheid van het His torisch Documentatiecentrum aan de Vrije Universiteit, werd in Amsterdam tijdens een sym posium gepresenteerd. Het gedevalueerde predik ambt staat dezer dagen volop in de belangstelling. Dit thema nummer van het jaarboek valt samen met de tentoonstelling 'Vier eeuwen domineesland', die vorige week in het Catha- rijneconvent in Utrecht werd geopend. En eerder deze week bezon de Bond van Nederland se Predikanten zich op zijn jaar lijkse dag op de status van de predikant. Op het symposium in Am sterdam werd het ook nog eens vet onderstreept: van de status die een predikant eeuwenlang genoot is vrijwel niets meer over. Ter illustratie: uit een 'prestige-onderzoek' bleel de dominee in 1942 nog aanzien op de tweede kwam (na de burgemeestei is zijn status gedaald tot die van een leraar of ben militair. Het jaarboek heet gei 'Predikant in Nederland', volgens uitgever Bert End i van Kok in Kampen had dt ook 'Van dominee tot miji (en mevrouw)' kunnen lu „Daarmee wordt genoeg aangegeven hoe de sam ving de clerus steeds weerj terug te roepen tot zijn 'ec! zo men wil 'ondersteld plaats onder ons." De predikant heeft zich gens Endedijk na de Tv Wereldoorlog steeds mee r noodzaakt gezien 'nieuwe lingen te betrekken'. Niet laatste plaats door een si kritischer instelling van meenteleden. „De predil die grossiert in stichtelijke sen en de maatschapp context amper aanroert, i alle recht van spreken i ren." Bos, drukdoende met proefschrift over de rol vs dominee in de negent eeuw, schetst in het boekc glorietijd van predikanter in de vorige eeuw al verbit „Dankzij de staatsbemot genoten zij een sterke aui mie, een zeker inkomen e: hoog aanzien. In de tv helft van die eeuw is daat i nig van overgebleven." DEN BOSCH ANP Het Samenwerkingsverband van Nederlandse vrouwelijke gieuzen (SNVR) heeft zuster Tarcies Wijngaard tot nieuwe v; zitter gekozen. Zij volgt zuster Florentina van Calsteren op, acht jaar voorzitter is geweest. Wijngaard is sinds 1988 algemeen overste van de Zusters gustinessen in Heemstede. Daarvoor werkte zij als verpleeg); dige in ziekenhuizen in Alkmaar en Haarlem. Vice-voora van het SNVR wordt zuster Maria Beneken Kolmer, a' overste van de Franciscanessen van Oirschot. Binnen de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk is het SI de overkoepelende organisatie van ruim tachtig conw van 'actieve' vrouwelijke religieuzen met in totaal een kif 12.000 leden. De zusters, voor het merendeel ouder dan 65) zetten zich in voor asielzoekers, illegalen, armen en ouder Ook zijn ze betrokken bij pastoraat, diakonie en de strijd te vrouwenhandel. Leidsch Dasblad ANN01897 Woensdag 14 April EEN VOORTVLUCHTIGE BRUIDDezer dagen zouden een paar jongelui, ter gelegenheid van hunnen huwelijks voltrekking, samenkomen. De bruidegom was prompt op zijn tijd op de bepaalde plaats aanwezig, doch na een paar uur toevens kwam hij tot de ervaring, dat het karre tje zijner liefde allesbehalve op een zandweg reed, want bij onderzoek bleek dat zijne bruid met pak en zak spoor loos verdwenen was. Des bruidegoms liefde was echter minder gauw ge- bluscht dan die van den goudzoeker, zoodat op zijn ver zoek de aanstaande schoonvader de politie met de ver dwijning zijner minderjarige dochter in kennis stelde. Het gevolg daarvan is geweest, dat het meisje, dat plan scheen te hebben met een vroegeren minnaar naar het buitenland te gaan, te Amsterdam is aangehouden en door de marechaussee in de open armen van haar brui degom is teruggebracht De RESTAURATIE aan de R.K. kerk aan de Hartebrug alhier begint hare voltooiing te naderen. In het kerkge bouw zelf is een aanvang gemaakt met het afbreken der zoodat het vergroote bedehuis weldra in gebruik zal kun nen worden genomen. ANNO 1972 Vrijdag 14 april RIJNSBURG/VALKENBURGEr komt nu schot in Rijns- burgs overdekte zwembadplan en het ziet er naar uit, dat er een gemeenschappelijke regeling tot stand zal komen met Valkenburg. Dat zou de mooiste oplossing zijn, om dat dan mogelijk nog een subsidie van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te verwach ten is en Provinciale Staten waarschijnlijk eerder hun foedkeuring aan het plan zullen hechten. De kosten voor e eerste fase - het zwembad - van het sportcomplex, dat men in Het Waterbos" achter "Frederiksoord" langs de Oude Rijn wil aanleggen, worden geraamd op ongeveer f 2 miljoen. Daarvan heeft men in Rijnsburg nu al een klei ne f 600.000,- bijeen. Door het reserveringspotje van de gemeente en door de spontaan door de burgerij begroet te inzamelings- en lotenactie. LEIDENDe Leidse Stadsgehoorzaal vertoonde gister avond akelig lege plekken toen daar bij open doek caba retier Seth Gaaikema het vergrote podium opbeende. Hij bracht er. met medewerking van cabaretière Marijke Phillips, de Blue Diamonds en het trio Henk van Dijk, een samenvatting van twee van zijn vorige shows, te weten Tien Miljoen Geboden" enEn ik, zei Seth LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) LEIDEN Geboren Eva Jentje dv. C.L.M. de Keijzer Marieke Suzanne dv. J. Visser en W.C.H.M. van Rooij Dave zv. H.T. Ravensbergen en A.G. van Nieuwkoop Nanda Christianne dv. G. Cederhouten E.M. Nij- meijer Annelotte Pauline dv. A.A.J.P. Mulder en L. van der Veld Max zv. M.J.W. Dekkers en J.M.J.C. van der Reijden Zinab dv. M. Shawki en H.I.N.L. Tjon- A-Tsien Daniël Cornelis zv. E.A. Tan en H.H. van Erp Ilse Mar- garetha Marina dv. D.A. Rosmo len en J.M. van der Wal Pjotr Nino Emanuel zv. M.P. Sloof en J.Y. Gerlach Freek Alexander zv. R.J.W. Kampschreuren B.C.A. Alkemade Ruben Jur- riën zv. E.T.M. Oomen en A.M.A. van den Berg Sanne dv. A.T.A. Meijers en C.T.E. van Veen Per ry zv. P.T. van Haastregt en A.S. Geldhoff Demi Johanna Anna dv. R.J.M. van Kampen en I.J.P. van Velzen «Julia dv. P.C. Hen driks en E. Leurs Ralph zv. F.T. Driessen en S.H.M. Bronmeijer Jette Willemijn dv. H.P. Buijsen J.M.W.E. Sikking Dani zv. J. Hoogkamer en A.P.J. Koelewijn Willem zv. M.J. Abels Jillis Jan Neliszv. M.C. Roos en S.D.D. de Jongh Pauline Charlotta Frede- rika dv. H. Leijssen en M.L.A. Vermaas Roderik Harry Johan nes zv. H. Leijssen en M.L.A. Vermaas Leonardus Philippus Abraham zv. A.J. Rosdorff Me lissa dv. R. Kijk in de Vegte en R. van der List Hamlin zv. T.A. El Azab Ali en M.M. Hiariej Pascal Rémon zv. R.P. de Wit en W. Bakker Bas zv. A.P. Oorschot en M. Overvliet Renuka Kheshi- ni dv. L. Soekhoe en A. Rag- hoenandan Tessa Renee dv. R.M. Noordervlieten M.C.M. Hendriksen NielsTheodorus zv. Op 30 maart zag Wessel de Kooker het levenslicht Zijn ouders zijn J. de Kooker en M. van Gammeren. Q.T.M. van der Slot en A.J. van Schie Nicolaas Johannes Jaco bus zv. N.J. Kralt en J.J. van Duijvenvoorde Cornelis Dirk zv. J. van Vliet en D. van der Plas Dit is Laura van der Zalm, geboren om 21.48 uur op 25 maart Haar ou ders zijn Léon en Angelique van der Zalm uit Noordwijk. Wessel zv. J.A. de Kooker en M.S. van Gammeren Johannes Theodoor zv. JA.C.Mvan der Weijden en C.J.H. de Ridder Wieger Marcel zv. M.A. Helsdin- gen en T.A. van der Spek Kim- berley dv. C. Hoek en H. van Eg- mond Ghislaine Louise dv. L.J.W. Kuijpersen Y.J.W.M. Berg Lisa Melaniedv. E.R. Onderwa ter en A. Verver Jonathan Vin cent zv. J. Winkelman en M.A. Blokhuis Roderick Lolke Corne lis zv. G. van der Werf en M. Kop- pe Yensi dv. T. van der Niet en E. van der Velde Maroussia Ja- nine dv. J. van den Wijngaard en I.M. Hennekes Shaldrick Ben- hamin zv. S.F.L. Saragoza Ro- meedv. R. Baak en M.C. Beeren- fenger Eline Quirine Anne Ma ria dv. J.Q.A. van Abswoude en P.J.M. van Zeijl Yasmin dv. M. Fahmy en J.A. Ravensbergen Sanne dv. F.F. Steenhorst en M.A. Scheffel Richard Johan nes Pieter zv. P.H. Lindhout en J.J.M. Brederode Tim zv. F. de Bruin en H. Olivier Justin zv. F.P. Maaskant en S. Kikkert Floris Jan zv. R.J. Blankert en C.A. Jans Rommert Adriaan zv. R.J. Blankert en C.A. Jans Von- ne Marie-Ella dv. A.J.M. Houben en M.C. Chaudron Jan Cornelis zv. A. van Duijn en T. van der Plas. Overleden J.P. Rasidin, geb. 12 maart 1944, man M.N. Nij- gh, geb. 22 dec 1946, geh. gew. met P.J. van Duijn M.A.J. Kui pers, geb. 15 jan 1937, ev. A.J. Bentvelzen G.C. Heemskerk, geb. 7 nov 1908, geh. gew. met A. Jungerius M. Verhagen, geb. 16 febr 1973, vrouw A.J. Doove, geb. 15 maart 1933, geh. gew. met F.J.W. Koolhof J. Keijzer, geb. 14 jan 1934, man L.J. Driessen, geb. 26 mei 1943, man W.A. Goutier, geb. 24 okt 1925, man A. van Duijvenvoor de, geb. 12 nov 1905, man G. Jonkers, geb. 14 sept 1903, geh. gew. met C. Selles M.J. van Lessen, geb. 27 dec 1900, geh. gew. met G.G. Kloeke E.C. Vas, geb. 6 juli 1913, ev. J.H.E. Ferrier R. Monfils, geb. 4 jan 1924, man C. Monfils, geb. 28 sept 1918, man S. Atik, geb. 7 dec 1995, dochter J.L. Knauf, geb. 14 dec 1907, man P.A. Toorop, geb. 31 juli 1932, man D. de Ruiter, geb. 13 mei 1915, geh. gew. met J. van der Leden M. Berkheij, geb. 21 juli 1928, man A. van Duijvenvoorde, geb. 1 okt 1943, geh. gew. met L. Hoek F.A. Nelemans, geb. 18 mei 1910, man R.P.J. Smet- sers, geb. 9 maart 1984, zoon G.C. van Houten, geb. 28 juli 1908, man H.A. Bakker, geb. 10 nov 1941, ev. J. Gartler A.W. Groenendijk, geb. 22 juli 1920, man A. Aarts, geb. 15 febr 1939, man W. Kwa- kernaak, geb. 4 jan 1930, man. Gehuwd J.H.R. Willemsen en V. Elsinghorst P. Vlok en P.H. Rietveld R.C. Kansil en N.J.A.P.B. Niessen M.J.M. de Vrind en I. Oosenburg H. Meu- lenbeld en P.J J. Wervelman P. van Strater en J. van der Reijden S.C.A. Schoone en A. van Vel zen A. Noppen en I.M.I. Vosse- naar «R.M. Schut en H.A. Botte- ma S.C. van der Marck en E.L. Gebhardt. VOORSCHOTEN Geboren Ashley Abigail dv. A.R. Dear en M.L. Dear Ramon Michael zv. T.J. Szilagyi en J.A.M. Bakker Marloes Willemien dv. E.R.L. Lauf en S.M. Hollander. Overle den G.F.C. van der Mark, ev. Verlegh, oud 56 jaar L.J. Schrijvers, wv. Luk, oud 88 jaar. Gehuwd H.E.C. van der Keijl en F. Rugebregt. la KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel 'adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15 30 uur en 19.00-19.301 overleg met de dienstdoende verpleegkundige - Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun al Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. TELEFAX Advertenties: Familieberichten: 023-51 023-51 Redactie: Hoofdredactie: 071-5 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i >t17i 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd van het abonnementsgeld, ontvangt korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEE et Voor mensen die moeilijk lezen, slech ogen hebben of blind zijn (of een anöi leeshandicap hebben), is een samenvalt het regionale nieuws uit het Leidsch Dagf geluidscassette beschikbaar. Voor inform 1 0886-482345 (Centrum voor Gesproker Lectuur, Grave). Auteursrechten voorbehouden? RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. klasse I en daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voorouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18 30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A/'s lr Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 u partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijdenkeel-, r, uitsluitend vooi i ruime bezoé 1 .n oorheelkuni a. r, oogheelkunde en heelkundt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8