Leiden Regio Pasar malam is vooral een souvenirmarkt Universiteit: iinderzoek elf betalen Elke dag een andere bril 'Een goede manager moet eigen angst onder ogen durven te zien' 11 leen langere bezwaartermijn oor hertaxatie woningen Belangstelling voor gratis compost groot Kamervragen over gesloten loketten in Leiderdorp s De mooiste spullen hou je toch hANDAG 14 APRIL 1997 I HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF F KLEIJN, 071-5356436 Gevaarlijk 9 Het kruispunt Chur- chilllaan/Telderskade is levensgevaarlijk. Zeker twee keer per maand ge beurt er een ongeluk. Veemarkt Indien er een ver- voersverbod voor varkens komt, zou dat ook de Groenoordhallen in Lei den treffen. Zakkenrollers met boksbeugel Een groepje jongeren heeft zaterdag bij de parkeergara- >aan de Ir. Driessenstraat een 19-jarige Leidenaar zo geïntimi- erd, dat hij niet eens merkte dat zijn portemonnee werd ge ien. De man werd aangesproken door de jongens en kreeg _tnboksbeugel en een mes onder de neus geduwd. Na wat du- ien en trekken liep het groepje gewapende jongeren door. Toen lèrkte de 19-jarige dat zijn portemonnee weg was. Iroers botsen aan ben; Onoplettendheid van een 22-jarige automobilist uit oosendaal had zaterdag een kettingbotsing tot gevolg op de aufi uropaweg. De man was met zijn broer op reis, maar beiden re mt en in hun eigen auto. De voorste broer remde, de achterste ere; eed er tegenaan. Nog eens vier auto's raakten betrokken bij de fills jnrijding. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Niet veel bijzonders te zien in Groenoordhallen LEIDEN. MARIJN KRAMP Buiten miezert het en de wind giert over het par keerterrein. Binnen is het warm, de ventilatoren van de Groenoordhallen draaien op volle toeren. Het bamboe en de andere tropische planten bui gen zacht door het briesje van de wappers. De wierookwalmen prikkelen de neus. De pasar ma lam is weer terug. Na een onderbreking van 15 jaar had Leiden dit weekeinde weer een Aziati sche jaarmarkt. Het aantal bezoekers op zaterdagmiddag is niet echt groot. Het is rustig bij de kraampjes en in de restaurantjes. De voorstelling van een Thaise dansgroep trekt een handjevol bezoekers. Vol aandacht volgen de toeschouwers de gracieuze bewegingen van de danseres. Een paar kinderen proberen hun vingers net zo ver door te strekken als de Thaise dame. De muziek, soms overstemd door de irritante vogelfluitjes die te koop zijn, wordt niet door iedereen gewaardeerd. „Wat een kattengejank", zegt een man tegen zijn vrouw. „Wil jij daar nou echt naartoe op vakantie?" Zijn vrouw vindt het echter prachtig en zegt bits dat ze na tien jaar Spanje wel eens iets anders wil. Voor het stel is de pasar malam een voorproefje op de vakantie. Maar echt onder de indruk zijn ze niet. Er is niet veel bijzonders te zien op de jaar markt. De tientallen kraampjes verkopen de ge bruikelijke souvenirs zoals gebatikte stoffen, houtsnijwerk, wayang poppen en sieraden. Dat die laatste toch niet zó exotisch zijn bewijst het bordje dat een rijtje kettinkjes aanprijst; 'bekend van tv, van de meisjes van Beverly Hills 90210'. En zo zijn er nog meer prulletjes die niets met Azië te maken hebben, behalve dan dat ze 'made in Taiwan' zijn. Stoffen rozen, schilderijtjes met clowns erop, baseballpetjes, alles is te koop op de jaarmarkt, en de prijzen liegen er niet om. De mystiek, iets waar het werelddeel altijd mee geassocieerd wordt, is ook goed vertegenwoor digd. Er zijn bakken vol met half-edelstenen die allerlei kwalen wegnemen of voorkomen. Massa geoliën die wonderen beloven voor lichaam en geest. Een aantal waarzeggers en handlezers en een kraampje met religieuze afbeeldingen. De meest opmerkelijke plaat in deze stand is die van Sai Baba. De foto toont het hoofd van de goeroe omringd door mist en is volgens een fol dertje, genomen door een Venezolaanse stewar dess. Zij vloog namelijk ooit in een vliegtuig dat met gevaarlijke snelheid hoogte begon te verlie zen. Toen zij tot Baba ging bidden voor redding, verscheen zijn beeld in de wolken. Kort daarop herwon het vliegtuig hoogte, de stewardess maakte een foto, en het vliegtuig bereikte zonder verdere problemen zijn bestemming. Een bezoe ker die het verhaaltje hardop voorleest begint te grinniken. „Misschien is dit iets voor Dennis Bergkamp. Komt 'ie over zijn vliegangst heen." itenschappers van de Leidse universiteit moeten in de izei ekomst zelf aan voldoende geld zien te komen om hun derzoek overeind te houden. De universiteit wil met voorstel de bezuinigingen het hoofd bieden en de raliteit van onderzoek stimuleren. Onderzoekers zou- jn vanaf het jaar 2000 slechts 20 procent onderzoekstijd ;en en de rest zelf moeten verdienen. kunnen rekenen op een hogere financiële bijdrage van de uni versiteit zelf. Ook kunnen on derzoekers hun heil buiten de OUNE VAN OVERBEEKE ei college verwacht dat de >rheid de komende jaren itallen miljoenen guldens zal uinigen, zo blijkt uit een in- 21 Tie mededeling aan haar per- iel. Dat geld kan niet wor- weggehaald bij het onder- omdat dat de belangrijkste is van een universiteit, zo dt het college. Dat betekent er onderzoeksgeld moet rden ingeleverd, e meeste onderzoekers be den nu ongeveer 30 a 40 pro van- hun werk aan onder- k. Wie straks meer dan 20 cent onderzoekstijd wil, kan twee manieren proberen bereiken, stelt het college, jlinkende onderzoekers universiteit zoeken: bij het be drijfsleven of bij organisaties als NWO en KNAW die nu al jaar lijks miljoenen te verdelen heb ben. Het college denkt dat on derzoekers op deze manier wor den geprikkeld om betere resul taten te boeken. Universiteiten betalen al steeds meer onderzoek met geld dat niet van de overheid komt. Vooral in de bètafacultei ten is dat het geval. Maar bij een faculteit als Letteren heerst die cultuur veel minder. Weten schappers voelen er daar vaak niets voor om bij het bedrijfsle ven aan te kloppen, uit angst voor commercialisering. jjj EN. RUUD SEP idü rgemeester en wethouders r 4 n geen reden de termijn te tof lengen waarbinnen Leide eg ars bezwaar kunnen maken dea [en de hertaxatie van hunwo- 3e)j ig. De WD-fractie had om verlenging van de termijn De bezwaartermijn m pruim een week geleden af. pp: De reden waarom de libera- i imeer tijd wensten, waren de iblemen rond de verstrekking taxatieverslagen en de on duidelijkheid rond de taxatieda tum. Hierdoor zouden mensen eventueel kunnen denken dat hun woning lager is getaxeerd dan in feite het geval is. Volgens de WD hebben mensen die bij meer duidelijkheid wèl bezwaar zouden hebben gemaakt, dat nu niet gedaan. B en W melden echter dat hen niets gebleken is* van mis verstanden over hoogte van de taxaties. Bovendien hadden mensen alvast pro forma be zwaar aan kunnen tekenen. Jules Deelder: „Ik kan toch moeilijk bij mijn zwarte pak een bruine bril op. Dat snap je zelf toch ook wel." foto loek zuyderduin LEIDEN MONICA WESSELING „Wat heeft u nou zo met brillen?" „Nou, min zes." „Hoe komt u aan die brillenliefde?" „Ik heb Jaren zonder bril gelopen. Kon je iemand een half uur in zijn muil kijken zonder te weten wie het is. Had grote voor delen. Maar autorijden ging zo niet. Lenzen kon ik niet hebben, dus moest ik een bril. Zo is het gekomen dus. Elke dag een schone onderbroek is vrij normaal, maar u doet elke dag een schone bril op. Waarom eigenlijk?" „Ja kijk eens, ik kan toch moeilijk bij mijn zwarte pak een bruine bril op. Dat snap jezelf toch ook wel". „Is uw bril uw handelsmerk?" „Nee hoor, ben je gek. Maareh, lekker ge- bakkie trouwens. Leuk ook, zo met dat groene marsepein. Maar ik vind het alle maal wel een beetje matineus. Jules Deelder aan het woord. De gebrilde Rotterdamse woordkunstenaar opende za terdagmorgen de verbouwde winkel van Pearle aan de Haarlemmerstraat. Als hij te gen elven binnenloopt (een half uur te laat) merkt eigenlijk niemand hem op. Een strakke kop, haar glad naar achteren ge kamd en een stoïcijns voorkomen. Hij ziet er wat chagrijnig uit, maar is dat aller minst. „Ziet er leuk uit hier. Mooi verbouwd hoor", zegt hij tussen neus en lippen door. Na een nog een kop koffie prikt hij achte loos even enkele tientallen ballonnen door, mompelt dat hiermee het filiaal geopend is en zet zich aan het versieren van een pos ter met een afbeelding van zichzelf. Dik twintig minuten lang ldiedert hij met vilt stiften, volstrekt introvert en met die im mer strakke gelaatsuitdrukking. Echt veel opzien baart Deelder niet. Drie Leidse vrouwen (te horen aan het accent) kijken niet op of om, maar concentreren zich uitsluitend op de brillenwand. Dan komen vier pubertjes de zaak binnenlo pen. „Mooie bril heb je op", zegt een van hen (duidelijk niet wetend dat Deelder Deelder is). „Maar ik kan mooier tekenen dan jij". Deelder: „Heb jij wel eens op je la zerij gehad"? „O ja hoor, heel vaak. Wie is die vent eigenlijk. Raar hoor", en weg zijn ze weer. De telefoon staat niet stil bij de Leidse dienst milieu en beheer sinds de aankondiging, dat er deze maand gratis compost wordt uitgedeeld. Veel mensen zouden liefst meteen langsko men met een emmer of een zak om het op te halen. Het uitde len van de compost vindt echter op maar drie dagen plaats: don derdag 24, vrijdag 25 en zater dag 26 april. Op donderdag en vrijdag kunnen mensen die compost voor hun tuin willen hebben tussen negen en vier uur terecht bij de gebouwen van milieu en beheer aan de Oude Heren gracht 1, de Willem Barentsz- straat 12, de Roomburgerweg 1, de Lage Morsweg 102, bij de schooltuinen in het Stevenshof- park en bij de steenwisselplaats aan de Lage Morsweg 201. Za terdag 26 april wordt er tussen negen en twaalf uur compost uitgedeeld bij de steenwissel plaats en bij het hoofdkantoor van milieu en beheer aan de Admiraal Banckertweg 15. DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Een kortere werkweek voor ambtenaren mag niet leiden tot vakantiesluitingen bij ge meenten. Het begin mei gedu rende twee weken sluiten van de gemeentehuizen, zoals Lei derdorp en Capelle aan den IJssel van plan zijn, vindt het PvdA-Kamerlid Peter Rehwin- kel uit den boze. Hij heeft mi nister Dijkstal (binnenlandse zaken) schriftelijk om ophel- Eerder al hebben Abvakabo en de Consumentenbond la ten weten het niet eens te zijn met gemeenten, die hun loket ten langere tijd achtereen op slot doen. Volgens de Abvaka bo is het nooit de bedoeling geweest op deze manier de 36- urige werkweek in te voeren. Volgens de Consumenten bond is het 'publieksonvrien- delijk'. Rehwinkel vraagt Dijkstal bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) aan te drin gen op een andere wijze van invoering van de 36-urige werkweek. Dat is volgens de PvdA'er nodig nu recent ook de Algemene Rekenkamer (een instelling die toezicht houdt op de overheid, red.) heeft aangegeven dat de dienstverlening aan de burger moet verbeteren. Tevens maakt Rehwinkel van de gele genheid gebruik om te infor meren of de 36-urige werk week mede tot gevolg heeft dat veel overheidsloketten op vrijdagmiddag dan wel de hele vrijdag dicht zijn. De sluiting van het raadhuis heeft in Leiderdorp tot boze reacties geleid. De raadsfrac ties van PvdA, D66 en Groen- Links noemden het besluit een voorbeeld van slecht management. :egverkoop bij speciaalzaak Amerika-Leiden grote Amerikaanse vlag uzil ppert boven de deur van vei- [Str Ms 'Onder de boompjes' de Nieuwstraat, en bij de ig pronkt een jukebox, ika lerika-Leiden', een speciaal- setf ri oude Amerikaanse me- i ocf rabilia, wil van haar inboedel avond 18 april gaat al- onder de hamer, maar eerst Hiii ththet publiek de afgelopen 'en een kijkje komen nemen. Froukje Wirtz promoveert op proefschrift 'Persoonlijk leiderschap LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een aspirant-koper noteert gegevens. Vrijdagavond komen de spullen onder de hamer loek zuyderduin Monroe, Buick en Chevrolet, petticoat en leren jas; iiefheb- bers en verzamelaars dwepen nostalgisch met de symbolen. „Het zijn de felle kleuren en de sfeer die de periode zo bijzon der maken", vindt Yvonne. De muziek is daar onlosmakelijk mee verbonden. Wie een 'dime' in een van de opgestelde Wurlitzers werpt, kan kiezen uit groepen als 'Frankie Lymon the teena gers', Joey Dee the starliters', of 'King Curtis the noble knights'. Exponenten van een tijd waarin jongeren de traditio nele waarden overboord gooi den en rock 'n roll de ballroom- muziek verdrong. De jukebox is dan ook, meer nog dan de dri- ve-in bioscoop of Coca-Cola, dè representant van de jaren-'50. De verwachting is daarom dat de grootste belangstelling naar de Wurlitzers van 'Amerika-Lei den' zal uitgaan, maar goed koop zijn ze niet. „Het is een echt luxe-artikel", zegt Yvonne, „Eerst koop je een wasmachine, dan een auto, en vervolgens een jukebox." De familie Teske snijdt echter niet alle banden met haar liefhebberij door; de huiskamer staat nog altijd vol met herinneringen aan vervlo gen tijden. „Want de mooiste spullen hou je uiteindelijk toch zelf', bekent Yvonne. Fokker groef zijn eigen graf. Reorganiseren ho maar. Maar als er aan de onkostenver goeding werd getornd, stond de leiding op de achterste benen. „Het middelmanage ment had zo'n arrogante houding van: dat komt altijd weer goed. Dat is nou typisch Fokker: praten over die dubbele ontbijtver- goeding terwijl het concern op instorten stond", klaagde FNV-bestuurder Peter van Bers toen het bedrijf vorig jaar over de kop ging- Leidinggeven moet je leren. En als je het eenmaal onder de knie hebt, ben je er nog niet. Je moet, juist in tijden van succes, con stant alert zijn op je eigen fouten. Zelfken nis is een eerste vereiste. „Succes is je grootste vijand, zeggen ze in Amerika. Want het kan je lui en arrogant maken", zegt Froukje Wirtz. „In deze tijden van grote dreigingen - fu sies, privatisering, bezuinigingen, interna tionale concurrentie -, moeten leidingge venden extra bekwaam zijn. Ook op psy chologisch gebied. Het gevaar bestaat dat zij uit angst voor het onbekende terugvallen op de hun vertrouwde handelwijze. Dat be tekent hun ondergang." Wirtz is organisatiepsycholoog en promo veerde deze week aan de Leidse universiteit op haar proefschrift 'Persoonlijk leider schap'. Ze vindt dat leidinggevenden hun eigen gedrag aan een kritische beschou wing moeten onderwerpen en 'een diep gaand gesprek met zichzelf moeten aan gaan. „Vasthouden aan vaste patronen en zekerheden helpt een organisatie in tijden van crisis nog dieper het moeras in. Zeker heid betekent eerst stabiliteit maar kan daarna omslaan in chaos. Zelfkennis is pijn lijk maar het biedt ruimte voor verande ring." „Als een leidinggevende bijvoorbeeld ontdekt dat het bedrijf in de rode cijfers raakt, dan stelt hij of zij in eerste instantie alles in het werk om er op de gebruikelijke wijze uit te komen. Hij gaat extra investe ren, probeert de kosten te drukken, jaagt zijn personeel op of herhaalt andere succes volle strategieën. Maar vervolgens ontdekt hij dat dat niet werkt en komt er een mo ment dat hij zich moet afvragen: Ben ik het misschien zelf?" „Het is belangrijk dat een leidinggevende doorkrijgt dat hij zich bij dreiging verschuilt achter handelingen die zijn angst verhullen, handelingen die hem zekerheid bieden. In bedreigende situaties gaat hij zijn talenten extra inzetten." „Iemand die bijvoorbeeld altijd vertrouwt op harde gegevens laat een accountant nog eens naar de cijfers kijken als het slecht gaat. En een ambtenaar die alle stukken tien keer parafeert, gaat dat nog secuurder doen. En dat terwijl zo'n grijze bureaucraat juist zou moeten zeggen: Kom we gaan eens wat nieuws proberen!" Angst en het onderkennen daarvan is het recept voor succesvol leidinggeven, zegt Wirtz. Hoewel de psycholoog dinsdag in het Leidse academiegebouw ogenschijnlijk rus tig en zelfverzekerd de vragen beantwoord de tijdens de verdediging van haar proef schrift, bonkte haar hart in haar keel. „Ik was buitengewoon angstig hoewel de bui tenwereld dat niet zag. Dat is een kenmerk van angstige mensen: ze verbergen hun on zekerheid. Maar die is bestuurbaar als je er inzicht in hebt!" Leidinggevenden moeten in tijden van nood juist iets heel anders proberen dan te rugslaan met veilige middelen, betoogt Wirtz. Volgens haar moet een door en door bureaucratisch bedrijf dat onder een sper vuur van kritiek ligt juist niet hameren op 'orde en regelmaat' maar 'een beetje gekte toelaten'. „Maar teveel gekte is ook niet goed", waarschuwt ze. „Een manager die graag ri sico's neemt zal in tijden van spanning ex tra risico's nemen. En dat kan zijn bedrijf fataal worden. Hij moet zich bezinnen en zich afvragen waarom hij dat avontuur no dig heeft. De leidinggevende moet onder ogen zien dat er ook andere manieren zijn om zijn doel te bereiken." „Een manager zou weer echte bezieling en verbeeldingskracht moeten toelaten. Zelfkennis, de eigen angst onder ogen zien, is moeilijk. Vaak is daarbij de hulp nodig van iemand van buitenaf. Die hulp daad werkelijk inroepen vereist ook een grote mate van zelfinzicht en moed."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7