i Gevechten in Zaïre hervat GOED KOOP Duitsland wil herziening Iran-beleid Europese Unie Lijkwade door 'Godswonder' gered •79 Buitenland ellen breiden zich it over Midden-Java Israël praat over vorming grote coalitie Belgen vinden zakken met vrouwenlichamen €£3fo Paus roept op tot verzoening LDAG 14 APRIL 1997 ildozen bezetten paleis Versailles jailles Ongeveer driehonderd daklozen hebben gisteren het k ^ïsvaïï Versailles, ten zuiden van Parijs, korte tijd bezet. Na- 'm zjj door de beroemde Spiegelzaal waren gelopen, liepen zij ML buiten, gadegeslagen door talrijke toeristen. De autoriteiten *urden talrijke agenten op het paleis af, maar zij hoefden niet B e grijpen. De daklozen wilden met hun actie de aandacht tigen op het komende debat in het Franse parlement over wetsvoorstel voor de sociale vernieuwing. w jl oedige aanslagen in Addis Abeba _areba Bij aanslagen in de Ethiopische hoofdstad Addis Jazijn een dode en 41 gewonden gevallen. Zaterdagavond een granaat naar binnen werd gegooid bij het Tigray Hotel fy, iet centrum van de stad. Een Ethiopische vrouw kwam om leven, 33 mensen raakten gewond, van wie drie ernstig. Ook het restaurant Blue Tops werd een granaataanslag gepleegd. 2refl iBritten en twee Fransen raakten gewond. ikenvrouw van het jaar blijkt man imbo De 36-jarige Sattambige Sriyaratne, die in 1995 werd ^Verscheiden als de zakenvrouw van het jaar in Sri Lanka, kt een man te zijn. Sriyaratne heeft zich drie jaar als vrouw rgedaan. Als eigenaar van een exportbedrijf in garnalen »ghij bij banken kredieten ter waarde van bijna 1 miljoen den. De politie wil Sriyaratne vervolgen wegens oplichting, aanvragen van leningen op valse gronden en homoseksuele 3 tacten. Sriyaratne bleek namelijk wettig getrouwd te zijn met 129-jarige man. Ie-: ite« an en Irak ruilen lichamen soldaten es te *ran en hebben afgesproken de overblijfselen uit te .selen van 75 soldaten die werden gedood in de oorlog die de elanden tussen 1980 en 1988 voerden. Iran zal morgen tij- is een plechtigheid de overblijfselen van 55 Iraakse soldaten ggeven en Irak de resten van twintig Iraanse soldaten. Een and maakte in augustus 1988 een eind aan de oorlog tussen en Irak. De landen hebben echter nog altijd geen vredesak- :d gesloten. eense motorrijder gepakt met bom fwHAGENEen lid van de motorbende Diabolos is gisteren in Deense hoofdstad Kopenhagen gearresteerd, nadat hij een stic tas waar een bom in zat onder een auto had gegooid. De Bnzat zo in elkaar dat hij op afstand tot ontploffing kon wor- igebracht. De Diabolos zijn verbonden aan de Heli's Angels, in Scandinavië al ruim drie jaar in een bendeoorlog met de ididos zijn gewikkeld. Bij de strijd zijn al tien doden en zo'n tig gewonden gevallen. urkije doodt Koerdische rebellen Jeo ara» Tijdens operaties van het Turkse leger in het oosten en nvfd-oosten van het land hebben militairen 46 rebellen van de erdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. Het Turkse leger heeft b icties tegen het Koerdische verzet hervat na een harde winter i uid-oost Anatolië, dat het toneel is van de rebellie van de u C Begin april liet het leger weten al 59 rebellen te hebben ge- lideerd in het bergachtige gebied. De PKK strijdt voor een on- mkelijke Koerdische staat irt het zuid-oosten van Turkije. m Nobelprijswinnaar Wald overleden abridge George Wald, winnaar van de Nobelprijs voor biolo- n 1967, is zaterdag op 90-jarige leeftijd in zijn huis in Cam- dge, Massachusetts, overleden. Hij kreeg de Nobelprijs voor ïonderzoek naar biochemische processen in het oog. Wald *43 jaar verbonden aan Harvard University. Behalve als we- Vhapper genoot Wald ook faam als vredesactivist. s steniging ex-president Bangladesh In Bangladesh hebben 23 moslim-geestelijken zaterdag cecutie door steniging geëist van ex-president Hussain ïammad Ershad en zijn minnares. Het tweetal zou daarmee :ten boeten voor overspel. Volgens de islamitische strafwet, (in Bangladesh evenwel niet wordt toegepast, zou daarop pu- ";e steniging staan. Enkelen van de geestelijken die de op- ondertekenden zijn leider van belangrijke moskeeën in de ifdstad Dhaka. TA-schuilplaats ontdekt in Madrid lORiD» De politie heeft zaterdag na een lichte ontploffing in i appartement in Madrid een schuilplaats van de Baskische d- zetsbeweging ETA ontdekt. Ooggetuigen zeiden dat twee w innen en twee vrouwen na de ontploffing in allerijl het pand tlieten. De politie trof in het appartement explosieven, ontste- |ds i rs, kaarten en documenten van de ETA aan. Volgens een lordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken lag er noeg dodelijk materiaal in het appartement om aan te nemen' 'deze terroristen veel doden zouden veroorzaken in de ko- rA» RONALD FRISART Algemene staking moet leiden tot aftreden Mobutu Milities van de Zaïrese opstandelingenleider Laurent Ka bila hebben gisteren hun opmars hervat, nadat zij presi dent Mobutu vergeefs hadden opgeroepen af te treden. In de hoofdstad Kinshasa riepen oppositieleiders op tot een algemene staking, die vandaag begint en duurt tot de president aftreedt. langrijke successen. De opstan delingen hebben inmiddels bij na de helft van het land ver overd, met inbegrip van het economisch centrum met zijn diamant-, koper-, kobalt- en goudmijnen. Ze beweren op minder dan driehonderd kilo meter van Kinshasa te zijn. KINSHASA-GOMA Rtr-AFP Veel van de vijf miljoen inwo ners van Kinshasa zijn aan het hamsteren geslagen. De militai re gouverneur zei dat het leger de stad zal verdedigen tegen de gewapende rebellen. Die boek ten dit weekeinde opnieuw be- Een woordvoerder van de re bellen verklaarde dat Kabila waarschijnlijk zelf naar Zuid- Afrika gaat om de onderhande lingen over Mobutu's vertrek nieuw leven in te blazen. De 66- jarige president, die zwaar ziek is, zei besprekingen met Kabila niet uit te sluiten, maar die moet hem dan wel beleefd uit nodigen. Mobutu wees de oproepen van westerse regeringen om af te treden van de hand. „Ik ben geen kolonie van het westen. Dat zij Kabila van wapens voor zien heeft alles te maken met onze rijkdommen en niets met hun liefde voor Zaïre." Onder Rwandese vluchtelin gen in Oost-Zaïre is een chole- ra-epidemie uitgebroken. De vluchtingen leven in kampen tussen Kisangani, dat in handen is van de rebellen, en het zuide lijker gelegen Ubundu. In het kamp Kasese 2, waar 50.000 mensen bivakkeren, zijn 120 ge vallen geregistreerd. Vijf men sen zijn inmiddels overleden. Een woordvoerder van de WHO zei te vrezen dat ook cho lera heerst in andere kampen, waar zich nog eens 50.000 men sen onder erbarmelijke omstan digheden ophouden. Ook loopt de plaatselijke Zaïrese bevolking risico te worden besmet. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNH- CR) was van plan de vluchtelin gen de komende dagen via een luchtbrug naar hun land terug te vliegen. Volgens de WHO, de Wereldgezonheidsorganisatie zal de operatie mogelijk een maand worden uitgesteld, tot het gebied weer choleravrij is. da voor Golkar, terwij! de cam pagnes officieel pas op 27 april beginnen. Een opmerkelijke rol bij het opwarmen van het politieke kli maat speelt intussen Abdurrah man Wahid, beter bekend als Gus Dur. Hij leidt de uit dertig miljoen moslims bestaande so ciaal-culturele organisatie Nad- hlatul Ulama (NU). Die heeft vooral op het platteland veel aanhang en uit die achterban recruteert de moslimpartij PPP traditiegetrouw veel stemmen. Gus Dur maakt momenteel een politieke spagaat die PPP- leider Metareum danig in het verkeerde keelgat is geschoten. De afgelopen jaren trok de NU- voorman nauw op met Mega wati Soekamoputri. Zij leidde de kleinste oppositiepartij, de PDI, totdat ze vorig jaar met hulp van de autoriteiten van haar voorzitterschap werd be roofd. Tot veler verbazing treedt Gus Dur sinds kort echter op aan de zijde van Siti Hardiyanti Rukmana ofwel Mbak Tutut, de oudste dochter van president Soeharto. Behalve dochter van de presi dent en zakenvrouw is Tutut ook vice-voorzitter van Golkar. Ze wordt zelfs genoemd als mo gelijke kandidaat voor het vice- presidentschap. PPP-voorman Metareum beschuldigt Gus Dur ervan datzijn koerswending heel wat mensen zal doen over lopen van PPP naar Golkar. londen Een Britse demonstrant richt voor de ambtswoning van premier Major een waterpistooltje op de oproerpolitie. Hij was een van de duizenden mensen die zaterdag deelnamen aan een betoging tegen aantasting van het milieu. De bereden politie joeg de menigte later uiteen, omdat er met flessen en een rookbom was gegooid. foto reuters chris helgren Onderzoekers: Duitsland haalt EMU-norm niet BEWLUN DPA-ANP Zes grote Duitse onderzoeksin stituten op economisch gebied gaan er niet van uit dat Duits land de toelatingseisen voor de Europese muntunie EMU haalt. Zij voorspellen in hun voor jaarsrapport, waaruit de Berli ner Zeitnng vandaag citeert, dat Duitsland dit jaar uitkomt op een begrotingstekort van 3,2 procent van het bruto binnen lands product (BBP). De EMU- norm ligt op 3 procent. Als oorzaak van het Duitse fa len wijzen de instituten op te genvallende belastinginkom sten. Ondanks het aantrekken van de economie zijn die in komsten dit jaar tien tot vijftien miljard mark lager dan ver wacht. Het ministerie van fi nanciën wilde de cijfers bevesti gen noch ontkennen. De hoogte van het begro tingstekort behoort met de om vang van de staatsschuld de be langrijkste EMU-normen, waar op Duitsland en de andere EU- landen worden 'afgerekend'. In flatie, rente en wisselkoerstabili- teit zijn enkele andere. De pres taties over 1997 zijn daarbij doorslaggevend. Troepen blijven in Albanië tot na verkiezingen TIRANA «AFP-Rtr-DPA De internationale vredesmacht voor Albanië trekt zich een maand na de vervroegde verkie zingen uit het Balkanland terug. Dat zei premier Prodi van Italië, dat de operatie leidt, gisteren in Tirana. De verkiezingen staan voor eind juni op de agenda, maar velen betwijfelen of het gezag van de regering in Tirana dan voldoende is hersteld om een eerlijke stembusgang mogelijk te maken. Het zuiden is in han den van rebellen die het vertrek van president Berisha blijven ei sen. Prodi kwam gisterochtend in de Zuid-Albanese stad Vlore aan. De Italiaanse pre mier,kreeg een enthousiast ont haal. Hij nam een minuut stilte in acht voor de slachtoffers van de ramp met een schip met Al banezen op 28 maart. De bot sing tussen het schip en een Ita liaanse marineboot kostte 85 mensen het leven. TEHERAN DPA-AFP-AP De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Klaus Kinkel, vindt een herziening van het beleid van Duitsland en de Europese Unie tegenover Iran noodzakelijk. De betrokkenheid van de Iraanse autoriteiten bij de moord op vier Koerdi sche tegenstanders van het regime in Teheran, noemde Kinkel een overduidelijke schending van het volkerenrecht. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie beraden zich op 29 april over de toekomstige relatie met Teheran. De Unie be vroor de 'kritische dialoog' met het Iraanse regi me na de uitspraak van de rechtbank in Berlijn in het Mykonos-proces. Op Griekenland na riepen alle lidstaten hun ambassadeur uit Teheran terug. Iran van zijn kant zegde gisteren de deelname aan de 'kritische dialoog' op. Teheran besloot za terdag al zijn ambassadeurs in de EU-landen te rug te roepen. Het parlement eiste gisteren ook een herziening van' alle economische en politieke betrekkingen tussen Iran en Duitsland. Meer dan honderdduizend mensen demon streerden gisteren voor de Duitse ambassade in Teheran tegen de uitspraak in het Mykonos-pro ces. Zij noemden het vonnis een 'Israëlisch-Ame- rikaans complot'. In hun mars naar de ambassa de riepen zij leuzen als 'Dood aan Duitsland' en 'Fascistisch Duitsland dienaar van het zionisme'. De geheime diensten van de VS en Saudi-Ara- bië oordelen dat de Iraanse regering ook betrok ken was bij de bomaanslag in juni op een Ameri kaanse legerbasis in Saudi-Arabië. Daarbij kwa men negentien Amerikanen om het leven. De Oostenrijkse oppositie eist een nieuw on derzoek naar de moorden van 1989 op drie Iraans-Koerdische leiders in ballingschap. De we duwe van een van de Koerden beweert dat Oos tenrijk de moordenaars niet heeft aangehouden, omdat Iran de regering in Wenen onder druk zet te naar aanleiding van een schandaal over illegale wapenverkopen aan Iran. Iran heeft een proeflancering uitgevoerd met een nieuwe raket voor de middellange afstand. Is raël waarschuwt er al geruime tijd voor dat Tehe ran bezig is kernwapens en raketten voor de mid dellange afstand te ontwikkelen. De reikwijdte is groot genoeg om het hele Midden-Oosten en la ter zelfs Europa te bedreigen. JERUZALEM AP De. Israëlische premier Neta nyahu en oppositieleider Peres hebben afgelopen weekeinde gesproken over de vorming van een regering van nationale een heid, teneinde met de Palestij- nen te kunnen onderhandelen over de definitieve status van Jeruzalem. Netanyahu erkende vrijdag al met het idee van een dergelijke regering te spelen, omdat leden van zijn rechtse coalitie hem mogelijk niet de steun zullen geven die nodig is om de onder handelingen met de Palestijnen te kunnen afronden. Peres zei dat Netanyahu en hij niet in de tails waren getreden en dat de premier hem niet officieel had gevraagd tot de regering toe te treden. BRUSSEL ALY KNOL ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Een 'vreselijke tragedie'. Zo noemde aarts bisschop Giovanni Saldarini van Turijn gisteren de brand die in de nacht van vrij dag op zaterdag de kapel waar de lijkwade van Christus wordt bewaard vernietigde. Maar de doek zelf is gered, volgens Salda rini niet minder dan een 'Godswonder'. Dat het laken nu op een veilige plaats ligt en volgens plan volgend jaar aan het publiek kan worden getoond, is echter 'ge woon' te danken aan Mario Trematore. Deze brandweerman sloeg met een moker het kogelvrije glas van de 'kluis' aan gruz elementen en wist vervolgens de zilveren kist met daarin de lijkwade de brandende kapel uit te slepen. Trematore zei dat hij gedreven werd door een bijzondere kracht. „Ik hoorde een goddelijke stem die vroeg om door mij gered te worden", al dus de brandweerman. Trematore zal sa men met zijn collega's door de paus wor den onderscheiden. De hevige brand is zeer waarschijnlijk ont staan door kortsluiting. De wereldberoem de koepel van Guarino Guarini (1624- 1683) en een etage van het belendende Koninklijk Paleis van de Savoye-familie gingen verloren. Het lijkt waarschijnlijk dat de kortsluiting is opgetreden in het uit de 17de eeuw stammende paleis. Het electriciteitsnet daar was zwaar overbelast door een enorm gala-diner, dat vrijdag avond ter ere van VN-secretaris Kofi An nan werd gehouden. De ramp heeft in Italië grote commotie veroorzaakt, ook omdat iedereen nog de brand voor ogen heeft die een jaar gele den het Venetiaanse opera-gebouw La Fe- nice in de as legde. Hetzelfde lot onder ging de opera van Bari enkele jaren eer der. Men is ervan overtuigd dat de brand in beide gevallen is aangestoken, wellicht op last van de maffia. Het immense Italiaanse cultuurbezit blijkt keer op keer kwetsbaar, niet zelden van wege nalatigheid van de verantwoordelij ke autoriteiten. De vrijwel afgeronde res tauratiewerkzaamheden aan de dom wa ren dan wel niet de oorzaak van de brand, maar wel was het alarmsysteem in ver band met die werkzaamheden afgezet. De brand werd daardoor pas na drie kwartier ontdekt. De Italiaanse regering heeft bij monde van vice-premier en minister van cultuur Wal ter Veltroni laten weten dat direct met de herstelwerkzaamheden zal worden begon nen. Het kabinet zal zo snel mogelijk zeg gen hoeveel geld daarvoor beschikbaar komt. De schade is geraamd op 120 mil joen gulden, maar aangemerkt dient te worden dat veel voorgoed verloren is ge gaan. De koepel van Guarini was letterlijk de kroon op de kapel die speciaal was ge bouwd voor het linnen laken waarin het li chaam van Jezus Christus gewikkeld zou zijn geweest. Na omzwervingen kwam het doek in 1453 in handen van Lodewijk van Savoye. De familie Savoye, die van 1860 tot 1946 de koningen van het moderne Italië leverde, heeft de lijkwade altijd in bezit gehouden, tot ex-koning Umberto II besloot haar te schenken aan paus Johan nes Paulus II. De lijkwade geldt als één van de belang rijkste relikwieën van het katholicisme, maar de authenticiteit wordt betwist. In 1897 werd op het doek voor het eerst de afdruk ontdekt van een man met verwon dingen die zouden kunnen zijn veroor zaakt door een kruisiging. In 1988 gooide een team van wetenschappers roet in het eten, door na analyse te stellen dat de lijk wade niet ouder kon zijn dan 800 jaar. Onlangs werd die conclusie echter weer in twijfel getrokken door Italiaanse onder zoekers, die op de doek de afdruk hebben gevonden van een Romeins muntje, een lepton. Dat werd naar hun zeggen 29 jaar na de geboorte van'Christus geslagen. CORRESPONDENTE In Havré in het zuiden van Bel gië zijn dit weekeinde opnieuw twee vuilniszakken met vrouwe lijke lichaamsdelen gevonden. Het is de derde keer in enkele weken dat in het zuiden van België een dergelijke gruwelijke ontdekking is gedaan. De lichaamsdelen zijn afkom stig van twee verschillende vrouwen. Of ze behoren bij de drie of vier in stukken gezaagde lijken die eind maart in de buurt werden gevonden, is nog onduidelijk. De vuilniszakken in Havré waren op dezelfde ma nier dichtgeknoopt als de negen zakken met delen van vrouwen lijken die eind maart werden gevonden. De Belgische onderzoekers staan nog steeds voor een raad sel. Aanvankelijk leek het spoor naar de luxe badplaats Knokke- ERU GOUDKUIPJE naturel, vol en romig van smaak per stuk 100 gram max. 5 kuipjes per klant U9 v>& sinaasappel of framboos I literfles van GOLDBERG VISSTICKS 250 gram ELKE DAG GOED NIEUWS 2 Heist te voeren. Ook bestond even het vermoeden dat er een spoor liep naar een pornofoto graaf, die enkele dagen voor de eerste vondst naar de politie had gebeld met de mededeling: „Het is afgelopen. Het is te veel." Op 19 maart deed de man, wiens ex-vrouw in Knok- ke-Heist woont, een zelfmoord poging. In coma werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij begin april overleed. Later moest de politie vaststellen dat één zak pas was weggegooid toen de man al in het zieken huis lag. De vier slachtoffers werden op verschillende tijdstippen om het leven gebracht, tussen een week en twee jaar voor de eer ste vondst. Eén.van de slachtof fers zou de 43-jarige Martine Bohne kunnen zijn, een Fran- ^aise wier romp in juli vorig jaar werd gevonden. SARAJEVO HANS GERTSEN CORRESPONDENT Paus Johannes Paulus II heeft zijn tweedaagse bezoek aan Sa rajevo dit weekeinde aangegre pen om alle partijen in Bosnië tot vrede en verzoening op te roepen. De paus riep zijn ge hoor op 'om te vergeven en om vergiffenis te vragen'. Tijdens de mis in het Kosevo- voetbalstadion noemde de paus Sarajevo 'een symbool van het lijden van heel Europa in de. twintigste eeuw". „Laten we van dit symbool van lijden een voorbeeld van vreedzaam sa menleven maken", zo opperde de paus. De paus zette nadruk kelijk viaagtekens bij de rol die Europa heeft gespeeld tijdens de burgeroorlog die ruim drie ëneenhalf jaar lang in Bosnië woedde. „Europa was getuige van dat conflict. Maar we moe ten onszelf afvragen of die ge tuige zijn verantwoordelijk al tijd genomen heeft", aldus de paus. Zaterdagmiddag ontdekte de politie onder een brug bij het vliegveld anti-tankmijnen en springstof.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5