Borst houdt vast aan eigen bijdrage cd Onze Top 10 van deze week. File krijgt een glimlach. voor haar die tot het uiterste neen bleven zeqqen renger beleid zorgt oor daling coffeeshops Binnenland Nooit meer oorlog vrouwen van ravensbrlick 1940-1945 Twee leden Tataars Staatsballet omgekomen in verkeer Beatrix ook Brits staatsburger Spookrijder pas na uur tot stoppen gedwongen O O 0 1.49 89 A^rl.29 nu 1.59 nü 1.89 Topper van de week :n. Het im- en exportbedrijf van autobanden Bandon in Kjrabantse Dongen is gisteren door brand verwoest. De jweer had de grote moeite om de brand, die gistermiddag jlc, te bestrijden. Rond twee uur vanmorgen is pas het sein jd meester gegeven. Verwacht wordt dat het nablussen één [wee dagen duurt. Hoe groot de schade is, is nog niet be- d. Zo'n 300.000 banden zijn in een walmende zwarte rook foto anp cor viveen ud-schietkampioen neergeschoten Een 59-jarige oud-wereldkampioen schieten is gister- idin zijn woning in Delfzijl door onbekenden neergescho- fiij is ernstig gewond opgenomen in het Academisch Zie- ïuis in Groningen. Volgens de politie verkeert hij niet meer rensgevaar. Drie mannen belden omstreeks tien uur aan bij :hietkampioen en drongen diens huis binnen. Eén van hen ot de man in de buik. Het trio is daarna op de vlucht gesla- De politie heeft geen flauw idee wat hun motief was. Het eUc geval geen roof. and treft restaurant Uddelermeer l. Het beroemde restaurant Uddelermeer aan de Garde- ëweg in het Gelderse Uddel is compleet uitgebrand. Het met rieten kap bedekte restaurant en het ernaast gelegen woon- brandden tot de grond toe af. Daarbij kwam asbest vrij rdat heeft volgens de politie niet geleid tot gevaar voor de "leid. Rond half twaalf was de brand onder controle, land is gewond geraakt. izie om vrouw leidt tot schietpartij Het niet kunnen verkroppen van een stukgelopen relatie tde aanleiding govormd tot de schietpartij in de nacht van ig op zaterdag in de Bredase binnenstad. Dat is de voorlo- conclusie van het politieonderzoek. Een 29-jarige man uit akon het niet verkroppen dat zijn ex met zijn ex-vriend uit- Toen hij het tweetal tegenkwam, reed hij eerst op hen in en olgens opende hij het vuur op de man. Het slachtoffer is met kogels in zijn lichaam naar het ziekenhuis gebracht. De ver- ite wordt voordgeleid voor poging tot moord of doodslag. iking bij Philips in Hoogeveen iEVEENPhilipspersoneel uit Hoogeveen staakt nu vakbon- directie het niet eens kunnen worden over de voorwaar- waaronder een deel van de productie uit Hoogeveen naar verhuist. Gisteren is nog een laatste poging ondernomen, aar Philips is ons in niets tegemoet gekomen", aldus een irdvoerdster van de bonden. De bonden willen dat Philips andeert dat er door de verhuizing niemand in de WW terecht iropese actie tegen armoede In tal van Europese steden zijn vandaag marsen te- werkloosheid, armoede en sociale uitsluiting begonnen. De iej opese marsen eindigen 14 juni in Amsterdam. Daar heeft sc ie dagen later de Europese Top plaats in het gebouw van De ders lerlandsche Bank aan het Frederiksplein. Het protest van ddag was gericht tegen sociale misstanden in de EU en te izijdige fixatie' op economische belangen. if J enk Mulder bloemkunstenaar '97 iendaal Voor de tweede maal in zijn loopbaan mag Henk h0 Ider uit Kampen zich kampioen bloemsierkunst van Neder- )ne dnoemen. Zaterdag won de Kampenaar in de Jaarbeurs het letlands kampioenschap bloemschikken, dat dit jaar voor de n lalfde maal werd gehouden. Vijftien deelnemers streden in u*-1 echt om de twaalfde kampioensbokaal. Ook in '89 werd Mul- bekroond als Nederlands beste in het genre. Mulder verte- iwoordigt Nederland op het Wereldkampioenschap Bloem- kunst, in september in Amsterdam. In '89 werd hij tweede op :t Q wereldkampioenschap in Tokio, uur eNijs niet-roker van het jaar iergen De ledenvergadering van de Nederlandse Niet-Ro- Vereniging CAN heeft Rob de Nijs zaterdag uitgekozen tot ■roker van het jaar. De zanger krijgt deze titel omdat hij her- ildelijk en publiekelijk stelling heeft genomen tegen het ro- „Rob de Nijs lijdt aan astma. Hij heeft eens gezegd: als ie- m nd het waagt om rokend mijn kleedkamer binnen te komen, eif lopikhem eruit", aldus een woordvoerster van CAN. De ne- ^3, ieve onderscheiding, de Brandnetel van het jaar, gaat naar n jj openbaar vervoerbedrijf Midnet dat rokende buschauffers ft. n icistische leuzen in Vierpolders op holders Onbekenden hebben in het weekeinde racistische itio: zen gekalkt op voorwerpen in het Zuid-Hollandse dorp Vier den Iders. Verkeersborden, ramen en het dorpshuis moesten het ïeb tgelden. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Dorpsbewo- dat s hadden in een aantal gevallen de teksten en tekeningen imorgen al verwijderd. haag. anp aantal coffeeshops is de af- pen twee jaar fors gedaald, •e vier grote steden ver en vijftien procent, in mid- rote gemeenten ruim een Dit blijkt uit een steek in dertig gemeenten van jroningse bureau In traval pdracht van de ministeries justitie, binnenlandse za- volksgezondheid, enkele tenten en het openbaar isterie. steekproef wijst uit dat het el coffeeshops waar drugs et verhandeld daalde van 3 begin 1995 naar 1.293 „ju yong jaar. In de vier grote keiïen liep het aantal shops te ven 749 naar 635. In de vijf- middelgrote gemeenten ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPO Geassocieerde Pers Dienster Zorgverzekeraars beginnen nieuw offensief tegen 'ingewikkelde regeling De dit jaar ingevoerde eigen bijdrage van maximaal tweehonderd gulden voor zie kenfondspatiënten ligt opnieuw onder vuur. Volgens patiënten, artsen en de ziektekostenverzekeraars gaat het om een 'belachelijk systeem', dat meer kost dan het oplevert. Minister Borst van volksge zondheid ontkent dat. Ze verwijt boven dien de meest prominente klager, voorzit ter van de ziektekostenverzekeraars en WD-senator Wiegel, dat deze twee petten op heeft. den haag gpd Sinds 1 januari moeten patiënten eenvijfde van hun rekening zelf betalen, tot een maximum van tweehonderd gulden. Alleen de huisarts en tand arts zijn hiervan uitgesloten. Dat moet honderd miljoen gulden opleveren, doordat mensen min der snel naar de specialist gaan. Nu echter de eer ste rekeningen in de bus liggen, brandt de kritiek op het systeem los. Voorzitter Wiegel van de organisatie van ziekte kostenverzekeraars heeft vandaag de eigen bij drage zwaar op de korrel genomen. Hij stelt voor de regeling af te schaffen en in plaats daarvan de loongrens van het ziekenfonds gedurende twee jaar te bevriezen. Op die manier worden de uitga ven van de overheid volgens hem ook ingedamd. Directeur Van den Heuvel van het Haagse zie kenfonds Azivo ging hem het afgelopen weekeind al voor. Hij meent dat de ingewikkelde maatregel niet aan patiënten is uit te leggen. Bovendien wordt er volgens Van den Heuvel niet minder ge bruik gemaakt van de zorg omdat patiënten niet voor hun lol naar de dokter gaan. Verder is de re geling adminstratief ingewikkeld. Dit jaar zal de eigen bijdrage geen cent opleveren vanwege de hoge kosten voor het opzetten van een goed ver werkingssysteem. In latere jaren kan het systeem zestig miljoen gulden opleveren. Minister Borst begrijpt de klachten wel, omdat de ziekenfondsen extra werk moeten doen zon der dat ze 'daar zelf een cent beter van worden'. „Maar ze moeten de regeling gewoon netjes uit voeren", zei Borst gisteren voor de radio. Ze zei van verzekeraars begrepen te hebben dat maar vier procent van de patiënten over de eigen bij drage heeft gebeld, van wie slechts een kwart klaagde. Borst wijst er tevens op dat de premies in ruil voor de eigen bijdrage omlaag zijn gegaan en dat minima en ouderen worden ontzien. Borst laakte ook de rol van WD-senator Wiegel. De WD was destijds de grootste voorstander van een eigen bijdrage in het ziekenfonds. Maar met zijn andere pet, die van voorzitter van de ziekte kostenverzekeraars, kraakt Wiegel de maatregel vervolgens weer af. „Wiegel mag wel twee petten op hebben, maar dan mag ik daar ook wat van zeggen", aldus Borst. Volgens Wiegel werkt de Prijzenwet van Borst, die medicijnen goedkoper moet maken, ook niet. De minister bestrijdt dat. „Die maatregel moet ons zevenhonderd miljoen per jaar opleveren en heeft in het halve jaar dat hij in werking is ruim 350 miljoen binnengebracht. Inderdaad, een kenfoutje van de heer Wiegel." De Socialistische Partij (SP) wil deze week in de Tweede Kamer onder het motto 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald' een spoeddebat met Borst houden over de problemen rond de ei gen bijdragen. Zaterdag overhandigden actie voerders aan Azivo-directeur Van den Heuvel een gipsen been, waarin hun weigering is vervat om de eigen bijdrage te voldoen. Ze zullen hun poot stijf houden, kondigden ze aan. Borst: Alleen terug bij meer geld voor zorg den haag. gpd Amsterdam Bij het vernieuwde en opgeknapte Ravensbruck-monument is gisteren de jaarlijkse herdenking gehouden van de bevrijding van het vrouwenkamp. Ongeveer 92.000 vrou wen en kinderen kwamen in de Tweede Wereldoorlog in dit concentratiekamp om het leven. Ook het concentratiekamp Buchenwald werd zaterdag op de Oosterbegraafplaats herdacht. Dat kamp werd op 11 april '45 bevrijd. foto anp Raymond rutting nootdorp anpschap en de Nederlandse chauffeur raak- Na het ongeval sloot de politie de A12 uit 20-jarige inwoner van Beetsterzwaag, ten gewond. De zes passagiers behoren de richting Den Haag af, waardoor een een 23-jarige lifter, een 31-jarige man uit Bij een ongeval met een personenbusje allen tot de ondersteunende staf van de file van enige kilometers ontstond. Na Hilversum en een 26-jarige bromfietser op de A12 ter hoogte van Nootdorp zijn Staatsopera van de republiek Tatarstan. anderhalf uur heeft zij de weg vrijgege- uit Hilversum. In het Brabantse Rietho- gistermorgen vroeg twee leden van het De chauffeur verloor de macht over het ven. ven reed een 18-jarige chauffeur zich Tataars Staatsballet om het leven geko- stuur bij het Prins Clausplein. De exacte In het weekeinde kwamen nog zes dood en in het Zeeuws-Vlaamse Ede men. Vijf anderen leden van het gezel- oorzaak staat niet vast, zegt de politie, mensen in het verkeer om het leven, een werd een 81-jarige fietser geschept. Minister Borst van volksgezond heid keert alleen terug in een nieuw kabinet als ze meer geld mag uitgeven. Nu mag de D66- bewindsvrouw jaarlijks 1,3 pro cent meer besteden dan het voorafgaande jaar, maar dat i§ volgens Borst te weinig. In eeii nieuw kabinet zou de groei van het budget voor de zorg twee procent per jaar moeten zijn, ongeveer 1,3 miljard gulden per jaar. Dat is ongeveer een half miljard gulden per jaar meër dan nu. Borst ontkent dat ze zelf te weinig doet om te bezui nigen. Naar verwachting krijgt me vrouw Borst volgende week van de rest van het kabinet onge veer een miljard gulden extra voor haar begroting van 1998. Daarmee moeten onder meer de problemen in de thuiszorg verholpen worden en de wacht lijsten worden ingekort. Het is de derde achtereenvolgende keer dat Borst met succes bij haar collega's in het kabinet aanklopt voor extra geld. Volgens de minister is het echter nog niet genoeg. Vooral de zorgsector - verpleegtehui zen, thuiszorg - kan volgens haar niet met 1,3 procent extra toe. Door de dubbele vergrijzing (meer ouderen, die bovendien steeds ouder worden) groeit het aanbod van klanten zodanig dat twee procent wel het minste is. Met maximaal 1,3 procent zóu Borst huisartsen en ziekenhii,i: zen minder moeten geven. „En dat lijkt me ook geen goed idee", aldus de minister giste ren voor de radio. PvdA-Kamerlid Oudkerk her haalde het afgelopen weekeinde nog maar eens dat de bezuini gingen in de zorg niet nodig wa? ren geweest als Borst eerder had gezorgd dat haar sector effectief werkt. Gifvrij onkruid bestrijden veel duurder rijswijk anp Gemeenten die het onkruid in hun straten met gif bestrijden zijn vier maal goedkoper uit dan steden die geen bestrij dingsmiddelen willen gebrui ken. Dat blijkt uit een proefpro ject met alternatieve onkruidbe- strijding dat deze maand in Eindhoven is afgerond. Veel ge meenten vinden de prijs te hoog en zien af van het natuur vriendelijk wegbranden of weg krabben van gras en ander groen tussen de stenen. Het to tale gif gebruik is in tien jaar niet verminderd. Dubbele nationaliteit is automatisme hilversum anp Koningin Beatrix blijkt officieel Brits staatsbur ger te zijn. De jurist prof. H. Jesserund'Oliveira van de Universiteit van Amsterdam onthulde de dubbele nationaliteit van het staatshoofd gisteren in het VPROradioprogramma Onvol tooid Verleden Tijd, Beatrix is daarmee onderdaan van koningin Eli sabeth, heeft stemrecht bij verkiezingen en kan bij voorbeeld zelfs tijdens een conflict met de Britten worden beschuldigd van hoogverraad. Beatrix heeft evenals haar moeder Juliana en zusters Irene, Margriet en Christina het Britse staatsburgerschap verworven via een ingewik kelde constructie als nazaat van prinses Sofie. Die kreeg de Britse nationaliteit nadat in 1704 in Engeland een wet werd aangenomen om ook de leden van het Huis van Hannover tot staats hoofd te kunnen kronen. Totnutoe werd aangenomen dat directe af stammelingen van prinses Sofie alleen op eigen initiatief de Britse nationaliteit konden krijgen, maar ze blijken die automatisch te bezitten. In 1948 is weliswaar een nieuwe British Nationali ty Act aangenomen die dat automatisme op heft, maar dat geldt niet met terugwerkende kracht. Zowel Beatrix, als haar moeder en zus ters zijn van voor 1949. Daardoor hebben zij als lid van het Huis van Oranje allen formeel de Britse nationaliteit. ging het aantal terug van 306 naar 221. De onderzoekers geven een aantal oorzaken voor de daling. Ze wijzen op het verbod op de gecombineerde verkoop van al cohol en softdrugs, het feit dat de vestiging van coffeeshops in strijd is met een bestemmings plan en de strenge criteria waaraan de coffeeshops moeten voldoen. Zo mogen ze geen re clame maken, geen harddrugs verkopen, geen overlast veroor zaken, niet aan jongeren verko pen en niet meer dan dertig gram verkopen. Van de dertig onderzochte gemeenten heb ben 22 een beleid ten aanzien van coffeeshops. Ruim de helft van de gemeenten kent streef getallen. Wie genoeg heeft van in de rij staan, moet een motorfiets kopen. Het patent middel tegen files. Breng de glimlach terug in - - A zaanstad anp files. Breng de glimlach terug in het verkeer, ook tijdens de spits. Deze advertentie wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde tweewielers. Als u 0223S10620 draait, hoort u snel waar de dichtstbijzijnde dealer zit. Meer over motorTietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5. Automobilist weigert verklaring man is gisteren vrijgelaten. Jusi- tie moet nog bekijken of hij wordt vervolgd. De automobilist werd voor het eerst gesignaleerd toen hij met een snelheid van 130 kilo meter tegen het verkeer inreed over de Afsluitdijk. Daarop sloot de politie de A7 vanuit de rich ting Amsterdam af. Agenten zetten de achtervolging in en wierpen op diverse punten te vergeefs blokkades op maar De Huizenaar wist bij alle versper ringen uit handen van de politie te blijven. Uiteindelijk vond de politie het welletjes en werd het spookvoertuig ter hoogte van de Zaanse Schans met een politie wagen geramd. O O O O Cfl Bildtstar, kruimige aardappelen, zak 3 kilo De politie van Zaanstad heeft zaterdagmorgen om kwart voor zes een 25-jarige automobilist uit Huizen gearresteerd, die als spookrijder bijna een uur lang tevergeefs was achtervolgd. Ter hoogte van Zaanstad wist de politie de auto van de Huize naar te rammen, kort nadat hij een wegversperring had om zeild. Bij zijn aanhouding rea geerde de man volgens een po litiewoordvoerder nogal agres sief. Hij weigert een verklaring af te leggen. In de loop van zaterdag heeft de man bloed- en urine afge staan voor onderzoek. Het re sultaat is nog niét bekend. De Andijvie, 500 gram Cfl Witte-, tarwebolletjes of witte puntjes, zak 5 stuks Cfl Ontbijtkoek, diverse varianten, per pak Cfl Brosse stroopkoek (8 2 gratis] of stroopwafels (8 2 gratis] Cfl Pindakaas, naturel of met stukjes noot Q Q Q of Peanutbutter natural* pot 700 gram Nü O.ö" Coca-Cola, O O O regular of light, fles 2 liter _29fT Z.ÓZJ Croky Chips, naturel, paprika of -i qq Bolognese; zak 300 gram 2%% J.."" Maak kans op een ontmoeting met je favoriete Topshot Ola Magnum, wit, bruin of praline 14991, of amandel J549I, n i\r\ w pak 3 stuks, 360 ml 4.4y 101 Dalmatiërs keukenrollen, O C O pak 2 stuks Nü Z.Oty Rundertartaar, QQ 100 gram w»» ZJtJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 april a.s. 'Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3