Abbas wellicht in de boeien naar Hoi 'Wetenschappers hollen gewoon door' 'Ik voel me als Sneeuwwitje die heks ontmoette' Feiten &Meningen 'Eindelijk hoort Polen bij het Westen' MAANDAG 14 APRIL 1997 Ruim honderd journalisten uit Polen, Flongarije, Wit- Rusland, Tsjechië, Rusland en zelfs Zweden meldden zich zaterdag bij de verbaasde voorlichtingsofficieren van de Koninklijke Landmacht in het Poolse Drawsko. Wat door zou gaan voor een typisch Nederlandse oefe ning met vierduizend manschappen op een even goed koop als omvangrijk oefenterrein in Noordwest Polen, bleek voor de Oost-Europeanen het signaal dat voor Polen het licht op groen staat voor het lidmaatschap van de NAVO. De Nederlandse voorlichtingsofficieren moesten zich regelmatig achter de oren krabben om alle vragen van de Oost-Europese media te beantwoorden. De oefening van vorig jaar in Tsjechië had lang niet zo veel aandacht getrokken als deze in Polen. De vragen gingen niet al leen over het ultramoderne defensiematerieel of waar de ruimhartig beschikbaar gestelde flessen bier ston den, maar vooral over de NAVO. Want in alles ademde de oefening 'Rhino Drawsko' de geur van het Atlanti sche bondgenootschap. „Deze oefening van Nederland in ons land zegt iets over de welwillende houding van een NAVO-land om onze aanvraag voor het lidmaatschap te ondersteu nen", reageert een Poolse televisiejournaliste. Haar col lega van het Poolse nationale persbureau formuleert het nog iets steviger. „Rusland en Wit-Rusland gaan steeds nauwer samenwerken. Het is nog net geen War schaupact, maar wij zien dat wel als een bedreiging voor onze veiligheid." De collega's uit Rusland en Wit-Rusland daarentegen meenden dat de Nederlandse oefening zo vlak bij hun grenzen een reële bedreiging vormt voor de veiligheid van de Russische staten. Vandaar dat de oefening 'Rhi no Drawsko' in de Oost-Europese berichtgeving een 'hot issue' is Dat was ook de top van het ministerie van defensie niet ontgaan. De complete legerleiding en minister Voor hoeve waren dan ook opgetrommeld om de 'gewone Nederlandse oefening' (aldus landmachtbevelhebber Schouten) een lading van politiek belang te geven. Voorhoeves Poolse collega Dobrzanski ontving de he ren met militair ceremonieel op het vliegveld Mirosla- wiec bij Karwice. Volksliederen werden gespeeld, vaan dels gegroet en de erewacht geïnspecteerd. „Ik ben een optimist. Ik denk dat dit jaar op de NAVO-top in Ma drid besloten wordt dat wij in 1999 lid mogen worden van de NAVO", glunderde minister Dobrzanski. WD-minister Voorhoeve maakte er geen geheim van dat Polen, Hongarije en de Tsjechische Repu bliek lid mogen worden van de NAVO, ofschoon zijn politieke leidër, Bol- kestein in februari nog waarschuwde voor 'ver watering' van de NAVO. „Maar we zullen wel dui delijke afspraken moeten maken met de Russische Federatie over samen werking en veiligheid. Want Rusland heeft recht op een belangrijke rol in de Europese veiligheid", voegde de bewindsman er ter geruststelling voor zijn politieke leider aan toe. Landmachtbevelhebber Schouten ziet geen problemen om het Poolse leger te integreren in de NAVO-struc- tuur. „Ach, we werken ook samen met Frankrijk en wie spreekt er nou Frans in het Nederlandse leger? In de NAVO gaat het vooral om afspraken en procedures. Het NAVO-lidmaatschap van Oost-Europese landen heeft mijn zegen." De bijna drie weken durende oefening 'Rhino Drawsko' in Polen heeft wat Nederland betreft vooral met centen en oefenterreinen te maken. In Nederland of Duitsland zijn geen oefenterreinen meer te vinden met een verge lijkbare omvang als het schaars bewoonde gebied van Drawsko-Pomorowski, dat een omvang heeft van 20 bij 25 kilometer. De huur van het terrein kostte zo'n 1,8 miljoen gulden. „Een koopje", verklaren militaire woordvoerders in koor. In totaal kost de oefening tien miljoen gulden. Het is ook voor het eerst sinds jaren dat de landmacht weer oefent op zeer grote schaal. Ongeveer vierduizend manschappen doen aan de oefening mee, alsmede dui zend wielvoertuigen en tweehonderd rupsvoertuigen en Leopard 2-tanks. „Door de aandacht voor vredes operaties en crisisbeheersing zijn we tactisch optreden op grote schaal in een gewone oorlog wat verleerd. En dat is altijd de basis van een leger", meent bevelhebber Schouten. Voor twee Poolse oorlogsveteranen, die sinds de Twee de Wereldoorlog in Nederland verblijven en met Voor hoeve waren meegereisd, had de oefening vooral sym bolische waarde. „Eindelijk hoort Polen weer bij het Westen." DRAWSKO CEES VAN DER LAAN Kroongetuige Hakkelaar in Londen aangehouden De rust in de Hakkelaar-zaak is even voorbij. Met de arrestatie in Enge land van Fouad Abbas, begin dit jaar nog kroongetuige in het Hakkelaar proces, heeft het hoger beroep in deze zaak er een interessante factor bij. Welke gevolgen Abbas' aanhouding in september bij het Gerechtshof de zal hebben, valt echter nog niet te zeggen. Abbas wordt in België verdacht van grootschalige drugshandel en van het witwassen van mini maal 55 miljoen gulden aan drugsgeld. Al tijdens de behan deling van de Hakkelaar-zaak werd duidelijk dat tegen Abbas in België een onderzoek wegens witwassen hep. De man die on der zware beveiliging naar Am sterdam kwam om tegen de Hakkelaar te getuigen, komt de volgende keer - als-ie al komt - 'onder bescherming' van de Belgische justitie naar Neder land. Of de verdediging van de Hak kelaar in hoger beroep veel pro fijt zal trekken van Abbas' nieu we status, is zeer de vraag. Dat de man in drugs handelde en verdacht wordt van witwassen, stond al vast. Het verhaal van de verdediging dat justitie met de verklaring van een grote boef (Abbas) een kleine (de Hakke laar) wist te vangen, vond bij de Amsterdamse rechter geen ge hoor. Het maakte niet uit. Abbas kocht zijn aandeel in de drugshandel met de Hakkelaar bij de Nederlandse jusitie af met een schikking van 1,8 mil joen gulden. Zijn advocaat het dit weekeinde weten dat Abbas in België niet opnieuw voor de zelfde vergrijpen kan worden vervolgd. Maar de Belgische witwaszaak is nieuw en het is ook zeer waarschijnlijk dat Ab bas, als 'tussenhandelaar' zegt- ie zelf, betrokken was bij meer drugsdeals dan alleen die van de Hakkelaar. De advocaten van de Hakkelaar hebben vooralsnog verheugd, maar inhoudelijk terughoudend op het nieuws uit Engeland ge reageerd. Voor hen werpt het in ieder geval opnieuw de vraag op of er niet tóch afspraken zijn ge maakt tussen de Belgische en Nederlandse justitie. Hoewel het werd ontkend, lijkt het er op; de Belgsiche justitie het Ab bas met rust toen hij als getuige in Nederland een belangrijke rol had. Er stond zelfs geen inter nationaal arrestatiebevel tegen hem open, verzekerden de offi cieren van justitie ten tijde van het Hakkelaar-proces. Twee maanden na de veroorde ling van de Hakkelaar arreste ren de Britten Abbas alsnog in Londen, dit keer wel op verzoek van de Belgen die direct om zijn uitlevering vroegen. Het heeft er alle schijn van dat de Belgen op zijn minst terughoudend zijn geweest Abbas 'op te halen' in Nederland, waar hij immers op zeker tijdstip zou verkeren om te getuigen. Dat het openbaar ministerie een probleempje erbij heeft nu Abbas vast zit, moge duidelijk zijn. Het enthousiasme van de geboren Indiër om nog eens in Nederland te getuigen zal zijn afgenomen. Maar ook Abbas' eigen positie is penibel. Hij heeft zich in het contract met de Nederlandse justitie vi plicht te getuigen. Eennii getuigenis bij het Hof zal vrijwel zeker tegen henu gebruikt in de Belgisches zaak die hem te wachten 1 Hoe het ook zij; de getuit die Abbas eerder over de kelaar-zaak aflegde blijft* Mede op basis daarvanvl Hakkelaar tot zes jaar cell oordeeld. Of het Gerecht! gedachtegang waarmees rechtbank tot een verooti Brf van de Hakkelaar kwann )d\ gen, was al de vraag. Daai ral de arrestatie van aan af. AMSTERDAM HANS LEBER twe -eg; Zus van vermoorde Loubna schreef boek Een meisje dat door omstandig heden veel te snel groot en vol wassen moet worden en haar hele jeugd door haar vingers ziet glippen. Dat beeld roept de achttienjarige Nabela Ben Aïssa op in haar boek 'In naam van mijn zus' dat donderdag in Ne derlandse vertaling in de boek winkels ligt. Van de Franstalige uitgave zijn in België in nauwe lijks een maand tijd meer dan 40.000 exemplaren verkocht. Nabela is de oudste zus van de negenjarige Loubna die op 5 augustus 1992 in Brussel ver dween en wier stoffelijk over schot op 5 maart dit jaar werd teruggevonden. Loubna werd het slachtoffer van pompbediende Patrick Dero- chette, een man die ooit door zijn psychiater werd omschre ven als 'pervers, gevaarlijk, im pulsief en een leugenaar'. Naar dit weekeinde bekend werd, is Loubna direct na haar verdwij ning enkele malen seksueel misbruikt door Derochette, waarna hij het meisje met een prop in haar mond aan haar lot overliet in een metalen kist in de kelder onder het benzinesta tion. Daar is ze van honger en dorst omgekomen. Politiehon den hadden haar destijds kun nen vinden, maar werden niet ingezet omdat de hele honden brigade van Brussel met vakan tie was. Het pompstation, in middels gesloten, bevond zich op een paar honderd meter van Loubna's ouderlijk huis. Nabela is door alle gebeurtenis sen rond de verdwenen en ver moorde kinderen in België een beroemdheid geworden, maar ook een symbool van moed en tolerantie. Ze leidde onder meer vorig jaar oktober samen met de ouders van de slachtoffers van Mare Dutroux, lulie en Mé- lissa en An en Eefje, de zogehe ten Witte Mars door Brussel. Tot tweemaal toe wist ze met een spontaan optreden de woe de van een volksmassa in toom te houden. Ze kreeg in de afge lopen maanden niet minder dan vijf prijzen, waaronder die Nabela Ben Aïssa, de zus van Loubna, met haar vader tijdens de rouwplechtigheid in Brussel. van 'Brusselse van het jaar'. Maar in haar boek belicht ze op ontroerende wijze de keerzijde van dit 'succes'. „Ik heb er be hoefte aan om weer gewoon een leerling tussen de anderen te worden, met als enige zorg mijn plichten en de problemen van een jongere van achttien, zonder de aanwezigheid van ca mera's en fotografen", noteert ze ergens. Elders zegt ze: „Er blijft me nog maar weinig tijd over om een meisje van acht- TOM JANSSEN tien te zijn". En ook: „Ik heb het gevoel dat ik in 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' ben terecht gekomen en de boze heks heb ontmoet". Nabela is veertien als haar zusje Loubna verdwijnt. Vanaf het be gin voert zij bij de politie het woord voor haar Marokkaanse immigrantenouders, die hun ei gen kennis van de Franse taal niet vertrouwen. Als oudste van de kinderen Ben Aïssa ziet ze ook als geen ander het verdriet van haar ouders en hun mach teloze pogingen om de politie en het gerecht meer voor de zaak van hun verdwenen doch tertje te interesseren. Vanaf het begin legt ze in een dagboek haar gedachten vast. Bij de begrafenis van julie en Mélissa, vorig jaar augustus, ontbreekt de familie Ben Aïssa nog. Ze volgen thuis verbijsterd en geschokt de rechtstreekse te levisiebeelden en denken alleen aan hun Loubna. Bij de uit vaartplechtigheden, twee weken later, voor An en Eefje, is de fa milie er wel bij. Nabela schrijft: „Deze begrafenissen markeren voor altijd een mijlpaal in mijn leven. Sindsdien ben ik niet meer dezelfde... Er zijn sterke momenten in het leven, die je niet vergeet, die voor altijd in je geheugen gegrift blijven en die je persoonlijkheid bepalen. De begrafenissen van An en Eefje behoren tot die momenten". In haar boek beschrijft Nabela niet alleen de lijdensweg, die zij en haar familie sinds de ver dwijning van Loubna hebben afgelegd. Ze heeft het ook over haar ijzersterke geloof in een to lerante islam en haar persoon lijke keuze op haar zestiende om, tot verrassing van haar ou ders, voortaan een hoofddoek te dragen. Ze is een moderne meid, die meestal in spijker broek en sportschoenen| kleed gaat en, naar eigen gen, 'de coquetterie' niel schuwt, want ze heeft we! hele verzameling verschil hoofddoeken, al naar kleur van de rest van haai ding. „Ik hou van mensei of laten zien wat ze zijn", sc 6' ze, „zelfs al zijn ze anders e: al als ze anders zijn. lede p moet er moeite voor de ander te respecteren tolereren. Door een hooft te dragen, liet ik zien war mijn binnenste afspeelde Tolerantie is eigenlijk hel thema van dit ongewone van een ongewone achtti je ei doodstraf voor Dutroux! kritiseert de lakse houdin b politie en gerecht in hetci w zoek naar de verdwijning Loubna, maar eist niet 'd Robocops zijn, die 24 uur dag werken'. En ze blijft houden in 'onze democr. e België. Want ze voelt zich op en i Belgisch. „Praat me niet* tegratie", schrijft ze op ei geven moment. „Ik ben li boren, ik heb hier altijd g woond, ik begrijp niet we1111 me zou moeten integrere 0 Even tevoren heeft ze dat f zegd: „Wie ben ik? Een in grante? Ik houd niet vand F imago. Hou ermee op om als zodanig te beschouwd j ben een Brusselse. Ik beo Belgische... In de toekom ipi hoop ik de dubbele natio: izc te mogen hebben. Ik beni ld culturele kruising. Ik heb :g woonte om te zeggen d sen twee stoelen zit en m ir in een comfortabele posit vind". BRUSSEL. ALY KNOL CORRESPONDENT Emoties dreigen verbod medisch handelen te bepalen Klonen, zelf het geslacht van je kind kiezen, hersen operaties die je persoonlijkheid veranderen. Sommi ge medische hoogstandjes roepen een onbehaaglijk gevoel op. Om absoluut ongewenste technieken te verbieden heeft minister Borst (volksgezondheid) een voorstel klaarliggen waardoor zo'n verbod snel mo gelijk is. Maar het blijft de vraag of de wetenschap wel is tegen te.houden. Bovendien kunnen emoties de doorslag geven bij een dergelijk hals-over-kop in gevoerd verbod. Binnenkort kan een minister van volksgezondheid met een jawoord van de Tweede Kamer binnen vier weken een medische handeling tijdelijk of definitief verbieden. Die moet dan om 'juridische, ethische of maatschappelijke' redenen ongewenst zijn. Een ech te wet volgt pas twee jaar later. Doordat Den Haag snel een stokje voor een verrich ting wil kunnen steken, dreigt het gevaar van over haaste emotionele beslissingen. Nieuwe technieken staan vaak ineens massaal in de belangstelling. Het eerste gevoel van afkeer kan direct in een verbod ver anderen. CDA-Kamerlid Lansink ziet het gevaar van de emoties. Zijn D66-collega Van Boxtel is kritisch, maar vindt vier weken nog wel een redelijke periode. Vooruitgang lijkt op het eerste gezicht eng. Vooral als de ethiek om de hoek komt kijken, zoals vaak bij voortplantingstechnieken het geval is, staan tegen standers direct op hun achterste benen. „Is er dan toevallig een conservatieve meerderheid in de Ka mer, dan kan die van alles verbieden," aldus Van Boxtel. Borst is niet bang voor emoties. Ze vertrouwt erop dat de Haagse volksvertegenwoordigers een goede afspiegeling vormen van de samenleving. Die moe ten volgens haar binnen enkele weken een afgewo gen oordeel kunnen vellen over ongewenste behan delingen. Eventueel met hulp van een denktank van wetenschappers. De nieuwe maatregel gaat een verouderde wet ver vangen. Het huidige voorstel is overigens veel demo cratischer dan de eerste versie. Oorspronkelijk zou een minister van volksgezondheid gewoon op eigen houtje van alles kunnen verbieden. Hierdoor zouden de opvattingen en wellicht de emoties van één toe vallige bewindspersoon uitmaken wat allemaal wel en niet mag. Van Boxtel, partijgenoot van Borst, is blij dat de Ka mer mag mee besüssen, maar hij blijft twijfelen over het plan van 'zijn' minister. „D66 is niet zo'n ver bodspartij", vertelt hij. „Stel dat een patiënt graag een bepaalde behandeling wil, en de arts staat daar achter. Dan zou zo'n behandeling niet mogen omdat de politiek het toevallig niet ziet zitten. Dat is moei lijk te verkopen, zeker ook omdat artsen alles moeten doen om hun patiënten te helpen." Als voorbeeld noemt Van Boxtel de borstprotheses van siliconen. „Straks zegt een Kamermeerderheid dat siliconen verboden moeten worden. Wat nu als een vrouw het risico van deze borstimplantaten wil nemen?" Verder denkt de D66-volksgezondheidspe- cialist dat een verbod moeilijk werkt in de weten schap. „De praktijk bewijst iedere keer dat je die niet kunt tegenhouden. Wetenschappers hollen gewoon door. Sommigen duiken helemaal idolaat weg in hun onderwerp. Er is zo'n groot verschil tussen wat het publiek weet en wat de wetenschap doet. Ik kan ook niet zien wat er allemaal in laboratoria gebeurt". Deze week praat de minister opnieuw met de Twee de Kamer over dit onderwerp. Op dit momenli Borst van steun verzekerd. Maar bij elke nieuw' wikkeling die ze wil verbieden, zullen er telken' ge discussies oplaaien in de Kamer. DEN HAAG MARGIT KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2